Dobrze mówisz nt kładzenia na ogrzewanie podłogowe. Jeśli piec sobie pyrka delikatnie i mam z 18 w środku to co to za problem? Latem jest dużo gorzej w pomieszczeniu czy na zewnątrz.
Jak mówiłeś Rudy potrafi. Pełna profeska. Rzeczowo i na temat. Ja już na emeryturze ale 30 lat zaprawy w glazurze. Przydało by się abyś pokazał remont starego domu a nie tylko deweloperki. Tam dopiero są problemy i pułapki.
Pamietam , że na początku zabawy z płytkami zostawiłem na noc nie skończoną pracę i ostatni rząd plytek ,, rozjechał,, mi się na zewnątrz ok milimetra. Od tej pory ostatni rząd z przedostatnim łącze taśmą malarską albo zapieram listwą o ścianę i jest git🙂
Film rewelacja. Dla początkujących nieocenione porady. Dobra robota. Jak zaczynałem to właśnie brakowało mi takiego przewodnika. Oczywiście pewne sprawy można rozwiązać może inaczej ale na początek to zdecydowanie wystarczy by nabrać odwagi by samemu zacząć układać płytki. Pomijam oczywiscie podstawowa niezbędną wiedzę w tym temacie.
Dodałlbym że przy dylatacji obwodowej ważne jest by nie zostawiać kleju między płytką a ścianą a jeżeli chodzi o konsystencję kleju to dobrze się zaopatrzyć w wiaderko z miarką to ulatwia mieszanie, a do Ciebie Rafalku to zaopatrz się w wiaderko z płynem do silikonowania 😅 pozdrawiam 👍
Ja to zawsze używam wagi. Na każdym opakowaniu jest napisane ile litrów wody na kg kleju. Odważam wodę, taruje, odważam klej, mieszam i zawsze wychodzi idealna konsystencja
Nie dawno konczylem plytki u inwestora. Plytki z marketu 60x60 w lazience. Niby 1 gatunek a trzeba zagladac od tolu na kazda zeby strzalka szla w jednym kierunku bo jak odwrucisz chocby jedna to nie maja kata prostego( winkli) przy lazience 2x 2to pius. Ale jak byśmy chcieli zrobic salon to na pewno wyszly by cgrki.
Klade plytki po raz pierwszy i przychodze tu po dobre rady. To z konczeniem dnia pracy i asekurowaniem plytek szczegolnie sie przyda. Ja juz od 2 dni walcze z moja lazienka, bo wszystko zaczalem od zlej strony. Na poczatku dalem drewniana plyte zeby na niej ukladac plytki, a potem doszedlem do wniosku ze moglem poprostu zrobic wylewke do wyrownania podlogi. Wszyskto jest nierowno, ksztalty wokol umywalki, toalety itp, do tego brak wszystkich odpowiednich do tego narzedzi, jakis koszmar. Ale nie poddaje sie, duzo sie nauczylem przez to.
Wszystko popieram. Jedna rzecz zawsze jest sporna w zaleznosci kto jaka szkole preferuje. Mowisz ze grzebieniem smarujesz podloge a plytke na gladko. Zawsze mnie zadtanawialo czy teoj sposob jest pewniejszy czy grzebien tu i tu? My smarujemy tu i tu. Spotkalem tez ostatnio glazurnika ktory dyskutowal z nami odnosnie kierunku prowadzenia grzebienia. Zgodnie ze sztuka (przynajmniej tak mnie uczono) grzebien powinen byc w te sama strone. Starszy fachowiec (bardziej doswiadczony) twierdzil ze w poprzek. Fajnie jakbys kiedys omowil ten temat szerzej. No i kwestia wibrowania plytek. Jedni mowia ze dopiero od wymiarow 60*120 inni ze jeszcze wieksze. Niektorzy wibruja 60*60. Wiadomo gres techniczny to inna historia. Jak ty podchodzisz do wywibrowania playtek na podlodze i scianach?
11 місяців тому+2
Wibruje płytki powyżej 60x60 mniejsze formaty poprostu dobijam młotkiem gumowym.
Dzięki za odcinek. Nie jestem glazurnikiem, ale chcę sam u siebie zrobić parę metrów. Porady mega przydatne dla laika nie spodziewałem się, że klej może pracować (tip z kafelką na sucho mnie zaskoczył).
5 i 6 biorę jak swoje 😁 reszta oprócz 10 raczej znana i stosowana przeze mnie. A co do 10 to jeśli trafia się tłuste metry to na 100% wypróbuję bo metoda ciekawa. Tylko ta przyczepność do podłoża 🤔 ale obejrzę jeszcze raz jak to prezentowlaes za pierwszym razem. Jak zwykle dobry film 👍 pozdro ✌️
Dzięki, szczególnie za radę z włączona podłogówka na minimum przy układaniu, szkoda, że wcześniej nie wiedziałem. No i nakolanniki Stosujemy, szkoda kolan Panowie.
Jako wykonawca podziwiam , oglądam czasem jak go mam Twoje filmy 22:07 teraz jest chwila jak miał bym coś nagrać i obrobić w tym tyg. nie ma opcji, w następnym też 😂 ale moja rada nie ma opcji żeby któryś z widzów kanału dzwonił
Nie jestem fachowcem, ale po pracy przy płytkach u siebie w domu dodałbym jeszcze jedną poradę - zanim zaczniecie cokolwiek układać sprawdźcie płytki pod kątem odcieni i nierówności (w szczególności przy płytkach nierektyfikowanych).
Chciałem zapytać czy smarowanie klejem posadzki (ściany) na 3 rzędy płytek to nie przesada ? Często latem są otwarte okna lub drzwi balkonowe a wiaterek powoduje powstanie błony na powierzchni naniesionego kleju a tym samym płytki się nie przykleją. Osobiście śrubokrętem demontowałem na jednej budowie płytki posadzkowe , gdzie powierzchnia kleju dostała skórki i płytki się nie przykleiły. Często na budowach spotykałem płytkarzy, którzy smarowali klejem dużą powierzchnię a wtedy może dojść do w/w problemu. Inna sprawa to gęstość używanej masy do spoinowania. Wielu płytkarzy stosuje rzadką masę , bo łatwiej i szybciej się spoinuje (zwłaszcza okładzinę posadzki), ale do mnie przemawia fakt przygotowania ciut gęstszej masy do spoinowania, co ma pewne praktyczne uzasadnienie. Następnym problemem jest dystans między cokolikiem a posadzką, często widziałem, że po kilku latach posadzka siada, silikon się rozrywa i musimy dokonywać poprawek. Jakkolwiek są one płatne to wycinanie silikonu jest dość żmudne, nie spotkałem też skutecznego zmywacza do silikonu a przede wszystkim powstaje duża szpara między cokolikiem a posadzką , co ma niebagatelny wpływ na walory estetyczne wykonanych prac. Oczywiście układanie płytek to również prawidłowe wykonanie hydroizolacji , unikanie nadmiaru kleju przy skrajnych płytkach itp, itd.
Atlas geoflex, może być użyty przy dużej temperaturze podłoża. Nie mam przy sobie opakowania ale chyba 35 stopni. Biorąc pod uwagę ten parametr, uznaje że mona użyć go nawet na grzanej podłodze.
Podobają mi się twoje filmy bo są rzeczowe i jednocześnie nie bawisz się celebrytę co trochę zakłóca przekaz - przykładów na YT nie brakuje, a ja szukam konkretów i właściwej wiedzy. Powiem mi tylko proszę jak długo powinny być sezonowane podłogi po ich wykonaniu? Oczywiście posadzki na podłogówce czyli ogrzewaniu podłogowym.
Рік тому+1
Nie rozumiem pierwszej części komentarza. Dlaczego to że nie bawię się w celebryte zakłóca przekazywaną wiedzę?nagrywam filmy takie jakie sam chciałbym oglądać. To kanał tematyczny, więc nie widzę powodu żeby "świrować pawiana". Co do pytania to podkłady cementowe powinny odczekać bodajże 28dni
@ i to mi się właśnie podoba że zachowujesz się normalnie i nie tworzysz dziwnych i niepotrzebnych historii. Źle mnie zrozumiałaś i to nie było do Ciebie - miałem na myśli że odgrywanie celebryty zakłóca obraz, twoja postawa jest naturalna bez udziwnień i twój przekaz jest prosty - nic nie zmieniaj. Podoba mi się też zapoczątkowana seria spotkań z innymi fachowcami, to są fajne historie z których można wyciągnąć być może kierunek do działań dla takich osób jak ja i innych co tego potrzebują.
Krótko, zwięźle i na temat. Wykorzystam element „przerwy” w pracy, ten z klinami. Zdarzyło się odrywanie płytki, bo 3 mm poszła w dół. Pozdrawiam i powodzenia. Aha, prośba. Płytki z cegły spleśniały w kartonach. Winnych nie szukam tylko rady. Wysuszyć, szczotka ryżowa, środek bakteriobójczy i na ścianę?
świetny materiał - powiem jednak to dobrze, że poruszyłeś kwestię konsultacji z inwestorem - niestety to nie jest standardem i często zakrawa o jakiś żart - ekipy potrafią nawet nie konsultować przesunięcia ściany czy zrobienia inaczej fundamentu niż w projekcie bo "ich tak majster uczył"
Jeszcze przydałoby się powiedzieć co zrobić jak większość parteru jest takich płytkach panelowych a dylatacje raz są wszeż a raz wzdłuż. Jak ogarnąć pierwsze płytki ze wzgledu na ich łukowatosć (banany) - mijanka ma 1/3 chyba przy pierwszych sztukach jeszcze nie rozwiązuje problemu. Co np. z formatem 60x60, w którym środek płytki jest wyżej od krawędzi - da się to poprawić? Raczej odelanie gładkie trudno dostać 😉
@ wprowadzanie w błąd sie nikomu nie przyda! Skad masz takie informacje ze nie wilno układać na wlaczonej podlogowce?
Рік тому+3
@cannabiolus nigdy wprowadzanie kogokolwiek w błąd nie jest moim celem. Większość ludzi słysząc że na włączonym ogrzewaniu można kleić płytki nie zdaje sobie sprawy że klej wtedy dużo szybciej wysycha/naskurkuje itp. kleju nie powinno się "suszyć" za szybko a uruchomione ogrzewana właśnie to powoduje. Dlatego wspomniałem w filmie że zbijam ja na minimum aby klej na spokojnie sobie wyschnął. I tak jak mówię wprowadzanie kogoś w błąd nie jest moim celem. Daj znać czy moje podejście i tłumaczenie ma sens.
Super wideo😊 właśnie szukam w necie szerokość fugi przy ogrzewaniu podłogowym i zwariować idzie gres 60x60+ogrzewanie podłogowe szerokość spoin 8mm? Ha jakby to wyglądało? To są podobno normy?
Dobry film ,sam w zawodzie podoba mi się twój kanał . Czy możesz nagrać jakiś film o nieudanych cięciach maszynką ręczną dużych formatów cz tylko mi pękają 120 -ki po długości nie tak jak powinny pozdrawiam Jarek
Рік тому
Dzięki za docenienie kanału, a co do prośby to napisz czym tniesz, jakie formaty i postaram się coś wymyślić
Z tą podłogówką to tak nie do końca , pytałem kiedyś speców technicznych od klejów i twierdzili że jak najbardziej podłogówka może być włączona , gorsze są wahania temperatury na podłodze czyli włączanie i wyłączanie w trakcie klejenia i schnięcia , czyli zasada jeżeli kleisz na ciepłej podłodze ma utrzymywać stałą temperaturę. A jeszcze Dlaczego Chińczyki nazywasz Chińczyki😄, to znaczy ja nazywam dlatego że je kupowałem kiedyś na AliExpress bo na Allegro jeszcze nie było , trzeba przy kupnie zwracać uwagę bo oryginalne chińskie mają wymienny element metalowy a na przykład te z firmy motive są zalane plastikiem i gdy urwie się drucik To jest cały klipa do wyrzucenia
Robiłem podłogi w swoim nowym domu. Pierwszy raz w życiu i mam fugi 3 mm. Gres 120/20 i 60/60 . Jak ktoś będzie jeździł nosem po podłodze to znaczy że jest pijany i nie będę go słuchał. Fuga 3 mm mnie nie gryzie a wolę mieć spokojną głowę niż problem.
Ale przecież można bezfugowo? Oj znam upartych inwestorów, którym nie można było przetłumaczyć. A, że po roku płytki pękają...Wina płytek,wina kleju,wina majstra😁
@@zcha123 Najczęściej wina majstra 😁 Mam to samo w warsztacie... przychodzą mądrzy inaczej, mówią mi jak to ma być zrobione 🤣🤣🤣 Wtedy ja pokazuje im szafkę i mówię,,tu masz narzędzia i zrób " Jebane żłoby wychowane na tik toku 🤣😁👍
@ ja już tam działam tylko póki co przygotowuje inne rzeczy. To nie tylko salon a cały dom. Ale 120x120 cały parter podłoga i łazienki podłogi i ściany.
Jastrych orzy ogrzewaniu podlogowym ma temperature kilka stopni wyzsza niz zadana na sterowniku, czyli powiedzmy 27 stopni przy zadanej 20-21. Kleje, szczegolnie zelowe maja zakres ukladania do 35 stopni. Wiec nie widze potrzeby zeby wylaczac podlogowe ogrzewanie nawet w polu w ktorym bedzie ukladana plytka. Sam tak robie od lat i nic zlego sie nie dzieje.
Czy układając tego rodzaju płytki, bierzesz z jednej paczki a potem z kolejnej , czy z kilku paczek na raz (aby wymieszać ewentualne różnice odcieni) ??
Ja u siebie w piwnicy ułożyłem 80 m kw podłogi i około 300 m kw ścian. Układałem to pierwszy raz. W tym klatka schodowa ze ścianami. Układałem gres techniczny 33x33. Krzyrzyki dlałem 1,5 mm gdzie producent zaleca minimum 5mm. Dało rade to ułożyć, ale nie polecam. Gres techczny mimo gat I jest mega krzywy.
Wujek fajnie sie cb oglada. Tylko malo tych filmikow, prosimy wiecej filmikow
Рік тому
Miło się czyta takie opinie, ale obecnie pogodzenie pracy, YT, domu, i otwierania drugiego biznesu wraz z kanałem na YT zajmuje za dużo czasu. Wolę skupić się na 1 filmie tygodniowo, ale żeby był wartosciowy
Dzień dobry:) Chciałam się grzecznie zapytać czy dyletacje przy ścianie można zrobić nie z cienkiego styropianu tylko z pianki i jaką piankę należy użyć? Ja chcę najpierw zrobić wylewki na podłodze ponieważ mam już ułożony styropian na podłodze potem chce zrobić tynki na ścianach nie mam jeszcze zrobionej dyletacji, tylko mam położoną na podłodze folie dwa razy styropian i znowu folie i na to ma iść wylewka, i dopiero wtedy zrobię tynki cementowo wapienne a ogrzewanie będzie na prąd bedą to maty grzewcze
Kiedy powinnam położyć tą dyletację i zrobić ją np z 2 cm styropianu czy z piany i z jakiej piany i czy jak będę ją obcinać po wylewce to przykładać sobie kafelkę albo panele aby przyciąć ją trochę wyżej niż równo z podłogą aby kafelki na podłodze nie przylegały do tynków czy kafelek na ścianie np. w łazience? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Renata.
Mimo ze wiekszosc z nich znalem to film przydatny. Z innej baczki mam pytanie - jakich otwornic do gresu i tarcz do cięcia gresu uzywasz? Na ile otworow taka otwornica wystarcza? Pozdro
Рік тому+1
Otwornice głównie z cerama x. Stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry
My np. tniemy glazurę pomarańczowymi tarczami z ceram x i są super. Wystarczają na długo. Ostatnio mieliśmy sporo cięcia przy gresie technicznym i akurat sporo szliwerka cięliśmy. Tarczy zostało jeszcze sporo. Nimi też robimy pierwsze cięcie na 90'. Potem jak trzeba patldem dopracowujemy lub jeśli trzeba więcej doszlifować to listkowymi diamentami z motive p120. Drogie są te listkowe tarcze i szczególnie na twardych płytkach gubią diamenty ale praca tą tarcza to czysta przyjemność.
Hej, chce położyć kafelki na stare kafelki, zależy mi na bardzo małej warstwie kleju, co byś poradził na klej? Jakiś epoksydowy i zmatowić stare?
11 місяців тому
Masz kilka rozwiązań-jeśli stare płytki się mocno trzymają, możesz się podnieść z podłogą do góry to wystarczy odtluścić, grunt szczepny i kleisz kolejne płytki.
Może komuś się przyda. Większość klejów jest od +5. Ja ostatnio ukłdałem u siebie w kotłowni, a że nie mam jeszcze ogrzewania a noce były dośc mroźne szkuałem kleju który wiaże w niższych temperaturach i znalazłem jakiegoś atlasa w granatowym worku który wiąże od 1 stopnia. I związał elegnacko. Płytki szły na ścianę.
Witam. Czy trzeba wygrzewać podłogę przed położeniem płytek na podłodze. Wylewka betonowa była Robina rok wcześniej. A jeszcze nie mam ogrzewania. Ogrzewanie będzie tylko podłogowe?
Fajny film z ciekawymi poradami. Mam pytanie jeśli chodzi o pytki panelowe to łatwiej jest położyć krótsze czy takie 120cm długie? Pytanie ogólne biorąc pod uwagę różne rzeczy wypoziomowanie trudność wykonania? Z góry dzięki.
dziękuję zainteresowałeś mnie jeśli chodzi o plasko tylko trochę mi to urządzenie nie pasuje do informacji które wyczytałem czyli smarowanie w kierunku krótszego boku@
Рік тому
@@DawidGdybadz fakt, to jedyna rzecz która jest powiedzmy sprzeczna z założeniami co do układania płytek. Ale odrywalem już tak klejona płytkę (film jest na kanale) i wszystko ładnie trzymało
super materiał bez zbędnego pierdolenia achów i echów , takie pytanko dlaczego kladziesz klej na plytce na gladko a na podlodze na grzebien ? bo wiekszosc daje grzebien na podloge i grzebien rownolegle na plytke , pozdrawiam
Рік тому+1
Dzięki za opinię o materiale, co do pytania to jeśli masz podłoże równe to wystarczy klej na podłogę i na ostro płytka w celu poprawy przyczepności. Klejenie na grzebień płytki i podłogi nie zaszkodzi a nawet jest wymagane przy klejeniu płytek na zewnątrz
Bardzo fajny poradnik Pytanko czy można ułożyć na raz cala ścianę wysokość około 3m czy trzeba robić to na raty aby płytki nie zjechały lub inaczej się odkształciły ? Pozdro
Рік тому+1
Wszystko zależy od tego jak zaczynasz kleić czy od podłogi, gdzie masz stabilne podłoże czy np od 2 rzędu. Mi osobiście lepiej się robi całe ściany na raz
Jaka dylatacje zostawiasz miedzy plytka a rama okna? U mnie strzela puka przy slonecznym dniu. Jakby z okna jakby z podlogi. A dylatacji zostawilem tylko na silikon
Ciekawy materiał, przynajmniej dla takiego amatora jak ja któremu raz na 10 lat zdarza się układać płytki 😁. Mam przy okazji komentarza takie pytanie: czy jeśli wyjadę z klejem sporo poza ostatnią płytkę którą uda mi sie przykleić danego dnia i oczywiście ściągnę ten nadmiar kleju to czy taką powierznię "zabrudzoną" klejem powinno się gruntować przed nową warstwą kleju?
Szefu ! Prośba jest. Podpowiedz jakie szczypce zaciskowe mógłbym zakupić, ale takie aby były uniwersalne do klipsów Kubala jak i solida czy też innych (dla fugi od 2mm ). Dzięki za materiał
Witam Pana. Mam pytanie. Dlaczego u mnie w salonie pod płytkami 60x60 słychać trzaski jak załączy się podlogowka a później jak się wyłączy i stygnie. Fuga 2mm jest. Zakładał je kiedyś taki mój znajomy, nie wiem jaki klej był użyty. Proszę o pomoc co jest przyczyną takiego trzaskanie. Czy może wymiana fugi coś pomuc.
Місяць тому
Proszę obstukać płytki czy są głuche, prawdopodobnie podłoga gdzieś pracuje na dylatacjach.
Tak pod niektórymi płytkami jest głucho, jakby były położone na placki. Myślałem o wydłubaniu fugi odkurzenie i wlaniu żadkiego kleju uelastycznionego aby to wypełnił. Może to coś da. Jak Pan myśli.
Ja jestem ciekaw w przypadku budowlancow/yputuberow czy maxie zapis w umowie ze bedziecie nagrywac filmy na inwestycji
Рік тому+1
Ja oczywiście zawsze się pytam klienta czy mogę nagrywać. Nie wyobrażam sobie nagrywać bez zgody. Zresztą moi klienci sami oglądają te filmy, widzą każdy etap nawet ten już ukryty więc im to też na rękę.
Niektórzy robią płyty duże bez fugowo i to wcale źle nie wygląda. Są szczeliny między nimi ale bardzo, bardzo małe - tak na grubość tak 0,3 mm (zboczenie zawodowe musiałem zmierzyć).
@@maciejo88le66Niestety nie mogę się zgodzić rozwiązania o których pisałem z powodzeniem stosuje się za granicą i nikt nie ma do tego zastrzeżeń. Szkopuł w tym, że wymaga to od wykonawcy bardzo dużej precyzji. Ta precyzja jest tym argumentem dla której wielu wybiera prostszą drogę i stosuje fugi. Dylatacja jest tym czymś co musi być zachowane, bo każdy materiał pracuje. Jeżeli jednak taka dylatacja jest mała to stosowanie fug nie jest konieczne i nawet niepotrzebne. Nie jestem specjalistą od wszystkiego i upierać się nie będę. Jak się z czymś stykam oceniam to pod kątem wiedzy którą posiadam i którą mogę pozyskać (zazwyczaj z wielu różnych źródeł dla porównania) i na tej podstawie dokonuję oceny. Zazwyczaj mam rację, co jednak nie oznacza, że zdarza mi się coś ocenić błędnie, a że jestem samokrytyczny, to do własnych błędów się przyznaję. W ocenie połączenia płytek podłogowych w systemie bezfugowym na posadzce - nie widzę żadnych przeciwwskazań. Płyty są duże, sprowadzane z zagranicy, położone w odstępach około 0,3 mm. Rozwiązanie to funkcjonuje to u mojego kuzyna już jakiś czas i dobrze się sprawdza. Jeżeli ma Pan jednak jakieś zastrzeżenia to chętnie wysłucham.
@@robi2757 po pierwsze płytki są różnie, nawet jeśli są raktyfikowanw to mogą się różnić wymiarem np o 0,5 mm i "bezfugowe" położenie te różnice pokaże. Ale to tylko względy estetyczne. Względy techniczne czy też fizyczne są ważniejsze. Fuga to nie tylko coś ozdobnego, ma dużo ważniejsze zadania jak choćby kompensacja naprężeń. Płytki, wylewka czy ściany cały czas pracują, mają inne wartości rozszerzalności cieplnej i jeśli coś mocniej zapracuje to ma pęknąć fuga a nie płytka. Są badania o których można przeczytać na szkoleniach które pokazują te wartości. Przykładowo przy amplitudzie temperatur 30 stopni różnica w rozszerzalności cieplnej jastrychu i płytki na 10mb to około 8 mm. W sensie: płytki praktycznie nie zapracują, ale jastrych betonowy już owszem. I coś te naprężenia musi przenieść. Jeśli nie ma fug to zaczynają się uszczerbienia płytek, albo w granicznych sytuacjach ich pęknięcie. Kolejna rzecz: względy zdrowotne. Przy fudze 0,3 mm o których pan pisał nawet po zafugowaniu każda fuga po czasie się wykruszy bo jest to zbyt mała szerokość. Większość fug jest od 1 mm w górę. Jeśli nie ma uszczelnionych fug to w tych 0,3 mm
@@maciejo88le66Standardowo ma Pan rację, ale są ludzie którzy kasą się podcierają i stać ich na takie rzeczy, których standardowo się nie stosuje. Tak jest akurat w tym przypadku. Od tych płytek może Pan poziomicę ustawiać. Co do naprężeń i aspektów budowlanki o których Pan pisze to osobiście mam mieszane odczucia. Miałem pewne problemy u siebie w domu z wyrwami w ścianie nośnej (szczeliny były tak duże w ścianach nośnych w bloku, że można było wsadzić całą rękę. Tynk pękał, fachowcy robili mi to zgodnie ze sztuką wiele razy. Wykorzystali chyba wszystkie znane możliwości i technologie - i nic to nie dało. Dodatkowo w pobliżu przebiega linia kolejowa, a wibracje przenoszone od przejeżdżających pociągów dokładały swoje do całego problemu. Nie jestem budowlańcem ale siadłem i zacząłem analizować różne rozwiązania, dostępne technologie. W rezultacie wymyśliłem coś co zdaniem wielu budowlańców nie miało prawa działać, a jednak od 7 lat mam święty spokój z pęknięciami, a zastosowane przeze mnie rozwiązanie jest czymś co w budowlance w ogóle nie istnieje. Nazwałem to pływającą ścianą. Nie ma tam żadnych siatek, ani elastycznych tynków, szpachli itp rzeczy, ani płyt gk, czy pian. Zresztą to co mam u siebie w domu całkowicie przeczy wszelkim standardowym rozwiązaniom. Dotyczy to zarówno zabudowy, systemów sterowania automatyki domowej oraz systemów meblowych. Na wielu rzeczach się nie znam, ale potrafię się wszystkiego nauczyć i przychodzi mi to bardzo łatwo, a jestem na tyle dokładny i skrupulatny, że z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jeżdżąc po Polsce (z racji wykonywania zleceń z zakresu elektrotechniki, teletechniki i informatyki), nie spotkałem fachowca, który to co ja u siebie zrobiłem - zrobiłby lepiej. Czego bardzo żałuję, bo bardzo chętnie wiele rzeczy bym zlecił innym. Nie spotkałem jednak na tyle dobrych fachowców, którym mógłbym cokolwiek powierzyć. Co do norm, przepisów i zasad na które się Pan powołuje, to jest z nimi zawsze jeden istotny problem - nigdy nie obejmują one wszystkich możliwych zjawisk w zakresie oddziaływania na dany materiał. Ludzie są bardzo wygodni i dlatego we wszystkim lubią zwyczajnie uogólniać. Wchodząc w zakres szczegółowy, każdą taką normę można obalić i udowodnić, że jest błędna wchodząc w zakres fizyki, matematyki i logiki. Nie oznacza to, że wszyscy to co robią, robią źle - zwyczajnie nie każde wykonanie jest stricte idealne, co nie znaczy że nie powinno do ideału dążyć. Jak słyszę od fachowca hasło: "zrobić, żeby się nie narobić", to z góry takiemu dziękuję.
Świetny kanał, świetne porady, skondensowane bez zbędnych zapychaczy czasu - w ten sposób szanujesz czas widza, dziękuję Ci za to.
Dzięki 👍
Dobrze mówisz nt kładzenia na ogrzewanie podłogowe. Jeśli piec sobie pyrka delikatnie i mam z 18 w środku to co to za problem? Latem jest dużo gorzej w pomieszczeniu czy na zewnątrz.
Jak mówiłeś Rudy potrafi. Pełna profeska. Rzeczowo i na temat.
Ja już na emeryturze ale 30 lat zaprawy w glazurze. Przydało by się abyś pokazał remont starego domu a nie tylko deweloperki. Tam dopiero są problemy i pułapki.
Z sanek korzystam już kilka lat 😁 a płytki klade od 20. Wszystkie porady sensowne👍
Z tym dołożeniem plytki na sucho super pomysl :)
Pamietam , że na początku zabawy z płytkami zostawiłem na noc nie skończoną pracę i ostatni rząd plytek ,, rozjechał,, mi się na zewnątrz ok milimetra. Od tej pory ostatni rząd z przedostatnim łącze taśmą malarską albo zapieram listwą o ścianę i jest git🙂
Co film i autor to inne bardzo wartościowy porady i tak samo u ciebie znalazłem kilka ciekawostek które stawiam w moim osobistym TOP
Porada 11 - zwłaszcza dla amatorów takich jak ja - nie ścigaj się sam z sobą. Pośpiech jest wrogiem dokładności.
Fajnie ze całe twoje filmy skupiaja sie na tłumaczeniu i wjasnianiu roboty a nie na laniu wody.Tak 3maj💪
Film rewelacja. Dla początkujących nieocenione porady. Dobra robota. Jak zaczynałem to właśnie brakowało mi takiego przewodnika. Oczywiście pewne sprawy można rozwiązać może inaczej ale na początek to zdecydowanie wystarczy by nabrać odwagi by samemu zacząć układać płytki. Pomijam oczywiscie podstawowa niezbędną wiedzę w tym temacie.
Człowiek całe swoje życie uczy się na błędach ale dzięki takim filmikom popełnia ich zdecydowanie mniej pozdrawiam 😌👌👍
@mateuszzakrzewski8685 takie jest założenie tych filmow
Dzięki śliczne za poradę, święci garnków nie lepią, jeszcze raz dziękuję za podzieleniem się wiedzą.
Jakiej firmy stosuje Pan system do poziomawania plytek ?
Spoko porady jak bym słyszał siebie Miło posłuchać mądrego 😊
Dodałlbym że przy dylatacji obwodowej ważne jest by nie zostawiać kleju między płytką a ścianą a jeżeli chodzi o konsystencję kleju to dobrze się zaopatrzyć w wiaderko z miarką to ulatwia mieszanie, a do Ciebie Rafalku to zaopatrz się w wiaderko z płynem do silikonowania 😅 pozdrawiam 👍
Nie ma czegoś takiego jak delatacja. Chyba trzeba się w słownik zaopatrzyć
@@TheMateusz0709 dzięki poprawiłem
Ja to zawsze używam wagi. Na każdym opakowaniu jest napisane ile litrów wody na kg kleju. Odważam wodę, taruje, odważam klej, mieszam i zawsze wychodzi idealna konsystencja
Potwierdziłeś wiadomości, jakie otrzymałem od doświadczonych ludzi, biorę się za robotę
Dzięki za porady bardzo fajnie tłumaczysz pozdrawiam
Dzięki
Nie dawno konczylem plytki u inwestora. Plytki z marketu 60x60 w lazience. Niby 1 gatunek a trzeba zagladac od tolu na kazda zeby strzalka szla w jednym kierunku bo jak odwrucisz chocby jedna to nie maja kata prostego( winkli) przy lazience 2x 2to pius. Ale jak byśmy chcieli zrobic salon to na pewno wyszly by cgrki.
Kurde wreszcie ktoś mi odpowiedział na dwa pytania, jaka grubość krzyżaków i co zrobić z tą pianką po wylewkach, dzięki.
Klade plytki po raz pierwszy i przychodze tu po dobre rady. To z konczeniem dnia pracy i asekurowaniem plytek szczegolnie sie przyda. Ja juz od 2 dni walcze z moja lazienka, bo wszystko zaczalem od zlej strony. Na poczatku dalem drewniana plyte zeby na niej ukladac plytki, a potem doszedlem do wniosku ze moglem poprostu zrobic wylewke do wyrownania podlogi. Wszyskto jest nierowno, ksztalty wokol umywalki, toalety itp, do tego brak wszystkich odpowiednich do tego narzedzi, jakis koszmar. Ale nie poddaje sie, duzo sie nauczylem przez to.
Super film oby tak dalej Daven jesteś super 👌 gość pozdrawiam Grzegorz.
Dzięki
Ja wlasnie dokladnie tak robie pozdrawiam
Wszystko popieram. Jedna rzecz zawsze jest sporna w zaleznosci kto jaka szkole preferuje.
Mowisz ze grzebieniem smarujesz podloge a plytke na gladko.
Zawsze mnie zadtanawialo czy teoj sposob jest pewniejszy czy grzebien tu i tu?
My smarujemy tu i tu.
Spotkalem tez ostatnio glazurnika ktory dyskutowal z nami odnosnie kierunku prowadzenia grzebienia.
Zgodnie ze sztuka (przynajmniej tak mnie uczono) grzebien powinen byc w te sama strone. Starszy fachowiec (bardziej doswiadczony) twierdzil ze w poprzek.
Fajnie jakbys kiedys omowil ten temat szerzej.
No i kwestia wibrowania plytek. Jedni mowia ze dopiero od wymiarow 60*120 inni ze jeszcze wieksze.
Niektorzy wibruja 60*60.
Wiadomo gres techniczny to inna historia.
Jak ty podchodzisz do wywibrowania playtek na podlodze i scianach?
Wibruje płytki powyżej 60x60 mniejsze formaty poprostu dobijam młotkiem gumowym.
Świetne i przydatne porady.
Dzięki za odcinek. Nie jestem glazurnikiem, ale chcę sam u siebie zrobić parę metrów. Porady mega przydatne dla laika nie spodziewałem się, że klej może pracować (tip z kafelką na sucho mnie zaskoczył).
Dzięki wielkie za te podpowiedzi. Bardzo mi się przydadzą. Pozdrawiam. 😀
Dobrze mówisz warto się czegoś nowego dowiedzieć
Świetny odcinek, ładnie powiedziane . Sugeruje nie czepiać się panie "Miodek"...😊
Dzięki , bardzo wartościowy materiał
Dziękuję I pozdrawiam
5 i 6 biorę jak swoje 😁 reszta oprócz 10 raczej znana i stosowana przeze mnie. A co do 10 to jeśli trafia się tłuste metry to na 100% wypróbuję bo metoda ciekawa. Tylko ta przyczepność do podłoża 🤔 ale obejrzę jeszcze raz jak to prezentowlaes za pierwszym razem. Jak zwykle dobry film 👍 pozdro ✌️
Perfekcjonizm. Pieknie to wygląda u Ciebie. 🙂
Dziękuję za cenny materiał.
Pozdrawiam
siema majster fajnie że się dzielisz wiedzą ,coś już wiedziałem i stosuję, nawe jeśli jadna porada z tego się przyda to już coś pozdro
Dobre podejście 👍
Dzięki, szczególnie za radę z włączona podłogówka na minimum przy układaniu, szkoda, że wcześniej nie wiedziałem.
No i nakolanniki Stosujemy, szkoda kolan Panowie.
Jako wykonawca podziwiam , oglądam czasem jak go mam Twoje filmy 22:07 teraz jest chwila jak miał bym coś nagrać i obrobić w tym tyg. nie ma opcji, w następnym też 😂 ale moja rada nie ma opcji żeby któryś z widzów kanału dzwonił
Nie jestem fachowcem, ale po pracy przy płytkach u siebie w domu dodałbym jeszcze jedną poradę - zanim zaczniecie cokolwiek układać sprawdźcie płytki pod kątem odcieni i nierówności (w szczególności przy płytkach nierektyfikowanych).
Chciałem zapytać czy smarowanie klejem posadzki (ściany) na 3 rzędy płytek to nie przesada ? Często latem są otwarte okna lub drzwi balkonowe a wiaterek powoduje powstanie błony na powierzchni naniesionego kleju a tym samym płytki się nie przykleją. Osobiście śrubokrętem demontowałem na jednej budowie płytki posadzkowe , gdzie powierzchnia kleju dostała skórki i płytki się nie przykleiły. Często na budowach spotykałem płytkarzy, którzy smarowali klejem dużą powierzchnię a wtedy może dojść do w/w problemu. Inna sprawa to gęstość używanej masy do spoinowania. Wielu płytkarzy stosuje rzadką masę , bo łatwiej i szybciej się spoinuje (zwłaszcza okładzinę posadzki), ale do mnie przemawia fakt przygotowania ciut gęstszej masy do spoinowania, co ma pewne praktyczne uzasadnienie. Następnym problemem jest dystans między cokolikiem a posadzką, często widziałem, że po kilku latach posadzka siada, silikon się rozrywa i musimy dokonywać poprawek. Jakkolwiek są one płatne to wycinanie silikonu jest dość żmudne, nie spotkałem też skutecznego zmywacza do silikonu a przede wszystkim powstaje duża szpara między cokolikiem a posadzką , co ma niebagatelny wpływ na walory estetyczne wykonanych prac. Oczywiście układanie płytek to również prawidłowe wykonanie hydroizolacji , unikanie nadmiaru kleju przy skrajnych płytkach itp, itd.
Suuuper porady, wielkie dzieki
super film. porady czyste złoto
Cieszę się że mogłem pomóc
Spoko wszystko stosowane od lat 👏
Atlas geoflex, może być użyty przy dużej temperaturze podłoża. Nie mam przy sobie opakowania ale chyba 35 stopni. Biorąc pod uwagę ten parametr, uznaje że mona użyć go nawet na grzanej podłodze.
Tak dokładnie, technik z atlasa mówił że można kłaść na grzaną
Podobają mi się twoje filmy bo są rzeczowe i jednocześnie nie bawisz się celebrytę co trochę zakłóca przekaz - przykładów na YT nie brakuje, a ja szukam konkretów i właściwej wiedzy.
Powiem mi tylko proszę jak długo powinny być sezonowane podłogi po ich wykonaniu? Oczywiście posadzki na podłogówce czyli ogrzewaniu podłogowym.
Nie rozumiem pierwszej części komentarza. Dlaczego to że nie bawię się w celebryte zakłóca przekazywaną wiedzę?nagrywam filmy takie jakie sam chciałbym oglądać. To kanał tematyczny, więc nie widzę powodu żeby "świrować pawiana". Co do pytania to podkłady cementowe powinny odczekać bodajże 28dni
@ i to mi się właśnie podoba że zachowujesz się normalnie i nie tworzysz dziwnych i niepotrzebnych historii. Źle mnie zrozumiałaś i to nie było do Ciebie - miałem na myśli że odgrywanie celebryty zakłóca obraz, twoja postawa jest naturalna bez udziwnień i twój przekaz jest prosty - nic nie zmieniaj. Podoba mi się też zapoczątkowana seria spotkań z innymi fachowcami, to są fajne historie z których można wyciągnąć być może kierunek do działań dla takich osób jak ja i innych co tego potrzebują.
@ a w przypadku andryhydu?
@@marcinnowak3856 to już bardziej skomplikowane- tu musisz mierzyć wilgotność. Pod płytki powinna być bodajże poniżej 1%
Krótko, zwięźle i na temat. Wykorzystam element „przerwy” w pracy, ten z klinami. Zdarzyło się odrywanie płytki, bo 3 mm poszła w dół. Pozdrawiam i powodzenia. Aha, prośba. Płytki z cegły spleśniały w kartonach. Winnych nie szukam tylko rady. Wysuszyć, szczotka ryżowa, środek bakteriobójczy i na ścianę?
Kupić nowe😂
świetny materiał - powiem jednak to dobrze, że poruszyłeś kwestię konsultacji z inwestorem - niestety to nie jest standardem i często zakrawa o jakiś żart - ekipy potrafią nawet nie konsultować przesunięcia ściany czy zrobienia inaczej fundamentu niż w projekcie bo "ich tak majster uczył"
dziękuję za porady będę walczył
Kurde super czasy, jeszcze kilka lat temu takich "szkoleń" nie było. Dziś wszystko na tacy. Pozdrowionka. 👍
Praca to na drutach budowlana jest robota.
Dobra robota , zrozumiale i na rzeczy . Miło posłuchać mądrego.
Z tym na sucho nigdy nie pomyślałem ☺️
Bardzo dobre film i porady 💪
Jeszcze przydałoby się powiedzieć co zrobić jak większość parteru jest takich płytkach panelowych a dylatacje raz są wszeż a raz wzdłuż. Jak ogarnąć pierwsze płytki ze wzgledu na ich łukowatosć (banany) - mijanka ma 1/3 chyba przy pierwszych sztukach jeszcze nie rozwiązuje problemu.
Co np. z formatem 60x60, w którym środek płytki jest wyżej od krawędzi - da się to poprawić? Raczej odelanie gładkie trudno dostać 😉
Spoko filmik sam jestem glazurnikiem z sporym starzem 👍😁
Dziękuję!
Bardzo dobry film 👍
Dobre porady 👍
super porady majster dzieki
Mam nadzieję że się przydadzą
@ wprowadzanie w błąd sie nikomu nie przyda! Skad masz takie informacje ze nie wilno układać na wlaczonej podlogowce?
@cannabiolus nigdy wprowadzanie kogokolwiek w błąd nie jest moim celem. Większość ludzi słysząc że na włączonym ogrzewaniu można kleić płytki nie zdaje sobie sprawy że klej wtedy dużo szybciej wysycha/naskurkuje itp. kleju nie powinno się "suszyć" za szybko a uruchomione ogrzewana właśnie to powoduje. Dlatego wspomniałem w filmie że zbijam ja na minimum aby klej na spokojnie sobie wyschnął. I tak jak mówię wprowadzanie kogoś w błąd nie jest moim celem. Daj znać czy moje podejście i tłumaczenie ma sens.
tak samo robię. DOBRY film. szacunek za ciężka prace, że zrobiłeś taki film.
Super wideo😊 właśnie szukam w necie szerokość fugi przy ogrzewaniu podłogowym i zwariować idzie gres 60x60+ogrzewanie podłogowe szerokość spoin 8mm? Ha jakby to wyglądało? To są podobno normy?
Bardzo pomocny film
jaką fugę użyłeś do tych płytek? kolor i firmę jeśli pamiętasz ps. bardzo ładnie wygląda twoja praca
Dobry film ,sam w zawodzie podoba mi się twój kanał .
Czy możesz nagrać jakiś film o nieudanych cięciach maszynką ręczną dużych formatów cz tylko mi pękają 120 -ki po długości nie tak jak powinny pozdrawiam Jarek
Dzięki za docenienie kanału, a co do prośby to napisz czym tniesz, jakie formaty i postaram się coś wymyślić
Z tą podłogówką to tak nie do końca , pytałem kiedyś speców technicznych od klejów i twierdzili że jak najbardziej podłogówka może być włączona , gorsze są wahania temperatury na podłodze czyli włączanie i wyłączanie w trakcie klejenia i schnięcia , czyli zasada jeżeli kleisz na ciepłej podłodze ma utrzymywać stałą temperaturę. A jeszcze Dlaczego Chińczyki nazywasz Chińczyki😄, to znaczy ja nazywam dlatego że je kupowałem kiedyś na AliExpress bo na Allegro jeszcze nie było , trzeba przy kupnie zwracać uwagę bo oryginalne chińskie mają wymienny element metalowy a na przykład te z firmy motive są zalane plastikiem i gdy urwie się drucik To jest cały klipa do wyrzucenia
Robiłem podłogi w swoim nowym domu. Pierwszy raz w życiu i mam fugi 3 mm. Gres 120/20 i 60/60 . Jak ktoś będzie jeździł nosem po podłodze to znaczy że jest pijany i nie będę go słuchał. Fuga 3 mm mnie nie gryzie a wolę mieć spokojną głowę niż problem.
Ale przecież można bezfugowo? Oj znam upartych inwestorów, którym nie można było przetłumaczyć. A, że po roku płytki pękają...Wina płytek,wina kleju,wina majstra😁
@@zcha123 Najczęściej wina majstra 😁
Mam to samo w warsztacie... przychodzą mądrzy inaczej, mówią mi jak to ma być zrobione 🤣🤣🤣
Wtedy ja pokazuje im szafkę i mówię,,tu masz narzędzia i zrób "
Jebane żłoby wychowane na tik toku 🤣😁👍
Cześć a mi jak mówią jak mam to robić to informuje takich doradców że będzie to drożej kosztować o conajmniej 500 zł
Co mogę powiedzieć :) no zgadzam się ze wszystkim 😂 a to Plasko musze wkońcu wypróbować chociaż teraz mam te 120x120 ale może też by dało w sumie rade
Czyli bierzesz ten salon?
@ ja już tam działam tylko póki co przygotowuje inne rzeczy. To nie tylko salon a cały dom. Ale 120x120 cały parter podłoga i łazienki podłogi i ściany.
Super dzięki
Jastrych orzy ogrzewaniu podlogowym ma temperature kilka stopni wyzsza niz zadana na sterowniku, czyli powiedzmy 27 stopni przy zadanej 20-21. Kleje, szczegolnie zelowe maja zakres ukladania do 35 stopni. Wiec nie widze potrzeby zeby wylaczac podlogowe ogrzewanie nawet w polu w ktorym bedzie ukladana plytka. Sam tak robie od lat i nic zlego sie nie dzieje.
Mam, kupiłem i zdaje egzamin ten grzebień 👍😊
Ale jak to ja poprawię konstruktora i zrobię uniwersal😅. Czy taki grzebień czy taki, będę miał pole manewru 😊
Leci sub🔥
Co jak leci dylatacja prostopadle do dlugosci plytek( oderotnie niz w filmie ) robic ją, przecinac plytki czy mozna nie robic dylatacji ?
Trzeba pamiętać że zmniejszając przeplywy do stref tezeba pozniej odpowiednio ustawić
Super porady. Pozdro. 👋
Fajnie że się podoba 👍
Przy kwadratowych plytkach nie ma znaczenia ten box ale przy tych co pokazales nie lepiej smarowac posadzkę w szerz ?
Czy układając tego rodzaju płytki, bierzesz z jednej paczki a potem z kolejnej , czy z kilku paczek na raz (aby wymieszać ewentualne różnice odcieni) ??
Z kilku paczek
Ja u siebie w piwnicy ułożyłem 80 m kw podłogi i około 300 m kw ścian. Układałem to pierwszy raz. W tym klatka schodowa ze ścianami. Układałem gres techniczny 33x33. Krzyrzyki dlałem 1,5 mm gdzie producent zaleca minimum 5mm. Dało rade to ułożyć, ale nie polecam. Gres techczny mimo gat I jest mega krzywy.
To już wiesz dlaczego zalecane były 5mm😉
Grzebień fajny ale nie do tego formatu , zawsze smarujemy w kierunku krótszej krawędzi żeby łatwiej pozbyć się powietrza z pod płytki
Wujek fajnie sie cb oglada. Tylko malo tych filmikow, prosimy wiecej filmikow
Miło się czyta takie opinie, ale obecnie pogodzenie pracy, YT, domu, i otwierania drugiego biznesu wraz z kanałem na YT zajmuje za dużo czasu. Wolę skupić się na 1 filmie tygodniowo, ale żeby był wartosciowy
@ To sie właśnie ceni i podoba. Zdrowia życzę dla całej rodziny,i cierpliwości do pracy.
Czy taśmy hydroizolacyjne kleimy dookoła podłogi jeśli idzie hydro na podłodze?
Dzień dobry:) Chciałam się grzecznie zapytać czy dyletacje przy ścianie można zrobić nie z cienkiego styropianu tylko z pianki i jaką piankę należy użyć? Ja chcę najpierw zrobić wylewki na podłodze ponieważ mam już ułożony styropian na podłodze potem chce zrobić tynki na ścianach nie mam jeszcze zrobionej dyletacji, tylko mam położoną na podłodze folie dwa razy styropian i znowu folie i na to ma iść wylewka, i dopiero wtedy zrobię tynki cementowo wapienne a ogrzewanie będzie na prąd bedą to maty grzewcze
Kiedy powinnam położyć tą dyletację i zrobić ją np z 2 cm styropianu czy z piany i z jakiej piany i czy jak będę ją obcinać po wylewce to przykładać sobie kafelkę albo panele aby przyciąć ją trochę wyżej niż równo z podłogą aby kafelki na podłodze nie przylegały do tynków czy kafelek na ścianie np. w łazience?
Dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam Renata.
Z w jakich rejonach Polski Pan pracuje ? Czy ma Pan wolny termin na początku przyszłego roku ?
Działam na Śląsku, ale kończę z wykonywaniem tego zawodu.
A jak zrobić deklaracje na płytkach jodełka . Trzeba ciąć linię?
Kłaniam się nisko i dziękuję za kontent 😏
Mimo ze wiekszosc z nich znalem to film przydatny.
Z innej baczki mam pytanie - jakich otwornic do gresu i tarcz do cięcia gresu uzywasz? Na ile otworow taka otwornica wystarcza? Pozdro
Otwornice głównie z cerama x. Stosunek ceny do jakości jest bardzo dobry
My np. tniemy glazurę pomarańczowymi tarczami z ceram x i są super. Wystarczają na długo. Ostatnio mieliśmy sporo cięcia przy gresie technicznym i akurat sporo szliwerka cięliśmy. Tarczy zostało jeszcze sporo.
Nimi też robimy pierwsze cięcie na 90'.
Potem jak trzeba patldem dopracowujemy lub jeśli trzeba więcej doszlifować to listkowymi diamentami z motive p120. Drogie są te listkowe tarcze i szczególnie na twardych płytkach gubią diamenty ale praca tą tarcza to czysta przyjemność.
Są pace do kleju na 45 ° 👍
Super film!
Cieszę się że się podoba
Hej, chce położyć kafelki na stare kafelki, zależy mi na bardzo małej warstwie kleju, co byś poradził na klej? Jakiś epoksydowy i zmatowić stare?
Masz kilka rozwiązań-jeśli stare płytki się mocno trzymają, możesz się podnieść z podłogą do góry to wystarczy odtluścić, grunt szczepny i kleisz kolejne płytki.
Może komuś się przyda. Większość klejów jest od +5. Ja ostatnio ukłdałem u siebie w kotłowni, a że nie mam jeszcze ogrzewania a noce były dośc mroźne szkuałem kleju który wiaże w niższych temperaturach i znalazłem jakiegoś atlasa w granatowym worku który wiąże od 1 stopnia. I związał elegnacko. Płytki szły na ścianę.
Witam. Czy trzeba wygrzewać podłogę przed położeniem płytek na podłodze. Wylewka betonowa była Robina rok wcześniej. A jeszcze nie mam ogrzewania. Ogrzewanie będzie tylko podłogowe?
Wygrzanie obowiązkowe
Fajny film z ciekawymi poradami.
Mam pytanie jeśli chodzi o pytki panelowe to łatwiej jest położyć krótsze czy takie 120cm długie?
Pytanie ogólne biorąc pod uwagę różne rzeczy wypoziomowanie trudność wykonania?
Z góry dzięki.
idealnie akurat będę kładł podłogę 30x60
To powodzenia 👍
dziękuję zainteresowałeś mnie jeśli chodzi o plasko tylko trochę mi to urządzenie nie pasuje do informacji które wyczytałem czyli smarowanie w kierunku krótszego boku@
@@DawidGdybadz fakt, to jedyna rzecz która jest powiedzmy sprzeczna z założeniami co do układania płytek. Ale odrywalem już tak klejona płytkę (film jest na kanale) i wszystko ładnie trzymało
super materiał bez zbędnego pierdolenia achów i echów , takie pytanko dlaczego kladziesz klej na plytce na gladko a na podlodze na grzebien ? bo wiekszosc daje grzebien na podloge i grzebien rownolegle na plytke , pozdrawiam
Dzięki za opinię o materiale, co do pytania to jeśli masz podłoże równe to wystarczy klej na podłogę i na ostro płytka w celu poprawy przyczepności. Klejenie na grzebień płytki i podłogi nie zaszkodzi a nawet jest wymagane przy klejeniu płytek na zewnątrz
dzieki wielkie !@
A co gdz dylatacja jest podłużna i ustawisz, na fudze następna w poprzek
Bardzo fajny poradnik
Pytanko czy można ułożyć na raz cala ścianę wysokość około 3m czy trzeba robić to na raty aby płytki nie zjechały lub inaczej się odkształciły ? Pozdro
Wszystko zależy od tego jak zaczynasz kleić czy od podłogi, gdzie masz stabilne podłoże czy np od 2 rzędu. Mi osobiście lepiej się robi całe ściany na raz
A robisz dylatacje w takim dużym pomieszczeniu jak salon kuchnia gdzie jest jeden rodzaj płytek?
Jaka dylatacje zostawiasz miedzy plytka a rama okna? U mnie strzela puka przy slonecznym dniu. Jakby z okna jakby z podlogi. A dylatacji zostawilem tylko na silikon
1,5mm - na złamany system poziomowania.
Jakiej firmy fugi używałeś do płytek panelowych?
Komentarz zwiększający zasięg kanału z pozdrowieniami 👋
Dzięki
Ciekawy materiał, przynajmniej dla takiego amatora jak ja któremu raz na 10 lat zdarza się układać płytki 😁. Mam przy okazji komentarza takie pytanie: czy jeśli wyjadę z klejem sporo poza ostatnią płytkę którą uda mi sie przykleić danego dnia i oczywiście ściągnę ten nadmiar kleju to czy taką powierznię "zabrudzoną" klejem powinno się gruntować przed nową warstwą kleju?
Nie😊
Szefu ! Prośba jest. Podpowiedz jakie szczypce zaciskowe mógłbym zakupić, ale takie aby były uniwersalne do klipsów Kubala jak i solida czy też innych (dla fugi od 2mm ). Dzięki za materiał
Dwie sztuki😅😅
🤦♂️😅tak myślałem… pozdrawiam serdecznie 👍👋
Witam Pana. Mam pytanie. Dlaczego u mnie w salonie pod płytkami 60x60 słychać trzaski jak załączy się podlogowka a później jak się wyłączy i stygnie. Fuga 2mm jest. Zakładał je kiedyś taki mój znajomy, nie wiem jaki klej był użyty. Proszę o pomoc co jest przyczyną takiego trzaskanie. Czy może wymiana fugi coś pomuc.
Proszę obstukać płytki czy są głuche, prawdopodobnie podłoga gdzieś pracuje na dylatacjach.
Tak pod niektórymi płytkami jest głucho, jakby były położone na placki. Myślałem o wydłubaniu fugi odkurzenie i wlaniu żadkiego kleju uelastycznionego aby to wypełnił. Może to coś da. Jak Pan myśli.
Ja jestem ciekaw w przypadku budowlancow/yputuberow czy maxie zapis w umowie ze bedziecie nagrywac filmy na inwestycji
Ja oczywiście zawsze się pytam klienta czy mogę nagrywać. Nie wyobrażam sobie nagrywać bez zgody. Zresztą moi klienci sami oglądają te filmy, widzą każdy etap nawet ten już ukryty więc im to też na rękę.
Witam a powiedz czy można przesunąć delatacje
Można przenieść dylatacje, są odpowiednie metody
@ a czy mógłbym z tobą otym porozmawiać
Niektórzy robią płyty duże bez fugowo i to wcale źle nie wygląda. Są szczeliny między nimi ale bardzo, bardzo małe - tak na grubość tak 0,3 mm (zboczenie zawodowe musiałem zmierzyć).
To że się coś da zrobić nie znaczy że można..
@@maciejo88le66Niestety nie mogę się zgodzić rozwiązania o których pisałem z powodzeniem stosuje się za granicą i nikt nie ma do tego zastrzeżeń. Szkopuł w tym, że wymaga to od wykonawcy bardzo dużej precyzji. Ta precyzja jest tym argumentem dla której wielu wybiera prostszą drogę i stosuje fugi. Dylatacja jest tym czymś co musi być zachowane, bo każdy materiał pracuje. Jeżeli jednak taka dylatacja jest mała to stosowanie fug nie jest konieczne i nawet niepotrzebne. Nie jestem specjalistą od wszystkiego i upierać się nie będę. Jak się z czymś stykam oceniam to pod kątem wiedzy którą posiadam i którą mogę pozyskać (zazwyczaj z wielu różnych źródeł dla porównania) i na tej podstawie dokonuję oceny. Zazwyczaj mam rację, co jednak nie oznacza, że zdarza mi się coś ocenić błędnie, a że jestem samokrytyczny, to do własnych błędów się przyznaję. W ocenie połączenia płytek podłogowych w systemie bezfugowym na posadzce - nie widzę żadnych przeciwwskazań. Płyty są duże, sprowadzane z zagranicy, położone w odstępach około 0,3 mm. Rozwiązanie to funkcjonuje to u mojego kuzyna już jakiś czas i dobrze się sprawdza. Jeżeli ma Pan jednak jakieś zastrzeżenia to chętnie wysłucham.
@@robi2757 po pierwsze płytki są różnie, nawet jeśli są raktyfikowanw to mogą się różnić wymiarem np o 0,5 mm i "bezfugowe" położenie te różnice pokaże. Ale to tylko względy estetyczne. Względy techniczne czy też fizyczne są ważniejsze. Fuga to nie tylko coś ozdobnego, ma dużo ważniejsze zadania jak choćby kompensacja naprężeń. Płytki, wylewka czy ściany cały czas pracują, mają inne wartości rozszerzalności cieplnej i jeśli coś mocniej zapracuje to ma pęknąć fuga a nie płytka. Są badania o których można przeczytać na szkoleniach które pokazują te wartości. Przykładowo przy amplitudzie temperatur 30 stopni różnica w rozszerzalności cieplnej jastrychu i płytki na 10mb to około 8 mm. W sensie: płytki praktycznie nie zapracują, ale jastrych betonowy już owszem. I coś te naprężenia musi przenieść. Jeśli nie ma fug to zaczynają się uszczerbienia płytek, albo w granicznych sytuacjach ich pęknięcie. Kolejna rzecz: względy zdrowotne. Przy fudze 0,3 mm o których pan pisał nawet po zafugowaniu każda fuga po czasie się wykruszy bo jest to zbyt mała szerokość. Większość fug jest od 1 mm w górę. Jeśli nie ma uszczelnionych fug to w tych 0,3 mm
Pojawia się brud, kuch, siedzisko bakterii, wilgoci itp
@@maciejo88le66Standardowo ma Pan rację, ale są ludzie którzy kasą się podcierają i stać ich na takie rzeczy, których standardowo się nie stosuje. Tak jest akurat w tym przypadku. Od tych płytek może Pan poziomicę ustawiać. Co do naprężeń i aspektów budowlanki o których Pan pisze to osobiście mam mieszane odczucia. Miałem pewne problemy u siebie w domu z wyrwami w ścianie nośnej (szczeliny były tak duże w ścianach nośnych w bloku, że można było wsadzić całą rękę. Tynk pękał, fachowcy robili mi to zgodnie ze sztuką wiele razy. Wykorzystali chyba wszystkie znane możliwości i technologie - i nic to nie dało. Dodatkowo w pobliżu przebiega linia kolejowa, a wibracje przenoszone od przejeżdżających pociągów dokładały swoje do całego problemu. Nie jestem budowlańcem ale siadłem i zacząłem analizować różne rozwiązania, dostępne technologie. W rezultacie wymyśliłem coś co zdaniem wielu budowlańców nie miało prawa działać, a jednak od 7 lat mam święty spokój z pęknięciami, a zastosowane przeze mnie rozwiązanie jest czymś co w budowlance w ogóle nie istnieje. Nazwałem to pływającą ścianą. Nie ma tam żadnych siatek, ani elastycznych tynków, szpachli itp rzeczy, ani płyt gk, czy pian. Zresztą to co mam u siebie w domu całkowicie przeczy wszelkim standardowym rozwiązaniom. Dotyczy to zarówno zabudowy, systemów sterowania automatyki domowej oraz systemów meblowych. Na wielu rzeczach się nie znam, ale potrafię się wszystkiego nauczyć i przychodzi mi to bardzo łatwo, a jestem na tyle dokładny i skrupulatny, że z całym przekonaniem mogę stwierdzić, że jeżdżąc po Polsce (z racji wykonywania zleceń z zakresu elektrotechniki, teletechniki i informatyki), nie spotkałem fachowca, który to co ja u siebie zrobiłem - zrobiłby lepiej. Czego bardzo żałuję, bo bardzo chętnie wiele rzeczy bym zlecił innym. Nie spotkałem jednak na tyle dobrych fachowców, którym mógłbym cokolwiek powierzyć. Co do norm, przepisów i zasad na które się Pan powołuje, to jest z nimi zawsze jeden istotny problem - nigdy nie obejmują one wszystkich możliwych zjawisk w zakresie oddziaływania na dany materiał. Ludzie są bardzo wygodni i dlatego we wszystkim lubią zwyczajnie uogólniać. Wchodząc w zakres szczegółowy, każdą taką normę można obalić i udowodnić, że jest błędna wchodząc w zakres fizyki, matematyki i logiki. Nie oznacza to, że wszyscy to co robią, robią źle - zwyczajnie nie każde wykonanie jest stricte idealne, co nie znaczy że nie powinno do ideału dążyć. Jak słyszę od fachowca hasło: "zrobić, żeby się nie narobić", to z góry takiemu dziękuję.
Stosując te boxy plasco smarujemy klej w dłuższą stronę płytki a to chyba już jest trochę minus 😊
Też zawsze rozkminialem ten temat i masz rację. Po.dlugosci płytka może strzelić na całości lecz nie wiem czy to realne.