Nowy SMARTBOB 16, testy i przygotowanie do produkcji. ESP32 + POE+ LAN + ESPHOME + 16 RELAY

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 гру 2024

КОМЕНТАРІ • 17

  • @SiBex_ovh
    @SiBex_ovh Рік тому +2

    Oglądam i podziwiam, to jako pomysł na odcinki wrzucę moją listę todo iot którą powli realizuje, może Ci się któryś punkt do czegoś przyda jako idea.
    *) ESP który zlicza impulsy z wyjścia S0+ licznika 1f oraz z takiego mającego modbus-a. Pokazać na wykresie jak w HAEnergia używać struktury podliczników, co pozwoliło by kontrolować odpowiednie gałęzie poboru i wykryć który podlicznik odpowiada za straty. Np. linia 100m i liczniki po jej końcach ukazują stratę na kablu co wyliczane może ukazać że warto zwiększyć przekroje.
    *) Czujnik poziomu cieczy, odbiciowy z ESP/Zigbee - by widzieć przyrost wody w zbiorniku i mieć "przewidywanie" kiedy będzie 0,8m od klapy szamba by adekwatnie wezwać szambiarza. Tak samo z poziomem ekogroszku w podajniku automatycznym.
    *) Przekładnik CT na L silnika 1f by wiedzieć że zużywa za dużo prądu - tzw. elektroniczna zawleczka na silnik z podajnikiem który ma przeszkodę jakąś i się nadmiernie nagrzewa
    *) Sterowanie grupą urządzeń - 3 lampy w różnych miejscach chcę odpalić/zgasić razem.
    *) Sterowanie elektrozaworami on/off na każdy obwód podłogówki, także grupowe gdzie mamy 3 pętle na te samo pomieszczenie.
    *) Czujniki temp. na IN/OUT każdej pętli podłogówki by określić które obwody mają różne ΔT i by pomóc ustawić równo przepływy, ręcznie lub by sterować regulowanymi elektrozaworami.
    *) Alarm domu na ESP, syrena, czujniki ruchu i obecności, kamera z obrazem widoku czujnika który wyzwolił alarm.
    *) Automatyczne otwieranie bramy gdy zbliżamy się do domu gps/lora
    *) Czujniki powietrza na zawartość TLENu by wykryć tzw. "zaduch" i ew. przesterować rekuperację. dla PM2,5/10 jest poradników od groma jako jakość powietrza.
    *) Hydrofor i czujnik ciśnienia i przepływomierz by inteligentnie go używać, np. gdy podlewamy ogród to zakres 1.5-2.5 a jak nie ma zużycia to 2-4 - unikamy kręcenia do 4bar które zabija silnik który tyle nie wykręci gdy mamy ciągły pobór wody.
    *) pasek LED światłowodowy na bramie - taki pięknie mieniący się w prawo lub w lewo - ładnie wygląda i nocą z daleka widać czy się otwiera czy zamyka brama.
    *) Licznik czasu uruchomienia lampy UV, po odliczonym 8000h komunikat że należy ją wymienić.
    *) sterowanie akwarium, takie zwykłe na bojownika
    *) Sterowanie okapem z informacji odczytanych z płyty indukcyjnej i jej Hob2Hood
    *) czujniki zalania i auto-zakręcanie głównych zaworów
    *) PWM dla wentylatorów by sterować przepływem dla kominka/wentylacji
    *) OneMeter w HAEnergia

  • @ŁUKASZBOGUS
    @ŁUKASZBOGUS Рік тому +1

    Mi się podobało😁

  • @tombertas2864
    @tombertas2864 Рік тому +1

    Super

  • @leesiuu
    @leesiuu Рік тому

    Świetna robota. Kilka pytań, bo taka współpraca może mnie interesować! :)
    1. Jak wychodzi to kosztowo (zarówno cena materiałów jak i cena całości)? U mnie jest mnóstwo linii światła, LED, rolet to wysterowania, więc pewnie potrzebowałbym przynajmniej 4 sterowników.
    2. Czy jest szansa w przyszłości na większy sterownik, np 32/32 albo 64/64? Może pójście w jakąś modularną stronę, np. główny sterownik 32 wejścia + różne moduły wyjściowe (albo też dodające wejścia) połączone jakimś złączem?
    3. Czy sterownik jest w stanie wysterować zewnętrzny, większy przekaźnik, np. taki od gniazd?

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  Рік тому

      1. Około 500zl na ten moment. 2. Nie lubię za dużych sterowników, tu uważam że jest dobry balans. 3. Tak większym przekaźnikiem możesz sterować przez mały przekaźnik albo w wersji mosfet bezpośrednio zasilić cewki dużego np 12v lub 24v.

  • @krzysiekcos434
    @krzysiekcos434 Рік тому +1

    Dwa pytania
    1. Czy są takie przekaźniki, co wysyła sygnał przełącz/ toggle i tylko moment przełączenia pobiera energię, później nie. Jeśli tak to będzie mniejsze zużycie energii patrząc z perspektywy miesięcy i lat
    2. To pytanie ogólne, jak odczytać stan zero / jeden np. kontraktrona oddalonego o 50 od komputera? Jak to zrealizować praktycznie. Mam odległe przejścia co chce monitorować , ale przewodowo (na bezprzewodowych co chwila trzeba wymieniać baterie i nie zawsze na taką odległość idzie odczytać, nawet zigbee nie daje rady i zabawa że wzmacnianiem sygnałów i kanałów, stąd decyduje się na przewody, ale jak?)

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  Рік тому

      1. Tak są, ale ich cena jest kilka razy większa, mają inne sterowanie. Z punktu bezpieczeństwa lepiej jeśli wyłączysz zasilanie to wszystko jest na OFF, tak to taki przekaźnik Ci zostanie na ostatniej pozycji. To są tzw. przekaźniki z zatrzaskiem.
      2. Sam odczyt stanu zwarcie/rozwarcie jest bardzo prosty. Wstraczy 1 rezystor podciągający. Co do odczytania tego przez komputer to już zależy co wybierzesz: jakiś konwerter usb, apka z wifi, czy nawet zwykły port COM. Jak byś chciał konsultacje z zakresu elektroniki to możemy się umówić ;) Moje wejścia na płytce działają dokładnie tak jak potrzebujesz, przyczym tam dałem trochę więcej elementów.

    • @krzysiekcos434
      @krzysiekcos434 Рік тому

      @@SmartBobAutomatyka dzięki za odpowiedź, ale AD2. nie jest takie proste, odległość kontaktronu od komputera to około 50m więc USB, COM oraz wifi odpada (nie mam tak zasilania i wspomniałem już że nawet zigbee nie daje rady, za dużo szumu w eterze na 2.4GHzu mnie)

  • @michalpolrolniczak
    @michalpolrolniczak 10 місяців тому

    Czy sterowniki SmartBob mają jakaś wyższość nad sterownikami BoneIO ESP ?

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  10 місяців тому

      Oczywiście ;) ale po więcej informacji odnośnie różnic zapraszam do dyskusji tel lub email. Możesz dać do siebie kontakt na smartbobautomatyka@gmail.com

  • @zbanek1
    @zbanek1 Рік тому

    Czy można w takim projekcie mieć jedynie wejścia a najlepiej te 16 in/out i obok dodatkowe z 8 dodatkowych wejść jakiś dodatkowy expander ?

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  Рік тому

      Większość wejść i wyjść jest na magistrali I2C przez ekspander. Żaden problem dołożyć kolejne. Co do wersji płytki z samymi wejściami to narazie takiej nie mam ale być może będzie w przyszłości.

  • @Mario-tn4tz
    @Mario-tn4tz 5 місяців тому +1

    Musisz pamiętać ze polska należy do UE a to oznacza ze jako producent musisz miec CE na swoje produkty jeśli nie chcesz miec problemów z prawem i ponieść dużych kar finansowych - zacznij od przeczytani uważnie miedzy innymi dyrektywy 2014/53/EU, brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności, zycze powodzenia :)

  • @JossarianPL
    @JossarianPL Рік тому

    Przeraża mnie ilość dodatkowego okablowania aby taki sterownik podłączyć przykładowo do rolet w domu. Miałem nadzieję, że już udało się odejść od problemu kilometrów kabla pod tynkiem. Naprawdę nie da się tego zrobić inaczej? Może jakaś komunikacja przez powerline (PLC)? Do obsługi kilkunastu rolet w domu i przełączników nie potrzeba przecież nie wiadomo jakiego pasma.

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  Рік тому

      Zależy od podejścia jeden woli mieć miej kabli i 20 urządzeń w puszkach instalcyjnych a drugi więcej kabli i 1-2 sterowniki w rodzelni. Do rolet I tak się ciągnie zasilanie, kwestia położenia kilku przewodów więcej. Power line przy tak rozprosoznych systemach może być kłopotliwe, często są jeszcze obwody na różnych fazach.

  • @andr27
    @andr27 Рік тому

    o co chodziło w tym filmie? kolo gada, ze jedna płytka ma wincy przekaźników niż druga... ma kabelka od połe i mozna pstrykać pczekaźnikami z kąkutera... no ale co dalej?

    • @SmartBobAutomatyka
      @SmartBobAutomatyka  Рік тому

      Chodzi o to że pokazuje coś co sam zaprojektowałem. Wiem ze narazie to jest bardzo ogólne ale więcej będzie w kolejnych odcinkach (mało kto ogląda więcej niż 10 minut). Zobacz moje inne filmy tam omawiam już część konkretnych zastosowań.