Ką Biblija kalba apie pasaulio sukūrimą? Pradžios 1, 1-2

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 сер 2024
  • Patinka, ką darome? Paremkite apologetika.lt misiją: apologetika.lt/parama
    Mūsų veikla įmanoma dėl tokių žmonių, kaip Jūs!
    Antrajame laidos „Biblijos slėpiniai“ sezone dr. Paulius Čerka (VDU) ir dr. Laurynas Jacevičius (apologetika.lt) kalbasi apie vieną apie pamatinį visos Biblijos tekstą - Pradžios knygą. Antroje laidoje kalbėta apie pažodinius Biblijos vertimus, nebūties sampratą ir Pradžios knygos sukūrimo pasakojimą kitų Artimųjų Rytų tautų kosmogoninių pasakojimų kontekste.
    Pagalbiniai šaltiniai:
    Dr. kun. Antanas Rubšys, „Raktas į Senąjį Testamentą“:
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    www.knygos.lt/lt/knygos/rakta...
    Dr. Ingrida Gudauskienė, „Biblijos vyrai ir moterys“:
    www.tytoalba.lt/biblijos-vyra...
    Dr. Ingridos Gudauskienės ir kun. Danieliaus Dikevičiaus Pradžios knygos 1-4 sk. vertimas:
    www.lmaleidykla.lt/ojs/index....
    Kun. Algirdas Akelaitis, „Biblija kaip literatūra“:
    • Biblija kaip literatūra
    Laurynas Jacevičius kalbina kun. Algirdą Akelaitį apie biblinius sukūrimo pasakojimus:
    • Apie ką kalba Biblijos...
    💡apologetika.lt/
    💡 / apologetika.lt
    💡 / apologetika.lt
    💡anchor.fm/laurynas-jacevicius/
    00:00 Pradžia
    02:48 Pažodiniai Biblijos vertimai
    05:00 Ką pradžia reiškia Biblijoje?
    12:10 Sukūrimo pasakojimas ir mokslas
    17:55 Sukūrimas iš nieko(?) ir nebūtis
    27:50 Pradžios knygos pasakojimas kitų AR pasakojimų kontekste
    33:45 Dangus ir žemė
    36:10 Kas yra dvasia sukūrimo pasakojime?
    39:50 Pabaiga

КОМЕНТАРІ • 14

  • @Laima2179
    @Laima2179 Місяць тому

    ❤❤

  • @juozaskavaliauskas8844
    @juozaskavaliauskas8844 3 місяці тому

    Ačiū, patiko!

  • @NeringaZakariene
    @NeringaZakariene 3 місяці тому

    Ačiū😊

  • @antanasvienuolis2897
    @antanasvienuolis2897 3 місяці тому

    Dėkui !

  • @jonascyvas
    @jonascyvas 3 місяці тому

    Cool, cool, cool. Geras! Naudinga! Ačiū!

  • @aredas
    @aredas 3 місяці тому

    Nebuvau pagalvojes , kad sukurimas besitesiantis veiksmas. Labai patiko. Turiu klausima - kaip sitame poziurije i sukurima, dalyvauja septintoji diena kurioje Dievas ilsejosi ? ( Sios eilutes man atrodo ne kaip besitesiantis, bet kaip baigtinis tiesinis laikas.)

    • @algirdasbartusevicius473
      @algirdasbartusevicius473 3 місяці тому

      Niekaip nedalyvauja, nes jie abudu kliedi iš savo išdidumo, ir iškraipo Dievo Žodį, kuris yra paprastas suprasti eiliniam žmogui. Pasaulio jiems suteiktos išdidumo etiketės, tokios kaip dr. ar pnš., Dievo išminties nesuteikia, o atvirkščiai, apakina ir veda į klystkelius. Jie pataikauja pasauliui, pasaulio mokslui, kas yra priešinga Dievui, ir bando sukergti tamsą su šviesa, lyg dviems ponams bandydami įtikti.
      Joks sukūrimas nebesitęsia, o tęsiasi tai, kas yra sukurta natūraliai tęstis. Kaip ir Jėzus kalbėjo paprastais palyginimais, taip ir aš tau galiu atsakyti. Pavyzdžiui įsivaizduok, kad kažkoks žmogus pastatė fabriką, jame sukonstravo konvejerį, kuris gamina pvz. plastikinius butelius. Taigi, tas žmogus, tarkim kažkada gaminęs butelius savo rankomis dabar pats jų nebegamina, tai yra pats jų nebekuria, nes jie tiesiog natūraliai dauginasi (gaminasi, kuriasi) iš to, ką jis sukūrė, tai yra iš konvejerio. Taip ir Dievas, sukūrė gamtą, pirmą žmogų ir pnš., o visa kita vyksta ir tęsiasi natūraliai, taip sakant pavadinkime per gamtos konvejerį. Dievas asmeniškai tame nebedalyvauja, ir jo dalyvavimas nebėra būtinas, kad visa tai veiktų.

    • @pauliuscerka2382
      @pauliuscerka2382 3 місяці тому

      Septintos dienos vaizdinys rodo, kad Dievas pilnai ištarė kuriantį Žodį, bet ji nesako, kad nėra jo Apvaizdos tolimesnės globos ir to paties ištarto Žodžio tęstinio veikimo-to kas sukurta palaikymo, t.y. tas pats kūrimo Žodis lieka ir visko palaikymo Žodžiu- todėl kūrimo aktui priskiriame ne tik, kad kuriniai atsirado, bet ir tai, kad jie neišnyksta. Juk Jėzus sako, kad Dievas tebedirba : Jn 5:17: "O Jėzus jiems sakydavo: „Mano Tėvas darbuojasi ligi šiolei, todėl ir aš darbuojuosi“, kalbėdamas apie išganomąjį Dievo darbą ir Apvaizdos veikimą. Sukūręs Dievas kūrinijos neapleidžia. Jis ne tik leidžia jai būti ir egzistuoti, bet ją ir išlaiko kiekvieną jos buvimo akimirką, leidžia jai veikti ir veda į jos tikslą. Sukūręs pasaulį, Dievas išlaiko jį būtyje per savo Žodį - Sūnų, „palaikantį savo galingu žodžiu visatą“ (Žyd 1, 3), ir per savo Dvasią Kūrėją, kuri duoda gyvybę. Kūrinija yra savaip gera ir tobula, bet iš Kūrėjo rankų išėjo ne visiškai užbaigta. Ji yra sukurta keliaujanti (in statu viae) į galutinį tobulumą, kurį dar reikia pasiekti ir kuriam Dievas ją pašaukė. Dievas ištaręs kurimo Žodį nepaliauja, bet veda savo kūriniją iki galutinio Šabo poilsio, dėl kurio Jis sukūrė dangų ir žemę.

    • @oskarbt1593
      @oskarbt1593 3 місяці тому

      ua-cam.com/video/qM_kQjpAK6g/v-deo.html

    • @oskarbt1593
      @oskarbt1593 3 місяці тому

      gal tai padės

    • @algirdasbartusevicius473
      @algirdasbartusevicius473 3 місяці тому

      @@pauliuscerka2382 Globa ir papildomas veikimas tame ką sukūrei, absoliučiai skirtinga sąvoka Kūrimui ir Kūrimo Užbaigimui.
      Galima sukurti fabriką (ir yra tokių, tarkim baldų ar automobilių gamybos linijos-konvejeriai, kompiuterių ar jų komponentų gamyba ir pnš.), kuris tobulai veiktų ir be žmogaus įsikišimo į jo procesus, nors iš esmės visa tai būtų žmogaus rankų darbas, ir tokiu būdu galėtų vadintis lyg tai ir žmogaus kūriniu (ir tai būtų teisinga), tačiau iš tikrųjų jau tik pats produktas dalyvautų produktų kūrime (ar gamyboje), be žmogaus pagalbos. Netgi generuoti reikalingą energiją gali spec. sukonstruoti įrengimai, ir pilnai aprūpinti visų procesų veikimą be žmogaus pagalbos. Todėl tai jau nebebus ir nebesivadins Kūrimas, o vadinkim tai bus to kas sukurta reprodukcija ar pnš., Kūrėjui stebint iš šalies.
      Kaip ir vyras ir moteris yra Dievo konvejeris gaminti kitiems vyrams ir moterims, ir tame absoliučiai nedalyvauja pats Dievas, nepaisant to, kad Dievas gali bet kokiu momentu įsikišti į tuos procesus, tarkim padaryti nevaisingu ar pnš. Arba netgi, esant nevaisingam ne dėl Dievo bausmės, o dėl pačių konvejerių netobulumų, klaidų ar sakykim sutrikimų, Dievas gali įsikišti į tuos procesus, kaip fabriko kūrėjas ir technologas, ir išmanantis kiekvieno proceso sandarą, jį sutvarkyti, pašalinti trikdį ir pnš.
      Mes iš esmės esame kaip Dievo robotai, kad ir kaip tai juokingai skambėtų. Skirtumas tik nuo žmogiško roboto tas, kad mes galime atlikti savo pačių priimtus sprendimus, kaip tai daro Dievas. Ta prasme Dievas geba sukurti tokį daiktą kaip Jis, be įdiegtos programinės įrangos iš anksto nustatančios jo sprendimus. Tai yra, tai ką padaro žmogus, vis tiek bet kokiu atveju bus negyva, nes veikimas bus užprogramuotas, o tai ką sukuria Dievas, yra gyva, lyg tokių pačių kaip Jis pasidauginimas. Be abejo, dalinė programa yra, tarkim instinktai, bet juos valdo irgi nebe Dievas, o jo Kūrinys, tai yra tas kam jie buvo suteikti.
      O štai pavyzdys: kad Dievas yra savo kūrinijos technologas, išmanantis kiekvieno individualaus "roboto" sandarą, žinome iš to, kad liepė nevalgyti "roboto" kiaulienos, žinodamas jos žalą kitam "robotui" pavadinimu Žmogus. Bet žmogus (ne kūnas), būdamas savo kūno šeimininkas, ir būdamas laisvas spręsti ir rinktis, nepaklūsta technologo nurodymams, ir taip kenkia savo materinei sistemai, iš ko kyla įvairūs sutrikimai, pvz. nutukimai, kraujagyslių užsikišimai, infarktai ir pnš. Jeigu Dievas nurodė, kad kiaulė yra nešvari, kas reiškia, kad ji teršia žmogaus kūną, po Jėzaus mirties tiek žmogaus kūnas, tiek kiaulės kūnas liko tokie pat, ir tuo pačiu toksiškumas niekur neišgaravo. Bet kvailas žmogus galvoja, kad ne va tai sandora pradingo, ir toksiškumas pradingo, lyg Dievas iš lemputės būtų sugalvojęs ko gi čia tam žmogui prigalvojus draudžiamo... :)

  • @giedriusstaneika6013
    @giedriusstaneika6013 3 місяці тому

    Atradimas ir man, kad sukurimas vis dar tesiasi, kad tai ne baiktinis dalykas.

  • @i_assume
    @i_assume 3 місяці тому

    Algoboost