Po samej grze na wstępie widzę(i słyszę) , że to jest to,czego szukam.Te 15 min zapowiada się super(!) więc jeżeli okaże się,że trzeba je przemnożyć,to gwarancja satysfakcji jeszcze większa.Pozdrawiam gitarzystów i gitarzystka.
Super lekcja Szymonie jedna z lepszych w ostatnim czasie i do tego jeszcze sciąga, można przy okazji ćwiczyć znajomość dźwięków na gryfie :-) DZIĘKI WIELKIE
@@KwadransdlaGitary Dokładanie tak myślę, straszne zamieszanie dla początkujących :D "Pryma" "kwinta" "tercja" wiele sformułowań które ktoś lekko rozwinięty ogarnie bez problemu, a początkującego co najwyżej odstraszą. Coś co jest proste jak się trochę potrafi dla początkującego może jedynie komplikować, ale jeżeli materiały dla początkujących będziesz tak robił jak robisz te, to naprawdę warto zostawić suba, bo robisz to dobrze. Fajny kanał, naprawdę dobrze tłumaczysz i lekko opowiadasz :D Pozdrawiam serdecznie :D
W pełni się zgadam. Staram się robić lekcje adresowane do gitarzystów na różnym poziomie. Mam w planach nagrać coś o zupełnych podstawach teorii - w tym właśnie o tych "prymach", "kwintach" itd. :)
@@TheMetallicaTVHS a jesli o to chodzi to ja to ogarniam, gralem 6 lat na pianinie i 4 na akordenie. Wiec tez takim bardzo poczotkujacym nie jestem : )
Hej , mam pytanie , dlaczego w power chordach zawsze stosujemy sekundę dużą gdy chcemy zagrać none , dlaczego sekunda mała nawet nie pasuje gdy chcemy być tylko w tonacji , np w skali A moll akord E9 ma dźwięki E G H D F , powerchord z noną powinien być zbudowany z E H F jednak powstaje dysonans , a jeśli pożyczyli dzwiekbi zbudujemy na E H Fis brzmi ładnie i w tonacji mimo że nie jest do końca , wytłumaczysz na czym to polega ?
To zależy. W przypadku tonacji A moll, do power chordu E, dodasz właśnie F, a nie F#. F# będzie - zgodnie z tym co piszesz - nie pasował do tonacji. Zwróć uwagę, że jak mamy power chord z noną małą, to między prymą, a noną jest sekunda mała (właściwie to nona mała), a między kwintą, a noną jest tryton. To powoduje, że ma on duże napięcie.
Co prawda nie jestem muzykiem tylko programistą :), ale kieeeedyś skończyłem tzw. ognisko muzyczne, gdzie niestety teorii nie było praktycznie w ogóle poza czytaniem nut, ale po latach dla samego siebie czasami się z nią zapoznaję. I stwierdzam, że tłumaczenie tego o czym jest ten filmik bez odwołania się jednak do podstaw, czyli fortepianu (choćby na zasadzie wizualizacji gdzieś samej klawiatury :)) to trochę błąd :) (w sensie zwizualizowanie tego na pianinie byłoby dużo jaśniejsze). Sam grałem akurat tylko na pianinie i akordeonie, ale z tego co kojarzę, to w szkołach muzycznych, jakiego instrumentu by kto nie miał, to jednak pianino jest u wszystkich, bo to właśnie podstawa do teorii :). Bo tak skomplikowany już jest pierwszy krok, gdzie grasz akord i już na początku grasz go z przewrotem :) i mówisz o trzech dźwiękach, a każdy laik patrzy na siebie i widzi, że przecież uderza 5 dźwięków, więc o co chodzi :D... Trafiłem na filmik przypadkiem (w sumie nie wiem z jakiej racji :)), ale jeśli planujesz takich więcej, to polecałbym się zastanowić nad wizualizacją zagadnień z takim krokiem pośrednim odnoszącym się do pianina.
Lekcje na youtubie z założenia nie mają być wyczerpującym kursem, bo wtedy musiałyby mieć po 2 godziny, a to mija się z celem. Dlatego ta lekcja zakłada znajomość podstaw teorii. Gdybym tłumaczył "od zera", to musiałbym najpierw wyjaśnić kilkanaście innych zagadnień - tak się nie da. Staram się z tego powodu nagrywać lekcje adresowane do gitarzystów na różnym poziomie zaawansowania.
@orinokoflower11 Z teorią jest tak, że trzeba ją poznawać po kolei - wtedy naprawdę nie jest to trudne. Jeśli jednak nie masz podstaw, to ta lekcja może wydawać się złożona. Postaram się w przyszłości opracować coś o podstawach, to zobaczysz że nie jest to trudne :)
@@KwadransdlaGitary Nawet łopatologiczne tłumaczenie mi nie pomoże;) Chciałem kiedyś grać na perkusji, później na gitarze ale albo mam drewniane uszy albo jestem beztalenciem muzycznym;)
Absolutnie nie, podstawy teorii muzyki (tercja i kwinta) i dźwięki można bardzo szybko ogarnąć na własną rękę, choćby z pomocą wikipedii, co sama właśnie zrobiłam.
Staram się zamieszczać lekcje adresowane do różnych poziomów zaawansowania. Za niedługo chcę także publikować materiały dla stawiających pierwsze kroki.
Podziel sobie to na małe kawałki i np. przez dwa dni ćwicz tylko na strunach 1. 2. 3. przez kolejne dwa na strunach 2. 3. 4. itd. Nie oczekuj od siebie, że uda Ci się to w 30 minut. Trzymam kciuki! :)
I dodam jeszcze-to drugi mój komentarz- że myślałem,że ten pan na "okładce" , to Lincoln lub Waszyngton,zgodnie z dowcipem,który pan Szymon kiedyś wtrącił,mianowicie ..."zapłaciłem za cały gryf,więc gram na całym".
Oglądam i lubię ... ale w kontekście tego odcinka no napiszę krytycznie: muzycy wiedzą co to prima, tercja, kwinta ... ale masz cel - nauczyć kogoś kto nie jest muzykiem ... nie zabijaj go takimi pojęciami. Może więcej polskiego języka ... prostych słów .... Kiedyś mój tato zraził potencjalnego ucznia do swojej nauki ... dominanta, subdominanta ... no potencjalny uczeń się ugotował w swoim sosie .... Albo robisz program dla muzyków albo dla nowicjuszy :) Decyzja należy do Ciebie. Pozdrawiam
Zgadzam się, że początkujący nie zrozumie. Jednak ta lekcja nie jest dla początkujących. Staram się nagrywać dla osób na różnych poziomach zaawansowania.
Z drugiej strony, prawie każdy ogląda sam przed komputerem, więc zwracanie się w liczbie mnogiej też byłoby dziwne. Tak więc jest to sytuacja patowa :)
Szymon, bardzo Ci dziękuję! Bardzo przyjemnie spędza się z Tobą czas! Jakkolwiek to dziwnie brzmi ;)
Po samej grze na wstępie widzę(i słyszę) , że to jest to,czego szukam.Te 15 min zapowiada się super(!) więc jeżeli okaże się,że trzeba je przemnożyć,to gwarancja satysfakcji jeszcze większa.Pozdrawiam gitarzystów i gitarzystka.
..i gitarzystki.sorry
Dzięki za miłe słowa.
Super, że zrobiłeś tą ściągę, właśnie tego ostatnio szukałam.
Super, że materiał jest pomocny!
ja to samo
@@2Marcel1 Wielkie dzięki
@@KwadransdlaGitary p
Szymon , ta solówka na wstępie jest piękna , taka zmysłowa, uruchamia wyobraźnię. Fajnie się Ciebie słucha.
Dzięki!
Szukałem tego już kilka dni... W końcu znalazłem, wiedziałem że ktoś mądry to zademonstrował w piękny sposób :D Pozdro
Oświeciłeś mnie Panie Szymonie. Dziękuję.
Świetnie, że lekcja się przydała.
Super lekcja Szymonie jedna z lepszych w ostatnim czasie i do tego jeszcze sciąga, można przy okazji ćwiczyć znajomość dźwięków na gryfie :-) DZIĘKI WIELKIE
Dzięki Michał!
Bardzo dobra lekcja - gratuluję zdolności pedagogicznych i zmiany formy montażu filmików.
Lekcja mega czytelna - polecam odpornym na teorię.
Dzięki Igor za miłe słowa. Staramy się ciągle ulepszać lekcje i ich sposób prowadzenia. Cieszę się, jeśli się to udaje :)
Dzięki za lekcje z bardzo przydatną wiedzą :)
Proszę bardzo. Super, że się podoba :)
Wpadłem na ten filmik przypadkowo sub leci, jesteś mistrzem
Dziękuję! Ja też właśnie ostatnio za czymś takim się rozglądałam. Bardzo przystępna forma.
Dzięki
Świetnie to wyjaśniłeś. Czekam na kolejne materiały. Może coś o podstawach tworzenia solówek. Oczywiście sub.
Pozdrawiam
Dzięki. Co do podstaw solówek, to przygotowałem już kiedyś taką lekcję: www.kwadransdlagitary.pl/jak-zaczac-improwizowac/
Interesujące.juz wiem na czym spedze wieczór.nie jeden z reszta.dziękiza film
Powodzenia w ćwiczeniu!
Troche tych ćwiczeń jest nie da sie ukryć 😁ale przy okazji wymyslam jakies melodie.relaks i nauka w jednym.motywuje dosc mocno przyznam.
Szymon. Mógłbyś wstawić link do podkładu?
dzisiaj właśnie zacząłem gre na gitarze. Ten filmik bardzo sie przyda :)
Cieszę się. Lekcja nie jest adresowana do zupełnie początkujących. Za niedługo powinny zacząć się pojawiać lekcje dla tych, którzy dopiero zaczynają.
@@KwadransdlaGitary Dokładanie tak myślę, straszne zamieszanie dla początkujących :D
"Pryma" "kwinta" "tercja" wiele sformułowań które ktoś lekko rozwinięty ogarnie bez problemu, a początkującego co najwyżej odstraszą. Coś co jest proste jak się trochę potrafi dla początkującego może jedynie komplikować, ale jeżeli materiały dla początkujących będziesz tak robił jak robisz te, to naprawdę warto zostawić suba, bo robisz to dobrze.
Fajny kanał, naprawdę dobrze tłumaczysz i lekko opowiadasz :D
Pozdrawiam serdecznie :D
W pełni się zgadam. Staram się robić lekcje adresowane do gitarzystów na różnym poziomie. Mam w planach nagrać coś o zupełnych podstawach teorii - w tym właśnie o tych "prymach", "kwintach" itd. :)
@@TheMetallicaTVHS a jesli o to chodzi to ja to ogarniam, gralem 6 lat na pianinie i 4 na akordenie. Wiec tez takim bardzo poczotkujacym nie jestem : )
Hehe no to kolega pozamiatał :)
Kwinta czy kwarta mówią nuty a rytm 3/4. :)
Zajefajne cwiczenie.
Gdy ktoś,odwołuje się do muzyki Bacha, zaczyna się we mnie budzić szacunek dla tej osoby.
Zbyt dużo tych odwołań do Bacha nie było :)
fantastyczna lekcja👍👍👍
Dziękuję
Będę próbował.
Muchas gracias hombre.
Powodzenia
Fajnie tłumaczysz... Wszystko jasne🤩
Cieszę się, że lekcja zrozumiała :)
Bardzo dobre ćwiczenie - dzięki :D
Nie ma sprawy.
Szymon, w czym robisz podkłady?
Dzięki za materiały, są bardzo pomocne!
Nagrywam je używając programu Reaper. Cieszę się, że lekcje są pomocne.
Świetna Lekcja
Dzięki
Super ! :) Mi jako basiście również się trochę rozjaśniło ;) Szkoda, że nie masz filmów na temat Basu ;) pozdro!
No niestety na basie słabo gram :)
@@KwadransdlaGitary to ja mogę grać a Ty będziesz tłumaczył :D pozdro !
Tak naprawdę to nie tyle jest teoria gitary co teoria muzyki, praktycznie wszystkie lekcje z teorii można przenieść na bas
Witam jakiego rozmiaru strun uzywasz w elektryku
.10
Od niedawna zaczolem grac na elektryku mam 10 a co myslisz o 9 duzo by stracil na brzmieniu
Teraz już wiem - mam za grube palce. Kupuję piłę i siekierę, idę do lasu.
bardzo przydatnie i profesjonalnie
Keep it up
Dzięki Robert!
Hej , mam pytanie , dlaczego w power chordach zawsze stosujemy sekundę dużą gdy chcemy zagrać none , dlaczego sekunda mała nawet nie pasuje gdy chcemy być tylko w tonacji , np w skali A moll akord E9 ma dźwięki E G H D F , powerchord z noną powinien być zbudowany z E H F jednak powstaje dysonans , a jeśli pożyczyli dzwiekbi zbudujemy na E H Fis brzmi ładnie i w tonacji mimo że nie jest do końca , wytłumaczysz na czym to polega ?
Jest kilka odmian skal molowych. W jednej z nich (doryckiej bodajze) masz podniesiony VI stopień skali, w tym przypadku do fis
To zależy. W przypadku tonacji A moll, do power chordu E, dodasz właśnie F, a nie F#. F# będzie - zgodnie z tym co piszesz - nie pasował do tonacji.
Zwróć uwagę, że jak mamy power chord z noną małą, to między prymą, a noną jest sekunda mała (właściwie to nona mała), a między kwintą, a noną jest tryton. To powoduje, że ma on duże napięcie.
przejdz na cymbalki !!!!!!!!!!!!🐏😵
Co prawda nie jestem muzykiem tylko programistą :), ale kieeeedyś skończyłem tzw. ognisko muzyczne, gdzie niestety teorii nie było praktycznie w ogóle poza czytaniem nut, ale po latach dla samego siebie czasami się z nią zapoznaję. I stwierdzam, że tłumaczenie tego o czym jest ten filmik bez odwołania się jednak do podstaw, czyli fortepianu (choćby na zasadzie wizualizacji gdzieś samej klawiatury :)) to trochę błąd :) (w sensie zwizualizowanie tego na pianinie byłoby dużo jaśniejsze). Sam grałem akurat tylko na pianinie i akordeonie, ale z tego co kojarzę, to w szkołach muzycznych, jakiego instrumentu by kto nie miał, to jednak pianino jest u wszystkich, bo to właśnie podstawa do teorii :). Bo tak skomplikowany już jest pierwszy krok, gdzie grasz akord i już na początku grasz go z przewrotem :) i mówisz o trzech dźwiękach, a każdy laik patrzy na siebie i widzi, że przecież uderza 5 dźwięków, więc o co chodzi :D... Trafiłem na filmik przypadkiem (w sumie nie wiem z jakiej racji :)), ale jeśli planujesz takich więcej, to polecałbym się zastanowić nad wizualizacją zagadnień z takim krokiem pośrednim odnoszącym się do pianina.
Lekcje na youtubie z założenia nie mają być wyczerpującym kursem, bo wtedy musiałyby mieć po 2 godziny, a to mija się z celem. Dlatego ta lekcja zakłada znajomość podstaw teorii. Gdybym tłumaczył "od zera", to musiałbym najpierw wyjaśnić kilkanaście innych zagadnień - tak się nie da. Staram się z tego powodu nagrywać lekcje adresowane do gitarzystów na różnym poziomie zaawansowania.
Dzięki za lekcję
DZIEKI !
Czarna magia ;)
Nie magia i do tego nie czarna ! Podstawy muzyki !
@orinokoflower11
Z teorią jest tak, że trzeba ją poznawać po kolei - wtedy naprawdę nie jest to trudne. Jeśli jednak nie masz podstaw, to ta lekcja może wydawać się złożona. Postaram się w przyszłości opracować coś o podstawach, to zobaczysz że nie jest to trudne :)
@@KwadransdlaGitary Nawet łopatologiczne tłumaczenie mi nie pomoże;) Chciałem kiedyś grać na perkusji, później na gitarze ale albo mam drewniane uszy albo jestem beztalenciem muzycznym;)
może po prostu źle się za to zabierałeś?
Super!
Dzięki!
Super
Dzięki!
I w 30 minut nauczyłem się na akustyku. :)
Super :)
Dobry przydatny film
Dzięki. Cieszę się, że się przydaje.
dzięki za lekcje
Proszę bardzo
ladne to
dzięki
Panda wymiata :)))
;)
👍👍👍❤🙂
Graj akordy na całym gryfie w mniej niż 15 minut
filmik trwa 18:49
czuję się oszukany, proszę o zwrot pieniędzy >:c
3 minuty gratis ;)
😅Szymon jest ok
Czarna magia z tymi omówieniami:(
Lekcje gry dla bardzo zaawansowanych...
Absolutnie nie, podstawy teorii muzyki (tercja i kwinta) i dźwięki można bardzo szybko ogarnąć na własną rękę, choćby z pomocą wikipedii, co sama właśnie zrobiłam.
Staram się zamieszczać lekcje adresowane do różnych poziomów zaawansowania. Za niedługo chcę także publikować materiały dla stawiających pierwsze kroki.
aś wytłumaczył
Hej, napisz czego nie rozumiesz, to chętnie wytłumaczę.
@@KwadransdlaGitary On myslal, ze to bedzie o zbieraniu na tace.
No niech mnie kaczka kopnie chyba sie nie nauczę 😢
Podziel sobie to na małe kawałki i np. przez dwa dni ćwicz tylko na strunach 1. 2. 3. przez kolejne dwa na strunach 2. 3. 4. itd. Nie oczekuj od siebie, że uda Ci się to w 30 minut. Trzymam kciuki! :)
I dodam jeszcze-to drugi mój komentarz- że myślałem,że ten pan na "okładce" , to Lincoln lub Waszyngton,zgodnie z dowcipem,który pan Szymon kiedyś wtrącił,mianowicie ..."zapłaciłem za cały gryf,więc gram na całym".
Nie wiem czy chociaż 5% ludzi zrozumiało to o czym mówisz
Jeśli jesteś początkujący, to polecam inne lekcje. Np. ua-cam.com/video/F_jGGLvG_Ko/v-deo.html
Oglądam i lubię ... ale w kontekście tego odcinka no napiszę krytycznie:
muzycy wiedzą co to prima, tercja, kwinta ... ale masz cel - nauczyć kogoś kto nie jest muzykiem ... nie zabijaj go takimi pojęciami. Może więcej polskiego języka ... prostych słów ....
Kiedyś mój tato zraził potencjalnego ucznia do swojej nauki ... dominanta, subdominanta ... no potencjalny uczeń się ugotował w swoim sosie ....
Albo robisz program dla muzyków albo dla nowicjuszy :) Decyzja należy do Ciebie.
Pozdrawiam
Zgadzam się, że początkujący nie zrozumie. Jednak ta lekcja nie jest dla początkujących. Staram się nagrywać dla osób na różnych poziomach zaawansowania.
Nie nagrywasz i nie mówisz do jednej osoby...to aż razi: zobaczysz, posłuchasz, powiem ci.
Z drugiej strony, prawie każdy ogląda sam przed komputerem, więc zwracanie się w liczbie mnogiej też byłoby dziwne. Tak więc jest to sytuacja patowa :)
A mi bardzo odpowiada w takiej formie jak jest :)
Dzięki Dorota :)