Jakość płyt CD

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лют 2025

КОМЕНТАРІ •

  • @arcturus5629
    @arcturus5629 2 роки тому +7

    Super, Filmów mało ostatnio a każdy zawsze świetnie się ogląda, bo przesycone są wiedzą, która dodatkowo jest przekazana w prosty sposób. Czekamy na kolejne filmy!

  • @retroaudio7537
    @retroaudio7537 2 роки тому +6

    Kilka lat temu zamieściłem materiał pokazujący ten problem. Prezentowałem płtyę testową, zwykłą i nagrywaną na transpoecie DENON DP-S1. Pomiary z użyciem miernika Kikusui. Efekt był taki, że zostałem wyśmiany a to co pokazuję to głupoty.

  • @taksebrzdekam...1866
    @taksebrzdekam...1866 2 роки тому +8

    Miałem kiedyś bardzo wiele mocno porysowanych płyt. Przeskakiwały uniemożliwiając odsłuch. W desperacji wziąłem proszek javox i zmatowiłem jedną z płyt na białe mleko. Bardzo się zdziwiłem kiedy odtwarzacz odtworzył całą płytę bez zająknięcia. Wytłumaczyłem to sobie tym, że większa rysa rozbija promień lasera powodując błędy które nie mają jak być skorygowane. Zmatowienie takich rys daje możliwość optyce właściwego ogniskowania. Pozdrawiam👍

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 роки тому +6

      Weź pastę polerską do lakieru samochodowego i umiejętnie wypoleruj powierzchnie płytek, oczywiście dolne, nie górne. Wcześniej wymyj każdą ładnie z syfu, kurzu i tłuszczu, potem przepoleruj i wyczyść miękką szmatką do sucha. I zobaczysz, co się stanie.

  • @ZPDU
    @ZPDU 2 роки тому +5

    No to się zdarza, myślę że nawet często. Ładne dosprzętowienie - gratuluję.
    Ładnie pokazane. Pozdrawiam serdecznie.

  • @tomaszkaminski8478
    @tomaszkaminski8478 2 роки тому +4

    Super. Nareszcie nowy film z naprawy.Pozdrawiam.

  • @hear-net-au
    @hear-net-au 2 роки тому +2

    Sprawa poprawnego czytania dysków przez odtwarzacze niskiej jakości bierze się jeszcze i z innego powodu.
    Odtwarzacze mają różne podejście do czytania płyt CD. Te tanie, często próbują odczytu po 3 czy 4 razy (a czasami nawet "do oporu" tzn. z 15 sekund), uruchamiając motor obracający CD i przesuwając głowicę o kilka milimetrów starając się natrafić na ścieżkę rozbiegową która być może została zapisana z odejściem od standardu. Pewnie bierze się to stąd, że producent nie chce mieć zwrotów od hipermarketów, których klienci nie zawracają sobie głowy czyszczeniem ich porysowanych płyt, które nigdy nie były chowane do ich opakowań. Nikt nie ma przywiązania do marki i jeśli odtwarzacz nie działa, to jest to wynikiem bycia "tanią chińszczyzną".
    Odtwarzacze audiofilskie natomiast, często strzelają laserem tylko raz, i jeśli nie dostaną odpowiedniego odbicia z odpowiednim focusem, nawet nie uruchomią silnika by dyskiem pokręcić. Po prostu wyświetlają "No disc". Klient który kupił taki odtwarzacz za $5000 wie, że firma jest renomowana i "na pewno" jej produkt jest porządny. Jest audiofilem, więc jego dyski nie są ani porysowane ani brudne, nie ma on też żadnych CD-R'ów. Natychmiast sprawdza czy inne dyski bedą grały - i - na pewno większość będzie. Uznaje więc, że część jego dysków jest wadliwa (pewnie są tanią chińszczyzną) i przekonuje się, że by dostać te nieuchwytne 0.5% poprawy jakości, obwody zostały zaprojektowane by "zminimalizować niepotrzebną, dodatkową korekcję błędów", bo ona "musi przecież jakoś ujemnie wpływać na jakość dźwięku". Opinie czytane w prasie i na internecie są wszak tylko pozytywne, wie więc, że "tak ma (i pewnie musi) być". I jest zadowolony. ;-)

  • @azbestusa8107
    @azbestusa8107 2 роки тому +4

    Ostatnio odczytywalem plyty CD nagrane w 1998 roku na nagrywarce x2. Wszystko ku mojemu zaskoczeniu dzialalo bez problemow.

  • @zodiak865
    @zodiak865 2 роки тому +4

    Stare Fuji do nagrywarek stacjonarnych są chyba najbardziej godnym zaufania nośnikiem CD - R . Dzięki za dobry film

  • @ultimatedjX
    @ultimatedjX 2 роки тому +3

    @Hi-Fi Surgery Dziekuje za bardzo ciekawy material. Nie mialem pojecia, ze problemy z jitter sa az tak duze w przypadku kiepskich plyt. To jest oczywiscie tragedia jesli idzie o stabilnosc pracy konwertera DA.
    Niech Pan sie nie przejmuje komentarzami zlosliwcow i ignorantow. Jesli ktos nie pojmuje zlozonosci problemu zaklocen w urzadzeniach cyfrowych odtwarzajacych audio, to doprawdy dluga droga przed nim w zakresie jakiegokolwiek rozumienia tego, co nawet jedynie ze swoimi sprzetami robi. Ci, ktorzy nie sa sklonni podjac najmniejszego wysilku, aby miec dobre rzeczy, najczesciej sa milosnikami bylejakosci i argumentacji pokroju "to chyba dla kogos, kto ma uszy nietoperza". Nieukowi nie da sie pomoc wskazujac mu wiedze czy fakty...
    Wielu ludzi powaznie podchodzacych do tematu cyfrowego audio, jak i geniusze z brazny, zjedli zeby na minimalizacji bledow typu jitter, gdyz te w oczywisty dla osob wiedzacych sposob wplywaja negatywnie na jakosc odtwarzanej muzyki. Gdyby nie ich wysilki, mielibysmy jedno wielkie nic! Podobnie jest w innych dziedzinach zycia - nie kazdy pragnie taniej kielbasy z Biedronki, a do picia czerwonego Johny Walkera z Hop-Cola. A fu! Ale jak to wytlumaczysz smakoszowi cebuli? Nie wytlumaczysz :) Taki smakosz musi dojrzec sam.
    Nie mniej naiwni sa ci, ktorzy przeniesli sie na komputery i NASy. Nie maja pojecia jak wysoko jest poprzeczka zrobienia tego naprawde dobrze... Im tez zycze smaczej cebuli ;)
    Pozdroweczki.
    PS: Przeprowadzil Pan prosty test porownawczy. Zaiste, ciezko mi pojac jak mozna nie zrozumiec jego rezulatow... Czy ci ludzie kontestujacy przedstawione wyniki nie maja wstydu, zeby rozprawiac o rzeczach o ktorych nie maja pojecia?

  • @szejker1989
    @szejker1989 2 роки тому +6

    W moim SL-PG520A tylko płyty Verbatim mają problem z bardzo długim wczytywaniem się. Obojętnie czy to Sony, czy Shivaki, reszta wczytuje się bardzo szybko. Wszystko było nagrywane jak najmniejszą prędkością. Kiedyś zacząłem kupować oryginały, nawet stare. Ku mojemu zdziwieniu, płyty nawet 35-letnie działają znakomicie! Tak więc CD tylko oryginalne, chowane do szafki aby nie świeciło na nie słońce, a nagrywam sobie tylko na kasety chromowe.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +1

      Najmniejsza prędkość absolutnie nie jest gwarantem wysokiej jakości "wypału". Nie wiem skąd te bzdury się wzięły. Często jest wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od przyjętej strategii zapisu dla danego typu nośnika, od płyty, i od nagrywarki. Prędkość zapisu akurat nie jest tu dominującym parametrem. W przypadku płyt DVD-R zapis z najmniejszą prędkością jest w zasadzie błędem.

    • @karol4715
      @karol4715 2 роки тому +2

      @@NecrosDeus bzdury nie bzdury, moja domowa praktyka wskazuje, że 20 lat temu wypalane cd-r sony działają poprawnie do dzisiaj. Białe verbatimy mają problemy w starym odtwarzaczu czasem nawet świeżo po wypaleniu. W discmanie z dużą korekcją działają już ok. Cd-R wypalałem zazwyczaj prędkościami x8-x10, a nawet x4. Za to pamiętam, że te nagrywane z pełną prędkością x48 czy x52 miały problem od razu po wypaleniu.
      Co do oryginalności płyt to sam się zaskoczyłem, ale niektóre piraty z okolic roku 2000 grają dzisiaj stabilnej niż oryginały z lat 2016-2021.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому +4

      mam złotego sony nagrywany na początku lat 90" ma plextorze lub yamasze, bo innych nagrywarek wtedy nie było. Do dzisiaj ta płyta ma dosłownie kilka błędów C1. Nigdy później nie widziałem płyty z takim wynikiem. To pokazuje jak ogólnie jakość wszystkiego dziadzieje.

  • @andrzejn8482
    @andrzejn8482 2 роки тому +1

    Świetny materiał, Pozdrawiam

  • @rsz2384
    @rsz2384 2 роки тому +7

    Zrób kiedyś test płyt CD wydań japońskich z Biedronki polskich itd Super CD

  • @michal5869
    @michal5869 2 роки тому +1

    To by znaczyło że jeśli przegram CD kiepskiej jakości na kompa to na innym komputerze lub kolejnym podejściu do kopiowania wersja pliku będzie inna, bo coś zostanie uzupełnione fikcja której dla ucha może być nie do wykrycia ale dla zapisu cyfrowego tak. Więc pytanie dlaczego drogi sprzęt nie czyta tanich płyt.

  • @carburator52
    @carburator52 2 роки тому

    No to dla mnie pełne zaskoczenie gdyż od wielu lat używam niemal wyłącznie nośników Verbatim, czy to cd czy DVD. Jestem zszokowany przedstawionym tu testem tych płytek. Nagrywam na nich sporo materiałów filmowych DVD, Mp4 czy AVI ale i mnóstwo muzyki czy to w cda lub Mp3 i jedynie jeżeli chodzi o Mp3 to odtwarzacz Lenco CD-300BK ma kłopot z odtwarzaniem całości płyty bo czasem czyta wszystkie po kolei a czasem kończy na połowie płyty czy 2/3 płyty. Czyli odczytuje te pliki ale czasem nie wiem czemu kończy odtwarzanie w najmniej oczekiwanym momencie. W formacie cda nie ma takiego problemu. W PC stacjonarnym przez ostatnie 20 lat używałem napędów LG bo były niezawodne. Ostatni mój LG coś szwankował, więc kupiłem nowiutkiego ASUS DRW-24D5MT lecz coś dalej było nie tak a okazało się, że była podłączona nie ta wtyczka 12V nowego zasilacza CHIEFTEC do Płyty Głównej. Teraz jest już ok. Do Laptopów mam zewnętrzne ASUS AI-BOX V oraz zakupionego parę dni temu ASUS ZenDrive U8M na USB-C. Do nagrywania płytek używam albo Ashampoo Burning Studio 2019, Ashampoo Music Studio 9 lub sporadycznie CyberLink Power2GO 8. Jakiej Marki płytki polecacie aby nie było tak wielkiego kołysania i błędu?

  • @cezaro2336
    @cezaro2336 Рік тому +1

    Czyli wychodzi na to że dobre pliki MP3 i FLAC biją te plyty jakością. Pytanie jaka jest degradacja jakości płyt po kilkunastu latach.

    • @mateuszorlinski7334
      @mateuszorlinski7334 3 місяці тому

      Zerowa - mam jakieś 50 płyt tłoczonych w latach 1982-1990, odtwarzanie i zgrywanie bez najmniejszych problemów

    • @cezaro2336
      @cezaro2336 3 місяці тому

      @@mateuszorlinski7334 na pewno jak trzymasz je w opakowaniach :D

    • @mateuszorlinski7334
      @mateuszorlinski7334 3 місяці тому

      @@cezaro2336 a gdzie mam je trzymać, jak nie w jewel case'ach?

    • @cezaro2336
      @cezaro2336 3 місяці тому

      @@mateuszorlinski7334 w szafie ze slipkami

  • @sefora7537
    @sefora7537 7 місяців тому

    No dobra, super!!! Masz sprzęt i możesz sprawdzić czy potestować….fajnie. Jednakże Twoje przesłanie jak się ma do zastosowania w praktyce? Wg mnie bez tego sprzętu nie ma zastosowania. Chciałbym w sumie zobaczyć testy płyt ori z lat 90 lub początek 2000 vs płyty robione i tłoczone dziś! Czy jest przełożenie jakość np płyt DDD do płyt z Empik

  • @HobbyElektronika
    @HobbyElektronika Рік тому

    fajnie to wyjaśniłeś .

  • @sebastian473
    @sebastian473 2 роки тому +7

    Dlatego ja po nastu latach trzymania takich gratów jak odtwarzacz CD, pozbyłem się tego i przeszedłem na pliki. W necie jest praktycznie wszystko do pobrania i nie ma już problemów z jakością płyt, dodaję do playlisty w foobarze i słucham. Polecam :)

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 2 роки тому +16

      Można i tak. Jestem z pokolenia, które witało na rynku pierwsze odtwarzacze CD. Parametry tego formatu zachwycały. Amatorski sprzęt analogowy nie mógł się równać formatowi CD. Sam rytuał lądowania płyty w odtwarzaczu i posiadanie fizycznie utworów na półce. Dzisiaj używam tylko plików i to już nie to samo. Za łatwo to przychodzi...😉

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 2 роки тому +6

      nigdy nie dorównają jakością dźwięku dobrej płycie

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому +3

      @@zbyszek9202 Słuchanie płyt z komputera:))) audiofil się znalazł. Młode pokolenia nie mają pojęcia o jakości muzyki.

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 2 роки тому +2

      @@alchemik2010 do audiofila to mi dużo brakuje ale jakbym miał słuchać z komputerka czy smartfona to wolę wcale nie słuchać-pozdrawiam

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому

      @@zbyszek9202 Ja nie pisałem o tobie tylko o tym co poleca muzykę z plików.

  • @seboc1
    @seboc1 2 роки тому +1

    No i co?
    Cyfrowe informacje nie beda sie czytac? Plyta cd ma dodatkowe informacje umozliwiajac sledzenie sciezki, co pozwala zbudowac prosta mechanike. Sama cyfrowa informacja zapisana jest nadmiarowo i z przeplotem.
    Gdyby sciezki audio nie udalo sie, mimo to, odczytac, jest mechanizm interpolacji.
    Nie zdarzylo mi sie, by nagranej plyty CD czy DVD, czytnik nie czytal.

  • @arturhawk98
    @arturhawk98 2 роки тому +1

    Przedstawione Informacje są dość kompromitujące dla technologii CD i jej dostawców na rynek muzyczny. Przy okazji, dziękuję za wyjaśnienie dlaczego SA8005 ma problemy z odczytem CD a CD6004 nie!

  • @CEzikMaj
    @CEzikMaj 2 роки тому

    Ja właśnie ostatnio zmagam się ze swoim napędem BD-ROM Pioneer BDR-209DBK, słucham z niego często i zauważyłem, że ma problem z odtworzeniem niektórych płyt, mianowicie Rysy - 4GET wydawnictwa dyspensa records (sprawdzane dwie takie same nowe płyty), pierwsza CD kompilacji smooth jazz vol 2 wyd. Pomaton i starej płyty z gazety Olivia z 2003 roku wyd. Takt. Już chciałem zmieniać napęd, ale jest zbyt fajnie wyposażony i można naciąć się na szroty tylko odczytujące płyty BD. Zmiana Firmware'u ledwo pomogła.

  • @hipopotambobo9894
    @hipopotambobo9894 2 роки тому

    Jak Jitter jest wyższy na CDR, to czy to zniekształcenie się KUMULUJE na kolejnych kopiach? Tzn. czy to zniekształcenie "nakłada" się przy kolejnych przegrywaniach z jednego CDR na kolejny? Jeżeli tak, to po, powiedzmy 10 przegraniach, na 10 -ym z kolei CDRe nie dałoby się już niczego usłyszeć ... Taki efekt był ponoć w przypadku kaset magnetofonowych - ale czy tak jest też w przypadku CDR-ów?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      Nie kumuluje się, ułomność płyt CD-R wynika z ich wad mechanicznych czyli dużo niższej zdolności do odbicia promienia lasera od powłoki refleksyjnej

  • @szosiu7823
    @szosiu7823 4 місяці тому

    Czy wymiana samego lasera z taśmą ma wpływ na brzmienie ?

  • @jacksons3140
    @jacksons3140 Рік тому

    Mnie to zastanawia czy płyty CD-R są dzisiaj robione jakoś gorzej czy to problem nagrywarek? Mam dwa odtwarzacze CD No i kilka płyt CD-R wypalanych które mają ponad piętnaście lat i kilkanaście płyt CD-R audio nagrywanych jeszcze na stacjonarnej nagrywarce. No i obydwa odtwarzacze nie mają z nimi żadnych problemów. Natomiast mam też płyty które mają dwa lata i niepełny rok i są problemy z przeskakiwanie lub obydwa odtwarzacze w ogóle ich nie widzą. No chyba nasuwa się biadolenie że kiedyś było lepiej :) Myślę że dziś kupując pliki muzyczne w sieci to lepiej kupić jakiś dobry przetwornik i odtwarzać je z komputera niż wypalać na płycie.

  • @tadekrafa4121
    @tadekrafa4121 2 роки тому +2

    Mam różnych firm nośniki cd nawet ponad 20 letnie , niektóre nagrywane z prędkościami x52 i działają po dziś dzień na starym odtwarzaczu CD/DVD Sony DVP NS 305

    • @adamus000
      @adamus000 6 місяців тому

      O to masz super odtwarzacz jak takie płyty nagrywane x52 odczytuje a ponad 20 lat temu nagrywarki nie osiągały takich prędkości.

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 6 місяців тому +1

      @@adamus000 Może źle się wyraziłem , te ponad 20 letnie , to pewnie ,że nie , wtedy bodaj x16 to już było coś . Ale kila lat później, były sporo szybsze .

    • @adamus000
      @adamus000 6 місяців тому

      @@tadekrafa4121 spoko domyśliłem się:)nigdy nie nagrywałem płyt audio z taką prędkością bo mój stacjonarny cd przy 16x już głupieje choć ten w aucie radzi sobie dobrze.

    • @tadekrafa4121
      @tadekrafa4121 6 місяців тому

      @@adamus000 A wiesz jakie były czasy , jak oblężenie przed kompem w interku , nie było czasu na niskie prędkości 😂 na swoim w domu to paliłem CD x4 .

  • @szulat
    @szulat 2 роки тому +2

    prawdziwym testem byłoby odebranie strumienia bitów jakie czyta dany napęd z danej płyty i porównanie ze wzorcem. bo teraz to jest tylko takie gdybanie, hajendowy odtwarzacz być może nieprawidłowo stosuje algorytmy korekcji błędów a może zastosowano w nim badziewny napęd a może producent skupił się na wysokiej jakości torze audio bo z tego jest znany ale wykazał się niekompetencją w projektowaniu układów odczytujących cyfrowe dane z nośnika.

  • @mati50000
    @mati50000 2 роки тому

    Ja to zawsze wychodziłem z założenia, że wkładając taką płytę, która jest oryginalna tłoczona mniej katuje laser i poziom błędów jest bardzo niski. Wychodzi na to, że nie zawsze prawda?

  • @tomekrak1601
    @tomekrak1601 2 роки тому

    Dziękuję za te wiadomości mam ten sam problem a teras jusz wiem. A chciałem kupić nowyjeszcze ras dzieki

  • @asedio62
    @asedio62 Рік тому

    Dlatego ripuje cd na kompa do wav tak długo aż CD-ROM zrobi to bezbłędnie. Czasami trwa to bardzo długo. Potem nagrywam na streamerze Sony z firmware audio. DAT np Pioneer D-05 z kombinacja klawiszy wyświetli ilość błędów odczytu dla każdej głowicy. Dla taśm nawet DDS4 zero błędów. Dlaczego tyle kombinacji? Bo lubię dźwięk z DAT. ;)

  • @robertkobylka
    @robertkobylka 2 роки тому +1

    05:44 - Ale jaką kwestię wyjaśniłeś? Na jakie pytanie odpowiedziałeś? Mówisz na początku filmu że "ciężko wytłumaczyć" i na tym filmie tez jest ciężko. Wydaje mi się że powinieneś się zastanowić co właściwie chcesz wytłumaczyć, na jakie pytania odpowiedzieć. Bo wniosek z filmu jest taki że należy kupować jedynie płyty testowe, ale potem pojawi się problem odtwarzacza, więc tak naprawę jakość płyt nie ma to znaczenia. Jak dla mnie film o niczym.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +2

      Jeśli Pan nie zrozumiał to nie mój problem, płyta testowa została pokazana jako punkt odniesienia
      Wnioski też przedstawiłem, nie używać cdr i nie kupować płyt z biedronki

    • @drewniakradoslaw
      @drewniakradoslaw 2 роки тому

      Takie samo mam odczucie, pod koniec filmu wyciągam własne wnioski 😂

  • @bartoszjabonski6077
    @bartoszjabonski6077 2 роки тому

    Chciałbym takiego Kenwooda który czyta zwykłe plyty

  • @maron4
    @maron4 2 роки тому +7

    ja do ustawiania odtwarzaczy uzywam zawsze plyt zenka martyniuka z formacji akcent, dobrze sie ustawia i milo sie slucha, pozdro

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +6

      To Zenek z remizy OSP wydał jakąś płytę? Ktoś to kupuje? Naprawdę?

    • @pawwir
      @pawwir 2 роки тому +5

      To słuchasz samych zniekształceń 😁

    • @maron4
      @maron4 2 роки тому +1

      @@pawwir hehe

    • @marcinpoponski9125
      @marcinpoponski9125 2 роки тому +4

      @@NecrosDeus Ten popularny "Zenek z remizy" to wbrew pozorom dobry gość i ja mam do niego szacunek. Zaczynał od grania rockowych kawałków, polskich, zagranicznych i potrafi zagrać na gitarze praktycznie wszystko. I za to, pomimo gatunku który teraz wykonuje, wielki szacun😉

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 2 роки тому +3

      Po reakcji widać, że umiejętnie wbijasz szpilkę...😂

  • @robertsocha6328
    @robertsocha6328 2 роки тому

    Witam, właśnie dowiedziałem się czemu niskie modele odtwarzaczy cd radzą sobie z kiepskimi nośnikami, ale czy ma to też związek ze stosowaniem wysokich modeli laserów w nich? Pozdrawiam

  • @tomixq
    @tomixq 2 роки тому +2

    Ponad 20 lat temu doszliśmy do tego samego wniosku kiedy to był potężny wysyp pirackich płyt CD nie tylko w Chin ale i bliskiego wschodu produkowane domową metodą fotochemiczną.

  • @Miszyk
    @Miszyk 2 роки тому

    Witam. Mam pytanie odnośnie sprawdzania RF oscyloskopem. Czy oscyloskop ma być odseparowany od CD-ka, czy mogą być podłączone w tej samej sieci 230V?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  Рік тому

      Może być podłączony w tej samej sieci bez separacji, ważne aby masa oscyloskopu była podłączona z masą odtwarzacza

  • @metalmartin6.6.6
    @metalmartin6.6.6 2 роки тому +2

    Treściwy odcinek.

  • @naprawaglosnikowczorny
    @naprawaglosnikowczorny 2 роки тому +1

    Z filmu wynika, że płyta płycie nie równa. Muzykę w tym formacie z pewnego źródła należy kupować.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +6

      Najlepsze są stare zagraniczne wydania, najgorsze współczesne reedycje typu płyty z biedronki czy "zagraniczna muzyka Polska cena"

    • @naprawaglosnikowczorny
      @naprawaglosnikowczorny 2 роки тому +3

      @@Hi-Fi_Surgery Tak samo sytuacja dotyczy płyt winylowych.

    • @taksebrzdekam...1866
      @taksebrzdekam...1866 2 роки тому +5

      Można powiedzieć, że wszystkie płyty są takie same. Różnice są w sposobie realizacji i masteringu materiału na tych płytach. Prawdą jest też, że analogowe studia z przed lat mogą pochwalić się lepszymi realizacjami. Dzisiaj dźwięk jest wyostrzony i skompresowany do granic absurdu. Termin "loudness war" wyjaśnia wiele...

    • @adrianhpsx8967
      @adrianhpsx8967 2 роки тому

      @@Hi-Fi_Surgery a z zagranicznych jakie szczególne kraje mogą pochwalić się wysoką jakością i żywotnością?i od którego mniej więcej roku jest najbardziej zauważany spadek jakości wykonania?

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 роки тому

    Gdzie się wpinasz z oscyloskopem żeby sprawdzić sygnał?

  • @rektascensja
    @rektascensja 2 роки тому +2

    Dziwne, tysiące ludzi odtwarza no name CD-R nagrywane na max prędkości na tanim boomboxie i płyty są odtwarzane bez zająknięcia. Tutaj na sprzęcie hi-fi jest z tym problem, dziwne. Nawet mój wysłużony cd504 łyka wszystko bez problemu.

    • @nomtbg
      @nomtbg 2 роки тому

      Może odtwarza wszystko ale niekoniecznie to co jest na płycie. Z tego co pamiętam to dość duży jest narzut danych nadmiarowych a resztę załatwiają algorytmy interpolacji sygnału, czyli odtwarzają próbki na podstawie tego z przed i za nimi.

  • @jachofilm
    @jachofilm 2 роки тому

    Witam. A magnetofon DCC Pan naprawi? mogę prosić o jakiś kontakt?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      Magnetofonow niestety nie naprawiam

    • @filmyj3050
      @filmyj3050 2 роки тому

      @@Hi-Fi_Surgery Ale on jest mechanicznie sprawny, tylko kondensatory tam są do wymiany to dokładnie taka sama usterka - ua-cam.com/video/jgSo9QaG7Pw/v-deo.html

  • @konradklekot
    @konradklekot 2 роки тому +1

    Ale wiadomym jest że z cdrami będzie różnie bo to płyty generalnie słabej jakości co potwierdza film. Co natomiast gdy odtwarzacz przeskakuje na tłoczonej płycie i to bez rysek? Lub zachowuje się na niej dziwnie? Mój Philips ma kilka takich płyt których nie czyta a które Marantz czyta ok i na odwrót, Marantz kaprysi na niektore z którymi Philips sobie spokojnie radzi.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      Philipsy i Marantze z natury są kapryśne

    • @mondek6863
      @mondek6863 2 роки тому

      @@Hi-Fi_Surgery A NADy? Jestem ich fanem i mam ich kilka w tym dwa do naprawy, C515bee oraz M55. Może wiąłbyś na warsztat?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      @@mondek6863 nie serwisuje już nadow, nie opłacalne to jest dla właścicieli

    • @mondek6863
      @mondek6863 2 роки тому

      @@Hi-Fi_Surgery aż tak źle? Co z nimi nie tak jeśli można spytać? Wydają się solidnie zbudowane, mam na myśli C541i oraz C542. Trochę niepokojąca dla mnie informacja muszę przyznać...

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +1

      @@mondek6863 Nad nigdy nie zbudował nic solidnego, jesli dziala kilka lat to już sukces jest, zazwyczaj pierwsze problemy zaczynają się po 4-5 latach, jak stawki za usługi były niższe to jeszcze można było to naprawiać, teraz kto zapłaci 2000zl za naprawę wzmacniacza wartego 400zl (Nad c326bee)

  • @marcinpoponski9125
    @marcinpoponski9125 2 роки тому +5

    Czy to prawda że od grania na takich nagrywanych płytach szybciej zużywa się laser? Czy jest to jakiś zauważalny wpływ, czy jednak nie ma to znaczenia dla samego lasera?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +2

      Jest różnica, kiedyś o tym mówiłem w którymś filmie

    • @marcinpoponski9125
      @marcinpoponski9125 2 роки тому +2

      @@Hi-Fi_Surgery dzięki za info, w takim razie popatrzę jeszcze raz na filmy, a trochę się ich nazbierało 😉

  • @krzysztofantoniewicz824
    @krzysztofantoniewicz824 2 роки тому +4

    Kiedy klient narzeka, polecać wydania CD japońskie.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +10

      Te takie przepłacone 5 razy? Ciekawe czy jeszcze jakąś jakość trzymają, bo te nawet renomowanych wytwórni, kiedyś o jakości zacnej, dziś niestety jakość wykonania przedstawia wiele do życzenia. Nic w tym dziwnego, to już wymierający nośnik, więc tłoczą w Chinach tam, gdzie zaproponują może nie najniższą cenę, ale dobrą. Na rynku popularnego audio CD jest już marginalnym nośnikiem dźwięku, rynek średnio zaawansowanych melomanów kurczy się z roku na rok, ale przecież pozostają tzw. audiofile, więc trochę to dziwne, że te koncerny wydawnicze proponują gościom co wydali fortunę na sprzęt, CD o kiepskiej jakości. To co dzieje się na rynku audio od wielu lat, zarówno w sprzęcie jak i w nośnikach, to jest w ogóle dramat.

    • @krzysztofantoniewicz824
      @krzysztofantoniewicz824 2 роки тому +2

      @@NecrosDeus "Ciekawe czy jeszcze jakąś jakość trzymają" - Trzymają bo muszą,
      mają japoński znak towarowy "Jakotako".

    • @ajronmen764
      @ajronmen764 2 роки тому

      No pewnie niech przepacaja 🤣ważne że made in Japan

  • @madyogi6164
    @madyogi6164 2 роки тому +1

    Prawda. Płyty (głównie CDR) dziś to to paskudztwo jakich mało. Jakby z rynku próbowano je wyeliminować w ten sam sposób jak dyskietki 3,5 cala 2 dekady temu. Kilka zapisów i bad sectory, lub w przypadku płyt - trzaski w audio lub ubite dane.
    Czasem po prostu laser jest na wykończeniu. 20-40 PLN nowy plus chwila zabawy lutownicą i można miód w uszach wszcząchać dalej...

  • @MrOprawca1978
    @MrOprawca1978 2 роки тому +5

    Ja w lutym b.r. dostałem od koleżanki całą kompletną wieżę Kenwooda z serii F-5. Miała jeden defekt - nie czytał płytek CD. Otworzyłem go, wyczyściłem "magiczne oko", przesmarowałem co trzeba kropelką oleju syntetycznego, a przede wszystkim, wyczyściłem czujnik obecności płytki w szufladzie, to chyba fotodioda czy inny fotoelement. I co? I mam całą wieżę po dziś dzień dla siebie, bo taki był warunek - jak naprawię - jest moja. A jak nie naprawię to co? Też jest moja. Więc? Jest moja!

    • @reklamaFORMS
      @reklamaFORMS 5 місяців тому

      I z tobą pozostanie łącznie ze spopieleniem.

  • @ykhm9778
    @ykhm9778 2 роки тому +1

    Im bardziej wysublimowany odtwarzacz, czytaj audiofilski powiedzmy, powyżej 10kzl, tym mniejsze algorytmy korekcji. Co za tym idzie, mniejszy wpływ na odtworzenie materiału. ALE, płyty muszą być TOP. Np, płyta CD-CHECK z przerwami w danych (5 poziomów) na moim CD za 13 kzl na mechanizmie D&M, nie przechodzi 3go poziomu. Technics stary u znajomego / znajomego, sl-ps770A na starym philipsie, dochodzi do 5 poziomu. Brzmieniowo? przepaść miedzy tymi playerami. Ja robię kopie swoich płyt na wypalance Pioneera Audio z 1999 roku. CDRy to Maxell for audio. Rewelacyjnie brzmia. Czy maja idealne parametry? nie wiem. Pozdrawiam Pana Mariusza.

  • @gregor318
    @gregor318 2 роки тому

    Może po prostu wystarczy nie nagrywać na CD-Ra za 50 groszy badziewnych mp3 128 kbps z prędkością x48 i wynik byłby lepszy? Tak się tylko zastanawiam.

  • @MarekMvX
    @MarekMvX 2 роки тому

    wkładasz popaplaną paluchami płytę i narzekasz że jej jakość jest fatalna? :D

  • @heryoneheryone3664
    @heryoneheryone3664 Рік тому

    Like philips

  • @tomaszpuscizna4139
    @tomaszpuscizna4139 2 роки тому +1

    prawda jest taka im droższy cd tym głupszy i znowu te bzdury z tym jitter, ponad 20 lat temu miałem i do tej pory mam kilka nagrywarek cd audio pioneer i philips, philips model 870 nagrywał na zwykłych płytach cdr która kosztowała 5pln a audio 20pln i niczym się nie różnią prócz opłaty konsumenckiej płyty audio, nagrałem może nawet tysiąc a może więcej płyt bo takie było 20 lat temu zapotrzebowanie, wszystkie które mi zostały do tej pory cd pięknie się czytają na zwykłym prostym technicsie itp. a na załączonym filmie pan surgery o mało zawału nie ma przez te bzdury z jitter itp. tragedia

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      Skoro to bzdury to proszę publiczności wytłumaczcie skąd różnice, mało tego skoro to bzdury to po co firmy produkowały urzadzenia pomiarowe tego typu

    • @dmisialek
      @dmisialek 2 роки тому +3

      Takie testy są dla ludzi, którym kable grają, nawet te zasilające, a producenci tylko zacierają łapki, ze kolejnych baranów udało się złowić.

    • @dmisialek
      @dmisialek 2 роки тому +2

      ​@@Hi-Fi_Surgery, słyszysz te różnice, czy je tylko widzisz, bo to ma zasadnicze znaczenie. Jeśli płyta się odtwarza, nie trzeszczy, cyka, czy przeskakuje, to i tak nie usłyszysz, czy algorytm skorygował jakiś błąd, bo ucho ludzkie jest zwyczajnie ułomne.

  • @arekmichonski8416
    @arekmichonski8416 5 місяців тому

    philips cdm 12.4 omijajcie ten napęd szerokim łukiem , często bywa w drogich starszych sprzętach

  • @robertsiwal4237
    @robertsiwal4237 2 роки тому

    Mam do naprawy cd DENON nieczyta podobnie płyt szyflada niezakazdym razem chce się wysunąć

  • @pbsa1979
    @pbsa1979 2 роки тому

    oj tam, 10% i gra to gra. tylko nietoperze ewentualnie sie zorientuja ze cos jest nie tak.

  • @rafabehrendt3817
    @rafabehrendt3817 2 роки тому +3

    eee tam, audiofil zastosuje złote podstawki, kabel zasilający za 2000 zł i demagnetyzer i wtedy to dopiero będzie działać a nie tam jakieś pomiary :)

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому +1

      Oni słyszą nawet jak gra kabel sieciowy.

    • @arturhawk98
      @arturhawk98 2 роки тому

      @@alchemik2010 Tak, oczywiście najlepiej odtwarzać płyty gramofonowe na Stereo Hicie. Pasmo płaskie aż do bólu! No i oczywiście 125 mln Japończyków myli się produkując płyty SHM-CD czy UHQCD.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому

      @@arturhawk98 nie jestem wielbicielem czarnych płyt bo zdaję sobie sprawę jakie ograniczone pasmo mają, za to CD calkowicie wykorzystuje możliwości ludzkiego sluchu i pozwala sluchać wysokiej jakości nagrań pozostaje kwestia sprzętu. Shm cd nie slucha 125mln japończyków tylko garstka pasjonatów. Poza tym większość płyt shm cd to remasteringi z cd.

  • @wsciekymarek1300
    @wsciekymarek1300 2 роки тому +1

    Czyli tanie odtwarzacze lepsze od drogich.

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 2 роки тому +4

      Jeżeli za kryterium oceny przyjąć odtworzenie płyty za wszelką cenę, licząc się z małą wiernością odtwarzanego materiału dźwiękowego, to jak najbardziej.

  • @mbnqpl
    @mbnqpl 2 роки тому +1

    kurde a ja zawsze uważałem że verbatim robi najlepsze cdery

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому +2

      kiedyś verbatimy były robione przez MBI Indie. I były w miarę dobre. Teraz robią je w najgorszej chińskiej tłoczni CMC. To jest chłam. Trzeba szukać płyt produkowanych przez Ritek albo Taiyo Yuden.

    • @mbnqpl
      @mbnqpl 2 роки тому

      @@alchemik2010 o, dzięki za info.

  • @krzychu_8682
    @krzychu_8682 2 роки тому +3

    Dlatego całą swoją muzykę trzymam na HDD :]

  • @manco77
    @manco77 2 роки тому

    Dlatego teraz tylko Streamer sieciowy i serwer nas zero męki

  • @dmisialek
    @dmisialek 2 роки тому

    Ale co niby wyjaśniłeś? Słuchasz płyt uszami, czy patrzysz w przyrządy?

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +1

      Nie wiem czego Państwo nie zrozumieli, pokazałem jakie są różnice w jakości płyt i jak przekłada się to na prace odtwarzacza. Przyrządy pozwalają zmierzyć to czego nie widać i nie słychać, pozwalają ocenić jakość płyt, poprawność ustawienia odtwarzacza oraz określić jego stan

    • @dmisialek
      @dmisialek 2 роки тому

      Słowa kluczowe: "nie widać i nie słychać", a reszta to bicie piany.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому +1

      @@dmisialek dalej Pan nic nie rozumie

    • @dmisialek
      @dmisialek 2 роки тому

      Rozumiem, jak najbardziej. Skoro Pan komentuje w treści filmu, że płyta do niczego się nie nadaje", bo w pomiarach wychodzi dużo błędów albo poziom zniekształceń jest dla niej dyskwalifikujący, to ja się pytam: czy płyda odtwarza się bez trzasków, czy przeskoków, czy Pan słyszy te "niedoskonałości"? Śmiem twierdzić, że nie, bo te "niedoskonałości" nie mają absolutnie wpływu na odbiór, chociaż w Pana ocenie są niedopuszczalne, bo...zobaczył Pan to na przyrządach pomiarowych.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      @@dmisialek te niedoskonałości oczywiście wpływają na pracę, bicie osiowe płyty, nierównoległość płyty, musiałbym nagrać film gdzie sekunda po sekundzie odtwarzam taka płytę aby to Państwu udowodnić ze takie płyty nie odtwarzają się bez problemów

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 роки тому

    Na szczęście ludzkie uszy to nie oscyloskop i nie słyszymy jiterra.

    • @Hi-Fi_Surgery
      @Hi-Fi_Surgery  2 роки тому

      Tu nie chodzi o słyszenia a poprawną pracę odtwarzacz i ustawienia

    • @retroaudio7537
      @retroaudio7537 2 роки тому

      @JAM łasica Mając zestaw audio za 2k napewno nie usłyszysz różnicy. Natomiast na dobrych zestawach różnica błędu 6 a 15 % ma bardzo dyży wpływ na detale odtwarzanej muzyki.

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 2 роки тому

      @@retroaudio7537 ilość błędów nie ma, bo to załatwia korekcji błędów w standarcie cd. Podobno jitter moze mieć wpływ na barwę ale ja osobiście nigdy nie słyszałem różnicy.

    • @pablopicasso6173
      @pablopicasso6173 2 роки тому +1

      @@retroaudio7537 Panie Jacku, jednak jest Pan cichym wyznawcą audiovoodoo. Skoro z powodu juttera gubione są dane co degraduje brzmienie, to jakim cudem napędy optyczne w komputerach pc ich nie gubiły?

  • @reklamaFORMS
    @reklamaFORMS 5 місяців тому

    Może napęd CD jest do dupy. U mnie jest Philips Pro2. Doskonały !