Jaki to postęp i dobrobyt, że dawniej ludzie niebogaci mogli mieć dom drewniany z bali, dzisiaj większość Polaków przecież pracujących może sobie jedynie pomarzyć, bo nawet na małe działki ich nie stać, nie mówiąc o domu.
Pan Niczyporuk, jak te domy drewniane nasiąkł był tą żywicą, tą naturą, tym mikroklimatem zdrowotnym. Już widzę jego opowieści, kojący głos, mądrość i cudne słownictwo we wszystkich radiowęzłach, marketach ... Ach... Szlachetna ISTOTA. Wszelkich dobrodziejstw Panu życzę. Gratuluję wszystkim, którzy wybrali tak piękne miejsca do życia
W takim drewnianym domu z bali urodziłam się i żyłam do 22 roku życia, co prawda nie na Podlasiu, ale w Beskidzie niskim. Wspominam bardzo dobrze i miło. Kocham wszystko co wywodzi się z Natury.
Dzisiaj by Pani miała naloty pracowników mopsu i zarzuty ,że żyje w " zacofaniu i izolacji jak Amisze". Żyliśmy w jednej izbie w 6 osób i 12 kur ,nikt się nie czepial w PRL i wyszło dwóch magistrów z tej chaty a dziś mając łazienkę i dom jak szkoła można mieć kłopoty z tzw .mopsem narzucającym jakieś " standardy"
Świerki majo to do siebie że co 100,lat poprostu obumierają dzieje się tak wszędzie, i zaczyna się ich wycinka pod pretekstem inwazji ,,,,, Kornika i wjeżdżajo,,, buldożery , wycinając przy okazji co leci w niektórych obszarach las jest tylko przy drodze , a dalej puste polany
,Szkoda tylko że niektórzy ludzie wolą zniszczyć takie piękne drewniane chatki i wybudować nowoczesne, chemiczne pałace. Urodziłam się i mieszkałam w takiej pięknej, niebieskiej chatce i spałam w drewnianej kolysce. Kocham takie domy bo one mają duszę
@@DanyjilMavrynenko to jest czysty Bialorusin. Ukrainski język brzmi zupelnie inaczej. Poza tym na tych terenach nie ma Ukraińców. Chyba, ze ci, ktorzy teraz przyjechali.
@@katarzynajusk2714 Підляшшя це українська земля, почитайте про операцію "Вісла" і Закерзоння. А ще про переселення українців з польщі в СССР 1944-46 р.
@@DanyjilMavrynenko operacja Wisla byla na Wolyniu, a tych, ktorzy tam mieszkali przesiedlili glownie na Pomorze. Niech pan nie uczy mnie mojej historii, bo znam ja lepiej. A Podlasie nigdy nie bylo ukraińskie. Chyba, pomylil pan z Polesiem.
@@katarzynajusk2714 Підляшшя того і називається ПІДляшшя, бо воно біля ляхів, нижче за ляхів. Якби там жили б ляхи, то це було б Ляшшя. І це моя історія, українська, і тому я її дуже добре знаю.
Lechistan czyli Polska to wspaniały piekny kraj bogaty w wszystko co tylko może mieć ziemia Macierz ukochana i ziemie iNarod przepiękny ze swoimi wybitnymi zdolnościami .
Nie wszystkim. Spokojnym i świadomym, oraz szanującym nie zakazujcie. Kocham Podlasie, kiedy wycinali Puszczę serce mi krwawiło. Jestem przeciwko turystyce typu : aby było jak w domu - czyli turysta chce mieć wszystko to co w miejscu zamieszkania - grill, imprezy, komercję, tuje i trawnik przystrzyżony na centymetr.
Niestety mam wrażenie, że powoli do tego zmierza. To ma być takie miejsce dla ludzi "swoich", ewentualnie spoza regionu w celu pobytu z naturą. A teraz patrzę sobie na to co się dzieje np. w Puszczy Białowieskiej na przestrzeni lat, mam złe przeczucia. Apeluję, abyśmy my rodacy dbali o takie miejsca i pilnowali ich lepiej niż najdroższy skarb. Kraina Podlasia to niematerialne bogactwo Polski
Ja co roku jeżdżę na Podlasie. W tym roku też byłam.Cudowne strony i ludzie są Wspaniali. Szczerzy, kulturalni, dyskretni.Ode mnie czyli z Dolnego Śląska to jest szmat drogi ale warto tam jechać! Ten Piękny region Polski ma w sobie coś kojącego.
Jakie piękne domy i domki, jak dobrze, że są tacy którzy podejmują się renowacji tych starych perełek. Oko cieszy i dusza się raduje , chociaż nie moje. Piękne:)
5:30 Pełna zgoda! Moj dziadek ur 1920 (lubelszczyzna) nawet gdy murował stajnię + oborę robił to z wyszukanym smakiem, gustem. Budynki byly bardzo madrze przmyslane, doskonale spełniały swe funkcje ale i byly przepiekne. Musiał być elegancki spadzisty dach, balkonik z balustradą, a na wieżyczce kogucik wskazujący kierunek wiatru. Slawojka elegancka, z przyjemnością się tam chodziło. Inne zabudowania drewniane "we wzorki". Dziadek sam wymyślał, wykonywał. Niestety mój ojciec wykształcony na polibudzie nauczył się jedynie konstrukcji "praktycznych". Nie odziedziczyl po swym ojcu zmyslu do piękna 😒
Zawsze i wszędzie będę to powtarzać, Podlasie jest najpiękniejszym regionem Polski i również je bardzo kocham. Podlasie coś w sobie ma, chyba właśnie jeszcze w wielu miejscach dawny klimat do którego się tęskni, taki który kojarzy się z dzieciństwem. Przyroda w wielu miejscach przypomina tą, która kiedyś była mało ingerowana przez człowieka. Choć niestety podlasianie coraz bardziej chcą upodobnić się ("unowocześnić") do innych regionów. Jeżeli nie zrozumieją swojego błędu, w taki sposób stracą niepowtarzalność i unikalność Podlasia.. Wycinanie drzew, wykaszanie wysokich pięknych traw i łąk sadzenie tuji niszczy piękny klimat Podlaski.
Niestety to prawda. Nie wiem kto daje zgodę na budowę tych szkaradzieństw, zupełnie nie pasujących do regionu. A szczególnie tych tzw. nowoczesnych stodół :(
A to trzeba tu przyjechać- domy są często opuszczone bo mieszkańcy zmarli, dzieci wyjechały a wnuki się tu nie chcą sprowadzić. Naprawdę warto poszukać i być zaskoczonym że one w ale dużo nie kosztuja
@@tadeuszmagoska2537 Dokładnie, pan Nieczyporuk nie ma pojęcia o wpływie gęstości słojów drewna na jego wytrzymałość - jest zupełnie odwrotnie niż mówi, a dokładnie tak jak Pan to wpisał.
Moja prababcia mieszkala w takim domu, właśnie na Podlasiu. Nigdy nie zapomnę ciszy panującej w tym domu, zapachu powietrza, skrzypiącej podłogi i dźwięku otwieranych drzwi. Bardzo często wracam pamięcią do chwil spędzonych w drewnianym domu. Czyżby to tęsknota....?
Jak tylko tytuł zobaczyłem to od razu o Panu Sergiuszu pomyślałem, którego miałem okazję parę lat temu poznać. Co do zdrowotnych właściwości budynków to każdy materiał naturalny ma takie właściwości. Nie tylko drewno ale i glina, słoma, konopie.
Cudowny kawałek Polski. Po mieczu i po kądzieli pochodzę z łomżyńskiego wiec Podlasie jest bliskie memu sercu. Chciałabym jeszcze dodać, że pan Sergiusz mówi w tym materiale przepiękną polszczyzną, którą rzadko się już słyszy.
@@arturos25 Po pierwsze nie napisałam, że Podlasie leży w łomżyńskim aczkolwiek jest w województwie podlaskim. Napisałam, że jest bliskie mojemu sercu, bo znam te tereny z racji bliskiego położenia bywałam w wielu miejscach na Podlasiu nie raz.
Wspaniała architektura o jakiej można tylko pomarzyć. Mamy tak mało tych pięknych rzeczy dlatego powinno się dbać o to co jeszcze nam pozostało. Pożogi urządzane na naszej ziemi przez naszych sąsiadów pozbawiły nas tak pięknych obiektów. Chrońmy je dla potomnych.
Sami się pozbawiamy w imię "modernizacji". W Puszczy Białej niedaleko Warszawy było jeszcze lepsze budownictwo, niż to tutaj. Zostało prawie w całości zlikwidowane po wejściu do UE w ramach "wychodzenia ze skansenu", przy czym były tam domy wręcz europejskiej klasy. Sami mieszkańcy to zrobili, bo przedtem telewizji urządzała przez paręnaście lat festiwal pogardy, jak to wieś polska jest nic niewarta, a jej kultura jest do niczego. Dodam, że "naukowcom" zupełnie to nie przeszkadzało, nie robili nic, żeby te domy ratować choćby w skansenie (skansen białokurpiowski nie powstał i już nie powstanie, bo nie ma z czego), a nawet skutecznie zablokowali próby ratowania tych budynków.
Jeszcze lepsze rzeczy były w kurpiowskiej Puszczy Białej, ale zostały zniszczone po wejściu do UE w imię "modernizacji". Przy całkowitej zgodzie świata tzw. nauki, który nie tylko nie starał się nic uratować (np. w skansenie), ale zablokował tych, którzy próbowali coś robić w tym kierunku.
jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo mamie tacie siostrze sobie przodkom przyjacielowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ TEMU DRZEWU ICH IMIE, podaj dalej
Bardzo piękna akcja. Sąsiedzi mojej Mamy prowadzą inne akcje - jedną ręką biorą wiadro jabłek, czereśni itp. a drugą naciskają klawiaturę telefonu do straży miejskiej, żeby przyszli dać mandat starej babie, bo liście z jej drzew, zaśmiecają im ich nieskazitelnie zatrawnikowane i zabetonowane posesje ! Szykanowali tak skutecznie, że trzeba było wyciąć najsmaczniejsze stare odmiany orzechów i papierówek.
Dzięki Bogu na Podlasiu troszeczkę państwo dbają o tożsamość narodową Polski, gdyż to,jak drewniane budownictwo w tym zabytki: są województwie świętokrzyskim traktowane, to mało powiedzieć"po macoszemu ". Według, jak okazała w rozmowie dla Pracowniczki Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego z Kielc modrzewiowy dwór orientowany na 11:00 w ogóle nie nadaje się do mieszkania a wygłoszone przez tą urzędniczkę uzasadnienie jej stanowiska wykazało, że absolutnie nie wie jak wartościowym dla zdrowia ludzi jest mieszkanie w budynku drewnianym, też uważa że drewno jest złym budulcem gdyż nie można zastosować ocieplenia styropianem czym wykazała że nie wie że drewno jest najlepszym izolatorem, a wg niej ilość światła w domu zależy od wielkości otworu okiennego, a nie , jak jest w rzeczywistości:od ustawienia bryły domu względem Słońca. i te jej absurdy i kłamstwa o orientowany m, modrzewiowym dworku pochodzącym z czasów Staszica w suchedniowie dla tej pracowniczki wuzk to jest uzasadnieniem, że nawet,pomimo wg. Plan zagospodarowania przestrzennego - zaplanowanego przez gminę w tym zabytku , dlatego że to jest obiekt zabytkowy to ma być -muzeum - gmina suchedniowa- nie musi organizować, też wedle tej urzędniczki państwowej podstawa prawa RP plan zagospodarowania przestrzennego nic nie znaczy Ani art 5 konstytucji, RP, że RP chroni dziedzictwo narodowe gdyż dla tej urzędniczki Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego modrzewiowy dworek nie stanowi o tożsamości narodowej Polski. Owszem, w 1972 i 1986roku komuniści dążyli do zburzenia tego dworku, jednak pomimo że uratowaliśmy wtedy byliśmy właścicielami ten zabytek, to tak władze gminne suchedniowe jak i wojewódzkie z Kielc pomimo moich monitów jako dawniej właścicielki obecnie obywatelki, de facto swoimi zaniechania mi , że poprzez tzw śmierć techniczną , ten dworek z początku XIX wieku jak wiele innych w suchedniowie - ulegnie zagladzie. To jest mój żal, który mnie gniecie i wypłynął pod wrażeniem państwa miłości do tradycyjnej polskiej zabudowy z najzdrowszego i jednego z trwalszych, modrzew najtrwalszy ,obecnie 300 lat np. z polskiego modrzewie żyją domy w Finlandii i Norwegii, materiałów budulcowych.. Na mazowszu jest bardzo podobnie jak w województwie świętokrzyskim, więc dzięki państwa działaniu trochę prawdy jak wyglądała Polska w krajobrazie Polski- pozostanie. Serdecznymi pozdrowieniami dla pana, który wspaniałą: już nie słyszan,a polszczyzną i artykulację oraz modulację głosu,/ która przypominała mi sp.M. Wańkowicza/ ,przepięknie mówi o tym jaki powinien być las, jak wspaniałe są drzewa i jak świetnym materiałem budulcowym- jest drewno. Mam prośbę proszę wysłać płytkę do świętokrzyskiego Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego z tą państwa audycję z serdeczność a minus Joanna kąkolewska, wdowa po Krzysztofie kąkolewskim, al Waszyngtona 2b m5703910 Warszawa
Skonczcie panstwo z tymi komunistami, durna polityka rzadow po 1989 roku zniszczyla kulture Polska. Tylko wyjatkowi ludzie tacy jak na Podlasiu ratuja slowianszczyzne....
Pan Artur Gaweł mówi , że " następuje wymiana drewna na trwalsze materiały budowlane jak pustaki i cegła" Otóż mało prawdopodobne żeby jakikolwiek produkowany obecnie pustak czy cegła silikatowa były trwalsze od drewna. Mamy w Polsce wiele budynków drewnianych mających 500 lat, jest mało prawdopodobne żeby którykolwiek z popularnych obecnie materiałów na mury połowę tego przetrwał. Film świetny!
A poza tym te "trwałe" dzisiaj budowane domy jutro bedą wredne, okaże sie że zle wpływają na organizm człowieka no i w ogóle jest to sterta toksycznego gruzu który trzeba specjalnie utylizowac
Dziś życie w mieście to choroba. Celowo ludzi spędzali do miast, żeby mieć ich w jednym miejscu, łatwym do kontrolowania. A spędzali w ten sposób, że wprowadzali ustawki, które coraz bardziej utrudniały życie na wsi. Trzeba być tego świadomym. Kto może powinien uciekać w miasta, jak najdalej. I żyć w zgodzie z Naturą.
Cudne te domy choć mieszkam z rodziną w murowanym nowym domu to z nutką sentyment menu wspominam mieszkanie w takim domu z rodzicami których już niema. Te stare domy mają duszę uwielbiam takie klimaty.
Pan w koszulce w paski śmiało może wystąpić w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" by zagrać Zagłobę.Sylwetka podobna,twarz też,głos prawie identyczny tylko ubiór dopasować i jest P.Zagłoba.Przyjemnie posłuchać jak tłumaczy wszystko o drewnie.
Nigdy nie byłam na Podlasiu, ale bardzo chciałabym poznać ten piękny i ciekawy region Polski osobiście. Planujemy z mężem wybrać się tam tego lata. Szkoda, że tak mało podpisów jest w tym filmie dotyczącym miejscowości w jakich położone są przedstawiane budynki. Pana Sergiusza Niczyporuka mogłabym słuchać bez końca- co za głos a i wiedza imponująca.
Zanim Państwo pojadą, to ja bym prosila zapoznac sie zasadami zachowania sie w cerkwi prawoslawnej, bo aż wstyd patrzec jak roznegliżowane Panie bez jakiegokolwiek skrępowania wchodzą obejrzec wnetrze świątyni, a wygladaja jakby do chlewa wchodziły. To taka mała prośba. Troszke kultury i szacunku. I oczywiscie proszę nie brac tego do siebie. Wierzę, ze Pani doskonale wie,jak nalezy sie zachowywac w meczecie, synagodze, kościele czy cerkwi😉
@@katarzynajusk2714 bardzo dobrze pani to ujęła gdyż sama byłam świadkiem tego że panie miały na sobie skrawki materiału bo inaczej się tego nie da ująć aż dziwne że księża nie krzyczą z ambon ale gdzie teraz ambony szukać u nas była piękna i gdzieś z kościoła ją wywiało pochwalam panią za to że zwraca pani uwagę na te sprawy pozdrawiam z Kraśnika lubelskiego macie piękne miejsce do życia to Podlasie ależ piękne ❤️🌹🙏
Bylam na podlasiu w mlodosci na obozie wedrownym to co utkwilo mi w pamieci to piekne domki drewniane z ganeczkami.Wieczorami jak wies szeroka rozlegaly sie przepiekne spiewy piosenek bialoruskich,ludzie zbierali sie na gankach po pracy ,to wywarlo na mnie niesamowite wrazenie.Bylam rowniez w Bialowiezy po 50 latach i w puszczy i osrodku zubrow w muzeach i bylo wspaniale.Te domki coraz piekniejsze jeszcze bardziej pokochalam ten rejon Polski. Nie tylko ja kocham Podlasie spotkalam wielu europejczykow ,ktorzy byli zafascynowani przyroda i budownictwem regionu.
Bardzo ladny i przyjemny, energetyzujacy film. Dobrze ze starymi domami drewnianymu ktos sie zajmuje i dba o czesc z nich. Podlasie ze Suwalszczyzna polecam wszystkim lubiacym nasza przyrode i ludzki autentyzm. W restauracji " Carska " w budynku dawnej stacji Bialowieza Towarowa bylem w czerwcu 05r i wszystkim ja serdecznie polecam.
Jestem Za. Lata 70/80 kiedyś jadąc pociągiem usłyszałam, że po Białymstoku i ogólnie po Podlasiu chodzą ulicami białe niedźwiedzie.. Zdziwiły mnie takie opinie, i równocześnie zasmuciło, że ludzie tak mało wiedzieli o Podlasiu a traktowano jako Polskę B..
Nie warto, jeżeli ma być zachowane takie jakie jest - nie warto. Niech odwiedzają je tylko i wyłącznie ludzie świadomi wartości tego miejsca, tacy którzy mają szacunek do przyrody, do piękna tego regionu, architektury, oraz do ludzi tam zamieszkałych.
@@irenazinczuk3499coś w tym jest. Gdy koleżanka przyjeżdżała w futrze i kozakach z Bialegostoku do Poznania, na zachodzie ludziska juz na "letniaka" się ubierali.
Tak, i właśnie te domy zapewne z takiego drewna są, dlatego tak pięknie się zachowały, tak samo schroniska górskie, większość to stare drewniane budynki w pięknym stanie i w jakich trudnych warunkach użytkowane. Cieszy mnie, że ta wiedza wraca.
Jaka wiedza pana Sergiusza 😍 Co za cudowny, ciepły i piękny człowiek 🤩 Tacy ludzie powinni być gwiazdami i szerzyć wiedzę, z takich ludzi powinno sie przykład brać i naśladować
Pięknie wyglądają te domy! 💛 Muszę poszukać w Waszych okolicach jakiś tradycyjnych domów pod wynajem i nakręcę materiał do mojego kanału 💜🙌 Warto promować nasze polskie dziedzictwo!
Dziękuję za ten film, będzie dla mnie ogromną inspiracją przy budowaniu domu. Myślę że można pogodzić nowoczesność z tradycją. Pięknie też wszyscy goście o architekturze na Podlasiu opowiadali.
Świetny materiał. Co ciekawe to wiele nowych domów na Podlasiu jest budowanych z drewna, są podobne ale w trochę innym w stylu - co też jest fajne bo nie udają. Łatwo je odróżnić bo stare z zewnątrz mają deski na pionowo a nowe poziomo, no i też mają inne kolory - jakby bejcowane - widać rysunek drewna, a nie malowane na konkretny kolor jak często stare. W katolickich wsiach dominującym kolorem był pomarańczowy a w prawosławnych niebieski.
Jaki to postęp i dobrobyt, że dawniej ludzie niebogaci mogli mieć dom drewniany z bali, dzisiaj większość Polaków przecież pracujących może sobie jedynie pomarzyć, bo nawet na małe działki ich nie stać, nie mówiąc o domu.
Bo dla naszego dobra nam stawiają bloki na każdym trawniku, windując przy tym nieprzytomnie ceny i to za pieniądze z naszych podatków.
Pan ekspert od drewna pieknie opowiada i ma wspaniały glos.
Nie ma nic piekniejszegi niż tradycyjna historyczna architektura regionalna - niezależnie o jakim regionie Europy mówimy. Cudne!!!!
Pan Niczyporuk, jak te domy drewniane nasiąkł był tą żywicą, tą naturą, tym mikroklimatem zdrowotnym. Już widzę jego opowieści, kojący głos, mądrość i cudne słownictwo we wszystkich radiowęzłach, marketach ... Ach... Szlachetna ISTOTA. Wszelkich dobrodziejstw Panu życzę.
Gratuluję wszystkim, którzy wybrali tak piękne miejsca do życia
mam wrażenie, że prawdziwe drewno i prawdziwi ludzie leczą.....
Też tak sądzę
Pan Expert od technologii drewna ma przepiękny głos, piękne "l", piekna barwa, głos radiowy, w którym można się zakochać!
Przypomina mi Kazimierza Wichniarza, niesamowicie!
W takim drewnianym domu z bali urodziłam się i żyłam do 22 roku życia, co prawda nie na Podlasiu, ale w Beskidzie niskim.
Wspominam bardzo dobrze i miło.
Kocham wszystko co wywodzi się z Natury.
Dzisiaj by Pani miała naloty pracowników mopsu i zarzuty ,że żyje w " zacofaniu i izolacji jak Amisze". Żyliśmy w jednej izbie w 6 osób i 12 kur ,nikt się nie czepial w PRL i wyszło dwóch magistrów z tej chaty a dziś mając łazienkę i dom jak szkoła można mieć kłopoty z tzw .mopsem narzucającym jakieś " standardy"
Pięknie, że chwalicie się swoim regionem.
Ludzie wspaniali i przyroda również.
Jak w bajce ..przepiękne domki ..
Świerki majo to do siebie że co 100,lat poprostu obumierają dzieje się tak wszędzie, i zaczyna się ich wycinka pod pretekstem inwazji ,,,,, Kornika i wjeżdżajo,,, buldożery , wycinając przy okazji co leci w niektórych obszarach las jest tylko przy drodze , a dalej puste polany
@@szangala23 smutne i niestety prawdziwe
,Szkoda tylko że niektórzy ludzie wolą zniszczyć takie piękne drewniane chatki i wybudować nowoczesne, chemiczne pałace. Urodziłam się i mieszkałam w takiej pięknej, niebieskiej chatce i spałam w drewnianej kolysce. Kocham takie domy bo one mają duszę
zazdroszczę bo też bym chciała tak mieszkać.
Mądrego człowieka warto posłuchać .Chemia jest wszędzie nawet w pożywieniu.
Pan Sergiusz Niczyporuk (3:30) mówi tak pięknie, składnie, ciekawie i tak cudnym, kojącym głosem, że mogę go słuchać i słuchać. Niesamowita Istota
Jak mości Onufry Zagłoba😊
O tak!
@@doko1985 Kazimierz Wichniarz , grał rolę Zagłoby w Potopie , mają obydwaj panowie i głos i wygląd taki sam
Tylko ludzie żyjący w zgodzie z naturą są tak PIĘKNI Pozdrawiam
Mieszkamy na Podlasiu w drewnianym domu, klimat niesamowity.
zazdroszczę i pozdrawiam.
Wspaniały, mądry pan,z wiedzą o drzewie i pięknym głosem.
Prawda i jaką piękną polszczyzną się posługuje.
Szacunek dla tego człowieka
no też na to zwróciłam uwagę i jestem w szoku, że jeszcze takie diamenty jak ten Pan można wykopać....
Pan Niczyporuk wspaniały! Jak ten Pan pięknie wymawia ł, to aż łza się kręci, a o wiedzy juz nie wspomnę.♥️
Так, він дуже гарний українець.
@@DanyjilMavrynenko to jest czysty Bialorusin. Ukrainski język brzmi zupelnie inaczej. Poza tym na tych terenach nie ma Ukraińców. Chyba, ze ci, ktorzy teraz przyjechali.
@@katarzynajusk2714 Підляшшя це українська земля, почитайте про операцію "Вісла" і Закерзоння. А ще про переселення українців з польщі в СССР 1944-46 р.
@@DanyjilMavrynenko operacja Wisla byla na Wolyniu, a tych, ktorzy tam mieszkali przesiedlili glownie na Pomorze. Niech pan nie uczy mnie mojej historii, bo znam ja lepiej. A Podlasie nigdy nie bylo ukraińskie. Chyba, pomylil pan z Polesiem.
@@katarzynajusk2714 Підляшшя того і називається ПІДляшшя, бо воно біля ляхів, нижче за ляхів. Якби там жили б ляхи, то це було б Ляшшя. І це моя історія, українська, і тому я її дуже добре знаю.
Pana Niczyporuka można słuchać godzinami...
Pan Niczyporuk rozwalił system. Fantastyczny i mądry.
Mieszkam w takim starym drewnianym domu z bala od 16 lat.Coś wspaniałego!
Kusi aż napisać "zazdroszczę", ale nie o to tu chodzi. Niech się wiedzie!
@@lalka_motanka ❣️🥰
Lechistan czyli Polska to wspaniały piekny kraj bogaty w wszystko co tylko może mieć ziemia Macierz ukochana i ziemie iNarod przepiękny ze swoimi wybitnymi zdolnościami .
@@semperfidelis6679 Ta? A Mazowsze nie było częścią Lechistanu? A Kurpie nie były częścią Lechistanu?
@@semperfidelis6679 Bądź zatem ostrożny i nie cwaniakuj.
@@semperfidelis6679 Mądrej głowie dość dwie słowie.
@@karwan1410 dość po słowie
@@rinojkd nie masz racji. Poprawnie mówi się "dość dwie słowie".
Oby Podlasie zostalo takie jakie jest, zadnych nowoczesnych technologii, turystki bo go zniszcza i zadeptaja...
W końcu ktoś normalny. Zakaz wstepu turystom.
@@katarzynajusk2714 uwazam ze powinno byc pod ochrona jak niektore rosliny czy zwierzeta, bo sa unikatowe.
@@mar-mz8kv wystarczy, ze życie będzie toczylo się jak kiedys, bo na tę chwilę turysci pstrykają wszystkich i wszystko. Nie da sie na dwór wyjść
Nie wszystkim. Spokojnym i świadomym, oraz szanującym nie zakazujcie. Kocham Podlasie, kiedy wycinali Puszczę serce mi krwawiło. Jestem przeciwko turystyce typu : aby było jak w domu - czyli turysta chce mieć wszystko to co w miejscu zamieszkania - grill, imprezy, komercję, tuje i trawnik przystrzyżony na centymetr.
Niestety mam wrażenie, że powoli do tego zmierza. To ma być takie miejsce dla ludzi "swoich", ewentualnie spoza regionu w celu pobytu z naturą.
A teraz patrzę sobie na to co się dzieje np. w Puszczy Białowieskiej na przestrzeni lat, mam złe przeczucia.
Apeluję, abyśmy my rodacy dbali o takie miejsca i pilnowali ich lepiej niż najdroższy skarb. Kraina Podlasia to niematerialne bogactwo Polski
Ja co roku jeżdżę na Podlasie. W tym roku też byłam.Cudowne strony i ludzie są Wspaniali. Szczerzy, kulturalni, dyskretni.Ode mnie czyli z Dolnego Śląska to jest szmat drogi ale warto tam jechać!
Ten Piękny region Polski ma w sobie coś kojącego.
Pan Niczyporuk mnie zachwycil
Co za wiedza ! Gratulacje
Podpinam sie i tacy ludzie sa jednym z powodow dla ktorych lubie obecna " sciane wschodnia " i Kresy.
Nigdy nie byłam na Podlasiu. Dzięki filmom mogę poznać piękno tego regionu.
Jakie piękne domy i domki, jak dobrze, że są tacy którzy podejmują się renowacji tych starych perełek. Oko cieszy i dusza się raduje , chociaż nie moje. Piękne:)
Ale piękne te domy :)
Wspaniała architektura, uwielbiam takie klimaty.👌🙋♀️
5:30 Pełna zgoda! Moj dziadek ur 1920 (lubelszczyzna) nawet gdy murował stajnię + oborę robił to z wyszukanym smakiem, gustem. Budynki byly bardzo madrze przmyslane, doskonale spełniały swe funkcje ale i byly przepiekne. Musiał być elegancki spadzisty dach, balkonik z balustradą, a na wieżyczce kogucik wskazujący kierunek wiatru. Slawojka elegancka, z przyjemnością się tam chodziło. Inne zabudowania drewniane "we wzorki". Dziadek sam wymyślał, wykonywał.
Niestety mój ojciec wykształcony na polibudzie nauczył się jedynie konstrukcji "praktycznych". Nie odziedziczyl po swym ojcu zmyslu do piękna 😒
Z jakiego regionu pochodził dziadek, jeśli mogę spytać? :)
Kocham polska wies ..te domy sa piekne maja swoja wymowe swoj urok..
♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️♥️
Co tu dużo owijać w bawełnę, świetny materiał!
Kocham Podlasie co za cudo a na Mazurach to budują nowocześnie. Te Stare Domy Mają Duszę Szkoda, ze mnie nie stac kupić taki dom. Dziękuję bardzo
Zawsze i wszędzie będę to powtarzać, Podlasie jest najpiękniejszym regionem Polski i również je bardzo kocham. Podlasie coś w sobie ma, chyba właśnie jeszcze w wielu miejscach dawny klimat do którego się tęskni, taki który kojarzy się z dzieciństwem. Przyroda w wielu miejscach przypomina tą, która kiedyś była mało ingerowana przez człowieka. Choć niestety podlasianie coraz bardziej chcą upodobnić się ("unowocześnić") do innych regionów. Jeżeli nie zrozumieją swojego błędu, w taki sposób stracą niepowtarzalność i unikalność Podlasia.. Wycinanie drzew, wykaszanie wysokich pięknych traw i łąk sadzenie tuji niszczy piękny klimat Podlaski.
@@dragonfly9268 Święta racja
Niestety to prawda. Nie wiem kto daje zgodę na budowę tych szkaradzieństw, zupełnie nie pasujących do regionu. A szczególnie tych tzw. nowoczesnych stodół :(
A to trzeba tu przyjechać- domy są często opuszczone bo mieszkańcy zmarli, dzieci wyjechały a wnuki się tu nie chcą sprowadzić. Naprawdę warto poszukać i być zaskoczonym że one w ale dużo nie kosztuja
Piękne widoki i tereny zielone Słowiańszczyzny domy ;prawdziwe szczęście zamieszkać tam cieszyć się życiem i spokojem na łonie natury.
Pan o głosie"Zagłoby" wie co mówi 👍.
Tak
Dupa Jaś mówi źle im gorszej jakości ziemia tym lepsze drewno.
@@tadeuszmagoska2537
Dokładnie, pan Nieczyporuk nie ma pojęcia o wpływie gęstości słojów drewna na jego wytrzymałość - jest zupełnie odwrotnie niż mówi, a dokładnie tak jak Pan to wpisał.
Przepiękne to jest marzenie taki drewniany domek cichy otoczony naturą.😍👍
Ale żeby było śmieszniej, to kiedyś było budownictwo miejskie (późnorenesansowe). Dopiero potem się pojawiło na wsiach.
Moja prababcia mieszkala w takim domu, właśnie na Podlasiu.
Nigdy nie zapomnę ciszy panującej w tym domu, zapachu powietrza, skrzypiącej podłogi i dźwięku otwieranych drzwi.
Bardzo często wracam pamięcią do chwil spędzonych w drewnianym domu. Czyżby to tęsknota....?
Dar takiego życia.
♥️♥️♥️♥️🙋
👍 mam to samo (ws zamojszczyzny)
Piękne te domy drewniane.
Uwielbiam takie zabudowania. To mnie leczy. Szukam nowej drogi życia.
Dziękuję za interesujący materiał. Moim marzeniem jest mieć taki dom.
Przepiękne podlaskie siedliska.
Jak tylko tytuł zobaczyłem to od razu o Panu Sergiuszu pomyślałem, którego miałem okazję parę lat temu poznać. Co do zdrowotnych właściwości budynków to każdy materiał naturalny ma takie właściwości. Nie tylko drewno ale i glina, słoma, konopie.
być może, ale drewno jest piękne.
Cudowny kawałek Polski. Po mieczu i po kądzieli pochodzę z łomżyńskiego wiec Podlasie jest bliskie memu sercu.
Chciałabym jeszcze dodać, że pan Sergiusz mówi w tym materiale przepiękną polszczyzną, którą rzadko się już słyszy.
Łomżyńskie to takie samo Podlasie, jak Zagłębie jest Śląskiem, a Radom - Mazowszem.
@@arturos25 Po pierwsze nie napisałam, że Podlasie leży w łomżyńskim aczkolwiek jest w województwie podlaskim. Napisałam, że jest bliskie mojemu sercu, bo znam te tereny z racji bliskiego położenia bywałam w wielu miejscach na Podlasiu nie raz.
@@Zosia.B , no, nie napisałaś, ale to, co napisałaś, mogło to sugerować. Więc na wszelki wypadek sprostowałem.
Wspaniała architektura o jakiej można tylko pomarzyć. Mamy tak mało tych pięknych rzeczy dlatego powinno się dbać o to co jeszcze nam pozostało. Pożogi urządzane na naszej ziemi przez naszych sąsiadów pozbawiły nas tak pięknych obiektów. Chrońmy je dla potomnych.
Sami się pozbawiamy w imię "modernizacji". W Puszczy Białej niedaleko Warszawy było jeszcze lepsze budownictwo, niż to tutaj. Zostało prawie w całości zlikwidowane po wejściu do UE w ramach "wychodzenia ze skansenu", przy czym były tam domy wręcz europejskiej klasy. Sami mieszkańcy to zrobili, bo przedtem telewizji urządzała przez paręnaście lat festiwal pogardy, jak to wieś polska jest nic niewarta, a jej kultura jest do niczego. Dodam, że "naukowcom" zupełnie to nie przeszkadzało, nie robili nic, żeby te domy ratować choćby w skansenie (skansen białokurpiowski nie powstał i już nie powstanie, bo nie ma z czego), a nawet skutecznie zablokowali próby ratowania tych budynków.
Zwiedzałam Tokarnie(kieleckie)zobaczyłam w Chorzowie,ale to co zobaczyłam tutaj, mogę tylko powiedzieć, Łał 😮
Jeszcze lepsze rzeczy były w kurpiowskiej Puszczy Białej, ale zostały zniszczone po wejściu do UE w imię "modernizacji". Przy całkowitej zgodzie świata tzw. nauki, który nie tylko nie starał się nic uratować (np. w skansenie), ale zablokował tych, którzy próbowali coś robić w tym kierunku.
jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo mamie tacie siostrze sobie przodkom przyjacielowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ TEMU DRZEWU ICH IMIE, podaj dalej
Bardzo piękna akcja. Sąsiedzi mojej Mamy prowadzą inne akcje - jedną ręką biorą wiadro jabłek, czereśni itp. a drugą naciskają klawiaturę telefonu do straży miejskiej, żeby przyszli dać mandat starej babie, bo liście z jej drzew, zaśmiecają im ich nieskazitelnie zatrawnikowane i zabetonowane posesje ! Szykanowali tak skutecznie, że trzeba było wyciąć najsmaczniejsze stare odmiany orzechów i papierówek.
@@mw3144 im do by L
@@mw3144 i to jest klęska rozumu i serca.
Dzięki Bogu na Podlasiu troszeczkę państwo dbają o tożsamość narodową Polski, gdyż to,jak drewniane budownictwo w tym zabytki: są województwie świętokrzyskim traktowane, to mało powiedzieć"po macoszemu ". Według, jak okazała w rozmowie dla
Pracowniczki Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego z Kielc modrzewiowy dwór orientowany na 11:00 w ogóle nie nadaje się do mieszkania a wygłoszone przez tą urzędniczkę uzasadnienie jej stanowiska wykazało, że absolutnie nie wie jak wartościowym dla zdrowia ludzi jest mieszkanie w budynku drewnianym, też uważa że drewno jest złym budulcem gdyż nie można zastosować ocieplenia styropianem czym wykazała że nie wie że drewno jest najlepszym izolatorem, a wg niej ilość światła w domu zależy od wielkości otworu okiennego, a nie , jak jest w rzeczywistości:od ustawienia bryły domu względem Słońca. i te jej absurdy i kłamstwa o orientowany m, modrzewiowym dworku pochodzącym z czasów Staszica w suchedniowie dla tej pracowniczki wuzk to jest uzasadnieniem, że nawet,pomimo wg. Plan zagospodarowania przestrzennego - zaplanowanego przez gminę w tym zabytku , dlatego że to jest obiekt zabytkowy to ma być -muzeum - gmina suchedniowa- nie musi organizować, też wedle tej urzędniczki państwowej podstawa prawa RP plan zagospodarowania przestrzennego nic nie znaczy Ani art 5 konstytucji, RP, że RP chroni dziedzictwo narodowe gdyż dla tej urzędniczki Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego modrzewiowy dworek nie stanowi o tożsamości narodowej Polski.
Owszem, w 1972 i 1986roku komuniści dążyli do zburzenia tego dworku, jednak pomimo że uratowaliśmy wtedy byliśmy właścicielami ten zabytek, to tak władze gminne suchedniowe jak i wojewódzkie z Kielc pomimo moich monitów jako dawniej właścicielki obecnie obywatelki, de facto swoimi zaniechania mi , że poprzez tzw śmierć techniczną , ten dworek z początku XIX wieku jak wiele innych w suchedniowie - ulegnie zagladzie.
To jest mój żal, który mnie gniecie i wypłynął pod wrażeniem państwa miłości do tradycyjnej polskiej zabudowy z najzdrowszego i jednego z trwalszych, modrzew najtrwalszy ,obecnie 300 lat np. z polskiego modrzewie żyją domy w Finlandii i Norwegii, materiałów budulcowych..
Na mazowszu jest bardzo podobnie jak w województwie świętokrzyskim, więc dzięki państwa działaniu trochę prawdy jak wyglądała Polska w krajobrazie Polski- pozostanie.
Serdecznymi pozdrowieniami dla pana, który wspaniałą: już nie słyszan,a polszczyzną i artykulację oraz modulację głosu,/ która przypominała mi sp.M. Wańkowicza/ ,przepięknie mówi o tym jaki powinien być las, jak wspaniałe są drzewa i jak świetnym materiałem budulcowym- jest drewno.
Mam prośbę proszę wysłać płytkę do świętokrzyskiego Wojewódzkiego urzędu konserwatorskiego z tą państwa audycję z serdeczność a minus Joanna kąkolewska, wdowa po Krzysztofie kąkolewskim, al Waszyngtona 2b m5703910 Warszawa
Skonczcie panstwo z tymi komunistami, durna polityka rzadow po 1989 roku zniszczyla kulture Polska. Tylko wyjatkowi ludzie tacy jak na Podlasiu ratuja slowianszczyzne....
Architektura i krajobraz robią wrażenie. 🌲
Mój teść pochodził z Podlasia z Mikłaszewa pozdrawiam
Kochane Podlasie często tam wracam❤️❤️❤️
Byłam kilka razy w domach drewnianych - niesamowite uczucie
Dobrze że poruszono wątek chemii w budownictwie.
Fantastyczny materiał :)
Ja znowu tu jestem...i rajcuje oczy i serce💚
Jak piekna jest polszczyzna i wspaniala dykcja tego starszego pana w bialej koszulce w czarne paski.
Cudowny domek.pełen wdzięku. marzenie.
Uwielbiam Podlasie
Przepiękne te podlaskie domki z okiennicami i "koronkowymi" ozdobami!
Doskonały film! Obejrzałam już całe cztery razy! :))
O tak! Niech idzie w świat ten film!
♥️♥️♥️♥️♥️♥️🙋
Pan Artur Gaweł mówi , że " następuje wymiana drewna na trwalsze materiały budowlane jak pustaki i cegła" Otóż mało prawdopodobne żeby jakikolwiek produkowany obecnie pustak czy cegła silikatowa były trwalsze od drewna. Mamy w Polsce wiele budynków drewnianych mających 500 lat, jest mało prawdopodobne żeby którykolwiek z popularnych obecnie materiałów na mury połowę tego przetrwał. Film świetny!
A poza tym te "trwałe" dzisiaj budowane domy jutro bedą wredne, okaże sie że zle wpływają na organizm człowieka no i w ogóle jest to sterta toksycznego gruzu który trzeba specjalnie utylizowac
cudowne. pielęgnujcie to.
serce cieszy jak sie slucha☘️♥️
Świetny materiał. Każdy region powinien się w podobny sposób reklamować. Bardzo ciekawa architektura
ll
Coś w tym jest.Każdorazowy pobyt na Podlasiu w naszym drewnianym domku sprawia,że dzieciaki mi zdrowieją.
Dziś życie w mieście to choroba. Celowo ludzi spędzali do miast, żeby mieć ich w jednym miejscu, łatwym do kontrolowania.
A spędzali w ten sposób, że wprowadzali ustawki, które coraz bardziej utrudniały życie na wsi.
Trzeba być tego świadomym.
Kto może powinien uciekać w miasta, jak najdalej.
I żyć w zgodzie z Naturą.
Super materiał! :)
Odwiedzam Podlasie , a konkretnie Zabłudów Od małego podróżowałam Tam do dziadków..Darzę wielkim sentymentem TO miejsce .
Uwielbiam Podlasie❤
Cudne te domy choć mieszkam z rodziną w murowanym nowym domu to z nutką sentyment menu wspominam mieszkanie w takim domu z rodzicami których już niema. Te stare domy mają duszę uwielbiam takie klimaty.
Przepiękne te domy.
piękny film
Przepiękne te domy,te okiennice 😍
Z mężem byliśmy we wrześniu pięknie
Pan tak pięknie opowiada aż się chce pana słuchać i słuchać pozdrawiam serdecznie.
Przepięknie! Co za miła odmiana od zabetonowanej Polski! Oby nasz dom z bali równie pięknie się zestarzał :)
Pan w koszulce w paski śmiało może wystąpić w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" by zagrać Zagłobę.Sylwetka podobna,twarz też,głos prawie identyczny tylko ubiór dopasować i jest P.Zagłoba.Przyjemnie posłuchać jak tłumaczy wszystko o drewnie.
Nigdy nie byłam na Podlasiu, ale bardzo chciałabym poznać ten piękny i ciekawy region Polski osobiście. Planujemy z mężem wybrać się tam tego lata. Szkoda, że tak mało podpisów jest w tym filmie dotyczącym miejscowości w jakich położone są przedstawiane budynki. Pana Sergiusza Niczyporuka mogłabym słuchać bez końca- co za głos a i wiedza imponująca.
Zapraszamy do Krainy Otwartych Okiennic❤
Na filmie jest Kraina Otwartych Okiennic i jej okolice oraz Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej :)
Zanim Państwo pojadą, to ja bym prosila zapoznac sie zasadami zachowania sie w cerkwi prawoslawnej, bo aż wstyd patrzec jak roznegliżowane Panie bez jakiegokolwiek skrępowania wchodzą obejrzec wnetrze świątyni, a wygladaja jakby do chlewa wchodziły. To taka mała prośba. Troszke kultury i szacunku. I oczywiscie proszę nie brac tego do siebie. Wierzę, ze Pani doskonale wie,jak nalezy sie zachowywac w meczecie, synagodze, kościele czy cerkwi😉
@@katarzynajusk2714 bardzo dobrze pani to ujęła gdyż sama byłam świadkiem tego że panie miały na sobie skrawki materiału bo inaczej się tego nie da ująć aż dziwne że księża nie krzyczą z ambon ale gdzie teraz ambony szukać u nas była piękna i gdzieś z kościoła ją wywiało pochwalam panią za to że zwraca pani uwagę na te sprawy pozdrawiam z Kraśnika lubelskiego macie piękne miejsce do życia to Podlasie ależ piękne ❤️🌹🙏
Najlepiej leczy na podlasiu drewniana chatka na ulicy szkolnej 17 w Białymstoku
Tereny moich wakacji, mojej rodziny. Cudowności !
Bylam na podlasiu w mlodosci na obozie wedrownym to co utkwilo mi w pamieci to piekne domki drewniane z ganeczkami.Wieczorami jak wies szeroka rozlegaly sie przepiekne spiewy piosenek bialoruskich,ludzie zbierali sie na gankach po pracy ,to wywarlo na mnie niesamowite wrazenie.Bylam rowniez w Bialowiezy po 50 latach i w puszczy i osrodku zubrow w muzeach i bylo wspaniale.Te domki coraz piekniejsze jeszcze bardziej pokochalam ten rejon Polski. Nie tylko ja kocham Podlasie spotkalam wielu europejczykow ,ktorzy byli zafascynowani przyroda i budownictwem regionu.
Bo to jest slowianszczyzna... Jedyna zachowana we wschodniej czesci Polski.
@@mar-mz8kv Dokładnie. Mieszkam na Południowym Podlasiu (okolice Białej Podlaskiej).
@@agresywnyjamnik3744 super, wlasnie przymierzam sie do dzialki w tych okolicach, ale sie jeszcze wacham... Jak wojna rozszerzy sie na Polske...
@@mar-mz8kv " Jak wojna rozszerzy sie na Polske..." Rozumiem ze nie mieszkasz na stałe w Polsce...😀
😍😍😍😍Moje ❤️jest z Podlasiem. Seniorka
Bardzo ladny i przyjemny, energetyzujacy film. Dobrze ze starymi domami drewnianymu ktos sie zajmuje i dba o czesc z nich. Podlasie ze Suwalszczyzna polecam wszystkim lubiacym nasza przyrode i ludzki autentyzm. W restauracji " Carska " w budynku dawnej stacji Bialowieza Towarowa bylem w czerwcu 05r i wszystkim ja serdecznie polecam.
Cuda sentymentalne. Urodziłam się w drewnianej chałupie pod strzechą. Gdybym wygrała w Toto loto dużą kasę ,to bym wybudowała sobie taki sam 😆
Bardzo fajny filmik dziękuję bardzo serdecznie uwielbiam Was
Też wychowałam się w drewnianym domu. Tyle ciepła i zdrowego stylu życia nie ma nigdzie.
Podlasie wciąż nie odkryte! Im częściej tam zaglądamy, tym częściej utwierdzamy się w tym, że warto mówić o Podlasiu więcej i więcej! ☺️
Jestem Za. Lata 70/80 kiedyś jadąc pociągiem usłyszałam, że po Białymstoku i ogólnie po Podlasiu chodzą ulicami białe niedźwiedzie.. Zdziwiły mnie takie opinie, i równocześnie zasmuciło, że ludzie tak mało wiedzieli o Podlasiu a traktowano jako Polskę B..
@@irenazinczuk3499 na całe szczęście postrzeganie tych terenów się zmienia i oby to się rozwijało w dobrym kierunku! ☺️
Nie warto, jeżeli ma być zachowane takie jakie jest - nie warto. Niech odwiedzają je tylko i wyłącznie ludzie świadomi wartości tego miejsca, tacy którzy mają szacunek do przyrody, do piękna tego regionu, architektury, oraz do ludzi tam zamieszkałych.
@@dragonfly9268 właśnie warto, aby budować świadomość na temat tego regionu. Dzięki temu właśnie będzie ten szacunek.
@@irenazinczuk3499coś w tym jest. Gdy koleżanka przyjeżdżała w futrze i kozakach z Bialegostoku do Poznania, na zachodzie ludziska juz na "letniaka" się ubierali.
Slyszeliscie o tzw.Drewnie ksiezycowym" ? To takie drewno ktore scina sie podczas odpowiedniej fazy ksiezyca
Tak. Domy pana Tomy, on buduje fomy z drzew ścinanych podczas pełni
A dokładniej podczas fazy ubywajacego księżyca kiedy to drzewo ma zamknięte pory.
Tak, i właśnie te domy zapewne z takiego drewna są, dlatego tak pięknie się zachowały, tak samo schroniska górskie, większość to stare drewniane budynki w pięknym stanie i w jakich trudnych warunkach użytkowane. Cieszy mnie, że ta wiedza wraca.
Tak slyszalo sie,i tez innaczej dziala na ogien,zeby niepowiedziec ze jest ognoodporny.
Tak
Też zdaje mi się, że więcej takich domów by się przydało, szczególnie że "oswoi" znowu to nasz krajobraz. Nieduże, swojskie.
Cuda
Bardzo pięknie Pan mówi, Panie znawco drewna :-) taccy ludzie, takim tonem dobrze, gdyby uczyli innych, przekazywali wiedzę. Miło się słucha.
Pięknie domy. Chciałbym zobaczyć w środku, ale wygląda Pięknie ze wnętrz
Jaka wiedza pana Sergiusza 😍
Co za cudowny, ciepły i piękny człowiek 🤩
Tacy ludzie powinni być gwiazdami i szerzyć wiedzę, z takich ludzi powinno sie przykład brać i naśladować
Pięknie wyglądają te domy! 💛 Muszę poszukać w Waszych okolicach jakiś tradycyjnych domów pod wynajem i nakręcę materiał do mojego kanału 💜🙌 Warto promować nasze polskie dziedzictwo!
Wspaniale miejsce, moj dom
Szukam takiej posiadlosci od paru lat , w sasieciedstwie lasu . Dziekuje bardzo.🌞🍀
Przyjemnie Pana sluchac , cenie znajomosc techniczna .
Piekne
Chciałabym taki dom postawić w Irlandii! Moje marzenie! Może kiedyś się spełni!
Pokój & Dobro ✔️
Wspaniała opowieść ...
Dziękuję za ten film, będzie dla mnie ogromną inspiracją przy budowaniu domu. Myślę że można pogodzić nowoczesność z tradycją. Pięknie też wszyscy goście o architekturze na Podlasiu opowiadali.
Pozdrawiam serdecznie pana , który tak pięknie opowiada , ma wiedze którą sie dzieli
cuda
jest się czym pochwalić
Świetny materiał. Co ciekawe to wiele nowych domów na Podlasiu jest budowanych z drewna, są podobne ale w trochę innym w stylu - co też jest fajne bo nie udają. Łatwo je odróżnić bo stare z zewnątrz mają deski na pionowo a nowe poziomo, no i też mają inne kolory - jakby bejcowane - widać rysunek drewna, a nie malowane na konkretny kolor jak często stare. W katolickich wsiach dominującym kolorem był pomarańczowy a w prawosławnych niebieski.
Konstrukcja sumikowo-łątkowa kiedyś. Obecnie dom szkieletowy, zewnętrznie wykończony szalówką drewnianą naśladującą dyle (sumiki). Z ciekawostek, kolor niebieski odstrasza muchy.
Nie tylko szkieletowa. Z bała również są budowane. Bardzo ładnym budynkiem jest siedlisko Szeriwan
Ciekawe kto może wykonać taki mały dom. Chętnie kupiłabym.
KOCHAM PODLASIE!!! KOCHAM BIAŁYSTOK I SUPRAŚL!!!