Vedátorský podcast 50 - Udržateľnosť: (nie) je to veľká veda

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 16

  • @stefannagy3378
    @stefannagy3378 4 роки тому +2

    Skvely podcast ako vzdy, co sa triedenia tyka prosil som pani na magistrate ked som si prihlasoval smatny kos, ze ja si zaplatim navyse aby som mal aj trideny odpad a povedala ze tam kde byvam sa to neda. Len ako myslienka do vzduchu mozno sa toho niekto chyti a butterflyeffect nieco urobi :)))

  • @radovanpelach3404
    @radovanpelach3404 2 роки тому

    Inak ale perfektný podcast. Navyše, jadrové reaktory tiež idú dopredu, sú tam novšie technológie, ktoré takisto robia výrobu elektrickej energie bezpečnejšou.

  • @bumbac8154
    @bumbac8154 4 роки тому +3

    Keď ste už spomenuli ten palmový olej, ako ho nahrádzate? :) resp. ide hlavne o to že problém nie je spotreba palmového oleja ale oleja všeobecne, keby sme chceli vymeniť Palmový za Sójový, Repkový, Olivový alebo Slnečnicový, na rovnaké množstvo oleja by sme potrebovali vyrúbať 2-4 x viac plochy pralesov

    • @vedator_sk
      @vedator_sk  4 роки тому +3

      Za seba (Samuel) poviem, že palmový tuk sa nachádza hlavne v už kúpených výrobkoch. U nás doma tvoria vyše 80% nákupu suroviny, z ktorých si potom varíme a pečieme. Na takmer všetko okrem vyprážania používam oliváč (ktorý máme teraz objednaný priamo od výrobcu cez www.crowdfarming.com/). Celkovo teda asi spotrebúvame o dosť menej oleja, než je priemer.

    • @jakubakantis2322
      @jakubakantis2322 3 роки тому

      problém palmového oleja je v tom že vysadené palmy spotrebujú živiny a ostane z pôdy niečo ako luník 9 a preto sa musia vyrúbať lesy nové... a opičky umrú a aj vtáky aj všetko vlastne tak ako u nás ked sa všetky plochy zacelili a sú velké lány polí. v prípade náhrady za iný tuk nevidím jediný dôvod ho dovážať niekde cez pol sveta jedna vec že by sa zabránilo tomu bordelu tam na východe a domáci poľnohospodári by konečne mohli mať nejaký odbyt a nemusela by sa darancovať pôda u nás monotonnym osevným postupom....

  • @ftggutzj
    @ftggutzj 4 роки тому

    Do nedávna som si do práce nosil jednu fľašu s vodou každý deň pomaly až kým sa nerozpadoa. Ale po čase som zmenil prácu a začal som pracovať vo firme ktorá prepravuje limonády a balené vody a ako benefit dávajú zamestnancom ,, pitný režim". V podstate každý mesiac nám dajú 10 kartónov v plaste balenej vody. Nečakal som aký bude pre mne problém keď sa u mňa doma zradu objaví 60 plastových fliaš mesačne! Skutočne som bol zhrozený keď som zistil aký je tento ,, benefit" problém.

    • @vedator_sk
      @vedator_sk  4 роки тому

      Treba na firmu apelovať. U priateľky vo firme to bolo podobne a zmenili to.

    • @ftggutzj
      @ftggutzj 4 роки тому

      Bohužiaľ ale nie každý má na to podobný názor ako ja 😔

    • @vedator_sk
      @vedator_sk  4 роки тому +1

      Ináč, pri flaškách pozor, či sú vhodné na opakované používanie. Mali by mať na boku označenie, dá sa to vygoogliť.

  • @stoky55
    @stoky55 4 роки тому

    Super podcast, ako bolo viac krat spominane v podcaste, treba o tom hlavne co najviac hovorit a dostat to ludom do hlavy. Palec hore ;)
    Otazka: Ked bola spominana ta azia, tak neviete ako je na tom azia a ci sa uz aj oni v otazke udrzatelnosti zacinaju hybat spravnym smerom? Lebo Bol som 2 krat v azii a je to tam naozaj katastrofa - priklad na ostrove kde nebola pitna voda sme dostavali vodu v pollitrovych flaskach......kedze boli horucavy, kazdy clovek tam za den spotreboval 6-9 plastovych flasi denne. Nasledne vsetok odpad isiel na vedlajsi maly ostrovcek kde sa to spalovalo raz za mesiac, bol som zhrozeny. (Samozrejme ze my sa mame snazit hlavne tu u nas robit co vieme, ale vobec neviem ako su na tom oni a ci sa to tam tiez uz zacina odkomunikovavat)

    • @samuelkovacik6062
      @samuelkovacik6062 4 роки тому

      Ťažko zovšeobecniť, ale napríklad Čína si začína uvedomovať, že nefunguje udržateľne (napríklad miera znečistenia ovzdušia) a začína hľadať iným smerom www.nature.com/articles/d41586-020-02464-5
      Chudobnejšie krajiny odkázané na turistov to majú zložitejšie.

  • @danielhudac275
    @danielhudac275 4 роки тому +1

    Akurát som sa chystal spať a zrazu že dačo, to kedy ste to vypustili? 😀

    • @vedator_sk
      @vedator_sk  4 роки тому +1

      Prepáč Daniel :) Vychádzame v utorok ráno bežne. Občas sa však stane, že na strane platformy nastane zdržanie, tak dávam plánovanie vždy v utorok skoro ráno aby sa problémy stihli odstrániť :)

  • @radovanpelach3404
    @radovanpelach3404 2 роки тому

    Ale samozrejme treba aj technológie, pokiaľ nebude vážiť batéria v aute 50 kg a nedá dojazd aspoň 500 kg, dovtedy elektrické autá nebudú ekologické.

  • @radovanpelach3404
    @radovanpelach3404 2 роки тому

    Nie je to celkom pravda, existujú určité skupiny ľudí, ktoré potrebujú živočíšne bielkoviny, ide napríklad o dialyzovaných pacientov.