Proč vám kalkulačka ničí mozek

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 січ 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @eliskakulhankova621
    @eliskakulhankova621 7 років тому +102

    Rozhodně souhlasím. Tohle video by se mělo pouštět na začátku nástupu na střední školu. Na základce jsme kalkulačky mít nesměli, na gymplu ji dovolili, tak proč by ji někdo nepoužíval (až teď vidím tu chybu) a teď jsem před přijímačkami z fyziky na VŠ, kde je kalkulačka zakázaná, a přijdu si jak zpátky na základce, protože mám problém i s dělením nějakého desetinného čísla. Jenže kdo si to uvědomí v 15 letech, že by tu kalkulačku ani neměl začít používat? Takže ještě jednou díky, že jste tohle natočil, měli by si to pustit všichni!!

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +16

      Eliško, super, že jsi to sem napsala. Věř mi, že nejsi jediná. Přesně s tímhle problémem bojuje strašně moc lidí. Držím palce ať to dáš :-).

    • @mrkvicka155
      @mrkvicka155 6 років тому +1

      Souhlasím s vámi Eliško. Naše učitelka na SŠ kalkulačky zakázala, všechno jsme počítali z hlavy, přestup ze základky, kde kalkulačky byly běžné byl dost drsný. Zase se to ovšem hodilo u scio testů, kde kalkulačka není povolená, jak sama píšete

    • @matesglc156
      @matesglc156 6 років тому +2

      Jsem v prváku na gymplu, tak snad mi tato rada bude užitečná :D

    • @filahubl1
      @filahubl1 5 років тому +1

      @@marekvalasek7251 Já jsem diskalkulik (mám IVP) a jsem rád, že mohu kalkulačku používat. Jsem ve třetím ročníku oboru Veřejnosprávní činnost a upřímně...Jsem vyloženě humanitní typ, a obdivuji kohokoli, koho matematika zajímá nebo baví. Mně osobně stačí znalost ,,hudební" matematiky - čili počítat doby not😅.
      Jaký máte názor na to, že se dlouhodobě řeší povinná maturita z matematiky?

    • @JakubMikes23
      @JakubMikes23 5 років тому

      On ještě někdo dělá příjmačky na VŠ? Z fyziky? Jako minimálně na matfyzu od toho lze upustit za každý sebemenší úspěch.

  • @pavelmadarcik3240
    @pavelmadarcik3240 7 років тому +11

    Marku skvělý video! Tohle jsem si uvědomil ve druháku, když jsem na tebe začal koukat. A bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, co jsem udělal! Tohle by si měli pustit a uvědomit všichni, kteří s kalkulačkou i spí. :D

  • @Rarach141
    @Rarach141 7 років тому +72

    Díky za radu celé prázdniny budu trénovat bez kalkulačky ať se maturita na podzim vydaří !

    • @adamhorvath7871
      @adamhorvath7871 7 років тому +3

      Proč nepíšeš z Angličtiny?

    • @MynecraftCZ
      @MynecraftCZ 7 років тому +4

      matematika je lehčí.... aspoň pro mě :D

    • @Rarach141
      @Rarach141 7 років тому +5

      Protože jazyk mám ruštinu a matematika je pro mě lehčí varianta

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +14

      Super přístup :-).

    • @honzatrefny
      @honzatrefny 7 років тому

      Radime lol... :D :D Kukam na muj oblibeny kanal a najednou tvuj koment :D

  • @pepavasata6790
    @pepavasata6790 5 років тому +41

    Přiznám se, při testech běžně do kalkulačky zadávám příklady typu 3x2.

  • @martinhejlek7787
    @martinhejlek7787 6 років тому +6

    Naprosto souhlasím. Kdysi jsem také doučoval studenty a kamarády a ve výsledku byl největší problém v tom, že studenti neuměli základní věci, které se vyučovali na základní škole nebo v prváku či druháku na střední škole, protože je prostě neměli procvičené a na místo řešení úlohy, kde věděli, jak postupovat a úlohu vypočítat, se zasekávali na těchto menších problémech jako je třeba úprava zlomků, úprava algeb. výrazu atd. Měl jsem studenta, který perfektně ovládal a chápal exponenciální a logaritmické rovnice či funkce, ale neuměl upravovat zlomky nebo počítat s mocninami. To sice není typický příklad, kde je na vině kalkulačka, ale princip je stále stejný. Neměl dokonale zvládnuté základy. A k tomu Vám kalkulačka nepomůže. A věřte, že když si osvojíte dovednost, umět nepoužívat kalkulačku na triviálních příkladech, tak nejenom budete ten mozek trénovat, ale zjistíte, že dokážete příklad vypočítat správně a ještě k tomu rychleji, než s použitím kalkulačky. Samozřejmě pokud se dostanete až do situace (při příjimačkách, závěrečných zkouškách atd.), kdy prostě tyto dovednosti nemáte osvojené, je logickým východiskem použít všechny dostupné prostředky k tomu, abyste uspěli. Ale nezapomeňte, že se Vám může, tato neznalost, v budoucnu vymstít. I proto mi přišlo z pozice lektora důležité, v určitém momentě zastavit a namísto vysvětlování dané látky, se zaměřit na zdokonalení triviálnějších dovedností studenta a prohloubení jeho znalostí v těchto věcech, které nebyli zdánlivě souvislé s látkou, kterou jsme probírali. Proto abychom pochopili a dokázali řešit těžké příklady, musíme znát základy a základní metody matematiky.

  • @jonaslipensky4097
    @jonaslipensky4097 5 років тому

    Souhlasím s tím co říkáš. Jsem studentem 4. ročníku SŠ a někdy kolem prváku jsem přestal počítat co šlo kalkulačkou. Teď mi nedělá problém počítat větší čísla nebo i mocniny bez kalkulačky a je to fakt skvělý!

  • @TheDeothor
    @TheDeothor 7 років тому +148

    4:44 plus? :D

    • @drChoosen
      @drChoosen 7 років тому +122

      Nemá natrénováno :D

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +72

      got me :-)

    • @dominikrychtecky1282
      @dominikrychtecky1282 6 років тому +1

      Měla jsi už někdy převodnění i mozek

    • @pavelweiss6279
      @pavelweiss6279 5 років тому +4

      Úplně to samé jako já na vysoké při testu matiky. 3*1 to je 3 a napíšu 1 😀 Hold tayloruv polynom a moje nepozornost 😀

    • @petrostadal
      @petrostadal 5 років тому +6

      @@marekvalasek7251 Matematik říká A, myslí B, píše C a má tam být D :D

  • @jamesmaxwell6530
    @jamesmaxwell6530 7 років тому +7

    Částečně s tebou souhlasím a částečně ne. Souhlasím s tím, že násobit zlomky, dělit …, to musí umět jednoznačně každý a jestli to někdo neumí tak je to chyba. Kalkulačky by se neměly používat u jednoduchých operacích a u těch složitějších bych aspoň měl vědět, jak bych to asi dělal, například je velmi zajímavé zpaměti odmocňovat. Celkově by člověk měl vždy vědět, co dělá, pokud kalkulačku používá.
    S čím teda ale nemůžu souhlasit je to, že kalkulačky jsou největší problém na středních školách a ani se mi jako problém moc nezdají. Spíše mi přijde, že s kalkulačkou neumí ani nikdo pořádně zacházet. Dám tedy příklad, jak to chodí na naší škole. Všichni se vždy ptají, jak se to vypočítá. Ale to je ten problém oni se ptají jak a všem je absolutně jedno proč to tak je a učí se jen postup nazpaměť a vůbec nad tím neuvažují a celé matematické myšlení je vniveč. Třeba náš učitel prakticky vždy vyučuje způsobem: "Tak si tipneme…" Co je ale na tom zajímavé, že častokrát za to nemůže jen učitel, ale i témata. Prakticky celá shodná zobrazení se učí jen celá nazpaměť a přitom se toto učivo moc v žádných oborech skoro nevyužije.
    Další problém je ten, že matematika by měla (dle mého názoru) být dělená na skupiny podle dovedností, jak je to u jazyků.
    Každý je přeci jiní a někomu jde matematika víc a někomu méně. Někteří ji rozhodně studovat, ani ji až tak moc nebudou potřebovat v běžném životě. A někteří se v běžných hodinách nudí a jejich potenciál je nevyužitý. Připadá mi to, že matematika na střední středních školách je takový hybrid, který na jedné straně lidi stresuje z věcí jako je kombinatorika a ti kteří by měli zájem se zlepšovat, se nedozví třeba o diferenciálních rovnicích.
    Jinak jsi mě ale přesvědčil, že na banální operace přestanu používat kalkulačku to hlavně proto, když jsem si díky tohoto videa uvědomil, co dokázali matematici, a to i bez kalkulaček.

    • @MsSisa99
      @MsSisa99 5 років тому +2

      James Maxwell
      Celou střední jsem se ptala "proč", odpověď paní učitelky zněla pokaždé "jak". Nebyla jsem talent, abych si na to přišla sama, začala jsem proto chodit na doučování. Nikdy jsem nevěřila, že by mě mohla začít matematika bavit, ale, když mi zde od jiné paní učitelky bylo vysvětleno "proč", celej matematickej svět začal dávat smysl, dokonce i mně (matika mi vážně nejde...). Od tý doby jsem byla schopná pomáhat spolužákům a řešit s nimi problémy před písemkou, kdy jsem pokaždé vytáhla úplně jiný způsob řešení, než jsme se učili ve škole, a to i přesto, že talent na matematiku opravdu nemám.
      Naprosto s Vámi souhlasím a mám radost, že si odlišný význam slov "proč" a "jak" někdo uvědomuje. Pro mě to opravdu byla největší překážka v pochopení matematiky.

    • @zuzanarytirova9065
      @zuzanarytirova9065 5 років тому +1

      @@MsSisa99
      Proto se mi líbí, jak pan Valášek u všeho uvádí i výrokovou logiku vysvětlující konkrétní matematické problémy. S naší profesorkou o to taky dost bojuju. Zatím "proč" nevysvětluje a ani nevypadá, že někdy začne.

  • @HonzaKuranda
    @HonzaKuranda 4 роки тому

    Jsi výbornej chlape, díky za videa.

  • @grimassoYT
    @grimassoYT 5 років тому +1

    Skvělý video. Mi v matematice moc pomohlo, že jsem nikdy kalkulačku neměl. Díky tomu jsem musel některé výpočty odhadovat a byl jsem blízko správnému výsledku jen s výpočty v hlavě. A tím myslím i počítání určitých integrálů. Doteď nepoužívám kalkulačku a mám odpor k tomu, jak někdo potřebuje kalkulačku na 12x5. Bez kalkulačky jsem udělal i technickou vysokou školu (3 semestry matematiky + fyzika + fyzchem).

  • @PosterLP
    @PosterLP 5 років тому +2

    Dovolím si nesouhlasit, jsem ve druháku na VŠ a kalkulačku požívám na základní násobení a dělení (odčítání sčítání) kvůli jistotě, nechcete totiž po popsané stránce A4 jedním příkladem na křivkový integrál, nebo fourierovu transformaci, nebo cokoliv co děláte ztroskotat na 3x12 nebo podobných základech. A co se času týče je mnohem efektivnější zabývat se způsobem řešení příkladu obecně, a násobení zlomků nechat na kalkulačce.

  • @pavilek9258
    @pavilek9258 6 років тому

    Velice pravdivé video. Poděkování.

  • @arnostkult7559
    @arnostkult7559 4 роки тому

    Skvělé video. Ano - chybí cit pro číslo.

  • @cas-jv1dr
    @cas-jv1dr 2 роки тому +1

    Já to teď v šedesáti letech ovládám, protože v padesáti jsem si řekl, že se to chci naučit ze zábavy. Na střední mne zachránilo, že to byla zdrávka.

  • @jankadlec1827
    @jankadlec1827 2 роки тому +1

    To je výhoda nás lenochů, kteří jsme tak líní, že si ani tu kalkulačku neseženeme. Pak musíme všechno počítat z hlavy. Dneska už má každý v kapse mobil, ale já jsem pořád líný ho z té kapsy tahat, takže dvě dvouciferná čísla si raději vynásobím z hlavy... Taky záleží, jak si to člověk v hlavě srovná. Když chci spočítat třeba 9*19, můžu na to jít jako 9*10+9*9. Ale snazší je podle mě to spočítat jako 9*20-9...

  • @kvidoland
    @kvidoland 4 роки тому +9

    Divím se, že vysokoškoláci neumí základní násobení a počítají to přes kalkulačku. To je strašná ostuda! Já třeba počítám na přijímačky a kalkulačku jsem nikdy nepotřeboval. Tak dík za upozornění! Bude se mi to hodit do základní školy života!

    • @jakubkucera1973
      @jakubkucera1973 Рік тому

      Možná už jsi zjistil, že ona ta matika je i o něčem víc, než jen o násobení.

  • @nickiedreamer1965
    @nickiedreamer1965 5 років тому +7

    Hrozně ráda bych, souhlasím s tebou, bohužel to v ekonomice nejde 😁 Už jen počítat vážený průměr třeba v 5 letech ( po 4 kvartálech nebo ještě lip po měsících) s čísly přesahujícím miliony je práce na hodinu, pro sebelepšho matematika na 20 minut minimálně. S takovým tempem nemám šanci ani na polovinu příkladů 😅 Nejde to tedy všude.

    • @Smrtonoska1
      @Smrtonoska1 4 роки тому +3

      Ale jde, to byste se divil co nejlepší lidé dokáží počítat zpaměti :D

  • @pidzej78
    @pidzej78 5 років тому +6

    jednou, skutečně aspoň jednou v životě bych se rád dozvěděl, k čemu mi v praktickém životě bude x2+ax+4=0 ... aby bylo jasno, nemám vůbec nic proti matematice, ale připadá mi to celé jako matematika pro matematiku... počítání čistě hypotetických výpočtů které nikdy nikdo k ničemu nepotřebuje... jde v podstatě jen o šikanu či drill žáků, aby teda jakože uměli vypočítat něco, co vlastně v reálném životě k ničemu není... a to je přesně ono, zahlcujete žáky nutností znát čistě teoretické nikdy neupotřebitelné nesmysly, místo toho aby se učili bez kalkulačky do zblbnutí sčítat, odečítat, násobit a dělit... víc normální člověk k životu nepotřebuje, anebo je to 99,998% toho, co potřebuje/používá nejčastěji... k čemu je mi člověk, který mi řekne, že umí řešit kvadratickou nerovnici a kosínus na kvadrát umocněný na čtyřicátoupátou, když půl hodiny přemejšlí nad tím kolik je pět krát sedmnáct a nakonec stejně vytáhne mobil a vyťuká to na kalkulačce :-/

    • @DominguezSK
      @DominguezSK 4 роки тому +1

      Má to využitie, len si to človek musí v hlave pospájať. Kto nechce, nepospája a do roka i do dňa zabudne. K životu vie človek využiť viac ako len násobenie, delenie, sčítanie, odčítanie; záleží na tom ako mu to je podané a ako ho to zaujíma. Kto študuje inžinierstvo, určite to využije aj v praxi a keď vie matike za "tým všetkým" porozumieť, má väčšiu šancu na dobrú pracovnú pozíciu :).
      Osobne by som povedal, že pre inžiniera / iného človeka technickej profesie je to takpovediac nutnosť (hlavne pre jeho kariérny rast), pre bežného človeka mimo oblasti technických vied, priemyslu a pod. je to benefit.

  • @fildass001
    @fildass001 5 років тому +2

    Jsem v sextě na osmiletém gymnáziu. Kalkulačku máme většinu času zakázanou. Minulý rok jsme ji nepoužili ani jednou, letos ji používáme jen poslední dva týdny, když počítáme sinovu a cosinovu větu.

  • @anezkaajirik
    @anezkaajirik 7 років тому +4

    Super video, máš naprostou pravdu!

  • @Barendol
    @Barendol 5 років тому +5

    Jen tak z nudy jsem si začal dělat tabulky druhých mocnin celých čísel pomocí jednoduché sčítací metody a celkem jsem se zděsil, když jsem zjistil, jak často se dopouštím chyb (kontroloval jsem to po 20 číslech).

  • @vaclavjanacek2012
    @vaclavjanacek2012 7 років тому +3

    Je pravda, že kalkulačka se občas hodí (např. když dělím trojciferným číslem, počítám odmocniny, ...). Tabulky by ji mohly nahradit, ale je to zbytečně zdlouhavé, a když ji člověk nepoužívá pořád, tak to neuškodí. A to nemluvím o přesnosti...
    Ale když si něco kupuju a prodavačka počítá na kalkulačce 60+12, tak je něco hodně špatně.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +2

      Jojo, je to přesně tak. Já nemám problém s tím, že lidi používají kalkulačku. Ale problém je, když bez ní neumí existovat.

    • @ondrejkulhavy8734
      @ondrejkulhavy8734 4 роки тому +1

      No vono když sedíš za pokladnou 10h tak asi nemáš náladu si počítat. A když se někde prodavačka sekne tak to musí jaksi zaplatit.

  • @lukashodbod2567
    @lukashodbod2567 2 роки тому

    Tak to je jasné :D Kalkulačka, počítače, mobily, všechno to bychom měli vyhodit do koše, jestli si vážíme svých nervů :D

  • @pavelkudrna7381
    @pavelkudrna7381 5 років тому +1

    Ahoj, skvělé video...toto jsem neuměl vysvětlit, když se mně někdo zeptal, co mi vadí na metodě Hejného..zdá se mi, že po dětech chceme řešení, ještě než mají nadrilovány nástroje...co vy na to? Nemůže v tom být zádrhel...jestli by se neměli v matematice učit oba přístupy: Hejný a drilování....já fakt nevím, ale zdá se mně, že na našich dětech ve škole moc experimentujeme...

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  5 років тому +1

      Ja myslim, ze drill ma smysl v okamziku kdy tomu clovek rozumi. Hejny je fajn v tom, ze jde po porozumeni. Ale vnimam podobne ze to procvicovani podcenuje. Na druhou stranu drill bez toho aby decka chapala co delaji je taky spatne. Chce to vyvazit.

  • @albertdeadline7277
    @albertdeadline7277 2 роки тому

    Tak na VŠ jsme kalkulačku nesměli v MAT používat a popsal jsem stohy papírů u některých brutálních příkladů a bylo to dobře.
    Na druhou stranu, ve VŠ elektrotechnice, kde jsem potřeboval mozek používat na jiné věci, kalkulačka super... dobrý pomocník (když třeba pak člověk počítal matice, diskriminanty) mohl jsem jet dál a dostat se k jádru problému rychleji.

  • @Anonymystik
    @Anonymystik 7 років тому +1

    Tak ono když na to přijde, i ty odmocniny a goniometrické funkce lze počítat bez kalkulačky - stačí vědět něco o Taylorově polynomu, obvykle postačí rozvoj do 1. řádu okolo nějakého tabelovaného bodu. Jinou alternativou je staré dobré logaritmické pravítko, které dneska vidíme už jen ve filmech z dob minulých a pousmíváme se, ale přitom ještě pro naše prarodiče to byl denní chleba. Za zmínku ještě stojí abakus, který se dodnes třeba v Rusku používá a prý když to člověk umí, tak na běžnou aritmetiku (sčítání, násobení, ...) je to rychlejší než kalkulačka.

    • @albertdeadline7277
      @albertdeadline7277 2 роки тому

      Tak Taylorův polynom jde, ale má-li být výsledek přesnější, je to taky fuška ;-)

  • @luc1asmr
    @luc1asmr 7 років тому +3

    Potrebovala bych pomoct se slovnimi ulohami pomocou rovnice s neznamou v menovateli

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +1

      Ahoj lucko, není problém. Napiš prosím na Mathematicator na fórum. ujmu se toho buďto já nebo někdo z dalších šikovných lidí. Tady je odkaz: mathematicator.com/index.php?page=forum

  • @matejdziaba1880
    @matejdziaba1880 5 років тому +5

    Keď ju vihodím z okna? Ako vypočítam sin 25 ° ?

    • @petrjakubcik7138
      @petrjakubcik7138 5 років тому

      x-x^3/6+x^5/720-... 😉

    • @petrjakubcik7138
      @petrjakubcik7138 5 років тому

      Nebo ještě lépe kolem x=30

    • @PavelKaras
      @PavelKaras 5 років тому +1

      Pro prvni odhad staci vedet, ze je to trochu vic nez 25/30 * sin 30. 25/30 = 5/6, sin 30 = 0,5, po vynasobeni vyjde 0,42 a ejhle, za par sekund mam z hlavy celkem presny odhad na dve desetinna mista...

  • @bohumilzika8677
    @bohumilzika8677 4 роки тому

    Přesně tohle si myslím. Úžasný.

  • @matejlauterkranc171
    @matejlauterkranc171 7 років тому

    Dobrý den Marku, je to pravda co jste řekl, občas se i já přichytím při tom že pro jistotu sečtu triviální příklad abych měl jistotu. Ale zcela s vámi souhlasím že kalkulačku použijete jen omezeně. Ale zase na obranu kalkulaček, jsem student technického oboru na vysoké škole a na zkoušce z elektrotechniky se opravdu vyplatilo tu kalkulačku mít, protože se jednalo o ušetřený čas při výpočtu diskriminantů v matici a následné vyčíslení proudů a napětí bez kalkulačky by tento proces byl delší a bohužel čas byl nastaven tak že jste musel mít natrénováno jak matematické dovednosti tak i dovednost s kalkulačky. Jinak vaše videa se zájmem sleduji, velice obdivuji na vás váš povzbudivý přístup a díky vám jsem velice dobře pochopil integrály, derivace , doplnění na čtverec a podobné problémy. Jen nevím do jaké hloubky matematiky se chcete zabývat ale velice bych uvítal pro budoucí generace natočení videa s problematikou diferenciálních rovnic, Z a Laplaseovou transformací, Integrálními křivkami v komplexní rovině nebo reziduové věty a podobné věci co se objevují na vysokých školách. Děkuji že tyto videa natáčíte

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Dobrý den, Matěji, jasně, když člověk ví co dělá, a umí počítat, tak často kalkulačka ušetří spoustu času. Jinak co se týče těch témat, tak takhle hluboko jít neplánuju(reziduová věta apod), protože to je jednak dost složité i pro mě. Laplaceovku nevylučuju, ale jsou na programu urgentnější témata :-). Díky za přízeň a ať to jde.

  • @tadeasBA
    @tadeasBA 5 років тому

    Jako fotbalista, který také zrovna musí řešit příklady na vš, dost oceňuji nápad a inspiraci vůči fotbalu. Krasná ukázka toho, že bez tréninku je vše o mnoho složitější.

  • @rudolfdvoracek
    @rudolfdvoracek 5 років тому +1

    Cokoliv co clovek nepouziva, tak to zapomina. Pred tremi lety jsem se pristihl, ze jsem zapomnel zakladni goniometricke funkce. Proste proto, ze jsem je dele, nez ctvrt stoleti nepouzil.

  • @darkchannel1289
    @darkchannel1289 6 років тому +26

    4:40 Jak změnil ten hlas 😂

    • @romanhanajik3185
      @romanhanajik3185 5 років тому

      To mu matematicky škriatok. Aj plus na mínus mu zmenil. 😇

  • @williamgolas5197
    @williamgolas5197 5 років тому +7

    Moje středoškolská matika shrnutá za 10 minut. Wow.

  • @hojhojcz
    @hojhojcz 7 років тому

    Pravda to sice je, jenže! Učitelé dají písemku a žák který má snahu o váš přístup se zhorší o 2 stupně, protože nestihne dodělat písemku (zpočátku). Rodiče to povětšinou nepochopí a řeknou, "to je blbost". Obzvlášť důležitý je váš postup na základních školách. Tady je však třeba přesvědčit učitele, aby chtěli takto učit, aby to vysvětlovali rodičům.
    Celkově změnit přístup od okamžitého hodnocení, na zlepšení. Je tragédií, když žák se samými jedničkami ztrácí tímto hodnocením touhu pracovat . Říkáme mu tím neuč se už víš dost. Mají přitom kapacitu pochopit problém poznat mnohem hlouběji.Přicházíme tím o vyšší intelekt těch nejlepších.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Souhlas. Obecně známkování jako takové je dost blbá věc a bude ještě nějaký čas trvat, než se naše školství transformuje z Tereziánského na moderní...

  • @jakubfiala7630
    @jakubfiala7630 7 років тому +9

    doporučuju aplikaci Math Tricks z google play pro android.. zde si trénujete rychlé počítání snad všeho...
    Progress vám odemyká težší a těžší úlohy.....

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +5

      stáhnul jsem si jí a není špatná. Docela challenge. zvlášť ty věci na čas :-)

  • @jakubfrei3757
    @jakubfrei3757 7 років тому +7

    No to je skvělý :D V chemii používáme kalkulačky denně, poněvadž některý ty vzorce jsou na jednu celou stránku a počítat to z hlavy, tak v tý laborce sedím do večera...Ale je to tak jak říká Marek. Jsou lidi, kteří počítání z hlavy trénovali x hodin denně a teď jsou schopný z hlavy spočítat neuvěřitelný příklady s přesností na 100 desetinných míst

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +8

      Jakube, stoprocentně souhlasím. Jakmile počítáš něco "reálného" tak je kalkulačka nebo počítač potřeba, protože to prostě vychází hnusně. Já tady mluvím o počítání základních operací s jednoduchými čísly.

    • @matejjirout7347
      @matejjirout7347 5 років тому +2

      Třeba výpočet pH slabých kyselin je problém i s kalkulačkou i když to člověk chápe, páč čísla co se tam dosazují jsou fakt na zabití...

    • @rostislavkula1230
      @rostislavkula1230 5 років тому

      @@matejjirout7347 Důležité je však mít ten přehled, co proč kdy a kde počítám. A pak můžu vzít kalkulačku na určitý konkrétní výpočet, protože vím. Bohužel netrénovaný žák/student používá kalkulačku, protože neví.

  • @jurajkovac6314
    @jurajkovac6314 5 років тому

    A keď chcem použiť kalkulačku napríklad na kontroluu spätne??

    • @adios486
      @adios486 4 роки тому +1

      Na to máš hlavu aby si se rozhodl

  • @cajgel
    @cajgel 5 років тому +5

    Kalkulačka v rukách nevzdelanca je nebezpečná zbraň...

  • @olokix
    @olokix 7 років тому +2

    osobně mám spíše problém že po každé úpravě co provedu tak si říkám a nešlo by to jinak? líp nedělám to zbytečně složitě? případně neudělal jsem tam chybu třeba jen v + - a budu počítat "správně postup" ale výsledek bude špatnej? vim že tohle je taky o tom si pár příkladů spočítat aby člověk měl víc jistoty

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Jojo, je to o tréninku. Buď máš napočítáno, nebo nemáš. Tohle se bohužel okecat nedá :-). Ale na druhou stranu občas si položit otázku: A nešlo by to jinak? Je moc dobré.

    • @MrRys
      @MrRys 6 років тому

      Problem je ked je to uz test a postup ktory si si zvolil ti pride zdlhavy a zacnes odznova inak 😀

  • @Filipx87page
    @Filipx87page 5 років тому

    Řekl bych, že úplně stejně to bude fungovat i s jazykama namísto snahy text přeložit sám, tak pro pohodlí to bouchnout do překladače.

  • @petrstudna7774
    @petrstudna7774 2 роки тому

    Dovolil bych si to zobecnit: to co bylo řečeno o kalkulačce platí stejně o všech ostatních vymoženostech dnešní doby (smart phony s aplikacemi na všechno, navigace a vůbec všechno co je tzv. chytrý). Čím méně namáháme mozek, tím víc hloupneme.

  • @10000subswithoutvideochallenge
    @10000subswithoutvideochallenge 5 років тому +3

    10:27 Tak za tohle by mi učitel řekl, že pokud to nestihnu do určeného času, dostanu pětku. To je důvod, proč si to na kalkulačce spočítám.

    • @grimassoYT
      @grimassoYT 5 років тому

      To máte matematické závody nebo co?

    • @10000subswithoutvideochallenge
      @10000subswithoutvideochallenge 5 років тому +1

      @@grimassoYT Ne, určitě nám písemku o pěti příkladech s hranoly nedá na celou hodinu.

  • @jirkakozarek9578
    @jirkakozarek9578 6 років тому +1

    Ano, souhlasím. I když jsem v 8. třídě, tak souhlasím. Vím, teprve 8. třída....... Máme rozšířenou výuku matematiky 6h/týden, když odpadají hodiny, tak někdy i více. Kalkulačku nesmíme používat. Mě osobně zdržuje, protože vetšinou si to v hlavě vypočítam, než to stihnu napsat.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  6 років тому +1

      Paráda. Mám velkou radost, že jsou ještě lidi, kteří si tohle uvědomují :-). jen tak dál.

    • @jirkakozarek9578
      @jirkakozarek9578 6 років тому

      Jen tak dál... Přesně... Ale... no, zrada. Zrovna dnes jsme začaly brát kruh, kde se počítá s pí a paní uč. nám řekla, že je můžeme používat. Já bych to chtěl střídat, aspoň 50/50, nejlépe vše počítat, ale potom nebudu stíhat... :(. Takže chtít, no, moc to nepomáhá. Desetiná místa dávám z hlavy už hůř....

  • @vitanderle7626
    @vitanderle7626 7 років тому +13

    Náš matikář počítal na kalkulačce, kolik je přibližně π/3, a když vyšlo jedna, tak mu to vůbec nepřipadalo podezřelý.

    • @itznukeey
      @itznukeey 6 років тому

      *jenom to dobre zaokrouhlil

    • @lukasmoudry9973
      @lukasmoudry9973 6 років тому +8

      Ale pi/3 JE přibližně jedna :D jako odchylka 0.04 fakt není moc. Spíš se divím, proč si bral kalkulačku na takovýto přibližný výpočet.

    • @19Koty96
      @19Koty96 5 років тому +3

      *0.05, když už
      ono i zaokrouhlovat se musí umět

    • @otakarzdebski3297
      @otakarzdebski3297 5 років тому

      @@itznukeey
      Vzpomenu si snad jen na jednoho ze směšných kantorů jinak jsem měl na učitele na všech různých stupňů docela "kliku".
      Mám Tebe i Tvá videa hodně rád a po Tvém asi odmlčení jsem na tebe rád znovu narazil.
      Ale v tomto případě s tebou souhlasit nemohu.
      Živil jsem se celý profesní život a ještě se sporadicky "přiživuji" jakousi matematikou. Z velké části spíše numerickou.
      Ano, líbí se mi ta Tvoje matika.
      Bez takových představ a základů by to jistě nešlo.
      Řešení naprosté většiny praktických problémů "visí" na numerice a pro tu je třeba kalkulačka dnes tím nejprimitivnějším potřebným nástrojem.
      Přece dnes opravdu nebudu řešit s tužkou a papírem problém kolik je 2.62*5.765?
      Nebo jaká je třetí odmocnina z 5.6?

    • @rostislavkula1230
      @rostislavkula1230 5 років тому

      @@otakarzdebski3297 Nemáte pravdu. A doporučuji si video zhlédnout ještě jednou. Autor říká o době studia. Studenti dnes skutečně ztrácejí představu o čemkoliv, v čem se matemtika i jen trochu objevuje. Nerozumí, ztrácejí se, nevidí dopředu, nemají odhad, nezvládají logické postupy...

  • @pepan012345
    @pepan012345 5 років тому

    Je dobré, že se někdo zabývá i "technikou" matematiky. Je fakt, že způsob používání kalkulačky je zásadní pro rychlost a jistotu v "algoritmu" nějakého výpočtu. A tréning je zásadní. Ohromný problém bývá kalkulačka vypůjčená od kámoše, kde je všechno jinak...To je ak neštěstí. Různé kalkulačky mají různé filozofie zadávání do paměti , různou pokročilost v rozsahu v jakém se dá příklad v téměř v původním zadání do kalkulačky vpravit. Já jsme třeba nikdy nepožívat paměť v kalkulačce. Protože jen to, že si pamatuji předchozí cifru (kterou budu muset znovu naťukat) ve své hlavě, mi dává určitou spojnici k celému ději, abych ho cítil v hlavě, že je kontinuální.. vím, pak kde jsme sem a kalkulačku používám jen jako přesného rádce. Protože když požívám paměť v kalkulačce, tak mi to umožňuje nepamatovat si, nedržet v hlavně poslední krok v řešení a pak když vyvolám hodnotu z paměti, tak ji nemám jak posoudit, jestli je nebo není možná, nevím o ní nic a počítám s ní, to vede k odtržení... Všichni se děsili, proč já nepoužívám paměť, měli mě za pitomce, že neumím používat kalkulačku, ale já se nestyděl si třeba ty delší čísla klidně psát nějak na okraj listu a pak je zase přeťukávat do kalkulačky. Každý má ale jiný návyky, je možné, že některé návyky, ač se zdají výhodné, mohou v komplikovanějších případech mít opačný efekt.. Ještě ke kalkulačnám: je dobré mít 3 druhy kalkulaček. Jednu obyčejnou za 100ku, sčítání násobení, dělení... druhou středoškolskou, kde jsou funkce a třetí s grafikou na matematickou analýzu.. Ano, třetí umí to co obě první, ale když budu počítat něco obyčejného, třeba DPH nebo úrok, nebudu si brát hračku, co mi udělá graf, kde budu zase půl hodiny studovat, kde je tam vlastně násobení dvou čísel. :-)

  • @vladimirblaha8700
    @vladimirblaha8700 5 років тому

    No to je lepší jak akvárko! 🙂

  • @pokkyro
    @pokkyro 7 років тому +15

    Musím s tímto videem částečně nesouhlasit. Problém není v kalkulačce, je to jen nástroj jako třeba kopačky ve zmíněném fotbale. Problém bych viděl spíše v neschopnosti některých s tou kalkulačkou umět pracovat. Není totiž primárně důležité se naučit počítat z hlavy. Doteď nechápu, proč jsem byl na základce nucen dělit víceciferná čísla s víceciferné dělitelem. To byl pokaždé příklad na jednu hodinu, takže velmi neefektivní a pomalé.
    Důležité je, aby se člověk naučil hlavně navrhnout postup (algoritmus) na výpočet nějakého matematického problému, pak je jedno zda to zadá do PC skrz nějaký skript nebo to spočítá pomocí kalkulačky či v hlavě.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +7

      Rosťo, souhlasím, s tím, co píšeš ohledně algoritmu a návrhu řešení apod. Ale kopačky za tebe neběhají a nekopou do balónu. Problém s kalkulačkama v dnešních školách je ten, že je lidi používají až moc a pak neumí ani sečíst dva zlomky.

    • @kareltreti2408
      @kareltreti2408 7 років тому

      protože na základní škole není výsledek až tak důležitý, jako spíš pochopit jak to vlastně funguje. Já jsem kalkulačku na základce neměl. Jednak to v době, kdy jsem chodil na základku nebyla až tak běžná věc a jednak byly prostě zakázané. Jo a funkce sinus atd. jme hledali v tabulkách a dodnes umím násobit, dělit umocňovat na logaritmickém pravítku.

    • @pokkyro
      @pokkyro 7 років тому

      Marku, souhlasím. Člověk by měl mít nějaké základní znalosti počtů, vše cvakat do kalkulačky je někdy zdlouhavé a není vždy po ruce. Můj komentář byl hlavně cílen na to, že je jedno zda jsi dobrý v počtech nebo zda použiješ kalkulačku. Jelikož, ani jedno z toho ti tu kvadratickou rovnici nepomůže vyřešit. Na to potřebuješ znát buď postup nebo mít určité znalosti a zkušenosti.
      Karle, já spíše narážel na to, že někdy v páté třídě jsem jako student na základce byl nucen počítat příklady typu 29835468/864 na pět desetinných míst. Tohle podle mě už nemá nic do činění s vysvětlením principů matematických operací v poziční soustavě.

  • @albezelcz3452
    @albezelcz3452 4 роки тому

    Zrovna před pár dny jsem si říkal, že v matice máme jenom stupidní vzorce a už to není o počítaní, připadal jsem si nějaký blbější na také násobení, tak jsem našel využití hodin chemie na počítání, nejčastěji násobení 2 několika milionových čísel. x)

  • @janbzunda3204
    @janbzunda3204 5 років тому +8

    Watching math video while high

    • @shaman7731
      @shaman7731 5 років тому +2

      Honza Bžoněk no přímo xDDDD Já jsem mega zkouřenej xDdd

  • @odberatel0066
    @odberatel0066 3 роки тому +2

    S tím musím silně nesouhlasit. Jako lidstvo, se neustále snažíme si práci zjednodušit. A najednou jsme se dostali do doby, kdy si někteří lidé myslí, že pokrok je "zlo". Kalkulačku jsme vymysleli PRÁVĚ proto, abychom se nemuseli babrat s primitivními výpočty a zabývat se věcmi na vyšší intelektuální úrovni. Celou střední a vysokou školu jsem prošel s tím, že Vám okamžitě neřeknu, kolik je 8*7, nebo 97+106. Nenaučil jsem se tabulku násobení, nebo jak se tomu říká, a sčítání přes desítku si musím představit. Důležitější je, že ty sypat z rukávu při mém technickém zaměření nepotřebuji. Pro mě je důležitější si umět představit napětí v materiálu a jak se vypočítá bezpečnost a samotné počítání je jen výpomoc k výsledku. Matematika je pouze konstrukt, proto si myslím, že argument ve videu je zcela zcestný.

    • @vitpaclik6567
      @vitpaclik6567 Рік тому +3

      Pěknej blábol a podle mě jeden z velkých omylů naši přespříliš zjednodušovací doby. Je rozdíl nezdržovat se s primitivními výpočty v praxi, nebo to neumět a neovládat. Rozhodně minimálně na základní a při přípravě na střední školu. To že je možné dnes celou střední a vysokou školu projít s tím, že "Vám okamžitě neřeknu, kolik je 8*7, nebo 97+106" je spíš smutné hodnocení našeho školského systému. Myslím si, že absolventi, kteří by měli problém s těmito kupeckými počty, by neměli řešit napětí v materiálu v praxi, nebo jak píšete, jak se vypočítá bezpečnost třeba stavby v reálném životě. No a matematika je sice konstrukt, který nám ale často ukáže, jestli máme pravdu, anebo jen hezkou představu. V praxi se samozřejmě používají kalkulačky, nebo i výpočetní a projekční software, ale musí to jednak někdo nejdříve vymyslet a připravit, a za druhé musím mít povědomí o tom, jaký výsledek např. na kalkulačce je přípustný. A jestli v případě rozdílných výsledků dělám chybu já, anebo ta kalkulačka.

  • @ondrejsyblik3226
    @ondrejsyblik3226 4 роки тому

    Nemohu než nesouhlasit.

  • @TheVulkan66
    @TheVulkan66 7 років тому

    Myslím si, že základní operace zvládám v pohodě z hlavy, ale u zkoušky si stejně do té kalkulačky naťukám (6*7)/2 protože v té rychlosti a stresu nemůžu riskovat chybu :)

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      To je právě ono. sebedůvěra :-). A bacha... i na kalkulačce se můžeš uklepnout :-).

    • @TheVulkan66
      @TheVulkan66 7 років тому

      Asi jo :) Možná to zase zkusím bez kalkulačky. Tedy, na počítání s čísly do 10, protože na násobení čtyřmístných čísel pod sebou není u zkoušky čas :)

  • @radoslavvrabel4866
    @radoslavvrabel4866 5 років тому

    možem potvrdiť veľa ludí nevie ani že násobenie má prednosť pred sčítaním a odčítaním na kalkulačke to ide porade ako to tam dáte takže výsledok je celý na houby

  • @michaelnovak2615
    @michaelnovak2615 5 років тому

    Použivají se diskriminanty na středních školách? Jako jsem v prvním ročníku

    • @michaelnovak2615
      @michaelnovak2615 5 років тому

      Střední školy

    • @thehistoryofmusic2881
      @thehistoryofmusic2881 5 років тому +1

      Jsem stále na základce, ale z doslechu vím, že kvadratické rovnice je jedna z prvních látek na středních. My máme na základce ještě seminář z matematiky, což je volitelní předmět a tam probíráme kvadratické rovnice nějak na konci devítky.

    • @filipspelina3959
      @filipspelina3959 5 років тому +1

      To si piš, že se používá. Ale není to nic hrozného. A nebude se používat pořád, ale je to taková to věc, která se každých pár měsíců vrátí a někde objeví :D

    • @nejpatrik1664
      @nejpatrik1664 5 років тому +1

      Filip Špelina presne nic narocneho to neni

    • @michaelnovak2615
      @michaelnovak2615 5 років тому

      @@thehistoryofmusic2881 Co jsou to kvadratické rovnice, já znám jen funkce

  • @dusankovarik651
    @dusankovarik651 5 років тому +2

    Jako první věc bych si tu kvadratickou rovnici se zlomky celou vynásobil patnácti a tím bych se jich okamžitě zbavil :) Ale je fakt, že když někdo nemá natrénováno, tak ho to nejspíš nenapadne. (A tím nemyslím tebe Marku :) - vím, že jsi to použil pouze jako příklad pro co nejjednodušší názornost toho, o čem hovoříš.) Nebo zase udělá chybu v tom, že zapomene vynásobit kvadratický člen (to x^2) - moje vlastní zkušenost z několikaletého doučování... A já jim pořád říkám: "Aspoň něco si doma spočítejte, když si aspoň jednou týdně k tomu sednete a něco si spočítáte, bude celé doučování pro vás daleko efektivnější a v důsledku i levnější." Ale to se chce málokomu. Informuju rodiče, že jsem dal jejich potomkovi příklady k procvičení, tak ať na to dohlédnou, opět poukazuju na to, že doučování je vyjde levněji! Člověk by si myslel, že na to budou slyšet, když to platí oni :) Ale spoustě z nich je to jakoby jedno - oni prostě zaplatí doučko třeba třikrát týdně, aby se tím nemuseli zabývat vůbec, než aby dohlédli na to, že jejich mladý student si spočítá příklady ode mě a pak by v pohodě stačilo jedno doučko za týden... Tak já nevím :)
    Zkrátka já to vnímám tak, že vlivem všech těch technologických hraček, které máme k dispozici (a nic proti nim - já sám mám techniku rád) jsme prostě rozmazlení. V autech máme navigace (opět nic proti nim, ale když už danou novou trasu jedu počtvrté, tak se snažím trefit bez ní), informace vstřebáváme z internetu k jakémukoli tématu, které nás jen napadne, aniž bychom o nich přemýšleli. A vůbec, vozíme si zadek na směšné vzdálenosti, které by se daly v pohodě ujít pěšky atd. atd.
    Všiml jsem si ale jednoho zajímavého postřehu ze své praxe - mladí lidé, kteří se aktivně věnují nějakému sportu, bývají při doučování často podstatně lepší. Jsem přesvědčen, že je to tím, že oni VĚDÍ, jakou hodnotu má TRÉNINK, co je to sebedisciplína, a díky tréninku ve sportu se dokáží lépe soustředit a zaměřit svoji pozornost na cokoli jiného. Dokáží zkrátka trénovat své tělo i mozek.
    Takže ta analogie s fotbalem je z mého pohledu hodně přesná.

    • @Radka-b6r
      @Radka-b6r 5 років тому

      Skvěle napsané 👍 amen 🙂

  • @LeonardodaVinciXIV
    @LeonardodaVinciXIV 5 років тому

    Co je to kvadratická rovnice? Můžeš natočit video(seriál) o rovnicích?

  • @vencako
    @vencako 7 років тому

    Kalkulačku jsem začal používat až ve 4. ročníku střední školy. (Výpočty gonyom funkcí a kombinatoriky) Jen proto, abych si s ní u maturity "rozuměl" :-D Teď si nedovedu bez kalkulačky téměř nic.... Počítání v numerických metodách, odhad kořenu blízkého 0 pro nelineární rovnice a následné řešení pomocí metody sečen si opravdu bez kalkulačky nedovedu představit.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Jasně. Jakmile počítáš reálné problémy, tak je kalkulačka nebo počítač téměř nezbytný. ale předpokládám, že nenásobíš na kalkulačce 7x8, což spousta lidí dělá...

    • @vencako
      @vencako 7 років тому

      TO určitě ne.

  • @mybos8575
    @mybos8575 5 років тому +2

    Po 3 minútach som sa cítil ako na strednej....absolútne netuším o čom hovorí... matematika ma nikdy nebavila, nechápem ju a popravde, ani nemám záujem ju pochopiť.

  • @asandra1804
    @asandra1804 6 років тому +2

    Kdyz jsme u kalkulacek... proc nemas videa o statistice? :D

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  6 років тому +7

      Protože jsem právě včera dotočil placený kurz statistiky k maturitě a pracuju na vysokoškolském kurzu statistiky :-). Ale myslim že jedno video jsem kdysi o statistice natočil. Ale už je to dávno...

  • @gudneighbour
    @gudneighbour 4 роки тому +1

    já s tím nemám problém, já ji zapomenu.

  • @karelnovak606
    @karelnovak606 7 років тому +7

    No, nevím... žádný člověk nebude rychlejší než kalkulačka a není důvod nenechat algoritmy dělat stroje, na to je máme a jejich užití eliminuje lidské chyby z přehlédnutí / nevědomosti (algoritmického postupu, pravidel). Možná to podstatnější je mít "nadhled" a rozvíjet logické myšlení, to je daleko přínosnější, protože to kalkulačka zatím neumí, i když IBM Watson už tak trochu... byť je to spíše statistická simulace než reálné myšlení, ale co my víme, jak pracuje náš mozek, možná podobně jen daleko efektivněji a občas udělá chybu a my to vnímáme jako kreativitu, hypotézu, nápad...

    •  7 років тому

      V praktickém životě to je tak, jak píšete. Ve škole ale jinak, já jsem sice moc kalkulačku nepoužíval, protože mi to ve škole zakazovali, ale stejně mám problém s s počítáním zlomků a jakmile je v něčem odmocnina, písmenka a mocniny, kord ještě je zlomku, skončím na tom.

    • @karelnovak606
      @karelnovak606 7 років тому

      Myslím, že problém je v pojetí reálný a "matematický" svět, svět je jen jeden ;) (dokud nepřijde nějaký fyzik a nepokazí nám to...). A v tom, že jako problém řešíte malichernost "kroky výpočtu" místo samotné otázky - pokud vám jde o kroky výpočtu, odpoví vám dnes řada programů simulujících ruční počítání. To co vám neřekne ani jeden, zda se blbě neptáte či zda blbě neinterpretujete výsledek výpočtu :). Blíže tady, pán jde naprosto proti konceptu videa výše, ale něco na to je: "Conrad Wolfram: Vyučujme děti skutečnou matematiku pomocí počítačů" www.ted.com/talks/conrad_wolfram_teaching_kids_real_math_with_computers?language=cs#t-258737

    • @karelnovak606
      @karelnovak606 7 років тому

      Další pohled na dnešní směr výuky matematiky: "Arthur Benjamin předepisuje změnu výuky matematiky"
      www.ted.com/talks/arthur_benjamin_s_formula_for_changing_math_education?language=cs#t-160136 a opět nejde o počítání, ale pochopení "pojmu".
      Řada středních škol odbude snahu o vysvětlení problému 5 až 20 minutami výkladu a následně se studenti trápí i desítky hodin výpočtů bez ohledu, zda pochopili..., nemělo by to být naopak? ;)

    • @vojtator
      @vojtator 7 років тому +2

      Obávám se, že jste nepochopil smysl videa.
      "žádný člověk nebude rychlejší než kalkulačka"
      ale ano, kolik je 12 krát 15 rychleji vypočítáte z hlavy mnohem rychleji než to naklapete do kalkulačky. Pokud jde o složitý výpočet tak ano, kalkulačka je rychlejší.
      Jde o to, že když se naučíte spoléhat ve všem na kalkulačku, tak ztratíte odhad a cvik, což povede ke zhoršování i ve věcech na kalkulačce neřešených.

    • @karelnovak606
      @karelnovak606 7 років тому +1

      mít jiný názor, neznamená nepochopit ;), nakonec objasňují to odkazovaná videa, kde o tom mluví učitelé matematiky, obojí má české titulky. A myslím, že to vysvětlují dost názorně a jasně, proč je zbytečné z člověka dělat "kalkulačku"...

  • @barboradedicova
    @barboradedicova Рік тому

    Kalkulačka mi způsobila např. pochybnost, že 8*7= 56. Dokud si to na ní neověřím, nejsem si na 100% jistá.

  • @miroslav2705
    @miroslav2705 5 років тому +7

    To nám dělá i navigace místo mapy 😂

    • @rastokocour2335
      @rastokocour2335 5 років тому

      Presne! Používaním navigácie človek stráca prirodzenú vlastnosť orientovať sa v teréne. Čo bola mimochodom jedna zo základných zručností človeka potrebných na prežitie. Buď ste sa s uloveným jeleňom dokázali vrátiť k tlupe, alebo nie, alebo v najhoršom prípade ste došli k úplne inému kmeňu. To mohol byť rozdiel medzi životom a smrťou. Navigácia oblbuje.
      Je mi smutno, keď platím pri kase v nákupáku a podávam predavačke celé a drobné tak, aby mi vydala niečo zmysluplné jediné, čo je schopná urobiť, je nahádzať si to do kasy aby na displeji uvidela, že mi má vrátiť napr.dve eurá.

  • @radoslavvrabel4866
    @radoslavvrabel4866 4 роки тому

    a aj tak s kalkulačkou spravia chyby keď nevedia pravidlo čo má prednosť + - x a delenie a ešte ak sú zátvorky :D :D to je podľa mňa väčší problém potom keďže kalkulačka počíta postupne ako to do nej zadáva

  • @martinwalker8569
    @martinwalker8569 5 років тому

    lidi co studovali VŠ před 1970 by nesouhlasili, pro ně byla kalkulačka svatý grál, nikdo pak už nemusela používat log pravítko

  • @martinovycestycz
    @martinovycestycz 7 років тому +1

    pekne receno :)

  • @annaptackova7561
    @annaptackova7561 7 років тому

    Díky za motivaci :D

  • @151bar151
    @151bar151 5 років тому

    bez kalkulačky bych střední nedal #sadstory

  • @janm4442
    @janm4442 5 років тому +5

    Na prvé počutie sa môže zdať, že je to pravda. Avšak, nesúhlasím s tým.
    Autor videa pojednáva o klasickom probléme dekompozície. V programovaní sa týmto "problémom" musím zaoberať denne.
    Autor prirovnáva prácu mozgu ku športu. Avšak pri športe ide o sekundy, niekedy o desatiny sekúnd. Pri práci hlavou sme tiež často pod tlakom, ale výnimočne ide o sekundy.
    Zo skúseností viem, že problém NIE JE v tom, že mozog nemá natrénované základné operácie.
    Oveľa väčší probém je, keď človek urobí nesprávnu dekompozíciu problému.
    A v tom nepomôže žiadne "počítanie bez kalkulačky". Darmo ovládam mocniny do 20 z hlavy, darmo ovládam malú aj veľkú násobilku.
    Darmo viem smerníkovú aritmetiku z hlavy, darmo viem napísať komplikovaný select do databázy z hlavy, darmo viem prečo má byť deštruktor virtuálny ... na správnu dekompozíciu je to zúfalo málo.
    Toto video môže človeka skôr zmiasť - pretože nabáda upriamiť pozornosť na maličkosti. Áno, počítanie základných operácií je maličkosť. A vôbec nie je podstatné.
    Najviac mi pomáha napísať si plán a postupne ho rozmienať na "drobné".
    Je dobré začať najhrubším plánom a postupne ho zjemňovať.
    Keď sa človek začne ponáhľať v tomto bode ... tak si narobí oveľa viac práce ako keď veci urobí poriadne na začiatku.
    ... ale to tu už prezrádzam svoje know-how :-D

    • @rostislavkula1230
      @rostislavkula1230 5 років тому

      Nemáte pravdu. Kalkulačka skutečně způsobuje, co autor videa říká. Je zcela jedno, zda v tom hraje čas roli či nikoliv.

    • @janm4442
      @janm4442 5 років тому

      @@rostislavkula1230 Ja sa s vami nemienim prieť. Neviem či pravdu mám alebo nemám. Moja skúsenosť ale hovorí jasne - ak moju pozornosť pohltia malé, bezvýznamné úkony na ktoré sa cielene zameriam, tak mi môže ľahko ujsť podstata riešeného problému. Je na každom aby si našiel svoju cestu, ktorá je pre neho najlepšia. Ja by som rozhodne za nezvládnuté riešenie príkladov nevynil používanie kalkulačky.

  • @proton924
    @proton924 7 років тому

    Naštěstí náš učitel na matice nám jí zákázal a dává pětky nebo testy pokud se jí snažíme použít.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Haha. tak to je mazec :-). Ale naprosto s ním souhlasím.

    • @thehistoryofmusic2881
      @thehistoryofmusic2881 5 років тому

      kalkulačky by měl člověk používat tehdy, kdy mu z nějakého vzorce vychází číslo typu 0,5782354 / 2,358742 jinak se snažit počítat z pamětí (popřípadě pod sebou)

  • @daviddvorak5213
    @daviddvorak5213 7 років тому

    perfektní video

  • @kockoladovacokolada6511
    @kockoladovacokolada6511 7 років тому +2

    úžasný, naprosto se s tím ztotožňuji... :)

  • @edalichkalichka501
    @edalichkalichka501 4 роки тому

    Zdravím

  • @janpelka98
    @janpelka98 5 років тому

    ok tedy výstup je kalkulačka prazdroj všeho zla
    souhlasím že lidé nemají odhad ale nesetkal jsem se s člověkem který by násobil 3*3 na kalkulačce

    • @houska8862
      @houska8862 5 років тому

      3*3, to ne, ale 3*4, to už je těžký oříšek 😂

  • @karel.tomecek
    @karel.tomecek 5 років тому

    Souhlasím, každé vlastní počítání trénuje mozek.

  • @baff_forfun
    @baff_forfun 5 років тому +2

    Proč trochu vypadáš, a někdy i zníš jak Lukefry?! XDD

  • @AlastorCreations
    @AlastorCreations 4 роки тому

    Fakt že mě tyhle malí výpočty dělaj hroznej problém ale už se mi nechce ani jet bez té kalkulačky abych si to natrénoval zvládat takoví ty 4x17 a podobně dost často v programování dělám s čísly doslova denně si něco počítám a sem rád že vůbec vím co a jak vypočítat a s čím nejraději si na to ještě píšu vlastní programy co to počítaj za mě dělat nějáký kroky z toho z hlavy huuuh by mě hráblo :D

  • @kornys100
    @kornys100 5 років тому +1

    Když vím, že počítání kvadratických rovnic a podobných srand nebudu po střední škole potřebovat tak se jí nevzdám 😂

    • @krakensov8424
      @krakensov8424 5 років тому +1

      Tak toto je blbosť už len z príncipu :D Sorry, ale je to tak no... skrátka - nebudeš síce potrebovať (možno) kvadratické rovnice, ale mozog budeš potrebovať celý život a toto môže byť jedna z foriem, ako ho držať svieži :D

    • @jankovac469
      @jankovac469 5 років тому

      @@krakensov8424 Přesně tak. Hlavní úloha matematiky na základce a střední je naučit mozek analyticky uvažovat, zkoumat a trénovat mozek.

    • @kornys100
      @kornys100 5 років тому

      Dovolím si nesouhlasit. V praxi když například navrhuješ most, nebo dimenzuješ průřezy vodičů tak stejně je rychlejší to nabouchat do kalkulačky. A k tomu, že matematika má za úkol rozvíjet logické myšlení tak proč se to známkuje? A proč od ní většina studentů utíká :D? Problém je ten že nám se vštěpují postupy a když se pak v tom příkladě něco změní tak jsme v písemce bezradní. A na trénování mozku mně spíš vyhovuje luštění křížovek :D.
      Upřímně neznám nikoho napříč věkovými skupinami, kdy by si jen tak, protože nemá co dělat, spočítal nějakou rovnici :D.

    • @jankovac469
      @jankovac469 5 років тому

      @@kornys100 Vždy je rychlejší něco nabouchat do kalkulačky, a ještě rychlejší je to nabouchat do programu, co to všechno spočítá za mě. Ale tady právě nastupuje ten největší problém. Pokud nemá někdo rozvinuté matematické myšlení a logické uvažování, bude do kalkulačky či programu bušit nesmysly a ani mu to nedojde. A co hůř, už jsem mnohokrát na vysoké viděl, jak student byl schopný zcela nesmyslný výsledek brát jako bernou minci a dále s ním počítat. Ani se nezamyslel nad tím, že je o několik řádů jinde atd. Proto se učíme matematiku.
      S tím, že nám vštěpují postupy atd... Pokud budeme počítat příklady s trojúhelníky, asi se bez Pythagora neobejdeme. Můžete se nad tím zamýšlet, dělat si konstrukce čtverců atd, ale snadnější je žákovi předhodit vzoreček, kterým dokáže spočítat například výšku trojúhelníku a teprve až se mu rozvine matematické myšlení, tak mu můžeme začít vysvětlovat, proč platí c^2=a^2 + b^2
      Jinak křížovky vám trénují slovní zásobu, nikoliv matematické myšlení.

  • @vojtaspanel4077
    @vojtaspanel4077 5 років тому

    Já to můžu jedině potvrdit, používal jsem kalkulačku celou tercii na gymplu a ke konci roku jsem nedal z hlavy dvanáct na druhou 😥 (jakože mi to trvalo třeba 15s)

  • @vitekprochazka2407
    @vitekprochazka2407 5 років тому +4

    No jo no ale my musíme kdo nemá kalkulačku má automaticky za pět

  • @frankwalker5921
    @frankwalker5921 5 років тому +1

    ako ja mam 13 xdd

  • @morgard211
    @morgard211 7 років тому

    Umím nazpaměť druhé mocniny do 24, π na 35 desetinných míst, ale sem na tom občas s násobením hůř než ve třetí třídě. Při testu si píšu i 12*8 do kalkulačky. :D

  • @andymulle
    @andymulle 4 роки тому

    S tímto nemohu než souhlasit :). Začala jsem se tímto řídit a po půl roce vidím sakra výsledky :) Bohužel ta kalkulačka ve školách je problém a konkrétně s tím příkladem, že to řekne učitel je to bohužel krutá realita, neboť proč bychom měli hledat v tabulkách atd...

  • @radovanpelach3404
    @radovanpelach3404 4 роки тому

    100 % súhlas, ak ste zvyknutý rátať spamäti a máte veci natrénované, viete perfektne odhadnúť vopred ďalšie kroky vo výpočtoch, či dokonca výsledok, mozog rieši celkový obraz a nie technické záležitosti. A trošku by ste sa divili, čo všetko sa dá vyrátať spamäti, umocňovanie dvojciferných a trojciferných čisiel cez a2+2ab+b2 alebo a2-2ab+b2, napr 48 na druhú zapíšem ako (50-2) na druhú t.j. 2500-200+4=2304 alebo 122 na druhú ako (120+2) na druhú, čo je 14400+480+4=14884, alebo 85*86 ako 85 na druhú + 85 = 7225+85=7310, odmocnenie 5-ciferného čísla pri výsledku celého čísla pri rozdelení číslic na skupiny, stačí si pamätať mocniny od 1 do 30, odhad odmocniny, korene kvadratickej rovnice, nejaké nenáročnejšie čísla, ak viem, že súčin koreňov dá v rovnici ax2+bx+c=0, kde a je rovné 1, číslo c a ich súčet s opačným znamienkom b, x1*x2=c a -(x1+x2)=b, sčítanie aj väčších čísiel, ak postupujete naopak, ako od jednotiek cez desiatky alebo úprava, napr. 99997 +35325 prepíšete ako 100000+35325-3, atď., atď.

  • @kolla9873
    @kolla9873 5 років тому

    vypočítej pevnost ocelovych konstrukcí a pak mluv

  • @TomasChabada
    @TomasChabada 7 років тому

    Hele, Marku, podle mě to vidíš až moc černobíle. Kalkulačka při výuce matematiky určitě má svoje místo a osobně na ní nevidím nic špatného. Problém je, kdy je využití kalkulačky ještě v pohodě a kdy už jde jen o nadužití...
    Sám to dělám tak, že více výpočtů s malými hodnotami udělám z hlavy a potom celý výpočet (i na více kroků) nasázím do kalkulačky a porovnám. Přijde mi to lepší, než ji nemít.
    Dále je ještě dobré si říct, jaká kalkulačka je ještě OK a jaká už zabíjí potenciál. Ono pokud je někdo zvyklý na programovatelnou kalkulačku s LCD grafickým displejem, co vypočte všechno možný, tak jakmile mu jí někdo odepře (učitel při písemce nebo dozorce u mat. zk.) tak samozřejmě bude studenej :D.
    Sám ale s tímhle opravdu nemám problém, protože ve videu a i o hodinách počítám naprostou většinu věcí (s čísly do 20) z hlavy (např. kvadratické rovnice raději rozkládám než abych používal vzorec, to je až poslední nouzovka) :)
    T.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому

      Nazdar Tome, jasně. Když to umíš, což je tvůj případ, tak kalkulačka nevadí. já mluvím o lidech, kteří bez ní nedají ani základní výpočty :-)

    • @TomasChabada
      @TomasChabada 7 років тому

      Jojo :) spíš mně osobně přijde horší, že velká část lidí tu kalkulačku neumí ani používat (neví zda mají přepnuto stupně/radiány a jak to poznají, leckdo neumí ani arctg()).
      T.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  7 років тому +1

      Hele tohle je podle mě poměrně jednoduše odstranitelnej problém. Prostě to člověku vysvětlíš. Ale když někdo neumí sčítat a používá na to kalkulačku, to je podle mě problém :-).