Jak zwykle zajebiaszczy materiał. Wszystko jasno po co, dla czego i jak. Uczysz ludzi jak porządnego i zaplanowanego podejścia do swojej pracy. Szacun.
Pierwszy raz widzę tak dobrze przygotowany pod względem merytorycznym a zarazem uniwersalny i łatwy w obsłudze program do projektowania instalacji elektrycznej. Autorowi należy się wsparcie. Dobrze wykonana robota, wyrazy uznania. Idę do sklepu!
Na tyle spodobał mi się plik Excela z gotowymi formułami i listami rozwijanymi, że opracowuję sobie taki sam. Faktycznie jest pomocny nie tylko w przypisaniu oznaczeń poszczególnych obwodów ale również w równomiernym rozłożeniu obciążeń pomiędzy fazy. Dziękuję za podpowiedź!
POLECAM z pełnym przekonaniem plik Excel autora filmu. Bardzo pomaga w uporządkowaniu i numerowaniu przewodów w rozdzielnicy. Naprawdę warto wydać te paręnaście złotych i ułatwić sobie pracę. Jeszcze raz dziękuję!
Fajnie by było zobaczyć to od strony praktycznej jak Pan wykonuje taka instalacje. Zobaczyć projekt a pózniej wykonanie krok po kroku. Myśle ze film pomógł by wielu. Świetna robota, pozdrawiam
Łazienka parter 500W, moja żona i pewnie większość płci pięknej ma suszarkę ok 2kw grzałka, po to żeby szybko się ogarnąć przed wyjściem z domu. To tak z autopsji ;)
...... co tu dużo gadać MEGA POZYTYW za tą mądrą tabelkę, którą oczywiście właśnie nabyłem i już czekam z niecierpliwością na email. Pozdrawiam serdecznie . Robisz kolego MEGA robotę na swoim kanale. Żałuję tylko , że dopiero teraz na Ciebie trafiłem ale z pewnością będę śledził każdy następny filmik a zaległości będę nadrabiał. Oby więcej takich pomocnych youtuberów Pozdrawiam
Ja zobaczyłem Twoja tabele odrazu pomyślałem ze takie cudo było by mi przydatne. Wchodzę na grupę fb i jak tylko zobaczyłem ze mogę ją nabyć nawet się nie wahałem. Btw i 50 zł bym za nią dał. Pozdrawiam
@Sebastian Kania Widocznie ktoś jest bardzo zadowolony ;-) Jeśli szczere, to bardzo miłe :-) Fajnie jak ktoś doceni Twoją pracę i czas na nią poświęcony. Pozdrawiam serdecznie.
Fajny kolejny odcineczek musze ogarnac u mnie do konca obwody na budowie i zrobic w koncu podzial mocy, nocka w pracy zleciała 😉 nie ma to jak produkowac prad i ogladac filmy o prądzie 😜👍💪
Mega poradnik !! Nie tak dawno szukałem pliku w ktorym można byłoby prosto rozpisać wszytkie obwody jakie mam zamiar wykonać u siebie w domu a tutaj proszę :) Arkusz kupiony - koszt arkusza u mnie to około 3E-05% ogolnych kosztów całkowitej inwestycji. Instalacja prawdopodobnie dopiero za rok ale juz powoli pracuje z projektem i planuje obwody.
W końcu przysiadłem do wypełnienia ów ustrojstwa ... kazał mi postawić małą elektrownie atomową ... strasznie prądożerne czasy mamy, trzeba jednak przewidzieć jeden samochód elektryczny, nie dwa :P
Ja mam prośbę na kolejny film, czy może Pan krok po kroku wytłumaczyć jak robi się instalacje w nowych obiektach i przerabia w istniejących, chodzi mi o aspekty prawne i papirologie? Robiłem instalacje jako pomocnik, a chciałbym ruszyć na swoim ale nie wiem jak to po kolei wygląda, skąd projekt, co ze zmianami, pomiarami, odbiorami?
Kopiując swoją wcześniejszą odpowiedź mam nadzieję że się nie mylę :D wartość jaką podaje autor jest to przewidywana wartość obciążenia długotrwałego. np w salonie co takiego mamy ? telewizory w dzisiejszych standardach pobierają MAX 100w. Salon jak to salon, musi mieć również nagłośnienie. Mój Amplituner Sony STR DB 780 qs pobiera 290W, co nie znaczy że będzie on je pobierał długotrwale ! Załóżmy że podczas codziennego seansu pobiera on ile ? max 150W .zazwyczaj jeśli rodzi się audiofil częstym krokiem jest wydzielenie kolejnego, osobnego obwodu w salonie na Audio - Szanuję rozwiązanie i powielam :D następnie do nadania klimatu stawiamy lampy - te jednak możemy wliczyć do urządzeń długotrwałych. Lecz ! przy dzisiejszej technologii duża, ozdobna, kolorowa żarówka pobiera max 20W dajmy na to w salonie stawiamy po rogach dwie wysokie lampy . kolejnym urządzeniem goszczącym w dzisiejszych salonach jest konsola do gier. Ta w szczycie swoich możliwości pobierze ile ? Max 300w TO URZĄDZIENIE JEDNAK NIE PRACUJE DŁUGOTRWALE. kolejnym urządzeniem które będziemy używać jest odkurzacz max 2100w RÓWNIEŻ NIE JEST TO URZĄDZENIE CIĄGLE PRACUJĄCE. Jednak w projektach dzisiejszych domów często nawet odkurzacze nie są już urządzeniem mobilnym : budują kanały w ścianach do których wpinamy rurę a sam silnik ssący mamy np w garażu gdzie w takim wypadku warto wyznaczyć mu osobny obwód. Maksymalna obciążalność prądowa dla 3x2,5mm2 ( skoro jesteśmy w mieszkaniu to pod tynkiem ) to 18A co daje nam w przybliżeniu 4000w możliwości ! . sumując normalne obciążenie obwodu w salonie 100w+150w+40w+300w daje nam az 590W ! choć konsolę bym pominął ale pamiętajmy o graczach :D więc jestem za autorem . Jesteś kozak za to że dzielisz się wiedzą ! jestem za !
Super materiały! Czy byłaby możliwość żebyś zrobił odcinek o uwzględnieniu w rozdzielnicach osprzętu do zapasowego źródła zasilania np. agregatu i UPS - najlepiej oba ;) I jeśli mógłbyś poruszyć temat jednofazowego agregatu prądotwórczego w 3-fazowej instalacji w domu to byłoby super.
Kurde dobry biznes na tych pliczkach musi być. Zrobiłem sobie taką samą tabelkę w excelu w 2 godziny korzystając z chatugpt żeby mi pisał formułki których nie potrafię sam wymyślić i zyskałem to samo. Prawie 3 tysiące kopii sprzedanych po 50zł to niezła nisza. Lepszy zarobek jak na tej elektryce xD
Dobra robota, z objaśnieniem oraz arkuszem (właśnie zakupiłem, należy się wsparcie za dobrą robote ;) ). Sugestia - może by dodać jeszcze możliwość obliczania obwodów 12/24V , i obliczenia potrzebne do wyboru zasilaczy ?
Dla zasilania lodówki proponuję zastosować automatyczny przełącznik faz. W przypadku zaniku zasilania na jednej fazie, lodówka zostanie zasilona z drugiej lub trzeciej fazy jeśli zabraknie również drugiej.
@@diretisim Agregat z hiper marketu to kiszka, dużo osób to kupuje i stosuje a to nie to. Lepiej już zastosować Samoczynne Załączenie Rezerwy z agregatem przeznaczonym do tego celu. Hi hi ale tak naprawdę ile razy w ciągu roku i ile godzin nie ma tego prądu??
@@diretisim no tak zapomniałem przecież ta lodówka jest w szpitalu i trzyma leki więc zmienia to postać rzeczy . U mnie jak braknie prądu to papu na gazie się zrobi a do lodówki się nie zagląda. Bardzo żadko występuje brak prądu i albo są 3 fazy albo nie ma żadnej więc przełącznik faz nic nie poradzi. Na zasilanie z agregatu domu potrzebuje zgłoszenie, plan zasilania, schemat i oczywiście zgode PGE.
A gdyby w domu miała być pompa ciepła, to jakie bezpieczniki byś założył i jakie przyjął obciążenie faz? Załóżmy, że chodzi o pompę split powietrze powietrze ogrzewającą parterówkę do 90m2.
Jeżeli ktoś jest majsterkowiczem, to osobną rozdzielnice bym zrobił. 3x12 styknie. Do bojlera pociągnął bym 5x2,5 jak nie 5x4. Duża grzałka pobiera mniej prądu niż mała do ogrzania tej samej ilości wody. W przyszłości przy fotowoltaice może się przydać. Ja bym sobie zrobił jakieś gniazda w ogrodzie, w trawie i na ścianie domu U ojca jest c20 przed licznikiem. Dom 160m2. Płyta indukcyjna, piekarnik, 2 lodówki i zamrażarka ;)
Świetny materiał i niesamowicie pomocne arkusze. Powiedzmy, że podzieliłem już sobie instalację na obwody. Jak w tym momencie podejść do tematu obliczenia ilości potrzebnych przewodów? Pozdrawiam
Tak +/- możesz policzyć najdłuższy obwód i najkrótszy, wyciągnąć z tego średnią i przemnożyć przez ilość obwodów, osobno dla oświetlenia i osobno dla gniazd. To tak mniej więcej. Np. dla oświetlenia w domku wychodzi 200-400m, dla gniazd 400-600m. Zależy jak kto układa, w rurkach po podłodze schodzi mniej przewodu, ale więcej rurek, po ścianach więcej przewodu, mniej rurek.
Jaki w praktyce przyjąć współczynnik jednoczesności przy założeniu, że na jednym z obwodów 3F będzie kiedyś podłączony wallbox do ładowania samochodu? W internecie znalazłem jeden artykuł, w którym jest mowa o współczynniku równym 1. Ale moc obliczona wychodzi wtedy 44 kW... Instalacja jaką sobie wymyśliłem jest bardzo podobna do tej opisanej w filmie, plus jeszcze ten wallbox 11 kW.
cześć - dzięki za fajny film. trochę siedzę w excel'u i jeśli pozwolisz : można zrobić proste formatowanie warunkowe, że w zależności od wybranej fazy L1 L2 L3 (lub całości) dana linijka automatycznie zostaje "pokolowana". I jeszcze takie pytanie "z racji niewiedzy" : czy ten współczynnik równoczesności 0,6 nie powinien być wyższy (lub osobny do każdego punktu) ? Lodówka pracuje cały czas, jak dzieci siadają do kompa (prawie 24/7 :) ) , rozdzice do telewizji itp. Pozdrowienia.
Z podzialem faz trzeba uwazac zeby w pomieszczeniu byly te same potencjaly. Czyli jak gniazda sa na L1 to i oswietlenie tez powimno byc na L1. A w wiekszosci ludzie robia jak im wypadnie.
Nie ma takiej reguły i robi się wręcz przeciwnie, czyli tak, żeby oświetlenie i gniazda były na innych fazach. Jeśli z jakiegoś powodu nastąpi zanik 1 fazy to w jednym pomieszczeniu albo zaniknie zasilanie gniazd albo oświetlenia. Jeśli zaniknie zasilanie oświetlenia to możemy podłączyć jakąś lampkę i dalej mamy światło w pokoju. Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla Pańskiego stwierdzenia. Z jakiego powodu miałyby być te same potencjały na gniazdach i oświetleniu?
@DerekHundik nietrafiony przykład i kompletnie bez związku. Nic się nie dzieje bo wiertło nie jest przecież pod napięciem. Części metalowe dostępne w wiertarce nie są pod napięciem. Dzieje się dokładnie to samo co w przypadku gdyby było zasilanie na tych samych fazach. Proszę pomyśleć co Pan napisał i sam Pan zrozumie że nie ma to sensu.
@@zpe wiertarka moze byc stara cala metalowa. Przykladow takich moze byc wiele. Najlepiej zrobic test i sie samemu przekonac. Taka symulacje spiecia miedzyfazowego.
@DerekHundik Panie Darku. Jeśli nawet wiertarka będzie stara i cała metalowa to dalej nie ma to związku. Przecież jeśli na obudowie wiertarki będzie napięcie fazowe to już biorąc ją do ręki ulegniemy porażeniu. Co do tego ma inna faza w oświetleniu kiedy nawet nie zdążymy przyłożyć wiertarki do ściany bo już będziemy leżeć na ziemi? Naprawdę proszę przemyśleć co Pan pisze. To kompletnie nie ma związku.
Ja jezeli chodzi o projektowanie obwodow to robie gniazda kazdego pokoju osobno a oswietlenia 2 lub 3 pomieszczenia na jednym obwodzie ....co o tym myślisz?
Hej wszystkim takie pytanie. Kupiłem pusta działkę w przyszłości chce się budować. Na ten moment chce postawić jakiś garaż blaszany ew. Domek holenderski i zależy mi żeby mieć jak najszybciej prąd. Chodzi mi o zwykła taryfę G11 lub G12 nie k taryfę budowała na. Czy mogę we wniosku na stronie PGE zaznaczyć że to ma być prąd do garażu (którego jeszcze nie mam) ? Czy będę miał z tego jakieś problemy jeśli garaż nie powstanie albo będzie zbyt blaszany? Z góry dzięki za odpowiedź
Czy możesz podać jak rozwiązałeś w podsumowaniu mocy podział odbiorników 3 fazowych na poszczególne fazy? Wiadomo, że nie będą one równo obciążone. Czy przyjąłeś równy podział ogólnie przyjętej mocy odbiornika 3 fazowego?
Jeżeli chcesz osobno policzyć obciążenie każdej fazy to dla każdej fazy zsumuj przyłączone obwody i dodaj do tego 1/3 sumy mocy obwodów symetrycznych. I wtedy za obciążenie szczytowe możesz przyjąć 3x największe obciążenie jednej fazy. Przy czym tak jak było wspomniane w filmie plyta indukcyjna symetryczna tak naprawdę nie jest, a to ona jest jednym z największych odbiorników.
Chyba się troche pogubiłem :) Możecie mi pomoc zrozumieć to co zostało powiedziane w materiale? Zrozumiałem ze moc przyłączeniowa powinna wynikać z maksymalnego ociązenia. Czyli ida świeta gotujemy, pieczemy, jest zimno załacza sie PC i to ma działać nie przekraczajac zamówionej mocy. Powiedzmy ze suma urządzen ktore moga byc uruchomione jednocześnie jest około 19kW. Dlaczego interesuje nas wyłacznie bezpiecznik i ilosc A które mogą popłynąć? Rozumiem ze wynika to z W = V * A ale skladając wniosek pytają nas o kW nie A, pozniej mamy umowę i przekroczenie kW (chwilowe 15min/1h) powoduje naliczanie kar - przynajmniej tak złyszałem.
To zależy od od zakładu energetycznego.Jeśli sieć jest przystosowana to myślę, że nawet 63A można wpakować. Powyżej wchodzimy już na układy pomiarowe półpośrednie i pewnie też nie byłoby problemu, jeśli byłoby takie zapotrzebowanie.
Zastanawiam się jak to jest. Tyle obwodów, rozdzielnica, aparatura i koszta. Ok, spoko. Ale jak to jest że w blokach prawie połowa tego pracuje na jednym obwodzie i to działa. Czasem tylko, raz na dwa miesiące jak się wszystko włączy to walnie bezpiecznik. Ale jak by nie patrzeć, to działa. I co ciekawe. więcej słyszy się o pożarach domów niż bloków z powodu elektryki.
Mam pytanie, czy podział na obwody można zrobić "po swojemu", np dzieląc na jakieś logiczne grupy a nie jechać po kolei (losowo) z fazami? A drugie pytanie, czy robienie 1 różnicówki na wszystkie obwody oświetlenia nie jest zbyt ryzykowne? Jak wywali różnicówkę to ciemno w całym domu domu... .
Podział na obwody robi się po to żeby równomiernie rozłożyć obciążenie. Rozkładanie obwodów na zasadzie oświetlenie na jednej różnicówce jakieś gniazda w kuchni na drugiej różnicówce i tak dalej nie idzie w parze z równomiernym obciążeniem. Jeśli jesteś w stanie tak to podzielić i jednocześnie uzyskać równomierność obciążenia każdej z faz to super ale jest to raczej nierealne,a najważniejsze jest równomierne obciążenie
Mam pytanie w sprawie mocy przyłączeniowej a mocy umownej. Czy moc umowną podajemy przy składaniu wniosku o przyłączenie do sieci czy moc przyłączeniową? Czy jeśli przekroczymy np. 12,5kW to czy są jakieś kary związane z jej przekroczeniem? Gdzieś widziałem takie informację, ale wszędzie chodziło o firmę a nie budynek mieszkalny. Planuję składać wniosek i potrzebuję odpowiedzi na powyższe pytania. Z góry dziękuję :)
Nie spotkałem się nigdy, aby ktoś dostał karę za przekroczenie mocy w domu jednorodzinnym bo raczej nie przekracza się tej mocy, jest to dość trudne do osiągnięcia. Jesli chcesz 25A przed licznikiem to bierzesz moc 12,5kW (dotyczy ENERGA-OPERATOR), przykładowo dla 15kW też masz 25A, a opłata za przyłączenie będzie wyższa. Jeśli chcesz np. 32A to bierzesz 16,5kW a nie np. 18kW bo i tak masz 32A.
+1, fajny filmik, aczkolwiek nie rozumiem po co robić złącze siłowe na zasadzie, że klient i tak nie będzie tego używał, przebudowa takiej instalacji to później znacznie większe koszty i problemy, bo trzeba wnioskować o większe przyłącze i dawać większe kable doprowadzające, czy praktycznie wszystko rozwalać i na nowo tynkować czy zakopywać
To nie jest obwód do ładowania samochodu. Poza tym są ładowarki mniej prądożerne, tak jakby co. Dodatkowo kabel YKY 5x16 ma obciążalność prądową długotrwałą 67A, więc nawet jeśli byłoby 32A to mamy jeszcze dużo zapasu na wlz, ale wtedy sam przewód do ładowarki też musi być odpowiednio dobrany.
To zależy co napisał producent pompy. Warto zapoznać się ze specyfikacją, zadzwonić i zapytać jakie sugerują zabezpieczenia. Czy ma być RCD typu B czy wystarczy A. Czy w komplecie z pompą będzie rozdzielnica? Za mało informacji.
@@zpe jedna żyła by pociągnęła cała moc tej indukcji a i tak dając zabezpieczenie zabezpieczasz przewód a nie urządzenie. 4mm2 obciążalność 34 A. W niemczech np pokoje wszystko kładą na 3x2.5 do puszki dla danego pokoju i później czy to gniazdo czy oświetlenie 1, 5 mm2
Mam serdeczną prośbę, poproszę o sprawdzenie do pomiaru, czy dobrze wyliczam dopuszczalną wartość impedancji. Założenia wyłącznik nadprądowy B10, U0 = 230V, Zsz = 0,51Ω, t =5s, In = 10A obliczenia: Ia = 5 x In = 5 x 10 = 50A ; Zs = U0/Ia = 230/50 więc w moim przypadku dopuszczalna wartość to 4,6 Ω ? proszę o pomoc w tym sprawdzeniu :-)
Wynik jest dobry tylko wzór jest nieprawidłowy, a właściwie 1 element ze wzoru. Jest tak jak obliczyłeś. Dla B10 dopuszczalna wartość impedancji pętli zwarcia to 4,6 Ohma tylko to 5 we wzorze Ia=5 x In to nie czas (t) 5s tylko krotność (k) 5 prądu znamionowego wyłącznika, która dla wyłączników nadprądowych o charakterystyce B wynosi 5 (wynika to z charakterystyki czasowo-prądowej). Wzór nie wygląda tak: Ia = t * In tylko Ia = k * In. Dla C10 będzie k=10, czyli Ia = k * In = 10 * 10A = 100A co daje Zs = U0/Ia = 230/100 = 2,3 Ohma (analogicznie dla D10 będzie k=20, czyli Zs = 1,15 Ohma), ale czas zadziałania dla obwodów odbiorczych przy In32A w sieci TN oraz dla obwodów rozdzielczych w sieci TN.
jeszcze zastanawia mnie, jak liczyć dopuszczalną wartość impedancji, gdy napięcie znamionowe waha się z przedziału 210V -253V? Czy wprowadza się współczynnik korekty w trakcie pomiaru?
Zabezpieczenie przedlicznikowe tzn 32A na faze? I jak jest ono wyliczane każdy obwód osobno np 1 Oświetlenie 500W/230V=2.17A razy wpółczynnik jednoczesnosci (x0.6) plus kolejny obwód?
32 A na każdą fazę. Strzelam że jest to moc zainstalowana razy 0,6 podzielone przez 0,4 kV i przez pierwiastek z 3. 32 kW * 0.6 /( 0.4 kV*1.73)=19.2/0.692=27.7 A Kolejna bliższa wartość z typoszeregu to 32 A.
5x6 też wystarczy, ale zapasu mocy wielkiego nie masz. Rób regularnie przegląd co 5 lat. Pomierz rezystancję izolacji i będzie dobrze. Osobiscie uważam, że WLZ do domu powinien mieć min. 10mm2, nie tyle co do obciążalności, ale również ma to znaczenie przy prądach zwarciowych, wyładowaniach atmosferycznych, itp.
@@zpe tu jest szeregowiec z lat 80tych. Byla jakas kodernizacja i wlaśnie dali te 5x6 ale kiedy to nie wiwm bo ja nabyłem tę nieruchomość w zeszłym roku. Ogołnie to jest tak, że mam 2 przewody 5x6 i dwa liczniki. Na jednym 11kW na drugim 2 kW wedlug umowy no i chciałem q pierwszym zwiększyć a drugi zlikqidować. Jak nie zwiekszą do parter zasile z tego mniejszego.
@@zpe na pewno cieplna ;) elektryczna coś około 2,5-3,0kW + grzałki, np. 6 kW, włączane w ekstremalnych sytuacjach baardzo niskich temp. zewn.) do tego pamiętajmy o grzałce w zasobniku c.w.u. do "przegrzewania" wody w celu usunięcia takich smakołyków jak bateria Legionella i inne rarytasy
Jeśli na piekarnik jest przewód 2.5mm² (2.5 kW), to dlaczego na płytę indukcyjną zalecasz 4mm² skoro tam też jest 2.5 kW na fazę? Czy 5x2.5mm² nie będzie wystarczające?
@@zpe Dzięki za odpowiedź. Moje pytanie wynika z tego, że przewód 4mm² jest ze 70% droższy i się zastanawiałem, czy jest to wydatek uzasadniony. Tak nawiasem mówiąc to większość źródeł w internecie (trudno powiedzieć czy wiarygodnych) zaleca 5x2.5mm² lub 4mm² dla połączenia jednofazowego. Pozdrawiam!
@@zpe a swoją drogą chciałem pięknie podziękować za wspaniałe materiały edukacyjne które zamieścił Pan w internecie. Zrobiłem zakupy w sklepie, bo choć tak mogę się odwdzięczyć :-)
4mm2 jest bezpieczniejsze ze względu na charakter obciążenia i pracy. Duża moc, względnie często załączona. Przewód będzie się mniej nagrzewał, a więc potencjalnie wolnej degradował. Ja bym nie oszczędzał tych kilku groszy (odcinek od rozdzielnicy to raptem ok 10m -15m może niewiele więcej. Przy całym koszcie to nic nie znaczący wydatek.
wartość jaką podaje autor jest to przewidywana wartość obciążenia długotrwałego. np w salonie co takiego mamy ? telewizory w dzisiejszych standardach pobierają MAX 100w. Salon jak to salon, musi mieć również nagłośnienie. Mój Amplituner Sony STR DB 780 qs pobiera 290W, co nie znaczy że będzie on je pobierał długotrwale ! Załóżmy że podczas codziennego seansu pobiera on ile ? max 150W .zazwyczaj jeśli rodzi się audiofil częstym krokiem jest wydzielenie kolejnego, osobnego obwodu w salonie na Audio - Szanuję rozwiązanie i powielam :D następnie do nadania klimatu stawiamy lampy - te jednak możemy wliczyć do urządzeń długotrwałych. Lecz ! przy dzisiejszej technologii duża, ozdobna, kolorowa żarówka pobiera max 20W dajmy na to w salonie stawiamy po rogach dwie wysokie lampy . kolejnym urządzeniem goszczącym w dzisiejszych salonach jest konsola do gier. Ta w szczycie swoich możliwości pobierze ile ? Max 300w TO URZĄDZIENIE JEDNAK NIE PRACUJE DŁUGOTRWALE. kolejnym urządzeniem które będziemy używać jest odkurzacz max 2100w RÓWNIEŻ NIE JEST TO URZĄDZENIE CIĄGLE PRACUJĄCE. Jednak w projektach dzisiejszych domów często nawet odkurzacze nie są już urządzeniem mobilnym : budują kanały w ścianach do których wpinamy rurę a sam silnik ssący mamy np w garażu gdzie w takim wypadku warto wyznaczyć mu osobny obwód. Maksymalna obciążalność prądowa dla 3x2,5mm2 ( skoro jesteśmy w mieszkaniu to pod tynkiem ) to 18A co daje nam w przybliżeniu 4000w możliwości ! . sumując normalne obciążenie obwodu w salonie 100w+150w+40w+300w daje nam az 590W ! choć konsolę bym pominął ale pamiętajmy o graczach :D więc jestem za autorem . Jesteś kozak za to że dzielisz się wiedzą ! jestem za !
@ziomal2004 biorąc pod uwagę obciążenie myślimy również o bezawaryjności. Obwód mniej obciążony jest bardziej trwały. Wykonując podział na kilka obwodów dajemy możliwość działania drugiego w razie awarii pierwszego aby nie zostać po ciemku, albo gdy w kuchni zabraknie nam prądu zawsze awaryjnie rozwijamy przedłużacz i do rozwiązania usterki podłączamy lodówkę by nic się nie stało . Podobnie w przypadku pompy w garażu itd. tu chodzi o niezawodność, bezpieczeństwo. Dla Janusza wszystko działa i jest dobre dopóki nie zacznie się palić :) a tu chodzi nie dość że o bezpieczeństwo nasze, to i naszych domów, kieszeni. Podczas montażu całej instalacji na nowo lepiej zainwestować w nią parę złotych i mieć spokój. Co z tego że teraz włożymy mniej jak kiedyś w razie szkody przyjdzie pruć ścianę i dochodzą czas demontażu, koszta nowego fragmentu, koszta tynków i wykonawcy, następnie wykończenia.
@ziomal2004 często osobny obwód na audio wyznaczamy jie dla ograniczen obciążalności tylko dla pozbawienia toru zasilania jakichkolwiek zanieczyszczeń z sieci
@ziomal2004 tak właśnie o to chodzi, zabezpieczenie nadpradowe ma zabezpieczyć dla nas przewód . Co do audio racja wystarczyła by b10 z 1,5mm2 . Również racją jest że nowoczesne sprzęty posiadają filtry, lecz gdy przyjdzie nam słuchać z lampy idzie usłyszeć np odkurzacz, suszarkę. Nie wszyscy tak się w to zagłębiają, słyszą to. Ja jestem jednym z tych co szanuja voodoo ;)
@ziomal2004 Przewód ydy 3x1,5 pod tynkiem ma maksymalną obciążalność prądową rzędu 14A. Przewód ydy 3x2,5 wytrzyma natomiast 18,5A. W przypadku zabezpieczenia B16 nie zadziała ono przez pewien czas w przypadku, gdy popłynie prąd od 20A do nawet 80A! W przypadku I=80A zabezpieczenie nadprądowe zadziała po kilku sekundach. Chodzi o to, że można przeciążyć przewód 3x2,5 w przypadku zabezpieczenia B16, nie wspominając o wytrzymałości prądowej samego gniazda (16A).
A kto odpowiada karnie w przypadku spalenia się domku gdy ożekną że to była wina elektryki? Jakiś zapis w umowie że klient jest zobowiązany dokonać zmian w projekcie? Sam na wstępie powtażasz że należy mieć uprawnienia, ale już uprawnień do projektowania nikt nie musi mieć?
Oczywiście się z Tobą zgadzam, ale mówię po prostu jaka jest rzeczywistość w relacjach klient/wykonawca w których projektant jest niestety pomijany, a nie powinien. Pamiętajmy, że w każdym projekcie znajduje się zapis, że wszelkie zmiany powinny być akceptowane przez projektanta. Taki zapis chroni projektanta w takich przypadkach.
@@zpe dlatego powinien być zapis w umowie że wszelkie zmiany klijent jest zobowiązany zgłosić projektantowi, wtedy wykonawca ma gdzieś projekt i wykonuje tak jak chce klient. Albo chociaż wprowadzić restrykcje dla osób odbierających instalacje, coś się nie zgadza z projektem nie ma odbioru dopuki nie zatwierdzi zmian projektant.
@@michago387 ale kto go do tego zmusi jak będzie wykonane niezgodnie z tym projektem? No chyba że inwestor zamówi nowy projekt. Problem jest taki że inwestor kupuje gotowca przez internet, a potem przerabia go według swojego uznania ale nie chce płacić dwa razy za to samo. I ma do tego prawo. Jeżeli dla obiektu wymagany jest projekt techniczny i coś jest w nim zawarte, to jest to święte przy odbiorze (najczęściej i tak jest wykonane inaczej a potem projektant musi zmieniać u siebie), chyba że wykonawca bierze to na siebie. Jeśli projekt techniczny nie jest wymagany, to można go w ogóle nie robić. Natomiast na projekt wykonawczy w zasadzie nie trzeba patrzeć bo nie jest nigdzie usankcjonowany prawnie. Natomiast co do samej rozdzielnicy, to powinna ona spełniać wymagania normy PN-EN 61439-1 i 3 (w przypadku domków). I odpowiada za to producent rozdzielnicy. Czyli jeśli składa ją wykonawca, na budowie, to on za to odpowiada. Powinien nawet nakleić naklejkę ze znakiem CE po uprzednim przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów i sprawdzeń. W przypadku takich domków z gotowca zawsze winny będzie wykonawca, bo zawsze jest jakaś modyfikacja a jemu najłatwiej udowodnić winę. Natomiast jeśli wykonałby 100% według projektu, np. wykonawczego no to wtedy odpowiedzialność jest projektanta. No chyba że projektant zaprojektuje coś rażąco niezgodnie z prawem (np. cały dom na jednej esce) a wykonawca ucieszy się że oszczędzi na materiale i świadomie wykona to źle. Wtedy to już polecam prawnika, ale dla mnie winni są oboje.
Wg mnie stosunek mocy do wartości zabezpieczenia przedlicznikowego jest taki sam dla wszystkich zakładów energetycznych. 25A jest od 12,5kW do 16 kW. Ja działam na terenie ENERGA i nie mogę powiedzieć na 100% jak jest w innych rejonach.
Pytanie jak ta teoria ma się do praktyki? W praktyce (może ja i osoby których pytam o to są nietypowe :) ) to np. podział oświetlenia ma się nijak do tego jak ono będzie używane. Najczęściej w pewnych godzinach jest uruchomione oświetlenie na dole, a w innych na górze. Czyli np. godzina 19-21 świeci się dół, a 22-22:30 świeci się łazienka na górze. Drugi temat jest taki że obecnie mozna sobie zainstalować automatyczy przełącznik faz co powoduje że z praktycznego punktu widzenia wszystko (oświetlenie i "normalne" gniazdka) powinno być na jednej fazie. Wtedy nawet jeśli tylko jedna faze będzie działać to wszystko nam działa normalnie. Pytanie jakie minusy ma takie rozwiązanie Zastanawia mnie też skąd są te wyliczenia na oświetlenie. Może jestem dziwny ale u mnie domu (trzy osoby, 280m2 plus i oświetlony ogród) jeszcze nigdy oświetlenie przy normalnym użytkowaniu nie przekroczyło 200W. Jeśli bym uruchomił całe możliwe światła to było by 700W.
W podziale obwodów chodzi o to, żeby przygotować instalację na różne warianty. To że u Pana sprawdza się taki układ nie oznacza, że u wszystkich tak będzie. Jeden lubi 1 punkt świetlny 10W na środku pomieszczenia a inny 20 punktów świetlnych (5W) w każdym pomieszczeniu. Miałem takich klientów. Przy moim podziale, obojętnie co zrobisz instalacja będzie na to przygotowana. Oświetlenie w podziale instalacji na obwody gra najmniejszą rolę. Tak naprawdę, w większości domów oświetlenie można byłoby zrobić jednym obwodem (jeśli nie przekroczymy 20 punktów świetlnych), ale w przypadku awarii takiego obwodu pozbawiamy oświetlenia cały dom. Dlatego ja dzielę oświetlenie w całym domu na minimum 4 obwody (chociażby na każdym z nich było 5 punktów), zasilane z różnych wyłączników i z różnych faz. Jeśli chodzi o drugą część pytania odnośnie automatycznego przełącznika faz, to sprawa wygląda tak, że energetyka dąży do symetrycznego obciążenia w sieci na wszystkich fazach. Jeśli instalacje wykonywane byłyby w taki sposób, że obciążalibyśmy 1 fazę a dwie pozostałe byłyby rezerwowe, wprowadzałoby to szereg zakłóceń do sieci, chociażby spadki napięcia, linie kablowe zasilające budynki musiałyby być większego przekroju, itp, itd. Dla Pana takie rozwiązanie byłoby wygodne, ale z punktu widzenia całej sieci nie byłoby już taki fajne.
Dla mnie dziwne jest przyjmowanie 0.5kw na obwod gniazdek. Rozumiem 0.5kw na kazde gniazdko, czyli w pokoju 5 sztuk po 0.5, obwod 2.5kw. ja tak przynajmniej robie.
Tylko przepisy wymuszają taką ilość obwodów czy stoi za tym jakiś aspekt bezpieczeństwa? Bo dawniej domy robiono na 3 obwody. A tak samo były lodówki i piekarniki.
2,5kW na oświetlenie, 4,5kW na zasilanie urządzeń w kuchni poza zmywarką i kuchnią i piekarnikiem. Masz rozmach, autorze filmu. To na pewno dom jednorodzinny, a nie pensjonat dla kilku rodzin?
Dla Ciebie pensjonat, dla mnie standard w domku jednorodzinnym i grono zadowolonych klientów. Czy kilkanaście lat temu, wykonując instalację ktoś myślał o thermomixach, czajnikach elektrycznych, płytach indukcyjnych i innych prądożernych urządzeniach. Świat idzie do przodu. Czasy 2 bezpieczników topikowych minęły bezpowrotnie... Może i mam tendencję do lekkiej przesady ale lepiej za dużo niż za mało. Na etapie stanu surowego kilka metrów przewodu, a za kilka lat unikasz kucia, szpachlowania, itd.
Bardzo pomocna tabelka, jestem biegły w excelu ale autorowi należy się wsparcie za poświęcony czas i przekazywanie wiedzy. Pozdrawiam
Nie wiem czy ktoś zauważył ale autor wstał wcześnie rano, żeby dokończyć ten odcinek ❤ szacun
Zakupiłem arkusz za 49 zł i były to doskonale wydane pieniądze :) Arkusz jest bardzo przydatny i łatwy w obsłudze!
Jak zwykle zajebiaszczy materiał. Wszystko jasno po co, dla czego i jak. Uczysz ludzi jak porządnego i zaplanowanego podejścia do swojej pracy. Szacun.
genialny film! wiedza, za którą na szkoleniach trzeba słono płacic a i tak nie zawsze się na szkoleniu dostanie taki poziom informacji. Tak trzymać!
Pierwszy raz widzę tak dobrze przygotowany pod względem merytorycznym a zarazem uniwersalny i łatwy w obsłudze program do projektowania instalacji elektrycznej. Autorowi należy się wsparcie. Dobrze wykonana robota, wyrazy uznania. Idę do sklepu!
Kupiłem arkusz z którego jestem bardzo zadowolony.Ułatwia pracę w projektowaniu instalacji elektrycznej w mieszkaniu.Super.
Na tyle spodobał mi się plik Excela z gotowymi formułami i listami rozwijanymi, że opracowuję sobie taki sam. Faktycznie jest pomocny nie tylko w przypisaniu oznaczeń poszczególnych obwodów ale również w równomiernym rozłożeniu obciążeń pomiędzy fazy. Dziękuję za podpowiedź!
Tabelka super, bardzo ułatwia pracę, szczerze polecam
POLECAM z pełnym przekonaniem plik Excel autora filmu. Bardzo pomaga w uporządkowaniu i numerowaniu przewodów w rozdzielnicy. Naprawdę warto wydać te paręnaście złotych i ułatwić sobie pracę. Jeszcze raz dziękuję!
Fajnie by było zobaczyć to od strony praktycznej jak Pan wykonuje taka instalacje. Zobaczyć projekt a pózniej wykonanie krok po kroku. Myśle ze film pomógł by wielu. Świetna robota, pozdrawiam
Łazienka parter 500W, moja żona i pewnie większość płci pięknej ma suszarkę ok 2kw grzałka, po to żeby szybko się ogarnąć przed wyjściem z domu. To tak z autopsji ;)
Nie wspominając o farelce 😂
Do tej pory robiłem te wszystkie wyliczenia na ,,piechotę". Super pomysl z tą tabelą. Warta każdej zlotóweczki. Pozdrawiam autora 👍👍👍
...... co tu dużo gadać MEGA POZYTYW za tą mądrą tabelkę, którą oczywiście właśnie nabyłem i już czekam z niecierpliwością na email. Pozdrawiam serdecznie . Robisz kolego MEGA robotę na swoim kanale. Żałuję tylko , że dopiero teraz na Ciebie trafiłem ale z pewnością będę śledził każdy następny filmik a zaległości będę nadrabiał. Oby więcej takich pomocnych youtuberów
Pozdrawiam
Ja zobaczyłem Twoja tabele odrazu pomyślałem ze takie cudo było by mi przydatne. Wchodzę na grupę fb i jak tylko zobaczyłem ze mogę ją nabyć nawet się nie wahałem. Btw i 50 zł bym za nią dał. Pozdrawiam
@Sebastian Kania Widocznie ktoś jest bardzo zadowolony ;-) Jeśli szczere, to bardzo miłe :-) Fajnie jak ktoś doceni Twoją pracę i czas na nią poświęcony. Pozdrawiam serdecznie.
Fajny kolejny odcineczek musze ogarnac u mnie do konca obwody na budowie i zrobic w koncu podzial mocy, nocka w pracy zleciała 😉 nie ma to jak produkowac prad i ogladac filmy o prądzie 😜👍💪
Super materiał. tego szukałem. Dalej oglądam resztę materiałów.
Super materiał..rzeczowo i szczegółowo...
Wyszedł dobry uniwersalny podział na większość domów :)
Mega poradnik !! Nie tak dawno szukałem pliku w ktorym można byłoby prosto rozpisać wszytkie obwody jakie mam zamiar wykonać u siebie w domu a tutaj proszę :) Arkusz kupiony - koszt arkusza u mnie to około 3E-05% ogolnych kosztów całkowitej inwestycji. Instalacja prawdopodobnie dopiero za rok ale juz powoli pracuje z projektem i planuje obwody.
Super instruktaż i bardzo praktyczny plik do pracy. Już zakupiłem. Dziękuję i pozdrawiam :)
W końcu przysiadłem do wypełnienia ów ustrojstwa ... kazał mi postawić małą elektrownie atomową ... strasznie prądożerne czasy mamy, trzeba jednak przewidzieć jeden samochód elektryczny, nie dwa :P
Super! Serdecznie dziękuję.
Witam, tabelki przydatne, będę korzystał. Dzięki
dobra robota ! Jako kolejny obwód jednofazowy 230V 3x2,5 mm2 zaliczający się do kuchni można dodać gniazdo zmywarki :D
W Austrii zmywarka zawsze jest na osobnym obwodzie i zabezpieczeniu.
obwód zmywarki został wyszczególniony 16:28
@@krzysztofkalin3152 zwracam honor
Ja mam prośbę na kolejny film, czy może Pan krok po kroku wytłumaczyć jak robi się instalacje w nowych obiektach i przerabia w istniejących, chodzi mi o aspekty prawne i papirologie? Robiłem instalacje jako pomocnik, a chciałbym ruszyć na swoim ale nie wiem jak to po kolei wygląda, skąd projekt, co ze zmianami, pomiarami, odbiorami?
Super kanał, zaczynam przygodę z elektryką i już wiem kiedy mogę i gdzie zastosować taki czujnik zmierzchu
Kopiując swoją wcześniejszą odpowiedź mam nadzieję że się nie mylę :D
wartość jaką podaje autor jest to przewidywana wartość obciążenia długotrwałego. np w salonie co takiego mamy ? telewizory w dzisiejszych standardach pobierają MAX 100w. Salon jak to salon, musi mieć również nagłośnienie. Mój Amplituner Sony STR DB 780 qs pobiera 290W, co nie znaczy że będzie on je pobierał długotrwale ! Załóżmy że podczas codziennego seansu pobiera on ile ? max 150W .zazwyczaj jeśli rodzi się audiofil częstym krokiem jest wydzielenie kolejnego, osobnego obwodu w salonie na Audio - Szanuję rozwiązanie i powielam :D następnie do nadania klimatu stawiamy lampy - te jednak możemy wliczyć do urządzeń długotrwałych. Lecz ! przy dzisiejszej technologii duża, ozdobna, kolorowa żarówka pobiera max 20W dajmy na to w salonie stawiamy po rogach dwie wysokie lampy . kolejnym urządzeniem goszczącym w dzisiejszych salonach jest konsola do gier. Ta w szczycie swoich możliwości pobierze ile ? Max 300w TO URZĄDZIENIE JEDNAK NIE PRACUJE DŁUGOTRWALE. kolejnym urządzeniem które będziemy używać jest odkurzacz max 2100w RÓWNIEŻ NIE JEST TO URZĄDZENIE CIĄGLE PRACUJĄCE. Jednak w projektach dzisiejszych domów często nawet odkurzacze nie są już urządzeniem mobilnym : budują kanały w ścianach do których wpinamy rurę a sam silnik ssący mamy np w garażu gdzie w takim wypadku warto wyznaczyć mu osobny obwód. Maksymalna obciążalność prądowa dla 3x2,5mm2 ( skoro jesteśmy w mieszkaniu to pod tynkiem ) to 18A co daje nam w przybliżeniu 4000w możliwości ! . sumując normalne obciążenie obwodu w salonie 100w+150w+40w+300w daje nam az 590W ! choć konsolę bym pominął ale pamiętajmy o graczach :D więc jestem za autorem . Jesteś kozak za to że dzielisz się wiedzą ! jestem za !
Arkusz bardzo praktyczny, polecam 👍
Super materiały! Czy byłaby możliwość żebyś zrobił odcinek o uwzględnieniu w rozdzielnicach osprzętu do zapasowego źródła zasilania np. agregatu i UPS - najlepiej oba ;) I jeśli mógłbyś poruszyć temat jednofazowego agregatu prądotwórczego w 3-fazowej instalacji w domu to byłoby super.
Zapisuję na listę. Jest to ciekawy temat.
@@zpea długa ta lista? :P czekam na taki temat z utęsknieniem :)
Bardzo dobry materiał. Dużo rozjaśnia. Pozdrawiam
Świetny materiał! 👍
Najwazniejszym pomieszczeniem w domu jest i zawsze bedzie garaz, potem toaleta z prysznicem, nastepnie sypialnia i dopiero wtedy ewentualnie kuchnia
Arkusz kozak...polecam
Kurde dobry biznes na tych pliczkach musi być. Zrobiłem sobie taką samą tabelkę w excelu w 2 godziny korzystając z chatugpt żeby mi pisał formułki których nie potrafię sam wymyślić i zyskałem to samo. Prawie 3 tysiące kopii sprzedanych po 50zł to niezła nisza. Lepszy zarobek jak na tej elektryce xD
Arkusz dzisiaj zakupiłem. Jutro przetestuję, bo niestety praca wzywa. Pozdrawiam
super tabela bardzo pomocna
Dobra robota.
Bardzo ciekawy film, dobry kierunek dla następnych filmów.
Może jakiś film z placu budowy z omówieniem?
Podesłałby ktoś jakiś cennik robót elektrycznych lub może to dobry materiał na odcinek :D
Dobra robota, z objaśnieniem oraz arkuszem (właśnie zakupiłem, należy się wsparcie za dobrą robote ;) ).
Sugestia - może by dodać jeszcze możliwość obliczania obwodów 12/24V , i obliczenia potrzebne do wyboru zasilaczy ?
Dla zasilania lodówki proponuję zastosować automatyczny przełącznik faz. W przypadku zaniku zasilania na jednej fazie, lodówka zostanie zasilona z drugiej lub trzeciej fazy jeśli zabraknie również drugiej.
UPS może jeszcze z agregatem prądotwórczym
@@diretisim Agregat z hiper marketu to kiszka, dużo osób to kupuje i stosuje a to nie to. Lepiej już zastosować Samoczynne Załączenie Rezerwy z agregatem przeznaczonym do tego celu. Hi hi ale tak naprawdę ile razy w ciągu roku i ile godzin nie ma tego prądu??
@@Pan_kabelek przecież zapewnienie napięcia dla lodówki jest krytyczne , jest tak ważne jak urządzenia w szpitalu lub urządzenia ppoż.
@@diretisim no tak zapomniałem przecież ta lodówka jest w szpitalu i trzyma leki więc zmienia to postać rzeczy . U mnie jak braknie prądu to papu na gazie się zrobi a do lodówki się nie zagląda. Bardzo żadko występuje brak prądu i albo są 3 fazy albo nie ma żadnej więc przełącznik faz nic nie poradzi. Na zasilanie z agregatu domu potrzebuje zgłoszenie, plan zasilania, schemat i oczywiście zgode PGE.
Super arkusz :)
Raz spotkałem sie z WR Tauron ze przyłącz 4kW, a ogranicznik 25A.
Do gniazd w garażu można dodać obwód 400v na ładowarki do aut elektrycznych tak na przyszłość.
Dokładnie, dziś nikt o tym nie myśli a za kilka, kilkanaście lat będzie problem.
@@pietreksz Paanie, to wtedy trza kuć
Pytanie jakiej ładowarki. Są ładowarki na 3.5 kW, a są na 22 kW i więcej. A co będzie za 10 lat - nie wiadomo.
A gdyby w domu miała być pompa ciepła, to jakie bezpieczniki byś założył i jakie przyjął obciążenie faz? Załóżmy, że chodzi o pompę split powietrze powietrze ogrzewającą parterówkę do 90m2.
a rekuperator grzałka (trójfazowa powiedzmy 7 kW) ?? , gniazda garaż przyjąłbym 1 kW, zaś gniazda kotłownia dałbym 0,5 kW (obecne rozwiązania grzewcze gazowe i pompy ciągną naprawdę mało)
Jeżeli ktoś jest majsterkowiczem, to osobną rozdzielnice bym zrobił. 3x12 styknie.
Do bojlera pociągnął bym 5x2,5 jak nie 5x4. Duża grzałka pobiera mniej prądu niż mała do ogrzania tej samej ilości wody. W przyszłości przy fotowoltaice może się przydać.
Ja bym sobie zrobił jakieś gniazda w ogrodzie, w trawie i na ścianie domu
U ojca jest c20 przed licznikiem. Dom 160m2. Płyta indukcyjna, piekarnik, 2 lodówki i zamrażarka ;)
Nawet na podbitkę gniazdo do lampek na święta 😊
@@oneee139 w domu rodzinnym są 4 takie 🤣🤣🤣
Świetny materiał i niesamowicie pomocne arkusze. Powiedzmy, że podzieliłem już sobie instalację na obwody. Jak w tym momencie podejść do tematu obliczenia ilości potrzebnych przewodów? Pozdrawiam
Tak +/- możesz policzyć najdłuższy obwód i najkrótszy, wyciągnąć z tego średnią i przemnożyć przez ilość obwodów, osobno dla oświetlenia i osobno dla gniazd. To tak mniej więcej. Np. dla oświetlenia w domku wychodzi 200-400m, dla gniazd 400-600m. Zależy jak kto układa, w rurkach po podłodze schodzi mniej przewodu, ale więcej rurek, po ścianach więcej przewodu, mniej rurek.
Jaki w praktyce przyjąć współczynnik jednoczesności przy założeniu, że na jednym z obwodów 3F będzie kiedyś podłączony wallbox do ładowania samochodu? W internecie znalazłem jeden artykuł, w którym jest mowa o współczynniku równym 1. Ale moc obliczona wychodzi wtedy 44 kW... Instalacja jaką sobie wymyśliłem jest bardzo podobna do tej opisanej w filmie, plus jeszcze ten wallbox 11 kW.
cześć - dzięki za fajny film. trochę siedzę w excel'u i jeśli pozwolisz : można zrobić proste formatowanie warunkowe, że w zależności od wybranej fazy L1 L2 L3 (lub całości) dana linijka automatycznie zostaje "pokolowana". I jeszcze takie pytanie "z racji niewiedzy" : czy ten współczynnik równoczesności 0,6 nie powinien być wyższy (lub osobny do każdego punktu) ? Lodówka pracuje cały czas, jak dzieci siadają do kompa (prawie 24/7 :) ) , rozdzice do telewizji itp. Pozdrowienia.
Z podzialem faz trzeba uwazac zeby w pomieszczeniu byly te same potencjaly. Czyli jak gniazda sa na L1 to i oswietlenie tez powimno byc na L1. A w wiekszosci ludzie robia jak im wypadnie.
Nie ma takiej reguły i robi się wręcz przeciwnie, czyli tak, żeby oświetlenie i gniazda były na innych fazach. Jeśli z jakiegoś powodu nastąpi zanik 1 fazy to w jednym pomieszczeniu albo zaniknie zasilanie gniazd albo oświetlenia. Jeśli zaniknie zasilanie oświetlenia to możemy podłączyć jakąś lampkę i dalej mamy światło w pokoju. Nie ma żadnego merytorycznego uzasadnienia dla Pańskiego stwierdzenia. Z jakiego powodu miałyby być te same potencjały na gniazdach i oświetleniu?
@@zpe taki przyklad ma pan wiertarke w reku podlaczona do L1 i jest przebicie podczas wiercenia do fazy L2 . Dalej to juz chyba wiadomo
@DerekHundik nietrafiony przykład i kompletnie bez związku. Nic się nie dzieje bo wiertło nie jest przecież pod napięciem. Części metalowe dostępne w wiertarce nie są pod napięciem. Dzieje się dokładnie to samo co w przypadku gdyby było zasilanie na tych samych fazach. Proszę pomyśleć co Pan napisał i sam Pan zrozumie że nie ma to sensu.
@@zpe wiertarka moze byc stara cala metalowa. Przykladow takich moze byc wiele. Najlepiej zrobic test i sie samemu przekonac. Taka symulacje spiecia miedzyfazowego.
@DerekHundik Panie Darku. Jeśli nawet wiertarka będzie stara i cała metalowa to dalej nie ma to związku. Przecież jeśli na obudowie wiertarki będzie napięcie fazowe to już biorąc ją do ręki ulegniemy porażeniu. Co do tego ma inna faza w oświetleniu kiedy nawet nie zdążymy przyłożyć wiertarki do ściany bo już będziemy leżeć na ziemi? Naprawdę proszę przemyśleć co Pan pisze. To kompletnie nie ma związku.
Ja jezeli chodzi o projektowanie obwodow to robie gniazda kazdego pokoju osobno a oswietlenia 2 lub 3 pomieszczenia na jednym obwodzie ....co o tym myślisz?
Hej wszystkim takie pytanie. Kupiłem pusta działkę w przyszłości chce się budować. Na ten moment chce postawić jakiś garaż blaszany ew. Domek holenderski i zależy mi żeby mieć jak najszybciej prąd. Chodzi mi o zwykła taryfę G11 lub G12 nie k taryfę budowała na. Czy mogę we wniosku na stronie PGE zaznaczyć że to ma być prąd do garażu (którego jeszcze nie mam) ? Czy będę miał z tego jakieś problemy jeśli garaż nie powstanie albo będzie zbyt blaszany?
Z góry dzięki za odpowiedź
Czy możesz podać jak rozwiązałeś w podsumowaniu mocy podział odbiorników 3 fazowych na poszczególne fazy? Wiadomo, że nie będą one równo obciążone. Czy przyjąłeś równy podział ogólnie przyjętej mocy odbiornika 3 fazowego?
Tak, przyjąłem, że obciążenie bedzie symetryczne.
Jeżeli chcesz osobno policzyć obciążenie każdej fazy to dla każdej fazy zsumuj przyłączone obwody i dodaj do tego 1/3 sumy mocy obwodów symetrycznych. I wtedy za obciążenie szczytowe możesz przyjąć 3x największe obciążenie jednej fazy. Przy czym tak jak było wspomniane w filmie plyta indukcyjna symetryczna tak naprawdę nie jest, a to ona jest jednym z największych odbiorników.
👍👍
Chyba się troche pogubiłem :) Możecie mi pomoc zrozumieć to co zostało powiedziane w materiale? Zrozumiałem ze moc przyłączeniowa powinna wynikać z maksymalnego ociązenia. Czyli ida świeta gotujemy, pieczemy, jest zimno załacza sie PC i to ma działać nie przekraczajac zamówionej mocy. Powiedzmy ze suma urządzen ktore moga byc uruchomione jednocześnie jest około 19kW. Dlaczego interesuje nas wyłacznie bezpiecznik i ilosc A które mogą popłynąć? Rozumiem ze wynika to z W = V * A ale skladając wniosek pytają nas o kW nie A, pozniej mamy umowę i przekroczenie kW (chwilowe 15min/1h) powoduje naliczanie kar - przynajmniej tak złyszałem.
witam pytanie mam co do zabezpieczenia przedlicznikowego jakie moze zostac zalozone makrymalne zabezpieczenie dla domu jednorodzinnego
To zależy od od zakładu energetycznego.Jeśli sieć jest przystosowana to myślę, że nawet 63A można wpakować. Powyżej wchodzimy już na układy pomiarowe półpośrednie i pewnie też nie byłoby problemu, jeśli byłoby takie zapotrzebowanie.
Witam, można linka do tej tabelki?
Pozdrawiam
allegro.pl/oferta/plik-excel-podzial-obwodow-bilans-mocy-10255549197?
@@zpe 🤦♂️
Zastanawiam się jak to jest. Tyle obwodów, rozdzielnica, aparatura i koszta.
Ok, spoko.
Ale jak to jest że w blokach prawie połowa tego pracuje na jednym obwodzie i to działa.
Czasem tylko, raz na dwa miesiące jak się wszystko włączy to walnie bezpiecznik.
Ale jak by nie patrzeć, to działa.
I co ciekawe. więcej słyszy się o pożarach domów niż bloków z powodu elektryki.
Mam pytanie, czy podział na obwody można zrobić "po swojemu", np dzieląc na jakieś logiczne grupy a nie jechać po kolei (losowo) z fazami? A drugie pytanie, czy robienie 1 różnicówki na wszystkie obwody oświetlenia nie jest zbyt ryzykowne? Jak wywali różnicówkę to ciemno w całym domu domu... .
Podział na obwody robi się po to żeby równomiernie rozłożyć obciążenie. Rozkładanie obwodów na zasadzie oświetlenie na jednej różnicówce jakieś gniazda w kuchni na drugiej różnicówce i tak dalej nie idzie w parze z równomiernym obciążeniem. Jeśli jesteś w stanie tak to podzielić i jednocześnie uzyskać równomierność obciążenia każdej z faz to super ale jest to raczej nierealne,a najważniejsze jest równomierne obciążenie
w spizarni warto miec osobny obwod np. do zamrazarki ,,,adekwatnie jak do lodowki
Można, ale to już opcja indywidualna, jeśli ktoś ma taką potrzebę.
Mam pytanie w sprawie mocy przyłączeniowej a mocy umownej. Czy moc umowną podajemy przy składaniu wniosku o przyłączenie do sieci czy moc przyłączeniową? Czy jeśli przekroczymy np. 12,5kW to czy są jakieś kary związane z jej przekroczeniem? Gdzieś widziałem takie informację, ale wszędzie chodziło o firmę a nie budynek mieszkalny. Planuję składać wniosek i potrzebuję odpowiedzi na powyższe pytania. Z góry dziękuję :)
Nie spotkałem się nigdy, aby ktoś dostał karę za przekroczenie mocy w domu jednorodzinnym bo raczej nie przekracza się tej mocy, jest to dość trudne do osiągnięcia. Jesli chcesz 25A przed licznikiem to bierzesz moc 12,5kW (dotyczy ENERGA-OPERATOR), przykładowo dla 15kW też masz 25A, a opłata za przyłączenie będzie wyższa. Jeśli chcesz np. 32A to bierzesz 16,5kW a nie np. 18kW bo i tak masz 32A.
@@zpe Dzięki za odpowiedź :D
Rekuperatory (niektóre) wg dtr producenta muszą być na osobnym obwodzie właśnie ze względów serwisowych
+1, fajny filmik, aczkolwiek nie rozumiem po co robić złącze siłowe na zasadzie, że klient i tak nie będzie tego używał, przebudowa takiej instalacji to później znacznie większe koszty i problemy, bo trzeba wnioskować o większe przyłącze i dawać większe kable doprowadzające, czy praktycznie wszystko rozwalać i na nowo tynkować czy zakopywać
Nie rozumiem za bardzo o jakim złączu siłowym piszesz.
@@zpe No tam mówiłeś że złącze 3fazowe się w każdym domu przyda. No ale naładuje ktoś z niego samochód? tak 32A 22kW? nie spali WLZ?
To nie jest obwód do ładowania samochodu. Poza tym są ładowarki mniej prądożerne, tak jakby co. Dodatkowo kabel YKY 5x16 ma obciążalność prądową długotrwałą 67A, więc nawet jeśli byłoby 32A to mamy jeszcze dużo zapasu na wlz, ale wtedy sam przewód do ładowarki też musi być odpowiednio dobrany.
@@zpe Może tak, pod warunkiem że nie masz podłączonych jakiś urządzeń na stałe, typu kocioł, klimatyzacja, czy jakieś inne prądożerne.
Lodówkę warto podłączyć pod automatyczny przełącznik fazy
Witam a jak dopisać pompę ciepła jednofazową i trójfazową
Jakie zabezpieczenia przyjąć w przypadku montażu pompy ciepła?
To zależy co napisał producent pompy. Warto zapoznać się ze specyfikacją, zadzwonić i zapytać jakie sugerują zabezpieczenia. Czy ma być RCD typu B czy wystarczy A. Czy w komplecie z pompą będzie rozdzielnica? Za mało informacji.
Bardzo dobry filmik. Mam pytanie czy jest szansa zasięgnąć rady w jakikolwiek sposób na prywatnej wiadomości?
Śmiało. Pisz maila lub na fb na priv. Adres e-mail w zakładce informacje na kanale.
Na h do indukcji 5x4mm2
To zależy jaka indukcja. Z reguły 2.5mm2 wystarczy, przy 4mm2 masz większe możliwości.
@@zpe jedna żyła by pociągnęła cała moc tej indukcji a i tak dając zabezpieczenie zabezpieczasz przewód a nie urządzenie. 4mm2 obciążalność 34 A. W niemczech np pokoje wszystko kładą na 3x2.5 do puszki dla danego pokoju i później czy to gniazdo czy oświetlenie 1, 5 mm2
Witam fajna tabela można wysłać na maila plik z exela z wypełnioną tabelą fajnie mieć takiego gotowca. Pozdrawiam
allegro.pl/oferta/10255549197
Moc obliczona 19,20KW i jak to się dzieje że 32A zabezpieczenie przelicznikowe jak to policzone jest
Niektore spawarki potrzebuja silnej masy
Mam serdeczną prośbę, poproszę o sprawdzenie do pomiaru, czy dobrze wyliczam dopuszczalną wartość impedancji. Założenia wyłącznik nadprądowy B10, U0 = 230V, Zsz = 0,51Ω, t =5s, In = 10A obliczenia: Ia = 5 x In = 5 x 10 = 50A ; Zs = U0/Ia = 230/50 więc w moim przypadku dopuszczalna wartość to 4,6 Ω ? proszę o pomoc w tym sprawdzeniu :-)
Wynik jest dobry tylko wzór jest nieprawidłowy, a właściwie 1 element ze wzoru. Jest tak jak obliczyłeś. Dla B10 dopuszczalna wartość impedancji pętli zwarcia to 4,6 Ohma tylko to 5 we wzorze Ia=5 x In to nie czas (t) 5s tylko krotność (k) 5 prądu znamionowego wyłącznika, która dla wyłączników nadprądowych o charakterystyce B wynosi 5 (wynika to z charakterystyki czasowo-prądowej). Wzór nie wygląda tak: Ia = t * In tylko Ia = k * In.
Dla C10 będzie k=10, czyli Ia = k * In = 10 * 10A = 100A co daje Zs = U0/Ia = 230/100 = 2,3 Ohma (analogicznie dla D10 będzie k=20, czyli Zs = 1,15 Ohma), ale czas zadziałania dla obwodów odbiorczych przy In32A w sieci TN oraz dla obwodów rozdzielczych w sieci TN.
@@zpe super dziękuję i gratuluję wartościowych filmów :-)
jeszcze zastanawia mnie, jak liczyć dopuszczalną wartość impedancji, gdy napięcie znamionowe waha się z przedziału 210V -253V? Czy wprowadza się współczynnik korekty w trakcie pomiaru?
Zabezpieczenie przedlicznikowe tzn 32A na faze? I jak jest ono wyliczane każdy obwód osobno np 1 Oświetlenie 500W/230V=2.17A razy wpółczynnik jednoczesnosci (x0.6) plus kolejny obwód?
32 A na każdą fazę. Strzelam że jest to moc zainstalowana razy 0,6 podzielone przez 0,4 kV i przez pierwiastek z 3.
32 kW * 0.6 /( 0.4 kV*1.73)=19.2/0.692=27.7 A
Kolejna bliższa wartość z typoszeregu to 32 A.
Będzie dostępny jeszcze ten formularz w Excelu??
Jest na mojej stronie zpe24.pl
Z obliczeń wychodzi 16,5 do umowy. Kabel z WLZ 5x16 :) a co jak jest 5x6mm2 ? i zmienić się nie da ?
5x6 też wystarczy, ale zapasu mocy wielkiego nie masz. Rób regularnie przegląd co 5 lat. Pomierz rezystancję izolacji i będzie dobrze. Osobiscie uważam, że WLZ do domu powinien mieć min. 10mm2, nie tyle co do obciążalności, ale również ma to znaczenie przy prądach zwarciowych, wyładowaniach atmosferycznych, itp.
@@zpe tu jest szeregowiec z lat 80tych. Byla jakas kodernizacja i wlaśnie dali te 5x6 ale kiedy to nie wiwm bo ja nabyłem tę nieruchomość w zeszłym roku. Ogołnie to jest tak, że mam 2 przewody 5x6 i dwa liczniki. Na jednym 11kW na drugim 2 kW wedlug umowy no i chciałem q pierwszym zwiększyć a drugi zlikqidować. Jak nie zwiekszą do parter zasile z tego mniejszego.
Mały domek i bilans wyszedł 12,5 kW ciekawe z czego to zasilić jak PGE dawało 5kW. I tyle teorii.
5x4 po cholerę ? płyta spokojnie jedzie na 5x2,5
jeżeli mamy 10 kw pompę ciepła jak wygląda obliczenie ??
Ale 10kW to moc cieplna czy elektryczna?
@@zpe na pewno cieplna ;) elektryczna coś około 2,5-3,0kW + grzałki, np. 6 kW, włączane w ekstremalnych sytuacjach baardzo niskich temp. zewn.)
do tego pamiętajmy o grzałce w zasobniku c.w.u. do "przegrzewania" wody w celu usunięcia takich smakołyków jak bateria Legionella i inne rarytasy
Jeśli na piekarnik jest przewód 2.5mm² (2.5 kW), to dlaczego na płytę indukcyjną zalecasz 4mm² skoro tam też jest 2.5 kW na fazę? Czy 5x2.5mm² nie będzie wystarczające?
Przy płycie 7kW będzie ok, ale indukcje są różne, przy większej mocy już może być za mało, dlatego zalecam 4mm2, wtedy mamy dowolność.
@@zpe Dzięki za odpowiedź. Moje pytanie wynika z tego, że przewód 4mm² jest ze 70% droższy i się zastanawiałem, czy jest to wydatek uzasadniony. Tak nawiasem mówiąc to większość źródeł w internecie (trudno powiedzieć czy wiarygodnych) zaleca 5x2.5mm² lub 4mm² dla połączenia jednofazowego. Pozdrawiam!
Oczywiście, wynika to nawet z norm, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby dać większy przekrój. Ogólnie w 90% przypadków 5x2,5 jest wystarczający.
@@zpe a swoją drogą chciałem pięknie podziękować za wspaniałe materiały edukacyjne które zamieścił Pan w internecie. Zrobiłem zakupy w sklepie, bo choć tak mogę się odwdzięczyć :-)
4mm2 jest bezpieczniejsze ze względu na charakter obciążenia i pracy. Duża moc, względnie często załączona. Przewód będzie się mniej nagrzewał, a więc potencjalnie wolnej degradował. Ja bym nie oszczędzał tych kilku groszy (odcinek od rozdzielnicy to raptem ok 10m -15m może niewiele więcej. Przy całym koszcie to nic nie znaczący wydatek.
Witam. Skąd takie info że każde urządzenie powyżej 2kW musi mieć swoje zabezpieczenie. Pozdrawiam.
Norma N SEP-E-002
@@zpe Jak tylko mi się uda załatwić tę normę to sobie ją poczytam. Dziękuję za wskazówkę :)
Obserwuj kanał. Niedlugo materiał na ten temat 😉
Podział PEN propozycja
Dlaczego dajesz z reguły 0,5 kw mocy na poszczególne obwody. Skąd ta wartość wynika? Pozdrawiam
wartość jaką podaje autor jest to przewidywana wartość obciążenia długotrwałego. np w salonie co takiego mamy ? telewizory w dzisiejszych standardach pobierają MAX 100w. Salon jak to salon, musi mieć również nagłośnienie. Mój Amplituner Sony STR DB 780 qs pobiera 290W, co nie znaczy że będzie on je pobierał długotrwale ! Załóżmy że podczas codziennego seansu pobiera on ile ? max 150W .zazwyczaj jeśli rodzi się audiofil częstym krokiem jest wydzielenie kolejnego, osobnego obwodu w salonie na Audio - Szanuję rozwiązanie i powielam :D następnie do nadania klimatu stawiamy lampy - te jednak możemy wliczyć do urządzeń długotrwałych. Lecz ! przy dzisiejszej technologii duża, ozdobna, kolorowa żarówka pobiera max 20W dajmy na to w salonie stawiamy po rogach dwie wysokie lampy . kolejnym urządzeniem goszczącym w dzisiejszych salonach jest konsola do gier. Ta w szczycie swoich możliwości pobierze ile ? Max 300w TO URZĄDZIENIE JEDNAK NIE PRACUJE DŁUGOTRWALE. kolejnym urządzeniem które będziemy używać jest odkurzacz max 2100w RÓWNIEŻ NIE JEST TO URZĄDZENIE CIĄGLE PRACUJĄCE. Jednak w projektach dzisiejszych domów często nawet odkurzacze nie są już urządzeniem mobilnym : budują kanały w ścianach do których wpinamy rurę a sam silnik ssący mamy np w garażu gdzie w takim wypadku warto wyznaczyć mu osobny obwód. Maksymalna obciążalność prądowa dla 3x2,5mm2 ( skoro jesteśmy w mieszkaniu to pod tynkiem ) to 18A co daje nam w przybliżeniu 4000w możliwości ! . sumując normalne obciążenie obwodu w salonie 100w+150w+40w+300w daje nam az 590W ! choć konsolę bym pominął ale pamiętajmy o graczach :D więc jestem za autorem . Jesteś kozak za to że dzielisz się wiedzą ! jestem za !
@ziomal2004 biorąc pod uwagę obciążenie myślimy również o bezawaryjności. Obwód mniej obciążony jest bardziej trwały. Wykonując podział na kilka obwodów dajemy możliwość działania drugiego w razie awarii pierwszego aby nie zostać po ciemku, albo gdy w kuchni zabraknie nam prądu zawsze awaryjnie rozwijamy przedłużacz i do rozwiązania usterki podłączamy lodówkę by nic się nie stało . Podobnie w przypadku pompy w garażu itd. tu chodzi o niezawodność, bezpieczeństwo. Dla Janusza wszystko działa i jest dobre dopóki nie zacznie się palić :) a tu chodzi nie dość że o bezpieczeństwo nasze, to i naszych domów, kieszeni. Podczas montażu całej instalacji na nowo lepiej zainwestować w nią parę złotych i mieć spokój. Co z tego że teraz włożymy mniej jak kiedyś w razie szkody przyjdzie pruć ścianę i dochodzą czas demontażu, koszta nowego fragmentu, koszta tynków i wykonawcy, następnie wykończenia.
@ziomal2004 często osobny obwód na audio wyznaczamy jie dla ograniczen obciążalności tylko dla pozbawienia toru zasilania jakichkolwiek zanieczyszczeń z sieci
@ziomal2004 tak właśnie o to chodzi, zabezpieczenie nadpradowe ma zabezpieczyć dla nas przewód . Co do audio racja wystarczyła by b10 z 1,5mm2 . Również racją jest że nowoczesne sprzęty posiadają filtry, lecz gdy przyjdzie nam słuchać z lampy idzie usłyszeć np odkurzacz, suszarkę. Nie wszyscy tak się w to zagłębiają, słyszą to. Ja jestem jednym z tych co szanuja voodoo ;)
@ziomal2004 Przewód ydy 3x1,5 pod tynkiem ma maksymalną obciążalność prądową rzędu 14A. Przewód ydy 3x2,5 wytrzyma natomiast 18,5A. W przypadku zabezpieczenia B16 nie zadziała ono przez pewien czas w przypadku, gdy popłynie prąd od 20A do nawet 80A! W przypadku I=80A zabezpieczenie nadprądowe zadziała po kilku sekundach.
Chodzi o to, że można przeciążyć przewód 3x2,5 w przypadku zabezpieczenia B16, nie wspominając o wytrzymałości prądowej samego gniazda (16A).
A kto odpowiada karnie w przypadku spalenia się domku gdy ożekną że to była wina elektryki? Jakiś zapis w umowie że klient jest zobowiązany dokonać zmian w projekcie? Sam na wstępie powtażasz że należy mieć uprawnienia, ale już uprawnień do projektowania nikt nie musi mieć?
Oczywiście się z Tobą zgadzam, ale mówię po prostu jaka jest rzeczywistość w relacjach klient/wykonawca w których projektant jest niestety pomijany, a nie powinien. Pamiętajmy, że w każdym projekcie znajduje się zapis, że wszelkie zmiany powinny być akceptowane przez projektanta. Taki zapis chroni projektanta w takich przypadkach.
@@zpe dlatego powinien być zapis w umowie że wszelkie zmiany klijent jest zobowiązany zgłosić projektantowi, wtedy wykonawca ma gdzieś projekt i wykonuje tak jak chce klient. Albo chociaż wprowadzić restrykcje dla osób odbierających instalacje, coś się nie zgadza z projektem nie ma odbioru dopuki nie zatwierdzi zmian projektant.
Jest dużo słuszności w tym co piszesz, ale to zmiana całego systemu. Raczej do tego nie dojdzie.
@@zpe wystarczył by tylko jeden zapis w prawie jakim kolwiek że projektant jest zmuszony odebrać to co zaprojektował
@@michago387 ale kto go do tego zmusi jak będzie wykonane niezgodnie z tym projektem? No chyba że inwestor zamówi nowy projekt. Problem jest taki że inwestor kupuje gotowca przez internet, a potem przerabia go według swojego uznania ale nie chce płacić dwa razy za to samo. I ma do tego prawo.
Jeżeli dla obiektu wymagany jest projekt techniczny i coś jest w nim zawarte, to jest to święte przy odbiorze (najczęściej i tak jest wykonane inaczej a potem projektant musi zmieniać u siebie), chyba że wykonawca bierze to na siebie. Jeśli projekt techniczny nie jest wymagany, to można go w ogóle nie robić. Natomiast na projekt wykonawczy w zasadzie nie trzeba patrzeć bo nie jest nigdzie usankcjonowany prawnie.
Natomiast co do samej rozdzielnicy, to powinna ona spełniać wymagania normy PN-EN 61439-1 i 3 (w przypadku domków). I odpowiada za to producent rozdzielnicy. Czyli jeśli składa ją wykonawca, na budowie, to on za to odpowiada. Powinien nawet nakleić naklejkę ze znakiem CE po uprzednim przeprowadzeniu odpowiednich pomiarów i sprawdzeń.
W przypadku takich domków z gotowca zawsze winny będzie wykonawca, bo zawsze jest jakaś modyfikacja a jemu najłatwiej udowodnić winę. Natomiast jeśli wykonałby 100% według projektu, np. wykonawczego no to wtedy odpowiedzialność jest projektanta. No chyba że projektant zaprojektuje coś rażąco niezgodnie z prawem (np. cały dom na jednej esce) a wykonawca ucieszy się że oszczędzi na materiale i świadomie wykona to źle. Wtedy to już polecam prawnika, ale dla mnie winni są oboje.
witam
można prosić o przesłanie takiego pliku
Link w opisie ;-)
allegro.pl/oferta/10255549197
Dzięki za świetny filmik ! Nie zapomniałeś przypadkiem uwzględnić obwodu oświetlenia na pietrze ? ;)
Nie zapomniałem. Uwzględniłem nawet dwa.
Link do allegro nie działa.
Powinien działać. U mnie działa.
allegro.pl/oferta/plik-excel-podzial-obwodow-bilans-mocy-10955787484
Można linka do tej tabeli?
Link w opisie ;-)
allegro.pl/oferta/10255549197
Dzięki bardzo :)
Przy 15 kw Tauron da 25 A?
Wg mnie stosunek mocy do wartości zabezpieczenia przedlicznikowego jest taki sam dla wszystkich zakładów energetycznych. 25A jest od 12,5kW do 16 kW. Ja działam na terenie ENERGA i nie mogę powiedzieć na 100% jak jest w innych rejonach.
@@zpe w Enea tak samo. 25A
Pytanie jak ta teoria ma się do praktyki?
W praktyce (może ja i osoby których pytam o to są nietypowe :) ) to np. podział oświetlenia ma się nijak do tego jak ono będzie używane. Najczęściej w pewnych godzinach jest uruchomione oświetlenie na dole, a w innych na górze. Czyli np. godzina 19-21 świeci się dół, a 22-22:30 świeci się łazienka na górze.
Drugi temat jest taki że obecnie mozna sobie zainstalować automatyczy przełącznik faz co powoduje że z praktycznego punktu widzenia wszystko (oświetlenie i "normalne" gniazdka) powinno być na jednej fazie. Wtedy nawet jeśli tylko jedna faze będzie działać to wszystko nam działa normalnie. Pytanie jakie minusy ma takie rozwiązanie
Zastanawia mnie też skąd są te wyliczenia na oświetlenie. Może jestem dziwny ale u mnie domu (trzy osoby, 280m2 plus i oświetlony ogród) jeszcze nigdy oświetlenie przy normalnym użytkowaniu nie przekroczyło 200W. Jeśli bym uruchomił całe możliwe światła to było by 700W.
W podziale obwodów chodzi o to, żeby przygotować instalację na różne warianty. To że u Pana sprawdza się taki układ nie oznacza, że u wszystkich tak będzie. Jeden lubi 1 punkt świetlny 10W na środku pomieszczenia a inny 20 punktów świetlnych (5W) w każdym pomieszczeniu. Miałem takich klientów. Przy moim podziale, obojętnie co zrobisz instalacja będzie na to przygotowana. Oświetlenie w podziale instalacji na obwody gra najmniejszą rolę. Tak naprawdę, w większości domów oświetlenie można byłoby zrobić jednym obwodem (jeśli nie przekroczymy 20 punktów świetlnych), ale w przypadku awarii takiego obwodu pozbawiamy oświetlenia cały dom. Dlatego ja dzielę oświetlenie w całym domu na minimum 4 obwody (chociażby na każdym z nich było 5 punktów), zasilane z różnych wyłączników i z różnych faz. Jeśli chodzi o drugą część pytania odnośnie automatycznego przełącznika faz, to sprawa wygląda tak, że energetyka dąży do symetrycznego obciążenia w sieci na wszystkich fazach. Jeśli instalacje wykonywane byłyby w taki sposób, że obciążalibyśmy 1 fazę a dwie pozostałe byłyby rezerwowe, wprowadzałoby to szereg zakłóceń do sieci, chociażby spadki napięcia, linie kablowe zasilające budynki musiałyby być większego przekroju, itp, itd. Dla Pana takie rozwiązanie byłoby wygodne, ale z punktu widzenia całej sieci nie byłoby już taki fajne.
Pokój parter 0,5kw a na piętrze pokój 1+2 i 3+4 też po 0,5 kw. Gdzie tu konserwacja?
Chyba miało być "konsekwencja" ;-) 0,5kW to obciążenie na obwód a nie na pokój.
Dla mnie dziwne jest przyjmowanie 0.5kw na obwod gniazdek. Rozumiem 0.5kw na kazde gniazdko, czyli w pokoju 5 sztuk po 0.5, obwod 2.5kw. ja tak przynajmniej robie.
To co tam będzie w tym pokoju podłączone :D ?
32 kW suma ?strasznie dużo jak na dom jednorodzinny
Tylko przepisy wymuszają taką ilość obwodów czy stoi za tym jakiś aspekt bezpieczeństwa? Bo dawniej domy robiono na 3 obwody. A tak samo były lodówki i piekarniki.
2,5kW na oświetlenie, 4,5kW na zasilanie urządzeń w kuchni poza zmywarką i kuchnią i piekarnikiem. Masz rozmach, autorze filmu. To na pewno dom jednorodzinny, a nie pensjonat dla kilku rodzin?
Dla Ciebie pensjonat, dla mnie standard w domku jednorodzinnym i grono zadowolonych klientów. Czy kilkanaście lat temu, wykonując instalację ktoś myślał o thermomixach, czajnikach elektrycznych, płytach indukcyjnych i innych prądożernych urządzeniach. Świat idzie do przodu. Czasy 2 bezpieczników topikowych minęły bezpowrotnie... Może i mam tendencję do lekkiej przesady ale lepiej za dużo niż za mało. Na etapie stanu surowego kilka metrów przewodu, a za kilka lat unikasz kucia, szpachlowania, itd.
@@zpe czy spisujesz umowę zawsze z klientem? Jeśli tak czy zamieściłbys wzór?