A więc to jest jeden z tych kanałów, o których człowiek nigdzie nie słyszy, a gdy w końcu na nie natrafi, to by najchętniej od razu wszystkie filmy obejrzał :D
Robicie bardzo fajne filmy. Myślałem, że leśnicy to takie stare ramole w onucach a tu proszę inteligentni młodzi ludzie opowiadają ciekawe rzeczy. Brawo. Chcemy więcej.
Jak widzę Zdobka to morda mi się uśmiecha :) Super leśniczy, spoko człowiek. A może zapodajcie coś o grzybach i jak grzybiarze (sam jestem) wpływają na lasy i zwierzęta ?
Pamiętam to b. upalne lato. Temperatura sięgała prawie 38 stopni, a u nas gdzieniegdzie asfalt się topił a po mieście latały niedopałki z pożaru. Ponadto pod wpływem temperatury pożaru eksplodowały niewybuchy z ll wojny światowej
jak zwykle łapka w górę, kocham nasze lasy i niech na zawsze pozostaną w Waszych rękach. Nie wyobrażam sobie Polski bez ogólnie dostępnych lasów Państwowych. Kilka razy uczestniczyłem w sadzeniu lasu w ramach tzw czynu społecznego i mile wspominam te chwile.Uwielbiam jasne sosnowe bory zwłaszcza te kaszubskie na nieurodzajnych piaszczystych glebach. Pozdrawiam Echa Leśne.
Dlaczego tak malo subow? Szacunek dla wszystkich lesnikow, aczkolwiek jezeli chodzi o kanal to "Zdobek" wymiata. Potrafi gosc przytrzymac w fotelu. Chcialbym tez czesciej ogladac Dominike bo robi kobietka "robote", az chce sie jej sluchac:)
Witam serdecznie świetny kanał oraz ten odc. Akurat uwielbiam przyrodę lasy, ten odc mówi o tym jak przez znikomą iskrę może doprowadzić do ogromnej tragedii, pozdrawiam was i od razu daję suba :]
Z okazji 30-lecia pożaru zaczęłam oglądać wszystkie materiały po kolei. Nie miałam pojęcia, że jest ich aż tyle. Świetny kanał. Pewnie pooglądam więcej filmów. Mój ojciec brał udział w akcji. Opowiadał o tej kaplicy.
@@marcin6305 niestety już nie pamiętam. O ile się nie mylę, to gdzieś przy rozstaju dróg stała, bodajże w Tworogu. Popytaj miejscowych, na pewno wiedzą.
Panie Zdobysławie! pomysł na odcinek: jak zarządzać lasem, wycinka chorych drzew, przerzedzanie lasu, by drzewa miały odpowiednio dużo miejsca by rosnąć oraz jak rozmnażać drzewa (przesadzanie młodych drzew): dęby, jesiony itp. i czy wogóle można. Pozdrawiam
Ja bym widział odcinki na temat: - Pułapki feromonowe itp. spotykane w lesie - Wykorzystanie GIS w Lasach Państwowych - Co zrobić gdy zaskoczy nas burza w środku lasu - Susza w lesie
Temat na kolejne odcinki (przeglądałem ale nie znalazłem w poprzednich odcinkach) : gatunki drzew iglastych występujące w lasach i jak je odróżnić, może też być o drzewach liściastych.
Podobny pożar w tym czasie był w Nadleśnictwie Gniezno. Pamiętam to jak dziś, byłem wtedy w drugiej klasie szkoły podstawowej. Osp , sołtys i władze gminne zbierały ochotników do dogaszania pożaru. Nikt się wtedy nie oszczędzał. Wielkie ukłony dla Was ECHA LASU
Czesc i chwala wszystkim, ktorzy walczyli z tym straszliwym pozarem. Pozdrawiam. P.S Jak rowniez wszystkim, ktorzy po nim doprowadzili te miejsca do stanu obecnego.
Jeśli kogoś interesuje temat pożaru to polecam jest kilka filmów na ytb na ten temat.Powstała również książka "Jak Feniks z popiołów" z opisem wydarzeń,relacjami uczestników.Dostępna jest w pdf-ie.Wystarczy wyszukać tytuł w google.
Pamietam ten pozar. Mieszkalem wtedy w gliwicach czyli calkiem niezly kawalek od rud raciborskich. Z mojego okna na 10 pietrze mozna bylo ogladac lune pozaru w nocy. Na parapetach bylo mozna znalesc spopielone kawalki igiel sosnowych niesionych przez wiatr. Straszna tragedia. Po pozarze pojechalismy zobaczyc jak to wygladalo.Polacie wypalonej ziemi. Gdzieniegdzie kikuty dzerzew.
Pamiętam lato 92(jako nastolatek). To było wyjątkowo słoneczne lato. Prawie codziennie byłem nad jeziorem. Przy takiej suszy faktycznie nie trzeba wiele.Las pięknie odrósł. Bardzo dobra praca. Może popiół(zawiera sporo potasu, wapnia i fosforu) z pogorzeliska sprawił, że las szybko rośnie?
Popiół jest bardzo żyzny ale na bardzo krótki czas, wszelkie mikroelementy są szybko z niego wypłukiwane. Ale na pewno nie był bez znaczenia dla kiełkujacych nowych drzewek.
Też miałem naście lat wtedy, i pamiętam tamto lato a także początek szkoły po wakacjach, i moje zdziwienie gdy wyszedłem rano z domu i zobaczyłem .... białe, śmierdzące spalenizną nic, choć mieszkałem w odległości ponad 50 km od palących się terenów. To był jedyny dzień gdy wiatr przywiał dym w naszym kierunku i uwędził całą miejscowość.
Chętnie bym zobaczył odcinek o inwazyjnych gatunkach roślin, sprowadzonych przez człowieka z różnych stron świata i jak do tego tematu podchodzą leśnicy. Np robinia akacjowa potocznie zwana akacją.
@@zdobysawczarnowski5143ale ten o robini to sama chętnie obejrzę. I dębie czerwonolistnym. Niszczę ich siewki, ale zawsze mam stracha przed leśnikiem..
Ze łzami w oczach przypomniałem sobie przerażenie mojej Matki w tamtej chwili i jej słowa: "Oby tylko pożar nie dotarł do magazynów 'OXO', bo my i całe miasto zginiemy". Wtedy na naszych oczach rozgorewał drugi czarnobyl. 'Miasta chemiczne' żyją w tej świadomości.
Super się ogląda, gdy fachowo opowiadanie o naszych lasach, moja wiedza jest spewnością bogatsza, i Bóg wam zapłać. Mam jednak pytanie do zdobka ,byłem w tych stronach kilka razy, ale nie widziałem nigdy tego wzgórza przypominające stożek wulkanu które widać w przedostatnim ujęciu na tej wierzy obserwacyjnej. Co to za wzgórze, jeżeli wiecie, byłbym wdzięczny. Pozdrawiam Was wszystkich
fajnie jakbyście zrobili materiał jak wygląda obecnie las po zeszłorocznych trabach powietrznych w paradyżu i okolicach - są filmy z drona na YT które pokazują rozmiar tragedii zaraz po - fajnie pokazać jak to wygląda po ponad roku . Pozdro :)
Mnie ciekawi taka żecz: Często widuje przejeżdzające tiry z załadowanym drewnem (metrami) który są okorowane. Czy to drewno jest prosto z lasu okorowane przez harwester?? Czy to już jedzie z jakiegoś tartaku ??? Swietne filmy, super się ogląda, proszę częściej dodawać filmy. Pozdrawiam.
Mój były nauczyciel z wosu opowiadał o tym pożarze że był chaos i brali każdego kto dał radę żeby pomóc żeby ugasi brakowało wszystkiego sprzętu ludzi węży itp
Proponuję opowiedzieć coś o żywicowaniu :) bardzo ciekawa i zapomniana czynność, o której młodzi leśnicy mogą już się nie uczyć albo jest to wspominane krótko przy użytkowaniu pobocznym. Pierwszy raz zobaczyłam takie spały na sośnie w tym roku na praktykach w Nadleśnictwie Myślibórz - zapraszam tutaj :) bardzo przyjemnie się Ciebie słucha Zdobek! :)
Z chęcią zobaczyłbym odcinek to tym jak leśnicy rekultywują tereny np. po jednostkach wojskowych. Przykładem może być odmienne podejście leśników do tematu byłych składów broni jądrowej w Brzeźnicy Kolonii w województwie wielkopolskim i Templewie w województwie lubuskim. W pierwszym zrobiono parking leśny, postawiono kosze na śmieci i tablice informacyjne, wyburzając jedynie cześć koszarową jednostki pozostawiając pozostałą infrastrukturę włącznie z magazynami, schronami, rampami i Granitem. W przypadku drugiego teren całkowicie zrekultywowano i zalesiono pozostawiając jedynie magazyny z zasypanymi wejściami. Pozdrawiam.
Super, jestem w trakcie czytania tej książki blog.taniaksiazka.pl/wp-content/uploads/2017/01/9788328326927-211x300.jpg zastanawiam się jak to jest ze ścinaniem drzew w Polsce wg prawa :)
mam pytanie o sianie drzew, tworzenie tych małych sadzonek, sam od kilku lat pozyskuje z lasu nasiona świerku lub sosny i w doniczkach sieje lecz tylko jednego swierka do konca udało sie dochodwać rosnie dzis na wsi :), ale wiele sadzonek usycha, ale ja to metodą prób i błędów robie... moze odcinek o tym jak to sie pozyskuje i siadzi drzewa róznych gatónków świerk sosna czy brzoza, czy też jest spory odsetek nieudanych zasiewów? czy ma znaczenie miejsce pobrania nasion i miejsce zasedzia z nich sadzonek, czy stan drzew(ew. choroba) ma wplyw na jakość nasion? pozdrawiam z górnego śląska :)
wiesz problem w tym ze sporo nasion kiełkuje natomiast wiele obumiera po niedługim czasie.a nasiona zbieram po wycinkach prosto z szczytowych gałęzi pozostawionych przez drwali. świeże szyszki z dorosłych drzew raczej ;p
W 1992 roku poszedłem do wojska. Szkoła podoficerska JW2836 wojsk łączności w Strzegomiu, już nie istniejąca jak cała tamta jednostka. Szkoła została postawiona w stan alarmowy z powodu tego pożaru w Kuźni Raciborskiej. Dwie kompanie szkolne wyprowadziły cały sprzęt łączności na plac i dostały polecenie zabezpieczenia łączności służbom gaszącym ten pożar. Wyjazd miał nastąpić o 4 rano, wydano prowiant suchy i rozkaz zakazujący ściągania mundurów na czas odpoczynku nocnego. Spaliśmy do rana w tych mundurach bo w nocy przyszły rozkazy odwołujące ten wyjazd z powodu zmian w zabezpieczeniu łączności w tym rejonie. Może informacje o ofiarach śmiertelnych wpłynął na zmianę rozkazu?
Mamy sezon grzybowy! poopowiadajcie o chronionych i rzadkich gatunkach (a szczególnie o tych rzadkich a mimo to objętych ochroną). Sam ostatnio znalazłem dwie, jak mi się wydaje, kozie bródki :) są zdjęcia a grzyby tam gdzie je znalazłem :)
Myślałem na początku że Zdobek to ksywka, dorosły mężczyzna przedstawiający się ksywką? Przepraszam, fajne oryginalne imię, super prowadzący na luzie, kamera go lubi. Swoją droga jestem ze Śląska dokładanie z samych Katowic, położonych kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pożaru, pamiętam tamte dni nawet w moim mieście czuć było dym i zapch palonego igliwia. Tam miejscu musiało być piekło. Słuchająć Zdobka miałem czasem wrażenie że on jest ze Śląska a to Kaszub:) Macie podobną twardą wymowę czasem, wiem też od znjomych z tamtych regionów że Kaszubski zawiera mnóstwo germanizmów czasem takich samych co Śląski, Ogólnie spoko kanał na niszowy temat, super realizcja Panowie tak trzymać. Czasem YT zaproponuje coś mądrego jednak ten algorytm nie jest taki zły.
Jestem z kuzni.wychowalam sie w tym miasteczku. Doskonale pamietam ten pożar. Ale najwieksze wrazenie robily zniszczenia. W glebokim bylym lesue stalam i patrzylam jak po horyzont stoją niedopalone kikuty...wszedzie warstwa dzewnego popiołu. Gdzie sie nie obejrzalam tam spalone kikuty. Nadpalone zweglone pnie dzew. W wiekszosci jednak nie bylo poprostu nic..oprocz szarego popiołu ktory patrzac na horyzont zlewał sie z kolorem wczesnopazdziernikowego nieba...moze byl listopad...bylo juz raczej szaro. Widok mam w pamieci do dzis. Gdyby czlowiek migl wtedy wykonac fotografie....z pewnoscia nie jednemu opadla by szczęka. ....trudne do opisania i wyobrażenia...groza..sila natury...niszczycielska..ale nawet wtym momencie wciaz piękna. Jednak popiol uzyznia glebę. Jak szybciutenko las sie odrodził i rosnie tam juz tak piekny. Ktos kto nie wie nie pomyslal by ze tam rozegrala sie taka tragedia. Biedne zwierzeta uciekaly w strasznym poplochu.wszedzie czuc bylo swąd spalenizny..a wieczorami łunę ogromna na niebie od płomieni...i jezyki plomieni skaczących z sosen na sosny..
Jak się pytacie o odcinek to ja bym chciał posłuchać o zwierzętach zimą, a dokładniej o tym gdzie je spotkać, czym i kiedy się odżywiają, typowe zachowania może coś o tropach i śladach. Pozdrowienia
A ja bym chciał poznać waszą opinię na temat wycinki drzew w puszczy. Czy to jest potrzebne ? Czy zieloni słusznie protestują czy nie ? Temat gorący, szkoda go łukiem omijać
Cześć, chciałem się dowiedzieć od Was czegoś odnośnie sosny w naszych polskich górach. Kilka lat temu słyszałem (już nie pamiętam od kogo) opowieść, że dawniej te lasy były w przeważającej większości lasami gdzie rosły DĘBY. Podobno wyrżnięto tysiące hektarów lasów na potrzeby m.in. budowy domów, produkcji mebli i oczywiście na opał. Ponieważ nieodwracalnie wyrąbano "populację" dębu nasadzono sosen (lub same się tak szybko rozpleniły) i teraz mamy wszędzie w górach sosny, bo się szybko rozmnażają, mają małe wymagania odnośnie gleby i są dosyć inwazyjne w lasy tworzone przez inne gatunki drzew. Czy to prawda czy tylko legenda? W internecie nic nie znalazłem na ten temat (może źle szukałem). Pozdrawiam Echa Leśne. Robert
ponieważ filmik o ogniu to mam pytanie :jak podchodzicie do turystów ,którzy obozując w lesie nad jeziorem pozwalają sobie na rozpalenie małego ogniska?Mam na myśli ognisko pod kontrolą ,okopane i w pełni wygaszone przed wyjazdem.Ja w moim życiu spotkałem się z różnymi reakcjami:bywało,że leśniczy lub strażnik leśny podszedł,porozmawiał i nie robił problemu ale zdarzyło się też ,że rozpoczął rozmowę od gróżb,nałożenia mandatu i oskarżeniu o kradzież drewna.Faktycznie,przynieśliśmy z lasu kilka suchych gałęzi,które tam leżały ale nie pomyśleliśmy o tym aby do lasu zabrać drewno z marketu.Chętnie bym zapłacił za tych kilka patyków ,ale nie zawsze wiem,gdzie jest najbliższe leśnictwo,pozdrawiam.
@@Morder09 Kto w tym czasie miał więcej niż 10 lat, z reguły pamięta bo snujące się po horyzoncie kłęby gęstego dymu, widoczne były z kilkudziesięciu km.
Temat na kolejny odcinek: "Allemansrätten - dlaczego w Polsce nie jest stosowany". Wszystkie dotychczasowe odcinki opowiadają o tym jak "Lasy Państwowe" dbają o las. OK dbają. Ale wynika to jakoby z chęci zysku. Co z tego wynika dla zwykłego obywatela (współwłaściciela lasów)? 1. Nie może zrobić ogniska. Według oficjalnej strony LP "Czas w Las" na terenia całego kraju jest tylko ok. 100 miejsc gdzie można legalnie zrobić ognisko. 100 miejsc na 312 tys km2! Ja do najbliższego mam 2 godziny drogi autem. 2. Miejsc biwakowych niewiele więcej. Tutaj również na stronie się popisano i powiadomiono czytelnika że "Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw" zaraz po tym pisze że tym zagrożeniem jest dostanie mandatu :) Jeżeli można to proszę o wyjaśnienie tych zagrożeń. Dodam, że od czasów II Wojny Światowej nie zarejestrowano ataku dzikiej zwierzyny na człowieka. 3. Po każdej wycince ścieżki wyglądają jak bagno. Rozjeżdżone do tego stopnia że rowerem XC nie idzie przejechać. Błoto momentami po oś koła! 4. Był odcinek gdzie pokazane było jak to leśnicy dokładnie wybierają drzewa do wycinki. Może i dokładnie, ale wskazują również drzewa na których są oznaczenia szlaków turystycznych. Wszystko by było fajnie, gdyby tylko po wycięciu drzewa postawili kierunkowskaz. Tego nie ma! 5. Śmieci, śmieci, śmieci! Też był o tym odcinek. Michał wkurzał się na to. Mnie to chyba najbardziej drażni w lasach. Zawsze na spacerze staram się zebrać ich trochę. Ostatnio zauważyłem, że już mój wzrok sam instynktownie ich szuka. Muszę się tego nawyku pozbyć :) ale lepiej by było gdyby te śmieci znikneły a nie odruch. Kilka razy zgłaszałem mailowo do mojego nadleśnictwa dokładne współrzędne z stertą śmieci. I co? Reakcja po 2-3 miesiącach. Szkoda słów. Również Nadleśnictwo Trzebież. PODSUMOWANIE jest takie, że Leśnicy powinni otworzyć się na dialog z obywatelami. Posłuchać się ich czego im brakuje w lasach. Mam nadzieję, że teraz w dobie Internetu coś się z tym ruszy. PS. Znając życie, post ten zostanie pominięty, a podejmą się tematu łatwego jak to LP są fajne i bez nich nie byłoby lasów :)
To prawda miejsc do biwakowania i wypoczynku mamy mało w porównaniu z zarzadzanym terenem. Nie po każdej wycince, nie przesadzajmy. Przykro, że trzeba było czekać tyle czasu na uprzatnięcie śmieci.
Piotr Konefał Właśnie zastanawiamy się jak te Lasy Pañstwowe oddać żydom. Tusk w nocy chciał w sejmie przepchnąć ustawę pozwalającą na oddanie Lasów Państwowych amerykańskim żydom, ale zablokował to PiS o dziwo, przy wsparciu PSL! Ówczesny prezydent, hrabia Ból-Komorowski herbu onuca czekisty, wymieniał i formacje z amerykañskimi żydami zapewniając ich o oddaniu im polskich Lasów Państwowych! Ujawniło to wikiliks!
Widziałem kiedyś program chyba z Kanady gdzie specjalnie się podpala ściółkę żeby się wypaliła bo przy małej ilości to nie zagraża drzewom bo ogień mały a poza tym w okresach gdzie nie jest wybitnie sucho. W Polsce chyba się tego nie stosuje dlaczego ?
W Australii też tak robią- leśnicy zaczęli podpatrywać Aborygenów, którzy regularnie wypalali ściółkę, sami zaczęli tak robić i co ciekawe- od czasu, kiedy zaczęli stosować taką metodę, liczba katastrofalnych pożarów lasów znacznie spadła. Pewnie chodzi o to, że nie dopuszczają do nagromadzenia się grubej warstwy suchej ściółki, która pali się jak papier.
Witam , ciekawi mnie co z lasu zabrać można a czego nie. Możemy zebrać grzyby, jagody znalezione poroże. Nie kradniemy drzewa , ale...... czy możemy zbierać chrust ? Jak zabiorę małe gałązki to ok , a jak jedna dużą to nie , i co z roślinkami , też żadnej nie można ? Zawsze jak jestem w lesie to żal mi kawałków drewna które tam zgniją (wiem , ze próchno , rozkład , robaki, życie......)
A więc to jest jeden z tych kanałów, o których człowiek nigdzie nie słyszy, a gdy w końcu na nie natrafi, to by najchętniej od razu wszystkie filmy obejrzał :D
to prawda w kilka dni a tu prawie cały kanał obejrzany
A są takie, że parę razy oglądam 🤣
Ja zataczam drugie koło ^^
Ja tak zrobiłem właśnie 😛
Prawdę pan powiedział, zgadzam się
Dobra i profesjonalna robota ten kanał, róbcie więcej odcinków edukacyjnych, zdobek tak to opowiada że można się zarazić pasją :)
Robicie bardzo fajne filmy. Myślałem, że leśnicy to takie stare ramole w onucach a tu proszę inteligentni młodzi ludzie opowiadają ciekawe rzeczy. Brawo. Chcemy więcej.
najciekawszy kanał na polskim youtube, a jeśli ktoś mieszka w pobliżu lasu, to już w ogóle może plusować w ciemno! :]
Jak widzę Zdobka to morda mi się uśmiecha :) Super leśniczy, spoko człowiek. A może zapodajcie coś o grzybach i jak grzybiarze (sam jestem) wpływają na lasy i zwierzęta ?
Pamiętam to b. upalne lato. Temperatura sięgała prawie 38 stopni, a u nas gdzieniegdzie asfalt się topił a po mieście latały niedopałki z pożaru. Ponadto pod wpływem temperatury pożaru eksplodowały niewybuchy z ll wojny światowej
Czy można zapytać, w którym mieście?
Uwielbiam takie kanały o przyrodzie
Ten fragment o ponadstuletniej sośnie, którą można objąć palcami obu dłoni - no może mnie nie powalił, ale mocno zdziwił. Łapka w górę.
Wspanialy kanal!
Wielkie dzieki za Wasza pasje, prace i piekne filmy.
jak zwykle łapka w górę, kocham nasze lasy i niech na zawsze pozostaną w Waszych rękach. Nie wyobrażam sobie Polski bez ogólnie dostępnych lasów Państwowych. Kilka razy uczestniczyłem w sadzeniu lasu w ramach tzw czynu społecznego i mile wspominam te chwile.Uwielbiam jasne sosnowe bory zwłaszcza te kaszubskie na nieurodzajnych piaszczystych glebach. Pozdrawiam Echa Leśne.
Pokazywali nam to na studiach...po horyzont był piach...dziękuje Wam za to, że teraz tak to wygląda
Zdobek świetnie opowiadasz !
Dzięki.
Dlaczego tak malo subow? Szacunek dla wszystkich lesnikow, aczkolwiek jezeli chodzi o kanal to "Zdobek" wymiata. Potrafi gosc przytrzymac w fotelu. Chcialbym tez czesciej ogladac Dominike bo robi kobietka "robote", az chce sie jej sluchac:)
Bardzo ciekawy odcinek. Szacunek dla poległych strażaków.
Ciagle temat , ,lasy,,. A popatrzcie to są plantacje,,, sosnowe, swierkowe,.. i co to ma wspolnego z ,,lasem ,,
Smutny temat, fajny odcinek. Dzieki ze nagrywacie :)
Mój ulubiony kanał.
Świetny film! Super pomysł na kanał👍👍
Witam serdecznie świetny kanał oraz ten odc. Akurat uwielbiam przyrodę lasy, ten odc mówi o tym jak przez znikomą iskrę może doprowadzić do ogromnej tragedii, pozdrawiam was i od razu daję suba :]
Bardzo fajne ścieżki rowerowe tam są, płaskie dla całych rodzin. Wprawdzie jeżdżę tylko po górach ale przyjemnie się tam można zrelaksować na rowerze
Super się ogląda.
Z okazji 30-lecia pożaru zaczęłam oglądać wszystkie materiały po kolei. Nie miałam pojęcia, że jest ich aż tyle.
Świetny kanał. Pewnie pooglądam więcej filmów.
Mój ojciec brał udział w akcji. Opowiadał o tej kaplicy.
Jak trafić do tej kapliczki?
@@marcin6305 niestety już nie pamiętam. O ile się nie mylę, to gdzieś przy rozstaju dróg stała, bodajże w Tworogu. Popytaj miejscowych, na pewno wiedzą.
Te materiały są super.
Zdobek, Jesteś, jak Obi Łan Kenobi.
Dzięki za świetne odcinki
Pozdrowienia dla Człowieka Lasu. Ogromny szacunek.
Może coś więcej o leśnych legendach?
Panie Zdobysławie! pomysł na odcinek: jak zarządzać lasem, wycinka chorych drzew, przerzedzanie lasu, by drzewa miały odpowiednio dużo miejsca by rosnąć oraz jak rozmnażać drzewa (przesadzanie młodych drzew): dęby, jesiony itp. i czy wogóle można. Pozdrawiam
genialny kanał. ehh, chciałbym być leśniczym!:)
Pamiętam ,oglądałem z dachu wieżowca. Pamiętam pogrzeb strażaka z Kłodnicy i Lecha Wałęse na tym pogrzebie...
Rybnik?
Ja bym widział odcinki na temat:
- Pułapki feromonowe itp. spotykane w lesie
- Wykorzystanie GIS w Lasach Państwowych
- Co zrobić gdy zaskoczy nas burza w środku lasu
- Susza w lesie
świetna muzyka!!!
Odcinek o Straży Leśnej
Temat na kolejne odcinki (przeglądałem ale nie znalazłem w poprzednich odcinkach) : gatunki drzew iglastych występujące w lasach i jak je odróżnić, może też być o drzewach liściastych.
Moje miasto
Ta historia jest dajel opamiętywana przez nas
Podobny pożar w tym czasie był w Nadleśnictwie Gniezno. Pamiętam to jak dziś, byłem wtedy w drugiej klasie szkoły podstawowej. Osp , sołtys i władze gminne zbierały ochotników do dogaszania pożaru. Nikt się wtedy nie oszczędzał.
Wielkie ukłony dla Was ECHA LASU
Bardzo fajny film , zawiera wszystko w niewielkiej pigułce , super . Jesteście może na FB , nie mogę Was namierzyć , albo średnio mi to wychodzi ;)
dziekuje
Mieszkam w Rurach Wielkich i pamiętam ten pożar
Ciekawy odcinek. Dużo wiadomości - oby więcej się to nie zdarzało. Pozdrawiam
Wspanialy ciekawy filmik.
Czesc i chwala wszystkim, ktorzy walczyli z tym straszliwym pozarem.
Pozdrawiam.
P.S
Jak rowniez wszystkim, ktorzy po nim doprowadzili te miejsca do stanu obecnego.
Jeśli kogoś interesuje temat pożaru to polecam jest kilka filmów na ytb na ten temat.Powstała również książka "Jak Feniks z popiołów" z opisem wydarzeń,relacjami uczestników.Dostępna jest w pdf-ie.Wystarczy wyszukać tytuł w google.
Nadleśnictwo Jastrowie 1990 sadziliśmy 500 ha lasu po pożarze..Były tam praktyki TL Goraj.Pozdrawiam Zielonych 1A 88-93
Pamietam ten pozar. Mieszkalem wtedy w gliwicach czyli calkiem niezly kawalek od rud raciborskich. Z mojego okna na 10 pietrze mozna bylo ogladac lune pozaru w nocy. Na parapetach bylo mozna znalesc spopielone kawalki igiel sosnowych niesionych przez wiatr. Straszna tragedia. Po pozarze pojechalismy zobaczyc jak to wygladalo.Polacie wypalonej ziemi. Gdzieniegdzie kikuty dzerzew.
Bardzo się cieszę Waszych odcinków. Oby las w moich Borach Tucholskich ukochanych został odnowiony. Wiem, że będzie :)
Będzie na 100%! :)
Szkoda, że te zbiorniki nie są jakoś zakopane czy coś bo szpecą bardzo.
Pamiętam lato 92(jako nastolatek). To było wyjątkowo słoneczne lato. Prawie codziennie byłem nad jeziorem. Przy takiej suszy faktycznie nie trzeba wiele.Las pięknie odrósł. Bardzo dobra praca. Może popiół(zawiera sporo potasu, wapnia i fosforu) z pogorzeliska sprawił, że las szybko rośnie?
Popiół jest bardzo żyzny ale na bardzo krótki czas, wszelkie mikroelementy są szybko z niego wypłukiwane. Ale na pewno nie był bez znaczenia dla kiełkujacych nowych drzewek.
pamietam te lato takze jako 12 latek upal pond 30 st
Mieszkałem 45 km od Kuźni Raciborskie. Z balkonu widziałem dym z pogorzeliska. Zbieraliśmy i wysyłaliśmy wszystko co mogło się przydać.
Też miałem naście lat wtedy, i pamiętam tamto lato a także początek szkoły po wakacjach, i moje zdziwienie gdy wyszedłem rano z domu i zobaczyłem .... białe, śmierdzące spalenizną nic, choć mieszkałem w odległości ponad 50 km od palących się terenów. To był jedyny dzień gdy wiatr przywiał dym w naszym kierunku i uwędził całą miejscowość.
To nie popiół tylko węgiel drzewny tak użyźnia glebę.
Sam fizyka.
Może sprawić że gleba będzie płodna przez ponad 8000 lat BEZ żadnych nawozów.
A Kaszubom daleko do naszych sosen 😅 super filmy , ogrom wiedzy 👍🏿
Zdobek i jest super 🤓
pozdrawiam
A może coś o gospodarce łowieckiej i roli nadleśnictw w ustalaniu planów łowieckich ...?
Chętnie bym zobaczył odcinek o inwazyjnych gatunkach roślin, sprowadzonych przez człowieka z różnych stron świata i jak do tego tematu podchodzą leśnicy. Np robinia akacjowa potocznie zwana akacją.
O jednym już jest MIchał zrobił odcinek o barszczu Sosnowskiego
No faktycznie zapomniałem o nim.
@@zdobysawczarnowski5143ale ten o robini to sama chętnie obejrzę. I dębie czerwonolistnym. Niszczę ich siewki, ale zawsze mam stracha przed leśnikiem..
Kawał dobrej roboty.
Fajny kanal, ciekawe tematy, kawal dobrej roboty.
A moze tak o grzybach? jak zbierac , gdzie zbierac jesli sa jakies zasady, porady. :)
Pozdrawiam
Mój znajomy dostał medal za akcję w Kuźni Raciborskiej.
Ze łzami w oczach przypomniałem sobie przerażenie mojej Matki w tamtej chwili i jej słowa: "Oby tylko pożar nie dotarł do magazynów 'OXO', bo my i całe miasto zginiemy". Wtedy na naszych oczach rozgorewał drugi czarnobyl. 'Miasta chemiczne' żyją w tej świadomości.
Super się ogląda, gdy fachowo opowiadanie o naszych lasach,
moja wiedza jest spewnością bogatsza, i Bóg wam zapłać.
Mam jednak pytanie do zdobka ,byłem w tych stronach kilka razy, ale nie widziałem nigdy tego wzgórza przypominające stożek wulkanu które widać w przedostatnim ujęciu na tej wierzy obserwacyjnej.
Co to za wzgórze, jeżeli wiecie, byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam Was wszystkich
Szarlota ma taki stożek ale nie wiem czy nie za daleko.
fajnie jakbyście zrobili materiał jak wygląda obecnie las po zeszłorocznych trabach powietrznych w paradyżu i okolicach - są filmy z drona na YT które pokazują rozmiar tragedii zaraz po - fajnie pokazać jak to wygląda po ponad roku .
Pozdro :)
Ja się urodziłem tego dnia :)
Super się ogląda, tylko zmieńcie to pohukiwanie w czołówce, bo po kilku odcinkach staje się denerwujący. Las ma takie bogactwo dźwięków... ;)
3:19 ten krzyż tam nadal jest tych dwóch strazaków zgineło
bardzo ciekawy odcinek.Jeśli chodzi o propozycje tematu , to może rykowisko , które właśnie trwa:)
Pamiętam ten pożar.
Jadąc do Rytla po huraganie 12.08.2019r powalone i połamane było wszystko a przydrożne kapliczki stały. Nikt nie wie dlaczego.
temat na kolejny odcinek - co zrobić, gdy jesteśmy w lesie i wybuchnie pożar
Spierdalać jak naj dalej od lasu
Mnie ciekawi taka żecz: Często widuje przejeżdzające tiry z załadowanym drewnem (metrami) który są okorowane. Czy to drewno jest prosto z lasu okorowane przez harwester?? Czy to już jedzie z jakiegoś tartaku ??? Swietne filmy, super się ogląda, proszę częściej dodawać filmy. Pozdrawiam.
mateusz młynek tak, jest całkowicie obrobione w lesie przez harwester.
Harwestery nie korują fakt ze przy obróbce często mocno zdzierają korę.
Zdobek a może odcinek o pożarze lasu w 1992 w sierpniu w Nadleśnictwie Miały !!!!pozdrawiam !!!
Kibel en57 w klasycznym wydaniu:) piekny
:)
Mój były nauczyciel z wosu opowiadał o tym pożarze że był chaos i brali każdego kto dał radę żeby pomóc żeby ugasi brakowało wszystkiego sprzętu ludzi węży itp
"Nie było nas, był las.
Nie będzie nas, będzie las."
Proponuję opowiedzieć coś o żywicowaniu :) bardzo ciekawa i zapomniana czynność, o której młodzi leśnicy mogą już się nie uczyć albo jest to wspominane krótko przy użytkowaniu pobocznym. Pierwszy raz zobaczyłam takie spały na sośnie w tym roku na praktykach w Nadleśnictwie Myślibórz - zapraszam tutaj :) bardzo przyjemnie się Ciebie słucha Zdobek! :)
O żywicowaniu opowiadał Dominika w jednym z początkowych odcinków.
Ojej, to musiałam przeoczyć... Już szukam i nadrabiam! :)) dzięki!
A ja jestem z północnego mazowsza i też mi niedaleko do Ciebie Kaszebo...
Z chęcią zobaczyłbym odcinek to tym jak leśnicy rekultywują tereny np. po jednostkach wojskowych. Przykładem może być odmienne podejście leśników do tematu byłych składów broni jądrowej w Brzeźnicy Kolonii w województwie wielkopolskim i Templewie w województwie lubuskim. W pierwszym zrobiono parking leśny, postawiono kosze na śmieci i tablice informacyjne, wyburzając jedynie cześć koszarową jednostki pozostawiając pozostałą infrastrukturę włącznie z magazynami, schronami, rampami i Granitem. W przypadku drugiego teren całkowicie zrekultywowano i zalesiono pozostawiając jedynie magazyny z zasypanymi wejściami. Pozdrawiam.
Ciekawy temat, możliwe, że o nim pomyślimy.
Odcinek o drwalach, ścinaniu drzew, pozyskiwaniu drewna na opał samodzielnie
O drwalach będzie na pewno, a o samowyrobie dobry pomysł.
Super, jestem w trakcie czytania tej książki blog.taniaksiazka.pl/wp-content/uploads/2017/01/9788328326927-211x300.jpg zastanawiam się jak to jest ze ścinaniem drzew w Polsce wg prawa :)
W oczekiwaniu na drwali polecam nasz odcinek o tym skąd się bierze drewno?:
ua-cam.com/video/4STZzZlmrRA/v-deo.html&index=31
Zdobek, w lasach zaczyna sie piekny okres rykowiska jeleni. moze jakis odcinek o tym??
To prędzej Maciej, u mnie nie ma rykowiska niestety
mam pytanie o sianie drzew, tworzenie tych małych sadzonek, sam od kilku lat pozyskuje z lasu nasiona świerku lub sosny i w doniczkach sieje lecz tylko jednego swierka do konca udało sie dochodwać rosnie dzis na wsi :), ale wiele sadzonek usycha, ale ja to metodą prób i błędów robie... moze odcinek o tym jak to sie pozyskuje i siadzi drzewa róznych gatónków świerk sosna czy brzoza, czy też jest spory odsetek nieudanych zasiewów? czy ma znaczenie miejsce pobrania nasion i miejsce zasedzia z nich sadzonek, czy stan drzew(ew. choroba) ma wplyw na jakość nasion? pozdrawiam z górnego śląska :)
Możliwe, że pozyskałeś nasiona ze zbyt młodych drzew i były one płone czyli puste. Możliwe tez ze zniszczyła je zgorzel słoneczna.
wiesz problem w tym ze sporo nasion kiełkuje natomiast wiele obumiera po niedługim czasie.a nasiona zbieram po wycinkach prosto z szczytowych gałęzi pozostawionych przez drwali. świeże szyszki z dorosłych drzew raczej ;p
No to nasiona jak najbardziej powinny i jak widac sa zdrowe. Problem moze byc w zgorzeli słonecznej
W 1992 roku poszedłem do wojska. Szkoła podoficerska JW2836 wojsk łączności w Strzegomiu, już nie istniejąca jak cała tamta jednostka. Szkoła została postawiona w stan alarmowy z powodu tego pożaru w Kuźni Raciborskiej. Dwie kompanie szkolne wyprowadziły cały sprzęt łączności na plac i dostały polecenie zabezpieczenia łączności służbom gaszącym ten pożar. Wyjazd miał nastąpić o 4 rano, wydano prowiant suchy i rozkaz zakazujący ściągania mundurów na czas odpoczynku nocnego. Spaliśmy do rana w tych mundurach bo w nocy przyszły rozkazy odwołujące ten wyjazd z powodu zmian w zabezpieczeniu łączności w tym rejonie. Może informacje o ofiarach śmiertelnych wpłynął na zmianę rozkazu?
Mamy sezon grzybowy! poopowiadajcie o chronionych i rzadkich gatunkach (a szczególnie o tych rzadkich a mimo to objętych ochroną). Sam ostatnio znalazłem dwie, jak mi się wydaje, kozie bródki :) są zdjęcia a grzyby tam gdzie je znalazłem :)
Myślałem na początku że Zdobek to ksywka, dorosły mężczyzna przedstawiający się ksywką? Przepraszam, fajne oryginalne imię, super prowadzący na luzie, kamera go lubi. Swoją droga jestem ze Śląska dokładanie z samych Katowic, położonych kilkadziesiąt kilometrów od miejsca pożaru, pamiętam tamte dni nawet w moim mieście czuć było dym i zapch palonego igliwia. Tam miejscu musiało być piekło. Słuchająć Zdobka miałem czasem wrażenie że on jest ze Śląska a to Kaszub:) Macie podobną twardą wymowę czasem, wiem też od znjomych z tamtych regionów że Kaszubski zawiera mnóstwo germanizmów czasem takich samych co Śląski, Ogólnie spoko kanał na niszowy temat, super realizcja Panowie tak trzymać. Czasem YT zaproponuje coś mądrego jednak ten algorytm nie jest taki zły.
Jakieś sposoby na znalezienie poroża jeleni i łosiów
Progres PL Chodzic po lesie i się rozglądać :)
czy ktoś może wie jak nazywa się jasny dzik w białe łaty? ostatnio takiego zaobserwowałem nad Odrą
Świnia Centkowana
Jestem z kuzni.wychowalam sie w tym miasteczku.
Doskonale pamietam ten pożar.
Ale najwieksze wrazenie robily zniszczenia.
W glebokim bylym lesue stalam i patrzylam jak po horyzont stoją niedopalone kikuty...wszedzie warstwa dzewnego popiołu.
Gdzie sie nie obejrzalam tam spalone kikuty.
Nadpalone zweglone pnie dzew.
W wiekszosci jednak nie bylo poprostu nic..oprocz szarego popiołu ktory patrzac na horyzont zlewał sie z kolorem wczesnopazdziernikowego nieba...moze byl listopad...bylo juz raczej szaro.
Widok mam w pamieci do dzis.
Gdyby czlowiek migl wtedy wykonac fotografie....z pewnoscia nie jednemu opadla by szczęka.
....trudne do opisania i wyobrażenia...groza..sila natury...niszczycielska..ale nawet wtym momencie wciaz piękna.
Jednak popiol uzyznia glebę.
Jak szybciutenko las sie odrodził i rosnie tam juz tak piekny.
Ktos kto nie wie nie pomyslal by ze tam rozegrala sie taka tragedia.
Biedne zwierzeta uciekaly w strasznym poplochu.wszedzie czuc bylo swąd spalenizny..a wieczorami łunę ogromna na niebie od płomieni...i jezyki plomieni skaczących z sosen na sosny..
Jak się pytacie o odcinek to ja bym chciał posłuchać o zwierzętach zimą, a dokładniej o tym gdzie je spotkać, czym i kiedy się odżywiają, typowe zachowania może coś o tropach i śladach. Pozdrowienia
O tropach był odcinek z Maciejem
Zdobysław Czarnowski racja, zapomniałem. Natomiast o reszcie wymienionych przeze mnie rzeczy nie było
Może o osobach które chodzą po lasach z wykrywaczami metali
Ciekawy temat, popieram:)
Sam bym chętnie zobaczył :) 20 lat z wykrywaczem :✋
Popieram.
Irytujący historyk nagrał film o detektorystyce
A ja bym chciał poznać waszą opinię na temat wycinki drzew w puszczy. Czy to jest potrzebne ? Czy zieloni słusznie protestują czy nie ? Temat gorący, szkoda go łukiem omijać
Cześć, chciałem się dowiedzieć od Was czegoś odnośnie sosny w naszych polskich górach. Kilka lat temu słyszałem (już nie pamiętam od kogo) opowieść, że dawniej te lasy były w przeważającej większości lasami gdzie rosły DĘBY. Podobno wyrżnięto tysiące hektarów lasów na potrzeby m.in. budowy domów, produkcji mebli i oczywiście na opał. Ponieważ nieodwracalnie wyrąbano "populację" dębu nasadzono sosen (lub same się tak szybko rozpleniły) i teraz mamy wszędzie w górach sosny, bo się szybko rozmnażają, mają małe wymagania odnośnie gleby i są dosyć inwazyjne w lasy tworzone przez inne gatunki drzew. Czy to prawda czy tylko legenda? W internecie nic nie znalazłem na ten temat (może źle szukałem). Pozdrawiam Echa Leśne. Robert
W których lasach w Polsce masz wszędzie sosny? Koledzy z gór twierdzą, że sosny u nich na lekarstwo.
Mój błąd, chodziło mi oczywiście o ŚWIERKI. sosny przecież rosną przeważnie na wybrzeżu, bo są najmniej wymagającymi drzewami odnośnie gleby.
ponieważ filmik o ogniu to mam pytanie :jak podchodzicie do turystów ,którzy obozując w lesie nad jeziorem pozwalają sobie na rozpalenie małego ogniska?Mam na myśli ognisko pod kontrolą ,okopane i w pełni wygaszone przed wyjazdem.Ja w moim życiu spotkałem się z różnymi reakcjami:bywało,że leśniczy lub strażnik leśny podszedł,porozmawiał i nie robił problemu ale zdarzyło się też ,że rozpoczął rozmowę od gróżb,nałożenia mandatu i oskarżeniu o kradzież drewna.Faktycznie,przynieśliśmy z lasu kilka suchych gałęzi,które tam leżały ale nie pomyśleliśmy o tym aby do lasu zabrać drewno z marketu.Chętnie bym zapłacił za tych kilka patyków ,ale nie zawsze wiem,gdzie jest najbliższe leśnictwo,pozdrawiam.
zdobek moze cos na temat pozaru puszczy noteckiej?
Jestem z Gliwic, czasami jeżdżę rowerem w tamte lasy i głupio, ze takich rzeczy dowiedziałem się na tubie ;X
payplek1 Ta historia jest znana głównie wśród służb, które walczyły z pożarem, więc nic dziwnego.
@@Morder09 Kto w tym czasie miał więcej niż 10 lat, z reguły pamięta bo snujące się po horyzoncie kłęby gęstego dymu, widoczne były z kilkudziesięciu km.
Temat na kolejny odcinek: "Allemansrätten - dlaczego w Polsce nie jest stosowany".
Wszystkie dotychczasowe odcinki opowiadają o tym jak "Lasy Państwowe" dbają o las. OK dbają. Ale wynika to jakoby z chęci zysku. Co z tego wynika dla zwykłego obywatela (współwłaściciela lasów)?
1. Nie może zrobić ogniska. Według oficjalnej strony LP "Czas w Las" na terenia całego kraju jest tylko ok. 100 miejsc gdzie można legalnie zrobić ognisko. 100 miejsc na 312 tys km2! Ja do najbliższego mam 2 godziny drogi autem.
2. Miejsc biwakowych niewiele więcej. Tutaj również na stronie się popisano i powiadomiono czytelnika że "Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw" zaraz po tym pisze że tym zagrożeniem jest dostanie mandatu :) Jeżeli można to proszę o wyjaśnienie tych zagrożeń. Dodam, że od czasów II Wojny Światowej nie zarejestrowano ataku dzikiej zwierzyny na człowieka.
3. Po każdej wycince ścieżki wyglądają jak bagno. Rozjeżdżone do tego stopnia że rowerem XC nie idzie przejechać. Błoto momentami po oś koła!
4. Był odcinek gdzie pokazane było jak to leśnicy dokładnie wybierają drzewa do wycinki. Może i dokładnie, ale wskazują również drzewa na których są oznaczenia szlaków turystycznych. Wszystko by było fajnie, gdyby tylko po wycięciu drzewa postawili kierunkowskaz. Tego nie ma!
5. Śmieci, śmieci, śmieci! Też był o tym odcinek. Michał wkurzał się na to. Mnie to chyba najbardziej drażni w lasach. Zawsze na spacerze staram się zebrać ich trochę. Ostatnio zauważyłem, że już mój wzrok sam instynktownie ich szuka. Muszę się tego nawyku pozbyć :) ale lepiej by było gdyby te śmieci znikneły a nie odruch. Kilka razy zgłaszałem mailowo do mojego nadleśnictwa dokładne współrzędne z stertą śmieci. I co? Reakcja po 2-3 miesiącach. Szkoda słów. Również Nadleśnictwo Trzebież.
PODSUMOWANIE jest takie, że Leśnicy powinni otworzyć się na dialog z obywatelami. Posłuchać się ich czego im brakuje w lasach. Mam nadzieję, że teraz w dobie Internetu coś się z tym ruszy.
PS. Znając życie, post ten zostanie pominięty, a podejmą się tematu łatwego jak to LP są fajne i bez nich nie byłoby lasów :)
To prawda miejsc do biwakowania i wypoczynku mamy mało w porównaniu z zarzadzanym terenem.
Nie po każdej wycince, nie przesadzajmy.
Przykro, że trzeba było czekać tyle czasu na uprzatnięcie śmieci.
Piotr Konefał Właśnie zastanawiamy się jak te Lasy Pañstwowe oddać żydom. Tusk w nocy chciał w sejmie przepchnąć ustawę pozwalającą na oddanie Lasów Państwowych amerykańskim żydom, ale zablokował to PiS o dziwo, przy wsparciu PSL! Ówczesny prezydent, hrabia Ból-Komorowski herbu onuca czekisty, wymieniał i formacje z amerykañskimi żydami zapewniając ich o oddaniu im polskich Lasów Państwowych! Ujawniło to wikiliks!
Proszę o zrobienie filmu o pożarze w nadleśnictwie Potrzebowice w województwie wielkopolskim z początku lat 90.
Był to drugi co do wielkości pożar w tym samym roku, też sierpień 1992 i w dodatku miał taką samą przyczynę
GromKuba zgadza się mam nadzieję że także i o nim zrobi reportaż, bo tylko moja osada ocalała w tym pożarze.
Hmm temat na odcinek: mrowiska, mrówki ; )
Dopinam się do tego
@ Bmw Audi, @arastigra: Doczekaliście się, mamy już nagrany taki odcinek, niedługo ukaże się na kanale :)
proszę coś o gospodarce łowieckiej i kłusownikach
Widziałem kiedyś program chyba z Kanady gdzie specjalnie się podpala ściółkę żeby się wypaliła bo przy małej ilości to nie zagraża drzewom bo ogień mały a poza tym w okresach gdzie nie jest wybitnie sucho. W Polsce chyba się tego nie stosuje dlaczego ?
Marcin ja bo nie chcemy mieć drugich Rud Raciborskich no i Kanada ma znacznie więcej lasów i mogą robić coś takiego.
W Australii też tak robią- leśnicy zaczęli podpatrywać Aborygenów, którzy regularnie wypalali ściółkę, sami zaczęli tak robić i co ciekawe- od czasu, kiedy zaczęli stosować taką metodę, liczba katastrofalnych pożarów lasów znacznie spadła. Pewnie chodzi o to, że nie dopuszczają do nagromadzenia się grubej warstwy suchej ściółki, która pali się jak papier.
Interesujący kanał
yhym, bardzo mi się podoba :)
jak zostać leśniikiem? czy można znaleźć zatrudnienie w nadleśnictwie bez kierunkowego wykształcenia?
Czy były próby sadzenia lasów drzew egzotycznych lub takich które nie są z naszego klimatu
Owszem były (może niekoniecznie zaraz egzoty) ale nie wyszło to na dobre przyrodzie
arboretum w Rogowie pełno tam takich drzew
Ale arboretum to nie otwarte środowisko, jest to w sumie taki park, warunki raczej kotrolowane.
Topola.
Ciężko jest wyobrazić sobie jak się gasi dom ile wody idzie a co dopiero jak tyle hektarów się pali...
Mnie frapuje czy są i jeśli tak to jakie zakazy dla rowerzystów?
Witam , ciekawi mnie co z lasu zabrać można a czego nie. Możemy zebrać grzyby, jagody znalezione poroże. Nie kradniemy drzewa , ale...... czy możemy zbierać chrust ? Jak zabiorę małe gałązki to ok , a jak jedna dużą to nie , i co z roślinkami , też żadnej nie można ? Zawsze jak jestem w lesie to żal mi kawałków drewna które tam zgniją (wiem , ze próchno , rozkład , robaki, życie......)