W Polsce było portretowanie, ale skończyło się na Władysławie Gomułce. Jego następca Edward Gierek wstrzymał wieszanie portretów w urzędach i na wystawach sklepowych w czasie uroczystości państwowych jak 1 maj.
Bardzo fajny, szkoda, że spóźniony. Tak o 10 lat ,mniej więcej. Więcej ludzi mogloby się nabrać na ocieplanie wizerunku Rosji takimi pierdołami. Istotne różnice jakoś umykają pięknej Katiuszy. Ta głowna, to idea podboju i budowy imperium, która jest popularna wśród Rosjan, dla większości to chyba w ogóle sens istnienia państwa. Polska jest niestety na liście planowanych podbojów. Mordowanie czy skazywanie na więzienie przeciwników politycznych władzy w Rosji to kolejna różnica.
@@thomasturski2837Dokładnie tak samo myślę. Filmik propagandowy. Nikt z Polaków nie nabierze sie na propagandę putinowską ktora rozpowszechnia ta pani!
Filmy takie jak Brat to już znam na pamięć i nie znudzi się nigdy.tak bardzo dobre to filmy.Bumer,siostry,9 kompania. Jest w czym wybierać.pozdrawiam serdecznie ⚘
4:00 .... jeszcze czlowiek zna Black Bacardi , Musarok , SKIBIDI ( rosyjski autor ale piosenka po ang. ) . W Polsce byl duzy bum na Hardbass ... hardbass adidas , tri paloski etc Żubrowke polecam zmieszac z Cydrem ^^ 2/3 cydru , 1/3 zubrowki .... pycha . mozna zamiast cydru uzyc soku jablkowego:P
Trzeba wyjaśnić, co to są bilny w Rosji, ponieważ w niektórych rejonach Polski , blinamy nazywane są placki ziemniaczane. Rosyjskie bliny są przygotowywane z mąki gryczanej na drożdżach.💪
Bliny to, z grubsza biorąc, naleśniki. Na wodzie, na mleku, z drożdżami lub bez. Robione z drożdżami (дрожжевые ) przypominają nasze racuchy, czy amerykańskie pancake. Bliny to po prostu placki. A jeśli robione są z ziemniaków to są bliny ziemniaczane, z surowych ziemniaków znane w całej środkowo-północnej Europie albo z gotowanych(ale to potrawa ze Żmudzi ), a jeśli robione są z mąki gryczanej, a raczej z mieszanki gryczanej z pszenną lub żytnią, to są gryczane. Jeśli zamówisz bliny dostaniesz miękki chudy naleśnik, jeśli zamówisz bliny gryczane, to dostaniesz grube i tluste gryczane. Na słodko, na słono, z mięsem, z rybą, z kawiorem, ze śmietaną, z sosem śmietanowo maślanym, z twarogiem, z owocami, z warzywami, z konfiturami, suche
,,Mistrz i Małgorzata '' reż. W. Bortko. Łada też u nas kiedyś była, z wyglądu przypominała naszego Fiata 125, ale już dawno nie ma czegoś takiego jak polska motoryzacja. A ta piosenka o słońcu, mamie, to była w szkole podstawowej kiedy uczyli u nas jeszcze rosyjskiego. Było to było, pozdrawiam i wszystkiego dobrego.
Zacznę od ,, Mistrz i Małgorzata..I na tym nie poprzestanę Rosyjska literatura to ocean , a ja stoję na jego brzegu, Nie ma sensu wymieniać geniuszów literatury rosyjskiej , bo jest ich zbyt wielu. Ta literatura kształtowała moją młodość. Pozdrawiam Pani Kasiu.
@@jannowak1248 Was banderowców nie ma niestety kto kształtować. Pomniki Puszkina burzycie (choć za moment będziecie odbudowywać na koszt własny) , Polaków chcecie rezać. Jesteście wrzodem na du.pie ludzkości.
Myślę, że najpopularniejsze ciasta w PL to szarlotka i sernik. Te które pokazałaś nr 1 popularne w RU mnie najbardziej przypomina nasz Marcinek, taki przekładaniec. Co do muzyki i filmów miałabym inne propozycje.
Wieszanie portretów to wyraz "rabstwa" mieszkańców imperium. Gdy do urzędu przychodzi крепостный, i widzi nad głową czynownika podobiznę "cara", od razu wie, gdzie jest jego miejsce, co może i dlaczego powinien już spadać.
Nie znam wielu tytułów ale chyba warto wymienić np. "Lecą żurawie" to zresztą chyba na czasie film rosyjski pomimo, że z lat 50 XXw, "9 kompania" o wojnie w Afganistanie, "Cyrulik syberyjski" (koprodukcja USA, Czechy, Rosja)
Szukam rosyjskiego filmu "Blokada" (wszystkie części) z polskim lektorem. Nigdzie chyba nie ma. Z tym prawosławiem to mnie zaskoczyłaś. Nie ma sakramentów?
Są sakramenty. Chrzest Bierzmowanie i Eucharystia, są udzielane przy Chrzcie. Pokuta, Małżeństwo, Kapłaństwo( odwrotna kolejność, bo ślubujesz żonie przed pełnym kapłaństwem, namaszczenie chorych. Pozdrawiam 🔥🌅
Dzięki za ten fajny odcinek. Dodałbym może dodałbym : Piosenki rosyjskie : Wysocki, Okudżawa i Zoia Jaszczenko Polskie ciasta : sernik i makowiec Rosyjskie dania : suszone ryby Itd...
nie mam Iphona ale nie chodzi o cenę tylko o jego system i przyzwyczajenia , jak wchodziły telefony komórkowe najpopularniejsza była Nokia były też Samsung Motorola
Na południu Polski do dzisiaj do starszych osób zwracają się per "Wy". To tam przez szacunek. Mam już trochę lat i kiedy do mnie się tak zwracano, śmieszyło mnie to. Bo tak mówiono do mojej babci.
Może jeszcze w ten sposób: "Słuchajcie no, Józwowa, widzieliście te paskude?" Z kolei na Podlasiu (przynajmniej w niektórych rejonach) ludzie zwracają się bezosobowo do rozmówcy np. Panie Janku, a ma może pożyczyć stówę? - Mam. -To niech pożyczy.
Wilk i Zając 👌😉😘... Kto jeszcze pamięta??? p.s Mieszkałem rok w "Matuszcze Rosji" w Moskwie bo studiowałem Filologię Rosyjską i byłem na wymianie studenckiej w latach dziewięćdziesiątych i Rosjanie prywatnie to Bardzo przyjazny naród tylko politycy Chuja Warci 😱🤮
Możesz mnie obrazić za disco polo , ręczę Ci że tylko wiesniaki tego słuchają, Ledwo ok 30 % tego słucha ona weselach jak sobie wypija. Pamiętam lata 50-60 jak portrety Lenina i naszych ...( przywódców) wisiały nad tablicą.
Z tych znanych u nas rosyjskich filmów żadnego nie oglądałem., są na YT? Ps. Ja piszę e- mail do przychodni i rodzinna wystawia mi e-receptę, podaje nr SMS, jak ma wątpliwości to zadzwoni.
@@walterweiss7124 mam nadzieję, że nie powstała z tego wspólnego wieczoru moskiewsko-berlińska hybryda, bowiem zruszczony Szwab jest bardziej niebezpieczny niż cokolwiek innego
W polsce też wisiały portrety szefów rzadu , tyle ze od 1971 roku za rządów Gierka zniknęły. Stalo się to na skutek fali strajków i związanych z tym tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu ,1970 roku
Rosyjski film - "Dersu Uzała" "Sybiriada", rosyjska piosenka "Żurawie" i "Na wzgórzach Mandżurii", rosyjski samochód Lada 4x4 (dawniej Niva)....reszta - bez znaczenia.
wspominałaś o mocniejszych trunkach są w Polsce tylko produkty regionalne z Podlasia Duch Puszczy , Kopnięcie Łosia czy Łzy Sołtysa oficjalnie tego nie kupisz może dostać w prezencie
Czy posługując się zwrotem "mocniejsze trunki", ludzie nie miewają przypadkiem na myśli alkoholi o procentażu ponad 20%? I autorce nie chodziło zapewne o spirytus. Mocniejsze od piwa i skończyla na żubrówce jako na alkoholu kojarzonym w Rosji z Polską. To tylko pokazuje jaki chaotyczny kontent ma autorka: najpierw opisuje napoje popularne w Rosji, a potem nagle wódka kojarzona z Polską.
Bardzo fajny odcinek. Z muzyki to lubię Code Red - "Kanikuły", z aktorek to Annę Siemienowicz. Zaskoczyłaś mnie z tymi aptekami! Mój pomysł na następny odcinek to porównanie ruchu ulicznego oraz jak wypoczywamy i jeździmy na wakacje.
Ostatnio w Niemczech w restauracji spotkałem dziewczynę z Kirgistanu. Dzięki znajomości rosyjskiego dogadaliśmy się co jest w menu. Solanka była bardzo dobra. :) Nigdy nie wiesz gdzie i kiedy przyda ci się znajomość rosyjskiego.
@@slawekilas9770 Kto zamawiał ruskie, no kto zamawiał ruskie? Nikt same przyszły. Cytując żart Kobuszewskiego. Możesz się spytać jeszcze żyjących naszych rodaków, w Kazachstanie jaki to mieli wybór. Weź się sam ogarnij, bo z kacapią nie jest, nie było i nigdy nie będzie po drodze.
Najbardziej wiele lat temu wywarł film o carskim kurierze Michale Strogonowie z piękną ścieszką dźwiękową.Ciasto polskie to raczej jabłecznik,sernik,drożdzowiec.Lubię takie porównania .Pozdrawiam😊
Strogoff. Kurierowi było "Strogoff". Powieść Juliusza Verne'a - pisarz francuski, ekranizacje w większości francuskie. Z kinem rosyjskim nie ma to niczego wspólnego, от слова совсем. A stroganow, to na talerzu. Boef Stroganow to nazwa potrawy, niemająca żadnego związku z fikcyjnymi postaciami z kultury francuskiej.
Z muzyków bardzo lubiłam i lubię Bułata Okudżawę, Żannę Biczewską. W czasach szkolnych zawsze nuciłam sobie piosenkę "Ёлочки, сосоночки", oczywiście śpiewaną przez Niemena. ua-cam.com/video/XrlJmq75DSw/v-deo.html
Ale żeby "toczę się" było marką samochodu, to tylko najdowcipniejszy Szwed mógł wpaść na taki pomysł: volvo, volvi, volutum --- toczę, toczę się (Łacina).😃
Nie wiem czy kiedykolwiek go jadłem ale zainteresowałem się nim bo dostał nagrodę najlepszego ciasta na Świecie i jak Katiusza o nim wspomniała to zacząłem o nim rozmyślać intensywniej ☺
Z rosyjską muzyka kojarzy mi się piękny i klimatyczny kawałek PPK - Resurrection, który od lat jest już w kanonie klasyki muzyki trance natomiast jest on elektroniczna przeróbka motywu z jakiegoś rosyjskiego filmu
Super był serial Interna... o studentach na praktykach w szpitalu gdzieś w Rosji. Albo taka seria o polowaniu polityce i kulturze spędzania wolnego czasu w środowisku naturalnym... Osobiennostii narodnej ochoty rybałki i polityki.... genialne absolutnie ale bez napisów z tłumaczeniem kompletnie w polsce bezużyteczne bo humor ginie w niuansach :) Mamy z rosyjską kulturą dużo wspólnego ale równie dużo nas różni.
Jeżeli chodzi o rosyjskie - a ściślej to nawet sowieckie - kino, to jak dla mnie warto obejrzeć znakomite ekranizacje Stalkera i Solaris od Tarkowskiego. A z rosyjskiej muzyki poza szansonami jest oczywiście russkaja popsa, z tym że faktycznie szansony u nas w Polsce mają lepszy odbiór :)
Jest jeszcze Maryla Rodowicz z "wsiąść do pociągu" a po rosyjsku "wsjad w luboj pojazd but ty jak wietier" i świąteczny film, który jest Rosyjskim odpowiednikiem Kevina w Nowym Nowym Jorku z Brylską i piosenką gdy stoi przy windzie.
Wspanialy film !!! A szachy to ze tak powiem narodowa gra rosjan,mnie gry w szachy nauczyli emigranci rosyjscy a ja przekazalem milosc do tej gry memu wnukowi ktory jest wspanialym szachista a ma 15 lat !!!! Rosjanie to nasi bracia tylko wielka szkoda ze politycy tego nie doceniaja.Pozdrowienia dla Katiuszy (robisz dobra robote)
Widziałam wiele filmów, w których amerykanie, anglicy, francuzi itp opowiadali co ich zdziwiło u Rosjan. A mnie dziwiło, że ich dziwi. ...bo to były rzeczy normane u nas, Polaków. Wydaje mi się, że jsteśmy najbardziej podobnymi do siebie narodami. Moje ulubione ciasta to miodownik i napoleon, a muzyka to Czajkowski, Prokofiew , Jarosław Dronow, Piełagieja. :)
@@jannowak1248 No pacz, nie. Moi rodzice pochodzą z przedwojennej Polski, min spod Tarnopola, a to blisko zaboru rosyjskiego, to ta kultura i gusty mogły się mieszać......
Przynależy do trzech narodów Polacy i Niemcy że strony Ojca i Rosjianie i Polacy (i możliwe jeszcze Białoruśiny) że strony matki. Próbuje korzystać ze znajomości tych trzech języków. Także myślę że Polacy z rosjanami mają dużo wspólnego))) Gotuję w domu i barszcz i żurek i zupę grzybową. Bardzo uwielbiam bigos. Jestem bardzo wdzięczny polskiemu rządu że obywateli Rosji posiadaczi karty polaka mają możliwość przyjścia do Polski w tych niespokojnych czasach.
Najbardziej znany radziecki film to "Pancernik Potiomkin" ,ale głównie przez scenę na schodach w Odessie, serial to "17 mgnień wiosny" i kultowy Sztyrlic . Osobiście bardzo mnie zaskoczył film " Kosmiczny rejs" - fantastyka naukowa, gdzie radziecki kot dotarł do księżyca a za nim kosmonauci . Film z 1935, oczywiście propagandowy, ale jak na czasy gdy powstał bardzo misyjny , Podobno konsultantem naukowym był Ciołkowski.
Czy roznica miedzy Rosyjskim a Ukrainskim jest duza, czy tez sa to dialekty jednego jezyka ? Czy latwo jest sie zorientowac czy ktos mowi po Rosyjsku czy tez po Ukrainsku ? Polski i Czeski sa jezykami slowianskimi ale np akcent i melodia jezyka jest zupelnie inna. Poza tym ja na ogol nie wiem o czym mowia Czesi gdy slysze ten jezyk, chociaz niektore slowa sa takie same. To niekiedy brzmi wesolo a moja babcia poslugiwala sie niekiedy starymi polskimi slowami ktore byly identyczne ze slowami Czeskimi o czym ze zdziwieniem sie dowiedzialam bedac juz dorosla osoba, gdy slyszalam rozmowe Czechow. To bylo slowo : Obleczenie lub oblecz sie/ubierz sie.
@@walterweiss7124 Niestety nie znam niemieckiego ani bawarskiego, mysle ze to sa dialekty ale to mi nie robi roznicy poniewaz zadnego z tych jezykow nie znam.
@@filippa7308 ale są róznice w gramatyce: naprzyklad jest w bawarskim podwójna negacja tak jak w jezykach slowianskich, czego w niemieckim absolutnie nie ma ( a kiedy sie uczylem bylem tym zdzwiony jako dziecko, bo nikt mnie w szkole nie rozumial :))
@@walterweiss7124 Różnica między rosyjskim a ukraińskim jest taka sama jak między polskim a ukraińskim. Ukraiński jest raczej rzadkością wśród ludności, która przebywa ostatnio w Polsce, większość nie zna ukraińskiego.
Obecnie z rosyjskich wokalistek to Diana Ankudinowa. Cokolwiek zaśpiewa ma magiczny głos. Z filmów rosyjskich bardzo ładna rosyjska baśń pt. On Drakon. Polecam.
Zdjęcia ruskich bogów w biurach...tak, tak - u nas kiedyś też tak było. Na szczęście nikt nas nie zmusza do wieszania podobizny prezydenta czy premiera bez względu na opcję polityczną. U nas wisi krzyż i godło w urzędach czy szkołach a w domu - możesz mieć co chcesz. Twoja sprawa. Dla Rosjan Putin czy Stalin czy Lenin - to Bóg i car. Jak powiedział Włodzimierz Żyrinowski o Putinie? - Boże cara chronij!
Katja, epoka wiszących pajaców na obrazkach to zakończyła się tu za Gierka, nawet nie pamiętam już czy w ogóle jego gęba gdzieś wisiała, ale Gomółkę i Cyrankiewicza to ze szkoły podstawowej zapamiętałem, w domach to chyba tylko zapiekłe komuchy takie "ołtarzyki" se stroiły, ale to tylko mój domysł. Ps. jeśli ruski chcą się upodabniać do idoli pokroju Stalina, Breżniewa czy putina to jeszcze muszą minąć dziesiątki lat zanim zmieni się ich stan umysłu a co za tym idzie myśleć o życiu i rozwoju a nie mordowaniu i zabieraniu cudzych ziem, smutne ale taka prawda, Ty jesteś młoda więc jako otoczona wianuszkiem wnuków może tego dożyjesz... może.
Z Rosyjskich wykonawców , znam troje - Sasza Strunin - to nic kiedy płyną łzy , albo z Danym - Emely , Iwan i Delfin - jej czarne oczy , oraz Zanoza - a Kalyna , a z filmów raczej o Rosji świetny film - Wróg u bram , a z filmów Polskich polecam - Nad Niemnem i dziesięć odcinków - Dekalog , każdy odcinek oparty jest na Bożym Przykazaniu , z piosenek jet taki wybór , ale coś ci polecę ,Varius Manx - ruchome piaski , Blue Cafe - to ty , i może Natalię Szroeder z pod twojego Gdańska - nie pytaj jak
Nic nie wiesz o prawosławiu! Bierzmowanie jest razem z sakramentem chrztu. Nie ma uroczystej I komunii, ale każdy ochrzczony wyznawca prawosławia może przystępować do komunii i jest indywidualna spowiedź.
Lubię rosyjską kulturę, tę normalną, a nie propagandowe szmiry. Z nowszych czasów pamiętam adaptację w postaci serialu Mistrz i Małgorzata z bodajże 2008 roku, świetnie nakręcone. Kiedyś ogłądałem film Wyspa (Ostrov) - myśle sobie - zaraz wyłączę, ale smuty i tak mnie wciągnął i obejrzałem 2 razy i na pewno do niego wrócę. Jak bylem dzieckiem oglądałem firm o żołnierzu, co stracił stopy, jechał ciężarówką i zabrał bezdomnego chłopca ze sobą. Nie pamietam tytułu, ale firm wywarł wtedy na mnie duże wrażenie. Z muzyki: Otava Yo, Leningrad, Little Big i wiele innych. Takie tam wspominki...
Ja uwielbiam film Dr Zhivago Davida Leana na podstawie książki rosyjskiego pisarza Borysa Pasternaka - nie ma dla mnie Świąt Bożego Narodzenia bez tego filmu!❤️ Mój ulubiony film - arcydzieło sztuki filmowej⭐⭐⭐
angielskiego reżysera Davida Leana ale książkę napisał rosyjski pisarz Borys Leonidovich Pasternak no i cała akcja toczy się podczas rewolucji rosyjskiej i przemian w Rosji
@@markow4427 Przecież Agata napisała, że film nakręcony był przez Davida Leana na podstawie prozy Pasternaka. Ponadto, nie czepiaj się ,,czeskich błędów,, 🙂 Pozdrawiam !
@@janpanufnik1705 ale zdajesz sobie sprawę z tego, że temat dotyczy "rosyjskich" książek i filmów? O ile powieść Pasternaka jest elementem kultury rosyjskiej, to już film nakręcony w w 1965, w Hollywood jest elementem kultury amerykańskiej. Podobnie jak Quo Vadis z 1952, film nakręcony na podstawie powieści Sienkiewicza - Polaka, jest elementem amerykańskiej kultury, a nie polskiej. I nie rzymskiej. A my pokazaliśmy, niestety, na co nas stac w tym temacie w 2001 roku. I to nie jest literówka. "I" nie zastąpiło innej litery, położonej obok "i" na klawiaturze, i w żadnej wersji klawiatury nie sąsiaduje z "n" lub "a".
A niektórzy jak widzę jakieś zdjęcie w biurze to dostają gorączki i bierze ich na wymioty . Nigdy nie myslalem , zeby byc kims innym albo kogoś naśladować . Żyje na tej planecie aby wyrażać siebie najlepiej jak potrafię , a nie być kopią kogoś tam. Najważniejsze nikomu nie szkodzić na nikogo sie nie wściekać i najlepiej nie oceniac NA ŚWIECIE JEST ZBYT DUŻO NAUCZYCIELI BARDZO ICH JEST WIELU ZA KIEROWNICĄ.
Świetne jest współczesne kino Rosyjskie: Ku Jeziorze, Lepsi niż My(rewelacyjna gra Pauliny Andreevy bez mrugnięcia oczami) , Obrona Sewastopola, czy Begeletsy.
Nie wiem jak młodsze pokolenie ale kiedys prowadzono nas ze szkołą na rosyjskie filmy o dużej dozie propagandy ,na które nie chodziliśmy zbyt chętnie. Trafiały się jednak perełki takie jak Dersu Uzała zarówno ten z 1961 roku jak też remake z 1976 w reżyserii Akiro Kurosawy . Poza tym Человек Амфібія. Rewelacyjny jak na czas kiedy był kręcony. No i niezapomniane " Lecą żurawie".
W Polsce było portretowanie, ale skończyło się na Władysławie Gomułce. Jego następca Edward Gierek wstrzymał wieszanie portretów w urzędach i na wystawach sklepowych w czasie uroczystości państwowych jak 1 maj.
w rosji nadal stalinizm w glowie
Bo tam jest kult jednostki a u nas nie.
Cześć Kasiu, dawno nie wchodziłem na Twój kanał, przepraszam, postaram się nadrobić to co straciłem, ściskam Cię bardzo mocno
miło się Ciebie słucha serdecznie pozdrawiam:)
Bardzo fajny odcinek. Prosimy o wiecej ❤
Mi to z filmów w głowie najbardziej pozostał serial Wilk i zając 😂
Lubie nowele Czechowa..
Bardzo fajny, szkoda, że spóźniony. Tak o 10 lat ,mniej więcej. Więcej ludzi mogloby się nabrać na ocieplanie wizerunku Rosji takimi pierdołami. Istotne różnice jakoś umykają pięknej Katiuszy. Ta głowna, to idea podboju i budowy imperium, która jest popularna wśród Rosjan, dla większości to chyba w ogóle sens istnienia państwa. Polska jest niestety na liście planowanych podbojów. Mordowanie czy skazywanie na więzienie przeciwników politycznych władzy w Rosji to kolejna różnica.
@@thomasturski2837Dokładnie tak samo myślę. Filmik propagandowy. Nikt z Polaków nie nabierze sie na propagandę putinowską ktora rozpowszechnia ta pani!
Szpargałka. Pięknie😊
Świetny pomysł. Jako starik, lubiłem wszystkie filmy wojenne a zwłaszcza sceny batalistyczne. Klasyk " Lecą żurawie". Piosenki- pieśni Wieczorny dzwon, 12stu rozbójników, Wołga Wołga. Jarzębina Czerwona- Riabina Riabinuszka. 😊😊😊 Pozdrawiam 🔥🌅
w Polsce raczej nie używa się słowa "starik". ;)
@@janczubak9425 ...na Śląsku jak w piosence...pyk, pyk fajeczkę...a starzyka los...
W Polsce starzyk to dziadek, a starka to babcia.
@@helenafolmer7252 W Polsce...? Gdzie? Starka to gatunek wódki a nie babcia.
Filmy takie jak Brat to już znam na pamięć i nie znudzi się nigdy.tak bardzo dobre to filmy.Bumer,siostry,9 kompania. Jest w czym wybierać.pozdrawiam serdecznie ⚘
2:45 dzięki za ten film, nie znałem go
Mistrz i Małogrzata - Bułhakow. Dziesiątki pisarzy zwłaszcza SF. Strufaccy, Rybakow itd. Moim zdaniem najciekawsza fantastyka.
Rybakowa czytalem prawie 30 lat temu po niemiecku (Dzieci Arbatu), Bułhakowa jeszcze nie, zato mnóstwo Dostojewskiego, Czechowa i innych klasyków
2:00 grałaś w filmie? Co to jest za film?
4:00 .... jeszcze czlowiek zna Black Bacardi , Musarok , SKIBIDI ( rosyjski autor ale piosenka po ang. ) . W Polsce byl duzy bum na Hardbass ... hardbass adidas , tri paloski etc
Żubrowke polecam zmieszac z Cydrem ^^ 2/3 cydru , 1/3 zubrowki .... pycha . mozna zamiast cydru uzyc soku jablkowego:P
Jedyny warty obecnie oglądania rosyjski film to Gruz 200. Film proroczy.
Brat (1997)
A Poloki wola Film = Indianie ,Bizony i My na jednym wozku ussaki takich cieniasow wioza
@@miromanorzechowski5845 Nie. Polacy lubią Gruz 200. Lewiatana również.
@@miromanorzechowski5845 Polacy najbardziej by chcieli, by Rosja była od Polski jak najdalej, bo co nieco już ruskiego miru doświadczyli :D
@@janczubak9425 Jankiel = rzytki takie jak ty maja swoja fantazje historeeie ?
Trzeba wyjaśnić, co to są bilny w Rosji, ponieważ w niektórych rejonach Polski , blinamy nazywane są placki ziemniaczane. Rosyjskie bliny są przygotowywane z mąki gryczanej na drożdżach.💪
Bliny to, z grubsza biorąc, naleśniki. Na wodzie, na mleku, z drożdżami lub bez. Robione z drożdżami (дрожжевые ) przypominają nasze racuchy, czy amerykańskie pancake. Bliny to po prostu placki. A jeśli robione są z ziemniaków to są bliny ziemniaczane, z surowych ziemniaków znane w całej środkowo-północnej Europie albo z gotowanych(ale to potrawa ze Żmudzi ), a jeśli robione są z mąki gryczanej, a raczej z mieszanki gryczanej z pszenną lub żytnią, to są gryczane. Jeśli zamówisz bliny dostaniesz miękki chudy naleśnik, jeśli zamówisz bliny gryczane, to dostaniesz grube i tluste gryczane. Na słodko, na słono, z mięsem, z rybą, z kawiorem, ze śmietaną, z sosem śmietanowo maślanym, z twarogiem, z owocami, z warzywami, z konfiturami, suche
Nie czaruj , pierwsze słyszę .Może u ciebie na wsi
Piękny film wojenny kinematografii rosyjskiej, który na mnie zrobił ogromne wrażenie to "Lecą Żurawie".
Ja obecnie czytam Gułag Aleksandra Solzenicyna - wspaniała książka 📖
Ja czytałam trzy razy … nieprawdopodobne okrucieństwo jakie już w genach mają Rosjanie😟
,,Mistrz i Małgorzata '' reż. W. Bortko. Łada też u nas kiedyś była, z wyglądu przypominała naszego Fiata 125, ale już dawno nie ma czegoś takiego jak polska motoryzacja. A ta piosenka o słońcu, mamie, to była w szkole podstawowej kiedy uczyli u nas jeszcze rosyjskiego. Było to było, pozdrawiam i wszystkiego dobrego.
Też was nauczycielka rosyjskiego biła po twarzy i wyzywała od polaczków ? Tylko pytam . U nas w szkole tak było .
Zacznę od ,, Mistrz i Małgorzata..I na tym nie poprzestanę Rosyjska literatura to ocean , a ja stoję na jego brzegu, Nie ma sensu wymieniać geniuszów literatury rosyjskiej , bo jest ich zbyt wielu. Ta literatura kształtowała moją młodość. Pozdrawiam Pani Kasiu.
Morderców z Buczy też ukształtowała ta literatura.
@@jannowak1248 byłeś i widziałeś? Za dużo propagandy telewizyjnej a zero własnego myślenia
@@jannowak1248 Was banderowców nie ma niestety kto kształtować. Pomniki Puszkina burzycie (choć za moment będziecie odbudowywać na koszt własny) , Polaków chcecie rezać. Jesteście wrzodem na du.pie ludzkości.
@@wiesawzuchowski1969 nie zauważyłeś moskiewskiego napadu na Ukrainę? No to gratuluję odlotu.
@@jannowak1248 Morderców z Buczy, ukształtowała ideologia Bandery i Szuchewycza.
Zapomnialas o wilk i zajec)
Bardzo dobry temat do rozmowy🙏🙏🙏🙏🙏🌷Dziekuje za ta opowiesc 👍👍👍👍👍
Myślę, że najpopularniejsze ciasta w PL to szarlotka i sernik. Te które pokazałaś nr 1 popularne w RU mnie najbardziej przypomina nasz Marcinek, taki przekładaniec. Co do muzyki i filmów miałabym inne propozycje.
Dokladnie to samo pomyslalam, jesli chodzi juz o jakies inne wypieki to jagodzianka.
ciasta... podobnie w Niemczech (tylko troche inne receptury)
Wieszanie portretów to wyraz "rabstwa" mieszkańców imperium. Gdy do urzędu przychodzi крепостный, i widzi nad głową czynownika podobiznę "cara", od razu wie, gdzie jest jego miejsce, co może i dlaczego powinien już spadać.
Nie znam wielu tytułów ale chyba warto wymienić np.
"Lecą żurawie" to zresztą chyba na czasie film rosyjski pomimo, że z lat 50 XXw,
"9 kompania" o wojnie w Afganistanie,
"Cyrulik syberyjski" (koprodukcja USA, Czechy, Rosja)
"Dziewiąta kompania" jest zajeb.sta! Zwłaszcza końcówka...
Szukam rosyjskiego filmu "Blokada" (wszystkie części) z polskim lektorem. Nigdzie chyba nie ma.
Z tym prawosławiem to mnie zaskoczyłaś. Nie ma sakramentów?
Są sakramenty. Chrzest Bierzmowanie i Eucharystia, są udzielane przy Chrzcie. Pokuta, Małżeństwo, Kapłaństwo( odwrotna kolejność, bo ślubujesz żonie przed pełnym kapłaństwem, namaszczenie chorych. Pozdrawiam 🔥🌅
@@krzysztofleszczynski1241 Normalnie to było wszystko w swoim odpowiednim czasie
@@krzysztofleszczynski1241 Ma to sens.
Piękne niebieskie oczy!
Dzięki za ten fajny odcinek.
Dodałbym może dodałbym :
Piosenki rosyjskie : Wysocki, Okudżawa i Zoia Jaszczenko
Polskie ciasta : sernik i makowiec
Rosyjskie dania : suszone ryby
Itd...
Z rosyjskich filmów, które zapadło mi w pamięć to 9 kompania, Stalingrad i T-34. Przy tym ostatnim uśmiałem się w rozpuch.
nie mam Iphona ale nie chodzi o cenę tylko o jego system i przyzwyczajenia , jak wchodziły telefony komórkowe najpopularniejsza była Nokia były też Samsung Motorola
Nokia 3310...Mam jeszcze Nokię 3510i na chodzie + sprawna ładowarka i oryginalne pudełko z instrukcją.
Katju wymawiamy CYDR .A będąc w Rybniku kup sobie piwo RACIBORSKIE MIODOWE I są też inne smaki.Polecam.
Na południu Polski do dzisiaj do starszych osób zwracają się per "Wy". To tam przez szacunek. Mam już trochę lat i kiedy do mnie się tak zwracano, śmieszyło mnie to. Bo tak mówiono do mojej babci.
Może jeszcze w ten sposób: "Słuchajcie no, Józwowa, widzieliście te paskude?" Z kolei na Podlasiu (przynajmniej w niektórych rejonach) ludzie zwracają się bezosobowo do rozmówcy np. Panie Janku, a ma może pożyczyć stówę? - Mam. -To niech pożyczy.
Wilk i Zając 👌😉😘... Kto jeszcze pamięta???
p.s
Mieszkałem rok w "Matuszcze Rosji" w Moskwie bo studiowałem Filologię Rosyjską i byłem na wymianie studenckiej w latach dziewięćdziesiątych i Rosjanie prywatnie to Bardzo przyjazny naród tylko politycy Chuja Warci 😱🤮
Ну, Заяц, ну ... Мать твою ... (Шутка).
,ty sam jesteś X..a Warty, a nie rosyjscy politycy...
Pozdrawiam Cię ! ❤
Pozdrawiam!
Możesz mnie obrazić za disco polo , ręczę Ci że tylko wiesniaki tego słuchają,
Ledwo ok 30 % tego słucha ona weselach jak sobie wypija.
Pamiętam lata 50-60 jak portrety Lenina i naszych ...( przywódców) wisiały nad tablicą.
5:00 Veste widziałem jedynie jak wracałem z Białorusi i wjeżdżała ona do Polski.
Z tych znanych u nas rosyjskich filmów żadnego nie oglądałem., są na YT? Ps. Ja piszę e- mail do przychodni i rodzinna wystawia mi e-receptę, podaje nr SMS, jak ma wątpliwości to zadzwoni.
Kiedyś była bardzo popularna _Podmoskiewskie wieczory_
trafne spostrzeżenie tą piosenką zaczynał festiwal piosenki radzieckiej w Zielonej Górze
poznalem Olge z Moskwy to jej zaspiewalem (z pamieci), byla potem u mnie, hehe
@@walterweiss7124 mam nadzieję, że nie powstała z tego wspólnego wieczoru moskiewsko-berlińska hybryda, bowiem zruszczony Szwab jest bardziej niebezpieczny niż cokolwiek innego
ciekawy wywiad
Masę piosenek Wysockiego i Okudżawy
Teraz w rasiji są fopa ! Teraz my ruskie czaławieki czy jakuś tam ,a może ja ruski !
Okupowali nas POLAKOW i zabijali też nas POLAKOW więc tyle wspólnego ty mądra inaczej ⚒️
W polsce też wisiały portrety szefów rzadu , tyle ze od 1971 roku za rządów Gierka zniknęły. Stalo się to na skutek fali strajków i związanych z tym tragicznych wydarzeń na wybrzeżu w grudniu ,1970 roku
Rosyjski film - "Dersu Uzała" "Sybiriada", rosyjska piosenka "Żurawie" i "Na wzgórzach Mandżurii", rosyjski samochód Lada 4x4 (dawniej Niva)....reszta - bez znaczenia.
Miodownik to ciasto ormiańskie,B.popularne w Czechach pod nazwą ,,marlenka"
wspominałaś o mocniejszych trunkach są w Polsce tylko produkty regionalne z Podlasia Duch Puszczy , Kopnięcie Łosia czy Łzy Sołtysa oficjalnie tego nie kupisz może dostać w prezencie
Czy posługując się zwrotem "mocniejsze trunki", ludzie nie miewają przypadkiem na myśli alkoholi o procentażu ponad 20%? I autorce nie chodziło zapewne o spirytus. Mocniejsze od piwa i skończyla na żubrówce jako na alkoholu kojarzonym w Rosji z Polską. To tylko pokazuje jaki chaotyczny kontent ma autorka: najpierw opisuje napoje popularne w Rosji, a potem nagle wódka kojarzona z Polską.
Bardzo fajny odcinek. Z muzyki to lubię Code Red - "Kanikuły", z aktorek to Annę Siemienowicz. Zaskoczyłaś mnie z tymi aptekami! Mój pomysł na następny odcinek to porównanie ruchu ulicznego oraz jak wypoczywamy i jeździmy na wakacje.
Kanikuly są fajne ale Katia nie chciała kiedyś tego zagrać chyba dla niej to za głupie
Ostatnio w Niemczech w restauracji spotkałem dziewczynę z Kirgistanu. Dzięki znajomości rosyjskiego dogadaliśmy się co jest w menu. Solanka była bardzo dobra. :) Nigdy nie wiesz gdzie i kiedy przyda ci się znajomość rosyjskiego.
soljanke zna polowa Niemców (przynajmniej ta wschodnia)
Najprędzej przyda ci się w gułagu.
@@krzysztofp.4816 Weź się ogarnij człowieku...Chcesz to se tam jedź.
@@slawekilas9770 Kto zamawiał ruskie, no kto zamawiał ruskie? Nikt same przyszły. Cytując żart Kobuszewskiego. Możesz się spytać jeszcze żyjących naszych rodaków, w Kazachstanie jaki to mieli wybór. Weź się sam ogarnij, bo z kacapią nie jest, nie było i nigdy nie będzie po drodze.
Najbardziej wiele lat temu wywarł film o carskim kurierze Michale Strogonowie z piękną ścieszką dźwiękową.Ciasto polskie to raczej jabłecznik,sernik,drożdzowiec.Lubię takie porównania .Pozdrawiam😊
Tyle, że to był niemiecki film.
@@markusbrocht8911 Cale życie człowiek się coś uczy, dzięki za informację
Młody byłem jak to leciało w tv i też myślałem, że to rosyjski film. Przypadkiem parę lay temu zobaczyłem go znowu i dlatego wiem 😎
@@markusbrocht8911jest też rosyjska wersja - bardzo dobra .
Strogoff. Kurierowi było "Strogoff". Powieść Juliusza Verne'a - pisarz francuski, ekranizacje w większości francuskie. Z kinem rosyjskim nie ma to niczego wspólnego, от слова совсем.
A stroganow, to na talerzu. Boef Stroganow to nazwa potrawy, niemająca żadnego związku z fikcyjnymi postaciami z kultury francuskiej.
Z muzyków bardzo lubiłam i lubię Bułata Okudżawę, Żannę Biczewską.
W czasach szkolnych zawsze nuciłam sobie piosenkę "Ёлочки, сосоночки", oczywiście śpiewaną przez Niemena. ua-cam.com/video/XrlJmq75DSw/v-deo.html
Ałłę Pugaczową też...? Pamiętasz taką piosenkę "Wsio mogut koroli" lub "Arlekino"?
Ale żeby "toczę się" było marką samochodu, to tylko najdowcipniejszy Szwed mógł wpaść na taki pomysł:
volvo, volvi, volutum --- toczę, toczę się (Łacina).😃
I prawidłowo, że nie ma zdjęcia prezydenta. W Rosji zawsze był kult jednostki a to jest patologia.
Ten tort "miodownik" (?) bardzo mi to przypomina nasze ciasto miodowe, wygląda identycznie, pycha.
Nie wiem czy kiedykolwiek go jadłem ale zainteresowałem się nim bo dostał nagrodę najlepszego ciasta na Świecie i jak Katiusza o nim wspomniała to zacząłem o nim rozmyślać intensywniej ☺
@@mariuszstopa903 Jeśli to to, to pycha. No, chyba że tamto jest lepsze, czego nie wykluczam.
Z rosyjską muzyka kojarzy mi się piękny i klimatyczny kawałek PPK - Resurrection, który od lat jest już w kanonie klasyki muzyki trance natomiast jest on elektroniczna przeróbka motywu z jakiegoś rosyjskiego filmu
Super był serial Interna... o studentach na praktykach w szpitalu gdzieś w Rosji. Albo taka seria o polowaniu polityce i kulturze spędzania wolnego czasu w środowisku naturalnym... Osobiennostii narodnej ochoty rybałki i polityki.... genialne absolutnie ale bez napisów z tłumaczeniem kompletnie w polsce bezużyteczne bo humor ginie w niuansach :) Mamy z rosyjską kulturą dużo wspólnego ale równie dużo nas różni.
Jeżeli chodzi o rosyjskie - a ściślej to nawet sowieckie - kino, to jak dla mnie warto obejrzeć znakomite ekranizacje Stalkera i Solaris od Tarkowskiego.
A z rosyjskiej muzyki poza szansonami jest oczywiście russkaja popsa, z tym że faktycznie szansony u nas w Polsce mają lepszy odbiór :)
A straż nocna i straż dzienna?
Jest jeszcze Maryla Rodowicz z "wsiąść do pociągu" a po rosyjsku "wsjad w luboj pojazd but ty jak wietier" i świąteczny film, który jest Rosyjskim odpowiednikiem Kevina w Nowym Nowym Jorku z Brylską i piosenką gdy stoi przy windzie.
Kaśka rób swoje, robisz to dobrze.
Pozdrawiam.
Czy w Rosji gra w szachy jest tak popularna jak przedstawiono to w filmie Gambit królowej?
Wspanialy film !!! A szachy to ze tak powiem narodowa gra rosjan,mnie gry w szachy nauczyli emigranci rosyjscy a ja przekazalem milosc do tej gry memu wnukowi ktory jest wspanialym szachista a ma 15 lat !!!! Rosjanie to nasi bracia tylko wielka szkoda ze politycy tego nie doceniaja.Pozdrowienia dla Katiuszy (robisz dobra robote)
Widać u ciebie Katiusza tę Rosyjską dusze.
A o której duszy mówisz? Tej co śpiewa czy tej co strzela do ludności cywilnej na Ukrainie?
Spieszę z odpowiedzią: przez setki lat ruscy najeżdżali nasze ziemie i doili gospodarczo nasz kraj. Dziękuję za uwagę.
Kasiu, kawior w Polsce nie jest zbyt popularny
Widziałam wiele filmów, w których amerykanie, anglicy, francuzi itp opowiadali co ich zdziwiło u Rosjan. A mnie dziwiło, że ich dziwi. ...bo to były rzeczy normane u nas, Polaków. Wydaje mi się, że jsteśmy najbardziej podobnymi do siebie narodami. Moje ulubione ciasta to miodownik i napoleon, a muzyka to Czajkowski, Prokofiew , Jarosław Dronow, Piełagieja. :)
Serio? Nie Chopen i nie bach? I nie sernik czy jabłecznik?
@@jannowak1248 No pacz, nie. Moi rodzice pochodzą z przedwojennej Polski, min spod Tarnopola, a to blisko zaboru rosyjskiego, to ta kultura i gusty mogły się mieszać......
@@jannowak1248 Chopena(!) to wśród swoich ulubionych kompozytorów poszukaj...
Przynależy do trzech narodów Polacy i Niemcy że strony Ojca i Rosjianie i Polacy (i możliwe jeszcze Białoruśiny) że strony matki. Próbuje korzystać ze znajomości tych trzech języków. Także myślę że Polacy z rosjanami mają dużo wspólnego))) Gotuję w domu i barszcz i żurek i zupę grzybową. Bardzo uwielbiam bigos. Jestem bardzo wdzięczny polskiemu rządu że obywateli Rosji posiadaczi karty polaka mają możliwość przyjścia do Polski w tych niespokojnych czasach.
@@joannakasprowska7539 Ile lat mają Twoi rodzice, ze jeszcze pamiętają zabór rosyjski????? 150?????
Natasha Morozowa
Bardzo ladnie spiewa 👍👍
Pozdrawiam !!!!!
Film nie przesłoni ,,samodierżawia".,,Car ispógałsia izdal manifiest -miortwym swoboda -żiwych pod ariest".
W Polsce coraz bardziej popularna w kategorii napoje jest yerba mate.
Piosenki w 100 procentach trafne pozdrawiam serdecznie .
fajny pomysł
Filmy to wojna i pokój, Anna Karenina, pancernik Potiomkin
Więcej!
mój film to 'Lecą żurawie' 'Samotny biały żagiel' a piosenka to 'Katiusza' i ' Podmoskiewskie wieczory'
Co się stało z zespołem rosyjskim "Dżango".Nie można go spotkać w internecie.
Polskie jedzenie ci bardzo dobrze służy. Przybrałaś na wadze, to widać.
recepta : dzwonisz..dostajesz recepte przez telefon na konto internetowe i w aptece kupujesz..nie trzeba nigdzie chodzić ;))).
Najbardziej znany radziecki film to "Pancernik Potiomkin" ,ale głównie przez scenę na schodach w Odessie, serial to "17 mgnień wiosny" i kultowy Sztyrlic . Osobiście bardzo mnie zaskoczył film " Kosmiczny rejs" - fantastyka naukowa, gdzie radziecki kot dotarł do księżyca a za nim kosmonauci . Film z 1935, oczywiście propagandowy, ale jak na czasy gdy powstał bardzo misyjny , Podobno konsultantem naukowym był Ciołkowski.
Pozdrawiam
9 kompania 2005, spaleni słońcem 1994, kryptonim gwiazda 2002, spaleni słońcem 2 2010, półmgła 2005, ładunek 200 2007, admirał 2008, jesteśmy z przyszłości 2008, spaleni słońcem cytadela 2011, batalion 2015, kukułka 2002, wyzwolenie 1969. Proszę dodać pod tematem swoje ulubione rosyjskie (radzieckie) filmy
Czy roznica miedzy Rosyjskim a Ukrainskim jest duza, czy tez sa to dialekty jednego jezyka ? Czy latwo jest sie zorientowac czy ktos mowi po Rosyjsku czy tez po Ukrainsku ? Polski i Czeski sa jezykami slowianskimi ale np akcent i melodia jezyka jest zupelnie inna. Poza tym ja na ogol nie wiem o czym mowia Czesi gdy slysze ten jezyk, chociaz niektore slowa sa takie same. To niekiedy brzmi wesolo a moja babcia poslugiwala sie niekiedy starymi polskimi slowami ktore byly identyczne ze slowami Czeskimi o czym ze zdziwieniem sie dowiedzialam bedac juz dorosla osoba, gdy slyszalam rozmowe Czechow. To bylo slowo : Obleczenie lub oblecz sie/ubierz sie.
róznica RUS-UKR moze da sie porównac z niemieckim i bawarskim+austriackim niemieckim
@@walterweiss7124 Niestety nie znam niemieckiego ani bawarskiego, mysle ze to sa dialekty ale to mi nie robi roznicy poniewaz zadnego z tych jezykow nie znam.
@@filippa7308 ale są róznice w gramatyce: naprzyklad jest w bawarskim podwójna negacja tak jak w jezykach slowianskich, czego w niemieckim absolutnie nie ma ( a kiedy sie uczylem bylem tym zdzwiony jako dziecko, bo nikt mnie w szkole nie rozumial :))
@@walterweiss7124 Różnica między rosyjskim a ukraińskim jest taka sama jak między polskim a ukraińskim. Ukraiński jest raczej rzadkością wśród ludności, która przebywa ostatnio w Polsce, większość nie zna ukraińskiego.
Obecnie z rosyjskich wokalistek to Diana Ankudinowa. Cokolwiek zaśpiewa ma magiczny głos. Z filmów rosyjskich bardzo ładna rosyjska baśń pt. On Drakon. Polecam.
Faktycznie powinna byc znana na caly swiat,co najmiej tak jak Lisa.
Zdjęcia ruskich bogów w biurach...tak, tak - u nas kiedyś też tak było. Na szczęście nikt nas nie zmusza do wieszania podobizny prezydenta czy premiera bez względu na opcję polityczną. U nas wisi krzyż i godło w urzędach czy szkołach a w domu - możesz mieć co chcesz. Twoja sprawa. Dla Rosjan Putin czy Stalin czy Lenin - to Bóg i car. Jak powiedział Włodzimierz Żyrinowski o Putinie? - Boże cara chronij!
Prawy do lewego to piosenka wykonywana wprawdzie po polsku ale jej styl nie ma z Polską nic wspólnego. Są to rytmy bałkańskie czy coś koło tego.
Ja ostatnio oglądałem bardzo dobrz seriał kryminalny " Джокер'". Nieźle można się pośmiać oglądając seriał "Бесстыдники". Pozdrawiam.
Ciasta Polskie to jabłecznik, sernik i makowiec
a najlepszy to makowiec jeleniogórski z piekarni nad Bobrem ;)
Srecznik.
Katja, epoka wiszących pajaców na obrazkach to zakończyła się tu za Gierka, nawet nie pamiętam już czy w ogóle jego gęba gdzieś wisiała, ale Gomółkę i Cyrankiewicza to ze szkoły podstawowej zapamiętałem, w domach to chyba tylko zapiekłe komuchy takie "ołtarzyki" se stroiły, ale to tylko mój domysł.
Ps. jeśli ruski chcą się upodabniać do idoli pokroju Stalina, Breżniewa czy putina to jeszcze muszą minąć dziesiątki lat zanim zmieni się ich stan umysłu a co za tym idzie myśleć o życiu i rozwoju a nie mordowaniu i zabieraniu cudzych ziem, smutne ale taka prawda, Ty jesteś młoda więc jako otoczona wianuszkiem wnuków może tego dożyjesz... może.
Z Rosyjskich wykonawców , znam troje - Sasza Strunin - to nic kiedy płyną łzy , albo z Danym - Emely , Iwan i Delfin - jej czarne oczy , oraz Zanoza - a Kalyna , a z filmów raczej o Rosji świetny film - Wróg u bram , a z filmów Polskich polecam - Nad Niemnem i dziesięć odcinków - Dekalog , każdy odcinek oparty jest na Bożym Przykazaniu , z piosenek jet taki wybór , ale coś ci polecę ,Varius Manx - ruchome piaski , Blue Cafe - to ty , i może Natalię Szroeder z pod twojego Gdańska - nie pytaj jak
11:19 Uważasz , że ktokolwiek ma prawo zabronić ci się leczyć jak chcesz ty ?
Kwas chlebowy był u nas w czasie komuny. A "Pust' wsjegda budiet sonce" uczyli na lekcjach rosyjskiego w szkole.
Rosyjskie kino wyśmienite, wiele tu można wymieniać tytułów, ja swoją przygodę z tym kinem rozpocząłem od filmu Stalker.
Nic nie wiesz o prawosławiu! Bierzmowanie jest razem z sakramentem chrztu. Nie ma uroczystej I komunii, ale każdy ochrzczony wyznawca prawosławia może przystępować do komunii i jest indywidualna spowiedź.
9 kompania czy z lat 90 Muzułmanin. Polecam te Rosyjskie filmy.
Lubię rosyjską kulturę, tę normalną, a nie propagandowe szmiry. Z nowszych czasów pamiętam adaptację w postaci serialu Mistrz i Małgorzata z bodajże 2008 roku, świetnie nakręcone. Kiedyś ogłądałem film Wyspa (Ostrov) - myśle sobie - zaraz wyłączę, ale smuty i tak mnie wciągnął i obejrzałem 2 razy i na pewno do niego wrócę. Jak bylem dzieckiem oglądałem firm o żołnierzu, co stracił stopy, jechał ciężarówką i zabrał bezdomnego chłopca ze sobą. Nie pamietam tytułu, ale firm wywarł wtedy na mnie duże wrażenie.
Z muzyki: Otava Yo, Leningrad, Little Big i wiele innych.
Takie tam wspominki...
hochana Katiu, przekaż tam komu trzeba że z rosją nie chcemy mieć nic wspólnego. NIC. A królewiec jest Czeski wiec granica też odpada.
Ciekawy odcinek, podobał mi się.
Myślę, że w Polsce piwo jest najpopularniejszym napojem, a z jedzenia to schaboey.
Pozdrawiam
Ja uwielbiam film Dr Zhivago Davida Leana na podstawie książki rosyjskiego pisarza Borysa Pasternaka - nie ma dla mnie Świąt Bożego Narodzenia bez tego filmu!❤️ Mój ulubiony film - arcydzieło sztuki filmowej⭐⭐⭐
Pasterniaka?
No, i to NIE JEST "rosyjski" film. Klasyczne Hollywood.
angielskiego reżysera Davida Leana ale książkę napisał rosyjski pisarz Borys Leonidovich Pasternak no i cała akcja toczy się podczas rewolucji rosyjskiej i przemian w Rosji
@@markow4427 Przecież Agata napisała, że film nakręcony był przez Davida Leana na podstawie prozy Pasternaka. Ponadto, nie czepiaj się ,,czeskich błędów,, 🙂 Pozdrawiam !
@@janpanufnik1705 ale zdajesz sobie sprawę z tego, że temat dotyczy "rosyjskich" książek i filmów? O ile powieść Pasternaka jest elementem kultury rosyjskiej, to już film nakręcony w w 1965, w Hollywood jest elementem kultury amerykańskiej. Podobnie jak Quo Vadis z 1952, film nakręcony na podstawie powieści Sienkiewicza - Polaka, jest elementem amerykańskiej kultury, a nie polskiej. I nie rzymskiej. A my pokazaliśmy, niestety, na co nas stac w tym temacie w 2001 roku.
I to nie jest literówka. "I" nie zastąpiło innej litery, położonej obok "i" na klawiaturze, i w żadnej wersji klawiatury nie sąsiaduje z "n" lub "a".
Ok. Czytam Anne Karenine i zamierzam przeczytać wszystko Tołstoja i Dostojewskiego i nie przestanę na nich 😅
A niektórzy jak widzę jakieś zdjęcie w biurze to dostają gorączki i bierze ich na wymioty . Nigdy nie myslalem , zeby byc kims innym albo kogoś naśladować . Żyje na tej planecie aby wyrażać siebie najlepiej jak potrafię , a nie być kopią kogoś tam. Najważniejsze nikomu nie szkodzić na nikogo sie nie wściekać i najlepiej nie oceniac NA ŚWIECIE JEST ZBYT DUŻO NAUCZYCIELI BARDZO ICH JEST WIELU ZA KIEROWNICĄ.
Świetne jest współczesne kino Rosyjskie: Ku Jeziorze, Lepsi niż My(rewelacyjna gra Pauliny Andreevy bez mrugnięcia oczami) , Obrona Sewastopola, czy Begeletsy.
Z samochodów to jeszcze Volkswagen, Audi, Fiat :)
Co ma wspólnego? Niestety granicę z Królewcem (daw. Kaliningrad). Chociaż Królewiec od pewnego czasu po referendum podobno należy do Czech :)
Nie wiem jak młodsze pokolenie ale kiedys prowadzono nas ze szkołą na rosyjskie filmy o dużej dozie propagandy ,na które nie chodziliśmy zbyt chętnie. Trafiały się jednak perełki takie jak Dersu Uzała zarówno ten z 1961 roku jak też remake z 1976 w reżyserii Akiro Kurosawy . Poza tym Человек Амфібія. Rewelacyjny jak na czas kiedy był kręcony. No i niezapomniane " Lecą żurawie".
No 4 minuta i trzepanie piany , pani chciała zaistnieć
Gdyby ktoś chciał dobrze zjeść w Moskwie to polecam Café Puszkin, na Twerskiej. Koniecznie należy zrobić rezerwację.
Tak, tak, gorącą czekoladę dobrą podają. Zdaje się, że Becaud cóś o tym wspominał.
Jeżeli Rosjanie lubią żurek a nie znają przepisu na niego to źle wróży bezpieczeństwu naszych granic.
Pozdrawiam z Chicago
Wsio mogt koroli, to była popularna piosenka