Produkcja soku zagęszczonego wizualizacja w Intouch wonderware

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 6

  • @piotrekgry8964
    @piotrekgry8964 6 років тому

    dlaczego dodawane enzymy i inne środki nie widnieją na opakowaniu ? Jesli jestem np. uczulony na dany enzym co wtedy?

    • @bartomiejmos1975
      @bartomiejmos1975  6 років тому +4

      Przedstawiony proces dotyczy zagęszczonego soku, który nie występuje w sprzedaży detalicznej, jest on półproduktem do produkcji soków, napojów, nektarów, syropów itp. Enzymy i inne dodatki nie należą do grupy alergenów wg Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 1169/2011 w odniesieniu do składników obecnych w środkach żywności. Również producent tych środków jest zobowiązany do określenia czy dany środek zawiera alergeny czy nie. W trakcie produkcji dodawane enzymy i inne środki ulegają częściowemu rozkładowi oraz zostają zatrzymane w kolejnych procesach takich jak ultrafiltracja. Inną kwestią jest też fakt, że są one dodawane w stosunkowo niewielkiej ilości, więc w końcowym produkcie nie występują albo występują w śladowych ilościach.

  • @JohnnyBravo42
    @JohnnyBravo42 3 роки тому

    Kupcie sobie maszyne do wyciskania soku i porównajcie sobie taki świeży soczek z kilku kg pomarańczy z takim sklepowym z wysokiej półki za 7zł. Inna sprawa to ile trzeba miec pomaranczy by zrobic sobie 1L takiego soku. Do tego dochodzi resztki z wyciskarki i samo czyszczenia nie wspominając juz o czasie.

  • @kubamynarczyk3732
    @kubamynarczyk3732 6 років тому

    Czyli do tych soków jest dodawana żelatyna. Co na to Żydzi, muzułmanie i wegetarianie? Filmik dotyczy tylko soku jabłkowego czy z innych owoców także np. porzeczkowego lub pomarańczowego?

    • @bartomiejmos1975
      @bartomiejmos1975  6 років тому +1

      Technologia produkcji zagęszczonego soku jabłkowego praktycznie nie różni się od produkcji soku z czarnej porzeczki, pomarańczy czy innych soków. Etapy są te same z tym, że stosuje się różne ilości tych dodatków. Przy produkcji zagęszczonego soku jabłkowego raczej nie stosuje się w ogóle żelatyny. Produkuje się również soki zagęszczone koszerne gdzie do żadnego soku nie dodaje się żelatyny. Natomiast soki (soki, nektary, syropy, napoje itp.) zawierające soki zagęszczone spotykane na sklepowych półkach raczej na pewno miały kontakt z żelatyną. Jak pisałem w poprzednim komentarzu tej żelatyny praktycznie nie ma w składzie soku jak również nie jest ona w tym przypadku uznawana jako dodatek do żywności, dlatego nie jest umieszczana informacja na etykiecie o czym mówi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności, Dz. U. WE L 354/16. Taka sama sytuacje jest np. z winami, do produkcji których również wykorzystuje się żelatynę. Są również stosowane zamienniki żelatyny, pochodzenia roślinnego, ale w mniejszym stopniu są wykorzystywane.

    • @Tomasz_Piekarski
      @Tomasz_Piekarski 4 роки тому

      @@bartomiejmos1975 To się pojeby od "jestem wege" wkurwią. :-) Nie mam nic do wegetarian, bo sam kilka lat nie jadłem mięsa - ot, taka dieta. Ale coś takiego jak "weganizm", że durnie nawet miodu, mleka albo jajek nie jedzą, to już dawno powinno mieć jakąś swoją jednostkę chorobową w psychiatrii.