Leśnicy mają kłopot. Jemioła w lesie. | OBLICZA LASÓW
Вставка
- Опубліковано 28 лис 2024
- Subskrybuj Echa Leśne: / echa leśne
WERSJA Z AUDIODESKRYPCJĄ: • Leśnicy mają kłopot. J...
Jakie są pozytywne i negatywne cechy jemioły? W jaki sposób drzewa próbują zwalczać jemiołę? Dlaczego jemiołę można spotkać w lesie praktycznie na każdym kroku? O tym opowiada Zdobysław Czarnowski w kolejnym odcinku cyklu "Oblicza lasów" :)
Reżyseria: Tomasz Zielonka
Prowadzący: Zdobysław Czarnowski
Realizacja: Adrian Frankowski
CAŁA PLAYLISTA: cutt.ly/vgWQW1T 😃
Subskrybuj Echa Leśne: cutt.ly/BgWQFJY 👌
#ObliczaLasów #Zdobek #Zdobysław #Podrąbiona #LasyPaństwowe #EchaLeśne
Hip hip hurrrraaa!! W końcu się doczekałam następnego odcinka. Moje wnuki i ja oglądamy Was od deski do deski. Dziękuję, że jesteście. Radość dla małych i dużych ludzi. Wnuk ma 6 lat i już planuje być leśnikiem, jeśli nie, to dzięki Wam zostanie mu miłość do lasu i wiedza o przyrodzie :) darzbór!!
Nie jemioła jest półpasozytem w lesie lecz , ci po szkołach , którzy ida do pracy w lesie i pasozytują na lasach widzac tylko kase, To jest dopiero zagrozeniem dla lasów.To nie są już leśnicy lecz lepnicy do kasy.
radzę uświadomić wnuka, że do pracy w leśnictwie bez znajomości nie ma szans. Jak nie ma w rodzinie leśniczego to niceh nie łudzi się że znajdzie w lesie pracę.
@@cwiercfunciak7899 ale głupoty gadasz ahahhahahahah śmieszny jesteś
Bardzo lubię takie filmy edukacyjne o tematyce przyrodniczej!
Wasze Leśne programy wspaniałe są. Tak dalej LEŚNICY!
Fajnie, co raz lepiej filmy wychodzą.
1. Dlaczego jemioły jest co raz więcej?
2. Jak się ją zwalcza?
Ad 1 - klimat. A w zasadzie jedna rzecz, tj coraz częściej łagodne zimy. Najprawdopodobniej.
Jemioly nie jest wiecej. Rosnie bardzo dlugo, po prostu nigdy nie byla zagrozeniem, ale ostatnie suche lata spowodowaly, ze jemiola stala sie problemem.
Początek ciekawy materiał super. Brawo Echa Leśne☺☺☺
Dziekuję za ciekawy film👍⚘🌿.Dziecinstwo i mlodośc spędzalam w Borach Tucholskich Uwielbiałam chodzić po lesie -szczególnie sosnowym Zbieraliśmy z kuzynostwem jagody grzyby borówki Przypatrywaliśny się mrowiskom Unosiliśmy głowy i patrzyliśmy w niebo rozpościerajace się pomiędzy koronami sosen -piękne czasy i doznania w zetknieciu z przyrodą...Wtedy rzadko spotykalo się jemiołę a starsi mówil,i że ona atakuje słabsze drzewa i ddzewo choruje a z czasem usycha....Jak widać zle się dzieje skoro jemioła tak szybko rozorzestrzenia się i niszczy coraz wiecej drzew....Może zmieniły się standardy dbania o to by mieć zdrowy drzewostan? Może jest mniej ptaków , którym jemioła smakuje... Bardzo jestem ciekawa co jest przyczyną dka ktorej pozwalamy by ten pasożyt rozprzestrzeniał się w tak zastraszającym tempie ?
Zostawcie Jemiołę jest glownym skladnikiem magicznego napoju dzieki ktoremu jedna jedyna osada nieugiętych Galów caly czas stawia opor najeźdźcy
To taka propaganda francuskich tchórzy z białą flagą😉
@@holy883 Żebyś ty nieuku choć trochę wiedział o historii wojskowości, to byś zapewne wiedział, że Francuzi militarnie dokonali tak ze 3 razy więcej niż my, kiedy u nas w lasach pierdziały tylko lisy, to u nich jeździli w stal zakuci rycerze wojujący z wszystkimi naokoło, tworzyli królestwa i udane podboje. Podczas epoki napoleońskiej podbili całą Europę, tłukli wszystkich jak chcieli i kiedy chcieli dokonując niemalże cudów na polu bitwy. W pierwszej wojnie światowej walczyli na równi odważnie jak wszyscy inni. I tylko podczas II wojny zawiedli ....podobnie jak i my. Pomimo tego, zabili ze 3 razy tyle Niemców co nasze wojska. Bardzo głupio Polakowi śmiać się z Francji, bo nasza armia dostawała w dupę od pierwszego dnia wojny i nie wygrała ani jednej bitwy. Nasza wojna obronna o dopiero była kompromitacja.... wręcz legendarna. Dla Niemców to był spacerek. Podczas gdy nas militarnie wymazano z map, to Francja wojowała na 2 kontynentach.
@@lostinspace013 nie zesraj się z napięcia. Potraktuj to z przymrużeniem oka, bo pękniesz.
Ty - rzeczywiście, muszę skombinować aparature
@@lostinspace013 kolejny "patriota" się znalazł jak byś posiadał jaką kolwiek wiedzę to byś wiedział że nasza historia jest dużo bogatsza niż ta ktr przedstawiasz w swoich wypocinach a kraje ktr wychwalasz od stuleci podważały istnienie naszej słowiańskiej kultury
Zdobek jak zawsze w formie.
Doskonale materiały. Oglądam z wielką przyjemnością. Dziękuję.
"Czereda"- piękne słowo!
Bardzo ciekawy materiał z resztą jak zwykle. Oby tak dalej. Pozdrawiam Echa leśne
Super seria wspanialych filmow o polskich lasach, o naturze.⚘💚⚘
Kocham brzozy, a to ci jemiola!! Zamiast skaszac brxozy to czy nie mozna usuwac z nich tych jemiol??? 😥
Jak zwykle super film merytoryczny . Pozdrawiamy całą ekipę której humory dopisywaly i zdrowie . Czekamy na kolejne spotkanie . Chicago 🏕🇵🇱🌞
Dziękuję i pozdrawiam 😉
Początek ma klimat jak sarnie żniwo albo inne produkcje Walaszka. Super film, merytoryczny i przyjemnie się ogląda, pozdrawiam!
Ależ to jest świetny materiał. Dobra robota.
I tak trzymać 👍👍👍
Bardzo fajny materiał ciekawy i z nutką humoru.
Bardzo ciekawe, dziękuję
Dobry materiał. Wstęp mistrzowski
Jak zawsze na temat i merytorycznie ,pozdro 👍!!!
Ciekawy odcinek. Ile to można się dowiedzieć nawet o zwykłej jemiole :)
Bardzo lubie Pana filmy🤗
Bardzo interesujące.
Dziękujemy za kolejny, edukacyjny film.
Rybio pozdrawiamy :) :) :)
1. Ciekaw jestem wyniku eksperymentu: czy da się zarazić jemiołę jemiołą i co z tego wyniknie?
2. Trzeba wprowadzić jemiołuszki GMO, które żrą nasionka, wysrywają owoce, a żyją z pestek.
Trzeba zaczac walke z jemioluszkami jak w dawnych Chinach z wroblami
Jest zdobek i daje łapke w ciemno :))
Spoko odcinek! 👍
No jest Zdobek. Jak najwięcej odcinków z tobą. Może własny kanał? Super👍
Z jemiołą po raz pierwszy spotkałem się na koniec lat 90 w rejonie Bartoszyc woj. Warmińsko-Mazurskie u nas w okolicach Piotrkowa Tryb. nie było jej w ogóle. Teraz widzę że zaczyna się pojawiać, można powiedzieć że przemieszcza się z północy.
Fajny materiał. Jemiołę się pozyskuje, głównie przed świętami. Trzeba mieć zezwolenie. Jak jest za dużo, może zrobić akcję dla zbierających, która im ułatwi?
Jest Zdobek jest łapka w górę :)
Oo Zdobek, stęskniłem się 😁
Hahaha, dobry skecz na początku.
U mnie w okolicy (Świętokrzyskie) jemiołe widziałem na topolach i jabłoniach nawet. Ale na potęgę opanowała lasy jodłowe. W jednym z oddziałów należących do LP jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt jodeł w całości porośniętych jemiołą. A jodły te mają średnio po 18 metrów wysokości.
Fajny montaż! :)
czekam na kolejny odcinek
pozdrawiam
Podczas gotowania jajek dodać kilka pogniecionych liści jemioły. Wtedy wyjdą pięknie zabarwione na zielono. Metoda sprawdzona od wieków na Wielkanoc.
Nie jest aby trujace to?
Panie Zdobek gdzie mogę nowe wasze odcinki obejrzeć?Lubię wasz program tylko od kilku miesięcy sezonu zimowego gdzieś się pogubiłem.
A tak z ciekawości czy manualne usuwanie jemioły wchodzi w gre? znaczy wiadomo że wymagałoby to duzego nakładu pracy w stylu wchodzenia drzewo po drzewie ale dla bardziej wartościowych odcinków? czy jemioła by najprościej w świecie odrastała ?
0:51
Tak reagują kobiety na mój widok
;)
:D :D :D
To się umyj ;)
wysmaruj się jemioła będą się kleić
Super film! Brak mi tylko informacji jak z nią walczyć
Jemioszka jest jak alien półpasożyt posiada wiele cech tego osobnika kleiste owoce przypominające ślinę aliena
Mamy sobie drzewo w wieku 50 lat.
Atakuje je jemioła, która przyrasta z prędkością jednego pędu na rok.
Zimą stanowi wyłom w taktyce obronnej drzewa polegającej na zamykaniu porów celem utraty wody.
Pytanie:
Jakie ciśnienie wody musi być w jemiole składającej się z 30 pędów oraz jak szybko musi parować żeby dwudziestometrowe drzewo w zaawansowanym wieku mogło uschnąc?
Odpowiedź:
Około 30 atmosfer.
Wniosek: Jemioła nadaje się na przewody w siłownikach hydraulicznych lub nawet jako budulec do podwodnoch rurociągów gazowych.
Witam super filmik :) ma Pan miejsce gdzie można by było zerwać przyczepkę jemioły? Pozdrawiam
Czy są jakieś sposoby na zwalczenie jemioły ?
zapowiada się fajny odcinek
Ja mam takie pytanie wiem że ono jest trochę indywidualne dla każdego leśnika ale. Powiedzmy że był sobie młodnik który zaatakował Kornik( nie wiem jaki to Kornik ale w krótkim czasie tak że 30 arów uschło) młodnik miał od 10cm do 15 grubości drzewek. Ja pytałem się leśniczego czy mogę to odkupić na palenie( samemu sobie pościnać a resztki spalić ). To on zaczął mi tłaczyc że nie bo to trzeba spalić bo to Kornik itd. I okej ja to rozumiem że tak trzeba zrobić tylko dlaczego od 4 lat jak stał suchy młodnik tak stoi tylko z roku na rok się powiększa obszar uschniętego młodnika. To teraz co jest lepsze zostawienie tego tak sobie czy odkupienie przezemnie i uprzątnięcie tego?
Hmmm ciężko mi odpowiedzieć nie widząc tego miejsca. Czy to na pewno las w zarządzie LP? Takie przypadki sa częste w lasach prywatnych.
Ok, a czy można zarażone drzewo uleczyć ? Pozdrawiam.
Kiedys ogladalem i bardzo lubilem. Czy u zdobka doszlo do jakiejs analizy sytuacji w LP w ostatnich latach w obliczu dzialalnosci Pisu?
Dać studentom kije i niech chodza i ją ściąganją , w końcu jakiś pożytek byłby z ich praktyk :)
Zabrakło mi wyjaśnienia: jemioły było mało, jest dużo - czemu?
No właśnie, bo kiedyś jemioła siedziała głównie na starych drzewach owocowych i samotnych liściastych, w lasach jej się raczej nie widywało. Dlaczego w tej chwili nagle jest na brzozach w lesie?
Kiedyś gdy było jej mniej, była jako atrakcja przyrodnicza, nie tępiono jej, a ptaki robiły robotę i ja roznosiły.
Czy nie jest to pośredni efekt suszy? Gdy lasy były bardziej mokre, drzewa mogły sobie pozwolić na skuteczniejszą obronę przed jemiołą, zamykając jej dopływ wody w gałęziach. Teraz o tę wodę muszą same walczyć.
Nie wiem, strzelam:
Spadek liczby naturalnych wrogów plus łagodne zimy -> wzrost populacji jemiołuszek i drozdów -> więcej roznoszonych nasion jemioły?
A czy wycinanie jej coś by pomogło?
może to jest jakaś opcja? Wiadomo że to może kosztować ale zawsze to lepiej niż marnować w miarę młode lasy
A może (1) jemiołom sprzyja zmieniający się klimat - wyższe temperatury, łagodniejsze zimy, więcej azotu czy czegoś innego (może np. wtedy intensywniej przyrastają i/lub wytwarzają więcej nasion?
A może (2) nie całkiem właściwie rozumiemy zależności między zamieraniem drzew i pojawianiem się na nich jemioł - może jemioły częściej pojawiają się na drzewach już czymś osłabionych, np. obniżeniem poziomu wód gruntowych, przedłużającymi się suszami?
Może ktoś to już badał i wie coś na ten temat, a ja tylko błądzę w domysłach.
Witam.Jak zwykle rewelacja,ale brak mi wiadomosci jak walczyc z jemiola.
Jeżeli masz ją na przydomowym drzewie, możesz usunąć jemiołę. W lesie ciężko tak robić.
@@zdobysawczarnowski5143 to szyszki można na nasiona zbierać, a jemiołę ciężko usunąć?
@@kamiluczak6346 No właśnie! Idź do lasu i zbieraj jemiołę dlaczego tracisz czas ? Przecież ludzie pójdą za darmo ją zbierać, a leśniczy niema co robić i też zajmie się zbiorem jemioły.
@@rafal10 Stary nie wiem czy wiesz ale zarówno szyszki jak i jemioła to jest towar i ma swoją cenę. W moim pytaniu chodzi o to, że opłacalne jest zbieranie szyszek aby wyprodukować z nich nasiona i uwaga potem się je sądzi, rosną drzewa, drzewa się sprzedaje i płaci się ludziom za ten zbiór, czemu więc nie zastosować podobnego mechanizmu dla jemioły w okresie przedświątecznym kiedy wiemy, że rynek zbytu jest, nikt nie mówił, że ktoś ma coś robić za darmo
@@kamiluczak6346 I niema w tym nic dziwnego, że mimo tego wszystkiego nadal tego nie robią? Myślisz, że pieniądze rosną na drzewach a oni głupi nie chcą po nie sięgać? Wytęż trochę umysł i przestań szukać dziury w całym.
czyli w sumie nie robimy nic złego jeśli się wspinamy po jemiołę? bo jest jej potem na drzewach mniej? i czy prawda, że ostatnio zaczęła atakować drzewa iglaste?
Zgadza się, nieźle broi w borach w środkowej Polsce.
Super, a gdzie Dominika? Pozdrawiam ekipę
A może film o czarciej miotle😁
czy jak oberwie się jemiołę to jest po problemie na danym drzewie? Czy odrośnie z tych korzeni?
I straszno... i śmieszno... Zdobek... pod jemiołą... 👊rany
Za samo intro warto dać suba! :D
Był las, nie było nas. Będzie las nie będzie nas😉
Mam piękne wysokie drzewa przed blokiem, niestety tyle jemioły że całe zielone zimą. Dwa już uschły i do wycięcia, reszta tylko kwestia czasu. Szkoda, te stare drzewa fajnie wyglądają i chronią przed słońcem. Zostanie pusty plac, szkoda że miasto noc nie robi w tym kierunku.
Pytanie skąd taka inwazja jemioły?
Dziękuję za info, ale czy Jemioła ma naturalnych wrogów.
U nas w szkole było normalnie i mówiło się "ty matole"
Proponuję następny film zrobić o opryskach na chrabąszcza majowego. Szczególnie w kontekście bioróżnorodności.
Początek 🤣🤣🤣🤣🤣
Owoce jemioły są trujące. Aż mnie zdziwiło kosztowanie ich smaku...
Toteż nie jadłem ich tylko dotknąłem językiem ;)
@@zdobysawczarnowski5143 Niby wiedziałem, że leśnik i wie, ale cały czas się bałem, żebyś nie wrzucił tego do ust :)
To dawka sprawia czy coś jest trucizną ,lekarstwem , czy pożywieniem. Nawet zwykła woda w dużej ilości może poważnie zaszkodzić.
Czy zbiera sie jemiole do celow leczniczych? Czy sa w Posce laboratoria farmaceutyczne pracujace nad lekami z jemioly?Czy ktos w Polsce prowadzi taki skup?Pozdrawiam!
Phytopharm Klęka robi preparat na wyrównanie ciśnienia krwi; Kawon, Flos mają z kolei w ofercie rozsypne ziele, więc jakoś je zapewne pozyskują.
Pytanie praktyczne - jeśli mam na działce sosny zarażone jemiołą, ale działka jest regularnie podlewana, czy w jakiś sposób minimalizuję niebezpieczeństwo związane z usychaniem drzew?
Niby tak, kwestia czy to podlewanie ma jakikolwiek wpływ na sosny czy tylko na trawnik.
@@zdobysawczarnowski5143 Dobre pytanie :-) Ale sadzę, że ze względu na mazowiecki piaseczek (w czymś te sosny w końcu muszą rosnąć), coś tam w głąb przesiąka (kałużę na ogrodzie miałem chyba ze dwa, czy trzy razy w ciągu kilku lat, przy ekstremalnych oberwaniach chmury; zwykle wsiąka zanim zdąży się zebrać). Przynajmniej taką mam nadzieję. ;-)
Pozdrawiam serdecznie.
8:56 Heh do + Jemioły trzeba dopisać to że uczestniczy w procesie wytwarzania Ginu :D
Dodam jeszcze, że jemioła jest cenną rośliną leczniczą. Wyciąg z jemioły leczy nadciśnienie i jest pomocny przy rekonwalescencji po wylewach. Ponadto z jemioły i innych roślin tworzy się mieszanki ziołowe wzmacniające odporność i leczące np. choroby wywołane gronkowcem złocistym.
Prosimy o filmik z usuwania tych drzew
Pozdrawiam
Cześć Zdobek ;)
Mam przy działce sporego dęba obrośniętego kilkunastoma jemiołami. Po jakim czasie spodziewać się, że drzewo uschnie?
Fajny odcinek ale trochę mnie to luzackie podejście Zdobka niepokoi. Myślałem że zaraz wezwie specgrupę do walki z jemiołą,a on tylko "będzie zaglądał".
ciekawe
U mnie to samo, od niedawna całe mnóstwo jemioł narosło :/
Czy można dla własnego użytku ścinać jemiołę w lasach Państwowych?Oczywiście bez dewastacji drzewa.
Ale najpierw skontaktować się z miejscowym leśniczym
W tym roku w zime gdy przywalił mróz -25 to nawet jemioła zczerniała, ale gdy mrozy puściły była już zielona, twardy zawodnik.
👍👍👍
Fajnie
Hej, wie ktoś może co oznacz symbol na drzewie: pomarańczowa kropka pusta w środku i napis K1. Drzewo rośnie przy drodze asfaltowej, kilka innych ma same zamalowane kropki bez dodatkowych oznaczeń. Jest to wielki dąb, na 130cm jego obwód to 380cm. Drzewo zdrowe.
Pytałbym u zarządcy drogi
@@zdobysawczarnowski5143 Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię :)
W lasach jeszcze tak dużo jemioły nie ma. Topole przy drogach południa kuj-pom całym rokiem zielone. Brzozy i lipy również mocno porażone.
Są rejony w Polsce, ze jest jej w lesie naprawdę dużo.
Na Warmii i Mazurach przydrożne drzewa mocno zarażone jemioła też
👍🇵🇱❤️
A nie można takiej jemioły ścinać na drzewach, żeby jej nasiona nie rozprzestrzeniały się dalej?
a czy owoce jemioły nie są trujące? wszędzie u mnie w mazowieckim rośnie
Jemioła to także zioło.
Ale podobno najlepsze właściwości lecznicze ma jemioła rosnąca na drzewach owocowych.
Panie Zdobku, to jest temat Pana pracy doktorskiej.
Jemioła używana jest w medycynie naturalnej. Napar obniża ciśnienie :)
Przywiera do kory drzewa albo do karoserii samochodu... ;D
Intro jak z Sarniego Zniwa
A nie można tej jemioły poobcinać, żeby ratować drzewo? Pewnie o wiele drożej niż ścięcie drzewa, ale czy wycięcie jemioł by coś dało?
i jak to mają robić, zwyżką po lesie jeździć, czy z drabinami...
Na lasso chyba... albo z karabinu... 🤔
A co jeśli takie nasionko jemioły trafi jemiołę?
@11:52 🥰
Interesujące podejście do tematu : usuwamy drzewa bo zniszczyła je jemioła ale broń Boże nie usuwamy jemioły żeby zapobiec niszczeniu drzewostanu.
Ty Zdobek w telekspresie występujesz ty gwiazda jesteś....zjedz snikersa hahaha pozdro 😀👍
Albo takie pytanie:
Mamy czarny staw gąsienicowy w tatrach.
Wypływa z niego czarny potok gąsienicowy.
Ilu turystów musimy wrzucić do stawu żeby wylał i spowodował powódź na podkarpaciu
Noz kurwa to podobne problemy są jak z jemiołą , wysychającymi drzewami i ich wpływem na los lasu
E tam 😉