Czy termostat firmy Panasonic zewnętrzny PAW-A2W-RTWIRELESS także będzie działał w taki sposób że będzie modulował krzywą grzewczą? Jaka jest jego histereza? Mam 100% ogrzewanie podłogowe i ustawienie na termostacie wewnętrznym przeniesionym do korytarza 23 st. C Zdarza się teraz że temp. jest osiągana i wyłącza pompę niestety jego histereza 1 st. C powoduje że załącza ponownie przy 22 st. C co zmniejsza komfort Podniesienie termostatu na 24st. C powoduje że są momenty że dom jest przegrzany 1) Jaką histerezę działania ma ww. sterownik? 2) Nastawa temp. co ile jest możliwa? 3) Czy sterownik steruje krzywą tak jak sterownik z pompy tak jak omówiono to w filmie?
Swego czasu kupiłem najnowszy piec gazowy Wolfa, czego on nie miał (na trajlowali mi instalatorzy i zamówiłem wersje max). W pierwszym sezonie po przeszkoleniu jeszcze wiedziałem co jak nastawiać wiadomo człowiek napalony jaki to wyjątkowy sprzęt kupił więc poświęcał czas na zabawę z panelami sterującymi, ale czas szybko leci z każdym sezonem grzewczym miałem coraz więcej problemu z przypomnieniem sobie co do czego służy. Po paru latach jak skończyła się gwarancja strefa grzejnikowa zaczęła szwankować raz grzała raz nie. Wezwałem serwis pan serwisant przyszedł i co chwile dzwonił do centrali pytać co do czego służy w końcu stwierdził że trzeba wymienić główny sterownik pieca, ok zapłaciłem, ale po kolejnych dniach sytuacja się zaczęła powtarzać znowu przyszedł serwisant tym razem stwierdził że trzeba pompę obiegową wymienić, ok nie ma wyjścia trzeba zapłacić. Niestety to nie pomogło w końcu pomyślałem, że jak tak dalej pójdzie to cała instalacje mi wymienią. Postanowiłem sam się tym zająć poświęciłem dwa dni na analizę systemu i doszedłem do wniosku że po prostu trzeba wymienić baterię w panelu sterującym pokojowym. Technika galopuje po 10 latach młodzi serwisanci nie maja pojęcia o starych systemach. Teraz wiem że najważniejszy przycisk w sterownikach układów grzewczych to reset do ustawień fabrycznych. Po każdej próbie ustawienia systemu dla swoich potrzeb wszystko przestaje działać wtedy reset i piec zaczyna grzać . Ostatecznie żeby mieć spokój nie tykam się sterownika nic nie nastawiam nie przestawiam a na regulacje temperatury też mam sposób na podłogówce odciąłem kabel od siłownika zaworu trójdrogowego, temperaturę steruje ręcznie. W obiegu grzejnikowym do sterowania temperaturą idealnie nadają się tradycyjne zawory grzejnikowe. Obecnie planuję wymianę pieca na pompę ciepła i już widzę że komplikacja układów grzewczych dalej postępuje. Ustawianie krzywej grzewczej to tak jakby producenci samochodów wyrzucili z samochodów prędkościomierze i zastąpili je przepływomierzami paliwa. Chcesz jechać 100km/h musisz najpierw doświadczalnie ustawić „krzywą paliwową” ,czyli sprawdzić ile paliwa trzeba dostarczyć w jednostce czasu do silnika, żeby przejechać 100km w ciągu godziny. Oczywiście większość kierowców nie wiedziałoby o co chodzi z tą „krzywą paliwową” i wzywałoby serwis do jej ustawienia.
Sterowanie z pomocą czujnika temperatury do krzywej grzewczej w domu przy niskotemperaturowych grzejnikach i dużych przeszkleniach od wschodu to to czego właśnie szukałem. :-)
Ja tam ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że podstawowym elementem sterującym każdą pompą ciepła jest zawór rozprężny. Krzywa grzewcza oparta na pomiarze wody grzewczej jak się ma przykładowo do pompy powietrze-powietrze czy jak skraplacz jest w buforze? Temat ograniczony do gotowych urządzeń montowanych przez Panów.
Witam, jestem zwykłym inżynierkiem konstruktorem, ale często w opisie technicznym trzeba podać czym się grzeje itp. Dręczy mnie pytanie - jak spełnić warunki techniczne instalując Wasze pompy - jak to wygląda od strony prawnej??.. przypomnę art 120 WT mówi - w punkcie czerpalnym wody użytkowej należy uzyskać min 55 st oraz, że okresowo należy zdezynfekować cieplnie instalacje temperaturą nie niższą niż 70 st, a Wasze pompy z tego co wiem mają już problem powyżej 50st . Jak realizujecie dezynfekcję instalacji - czy trzeba dodatkowej grzałki, która włącza się co miesiąc i obniża COP podobnie jak w rekuperatorze sprawność obniża grzałka odszraniajaca gdy temp. zewnętrzna jest na minusie? Pytanie drugie: dlaczego pompa ciepła jest zaliczana do OZE skoro pobiera prąd i to w takiej ilości , że w elektrowni trzeba spalić mniej więcej tyle węgla co ogrzało by ten dom bez pompy ciepła w zwykłym piecu? Pamiętajmy tu, że do naszego gniazdka dochodzi tylko 1/3 energii spalonego węgla więc przy COP = 3 (taki typowy dla powietrznych pomp ciepła) emisje CO2 w obu przypadkach ( pompa czy sprawny pięć węglowy) są podobne. Myślę , że już bardziej OZE jest piec na suche drzewo.... Pozdrawiam
Trzeci tryb pracy (około 1:15), mowa jest o zewnętrznym czujniku temperatury (nie typu on/off), tylko pompa widząc jaka jest temperatura w pomieszczeniu może korygować wydajność, korygować temperaturę wody grzewczej tak aby się nie wyłączać ale obniżyć temperaturę. Czy możecie zaproponować jakiś konkretny czujnik. Dziękuję za pomoc.
Witam panów. Mój tata ogląda was już chyba miesiąc, bardzo go ten temat zainteresował i chciałem mu sprawić przyjemność, a mianowicie, żebyście pozdrowili Darka na ekranie. Będzie wtedy mi i tacie bardzo miło.
Właśnie dzisiaj się nad tym zastanawiałem bo mam ustawiony harmonogram tygodniowy i dziennie temperatura od 0:00 do 7:00 rana na dom idzie 39 stopni do 7:00 do 12:30 daje 43 stopnie potem od 12:30 do 14:30 mam ustawione podgrzanie wody jeśli trzeba i od 14:40 do 0:00 43 stopnie na dom, czy da się ustawić krzywą kompensacji tak aby od 0:00 do 7:00 rano była ta temperatura niższa o te 4 stopnie, czy da się użyć harmonogramu do krzywej kompensacji. Pytam bo to są oszczędności :) ewentualnie jeśli można przekazać "moją prośbę sugestie" Panu Stanisławowi G. A nóż Panasonic stwierdzi że to dobre rozwiązanie wiadomo to kasa w kieszeni klienta :)
Staszka dawno już tu nie widziałem ;) Pewnie jest zarobiony. Dlaczego nie sterujesz pracą PC za pomocą krzywej niezależnie od godzin?? co chcesz zyskać na tej kombinacji? Jeśli oszczędności to ustaw ja by utrzymywała temperaturę według krzywej i porównaj oszczędności między obiema ustawieniami, oraz poinformuj nas o tym co zaobserwowałeś ;)
Pomiedzy 3:00 a 3:30 mowiliscie Panowie o dzwiganiu temperatury z -4 na +3. Co to za ustawienie? Czy chodzi o temperature na termostacie, czy jakas korekte temperatury wody?
Panie Kacprze i Panie Stanisławie czy da się mieć dwa układy nadążne ? Np. Mamy pierwszy układ nadążny na roztworze glikolu (monoblok, sprawa oczywista) + wymiennik ciepła + układ wody w systemie nadążnym(dwa czujniki temperatury: zasilanie, powrót, oraz pompa elektroniczna). Jak to podłączyć/wysterować w Pompie Ciepła? Układ koncepcyjny, zastosowanie ma tam gdzie nie możemy zastosować glikolu w całej instalacji, a jednak chcemy P.C. Oraz nie możemy w układzie otwartym bezpośrednio wpiąć P.C. Pomijamy straty wymiennika - to jest sprawa oczywista i zależy od jego budowy. Chodzi tylko o to czy tak da się sterować drugim systemem nadążnym w Panasonicu seria/generacja J.
Ok, czy stosujac glowice termostatyczne musimy zastosowac bufor/zlag wody?? Bo chyba podlaczenie pompy bezposrednio nie pozwala na sterowanie strefowe.
Super temat. Przy tej okazji mam pytanie, czy mając dwa obiegi grzewcze (dół podłogówka, góra grzejniki) i płytę rozszerzeń w pompie, to czy mogę zastosować dwa regulatory temperatury? Jeden dla parteru a drugi dla góry?
tak, tylko lepiej niż regulowac prace tych obwodów na zasadzie ON-OFF, robić to płynnie czujnikami temperatury wpiętymi w płytę lub za pomocą 2 różnych krzywych grzewczych
Drodzy Panowie pytanko Panas sdc9kw czy można ustawić grzanie cwu podczas mrozów że wspomaganiem grzałki 3kw zabudowanej w hyroboksie? Chodzi o to by szybciej grzało. Z góry dziękuję za pomoc.
Hey! Czyli jak dobrze zrozumiałem moim przypadku 2x pompa pw+ bufor 800l + podłogówka (390m2) + elektrozawory = krzywa grzewcza bez większego znaczenia wersus stała temperatura?
Czeac.Mam pytanie. Czy do panasa all in one mozna podpiąc naczynie na c.w.u do zasobnika od gory w wolne przyłacze? Czy koniecznie musi byc wpiete na zasileniu zasobnika zimna woda? Z gory dzieki za odp.pozdr
Z reguły powinno być na zimnej wodzie by ograniczyć możliwość namnażania się bakterii w naczyniu. Widziałem nieraz na ciepłej wodzie, ale lepiej daj trójnik na zimnej wodzie i pojedź choćby pexem do naczynia.
Mam pytanie odnośnie nowego domu. Planuję pompę ciepła (podłogówka na całości) oraz rekuperacje czy w takim przypadku sterowanie strefowe ma sens? Słyszałem kilka opinii, że wentylacja wymiesza powietrze wyrównując temperaturę w pomieszczeniach.
Wentylacja wymiesza tylko powietrze tylko w pewnym zakresie. Pomyśl czy nawiewając zimniejsze powietrze w pokojach a wyciągając je juz podgrzane np. w łazience czy kuchnii spowoduje zwiększenie temperatury w pokoju? Zwykle chcesz mieć dużo większą temperaturę w łazienkach. Jak ułożysz tam podłogówki ile się da i do tego dołożysz tam np. ogrzewanie ścienne, to jesteś w stanie obejść się bez sterowania strefowego. Jeżeli nie przeszkadza ci, pomimo tego, że wyregulowałeś przepływy, że w niektórych pomieszczeniach czasami jest chłodniej, bo ktoś np. wcześniej otworzył okno czy drzwi a w drugich czasami, cieplej bo. np. słońce grzało przez okna to też obejdziesz się bez sterowania strefowego. Czy się zdecydujesz czy nie, to i tak warto wypuscic kable przy rozdzielaczach na wszelki wypadek instalacji silownikow w przyszlosci.
Jak masz dylematy to zrób to co już nie raz Stanisław mówił w tej serii filmów. pozostaw ponad połowę obiegów bez sterowania, takich jak przedpokoje łazienki itp. ze stałą temperaturą/przepływem a zastosuj siłowniki tam , gdzie będziesz miał potrzebę zmiany temperatury. Jak nie masz takich potrzeb, by gdzieś chwilowo obniżać temperaturę, to olej ogrzewanie strefowe - bez niego też układ działa.
Z punktu widzenia użytkownika (100% podłogówki, wentylacja mechaniczna, pompa ciepła a wcześniej ekogroszek): najsensowniejsze rozwiązanie to sterowanie strefowe. Każde pomieszczenie ma inną specyfikę (okna, pólnoc/południe, płytki/panel itd) + każdy domownik lubi coś innego. Myślenie o tym na etapie budowy i dobieranie podłogówki, potem przepływów to kupa roboty i kombinacji a potem i tak może być różnie. Mając sterowanie strefowe niczym się nie przejmujesz, w każdym momencie możesz to przestawić. Koszt wcale nie jest duży (termostaty + siłowniki to jakieś 200-300 zł na strefę) i zapewne się zwróci w części.
Witam dzisiaj zmostkowałem termostat pokojowy, żeby sprawdzić jakie jest zużycie pompy ciepła, na wyjściu z pompy zrobiłem nastawę 28 stopni, mam ogrzewanie 100 procent podłogówką, zostawiłem tak na 24 h i zużycie prądu wyniosło 19 KW, przy temp 21 stopni w pomieszczeniach, a gdy wszystko działa na termostacie, czyli daje sygnał załączenia i wyłączenia pompy gdy tego potrzebuje przy nastawię w pomieszczeniu temperatury 21 st, a na wyjściu z pompy mam ustawione 35 st. To Zużycie na 24 h wynosi 7.8 KW, więc chyba z termostatem jest oszczędniej, a jak to się ma z żywotnością samej pompy?
Zrób średnią z kilku dni przy podobnych temperaturach na zewnątrz i utrzymując ta sama temperaturę w środku. To co podajesz jest zbyt rozbieżne dla tego samego efektu. Z pustego Salomon nie naleje a budynek potrzebuje dobowo dla utrzymania stałej temperatury daną ilość energii dostarczonej w kWh.
Oznaczało by to tyle że uzyskałeś taki sam efekt dostarczając raz 80kwh energii a za drugim razem 28kwh. Myślę, że rewelacja wynika z bezwładności budynku, bazowania na wskazaniach licznika zużycia energii w pompie (ten pokazuje pogode) lub kombinacji tych i innych czynników ;)
Witam czy ktoś może mi powiedzieć czy można (jeśli tak to jak) na zasobniku c.w.u. mieć wodę o określonej temperaturze przez większość dnia a np wieczorem gdy wszyscy się kąpią temperatura przez pare godzin była wyższa. chodzi m o oszczędność energii po co przez większość dnia utrzymywać wysoką temperate zbiornika c.w.u.
Jak zautomatyzować grzanie podłogówki pompą ciepła, która ma TYLKO minimum 30 stopni nastawy stałej? Jedyna możliwość to 3 strefy czasowe lub wyłączanie.
Witam posiadam pompę panasonic model WH-ADC0309J3E5B dwu strefowy, chciałbym żeby jedna strefa była sterowana przez termostat pokojowy, gdzie i pod jakimi nazwami znajduje się podłączenie przewodu, proszę o odpis
masz 2 opcje: -spytaj swojego instalatora, -zobacz do instrukcji instalacji którą masz dostarczoną z PC Tak czy inaczej zadzwoń do instalatora aby nie stracić gwarancji.
zależy jaka PC i jakiej firmy. Takie informacje są w instrukcji instalacji. W Panasie wystarczy przewód 2x cieniutki :) Nie pamiętam jakiego przekroju. Polaryzacja nieistotna
Szefie Karolu ;) mam drugie źródło ciepła (wiadomo jakie :D) jest jakiś sposób, co dołożyć, gdzie podpiąć ? żeby mi się T-Cap wyłączał jak mi się sośnina za mocno pali ? :D
zrobi to automatycznie jesli temperatura w CO będzie wyższa od ustawionej krzywą. Kwestia tylko zastosować bufor i zawory zwrotne na pompach obiegowych - całość będzie działać
Witajcie , czy pompa ciepła będzie pracować w układach otwartych czyli zbiornik na strychu i brak ciśnienia w układzie tylko to co zrobi słup wody czyli jakieś 0.5bar ?
W Wymogach gwarancyjnych masz że musi być Układ zamknięty i to w w przypadku większość jak nie wszystkich producentów pomp ciepła. Chodzi o to aby do układu nie dostawało się powietrze i między innymi nie powodowało korozji. W tym korozji wymiennika
@@KlimatyzacjaKatowicepl Wiem wiem 👍 Właśnie robiłem obliczenia na ciepłowłaściwe.pl i zastanawia mnie jedna rzecz. Moje zużycie węgla kamiennego wynosi ok 2,5 do 3 T na sezon i tak wpisalem. Wyszło mi max 9kW mocy grzewczej a średnio 4.5 kW 👍👍Tylko nie wiem o co chodzi bo poniżej jest tabela z rocznym kosztem i dla węgla wychodzi w niej 4200zl i podaje ta tabela zużycie na poziomie 4.7 T o co chodzi ?
Pytanie o krzywą grzewczą. Załóżmy, że wg krzywej na dom m iść 25 stopni. Pompa daje 25 i obserwuje temperaturę powrotu. To czy pompa się kiedyś wyłączy czy będzie działać ciągle utrzymując niewielką różnicę temp?
Jeżeli powrót osiągnie na tyle wysoką temperaturę czyli na przykład Twoje 25 stopni to wtedy sterownik pompy stwierdzi że grzanie już nie ma sensu i pompę wyłączy. A na pewno tak się stanie gdy budynek dostatecznie się nagrzeje i przestanie odbierać ciepło.
pompa stara się tak modulować mocą by być ciut poniżej nastawionej temperatury. Ma czujniki na zasilaniu i powrocie wiec widzi jaki jest odbiór ciepła przez CO i w która stronę ma się modulować. Wyłącza się kiedy jej minimalna moc przewyższa zapotrzebowanie budynku.
Chciałbym, żeby pompa pracowała w trybie modulacji, a nie w trybie on/off. Z tego co usłyszałem, jest to możliwe tylko w przypadku umieszczenia sterownika w pomieszczeniu, czy wystarczy zostawić otwarty grzejnik tylko w tym jednym pomieszczeniu a resztę pomieszczeń sterować grzejnikowymi zaworami termostatycznymi?
jest o możliwe np. na samej krzywej grzewczej jak i przy współpracy ze sterownikiem oryginalnym Panasa lub jeszcze w przypadku zamontowania termistora (czujki temp.) w pomieszczeniu. Nie jest to możliwe na termostacie i w przypadku sterowania pracą układu i temperaturą w pomieszczeniach przy pomocy termostatów. One powinny być w większości pomieszczeń odkręcone na maxa a utrzymanie odpowiedniej temperatury ma się odbywać za pośrednictwem korekcji temperatury wody.
@@KlimatyzacjaKatowicepl czy musi to być większa ilość pomieszczeń z odkręconymi na maxa grzejnikami, czy wystarczy tylko w tym jednym pomieszczeniu, w którym mamy sterownik panasa na ścianie odkręcić ten jeden grzejnik?
@@onlinemaster dokładnie to opisałem powyżej. Nie ograniczaj przypływów na grzejnikach tylko ich temepraturę zasilania i tyle. Jeśli tego nie rozumiesz niestety nie pomogę.
@@KlimatyzacjaKatowicepl chyba rozumiem :-), na filmie mówiliście że tylko w przypadku sterownika fabrycznego panasa będzie sprężarka działać w trybie modulacji, ty piszesz że jeszcze przy samej krzywej grzewczej (tzw. pogodówka?) i na termistorze, więc trochę zgłupiałem. Mam duży dom, 4 poziomy o różnych zapotrzebowaniach na energię, obecnie wszystko opiera się o zawory termo na grzejnikach i działa rewelacyjnie (w tej chwili pracuje jeszcze kocioł węglowy, ale już za niedługo będzie panas), nie wiem jak to ugryźć, żeby dalej, przynajmniej w większości pomieszczeń nadal pracowały zawory termo ale pompa sie modulowała, by zredukować on/offy do minimum...?
@@KlimatyzacjaKatowicepl Z całym szacunkiem do twojej wiedzy , ale wprowadzasz w błąd kolegę. Na termostacie pokojowym PC też pracuje na wcześniej ustawionej krzywej i do niej moduluje moc, jedyne różnice to fakt że kiedy termostat pokojowy osiągnie zadaną temperaturę , zatrzymuje PC i co również stają pompy obiegowe, wbudowana i dodatkowa , jak ktoś ją ma na C.O np. za buforem wpiętym równolegle. Oprócz tego podczas pracy na termostacie nie można kompensować krzywej podczas pracy PC. Należy zewrzeć styki termostatu na stałe i ustawić tak krzywą że PC będzie chodziła na niej modulując swoją moc do zapotrzebowania termicznego domu i temperatury zewnętrznej, tak jak byśmy ustawiali zwykła krzywą grzewczą bez termostatu. W drugiej kolejności powinniśmy ustawić docelowe temperatury w termostacie, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu np w dzień i w nocy (harmonogram termostatu) . Termostat ma za zadanie tylko wyłączać całą PC wraz z pompami obiegowymi, tyko wtedy kiedy mamy nadwyżki ciepła w domu w postaci uzysków bytowych, wspomnianego słońca. Histereza termostatu powinna być możliwie najmniejsza około 0,5* tak żeby nie wychładzać nadmiernie wody w układzie oraz pomieszczeń między przestojami . TO samo się tyczy temperatury na dzień i noc powinna się różnić max 1*. Kolejną bardzo przydatną funkcją w moim przypadku jest fakt że termostat wyłącza tęż pompy obiegowe jak temperatura pomieszczeń zostanie osiągnięta. Jak PC działała na samej krzywej to po nagrzaniu domu zatrzymywała się ale woda krążyła w układzie za sprawą dalej pracujących pomp obiegowych. W przypadku ogrzewania na samych kaloryferach, powodowało to szybkie wychładzanie wody w instalacji, przez co PC po około 10min startowała od nowa. Termostat ten problem rozwiązał zwiększając ten postój do 1-1,5h , ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w okresach przejściowych kiedy to PC jest najbardziej narażona na tak zwane taktowanie. Pozdrawiam i mam nadzieję że trochę pomogłem. :)
Prosba do Pana Stanisława, żeby nie wstydził się dpowiadać na maile, czasmi trzeba sie przyznać, że naopowiadało się głupot... Otóż mityczna korekta temperatury wynikajacej z krzywej grzewczej wzlędem rożnjcy miedzyvtemperaturą zadaną a rzeczywistą, w sterowniku Panasonica nie istnieje. Mam na to dane i dowody. Problem polega na tym że ani instalator pro, ani support panasonica anibteż finalnie pan Stanisław nie są w stanie tego wytłumaczyć. Szkoda bo funkcja logiczna i przydatna, dla mnie była jednym z argumentów za wyborem Aquarea a tu taka plama...
Witam posiadam dom 240m2 powierzchni użytkowej dom ocieplony 15cm ściany 3 kondygnacje od strychu plyta betonowa 10cm styropianu wylewka. Zamierzam zastosować pompę panasonic monoblock HT 12kW 1~ WH-MHF12G6E5 czy da sobie rate taka pompa. Będzie to jeden( obieg cwu albo grzejniki cały dom + w łazienkach drabinka z powrotu drabinki woda wędruje na podłogówkę łazienki ) bufor 50l na powrocie. Jesli chodzi o sterowanie to czy potrzebuje jakiegoś dodatkowego sterowania typu strefowego na przykład głowic wifi ze sterownikiem czy wystarcza zwykłe golowice termostatyczne. a może pompa sobie poradzi bez głowic prosiłbym o jakieś sugestie
Pc poradzi sobie bez dodatkowego sterowania. Dodatkowe sterowanie pozwala regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w szerszym zakresie. Czy PC będzie dobrze dobrana -trzebs ja dobrać do zapotrzebowania A nie na oko... tu rola instalatora
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki za odpowiedź ale problem z dobraniem mocy w moim przypadku jest zależne od instalatora jeden twierdzi że 16 niechciałbym przewymiarowane PC czy była by możliwość dobrania mocy poprzez wysłanie potrzebnych danych drogą e-mail pozrawiam
@@wiesawjagoda9521 zrób audyt energetyczny na cieplowlasciwe.pl do zapotrzebowania na co. dolicz 0.7kw na cwu i masz max zapotrzebowanie na ciepło. Moce max z grzałką dla -20 Masz dostępne. Tyle filozofii ;) Chłopaki nie mają czasu na robienie doborów PC dla sympatyków kanału, bo nie wyłaniają się z naszymi zapytaniami. Proza życia ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl Karol już wiele razy fani kanału w tym i ja zwracali ci uwagę że audyt w odniesieniu do ciepłowłaściwe to zbyt górnolotne stwierdzenie 🤪 Rzetelniej było by napisać, sprawdź wstępne zapotrzebowanie na ciepło za pomocą strony ciepłowłaściwe aby mieć jakiś punkt odniesienia 🙂
Witam Mam pompę Panasonik monoblog 9 Kw Przy temp zewn min 5 pobiera 30 Kw na dobę dom 125 m 2 - kaloryfery ocieplenie 10 cm styropian zapotrzebowanie na ciepło ok 12 Kw Czy pobór energii jest ok Proszę o odpowiedz Pozdrawiam
Mam panas sdc9kw przy -5 pobiera 40 kw (wskazania na pompie)w rzeczywistości 30%wiecej wg podlicznika energii.dom 250m ogrzewanie grzejniki (nawrócony z ekogroszku) Pozdr
@@grzegorzmichor2540 cześć, u mnie problem . Nowa pompa Daikin 8kw temp w okolicach 0 st. a zużycia 45KW SZOK Parter podłogowka , góra 3 grzejniki .dom dobrze ocieplony.
Panowie dlaczego wychodzicie z założenia ( zwłaszcza P Karol - adhd ) że ludzie nie mają pojęcia o sterowaniu strefowym ? Proszę oddajcie jeśłi macie na to ochotę swą wiedzę dotyczącą pomp Panasonic ale nie próbujcie na siłę przekonywać do braku sterowania strefowego ! Sterowanie inteligentne to przyszłość !
Myślę że wszelkie ustawienia pompy bez względu na to czy jesteśmy połamać lajkami technicznymi powinny być dostępne dla użytkownika gdyż on jest właścicielem pompy. Jeżeli coś namiesza w ustawieniach to serwisant przyjedzie i odpowiednio mnie skasuję za wizytę spowodowaną moją ingerencją. Odnosząc się do informacji podanej w materiale w zakresie sterowania pompą z wykorzystaniem modulu wifi. Mam pompe L i jedyną rzecza w zakresie sterowania jaka moge zrobic to +-5 st od krzywej. Samej krzywej nie moge korygowac w aplikacji klienckiej a tej funkcji brakuje. Dalej musze biegac do pomieszczenia z pompą a moduł? no jest tylko uzytecznosci brak. C.w.u. automatyka albo jest pokopana albo źle ustawiona przez instalatora. Pompa w automacie jak temperatura wody spada w trakcie dnia potrafi o 3 - 4 razy (okres zimowy ) odgrzewać do +45 z np +42 i zuzywa na to srednio 1,5 kWh. Czyli dziennie ok 4,5 kWh. Rozwiazanie moze i nienormalne wg was ale ja grzeje do 54 st. wlaczajac i wylaczajac recznie pompe w zakresie c.w.u . Zbiornik 200 l dogrzewa się iloscia energii na poziomie 2,5 kWh i czesto starcza na 2 dni. Zatem automatyka w tym zakresie tak jak wspomnialem jest nieekonomiczna. Nie znam mozliwosci oprogramowania servis cloud smart a moze tam sa jakies mozliwosci. Serwisanci tez srednio znali ta pompe po pierwszym ustawieniu mialem w domu 27 st C (uruchomienie listopad) bo w ustawieniach krzywej mialem temperatury po 55 st.C i delte 8 przy wiekszosci ogrzewania podlogowego. Wiec nie tylko uzytkownicy moga narozrabiac. 😂
@@przygodytomkainelci3310 wydaje się z perspektywy czasu że wychładzanie podłogi w dzień po to żeby grzać w tańszej taryfie powoduje zwiększenie zużycia mimo tańszego prądu w nocy
IFTTT i Home Assistant w końcu moje zabawki a już myślałem że nie usłyszę nic co mogło by mnie zainteresować 😏 A zdziwienie Karola bezcenne widać że to nie jego bajka 🤪
Wkurzające jest to, że uważacie użytkownika za debila, bo grzebie w ustawieniach, co trudnego jest w ustawieniu DELTA? albo czy potrzebuje instalatora, żeby ustawić krzywą grzewczą? otóż nie, to są parametry które każdy użytkownik powinien znać i rozumieć i potrafić ustawić.
W jaki sposób rozwiązać problem, który zaobserwowałem. Sterownik z pompy przeniesiony do domu - sterowanie termostatem. Temperatura na sterowniku ustawiona na 22 stopnie, następuje spadek mierzonej temperatury w pomieszczeniu na 21 i załącza się sprężarka i grzanie, po czym po minucie pomiar znowu pokazuje 22 (ruch powietrza, błąd pomiaru jak to w elektronicznych czujnikach temperatury) i sprężarka się wyłącza. Co z takim fantem zrobić?
A ja mam taki pytani czy przy pompie ciepła pracującej z grzejnikami i sterowanej pogodówka jest potrzeba/sen montowania głowic termostatycznych na grzejnikach ?
Panowie - apropo cwu, to: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie § 120. [Stały obieg wody; przewody] 2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C. Także... Ale przy pompie jest to możliwe :)
Tak, ale w domu nie koniecznie trzeba się tego trzymać. Natomiast w temperaturze 45 stopni, pięknie rozwijają się bakterie. W związku z tym, jest konieczność podnoszenia temperatury raz w tygodniu, najlepiej do 70 C, celem wybicia bakterii.
Siema majstry, uważam że krzywa grzewcza jest bez sensu. Temperatura zewnętrza nie wpływa na zapotrzebowanie ciepła wewnątrz, słońce , zachmurzenie, wiatr i najgorsze co może być to "zamróz" przejście z temperatur ujemnych w dodatnie, najlepsze rozwiązanie sterownik pokojowy i korygowanie termostatami . pozdro
Nie lubię podejścia producentów i instalatorow do klienta jak do debila. Każdy klient powinien sam zdecydować na ile jest techniczny i czy chce się w czyms bawić czy nie.
Ciekawe czy jak zrobię podobnie działająca instalacje jak pompy ciepła przy kotle na ekogroszek to mniej spale. Chodzi mi o niski parametr zasilania grzejników.
@@unsocialdegree420 z tego co pamiętam nie możesz zrobić z kotła z podajnikiem bo pewnie o takie tej chodzi kotła kondensacyjnego ;) Musi być zachowana jakaś tam, nie znam się na tym, minimalna temperatura spalin.
@@unsocialdegree420 właśnie o to chodzi, żeby w kotle nie wkraplała się woda, by nie przekraczać punktu rosy. Podobnie jest z kominem bo dym niesie zanieczyszczenia a przy odpowiednio wysokiej wilgotności zaczyna zalepiać komin ;) Więc jest jak piszesz - wszystko z rozsądkiem. ;D
Pytanie odnoście działania Pompy Panasonic. 2 strefy (niskotemperaturowa 1, i wysokotemperaturowa 2) 1 sterowany krzywą kompensacji za pomocą zaworu mieszającego, 2 sterowany krzywą grzewczą bez mieszacza ale z termostatem. Czy po osiągnięciu temperatury ustawionej na termostacie w strefie 2 pompa przełączy się na niski parametr ( ten ze strefy 1) ? Pytanie 2 jaka jest różnica w działaniu termostatu a termistora od Panasonic?
1)tak przełączy się na niski parametr jeśli będzie występowało zapotrzebowanie na ciepło dla obwodu podłogówki. 2)Przy termostacie regulacja temperatury odbywa się na zasadzie ON-OFF. Przy termistorze PC widzi, że dochodzi do temperatury zadanej i ogranicza swoją moc, by do niej nie dojść i się nie wyłączyć - działa ciągle i taniej. To trochę jak jazda z ostrym hamowaniem a taka z możliwością lekkiego wyhamowania bez zatrzymywania się ;D
@@KlimatyzacjaKatowicepl Podsumowując jakie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne : strefa wysoko temperaturowa obniża się za pomocą sygnału z termistora (zapewne o jakieś 5K) czy wyłączenie strefy wysokiej przez termostat i przejście pompy na niski parametr? Zwłaszcza że takie rozwiązania często się zdarzają ( parter podłogówka a piętro grzejniki przez co piętro uzyskuje dość dużo ciepła z parteru).
@@helaq3 Karol podał przykład z chamowaniem mówiąc która opcja jest lepsza . W moim przypadku jest identycznie sytuacja opisywana przez ciebie czyli niższy i wyższy parametr po jednym sterowniki dedykowanym do pompy w centralnym miejscu aby wyśrodkować temperature komfortu ,spisuje się bardzo dobrze jak opisywał Karol dochodząc do zadanej temperatury pompa wskakuje na niższe parametry aby praca była ciągła .I tu logika pompy pokazuje wyższość PC nad kotłami 😏
@@dawidxxx9671 czyli termistor na wyższym parametrze (lub sterownik) spisuje się lepiej niż wyłączenie wysokiego parametru i przejście pompy na niski parametr? dobrze zrozumiałem?Jeżeli tak to chciałem tylko zauważyć że pompa będzie pracować ciągle, w obu przypadkach tylko w przypadku termistora lub sterownika będzie to przejście o ok 5K w dół a w przypadku termostatu może nawet o 10K, pompa nie stanie w obu przypadkach.
@@helaq3 logika pompy nie jest tak zero jedynkowa jak opisujesz . Np. w moim przypadku mogę ustawić sobie procentowy wpływ sterowników ,podnosząca ten procent w górę lub w dół pompa zupełnie inaczej się zachowuje . I dlatego kiedyś z przeciwnika pomp za jej różnorodna logikę pracy stałem się zwolennikiem 🙂
Ja grzeje dół PC a górę grxejniki skrecilem i elektrycznie, bo Panasonic i jego servissnci nie wiedzą jak to rozwizac, a pompa ciepla w standarcie tego nie ogarnie
Nie odbieraj tego tak. Może musiał być przygotowany na atak z mojej strony, albo na kolejne niemądre pytanie, wtrącenie :D Widać, że Staszek przez większość czasu w pracy zajmuje się podobnymi rozmowami z instalatorami.
Zaczynam dochodzić do wniosku, że pompa ciepła nie jest optymalnym rozwiązaniem. Przez rozwiązanie optymalne rozumiem sytuację kiedy użytkownik może zawsze bez wielkich ceregieli i tajemnej wiedzy samodzielnie decydować kiedy, gdzie i do jakiej temperatury chce ogrzać określone pomieszczenia w domu. Np po co stale grzać cały kilkuset metrowy dom skoro użytkownik przebywa większość dnia w gabinecie ( home office) schodząc tylko czasami do kuchni ? Dlaczego mam się godzić na zbyt wysoką temperaturę w sypialni albo brak możliwości podwyższenia temperatury kiedy ktoś z domowników złapie przeziębienie ?
Pierdolenie bzdur🤮🤮🤮🤮, siedzą w branży i mądrości będą popychać a tak naprawdę to wina jest po stronie sprzedajacego to gówno gdyż nanasz rynek przychodzi badziew odchudzony.ceny pomp zawierają minimum jakie to byle co musi mieć by działało.podoliczać separatory ,dodatkowe czujniki ,pompki rury PV to dochodzi jeszcze 50%.serwisant ktory uruchamia pompy powinien zrobić szkolenie kilku godzinne a nie 10 minut albo wogule.i to pierdolenie o krzywej grzewczej i slodzenie samemu sobie.pompy na dofinansowanie to nie lorozumienie włącznie z instalatorami.taki syf nam przywozicie do Polski.🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮
Czy termostat firmy Panasonic zewnętrzny PAW-A2W-RTWIRELESS także będzie działał w taki sposób że będzie modulował krzywą grzewczą? Jaka jest jego histereza?
Mam 100% ogrzewanie podłogowe i ustawienie na termostacie wewnętrznym przeniesionym do korytarza 23 st. C
Zdarza się teraz że temp. jest osiągana i wyłącza pompę niestety jego histereza 1 st. C powoduje że załącza ponownie przy 22 st. C co zmniejsza komfort
Podniesienie termostatu na 24st. C powoduje że są momenty że dom jest przegrzany
1) Jaką histerezę działania ma ww. sterownik?
2) Nastawa temp. co ile jest możliwa?
3) Czy sterownik steruje krzywą tak jak sterownik z pompy tak jak omówiono to w filmie?
Swego czasu kupiłem najnowszy piec gazowy Wolfa, czego on nie miał (na trajlowali mi instalatorzy i zamówiłem wersje max). W pierwszym sezonie po przeszkoleniu jeszcze wiedziałem co jak nastawiać wiadomo człowiek napalony jaki to wyjątkowy sprzęt kupił więc poświęcał czas na zabawę z panelami sterującymi, ale czas szybko leci z każdym sezonem grzewczym miałem coraz więcej problemu z przypomnieniem sobie co do czego służy. Po paru latach jak skończyła się gwarancja strefa grzejnikowa zaczęła szwankować raz grzała raz nie. Wezwałem serwis pan serwisant przyszedł i co chwile dzwonił do centrali pytać co do czego służy w końcu stwierdził że trzeba wymienić główny sterownik pieca, ok zapłaciłem, ale po kolejnych dniach sytuacja się zaczęła powtarzać znowu przyszedł serwisant tym razem stwierdził że trzeba pompę obiegową wymienić, ok nie ma wyjścia trzeba zapłacić. Niestety to nie pomogło w końcu pomyślałem, że jak tak dalej pójdzie to cała instalacje mi wymienią. Postanowiłem sam się tym zająć poświęciłem dwa dni na analizę systemu i doszedłem do wniosku że po prostu trzeba wymienić baterię w panelu sterującym pokojowym. Technika galopuje po 10 latach młodzi serwisanci nie maja pojęcia o starych systemach. Teraz wiem że najważniejszy przycisk w sterownikach układów grzewczych to reset do ustawień fabrycznych. Po każdej próbie ustawienia systemu dla swoich potrzeb wszystko przestaje działać wtedy reset i piec zaczyna grzać . Ostatecznie żeby mieć spokój nie tykam się sterownika nic nie nastawiam nie przestawiam a na regulacje temperatury też mam sposób na podłogówce odciąłem kabel od siłownika zaworu trójdrogowego, temperaturę steruje ręcznie. W obiegu grzejnikowym do sterowania temperaturą idealnie nadają się tradycyjne zawory grzejnikowe. Obecnie planuję wymianę pieca na pompę ciepła i już widzę że komplikacja układów grzewczych dalej postępuje. Ustawianie krzywej grzewczej to tak jakby producenci samochodów wyrzucili z samochodów prędkościomierze i zastąpili je przepływomierzami paliwa. Chcesz jechać 100km/h musisz najpierw doświadczalnie ustawić „krzywą paliwową” ,czyli sprawdzić ile paliwa trzeba dostarczyć w jednostce czasu do silnika, żeby przejechać 100km w ciągu godziny. Oczywiście większość kierowców nie wiedziałoby o co chodzi z tą „krzywą paliwową” i wzywałoby serwis do jej ustawienia.
Sterowanie z pomocą czujnika temperatury do krzywej grzewczej w domu przy niskotemperaturowych grzejnikach i dużych przeszkleniach od wschodu to to czego właśnie szukałem. :-)
Ja tam ekspertem nie jestem, ale wydaje mi się, że podstawowym elementem sterującym każdą pompą ciepła jest zawór rozprężny. Krzywa grzewcza oparta na pomiarze wody grzewczej jak się ma przykładowo do pompy powietrze-powietrze czy jak skraplacz jest w buforze? Temat ograniczony do gotowych urządzeń montowanych przez Panów.
Witam, jestem zwykłym inżynierkiem konstruktorem, ale często w opisie technicznym trzeba podać czym się grzeje itp. Dręczy mnie pytanie - jak spełnić warunki techniczne instalując Wasze pompy - jak to wygląda od strony prawnej??.. przypomnę art 120 WT mówi - w punkcie czerpalnym wody użytkowej należy uzyskać min 55 st oraz, że okresowo należy zdezynfekować cieplnie instalacje temperaturą nie niższą niż 70 st, a Wasze pompy z tego co wiem mają już problem powyżej 50st . Jak realizujecie dezynfekcję instalacji - czy trzeba dodatkowej grzałki, która włącza się co miesiąc i obniża COP podobnie jak w rekuperatorze sprawność obniża grzałka odszraniajaca gdy temp. zewnętrzna jest na minusie?
Pytanie drugie: dlaczego pompa ciepła jest zaliczana do OZE skoro pobiera prąd i to w takiej ilości , że w elektrowni trzeba spalić mniej więcej tyle węgla co ogrzało by ten dom bez pompy ciepła w zwykłym piecu? Pamiętajmy tu, że do naszego gniazdka dochodzi tylko 1/3 energii spalonego węgla więc przy COP = 3 (taki typowy dla powietrznych pomp ciepła) emisje CO2 w obu przypadkach ( pompa czy sprawny pięć węglowy) są podobne. Myślę , że już bardziej OZE jest piec na suche drzewo.... Pozdrawiam
W każdej PC Z panasa jest grzałka i możesz ustawić harmonogram wygrzewu CWU. Co do reszty to każdy ma swoją rację;) więc Ty też masz racje ;)
Wartościowy materiał.
Trzeci tryb pracy (około 1:15), mowa jest o zewnętrznym czujniku temperatury (nie typu on/off), tylko pompa widząc jaka jest temperatura w pomieszczeniu może korygować wydajność, korygować temperaturę wody grzewczej tak aby się nie wyłączać ale obniżyć temperaturę.
Czy możecie zaproponować jakiś konkretny czujnik.
Dziękuję za pomoc.
Witam panów. Mój tata ogląda was już chyba miesiąc, bardzo go ten temat zainteresował i chciałem mu sprawić przyjemność, a mianowicie, żebyście pozdrowili Darka na ekranie. Będzie wtedy mi i tacie bardzo miło.
Rozumiem...Dariusz Szymański nasz Ziom ;D
Właśnie dzisiaj się nad tym zastanawiałem bo mam ustawiony harmonogram tygodniowy i dziennie temperatura od 0:00 do 7:00 rana na dom idzie 39 stopni do 7:00 do 12:30 daje 43 stopnie potem od 12:30 do 14:30 mam ustawione podgrzanie wody jeśli trzeba i od 14:40 do 0:00 43 stopnie na dom, czy da się ustawić krzywą kompensacji tak aby od 0:00 do 7:00 rano była ta temperatura niższa o te 4 stopnie, czy da się użyć harmonogramu do krzywej kompensacji.
Pytam bo to są oszczędności :) ewentualnie jeśli można przekazać "moją prośbę sugestie" Panu Stanisławowi G. A nóż Panasonic stwierdzi że to dobre rozwiązanie wiadomo to kasa w kieszeni klienta :)
Staszka dawno już tu nie widziałem ;) Pewnie jest zarobiony.
Dlaczego nie sterujesz pracą PC za pomocą krzywej niezależnie od godzin?? co chcesz zyskać na tej kombinacji? Jeśli oszczędności to ustaw ja by utrzymywała temperaturę według krzywej i porównaj oszczędności między obiema ustawieniami, oraz poinformuj nas o tym co zaobserwowałeś ;)
Pomiedzy 3:00 a 3:30 mowiliscie Panowie o dzwiganiu temperatury z -4 na +3. Co to za ustawienie? Czy chodzi o temperature na termostacie, czy jakas korekte temperatury wody?
Krzywa grzewcza, temp wody
Panie Kacprze i Panie Stanisławie czy da się mieć dwa układy nadążne ? Np. Mamy pierwszy układ nadążny na roztworze glikolu (monoblok, sprawa oczywista) + wymiennik ciepła + układ wody w systemie nadążnym(dwa czujniki temperatury: zasilanie, powrót, oraz pompa elektroniczna). Jak to podłączyć/wysterować w Pompie Ciepła? Układ koncepcyjny, zastosowanie ma tam gdzie nie możemy zastosować glikolu w całej instalacji, a jednak chcemy P.C. Oraz nie możemy w układzie otwartym bezpośrednio wpiąć P.C. Pomijamy straty wymiennika - to jest sprawa oczywista i zależy od jego budowy. Chodzi tylko o to czy tak da się sterować drugim systemem nadążnym w Panasonicu seria/generacja J.
Ok, czy stosujac glowice termostatyczne musimy zastosowac bufor/zlag wody?? Bo chyba podlaczenie pompy bezposrednio nie pozwala na sterowanie strefowe.
tak.
Super temat. Przy tej okazji mam pytanie, czy mając dwa obiegi grzewcze (dół podłogówka, góra grzejniki) i płytę rozszerzeń w pompie, to czy mogę zastosować dwa regulatory temperatury? Jeden dla parteru a drugi dla góry?
tak, tylko lepiej niż regulowac prace tych obwodów na zasadzie ON-OFF, robić to płynnie czujnikami temperatury wpiętymi w płytę lub za pomocą 2 różnych krzywych grzewczych
@@KlimatyzacjaKatowicepl Dziękuję bardzo za wskazówkę 👍
Tylko jak ustawić krzywą grzewczą żeby było dobrze
Drodzy Panowie pytanko
Panas sdc9kw czy można ustawić grzanie cwu podczas mrozów że wspomaganiem grzałki 3kw zabudowanej w hyroboksie?
Chodzi o to by szybciej grzało.
Z góry dziękuję za pomoc.
Hey! Czyli jak dobrze zrozumiałem moim przypadku 2x pompa pw+ bufor 800l + podłogówka (390m2) + elektrozawory = krzywa grzewcza bez większego znaczenia wersus stała temperatura?
Moja pompa Panasonic 16 włączała się 150 razy przy 70 godzinach pracy od 16.09
Czy to jest prawidłowe?
Powinno być odwrotnie. Pozdrawiam
Czeac.Mam pytanie. Czy do panasa all in one mozna podpiąc naczynie na c.w.u do zasobnika od gory w wolne przyłacze? Czy koniecznie musi byc wpiete na zasileniu zasobnika zimna woda? Z gory dzieki za odp.pozdr
Z reguły powinno być na zimnej wodzie by ograniczyć możliwość namnażania się bakterii w naczyniu. Widziałem nieraz na ciepłej wodzie, ale lepiej daj trójnik na zimnej wodzie i pojedź choćby pexem do naczynia.
Ja używam pogodowki i jest super.
i super ;)
Mam pytanie odnośnie nowego domu. Planuję pompę ciepła (podłogówka na całości) oraz rekuperacje czy w takim przypadku sterowanie strefowe ma sens? Słyszałem kilka opinii, że wentylacja wymiesza powietrze wyrównując temperaturę w pomieszczeniach.
Wentylacja wymiesza tylko powietrze tylko w pewnym zakresie. Pomyśl czy nawiewając zimniejsze powietrze w pokojach a wyciągając je juz podgrzane np. w łazience czy kuchnii spowoduje zwiększenie temperatury w pokoju?
Zwykle chcesz mieć dużo większą temperaturę w łazienkach. Jak ułożysz tam podłogówki ile się da i do tego dołożysz tam np. ogrzewanie ścienne, to jesteś w stanie obejść się bez sterowania strefowego. Jeżeli nie przeszkadza ci, pomimo tego, że wyregulowałeś przepływy, że w niektórych pomieszczeniach czasami jest chłodniej, bo ktoś np. wcześniej otworzył okno czy drzwi a w drugich czasami, cieplej bo. np. słońce grzało przez okna to też obejdziesz się bez sterowania strefowego.
Czy się zdecydujesz czy nie, to i tak warto wypuscic kable przy rozdzielaczach na wszelki wypadek instalacji silownikow w przyszlosci.
Jak masz dylematy to zrób to co już nie raz Stanisław mówił w tej serii filmów. pozostaw ponad połowę obiegów bez sterowania, takich jak przedpokoje łazienki itp. ze stałą temperaturą/przepływem a zastosuj siłowniki tam , gdzie będziesz miał potrzebę zmiany temperatury. Jak nie masz takich potrzeb, by gdzieś chwilowo obniżać temperaturę, to olej ogrzewanie strefowe - bez niego też układ działa.
Z punktu widzenia użytkownika (100% podłogówki, wentylacja mechaniczna, pompa ciepła a wcześniej ekogroszek): najsensowniejsze rozwiązanie to sterowanie strefowe. Każde pomieszczenie ma inną specyfikę (okna, pólnoc/południe, płytki/panel itd) + każdy domownik lubi coś innego. Myślenie o tym na etapie budowy i dobieranie podłogówki, potem przepływów to kupa roboty i kombinacji a potem i tak może być różnie. Mając sterowanie strefowe niczym się nie przejmujesz, w każdym momencie możesz to przestawić. Koszt wcale nie jest duży (termostaty + siłowniki to jakieś 200-300 zł na strefę) i zapewne się zwróci w części.
Witam dzisiaj zmostkowałem termostat pokojowy, żeby sprawdzić jakie jest zużycie pompy ciepła, na wyjściu z pompy zrobiłem nastawę 28 stopni, mam ogrzewanie 100 procent podłogówką, zostawiłem tak na 24 h i zużycie prądu wyniosło 19 KW, przy temp 21 stopni w pomieszczeniach, a gdy wszystko działa na termostacie, czyli daje sygnał załączenia i wyłączenia pompy gdy tego potrzebuje przy nastawię w pomieszczeniu temperatury 21 st, a na wyjściu z pompy mam ustawione 35 st. To Zużycie na 24 h wynosi 7.8 KW, więc chyba z termostatem jest oszczędniej, a jak to się ma z żywotnością samej pompy?
Zrób średnią z kilku dni przy podobnych temperaturach na zewnątrz i utrzymując ta sama temperaturę w środku.
To co podajesz jest zbyt rozbieżne dla tego samego efektu. Z pustego Salomon nie naleje a budynek potrzebuje dobowo dla utrzymania stałej temperatury daną ilość energii dostarczonej w kWh.
Oznaczało by to tyle że uzyskałeś taki sam efekt dostarczając raz 80kwh energii a za drugim razem 28kwh. Myślę, że rewelacja wynika z bezwładności budynku, bazowania na wskazaniach licznika zużycia energii w pompie (ten pokazuje pogode) lub kombinacji tych i innych czynników ;)
Panie Karolu czemu skasowales filmy w których budowales pompy ciepła??? Tak fajne filmy były i Inspirowujace dla dużo pompiarzy:))
nie ma nie było nie będzie. nic nie stało się bez przyczyny...
@@KlimatyzacjaKatowicepl szkoda że blog też zniknął, a dużo ciekawych rzeczy można było się dowiedzieć:(
@@tomaszgg2849 zapalmy mu świecę w komentarzach ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl
znaczy się, że lobby działa.
@@arkadiuszlipa801 .
Witam czy ktoś może mi powiedzieć czy można (jeśli tak to jak) na zasobniku c.w.u. mieć wodę o określonej temperaturze przez większość dnia a np wieczorem gdy wszyscy się kąpią temperatura przez pare godzin była wyższa. chodzi m o oszczędność energii po co przez większość dnia utrzymywać wysoką temperate zbiornika c.w.u.
wprowadź harmonogramy czasowe i tyle ;) woda nie będzie dogrzewana za dnia
Jak zautomatyzować grzanie podłogówki pompą ciepła, która ma TYLKO minimum 30 stopni nastawy stałej? Jedyna możliwość to 3 strefy czasowe lub wyłączanie.
Dać bufor ciepła i odbierać ciepło mieszalnikiem.
@@przygodytomkainelci3310 dzięki. Właśnie będę dokładał.
Witam posiadam pompę panasonic model WH-ADC0309J3E5B dwu strefowy, chciałbym żeby jedna strefa była sterowana przez termostat pokojowy, gdzie i pod jakimi nazwami znajduje się podłączenie przewodu, proszę o odpis
masz 2 opcje:
-spytaj swojego instalatora,
-zobacz do instrukcji instalacji którą masz dostarczoną z PC
Tak czy inaczej zadzwoń do instalatora aby nie stracić gwarancji.
Panowie, jak ustawić pompę na sterowniku ? Czy ustawiać jej wyłączanie ? Czy ma chodzić non stop ?
Non stop , ma chodzić jak najdłużej i jak najmniej razy się włączać
Czy przy sterowaniu strefowym, tylko kilkoma obiegami z całości, trzeba stosować bufor?
zobacz odcinek o buforze. Wszystko było już wytłumaczone. playliste masz na końcu odcinku i w opisie.
Jesli sterowanie z pompy chcialbym miec w innym miejscu jaki przewod mosze przygotowac ( ile żył i przekrój) Pozdrawiam
zależy jaka PC i jakiej firmy. Takie informacje są w instrukcji instalacji. W Panasie wystarczy przewód 2x cieniutki :) Nie pamiętam jakiego przekroju. Polaryzacja nieistotna
Dziekuje bardzo bedzie to panasonic all in one 9kw
Szefie Karolu ;) mam drugie źródło ciepła (wiadomo jakie :D) jest jakiś sposób, co dołożyć, gdzie podpiąć ? żeby mi się T-Cap wyłączał jak mi się sośnina za mocno pali ? :D
zrobi to automatycznie jesli temperatura w CO będzie wyższa od ustawionej krzywą. Kwestia tylko zastosować bufor i zawory zwrotne na pompach obiegowych - całość będzie działać
A nie powinna pompa obiegowa pracować dla podłogówki z stała prędkością?
Witajcie , czy pompa ciepła będzie pracować w układach otwartych czyli zbiornik na strychu i brak ciśnienia w układzie tylko to co zrobi słup wody czyli jakieś 0.5bar ?
W Wymogach gwarancyjnych masz że musi być Układ zamknięty i to w w przypadku większość jak nie wszystkich producentów pomp ciepła.
Chodzi o to aby do układu nie dostawało się powietrze i między innymi nie powodowało korozji. W tym korozji wymiennika
@@KlimatyzacjaKatowicepl
Dzięki za odpowiedź 😀 to trochę komplikuje moje myślenie na temat pomp ciepła ale nie zniechęca całkowicie 🤣🤣
@@ukaszkielar4872 Zamkniecie układu to żaden problem. Nawet zostawienie w takim układzie kotła :)
@@KlimatyzacjaKatowicepl
Wiem wiem 👍
Właśnie robiłem obliczenia na ciepłowłaściwe.pl i zastanawia mnie jedna rzecz. Moje zużycie węgla kamiennego wynosi ok 2,5 do 3 T na sezon i tak wpisalem. Wyszło mi max 9kW mocy grzewczej a średnio 4.5 kW 👍👍Tylko nie wiem o co chodzi bo poniżej jest tabela z rocznym kosztem i dla węgla wychodzi w niej 4200zl i podaje ta tabela zużycie na poziomie 4.7 T o co chodzi ?
@@ukaszkielar4872 Sprobuj na tym kalkulatorze.Jest wiecej ustawien.eko.org.pl/energia/heatmaster/
Pytanie o krzywą grzewczą. Załóżmy, że wg krzywej na dom m iść 25 stopni. Pompa daje 25 i obserwuje temperaturę powrotu. To czy pompa się kiedyś wyłączy czy będzie działać ciągle utrzymując niewielką różnicę temp?
Jeżeli powrót osiągnie na tyle wysoką temperaturę czyli na przykład Twoje 25 stopni to wtedy sterownik pompy stwierdzi że grzanie już nie ma sensu i pompę wyłączy. A na pewno tak się stanie gdy budynek dostatecznie się nagrzeje i przestanie odbierać ciepło.
pompa stara się tak modulować mocą by być ciut poniżej nastawionej temperatury. Ma czujniki na zasilaniu i powrocie wiec widzi jaki jest odbiór ciepła przez CO i w która stronę ma się modulować. Wyłącza się kiedy jej minimalna moc przewyższa zapotrzebowanie budynku.
Chciał bym wiedzieć ile według producenta startów wytrzymuje sprężarka w Aquarea 7 lub 9kw? Nigdzie nie mogę znaleść tych danych.
masz to wyjaśnione we wcześniejszych odcinkach o żywotności.
@@KlimatyzacjaKatowicepl Znalazłem o 100tys h pracy, ale o ilości załączeń nie wiem w którym video jest.
A ja zapytam : powyżej jakiej liczby załączeń rocznie nastąpi utrata gwarancji ?
Chciałbym, żeby pompa pracowała w trybie modulacji, a nie w trybie on/off. Z tego co usłyszałem, jest to możliwe tylko w przypadku umieszczenia sterownika w pomieszczeniu, czy wystarczy zostawić otwarty grzejnik tylko w tym jednym pomieszczeniu a resztę pomieszczeń sterować grzejnikowymi zaworami termostatycznymi?
jest o możliwe np. na samej krzywej grzewczej jak i przy współpracy ze sterownikiem oryginalnym Panasa lub jeszcze w przypadku zamontowania termistora (czujki temp.) w pomieszczeniu. Nie jest to możliwe na termostacie i w przypadku sterowania pracą układu i temperaturą w pomieszczeniach przy pomocy termostatów. One powinny być w większości pomieszczeń odkręcone na maxa a utrzymanie odpowiedniej temperatury ma się odbywać za pośrednictwem korekcji temperatury wody.
@@KlimatyzacjaKatowicepl czy musi to być większa ilość pomieszczeń z odkręconymi na maxa grzejnikami, czy wystarczy tylko w tym jednym pomieszczeniu, w którym mamy sterownik panasa na ścianie odkręcić ten jeden grzejnik?
@@onlinemaster dokładnie to opisałem powyżej. Nie ograniczaj przypływów na grzejnikach tylko ich temepraturę zasilania i tyle. Jeśli tego nie rozumiesz niestety nie pomogę.
@@KlimatyzacjaKatowicepl chyba rozumiem :-), na filmie mówiliście że tylko w przypadku sterownika fabrycznego panasa będzie sprężarka działać w trybie modulacji, ty piszesz że jeszcze przy samej krzywej grzewczej (tzw. pogodówka?) i na termistorze, więc trochę zgłupiałem. Mam duży dom, 4 poziomy o różnych zapotrzebowaniach na energię, obecnie wszystko opiera się o zawory termo na grzejnikach i działa rewelacyjnie (w tej chwili pracuje jeszcze kocioł węglowy, ale już za niedługo będzie panas), nie wiem jak to ugryźć, żeby dalej, przynajmniej w większości pomieszczeń nadal pracowały zawory termo ale pompa sie modulowała, by zredukować on/offy do minimum...?
@@KlimatyzacjaKatowicepl Z całym szacunkiem do twojej wiedzy , ale wprowadzasz w błąd kolegę. Na termostacie pokojowym PC też pracuje na wcześniej ustawionej krzywej i do niej moduluje moc, jedyne różnice to fakt że kiedy termostat pokojowy osiągnie zadaną temperaturę , zatrzymuje PC i co również stają pompy obiegowe, wbudowana i dodatkowa , jak ktoś ją ma na C.O np. za buforem wpiętym równolegle. Oprócz tego podczas pracy na termostacie nie można kompensować krzywej podczas pracy PC. Należy zewrzeć styki termostatu na stałe i ustawić tak krzywą że PC będzie chodziła na niej modulując swoją moc do zapotrzebowania termicznego domu i temperatury zewnętrznej, tak jak byśmy ustawiali zwykła krzywą grzewczą bez termostatu. W drugiej kolejności powinniśmy ustawić docelowe temperatury w termostacie, jaką chcemy mieć w pomieszczeniu np w dzień i w nocy (harmonogram termostatu) . Termostat ma za zadanie tylko wyłączać całą PC wraz z pompami obiegowymi, tyko wtedy kiedy mamy nadwyżki ciepła w domu w postaci uzysków bytowych, wspomnianego słońca. Histereza termostatu powinna być możliwie najmniejsza około 0,5* tak żeby nie wychładzać nadmiernie wody w układzie oraz pomieszczeń między przestojami . TO samo się tyczy temperatury na dzień i noc powinna się różnić max 1*. Kolejną bardzo przydatną funkcją w moim przypadku jest fakt że termostat wyłącza tęż pompy obiegowe jak temperatura pomieszczeń zostanie osiągnięta. Jak PC działała na samej krzywej to po nagrzaniu domu zatrzymywała się ale woda krążyła w układzie za sprawą dalej pracujących pomp obiegowych. W przypadku ogrzewania na samych kaloryferach, powodowało to szybkie wychładzanie wody w instalacji, przez co PC po około 10min startowała od nowa. Termostat ten problem rozwiązał zwiększając ten postój do 1-1,5h , ma to bardzo duże znaczenie zwłaszcza w okresach przejściowych kiedy to PC jest najbardziej narażona na tak zwane taktowanie. Pozdrawiam i mam nadzieję że trochę pomogłem. :)
Prosba do Pana Stanisława, żeby nie wstydził się dpowiadać na maile, czasmi trzeba sie przyznać, że naopowiadało się głupot... Otóż mityczna korekta temperatury wynikajacej z krzywej grzewczej wzlędem rożnjcy miedzyvtemperaturą zadaną a rzeczywistą, w sterowniku Panasonica nie istnieje. Mam na to dane i dowody. Problem polega na tym że ani instalator pro, ani support panasonica anibteż finalnie pan Stanisław nie są w stanie tego wytłumaczyć. Szkoda bo funkcja logiczna i przydatna, dla mnie była jednym z argumentów za wyborem Aquarea a tu taka plama...
Witam posiadam dom 240m2 powierzchni użytkowej dom ocieplony 15cm ściany 3 kondygnacje od strychu plyta betonowa 10cm styropianu wylewka.
Zamierzam zastosować pompę panasonic monoblock HT 12kW 1~ WH-MHF12G6E5 czy da sobie rate taka pompa.
Będzie to jeden( obieg cwu albo grzejniki cały dom + w łazienkach drabinka z powrotu drabinki woda wędruje na podłogówkę łazienki ) bufor 50l na powrocie.
Jesli chodzi o sterowanie to czy potrzebuje jakiegoś dodatkowego sterowania typu strefowego na przykład głowic wifi ze sterownikiem czy wystarcza zwykłe golowice termostatyczne.
a może pompa sobie poradzi bez głowic prosiłbym o jakieś sugestie
Pc poradzi sobie bez dodatkowego sterowania. Dodatkowe sterowanie pozwala regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach w szerszym zakresie.
Czy PC będzie dobrze dobrana -trzebs ja dobrać do zapotrzebowania A nie na oko... tu rola instalatora
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki za odpowiedź ale problem z dobraniem mocy w moim przypadku jest zależne od instalatora jeden twierdzi że 16 niechciałbym przewymiarowane PC czy była by możliwość dobrania mocy poprzez wysłanie potrzebnych danych drogą e-mail pozrawiam
@@wiesawjagoda9521 zrób audyt energetyczny na cieplowlasciwe.pl do zapotrzebowania na co. dolicz 0.7kw na cwu i masz max zapotrzebowanie na ciepło. Moce max z grzałką dla -20 Masz dostępne.
Tyle filozofii ;)
Chłopaki nie mają czasu na robienie doborów PC dla sympatyków kanału, bo nie wyłaniają się z naszymi zapytaniami. Proza życia ;)
@@KlimatyzacjaKatowicepl wielkie dzięki pozdrawiam
@@KlimatyzacjaKatowicepl Karol już wiele razy fani kanału w tym i ja zwracali ci uwagę że audyt w odniesieniu do ciepłowłaściwe to zbyt górnolotne stwierdzenie 🤪
Rzetelniej było by napisać, sprawdź wstępne zapotrzebowanie na ciepło za pomocą strony ciepłowłaściwe aby mieć jakiś punkt odniesienia 🙂
Witam Mam pompę Panasonik monoblog 9 Kw Przy temp zewn min 5 pobiera 30 Kw na dobę dom 125 m 2 - kaloryfery ocieplenie 10 cm styropian zapotrzebowanie na ciepło ok 12 Kw Czy pobór energii jest ok Proszę o odpowiedz Pozdrawiam
Mam panas sdc9kw przy -5 pobiera 40 kw (wskazania na pompie)w rzeczywistości 30%wiecej wg podlicznika energii.dom 250m ogrzewanie grzejniki (nawrócony z ekogroszku)
Pozdr
mi przy podobnych gabarytach, przy 0 do -1 stopni na dobę pobiera 23 KW, to przy -5 wydaje mi się że jest ok
@@marcinmatysiak3141 witam, jesteś zadowolony z pracy pc na grzejnikach? Jak to wyszło po sezonie?
@@grzegorzmichor2540 rok kalendarzowy zużycie wg podlicznika 5800 kWh ale każda chałupa inna u mnie temperatura 21-22
@@grzegorzmichor2540 cześć, u mnie problem . Nowa pompa Daikin 8kw
temp w okolicach 0 st. a zużycia 45KW SZOK
Parter podłogowka , góra 3 grzejniki .dom dobrze ocieplony.
Panowie dlaczego wychodzicie z założenia ( zwłaszcza P Karol - adhd ) że ludzie nie mają pojęcia o sterowaniu strefowym ? Proszę oddajcie jeśłi macie na to ochotę swą wiedzę dotyczącą pomp Panasonic ale nie próbujcie na siłę przekonywać do braku sterowania strefowego ! Sterowanie inteligentne to przyszłość !
Mam sterowanie podłogówki we wszystkich pomieszczeniach z zarządzaniem przez smartfon i jestem bardzo zadowolony.
Myślę że wszelkie ustawienia pompy bez względu na to czy jesteśmy połamać lajkami technicznymi powinny być dostępne dla użytkownika gdyż on jest właścicielem pompy. Jeżeli coś namiesza w ustawieniach to serwisant przyjedzie i odpowiednio mnie skasuję za wizytę spowodowaną moją ingerencją.
Odnosząc się do informacji podanej w materiale w zakresie sterowania pompą z wykorzystaniem modulu wifi. Mam pompe L i jedyną rzecza w zakresie sterowania jaka moge zrobic to +-5 st od krzywej. Samej krzywej nie moge korygowac w aplikacji klienckiej a tej funkcji brakuje. Dalej musze biegac do pomieszczenia z pompą a moduł? no jest tylko uzytecznosci brak.
C.w.u. automatyka albo jest pokopana albo źle ustawiona przez instalatora. Pompa w automacie jak temperatura wody spada w trakcie dnia potrafi o 3 - 4 razy (okres zimowy ) odgrzewać do +45 z np +42 i zuzywa na to srednio 1,5 kWh. Czyli dziennie ok 4,5 kWh. Rozwiazanie moze i nienormalne wg was ale ja grzeje do 54 st. wlaczajac i wylaczajac recznie pompe w zakresie c.w.u . Zbiornik 200 l dogrzewa się iloscia energii na poziomie 2,5 kWh i czesto starcza na 2 dni. Zatem automatyka w tym zakresie tak jak wspomnialem jest nieekonomiczna. Nie znam mozliwosci oprogramowania servis cloud smart a moze tam sa jakies mozliwosci. Serwisanci tez srednio znali ta pompe po pierwszym ustawieniu mialem w domu 27 st C (uruchomienie listopad) bo w ustawieniach krzywej mialem temperatury po 55 st.C i delte 8 przy wiekszosci ogrzewania podlogowego. Wiec nie tylko uzytkownicy moga narozrabiac. 😂
Witam, a jak wygląda sterowanie pompą monoblok haier 8 Kw ?
Chcesz zakupić ? Napisz maila na pompyciepła@klimatyzacjakatowice.pl dostaniesz DTR i ofertę.
nastawa temperatury zasilania i CWU i tyle. Podobnie jak kocioł na ekogroszek :)
@@KlimatyzacjaKatowicepl a, pompa wtedy nie będzie chodziła cały czas?
@@KlimatyzacjaKatowicepl Czy może lepiej założyć termostat pokojowy , który będzie wpięty zamiast zworki w module rozszerzającym?
Co Panowie sądzicie o grzaniu harmonogramem, mam krzywą 3 i w nastawie przesunięcie 2 ale tylko w drugiej taryfie i mam wrażenie że zużycie większe
W drugiej taryfie COP jest niższy więc finalnie się nie opłaca podnosić temperatury, może dlatego masz większe zużycie i koszty.
@@przygodytomkainelci3310 wydaje się z perspektywy czasu że wychładzanie podłogi w dzień po to żeby grzać w tańszej taryfie powoduje zwiększenie zużycia mimo tańszego prądu w nocy
IFTTT i Home Assistant w końcu moje zabawki a już myślałem że nie usłyszę nic co mogło by mnie zainteresować 😏
A zdziwienie Karola bezcenne widać że to nie jego bajka 🤪
Ieftete i łondad dat brzmi z pytę ;) tak nie me bajlando ;)
Lepiej i taniej płytka HeishaMon za 200 zł i masz po mqtt do HA
Wkurzające jest to, że uważacie użytkownika za debila, bo grzebie w ustawieniach, co trudnego jest w ustawieniu DELTA? albo czy potrzebuje instalatora, żeby ustawić krzywą grzewczą? otóż nie, to są parametry które każdy użytkownik powinien znać i rozumieć i potrafić ustawić.
Sprzedaję pompy ciepła i powiem Ci, że większość użytkowników to debile, również ci, którzy nie wydają się być debilami, często się nimi okazują...
Niektórzy nie wiedzą jak działa pompa nawet , jeden myślał że jak pompa ma 10kw to tyle ciągle prądu bierze..
Widać który z was pracuje fizycznie😂😂😂
Masz rację, mnie od stukania w klawisze tylko mięśnie Enter rosną. Niestety nie każdy może być muskularny jak Staszek
@@KlimatyzacjaKatowicepl przyznaj że nie chciałeś powiedzieć że głodny🤪🤪🤪
@@pawekobylarz2502 ;¥
@@KlimatyzacjaKatowicepl dzięki za wszystkie podpowiedzi u mnie Fuji Electrik Neoheat Split śmiga super. Bufor na powrocie. Pozdrawiam Łukasz Stasiak
W jaki sposób rozwiązać problem, który zaobserwowałem. Sterownik z pompy przeniesiony do domu - sterowanie termostatem. Temperatura na sterowniku ustawiona na 22 stopnie, następuje spadek mierzonej temperatury w pomieszczeniu na 21 i załącza się sprężarka i grzanie, po czym po minucie pomiar znowu pokazuje 22 (ruch powietrza, błąd pomiaru jak to w elektronicznych czujnikach temperatury) i sprężarka się wyłącza. Co z takim fantem zrobić?
Dostosować krzywa grzewcza i lub wymienić termostat pokojowy na taki o mniejszej histerezie
A ja mam taki pytani czy przy pompie ciepła pracującej z grzejnikami i sterowanej pogodówka jest potrzeba/sen montowania głowic termostatycznych na grzejnikach ?
Przy grzejnikach koszty Cię zjedzą, ja mam i wiem j zero pomocy z panasa
Panowie - apropo cwu, to:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
§ 120. [Stały obieg wody; przewody]
2. Instalacja wodociągowa ciepłej wody powinna umożliwiać uzyskanie w punktach czerpalnych wody o temperaturze nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C.
Także...
Ale przy pompie jest to możliwe :)
Tak, ale w domu nie koniecznie trzeba się tego trzymać.
Natomiast w temperaturze 45 stopni, pięknie rozwijają się bakterie. W związku z tym, jest konieczność podnoszenia temperatury raz w tygodniu, najlepiej do 70 C, celem wybicia bakterii.
Siema majstry, uważam że krzywa grzewcza jest bez sensu. Temperatura zewnętrza nie wpływa na zapotrzebowanie ciepła wewnątrz, słońce , zachmurzenie, wiatr i najgorsze co może być to "zamróz" przejście z temperatur ujemnych w dodatnie, najlepsze rozwiązanie sterownik pokojowy i korygowanie termostatami . pozdro
Jak to rozumiesz? Czyli nie krzywa tylko stała temperatura na obieg?
Nie lubię podejścia producentów i instalatorow do klienta jak do debila. Każdy klient powinien sam zdecydować na ile jest techniczny i czy chce się w czyms bawić czy nie.
Ciekawe czy jak zrobię podobnie działająca instalacje jak pompy ciepła przy kotle na ekogroszek to mniej spale. Chodzi mi o niski parametr zasilania grzejników.
przy normalnym kopciuchu sprawność wraz z obniżeniem obciążenia spada. Było to omawiane chyba w pierwszym odcinku z serii
@@KlimatyzacjaKatowicepl Chce zejść do 1, 5 t na zimę ekogroszku 😁 ale nie wiem czy się uda przy przewymiarowanym kotle
@@unsocialdegree420 z tego co pamiętam nie możesz zrobić z kotła z podajnikiem bo pewnie o takie tej chodzi kotła kondensacyjnego ;)
Musi być zachowana jakaś tam, nie znam się na tym, minimalna temperatura spalin.
@@KlimatyzacjaKatowicepl temp. Powrotu min. 40* o temp. Spalin nic nie wyczytałem. Wiadomo wszystko z rozsądkiem żebym komina nie zajechał
@@unsocialdegree420 właśnie o to chodzi, żeby w kotle nie wkraplała się woda, by nie przekraczać punktu rosy. Podobnie jest z kominem bo dym niesie zanieczyszczenia a przy odpowiednio wysokiej wilgotności zaczyna zalepiać komin ;)
Więc jest jak piszesz - wszystko z rozsądkiem. ;D
Materiał fajny i użyteczny ale reklama co 3 minuty to przesada
Pytanie odnoście działania Pompy Panasonic. 2 strefy (niskotemperaturowa 1, i wysokotemperaturowa 2) 1 sterowany krzywą kompensacji za pomocą zaworu mieszającego, 2 sterowany krzywą grzewczą bez mieszacza ale z termostatem. Czy po osiągnięciu temperatury ustawionej na termostacie w strefie 2 pompa przełączy się na niski parametr ( ten ze strefy 1) ?
Pytanie 2 jaka jest różnica w działaniu termostatu a termistora od Panasonic?
1)tak przełączy się na niski parametr jeśli będzie występowało zapotrzebowanie na ciepło dla obwodu podłogówki.
2)Przy termostacie regulacja temperatury odbywa się na zasadzie ON-OFF. Przy termistorze PC widzi, że dochodzi do temperatury zadanej i ogranicza swoją moc, by do niej nie dojść i się nie wyłączyć - działa ciągle i taniej.
To trochę jak jazda z ostrym hamowaniem a taka z możliwością lekkiego wyhamowania bez zatrzymywania się ;D
@@KlimatyzacjaKatowicepl Podsumowując jakie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne : strefa wysoko temperaturowa obniża się za pomocą sygnału z termistora (zapewne o jakieś 5K) czy wyłączenie strefy wysokiej przez termostat i przejście pompy na niski parametr? Zwłaszcza że takie rozwiązania często się zdarzają ( parter podłogówka a piętro grzejniki przez co piętro uzyskuje dość dużo ciepła z parteru).
@@helaq3 Karol podał przykład z chamowaniem mówiąc która opcja jest lepsza .
W moim przypadku jest identycznie sytuacja opisywana przez ciebie czyli niższy i wyższy parametr po jednym sterowniki dedykowanym do pompy w centralnym miejscu aby wyśrodkować temperature komfortu ,spisuje się bardzo dobrze jak opisywał Karol dochodząc do zadanej temperatury pompa wskakuje na niższe parametry aby praca była ciągła .I tu logika pompy pokazuje wyższość PC nad kotłami 😏
@@dawidxxx9671 czyli termistor na wyższym parametrze (lub sterownik) spisuje się lepiej niż wyłączenie wysokiego parametru i przejście pompy na niski parametr? dobrze zrozumiałem?Jeżeli tak to chciałem tylko zauważyć że pompa będzie pracować ciągle, w obu przypadkach tylko w przypadku termistora lub sterownika będzie to przejście o ok 5K w dół a w przypadku termostatu może nawet o 10K, pompa nie stanie w obu przypadkach.
@@helaq3 logika pompy nie jest tak zero jedynkowa jak opisujesz .
Np. w moim przypadku mogę ustawić sobie procentowy wpływ sterowników ,podnosząca ten procent w górę lub w dół pompa zupełnie inaczej się zachowuje .
I dlatego kiedyś z przeciwnika pomp za jej różnorodna logikę pracy stałem się zwolennikiem 🙂
Ja grzeje dół PC a górę grxejniki skrecilem i elektrycznie, bo Panasonic i jego servissnci nie wiedzą jak to rozwizac, a pompa ciepla w standarcie tego nie ogarnie
PANIE W CZARNEJ KOSZULCE, DLACZEGO ZAWSZE PRZYJMUJESZ POZYCJĘ OBRONNĄ? MASZ COŚ DO UKRYCIA? OBAWIASZ SIĘ CZEGOŚ? MOWA CIAŁA.
Nie odbieraj tego tak. Może musiał być przygotowany na atak z mojej strony, albo na kolejne niemądre pytanie, wtrącenie :D Widać, że Staszek przez większość czasu w pracy zajmuje się podobnymi rozmowami z instalatorami.
Zaczynam dochodzić do wniosku, że pompa ciepła nie jest optymalnym rozwiązaniem. Przez rozwiązanie optymalne rozumiem sytuację kiedy użytkownik może zawsze bez wielkich ceregieli i tajemnej wiedzy samodzielnie decydować kiedy, gdzie i do jakiej temperatury chce ogrzać określone pomieszczenia w domu. Np po co stale grzać cały kilkuset metrowy dom skoro użytkownik przebywa większość dnia w gabinecie ( home office) schodząc tylko czasami do kuchni ? Dlaczego mam się godzić na zbyt wysoką temperaturę w sypialni albo brak możliwości podwyższenia temperatury kiedy ktoś z domowników złapie przeziębienie ?
Od tego są zawory na podłogowce , zacieplo ci w jakimś pomieszczeniu to przekręcasz rotametry...
Pierdolenie bzdur🤮🤮🤮🤮, siedzą w branży i mądrości będą popychać a tak naprawdę to wina jest po stronie sprzedajacego to gówno gdyż nanasz rynek przychodzi badziew odchudzony.ceny pomp zawierają minimum jakie to byle co musi mieć by działało.podoliczać separatory ,dodatkowe czujniki ,pompki rury PV to dochodzi jeszcze 50%.serwisant ktory uruchamia pompy powinien zrobić szkolenie kilku godzinne a nie 10 minut albo wogule.i to pierdolenie o krzywej grzewczej i slodzenie samemu sobie.pompy na dofinansowanie to nie lorozumienie włącznie z instalatorami.taki syf nam przywozicie do Polski.🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮