Rejestracja na konferencje E-POLE już ruszyła! Wejdź na www.e-pole.pl/konferencje i zarejestruj się na jedno z 2 wydarzeń! Widzimy się 19.02 w Poznaniu oraz 25.02 w Lublinie. Liczba miejsc ograniczona, a tańsze bilety kupicie do 12 stycznia!
Fajnie opowiedziane, rzeczowo i fachowo. Choć buraków nie uprawiam to każdy materiał ogladam uważnie, bo kto wie co kiedy może się przydać. Pozdrawiam wszystkich na wizji i poza nią. Wesołych świąt.
Bardzo fajna, merytoryczna rozmowa. Z mojego punktu widzenia bardzo dobrze spędzona godzina przed ekranem laptopa. Ale mam kilka pytań, na które dobrze gdyby odpowiedział gość z taką wiedzą i doświadczeniem jak p. Mateusz :-) Uprawiam buraki w technologii conviso, w ST od 3 lat i widzę zalety tej uprawy, ale i są pytania na które szukam odpowiedzi... 1. Co z siewem w technologii st jeśli mamy mokrą wiosnę?2. Czy podanie tych max 180kg czystego składnika w nawozach może dotyczyć nawożenia rzędowego ( w łapę)? 3.Czy ma Pan doświadczenie w uprawie st maszynami różnych producentów? Jeśli tak, który w pańskich warunkach sprawdza się najlepiej? 4.Czy stosuje Pan lub stosował struwit w nawożeniu rzędowym? 5. Jeśli tak to czy były widoczne efekty działania tego nawozu? 6. Czy sieje Pan bezpośrednio w mulcz z poplonu, czy może mulcz jest niszczony jesienią? 7.Czy norma wysiewu utrzymywana jest na stałym poziomie w całym gospodarstwie ( jeśli tak to jakim), czy może jest zmienna ? Z góry dziekuję za odpowiedź życząc spokojnych, zdrowych Świąt w gronie najbliższych 🙂
Na początek dziękuję za fajne praktyczne pytania postaram się odpowiedzieć odnosząc się do własnych obserwacji i doświadczenia. 1. Uprawa pasowa uczy cierpliwości, szczególnie w przypadku mokrej wiosny. Nie możemy się sugerować tym że sąsiad już sieje. Gdy jest mokro warto zastosować kilka dni przed siewem bronę talerzową ważne głębokość pracy max 5cm - celowe "przesuszenie" wierzchniej warstwy gleby po to aby w trakcie jednoczesnej uprawy i siewu wyciągana mokra gleba w połączeniu z "przesuszona" wierzchnia warstwa się nie zasklepiała. To talerzowanie można wykonać nawet kilka dni 3 do 5 przed siewem. Na glebach cięższych praktykuje taki zabieg i fajnie to wychodzi. 2. Czy podawanie 180 kg czystego składnika ma sęs? Napewno podanie azotu w łapę nie przynosi efektu. Potwierdzone w badaniach polowych azot umieszczony łapą na głębokość 25-30cm jest dostępny dla rośliny kiedy ma 2-3pary liści czyli za późno. Wniosek azot w buraku przy uprawie pasowej stosujemy rzutowo przed siewem. Kolejny wątek z nawożenia pamiętajmy ze z burakiem wchodzimy na stanowiska gdzie zasobność powinna być uregulowana i przynajmniej na poziomie wysokim. W przypadku konieczności stosowania dużych ilości potasu stosujemy pod korzeń pasowa max 120kg potasu do takich dawek mam sprawdzone więcej nie dawałem. Potas można też podzielić i dać np. 60kg potasu w łapę i 60kg potasu jesienią. Oczywiście ja zawsze mam ten komfort w uprawie buraka że mam dostęp do obornika, pomiotu czy gnojowica. 3. Jeśli chodzi o maszyny to tak miałem okazję obserwować kilka maszyn (Czajkowski, Kockerling, AgroLine, MOM, Horsch) I każda maszyna ma swoje zalety i wady jedna sprawdzi się lepiej w mokra wiosnę Ina sprawdzi się lepiej w suchym sierpniu siejąc rzepak. Przepraszam ale nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie w komentarzu. 5. Międzyplonu nie niszczę jesienią. Rośliny miedzyplonowe dobieram tak abym mógł wykonać zabieg na samosiewy zbóż jesienią wtedy unikamy powstania "darni" i kożucha z korzeni samosiewów zbóż. Tak zaopiekowana poplon zostaję do wiosny gdzie jest traktowany glifosatem i w to Siejemy. Chyba że wiosna jestem zmuszony zastosować pomiot to po rozrzuceniu go mieszam. 6. Zmienna norma wysiewu No i tu mam problem. Testowałem to już dwa lata pytałem czytałem szukałem i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jaki jest optymalny poziom widełek obsady na ha. Wiemy że najwyższy plon uzyskuje się przy obsadzie około 96tys roślin na ha i siewie w rzędzie co 21cm. I tu jest pytanie co jest tym optimum? Może się mylę ale na chwilę obecną sieje buraki z rozstawem w rzędzie co 21 cm beż zmiennego wysiewu i jestem zadowolony z takiej praktyki. Jeszcze raz dziękuję i miło się odpowiada na praktyczne pytania.
@@MateuszKliz-e2h dziękuję bardzo za odpowiedź. Oczywiście jest więcej nurtujących mnie pytań odnośnie uprawy pasowej buraków. Czy byłaby możliwość aby podał Pan maila gdzie możnaby zadać kilka pytań i w wolnej chwili podzielił by się Pan swoją wiedzą?
Protestuje w 2017 roku zaczynałem gospodarowanie i z powodu opadów na poziomie 1100 mm w całym roku 30% powierzchni zostało nie skoszone 😢 To był bardzo nieurodzajny rok w naszym rejonie
W wielu rejonach to był bardzo dobry sezon. Pszenica pod Poznaniem sypała ok 9 t/ha, miejscami pod 10t/ha (oczywiście na dobrych stanowiskach), co u nas jest rzadkością. Ale z drugiej strony pamiętam, że na Lubelszczyźnie było sucho. Pewnie za bardzo generalizowalismy, Polska (po raz kolejny to się potwierdza) jest dużym krajem że zmiennosciami
Ja w przyszlym roku nie będę miał zadnego problemu w burakach bo zasieje jak najmniej ile się da tylko po to by nie stracić kontraktacji. I tak oddam je cukrowni po koszytach albo i nie.
No i oczywiście że "Maniak" bezorki musiał zapytać o bezorke. :) bez obrazy oczywiscie. Nie można wrzucać każdego rodzaju bezorki do jednego worka, Rodzaji bezorek jest wiele. Niektóre bezorki są wręcz zbliżone do orki pod względem intensywności mieszania inne bardziej do zerowej jak striptil na wąskiej łapie.
Oczywiście, rodzaje bezorek są przeróżne, od dużych uproszczeń po systemy zbliżone do orki. Nie ma jednego worka, i o tym będzie więcej w Sylwestra ;) Nie jestem maniakiem bezorki, mam inne zainteresowania :)
chcę coś powiedzieć o chwościku amatorskim okiem - tam gdzie babcia siała buraki co roku chwościk (zdiagnozowany amatorskim okiem) pojawił się szybko mimo oprysku scorpionem a jak posiałam pod folią, gdzie wcześniej były tylko pomidory to go nie było w ogóle pomimo braku pryskania. Tak, że płodozmian > Aha, to jest szarek komośnik, a ja myslałam że to opuchlaczki
@@prozdrowotny Płodozmian zawsze jest podstawą, ale w produkcji rolniczej trzeba wziąć pod uwagę, że presja może pojawić sie także z sąsiednich pól. Stąd obserwacja i prewencja są podstawą
@@epole_kanal na działkach rod jest więcej chorób i szkodników u sąsiadów. Nie w ich liczbie ale w różnorodności. Ludzie znoszą rośliny i nasiona niewiadomego pochodzenia a nikt tego nie kontroluje.
Te 70 ton to szału nie ma. Wiadomo, że gleba itp. Pochwalę się. W tym roku pobiłem swój rekord. Średnia z 19.5 ha wyszła 96,41 t/ha przy polaryzacji 16.03. Netto ll.
Piszesz o średniej z 20ha, a Mateusz mowi o średniej z ponad 600ha. To chyba spora różnica, co? :) Nie umniejszając Twojemu wynikowi, bo jest bardzo dobry.
@epole_kanal Racja, ale dalej jest to jednak średnia. Bo to o nią zazwyczaj chodzi 😉 oczywiście nie umniejszam Mateuszowi, bo posiada kawał dobrej wiedzy i z wykładu można było się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat uprawy.
Panowie triflusulfuron - metylu. Trochę was poniosło z tym tritosulfuronem. Zapominacie o lenacylu który jest w tym momencie najlepszą substancją na kapustowate. Czekamy na derogację.Mam sporo obserwacji i tylko raz widziałem plantację bez samosiewów rzepaku w gospodarstwie które uprawiało buraki i rzepak w płodozmianie. Klient bardzo płytko uprawiał po żniwach i pobudzał samosiewy do wschodów. Praktycznie nie używał triflusulfuronu- metylu. Pozdrawiam
@@epole_kanal Jeżeli chodzi o bodziszka w buraku to usunięcie triflusulfuronu-metylu trochę kładzie temat. Zostaje DMT-P które trochę mocno trzyma buraki. Odnośnie bodziszka w kukurydzy to powschodowo 20-30 % pełnej dawki ALS+ 20-30% pełnej dawki trójketonu + 250-500 g bentazonu. Kombinacja z bardzo niskim fito z długim okresem aplikacji. Ważne żeby liście bodziszka miały średnicę max ok. 2 cm. Taką kombinacją w wyższych dawkach poprawiałem odporny szarłat po Sulfonylo+ syntetyczna auksyna i perfekcyjnie zadziałało. Zalecenie na bodziszka jest autoryzowane przez Instytut Arvalis. Jakbyś potrzebował materiały to mogę podesłać. Pozdrawiam GMJ
@ na bodziszka w kukurydzy sposób jest całkiem tani - fluroksypyr. Poza tym przy dużej precyzji zabiegu mieszanka taka jak piszesz też jest ok, ale właśnie. Precyzja jest tylko dla świadomych problemu. Dzięki za komentarze!
A jaka technologia uprawy bezorkowej buraka poza pasową (jest swój sprzęt agregat trzybelkowy, talerzówka, wały, agregat uprawowy, siewnik) może być najlepszą opcją uprawy? Na przykład siew poplonu po żniwach, późniejszą jesienią uprawa na głęboko, wiosną płytka uprawa i siew czy może po żniwach głęboka uprawa, siew poplonu zimowego a następnie kasowanie go samą talerzówką wiosną z ewentualnym doprawieniem gleby w zależności od warunków i w to siew. Co według ciebie najlepiej się sprawdza i najlepiej wychodzi? (Ziemie dosyć lekkie w uprawie głównie dominuje 4a/4b)
Jest to możliwe, uprawa na tzw. Głębokim spulchnieniu. Ja zrobił bym to tak: 1. Po zniwach obornik, gnojowica bezpośrednio na ściernisko (jeśli są nawozy naturalne) 2. Agregat 3 belkowy i głębokie intensywne mieszanie połączone bezpośrednio z siewem poplonu. 3. pod ten agregat można uzupełnić i wysiać też potas 4. Zasiany międzyplon tak zostawiamy do wiosny i wiosna glifosat 5. Jeśli masz dobry talerzowy siewnik (Horsch, Grimme)do buraków i nie ma bardzo dużej masy resztek międzyplonu siejesz bez uprawy bezpośrednio w ten mulcz. Jeśli tej masy jest dużo płytko ale powtarzam płytko talerzówka i wtedy siew. Taki system praktykowałem przez 7 lat w jednym z gospodarstw w którym pracowałem.
Jest to możliwe, uprawa na tzw. Głębokim spulchnieniu. Ja zrobił bym to tak: 1. Po zniwach obornik, gnojowica bezpośrednio na ściernisko (jeśli są nawozy naturalne) 2. Agregat 3 belkowy i głębokie intensywne mieszanie połączone bezpośrednio z siewem poplonu. 3. pod ten agregat można uzupełnić i wysiać też potas 4. Zasiany międzyplon tak zostawiamy do wiosny i wiosna glifosat 5. Jeśli masz dobry talerzowy siewnik (Horsch, Grimme)do buraków i nie ma bardzo dużej masy resztek międzyplonu siejesz bez uprawy bezpośrednio w ten mulcz. Jeśli tej masy jest dużo płytko ale powtarzam płytko talerzówka i wtedy siew. Taki system praktykowałem przez 7 lat w jednym z gospodarstw w którym pracowałem.
U Nas od kilku lat poplony po zniwach, nawozy i talerzówka na jesieni. Wiosną pozostałe nawozy,na głęboko 3 belki i od razu agregat doprawiający i siew .
To czym wspomaga to conviso odnośnie szarłatu? Bo nie powiedział jakich substancji używa, ja w tym roku chodziłem i ręcznie wszystko wyrywałem, aby odporności nie narobić.
O teraz bardziej szczególłowo , no właśnie temat polaryzacji weszyscy sie dziwia ze kiedyś 19,5 a teraz 12,3 , pomijak różnice w różnych cukrowniach . no to jaki sens jest iść z postępem genetycznym w ten kierunek , więcej ton do wożenia wiecej co2 z transportu wieksze zużycie maszyn , wiecej wysłodków i znowu transport , nie lepiej było by iść w wyniki 60-85 ton i polaryzacje podnieść ? niby można by ale trzeba ktoś by to musiał policzyć .
Pytanie czy ms ses postęp genetyczny to jak zapytać czy postępowania mechanizacyjny ma sęs? Chyba nie chcemy się cofać do orki końmi. Postep genetyczny daje nam np. Odmiany tolerancyjne na matwika, aphanomyces czy Chwościka.
@@MateuszKliz-e2h ok żle zadane pytanie , sam postep jest dobry ale chodziło mi o kierunek tehgo postepu , na przykładzie krów czy paraca która nam dała krowe która daje 15 tys litrów mleka w 305 dni i ktora żyje srednio 1,7 laktacji to jest dobry kierunek?
temat kampani , tzn czasu trwania , kolejna rzecz niezrozumiała , tzn rozumiem , jedna duza cukrownia w rejonie jeden zarząd jedne cele centralizacja, ekonomia , srutu tutu po prostu konkurencji trzeba było sie pozbyć , jak to jest ze nam za chwile bed kazali jeżdzic hulajnogą bo co2 smogi itd , a zamiastm mieć mniejsze zakłady lokalne gdzie nie trzeba jeżdzic daleko to zrobia jednegho molocha i jak mają awarie i przestój 5 dni to juz się robi goraco (zwłaszcza w środku pryzmy na polu). co z tego wynika np paptologia pod tytułem wczesna odstawa , kto to wymyslił - tzn wiem pan który umie robic tabelki w exelu i mu się to spina , ja tabelek nie umiem robić :) ale na poważnie , plantator poniósł koszta uprawa co2 itd chemia którą użył jest pewnym obciążeniem dla srodowiska , sama uprawa jest mocno degradujaca próchnice co2 itd proces kopania nie należy do tanich i też jest w pewnym stopniu destrukcyjny dla gleby , i to wszystko nie jest w pełni wykorzystane bo trzeba wykopac buraki które by jeszcze rosły , no serio ???? puźna odstawa - tez robota w błocie ,mokra gleba ,podeszwa, głębosz paliwo co2 itd, do tego problemy z odbiorem okrywanie pryzmy straty cukru itd i puźno siana pszenica bo jara wiadomo dziadki 2morgi do kur sieją to max u nas . ma to sens??? no pewnie ma bo w Witaszycach może by polaryzacja była wyższa o 1,5 % a tak mamy monopol .
@@mskotnick kiedyś już wspominałem , ze miałem okazje rozmawiać z gościem który ogólnie wyśmiewał ten cały przemysł powiązany z burakiem , ze to jest po prostu farsa ze europa sie tego buraka uczepiła ,gdzie normalnie cukier z trzciny jest tańszy i zdrowszy i tańszy.
Fachową literatura mówi o pobraniu jednostkowym od 3,5 do 4,5 kgN na tonę korzeni plus liście. Idąc czysta matematyka zakładając plon 75ton wychodzi zapotrzebowanie 263kgN do 337 kgN. Nikt o zdrowych zmysłach tego nie robi. Proszę posłuchać fragment o nawożeniu azotem i zdolności buraka do "zjedzenia" azotu z mineralizacji.
Witam , temat zupełnie mi obcy tzn z punktu uprawy bo nigdy nie siałem i nie zasieje raczej bo to jest jakas paranoja z tego co rozmawiam z kolegami . Pierwszy temat nie jest tajemnicom ze mam poglądy lekko nacjonalistyczne i nie bede siał dla niemca buraków :) po zatym jak widze ta komune i patologie to mnie.... (takie niedomówienie barzdziej inteligentnie ) kontraktujesz niby tony ,niby obszar ale nigdy to sie nie pokrywa , jak masz dobre znajomości z inspektorem to masz lepiej :) wszyscy wiedzą o co chodzi , kwestia odbioru widomo sa lepsi i gorsi , jak dasz w łape to wysłodki masz predzej niż swoje buraki wykopiesz i nawet masz je wykiprowane tam gdzie chcesz , jak lepiej płacisz to nawet masz lepiej wykopane i mniej na polu zostawione . polaryzacja temat rzeka w tym roku jak sie zaczeli awanturować ze w kruszwicy inne wyniki to zaczeli jakie spolaryzacje średnie z dnia przyjmować , zanieczyszczenie -widział ktoś te tony kamieni ??? i jeszcze kilka innych dziwnych tematów .
Rejestracja na konferencje E-POLE już ruszyła! Wejdź na www.e-pole.pl/konferencje i zarejestruj się na jedno z 2 wydarzeń! Widzimy się 19.02 w Poznaniu oraz 25.02 w Lublinie. Liczba miejsc ograniczona, a tańsze bilety kupicie do 12 stycznia!
Fajnie opowiedziane, rzeczowo i fachowo. Choć buraków nie uprawiam to każdy materiał ogladam uważnie, bo kto wie co kiedy może się przydać. Pozdrawiam wszystkich na wizji i poza nią. Wesołych świąt.
Wesołych Świąt! :)
Co do plowania myślę podobnie. W buraku bardzo łatwo narobić ogromnych kosztów, które nijak mają się do plonu i zysku.
Głównie komosa stanowi zagrożenie, następnie rzepak i bodziszek . Polecam stosować w uzasadnionym przypadku metody Split,zabiegi mocno wieczorne
Niedawno Robert teraz Mateusz z naszego podwórka żyjem wśród elit 😉 👍 Pozdrawiam !
Ciekawa rozmowa! Zaciekawiła mnie kwestia ścieżek po skos. W USA także często spotykane 👍
Cała Ameryka Południowa tak działa
Bardzo fajna, merytoryczna rozmowa. Z mojego punktu widzenia bardzo dobrze spędzona godzina przed ekranem laptopa. Ale mam kilka pytań, na które dobrze gdyby odpowiedział gość z taką wiedzą i doświadczeniem jak p. Mateusz :-) Uprawiam buraki w technologii conviso, w ST od 3 lat i widzę zalety tej uprawy, ale i są pytania na które szukam odpowiedzi... 1. Co z siewem w technologii st jeśli mamy mokrą wiosnę?2. Czy podanie tych max 180kg czystego składnika w nawozach może dotyczyć nawożenia rzędowego ( w łapę)? 3.Czy ma Pan doświadczenie w uprawie st maszynami różnych producentów? Jeśli tak, który w pańskich warunkach sprawdza się najlepiej? 4.Czy stosuje Pan lub stosował struwit w nawożeniu rzędowym? 5. Jeśli tak to czy były widoczne efekty działania tego nawozu? 6. Czy sieje Pan bezpośrednio w mulcz z poplonu, czy może mulcz jest niszczony jesienią? 7.Czy norma wysiewu utrzymywana jest na stałym poziomie w całym gospodarstwie ( jeśli tak to jakim), czy może jest zmienna ? Z góry dziekuję za odpowiedź życząc spokojnych, zdrowych Świąt w gronie najbliższych 🙂
Na początek dziękuję za fajne praktyczne pytania postaram się odpowiedzieć odnosząc się do własnych obserwacji i doświadczenia.
1. Uprawa pasowa uczy cierpliwości, szczególnie w przypadku mokrej wiosny. Nie możemy się sugerować tym że sąsiad już sieje. Gdy jest mokro warto zastosować kilka dni przed siewem bronę talerzową ważne głębokość pracy max 5cm - celowe "przesuszenie" wierzchniej warstwy gleby po to aby w trakcie jednoczesnej uprawy i siewu wyciągana mokra gleba w połączeniu z "przesuszona" wierzchnia warstwa się nie zasklepiała. To talerzowanie można wykonać nawet kilka dni 3 do 5 przed siewem. Na glebach cięższych praktykuje taki zabieg i fajnie to wychodzi.
2. Czy podawanie 180 kg czystego składnika ma sęs? Napewno podanie azotu w łapę nie przynosi efektu. Potwierdzone w badaniach polowych azot umieszczony łapą na głębokość 25-30cm jest dostępny dla rośliny kiedy ma 2-3pary liści czyli za późno. Wniosek azot w buraku przy uprawie pasowej stosujemy rzutowo przed siewem. Kolejny wątek z nawożenia pamiętajmy ze z burakiem wchodzimy na stanowiska gdzie zasobność powinna być uregulowana i przynajmniej na poziomie wysokim. W przypadku konieczności stosowania dużych ilości potasu stosujemy pod korzeń pasowa max 120kg potasu do takich dawek mam sprawdzone więcej nie dawałem. Potas można też podzielić i dać np. 60kg potasu w łapę i 60kg potasu jesienią. Oczywiście ja zawsze mam ten komfort w uprawie buraka że mam dostęp do obornika, pomiotu czy gnojowica.
3. Jeśli chodzi o maszyny to tak miałem okazję obserwować kilka maszyn (Czajkowski, Kockerling, AgroLine, MOM, Horsch) I każda maszyna ma swoje zalety i wady jedna sprawdzi się lepiej w mokra wiosnę Ina sprawdzi się lepiej w suchym sierpniu siejąc rzepak. Przepraszam ale nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie w komentarzu.
5. Międzyplonu nie niszczę jesienią. Rośliny miedzyplonowe dobieram tak abym mógł wykonać zabieg na samosiewy zbóż jesienią wtedy unikamy powstania "darni" i kożucha z korzeni samosiewów zbóż. Tak zaopiekowana poplon zostaję do wiosny gdzie jest traktowany glifosatem i w to Siejemy. Chyba że wiosna jestem zmuszony zastosować pomiot to po rozrzuceniu go mieszam.
6. Zmienna norma wysiewu No i tu mam problem. Testowałem to już dwa lata pytałem czytałem szukałem i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć jaki jest optymalny poziom widełek obsady na ha. Wiemy że najwyższy plon uzyskuje się przy obsadzie około 96tys roślin na ha i siewie w rzędzie co 21cm. I tu jest pytanie co jest tym optimum? Może się mylę ale na chwilę obecną sieje buraki z rozstawem w rzędzie co 21 cm beż zmiennego wysiewu i jestem zadowolony z takiej praktyki.
Jeszcze raz dziękuję i miło się odpowiada na praktyczne pytania.
@@MateuszKliz-e2h dziękuję bardzo za odpowiedź. Oczywiście jest więcej nurtujących mnie pytań odnośnie uprawy pasowej buraków. Czy byłaby możliwość aby podał Pan maila gdzie możnaby zadać kilka pytań i w wolnej chwili podzielił by się Pan swoją wiedzą?
Mateusz 💪
Protestuje w 2017 roku zaczynałem gospodarowanie i z powodu opadów na poziomie 1100 mm w całym roku 30% powierzchni zostało nie skoszone 😢
To był bardzo nieurodzajny rok w naszym rejonie
W wielu rejonach to był bardzo dobry sezon. Pszenica pod Poznaniem sypała ok 9 t/ha, miejscami pod 10t/ha (oczywiście na dobrych stanowiskach), co u nas jest rzadkością. Ale z drugiej strony pamiętam, że na Lubelszczyźnie było sucho. Pewnie za bardzo generalizowalismy, Polska (po raz kolejny to się potwierdza) jest dużym krajem że zmiennosciami
Ja w przyszlym roku nie będę miał zadnego problemu w burakach bo zasieje jak najmniej ile się da tylko po to by nie stracić kontraktacji. I tak oddam je cukrowni po koszytach albo i nie.
No i oczywiście że "Maniak" bezorki musiał zapytać o bezorke. :) bez obrazy oczywiscie. Nie można wrzucać każdego rodzaju bezorki do jednego worka, Rodzaji bezorek jest wiele. Niektóre bezorki są wręcz zbliżone do orki pod względem intensywności mieszania inne bardziej do zerowej jak striptil na wąskiej łapie.
Oczywiście, rodzaje bezorek są przeróżne, od dużych uproszczeń po systemy zbliżone do orki. Nie ma jednego worka, i o tym będzie więcej w Sylwestra ;)
Nie jestem maniakiem bezorki, mam inne zainteresowania :)
@@epole_kanal to czekam z niecierpliwością :) widzim sie w lutym w Lublinie
chcę coś powiedzieć o chwościku amatorskim okiem - tam gdzie babcia siała buraki co roku chwościk (zdiagnozowany amatorskim okiem) pojawił się szybko mimo oprysku scorpionem a jak posiałam pod folią, gdzie wcześniej były tylko pomidory to go nie było w ogóle pomimo braku pryskania.
Tak, że płodozmian >
Aha, to jest szarek komośnik, a ja myslałam że to opuchlaczki
@@prozdrowotny Płodozmian zawsze jest podstawą, ale w produkcji rolniczej trzeba wziąć pod uwagę, że presja może pojawić sie także z sąsiednich pól. Stąd obserwacja i prewencja są podstawą
@@epole_kanal na działkach rod jest więcej chorób i szkodników u sąsiadów. Nie w ich liczbie ale w różnorodności. Ludzie znoszą rośliny i nasiona niewiadomego pochodzenia a nikt tego nie kontroluje.
Te 70 ton to szału nie ma. Wiadomo, że gleba itp. Pochwalę się. W tym roku pobiłem swój rekord. Średnia z 19.5 ha wyszła 96,41 t/ha przy polaryzacji 16.03. Netto ll.
Piszesz o średniej z 20ha, a Mateusz mowi o średniej z ponad 600ha. To chyba spora różnica, co? :) Nie umniejszając Twojemu wynikowi, bo jest bardzo dobry.
@epole_kanal Racja, ale dalej jest to jednak średnia. Bo to o nią zazwyczaj chodzi 😉 oczywiście nie umniejszam Mateuszowi, bo posiada kawał dobrej wiedzy i z wykładu można było się dowiedzieć kilku ciekawych rzeczy na temat uprawy.
Wszystko zależy od opadów .
Panowie triflusulfuron - metylu. Trochę was poniosło z tym tritosulfuronem. Zapominacie o lenacylu który jest w tym momencie najlepszą substancją na kapustowate. Czekamy na derogację.Mam sporo obserwacji i tylko raz widziałem plantację bez samosiewów rzepaku w gospodarstwie które uprawiało buraki i rzepak w płodozmianie. Klient bardzo płytko uprawiał po żniwach i pobudzał samosiewy do wschodów. Praktycznie nie używał triflusulfuronu- metylu.
Pozdrawiam
Czekamy na derogację triflusulfuronu-metylu.
@@grzegorzmarek8469 Ajajajaj.. masz rację. Lapsus słowny, mieliśmy na myśli to samo
@@epole_kanal Jeżeli chodzi o bodziszka w buraku to usunięcie triflusulfuronu-metylu trochę kładzie temat. Zostaje DMT-P które trochę mocno trzyma buraki. Odnośnie bodziszka w kukurydzy to powschodowo 20-30 % pełnej dawki ALS+ 20-30% pełnej dawki trójketonu + 250-500 g bentazonu. Kombinacja z bardzo niskim fito z długim okresem aplikacji. Ważne żeby liście bodziszka miały średnicę max ok. 2 cm. Taką kombinacją w wyższych dawkach poprawiałem odporny szarłat po Sulfonylo+ syntetyczna auksyna i perfekcyjnie zadziałało. Zalecenie na bodziszka jest autoryzowane przez Instytut Arvalis. Jakbyś potrzebował materiały to mogę podesłać.
Pozdrawiam
GMJ
@ na bodziszka w kukurydzy sposób jest całkiem tani - fluroksypyr. Poza tym przy dużej precyzji zabiegu mieszanka taka jak piszesz też jest ok, ale właśnie. Precyzja jest tylko dla świadomych problemu. Dzięki za komentarze!
@@epole_kanal Może kiedyś się spotkamy i pogadamy na ten temat. Mam trochę inne spostrzeżenia. Do zobaczenia przy okazji.
A jaka technologia uprawy bezorkowej buraka poza pasową (jest swój sprzęt agregat trzybelkowy, talerzówka, wały, agregat uprawowy, siewnik) może być najlepszą opcją uprawy? Na przykład siew poplonu po żniwach, późniejszą jesienią uprawa na głęboko, wiosną płytka uprawa i siew czy może po żniwach głęboka uprawa, siew poplonu zimowego a następnie kasowanie go samą talerzówką wiosną z ewentualnym doprawieniem gleby w zależności od warunków i w to siew. Co według ciebie najlepiej się sprawdza i najlepiej wychodzi? (Ziemie dosyć lekkie w uprawie głównie dominuje 4a/4b)
Jest to możliwe, uprawa na tzw. Głębokim spulchnieniu. Ja zrobił bym to tak:
1. Po zniwach obornik, gnojowica bezpośrednio na ściernisko (jeśli są nawozy naturalne)
2. Agregat 3 belkowy i głębokie intensywne mieszanie połączone bezpośrednio z siewem poplonu.
3. pod ten agregat można uzupełnić i wysiać też potas
4. Zasiany międzyplon tak zostawiamy do wiosny i wiosna glifosat
5. Jeśli masz dobry talerzowy siewnik (Horsch, Grimme)do buraków i nie ma bardzo dużej masy resztek międzyplonu siejesz bez uprawy bezpośrednio w ten mulcz. Jeśli tej masy jest dużo płytko ale powtarzam płytko talerzówka i wtedy siew. Taki system praktykowałem przez 7 lat w jednym z gospodarstw w którym pracowałem.
Jest to możliwe, uprawa na tzw. Głębokim spulchnieniu. Ja zrobił bym to tak:
1. Po zniwach obornik, gnojowica bezpośrednio na ściernisko (jeśli są nawozy naturalne)
2. Agregat 3 belkowy i głębokie intensywne mieszanie połączone bezpośrednio z siewem poplonu.
3. pod ten agregat można uzupełnić i wysiać też potas
4. Zasiany międzyplon tak zostawiamy do wiosny i wiosna glifosat
5. Jeśli masz dobry talerzowy siewnik (Horsch, Grimme)do buraków i nie ma bardzo dużej masy resztek międzyplonu siejesz bez uprawy bezpośrednio w ten mulcz. Jeśli tej masy jest dużo płytko ale powtarzam płytko talerzówka i wtedy siew. Taki system praktykowałem przez 7 lat w jednym z gospodarstw w którym pracowałem.
U Nas od kilku lat poplony po zniwach, nawozy i talerzówka na jesieni. Wiosną pozostałe nawozy,na głęboko 3 belki i od razu agregat doprawiający i siew .
Wypadałoby zapytać jakie gleby i jaki poziom wody na wiosnę.
@@ukaszbober9899 Gleby są podane a woda zapewne nisko
To czym wspomaga to conviso odnośnie szarłatu? Bo nie powiedział jakich substancji używa, ja w tym roku chodziłem i ręcznie wszystko wyrywałem, aby odporności nie narobić.
O teraz bardziej szczególłowo , no właśnie temat polaryzacji weszyscy sie dziwia ze kiedyś 19,5 a teraz 12,3 , pomijak różnice w różnych cukrowniach . no to jaki sens jest iść z postępem genetycznym w ten kierunek , więcej ton do wożenia wiecej co2 z transportu wieksze zużycie maszyn , wiecej wysłodków i znowu transport , nie lepiej było by iść w wyniki 60-85 ton i polaryzacje podnieść ? niby można by ale trzeba ktoś by to musiał policzyć .
Ale więcej masy to znowu większą sekwestracja węgla w roślinie 😁 , a więc bilans CO2 wyjdzie na 0
Pytanie czy ms ses postęp genetyczny to jak zapytać czy postępowania mechanizacyjny ma sęs? Chyba nie chcemy się cofać do orki końmi. Postep genetyczny daje nam np. Odmiany tolerancyjne na matwika, aphanomyces czy Chwościka.
@@MateuszKliz-e2h ok żle zadane pytanie , sam postep jest dobry ale chodziło mi o kierunek tehgo postepu , na przykładzie krów czy paraca która nam dała krowe która daje 15 tys litrów mleka w 305 dni i ktora żyje srednio 1,7 laktacji to jest dobry kierunek?
temat kampani , tzn czasu trwania , kolejna rzecz niezrozumiała , tzn rozumiem , jedna duza cukrownia w rejonie jeden zarząd jedne cele centralizacja, ekonomia , srutu tutu po prostu konkurencji trzeba było sie pozbyć , jak to jest ze nam za chwile bed kazali jeżdzic hulajnogą bo co2 smogi itd , a zamiastm mieć mniejsze zakłady lokalne gdzie nie trzeba jeżdzic daleko to zrobia jednegho molocha i jak mają awarie i przestój 5 dni to juz się robi goraco (zwłaszcza w środku pryzmy na polu).
co z tego wynika np paptologia pod tytułem wczesna odstawa , kto to wymyslił - tzn wiem pan który umie robic tabelki w exelu i mu się to spina , ja tabelek nie umiem robić :) ale na poważnie , plantator poniósł koszta uprawa co2 itd chemia którą użył jest pewnym obciążeniem dla srodowiska , sama uprawa jest mocno degradujaca próchnice co2 itd proces kopania nie należy do tanich i też jest w pewnym stopniu destrukcyjny dla gleby , i to wszystko nie jest w pełni wykorzystane bo trzeba wykopac buraki które by jeszcze rosły , no serio ????
puźna odstawa - tez robota w błocie ,mokra gleba ,podeszwa, głębosz paliwo co2 itd, do tego problemy z odbiorem okrywanie pryzmy straty cukru itd i puźno siana pszenica bo jara wiadomo dziadki 2morgi do kur sieją to max u nas . ma to sens??? no pewnie ma bo w Witaszycach może by polaryzacja była wyższa o 1,5 % a tak mamy monopol .
Lepsza trzcina cukrowa, raz posadzisz a potem tniesz sieczkarnią. Gleba cały czas zakryta, resztki pozostawione. Chemii też mniej,
@@mskotnick kiedyś już wspominałem , ze miałem okazje rozmawiać z gościem który ogólnie wyśmiewał ten cały przemysł powiązany z burakiem , ze to jest po prostu farsa ze europa sie tego buraka uczepiła ,gdzie normalnie cukier z trzciny jest tańszy i zdrowszy i tańszy.
65 kilo N ha w czystym składniki na ha czy w przeliczeniu na tonę buraka
Napewno na hektar
@@arturilski377 Na hektar :)
Przy takim nawożeniu N to plon bardzo niski fachowa literatura mówi o 3.2 kg N na 1 ha
Fachową literatura mówi o pobraniu jednostkowym od 3,5 do 4,5 kgN na tonę korzeni plus liście. Idąc czysta matematyka zakładając plon 75ton wychodzi zapotrzebowanie 263kgN do 337 kgN. Nikt o zdrowych zmysłach tego nie robi. Proszę posłuchać fragment o nawożeniu azotem i zdolności buraka do "zjedzenia" azotu z mineralizacji.
@@gregor7205ale to stara literatura :)
Witam , temat zupełnie mi obcy tzn z punktu uprawy bo nigdy nie siałem i nie zasieje raczej bo to jest jakas paranoja z tego co rozmawiam z kolegami .
Pierwszy temat nie jest tajemnicom ze mam poglądy lekko nacjonalistyczne i nie bede siał dla niemca buraków :)
po zatym jak widze ta komune i patologie to mnie.... (takie niedomówienie barzdziej inteligentnie ) kontraktujesz niby tony ,niby obszar ale nigdy to sie nie pokrywa , jak masz dobre znajomości z inspektorem to masz lepiej :) wszyscy wiedzą o co chodzi , kwestia odbioru widomo sa lepsi i gorsi , jak dasz w łape to wysłodki masz predzej niż swoje buraki wykopiesz i nawet masz je wykiprowane tam gdzie chcesz , jak lepiej płacisz to nawet masz lepiej wykopane i mniej na polu zostawione . polaryzacja temat rzeka w tym roku jak sie zaczeli awanturować ze w kruszwicy inne wyniki to zaczeli jakie spolaryzacje średnie z dnia przyjmować , zanieczyszczenie -widział ktoś te tony kamieni ??? i jeszcze kilka innych dziwnych tematów .
Rekord zanieczyszczenia w tym roku w cukrowni Ropczyce to 54%.