Sejte pestré ZELENINOVÉ POLYKULTURY!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 кві 2024
  • Říká se tomu též divoká zeleninová polykultura. Sejeme všechny vhodné druhy přes sebe a sklízíme ty nejrychlejší hned jak to jde, aby se vytvořilo místo pro ty, které dorůstají po nich. Je to napodobení přírodní sukcese (= vývoje ekosystémů) v takovém zrychleném ročním modelu. Základem úspěchu je nenechat žádný druh převládnout a neustále sklízet a jíst! Ale proto to děláme, ne?
    Určitě máte doma mou knihu Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku, tak najdete podrobný návod na vychytanou mnohodruhovou polykulturu na stranách 230-231.
    Jaroslav Svoboda, ekozahrady.com
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 8

  • @user-gy8tw7uq1k
    @user-gy8tw7uq1k 2 місяці тому +1

    Vynikající 👍

  • @tinatinaa9104
    @tinatinaa9104 3 місяці тому +3

    Mám obojí. I řádky i polykulturu jako na tomto videu a ještě tam do toho seju měsíček a po okrajích aksamitník.

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 місяці тому +3

      Super! Aksamitník (afrikán) i měsíček také rádi používáme, někdy se tedy vejdou jen do rohu záhonu.

  • @Ekozahrady1
    @Ekozahrady1  3 місяці тому +6

    Zkoušeli jste někdo nějakou podobnou "divokou" zeleninovou polykulturu? Líbila se vám, utekla vám, vylepšili jste ji nějak? Nebo zůstáváte u osvědčených řádků?
    (My pěstujeme na většině záhonů v řádcích a sekcích, toto je vždy dobrodružství jen na jednom či dvou velkých záhonech...)

    • @Cintamani1
      @Cintamani1 3 місяці тому +5

      Zůstávám u osvědčených řádků, ale v jednom záhonku mám kombinaci, např. fazole - rajčata - fazole. Nebo kukuřice - dýně.

    • @monikaklimkova8683
      @monikaklimkova8683 3 місяці тому +3

      Nezdá sa mi to. Veľa hýbete s pôdou, pri klasickom siatí nemusím takto rušiť hornú vrstvu pôdy...., iba jednotlivé riadky.......prakticky ste celý záhon prekopal pri zapracovávaní semien do vrstvy aspoň 5 cm. Celé ste to prekopali s hrabľami. Možno nemám pravdu, ale zamýšľam sa nad tým.😊

    • @Ekozahrady1
      @Ekozahrady1  3 місяці тому +5

      @@monikaklimkova8683 Horní vrstva se narušuje prakticky vždy, to už by byl zase extrém, kdy bychom založili záhon a zeleninu v něm vůbec nemohli pěstovat :-) Když chcete sklízet pórek, řepu, mrkvev... musí ce to podrýt rycími vidlemi a nadzvednout, vše je o trochu o narušení půdy. Osobně se snažím vyhýbat rytí na hloubku rýče a půdní pěstěbní profil neobracet. Ale bez určité destrukce samozřejmě není zahrada zahradou, ale divočinou... ale i tam pak přijdou divoká prasata nebo výbuch sopky jednou za "čas"... Vše je dle mého názoru o rozumné rovnováze, aby to mohlo sloužit a fungovat, ne o dogmatickém extrémismu. Jinak semena mají být v hloubce jen 0,5 cm, to po těch hrábích slehne na velmi tenko, kypří se ta horní vrstvička vpodstatě rozloženého mulče, který se převaluje přes semínka.

    • @petrroh6039
      @petrroh6039 2 місяці тому +2

      @@monikaklimkova8683 Těch 5 cm snad ještě není "veľa". Ale je fakt, že nejvíc mě baví přikrýt výsev vrstvičkou kompostu.