Zdravím, jen si myslím, že posuzovat včelí plemena by chtělo až minimálně po několika letech (min. 5 let) jejich chovu na izolovaných stanovištích v shodných podmínkách. Stejně v naší České, Moravské a Slezské kotlině jsou včelí druhy taková míchanina, že řešit jak je "nepůvodní a importovaná" kraňka jediná nejlepší je bezpředmětné. Jeden příklad z praxe. Možná je to náhoda, ale většina kraňských matek, které jsem si objednal z vyšších šlechtitelských chovů, nestála za nic. Včelstva neprosperovala a v drtivé většině matky v druhém roce rojením nebo tichou výměnou vyměnila. Takže mé současné matky jsou směska, přizpůsobená místním podmínkám. Některé jsou tmavé, některé šedé a některé mají dělnice, které mají půlku zadečku hnědou. Ano, nemám včely hodné jako ovečky/beránky, ale zase se dokážou ubránit před loupežemi jejich konkurentek a přinesou, pro mě osobně, bohatě medu. Ať se vám daří.
Příteli já nic neposuzuji, vím že Kraňka je OK a vše ostatní má své mouchy... Je to prostě mé přesvědčení a dokazuje to i počet reagujících na mé video, jedinci hájí něco jiného...Nejde o to co je nej nej nénj nej, to je bezpřednětné. Jde o to co je vhodné a moudré a to je jen Kraňka.
Nejlepší je chovat místní směs, kterou každých 3-5 let oživíte novou "krví" - perfektní materiál je z přeživšího včelstva po pádu celé včelnice, nebo něco čistého pro zlepšení některých vlastností. My jedeme své od roku 1890. Ani můj praděda již nepamatoval (mám info od dědy) včelu tmavou - tu zdejší původní. Matky všech možných plemen z celé Evropy se sem hojně dovážely již za rakouské monarchie. Zachovat čisté plemeno ve zdejších podmínkách, je nemožné i v profesionálním pojetí chovu. Ať se daří. LČ.
@@všichniPečinkovi Ono to není tak zlé, jak to na první pohled vypadá. To co tu nemá šanci přežít z důvodu nepřirozených - nevhodných životních podmínek, se tady hned tak nepřizpůsobí. A v přirozeném běhu vývoje se na určitém území (hraničním pro svoje přirozené území), vždy setkají různá plemena a to klidně dvě, tři i více najednou - tam kde se jejich území protínají. Je docela dost možné, že tím že omezujeme volný pohyb a přirozený výběr, potlačujeme životaschopnost našich včelstev díky omezené výměně genetických informací v širším měřítku, než by bylo potřeba. Samozřejmě toto není způsobeno teď námi, je to z důvodu domestikace včel a tato nejspíše zásadní chyba se táhne již dlouhá staletí. Ale jedeme dál to samé, tak pomalu přiléváme olej do ohně. Ovšem nejsem ale zastáncem toho, abychom nechaly vše jen na včelách teď, když jsme jim zcela zničily životní prostředí, kde již sami nedokážou přežít. To mi přijde sobecké a nezodpovědné. Za problémy včel (nejenom včel) stojí hlavně člověk a důsledky jeho chování na této planetě. Jak tohle jednou celé dopadne to nevím, ale dá se tušit že to nebude žádná paráda. Omlouvám se za filozofický dovětek, ale nějak jsem si nemohl pomoci :-). L
Co se týká chovu a ošetřování včelstev, také já jsem z těch co urputně lpí na dobrém zdravotním stavu svých včelstev a dělám pro to maximum, ale otázkou je, zda je to dobře. Dost možná tím prohlubujeme problém životaschopnosti včel. Pak se zde nabízí asi paradoxní situace, že těm co na to s prominutím "serou" a vlastně tím simulují přirozený výběr, vděčíme za to, že ještě vůbec nějaké včely máme - rozuměno v globálním měřítku. Nejspíše je to všechno mnohem složitější, než jsme schopni domyslet a chtělo by to nějaké smysluplné řešení. Zemědělství, změna krajiny a vysoká hustota zabydlení, tedy u nás, je docela fatální problém. L
Dobrý den. Jsme chovatelé včel a pokud máme problémy např. s úhyny....... Měli bychom se zamyslet SAMI NAD SEBOU co děláme špatně a co zlepšit , než to svádět na Kraňku a myslet si ,že změnou plemene se problém vyřeší. Přeji všem hodně zdraví a malé spady varroáka.
Ještě doplním, choval jsem matky a byl to totální mišmaš matek. Jedna kraňka kladla buckfastky, další matka vypadá jaka singer a klade kraňky a třetí něco mezi tím vším a přitom všechny pocházeli ze stejného základu kraňky. V okolí je tolik včelařů a každý chová několik druhů včel.
Ano právě proto jsou oblasti, kde jsou potíže... Víte včelař co včelaří a jde mu to, ten nebude vymýšlet jiné druhy včel, nebo kraviny... Ten bude vesele včelařit a bude to zábava ne práce, ne boj... Ten, který to neumí hledá cesty jak to udělat, aby mu to šlo. Dováží jiné druhy včel, nebo vymýšlí perpetum mobile a tvrdí, že mu to jde a nepotřebuje ani léčit. Pak se za 5 let odmlčí a slehne se zem "jako že ze zdravotních důvodů musel včely prodat" kupodivu nikde nejsou a nikdo nekoupil a úly má na hromadě ve dvorku... Ale poškodí celé široké okolí a ztíží práci, těm co jsou okolo a jde jim to a šlo roky předtím než se takový jedinec zjevil... Bohužel stáhne dnes v době FB a všeho možného další... Kteří nadšeně štafetu převezmou a zase zde máme dalších 3 až 5let ničení práce jiných... Asi před 5ti minutama mi psal jeden z nich s prosbou o pomoc, neléčil protože mu řekl prdejce oddělků že vyšlechtil VD odolnou včelu , on uvěřil... teď jen tak zkusil spad, když mi poslal fotku spadu... No to by jste žasli...No tak asi tak... Myslel a řekli mu to, že včelky bude mít na dvře, chtěl pomoci přírodě, jen tak je mít ne se starat... A věřil, že jsou VD odolné!!! Přátelé, takové včely neexistují, jsou jen oblasti, kde se bude dařit o rok dva déle... to je vše...Ovšem dobrým přístupem to jde a včely udržíte...VD není největší problém včel, hlad je nevětší problém včel.
Skvelé, jasné, výstižné...ako inak, skratky k lepšiemu naozaj neexistujú. Iba skratky k horšiemu. PS: Buckfast sa vyslovuje "bakfast" normálne ako v angličtine.
Děda vćelařil celý život, po revoluci byl někde v Rakousku na zájezdě a přivezl si matku včely italské (vlašku) aspoň myslím, zbytek zivota včelařil pouze s timto druhem a já v tom pokračuji, takže ani nemůžu porovnávat , ale není s ni zadny problém, možná jsou víc agresivnější, bez kukly a rukavic bych k nim asi něco dělat nešel 😢, jarni rozvoj dobrý a zimují taky bez větších problémů, jsem 550 m.n.m. letos tedy akorát čelím vykrádání, ale za to si můžu sám, ať se daří
No ona to tedy si ta Italská nebyla... (.-)) NEbo minimálně není už po několikátém křížení nyní. Ale vlastnosti a tedy geny zcela jsitě do okolí přinesla... Což je přesně to co, si myslím že je špatně a dít by se to rozhodně nemělo. Znevažuje to práci lidí před námi, kdy se jim podařilo Kraňkou krásně zavčelit oblast ČR a tedy dát naší přírodě a pro včelaře přesně ty vlastnosti co potřebujeme. Jak říkám v tomto já mám jasno, mylím si že Kraňská včela je vhodná a nemáme si kazit geny našimi pokusy...
Jak uz jsem psal, kraňku jsem nikdy nechoval tak nemůžu porovnat, každé plemeno ma určitě sve pro i proti jako styl včelaření ( rámková mira, NN, VN,,materi mřížka, vyfukování včel při medobrani atd.) váš kanal sleduji a názory a metodiku mate určitě dobré, nevim kolik mate včelstev, ale vím, že ve větším množství se to takhle dělat nedá, když děda včelařil ve sve nejlepší kondici a my jsme mu pomáhali tak jeho včelstva čítala 360 ks
No je to tak, máte jistě pravdu, větší množství včelstev je určitě jiný přístup... Mám sice dvě stanoviště, ale jsem malovčelař, který má na každém kolem 15ti včelstev +- . Tedy souhlasím, že pohled můj a velkovčelaře je odlišný to je jasné... Navíc já nevčeleřím druhou, nebo třetí generaci, tedy rozhodně nemohu mít náhled generační, ovšem to může být výhoda (nemusí), je to otázka pohledu.. (:-) Asi je to vždy otázka názoru, vnímání a přesvědčení, já prostě razím opravdu teorii a i praxi, že Kraňská včela je ta, co sem patří... Je to na základě podrobného nastudování vlastností a názorů, nedám na jedinečný názor, načetl jsem si mnoho a i v zahraniční.. Je jasné, že pak jedinečný názor může být a je jiný, to je logické. Víte od doby co mám tento kanál, zjišťuji jednu věc, menšína, která je hodně slyšet, dokáže ovlivnit veřejnost více než většina, která mlčí, ale většina je třeba i spokojenější... Proto cokoliv zveřejňuji hledám... ne vždy se podaří, ale někdy ano. Tím chci říci, že si stále tvrdě stojím za svojí pravdou, ale nikomu ji nevnucuji, jen to vyjadřuji, protože mám, tak jako každý z nás kde to udělat, tak to občas udělám. Včela Kraňská je prostě pro svoje vlastnosti nejvhodnější vřela pro ČR, nepopírám tím, že jiné druhy včel nemají své dobré vlastnosti, ale obecně a z pohledu celku (včelař, lidé a okolí, ekonomika včelaření, udržitelnost včelstev, zemědělství...a asi dalších xxx důvodů), ovšem nikde není psáno, že jsou lokální vyjímky, napadá mi třeba nějaká horská oblast, kde jarní rozvoj není k užitku, protože tam stejně nic včela nemá ke snůšce, ale i tam bych řešil dobré a zdravé zimování... To je ale minimální % včelařů. Já prostě vnímám vše z pohledu celku.
Zdravím, jen si myslím, že posuzovat včelí plemena by chtělo až minimálně po několika letech (min. 5 let) jejich chovu na izolovaných stanovištích v shodných podmínkách. Stejně v naší České, Moravské a Slezské kotlině jsou včelí druhy taková míchanina, že řešit jak je "nepůvodní a importovaná" kraňka jediná nejlepší je bezpředmětné.
Jeden příklad z praxe. Možná je to náhoda, ale většina kraňských matek, které jsem si objednal z vyšších šlechtitelských chovů, nestála za nic. Včelstva neprosperovala a v drtivé většině matky v druhém roce rojením nebo tichou výměnou vyměnila.
Takže mé současné matky jsou směska, přizpůsobená místním podmínkám. Některé jsou tmavé, některé šedé a některé mají dělnice, které mají půlku zadečku hnědou. Ano, nemám včely hodné jako ovečky/beránky, ale zase se dokážou ubránit před loupežemi jejich konkurentek a přinesou, pro mě osobně, bohatě medu.
Ať se vám daří.
Příteli já nic neposuzuji, vím že Kraňka je OK a vše ostatní má své mouchy... Je to prostě mé přesvědčení a dokazuje to i počet reagujících na mé video, jedinci hájí něco jiného...Nejde o to co je nej nej nénj nej, to je bezpřednětné. Jde o to co je vhodné a moudré a to je jen Kraňka.
Nejlepší je chovat místní směs, kterou každých 3-5 let oživíte novou "krví" - perfektní materiál je z přeživšího včelstva po pádu celé včelnice, nebo něco čistého pro zlepšení některých vlastností. My jedeme své od roku 1890. Ani můj praděda již nepamatoval (mám info od dědy) včelu tmavou - tu zdejší původní. Matky všech možných plemen z celé Evropy se sem hojně dovážely již za rakouské monarchie. Zachovat čisté plemeno ve zdejších podmínkách, je nemožné i v profesionálním pojetí chovu.
Ať se daří. LČ.
V podstatě se vším plně souhlasím.. Ano jsme malé území, párávě proto škodí tolik, že sem dovezou někteří kde co...
@@všichniPečinkovi Ono to není tak zlé, jak to na první pohled vypadá. To co tu nemá šanci přežít z důvodu nepřirozených - nevhodných životních podmínek, se tady hned tak nepřizpůsobí. A v přirozeném běhu vývoje se na určitém území (hraničním pro svoje přirozené území), vždy setkají různá plemena a to klidně dvě, tři i více najednou - tam kde se jejich území protínají.
Je docela dost možné, že tím že omezujeme volný pohyb a přirozený výběr, potlačujeme životaschopnost našich včelstev díky omezené výměně genetických informací v širším měřítku, než by bylo potřeba. Samozřejmě toto není způsobeno teď námi, je to z důvodu domestikace včel a tato nejspíše zásadní chyba se táhne již dlouhá staletí. Ale jedeme dál to samé, tak pomalu přiléváme olej do ohně. Ovšem nejsem ale zastáncem toho, abychom nechaly vše jen na včelách teď, když jsme jim zcela zničily životní prostředí, kde již sami nedokážou přežít. To mi přijde sobecké a nezodpovědné. Za problémy včel (nejenom včel) stojí hlavně člověk a důsledky jeho chování na této planetě. Jak tohle jednou celé dopadne to nevím, ale dá se tušit že to nebude žádná paráda. Omlouvám se za filozofický dovětek, ale nějak jsem si nemohl pomoci :-).
L
Co se týká chovu a ošetřování včelstev, také já jsem z těch co urputně lpí na dobrém zdravotním stavu svých včelstev a dělám pro to maximum, ale otázkou je, zda je to dobře. Dost možná tím prohlubujeme problém životaschopnosti včel. Pak se zde nabízí asi paradoxní situace, že těm co na to s prominutím "serou" a vlastně tím simulují přirozený výběr, vděčíme za to, že ještě vůbec nějaké včely máme - rozuměno v globálním měřítku. Nejspíše je to všechno mnohem složitější, než jsme schopni domyslet a chtělo by to nějaké smysluplné řešení. Zemědělství, změna krajiny a vysoká hustota zabydlení, tedy u nás, je docela fatální problém.
L
Dobrý den. Jsme chovatelé včel a pokud máme problémy např. s úhyny.......
Měli bychom se zamyslet SAMI NAD SEBOU co děláme špatně a co zlepšit , než to svádět na Kraňku a myslet si ,že změnou plemene se problém vyřeší.
Přeji všem hodně zdraví a malé spady varroáka.
Přesně tak, Kraňka je vhodná do naší oblasti a řešit to jiným druhem včel je špatné...
Ještě doplním, choval jsem matky a byl to totální mišmaš matek. Jedna kraňka kladla buckfastky, další matka vypadá jaka singer a klade kraňky a třetí něco mezi tím vším a přitom všechny pocházeli ze stejného základu kraňky. V okolí je tolik včelařů a každý chová několik druhů včel.
Ano právě proto jsou oblasti, kde jsou potíže... Víte včelař co včelaří a jde mu to, ten nebude vymýšlet jiné druhy včel, nebo kraviny... Ten bude vesele včelařit a bude to zábava ne práce, ne boj... Ten, který to neumí hledá cesty jak to udělat, aby mu to šlo. Dováží jiné druhy včel, nebo vymýšlí perpetum mobile a tvrdí, že mu to jde a nepotřebuje ani léčit. Pak se za 5 let odmlčí a slehne se zem "jako že ze zdravotních důvodů musel včely prodat" kupodivu nikde nejsou a nikdo nekoupil a úly má na hromadě ve dvorku... Ale poškodí celé široké okolí a ztíží práci, těm co jsou okolo a jde jim to a šlo roky předtím než se takový jedinec zjevil... Bohužel stáhne dnes v době FB a všeho možného další... Kteří nadšeně štafetu převezmou a zase zde máme dalších 3 až 5let ničení práce jiných... Asi před 5ti minutama mi psal jeden z nich s prosbou o pomoc, neléčil protože mu řekl prdejce oddělků že vyšlechtil VD odolnou včelu , on uvěřil... teď jen tak zkusil spad, když mi poslal fotku spadu... No to by jste žasli...No tak asi tak... Myslel a řekli mu to, že včelky bude mít na dvře, chtěl pomoci přírodě, jen tak je mít ne se starat... A věřil, že jsou VD odolné!!! Přátelé, takové včely neexistují, jsou jen oblasti, kde se bude dařit o rok dva déle... to je vše...Ovšem dobrým přístupem to jde a včely udržíte...VD není největší problém včel, hlad je nevětší problém včel.
Skvelé, jasné, výstižné...ako inak, skratky k lepšiemu naozaj neexistujú. Iba skratky k horšiemu.
PS: Buckfast sa vyslovuje "bakfast" normálne ako v angličtine.
Díky za upřesnění výslovnosti (:-))
Děda vćelařil celý život, po revoluci byl někde v Rakousku na zájezdě a přivezl si matku včely italské (vlašku) aspoň myslím, zbytek zivota včelařil pouze s timto druhem a já v tom pokračuji, takže ani nemůžu porovnávat , ale není s ni zadny problém, možná jsou víc agresivnější, bez kukly a rukavic bych k nim asi něco dělat nešel 😢, jarni rozvoj dobrý a zimují taky bez větších problémů, jsem 550 m.n.m. letos tedy akorát čelím vykrádání, ale za to si můžu sám, ať se daří
No ona to tedy si ta Italská nebyla... (.-)) NEbo minimálně není už po několikátém křížení nyní. Ale vlastnosti a tedy geny zcela jsitě do okolí přinesla... Což je přesně to co, si myslím že je špatně a dít by se to rozhodně nemělo. Znevažuje to práci lidí před námi, kdy se jim podařilo Kraňkou krásně zavčelit oblast ČR a tedy dát naší přírodě a pro včelaře přesně ty vlastnosti co potřebujeme. Jak říkám v tomto já mám jasno, mylím si že Kraňská včela je vhodná a nemáme si kazit geny našimi pokusy...
Nicméně, v dnešní době kdy se meni i podnebí a zimní období je teplejší tak otázka jestli je kraňka pripravena na změny
Víte, ty změny se týkají i včely Tmavé i Buckfast a stále zde budou vlastnosti,pro které se vyplatí vždy sáhnout ke kraňce a držet si geny kraňky..
Jak uz jsem psal, kraňku jsem nikdy nechoval tak nemůžu porovnat, každé plemeno ma určitě sve pro i proti jako styl včelaření ( rámková mira, NN, VN,,materi mřížka, vyfukování včel při medobrani atd.) váš kanal sleduji a názory a metodiku mate určitě dobré, nevim kolik mate včelstev, ale vím, že ve větším množství se to takhle dělat nedá, když děda včelařil ve sve nejlepší kondici a my jsme mu pomáhali tak jeho včelstva čítala 360 ks
No je to tak, máte jistě pravdu, větší množství včelstev je určitě jiný přístup... Mám sice dvě stanoviště, ale jsem malovčelař, který má na každém kolem 15ti včelstev +- . Tedy souhlasím, že pohled můj a velkovčelaře je odlišný to je jasné... Navíc já nevčeleřím druhou, nebo třetí generaci, tedy rozhodně nemohu mít náhled generační, ovšem to může být výhoda (nemusí), je to otázka pohledu.. (:-) Asi je to vždy otázka názoru, vnímání a přesvědčení, já prostě razím opravdu teorii a i praxi, že Kraňská včela je ta, co sem patří... Je to na základě podrobného nastudování vlastností a názorů, nedám na jedinečný názor, načetl jsem si mnoho a i v zahraniční.. Je jasné, že pak jedinečný názor může být a je jiný, to je logické. Víte od doby co mám tento kanál, zjišťuji jednu věc, menšína, která je hodně slyšet, dokáže ovlivnit veřejnost více než většina, která mlčí, ale většina je třeba i spokojenější... Proto cokoliv zveřejňuji hledám... ne vždy se podaří, ale někdy ano. Tím chci říci, že si stále tvrdě stojím za svojí pravdou, ale nikomu ji nevnucuji, jen to vyjadřuji, protože mám, tak jako každý z nás kde to udělat, tak to občas udělám. Včela Kraňská je prostě pro svoje vlastnosti nejvhodnější vřela pro ČR, nepopírám tím, že jiné druhy včel nemají své dobré vlastnosti, ale obecně a z pohledu celku (včelař, lidé a okolí, ekonomika včelaření, udržitelnost včelstev, zemědělství...a asi dalších xxx důvodů), ovšem nikde není psáno, že jsou lokální vyjímky, napadá mi třeba nějaká horská oblast, kde jarní rozvoj není k užitku, protože tam stejně nic včela nemá ke snůšce, ale i tam bych řešil dobré a zdravé zimování... To je ale minimální % včelařů. Já prostě vnímám vše z pohledu celku.
Tento videokomentář je opravdu dobrý.