Zarządzanie strategiczne w kulturze na przykładzie muzeów publicznych
Вставка
- Опубліковано 17 гру 2024
- Kolejne spotkanie w ramach cyklu - "Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą".
W obecnym świecie rola i społeczne funkcje muzeów ulegają rozszerzeniu. Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny ich rozwój powoduje konieczność dokonywania zmian organizacyjnych i podnoszenie poziomu zarządzania. Jednak wciąż niewiele uwagi poświęca się nowoczesnym metodom zarządzania, w tym zarządzania strategicznego. Tym, co utrudnia zastosowanie zarządzania strategicznego jest m.in. brak upowszechniania dobrych praktyk w tym zakresie. Strategie są dokumentami wewnętrznymi i jako takie nie są powszechnie dostępne - niewiele muzeów zamieszcza je w Internecie. Większość muzeów udostępnia je na wniosek zainteresowanych, jednak barierą jest tutaj brak informacji, które muzea posiadają̨ strategie, a które nie. Próbując wypełnić lukę informacyjną na kolejnym webinarium z cyklu „Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą” przybliżone zostało zagadnienie wykorzystania narzędzi zarządzania strategicznego w praktyce działalności muzeów. W szczególności zwrócono uwagę na stosowanie strategii oraz programów rozwoju instytucji opracowywanych przez ich dyrektorów. Przedstawione zostały założenia i przebieg badania, przeprowadzonego w muzeach publicznych w latach 2016 - 2020, a także aktualną sytuację wynikającą z obowiązujących przepisów prawa. Treści zaprezentowane podczas spotkania były rezultatem wieloletnich obserwacji zarządzania w polskich muzeach oraz przeprowadzonych badań w tym zakresie przez dr Agnieszkę Szostak.
Prelegentka: dr Agnieszka Szostak - menedżerka kultury, wykładowczyni akademicka i badaczka. Przez kilkanaście lat pracy w muzeum publicznym (Muzeum Krakowa) koordynowała tworzenie i realizację kolejnych strategii rozwoju. Swoje doświadczenia w tym zakresie wykorzystała w pracy doktorskiej, obronionej w 2022 roku, opublikowanej w ramach serii „Biblioteka Zarządzania Kulturą”.
O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały z „Teoretycznie praktycznych spotkań o zarządzaniu kulturą” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów i Stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury - IBOK. creativecommon...