:) Svícení na panely mi připomnělo Španělsko, kde byl výkup elektřiny z FV tak vysoký (náležitě dotovaný), že se vyplatilo na ně svítit v noci divadelními reflektory zapojenými do běžné elektrické sítě, čímž se mnohonásobně zaplatila tato spotřeba a do kapsy provozovatele elektrárny tímto šel tučný zisk. :) Samozřejmě, že je možný "přísvit odpadním halogenovým světlem", ale výkon panelu na toto "světlo" je mizivý (panely mají běžně účinnost kolem 10. procent ), takže se nevyplatí jakákoliv konstrukce perpetuum mobile x-tého druhu. :) Přímotop halogenkami či kostkou s ventilátorem je nešťastné řešení a mnozí by záhy zaplakali, protože v ČR je víc pod mrakem právě v zimním období, kdy je nutné topit a co dlouhé zimní mrazivé noci? :) Ale mám jedno funkční řešení s přímotopem z dob svých začátků s fotovoltaikou, kdy stála elektřina s daní do tří kaček. Panely - regulátor - trakční baterie z finančního limitu (z nouze) je v pořádku pro cyklování. Poznámka - autobaterie není trakční. Určitě je dobré použít v sériově-paralelním zapojení naprosto stejné baterie. Ty gelovky bych dal pryč - jsou o jiných parametrech a neblaze ovlivňují další. Levný čínský MPPT to také rozlišuje ve svém nastavení - Gel a Fld. A teď ta "vychytávka" - jako přímotop jsem použil olejový radiátor se 7. žebry, který má nastavení příkonu 600,800 a 1400W. Měl jsem nastaveno 600W. Termostat olejového radiátoru jsem odpojil a na jeho kontakty přivedl vodiče z vypínače střídače (pochopitelně jsem v radiátoru spojil topné těleso přímo přes daný vypínač volby 600W radiátoru). Tímto se dosáhlo toho, že při poklesu teploty termostat radiátoru sepnul střídač a ten dodal svůj výkon do radiátoru, který má dobrou tepelnou kapacitu a dlouho poskytuje sálavé teplo i po vypnutí střídače. Rozdíl mezi ostatními přímotopy v tomto řešení je, že se zapíná o dost méně častěji než foukací 2kW kostka a střídač se zapíná sám skrze termostat radiátoru, když je nutné topit (není nutné mít stále zapnutý střídač, který tím trpí a stále odebírá). Takto jsem vytápěl dvě místnosti (každý radiátor měl svůj střídač poblíž). Přes den, kdy nikdo nebyl doma, nabíjely se baterie (stěny měly naakumulované teplo, takže byt nepromrzl a stále si držel přijatelnou teplotu) a celou noc se topilo z baterií. V létě byl výkon panelů přesměrován jinam. V případě olověných baterií v nějaké "servisní" místnosti je dobré na jejich plynovací průduchy nasadit akvaristické hadičky a vyvést mimo místnost. Pak je to superbezpečné. Dnes topím TČ, ale už je jiný problém ohledně ceny za kWh, protože TČ ač je úsporné, vyžaduje velký příkon...
V jedné své odpovědi pochybujete o fyzikálních zákonech. Jako by nestačilo že fyzikální zákony neuznávají zelení, následně je neuznává naše vláda a celá EU. Ze současnými neznalostmi můžete dělat ministra, nebo rovnou komisaře EU. Jeden můj známý o takových projektech které jste tu předvedl, říkal že je to: Perpetum mobile poháněné kravama.
Je dobré ty fyzikální zákony rozdělovat - jsou přírodní (s těmi problém nemám) a nám předhazované v knihách a učebnicích (s těmi problém mám). Nechápu, proč se lidé tolik čertí, když si chci něco ověřit. Jakoby věděli, "že je něco jinak, snad na to nepřijde" anebo "nesmí na to přijít" 🤣
Mrakoplasch Mýlíte se. Pokud přijdete na to, že něco, co je psáno je špatně a vy jste na to přišel, tak je sice možné že Vám bude spíláno ale určitě se najde mnoho těch, co se Vás zastanou a pokud to bude k něčemu dobré, čeká Vás Nobelova cena. Jenže to, co jste tu předvedl na nějaký nový objev nevypadá. Další problém vidím v tom, že do podobných experimentů se pouští mnoho lidí bez základních znalostí metodou pokus-omyl a to v tomto případě znamená větší množství požárů a jiných nehod.
@@Mrakoplash Mýlím-li se, brzo zjistím. Vy se mýlíte v tom, že toužím po tom, aby mě bylo spíláno a dále vůbec netoužím po Nobelově ceně. Nemyslím si, že bych tu ukázal něco převratného, jde pouze o nápad. Svým způsobem "slavný" jsem, jde o něco úplně jiného, než co se týče tohoto videa a věřte, že jde o alternativu. I fyzika má svoji alternativu. Dále co píšete o nehodách, to je zcela zbytečný komentář. I požáry a jinými nehodami se lidé učí a asi s tím těžko něco uděláme. Kdo chce kam, pomožme mu tam.
Nie každý sa musí poučiť z požiaru na vlastnej chalupe. Nnevyhoreli ste iba preto, že máte šťastie, alebo vás nahoda ešte nepostihla. Je tu už veľa odbornejších videí, ktoré vysvetľujú špecifiká a riziká FVE. Ako ukážka, že to ide fajn, ale ako návod pre druhých radšej nie. Radšej si pred ďalšími experimentmi pozrite videá o ochrane pred bleskom a pred požiarom FVE.
Moc pěkný nápad s žárovkama, našel jsem halogeny i s větším výkonem, takže v podstatě to jde naskládat dle libosti... Ten ventilátorek bych vzal z počítače, má pár watů spotřebu a sepne se prostě jak něco bude panel dávat ...
Skvělé video a úžasné nápady. Jen bych doporučil vyzkoušet ty žárovky z dálkových reflektotů. Ty svítí určitě násobně víc. Možná by to pak stačilo vyrábět elektřinu na dalších panelech a takhle to dál rozšiřovat že by to pak mohlo stačit pro celou ves.
Moje bazénové tepelné čerpadlo bere 600w.(používám ho na nafukovací vířivku)To by také dávalo smysl, zvlášť, kdyby se to napojilo na radiátory(expanzomat, čerpadlo...)
Už to nehulte má to následky . Panel má účinnost 20% halogenová žárovka účinnost 6% z 6% je to 1,2W zisk . Tedy ze 100 W svícením na panel dostanete zpátky 1,2W OK ! Tak že naprostá zbytečnost . Pokud chcete topit účinněji použijte tepelné čerpadlo kde se účinnost pohybuje dle venkovních teplot s koeficientem 1,5 až 4 to jest ze 100 W dostanete 150W až 400 W tepla . To smysl dává .
Já bych si přitápěl ledničkou a mrazákem a na aku přes měnič hnát drobnosti, co jsou furt v síti+ čerpadlo na kotli nebo pokud je, tak rovnou kotel na plyn nebo automat na tuhý.Líbí se mi i myšlenka panel-DC bojler, aku nabít až po jeho natopení. Možná by se dal dodělat i příhřev do topnýho systému z topný spirály
Zaujímalo by ma v akom stave sú baterie teraz ,niekto Vám tu vyčítal životnosť rádovo v týždnoch ,ďakujem,video sa mi páči nech si s toho zoberie každý čo chce
Akumulátory jsou poměrně nové celkově, né starší 2 let, stále v pokojové teplotě. Podle regulátoru padá nabití k večeru na 60 procent, k ránu na 50 procent, ikdyž jsou akumulátory nevybíjené (pouze na nich běží regulátory). Jde o to, že to jsou olováky, které mají takovéhle vlastnosti, takže mizérie. Jak mají nad 50 procent, tak je dobré energii použít až na 25 procent. Málokdy vystoupá nabití podle regulátoru na 100 procent. Běžně stoupne nabití o třicet procent denně a spadne cca o dvacetpět samovolně - s tím, že je na ně zapojen pouze regulátor. Rozhodně lepší zkušenosti mám s lithium-titanátovými akumulátory (jeden 24 V, 60Ah), pořídil jsem dva, cena 15.000 Kč za kus. Zvládají nabíjení i vybíjení až 360 A a "drží", rozdíl cca 1 procento denně. Taktéž neobsahují tekutý elektrolyt a jsou schopny pracovat i při teplotě -40 stupňů Celsia. Dále mám v plánu vyzkoušet E321 do olověných akumulátorů, známý jako Ampér Plus. Uvidíme, jestli je "vylepšíme" a taktéž, jestli toto "vylepšení" je úplně neodrovná v blízké době. Údajně tímto se dají akumulátory "opravit" i snížit zmiňované samovybíjení.
👍🤣👍👍👍 Chybí vám tam balancer! 1/ teď se prodávají levně EASun 24V/12V 40A s 30A výstupem (1500,- Kč) - maximální vstupní napětí 100V (dva panely v sérii) 2/ místo žárovek lze užít DC topný kabel a DC ventilátor => Na EASun se připojí dva panely v sérii a dvě baterie v sérii. Na výstup EASun se připojí topný kabel spočítaný na 24V/500W a DC ventilátor. EASun sepne výstup. Rozběhne se ventilátor a kabel začne hřát. Jakmile se baterie vybije, tak se výstup vypne. A čeká se na dobití baterie. Pak se výstup zase zapne. A to se pořád opakuje. Topný drát a DC ventilátor výjdou na pár stovek. => 2000,- Kč jedno MPPT a jedno topení 500W!
Na Pb akumulátory balancer potřeba není. Balancer nebo rovnou BMS (Battery management system) je nutný u Lithia - LTO či LiFePO4. Mám teď i tyto, ale zatím je nemám ještě zapojený do systému. BMS mám ke všem Lithiákům.
Staci si vyrobit lacny MPPT 200 V IN / 10 - 96 V out - 100 - 200 A, 50 A na toroid, to mate z domacich vyhodenych suciastok, cinu, a jedneho ESP32 za 4 €. Takto mozete nabijat baterky 40 r. ak uchladite FETy a condy a toroidy na okolo 35 - 40 *C pocas celej doby prevadzky. Este lepsie je BOOST MPPT 30 - 200 V IN / 120 - 250 V AC out, vystup BOOST / synchronneho s FETom nemiesto schotky doiody / ide na dalsi H-bridge, ktory je riadeny EGS 002 za 3 €, FETy nejake 200 A / 300 - 400 V s nizkym Rdson, nizkymi spin. stratami / kapacity / prip. pouzijete RC snuber a paralelne rychlu diodu na zamedzeni reverse recovery strat, ten MPPT uz naprogramujete ako chcete, ci uz konstantny vystup 200 - 240 V, alebo so spiraly vystup 120 - 250 V AC, mate tam cistu sinus / toroid + kond. na vyhlôadenie / spinana frek. 16000 - 48000 Hz, podla spocitanych strat na kondoch, toroide a FEToch. Navratnost je okamzita a porucha nehrozi, lebo sam ste to skostruovali a sam aj spabne naprogramovali, ergo zivotnost limitovany zivotnostou konstruktera.
Výkon vyzařovaný žárovkou je daný jeho výkonem (viz štítek), na technologii žárovky nezáleží (halogen, klasika..). Taky olovo neni moc vhodné na hluboké cyklování- baterky brzo odejdou..
Výkon vyzařovaný žárovkou... Taky jsem si to myslel, ale prý to tak není. Hádat se nemusíme, jednoduše udělám nějaký testy a dojdu k nějakému závěru. Jedna paní povídala, no tak si to ověříme, ať máme v hlavici jasno a víme, která bije 🙂
@@palonemo8615 halogenky vic sviti ale nemaji vetsi vykon- plati ohmuv zakon..P=U .I. Navic zarovky maji velmi maly odpor za studena, temer zkrat, takze panel je musi byt schopny nazhavit...pak odpor vzroste a muzou normalne fungovat. Je to zkratka nelinearni odpor.
Zajímavé video. Jednoduše vysvětleno. Je to hned jasné a srozumitelné. Mě se to video líbí. Pro mě jako lajka je to srozumitelné hned než když nějaká firma kolem reklam na totožné produkty mele odborné řeči a chce za jejich produkty obrovské peníze. Tady je ve videu vidět,že za pár korun jde udělat všechno. A to ,že to není kosmetické ( lišty,omotavky, stahovací pásky) upravené - to nevadí. Hlavně,že to funguje. 😉👍
Asi bych místo žároviček použil nějaký odporový drát. Kladnou elektrodu bych nechal jako svorku, abych ji dle výkonu panelů mohl po té rezistenci posouvat. Myslim, že dokonce i u technických služeb by bylo možné si vyzvednout nějaký třeba i nefunkční vyhozený přímotop nebo třeba fén, ze kterého takový topný materiál lze vydolovat. Ale před tím je třeba vždycky počítat s tím, že je efektivnější vždy nejprve co nejlépe zateplit, až pak se vyplácí přemýšlet nad takovýmahle sranda hovadinama :)))
Akumulatory olověné, spojované serioparalelně, musí být stejné ve všech elektrických údajích, nejlépe i z jedne výrobní série. Žárovkové perpetum mobile?
Video jsem ještě neviděl celé, nicméně už teď vidím že konektor v čase 1:18 je částečně roztavený. Snad pánovi nechytne střecha. O tom už by edukativní video jistě nedělal.
Jde o konektor fotovoltaického panelu, který byl koupený jako použitý. Konektory jsou chladné a nepřehřívají se. U předchozího majitele bylo možné, že se přehřívaly.
...odporový drát se dá sehnat a použít odpovídající zapojení... No jde o to, že jeden zdroj mi sdělil, že halogenový žárovky topí více než klasický žárovky, tzn. měly by být efektivnější než topné těleso. Ale nezdá se mi to, budu si to muset ověřit... Uvidíme, jak pokus dopadne, mám v plánu ještě hodně laborovat 🙂
@@Hades-qy6wm Bohužel, v dnešní době je třeba si vše ověřovat, nelze jen slepě věřit učebnicím... Kutilové toho dokázali víc, než inženýři, co píšou učebnice...
Mají část, která stíní... Ale jinak by to taky šlo použít... Ono jde hlavně o to, aby to světlo bylo co nejvíce rozptýlené - světlo co jde na panely... Víc žárovek = víc práce, ale lepší výsledek...
@@palonemo8615 Tak H1, H3 nemají stínítka, HID umí taky dát teplo a víc světla k poměru spotřeby ale zase použít jen kvůli světlu a menšímu teplu, nevím nevím...
@@palonemo8615 bude tam hlavně víc UV oproti halogenu ale kolik by pak takovejch osvětlenejch panelů utáhlo aspoň 5 žárovek? Než ohřev vzduchu, šel bych cestou ohřevu vody... Člověk se zahřeje prací, tak ať se pak umyje teplou vodou 😁
Ak je toto video myslené seriozne chcem sa pýtať ako máte vyriešené vybíjanie batérií medzi sebou pri paralelnom zapojení, všimol som si že máte tri rôzne páry batérií takže predpokladám že sú roznych výrobcov, rôzne staré a hlavne majú rozdielny vnútorný odpor. Máte tam nejaký diodový prepájač alebo niečo iné? V schéme ste to neuviedli.
@@GroweGuy battery balancer slúži na vyrovnávanie batérií v sérií a nie pri bátériach paralelne. Dá sa využiť aj seriovo-paralelne ale vždy balancuje len seriovo prepojené články. To nerieši problém pred samovybíjaním jednotlivých dvojíc ktoré sú zapojené paralelne.
@@AAA3AAA3AAA samozrejme, ze balancer funguje paralelne. To jeho princip, takze ho treba samozrejme zapojit paralelne na kazdu bateriu. Co sa tyka pouzitia baterii odlisnej technol a chemie , je uplna tragedia drtit ich takto natvrdo. Zivotnost odhadujem na tyzdne. Ale ako priklad na hranie, to moze posluzit. S tym svietenim na panely budu straty niekde medzi 90-98%, ale budis, ako sranda ;)
Odvaha se cení! Mám pár podnětů. Žárovka nemá pro panely vhodnou VA charakteristiku. To už je lepší topný kabel nebo infrazářič. Navíc životnost HA žárovek je mizerná a jsou drahé! V podžhaveném stavu je to ještě horší...
Pěkné nechci vám to kazit ale vzimě vám to mppt odejde,musí se počítat i s napětím naprázdno v zimě a při idealních podmínkách, ten mppt mám taky,40A ale je na sto voltu no a když vidím že panel vám ukazuje 70sátněco voltů čili serie panelů čili ty dva panely v chladu a dobrém sluníčku překročí100V a odejde vám ten mppt.Vámi ukazaný štítek na panelu 44,5V napětí naprázdno Voc 44,5Vx1.2=53,4 a pokud jsou panely seriově,čili 53,4V+53,4V,jsme na 106,8V,zaleží co mate za mppt ale muj 4210N muže davat 40A ale je do 100V tak bacha na to,sice se to muze stát asi jen v zime a je v tom více faktorů,ale mráz bejvá největší většinou když je jasná čistá obloha,čili ideální podmínky pro panel,jinak fakt pěkný a palec hore.
Mělo by to vydržet 2x45=90 s přídavkem 20 procent, protože regulátor by měl nárazově zvládnout 100x1,5=150 max. nominálního výkonu. Tedy i při mírném překročení 100V by to měl regulátor přežít, pokud je poctivý. Každpádně je nutné počítat i s variantou odstřelení MPPT. Proto se v takových případech volí paralelní zapojení panelů a regulátor se dimenzuje skrze ampéry.
Ty panely jsou cca 4 roky starý, tak hádám, že 100 Voltů nikdy nepřesáhnou. Jinak výrobci jsou opatrní, dělají věci s rezervou, takže ikdyby ty panely byly nový, tak by to mělo být v pohodě... Ostatně něco podobnýho tu někdo napsal... A ty regulátory mám dojem, že se u nich píše, že mají všelijaký ochrany... Věřím, že i na přepětí...
@@palonemo8615 VY JSTE TO VŮBEC NEPOCHOPIL CO JSEM PSAL,ano ma ochrany proti přepětí.borec koment nademnou v tom má taky trochu zmatek,na tyhle mppt se může připojit o něco větší výkon panelů ,výkon ne napětí,v papirech od mppt píšou dokonce jen 92V a ne není tam rezerva ani ochrana protí překročení napětí z panelů,bylo by dobré si přečíst celé pdf k tomu mppt,ale tak pro mě za mě vy si odpalíte mppt ja vám chtel jen poradit,už se fakt nedivím že pak po česku někde něco hoří když frajeři co si to skládaj na koleně(budiž) si nepřečtou ani navod a doporučení výrobce...At se daří.
@@palonemo8615 MPPT nema ochranu na prepetie, tu tam musite dat vy, inak vam po zasahu blesku z tych bateriek a MPPT ostane len guca roztavenej medi a ulomly bateriek a rozplestena kyselina / GEL po okoli. Ak vyrobca pouzije FET do 100 V a napr. 45 A, tak ten fet, ak tam nie je dobry snubber odide, ak sa napatie co i len priblizi 100 V ak je tam avalanche energy nad AE pre danu teplotu, pocas nejakeho casu v ns / us. Ked uz mam panely za 1000 € tak si dokupit Daikin cesku klimu a vyzdimat z toho s SCOP 4.6 nejakych 700 W x 4.6 nie je az taky problem. Priamotop ci ziarovky su vyhadzovanie tazko ziskanej energie von oknom, to si dnes nedovoli an FR ci UK alebo GE.
@@palonemo8615 to neni kombinace ale umi to baypass bud z FV nebo z DS zadne pricucavaní ani pretoky a nemusis poslouchat ten cinskej nesmysl do auta ze bude piskat kdyz klesne napetí na baterii.. kombinace epeveru a extra menice je do RD reseni na hovno.
Nezvládly by to regulátory. Nejsou zas tak výkonný, jde tedy o Watty, nikoliv o Volty... No vlastně by to zvládly, ale nevyužila by se Wattáž, tzn. stejně by to omezily na těch cca 260 Wattů (nejsem si jist, jestli je to jejich skutečný maximální nabíjecí výkon). Takže tohle bohužel řešení není, spíše naopak, vyšší efekt by byl použití více regulátorů, tzn. na každý panel jeden, ale zas, pokud by bylo napětí na panelu malý, tak by se nic nedobíjelo, sotva by to stačilo na oživení regulátoru (jede z baterek nebo z panelů). Když jsou dva v sérii, tak je vyšší efektivita při nízkým výkonu...
Toto by som riešil vzduchovými kolektoromi - žiadne káble - majú svoje el. solárne články ktoré poháňajú iba cirkulačný ventilátor. Účinnosť je raz toľko životnosť neporovnateľne dlhšia. Navyše umožnujú primiešavať čerstvý vzduch podľa potreby. Bez bateriek. Uvedené video bez urážky, mi pripadá ako nápad stredoškolského chlapca ktorý skúša a učí sa.
Pozrite na weboch pod air solar panels a podobne dosť sa to používa na prevetrávanie a vysúšanie chálúp a občasne používaných objektov, na sušenie dreva a pod. Žiaľ u nás zatiaľ pomerne neznáme. Jedná sa o panel opatrený absporčným náterom pod ktorým prúdi vzduch jeden otvor dolu druhý s ventilátorom hore , ventilátor je napájaný malým el.panelom ktorý býva súčasťou. Celé je to prekryté z prednej časti sklom. Inštaluje sa na stenu cez ktorú sa otvormi privádza vzduch zvnútra pod panel a ohriaty ide späť horným ventilátorom. Účinnosť takéhoto riešenia sa môže blížiť k 40%. V zahraničí to firmy robia na zakázku podľa možnosti uloženia na budove. Šikovný majster si to môže urobiť sám , je to pomerne jednoduché.
Viďte. FVE se takhle nedělá, přece. To se vezme třičtvrtě miliónu, najme se firma, nakoupí se propojení na síť a virtuální baterie nebo se koupí LiFePo4 a barák jede na sluníčko. :D
VYHODIL jsi několik desítek tísíc a ten bastl je vlastně k čemu? Na přitápění domu? To bude fungovat leda v době kdy ti stačí si vzít skutečně ten jeden svetr. V topné sezoně to nevytopí vůbec nic. Návod jak vyhodit několik desítek tisíc a ušetřit pár stovek 🙂
na ekvivalent toho 2000 W fukaru bys musel mít 200ks 10W halogenek 🙂 no a v zimě to nevytopí vůbec nic, navíc v zimě kdy je cca10% účinost panelů by instalované panely na ty 2kw výstupního výkonu tkl přes 20 kWp tedy asi 70 ks 🙂
Ano, pořídil jsem 200 ks halogenek... Měl bych jich potřebovat cca 180, ostatní jsou rezervní. Fukar má sice 2000 W, ale používám ho na "1" ze "2", takže poloviční výkon... V zimě je účinnost panelů 10 % v případě, že jsou natočeny na letní maximální provoz... Mmj. celkem mám 29 panelů, který jsou vidět na videu. 19 ks mám mimo, ještě nejsou zapojené.
Vážený pane, nebuďte tak „při zemi“ a trochu se rozšoupňete. Na internetu koluje mnoho zajímavých a „ověřených“ návodů, jak získat energii z ničeho. Jen to vyzkoušet. Jen pozor na ty zákeřné majitele patentů na jejichž principu uvedená zařízení fungují. Jak bylo na konci druhého odkazu uvedeno jsou to všehoschopní lidé, kteří si nepřejí, aby lidstvo uvedené zdroje energie používalo a přepsali všechny učebnice fyziky. Nebojte se já to na Vás nepovím. ua-cam.com/video/0B0wPUmZB3U/v-deo.html ua-cam.com/video/B3eHvkznwX4/v-deo.html
Velmi podobně, jako vy, to má už roky tatík a je to naprostá katastrofa. Měniče co mají velkou vlastní spotřebu, olověné baterky, které mají naprosto tragickou životnost a strašně malou využitelnou kapacitu, navíc to není připojené do sítě, takže nelze prodávat přebytky a vyrábí se jenom to, co jde okamžitě spotřebovat. Do baterek se uloží prd, protože olovo a ještě malá kapacita. Takto prosím ne, chápu snahu udělat si to za levno a sám, ale tohle je jenom pro zlost a jsou to vyhozené peníze. Když FVE, tak pořádnou, připojenou do sítě, a především, ne s olovem. To vám řekne každý, kdo se v oblasti FVE trochu pohybuje a ví něco o baterkách.
Svým způsobem souhlasím. Co se týče baterek, pro mě byla priorita zkrz baterky nevznítící se při nabíjení (můžete mi nabídnout alternativu, jiné mě teď nenapadají, zas nejsem "tak vzdělaný"), a když požár, tak leda při zkratu. Ty baterky jsem zvolil také proto, že je mohu dát do své elektrické tříkolky (tříkolka obsahuje dvě 75 Ah baterie). Ty baterie jsou trakční, to podotýkám. Přebytky do sítě - s tímto jsem nikdy nepočítal, jednak je to mizerný "výdělek" a za druhé přebytky jsem schopen spálit díky AntMinerům - těžbě Bitcoinů, kde vidím lepší výsledek. Na druhou stranu - konec videa - a to jistě odsouhlasíte - že je v pořádku, je okamžité "spálení" elektřiny žárovkami (nebo jiným tepelným "generátorem") v rámci přitápění domu...
@@palonemo8615 Ahoj, aktuálně nejlepší variantou jsou LiFePo, absolutně nejbezpečnějším pro změnu titanátové baterie. Na internetu najdete mnoho testů pro porovnání všech chemií i s provrtáním, přebíjením, zkratováním atd atd. A na to, že je to špatný výdělek jste přišel kde? Nesmíte prodávat přebytky za 80 haléřů ČEZu. Pokud jste v distr. oblasti Eonu, pak není problém získat výrobní EAN a můžete prodávat přebytky za SPOT ceny, což rozhdoně není špatný výdělek, spíš naopak. Mě jenom letos za prodej přebytků se zaplatí celé vytápění domu plynem a ještě zbyde.
@@Dzordzikk Myslel jsem prozkoumání těch titánátových akumulátorů 😀 Např. zde: www.himalaj.cz/nano-lithium-titanat--lto--trakcni-baterie-24v-60ah/1-4kwh Sice je to drahý jako čokoláda, ale v poho 🙂
Pokud máte málo prostoru - třeba v paneláku, tak uvítáte držák na topení v podobě fotovoltaických panelů :-) Ale musím uznat, že ani v tom paneláku není moc místa na držák, tak ani tak na nějaké topení... Místa je v přírodě všude dost, jen lidem se to nějak nedostává... Zkuste o tomto problému třeba zapřemýšlet Vy a nabídnout lidem nějaké řešení 🙂
Tady přesně platí pořekadlo " čím je člověk starší, tím je blbější " :))
:) Svícení na panely mi připomnělo Španělsko, kde byl výkup elektřiny z FV tak vysoký (náležitě dotovaný), že se vyplatilo na ně svítit v noci divadelními reflektory zapojenými do běžné elektrické sítě, čímž se mnohonásobně zaplatila tato spotřeba a do kapsy provozovatele elektrárny tímto šel tučný zisk. :) Samozřejmě, že je možný "přísvit odpadním halogenovým světlem", ale výkon panelu na toto "světlo" je mizivý (panely mají běžně účinnost kolem 10. procent ), takže se nevyplatí jakákoliv konstrukce perpetuum mobile x-tého druhu. :) Přímotop halogenkami či kostkou s ventilátorem je nešťastné řešení a mnozí by záhy zaplakali, protože v ČR je víc pod mrakem právě v zimním období, kdy je nutné topit a co dlouhé zimní mrazivé noci? :) Ale mám jedno funkční řešení s přímotopem z dob svých začátků s fotovoltaikou, kdy stála elektřina s daní do tří kaček. Panely - regulátor - trakční baterie z finančního limitu (z nouze) je v pořádku pro cyklování. Poznámka - autobaterie není trakční. Určitě je dobré použít v sériově-paralelním zapojení naprosto stejné baterie. Ty gelovky bych dal pryč - jsou o jiných parametrech a neblaze ovlivňují další. Levný čínský MPPT to také rozlišuje ve svém nastavení - Gel a Fld. A teď ta "vychytávka" - jako přímotop jsem použil olejový radiátor se 7. žebry, který má nastavení příkonu 600,800 a 1400W. Měl jsem nastaveno 600W. Termostat olejového radiátoru jsem odpojil a na jeho kontakty přivedl vodiče z vypínače střídače (pochopitelně jsem v radiátoru spojil topné těleso přímo přes daný vypínač volby 600W radiátoru). Tímto se dosáhlo toho, že při poklesu teploty termostat radiátoru sepnul střídač a ten dodal svůj výkon do radiátoru, který má dobrou tepelnou kapacitu a dlouho poskytuje sálavé teplo i po vypnutí střídače. Rozdíl mezi ostatními přímotopy v tomto řešení je, že se zapíná o dost méně častěji než foukací 2kW kostka a střídač se zapíná sám skrze termostat radiátoru, když je nutné topit (není nutné mít stále zapnutý střídač, který tím trpí a stále odebírá). Takto jsem vytápěl dvě místnosti (každý radiátor měl svůj střídač poblíž). Přes den, kdy nikdo nebyl doma, nabíjely se baterie (stěny měly naakumulované teplo, takže byt nepromrzl a stále si držel přijatelnou teplotu) a celou noc se topilo z baterií. V létě byl výkon panelů přesměrován jinam. V případě olověných baterií v nějaké "servisní" místnosti je dobré na jejich plynovací průduchy nasadit akvaristické hadičky a vyvést mimo místnost. Pak je to superbezpečné. Dnes topím TČ, ale už je jiný problém ohledně ceny za kWh, protože TČ ač je úsporné, vyžaduje velký příkon...
ten závěr je excelentní...ještě že máme takový experty
Pane Palo, vy jste ale úžasné elektrotechnické jelito... 👍 ale fandím vám..
Uz jste to byl konzultovat s nejakym odbornikem? Predevsim nejakym, co ma MUDr. pred jmenem?
Vyborny napad. Doba je zla. Dakujem za super video.
V jedné své odpovědi pochybujete o fyzikálních zákonech. Jako by nestačilo že fyzikální zákony neuznávají zelení, následně je neuznává naše vláda a celá EU. Ze současnými neznalostmi můžete dělat ministra, nebo rovnou komisaře EU.
Jeden můj známý o takových projektech které jste tu předvedl, říkal že je to: Perpetum mobile poháněné kravama.
Je dobré ty fyzikální zákony rozdělovat - jsou přírodní (s těmi problém nemám) a nám předhazované v knihách a učebnicích (s těmi problém mám). Nechápu, proč se lidé tolik čertí, když si chci něco ověřit. Jakoby věděli, "že je něco jinak, snad na to nepřijde" anebo "nesmí na to přijít" 🤣
Mrakoplasch
Mýlíte se. Pokud přijdete na to, že něco, co je psáno je špatně a vy jste na to přišel, tak je sice možné že Vám bude spíláno ale určitě se najde mnoho těch, co se Vás zastanou a pokud to bude k něčemu dobré, čeká Vás Nobelova cena. Jenže to, co jste tu předvedl na nějaký nový objev nevypadá.
Další problém vidím v tom, že do podobných experimentů se pouští mnoho lidí bez základních znalostí metodou pokus-omyl a to v tomto případě znamená větší množství požárů a jiných nehod.
@@Mrakoplash Mýlím-li se, brzo zjistím. Vy se mýlíte v tom, že toužím po tom, aby mě bylo spíláno a dále vůbec netoužím po Nobelově ceně. Nemyslím si, že bych tu ukázal něco převratného, jde pouze o nápad. Svým způsobem "slavný" jsem, jde o něco úplně jiného, než co se týče tohoto videa a věřte, že jde o alternativu. I fyzika má svoji alternativu.
Dále co píšete o nehodách, to je zcela zbytečný komentář. I požáry a jinými nehodami se lidé učí a asi s tím těžko něco uděláme.
Kdo chce kam, pomožme mu tam.
Nie každý sa musí poučiť z požiaru na vlastnej chalupe. Nnevyhoreli ste iba preto, že máte šťastie, alebo vás nahoda ešte nepostihla. Je tu už veľa odbornejších videí, ktoré vysvetľujú špecifiká a riziká FVE. Ako ukážka, že to ide fajn, ale ako návod pre druhých radšej nie. Radšej si pred ďalšími experimentmi pozrite videá o ochrane pred bleskom a pred požiarom FVE.
Moc pěkný nápad s žárovkama, našel jsem halogeny i s větším výkonem, takže v podstatě to jde naskládat dle libosti... Ten ventilátorek bych vzal z počítače, má pár watů spotřebu a sepne se prostě jak něco bude panel dávat ...
Skvělé video a úžasné nápady. Jen bych doporučil vyzkoušet ty žárovky z dálkových reflektotů. Ty svítí určitě násobně víc. Možná by to pak stačilo vyrábět elektřinu na dalších panelech a takhle to dál rozšiřovat že by to pak mohlo stačit pro celou ves.
Moje bazénové tepelné čerpadlo bere 600w.(používám ho na nafukovací vířivku)To by také dávalo smysl, zvlášť, kdyby se to napojilo na radiátory(expanzomat, čerpadlo...)
Už to nehulte má to následky . Panel má účinnost 20% halogenová žárovka účinnost 6% z 6% je to 1,2W zisk . Tedy ze 100 W svícením na panel dostanete zpátky 1,2W OK ! Tak že naprostá zbytečnost . Pokud chcete topit účinněji použijte tepelné čerpadlo kde se účinnost pohybuje dle venkovních teplot s koeficientem 1,5 až 4 to jest ze 100 W dostanete 150W až 400 W tepla . To smysl dává .
Ne každý má peníze na tepelné čerpadlo...
ty už to nehul... 6% účinnosti znamená, že 94% je teplo... (když už hážeš čísla, tak si to zkontroluj dvakrát)... 👍 přeji krásný den..
Dobrá práca, 👍✊️
Já bych si přitápěl ledničkou a mrazákem a na aku přes měnič hnát drobnosti, co jsou furt v síti+ čerpadlo na kotli nebo pokud je, tak rovnou kotel na plyn nebo automat na tuhý.Líbí se mi i myšlenka panel-DC bojler, aku nabít až po jeho natopení. Možná by se dal dodělat i příhřev do topnýho systému z topný spirály
Zaujímalo by ma v akom stave sú baterie teraz ,niekto Vám tu vyčítal životnosť rádovo v týždnoch ,ďakujem,video sa mi páči nech si s toho zoberie každý čo chce
Akumulátory jsou poměrně nové celkově, né starší 2 let, stále v pokojové teplotě. Podle regulátoru padá nabití k večeru na 60 procent, k ránu na 50 procent, ikdyž jsou akumulátory nevybíjené (pouze na nich běží regulátory). Jde o to, že to jsou olováky, které mají takovéhle vlastnosti, takže mizérie. Jak mají nad 50 procent, tak je dobré energii použít až na 25 procent. Málokdy vystoupá nabití podle regulátoru na 100 procent. Běžně stoupne nabití o třicet procent denně a spadne cca o dvacetpět samovolně - s tím, že je na ně zapojen pouze regulátor. Rozhodně lepší zkušenosti mám s lithium-titanátovými akumulátory (jeden 24 V, 60Ah), pořídil jsem dva, cena 15.000 Kč za kus. Zvládají nabíjení i vybíjení až 360 A a "drží", rozdíl cca 1 procento denně. Taktéž neobsahují tekutý elektrolyt a jsou schopny pracovat i při teplotě -40 stupňů Celsia.
Dále mám v plánu vyzkoušet E321 do olověných akumulátorů, známý jako Ampér Plus. Uvidíme, jestli je "vylepšíme" a taktéž, jestli toto "vylepšení" je úplně neodrovná v blízké době. Údajně tímto se dají akumulátory "opravit" i snížit zmiňované samovybíjení.
👍🤣👍👍👍
Chybí vám tam balancer!
1/ teď se prodávají levně EASun 24V/12V 40A s 30A výstupem (1500,- Kč) - maximální vstupní napětí 100V (dva panely v sérii)
2/ místo žárovek lze užít DC topný kabel a DC ventilátor
=>
Na EASun se připojí dva panely v sérii a dvě baterie v sérii. Na výstup EASun se připojí topný kabel spočítaný na 24V/500W a DC ventilátor.
EASun sepne výstup. Rozběhne se ventilátor a kabel začne hřát. Jakmile se baterie vybije, tak se výstup vypne. A čeká se na dobití baterie. Pak se výstup zase zapne. A to se pořád opakuje.
Topný drát a DC ventilátor výjdou na pár stovek.
=>
2000,- Kč jedno MPPT a jedno topení 500W!
Na Pb akumulátory balancer potřeba není. Balancer nebo rovnou BMS (Battery management system) je nutný u Lithia - LTO či LiFePO4. Mám teď i tyto, ale zatím je nemám ještě zapojený do systému. BMS mám ke všem Lithiákům.
@@palonemo8615 bohužel je. Protože po čase se může stát, že na jedné baterii bude 10V a na druhé 18,8V.
Staci si vyrobit lacny MPPT 200 V IN / 10 - 96 V out - 100 - 200 A, 50 A na toroid, to mate z domacich vyhodenych suciastok, cinu, a jedneho ESP32 za 4 €.
Takto mozete nabijat baterky 40 r. ak uchladite FETy a condy a toroidy na okolo 35 - 40 *C pocas celej doby prevadzky.
Este lepsie je BOOST MPPT 30 - 200 V IN / 120 - 250 V AC out, vystup BOOST / synchronneho s FETom nemiesto schotky doiody /
ide na dalsi H-bridge, ktory je riadeny EGS 002 za 3 €, FETy nejake 200 A / 300 - 400 V s nizkym Rdson, nizkymi spin. stratami / kapacity /
prip. pouzijete RC snuber a paralelne rychlu diodu na zamedzeni reverse recovery strat, ten MPPT uz naprogramujete ako chcete,
ci uz konstantny vystup 200 - 240 V, alebo so spiraly vystup 120 - 250 V AC, mate tam cistu sinus / toroid + kond. na vyhlôadenie /
spinana frek. 16000 - 48000 Hz, podla spocitanych strat na kondoch, toroide a FEToch. Navratnost je okamzita a porucha nehrozi,
lebo sam ste to skostruovali a sam aj spabne naprogramovali, ergo zivotnost limitovany zivotnostou konstruktera.
Doporučuji žárovičkami svítit přímo na konopí a hned po sklizni tu bude zase další super video na pobavení...
Haha, veru, inak nemá význam vyrábať teplo drahými žiarovkami (oproti topným špirálam).
Kurna musim se zase podivat jak to mate zapojeny. Chci taky
Výkon vyzařovaný žárovkou je daný jeho výkonem (viz štítek), na technologii žárovky nezáleží (halogen, klasika..). Taky olovo neni moc vhodné na hluboké cyklování- baterky brzo odejdou..
Výkon vyzařovaný žárovkou... Taky jsem si to myslel, ale prý to tak není. Hádat se nemusíme, jednoduše udělám nějaký testy a dojdu k nějakému závěru. Jedna paní povídala, no tak si to ověříme, ať máme v hlavici jasno a víme, která bije 🙂
@@palonemo8615 halogenky vic sviti ale nemaji vetsi vykon- plati ohmuv zakon..P=U .I. Navic zarovky maji velmi maly odpor za studena, temer zkrat, takze panel je musi byt schopny nazhavit...pak odpor vzroste a muzou normalne fungovat. Je to zkratka nelinearni odpor.
Kazda zarovka s vlaknem je topeni kde vedlejsim produktem je svetlo.
@@robertkovar8710 Kdo by to byl řekl 🙂
@@robertkovar8710 Jo, tohle nás učí, v pořádku (reaguji na Ohmův zákon)...
Nemám slov :D už tohle je slušnej vývod :D Díky :D jen tak dál :D
Zajímavé video. Jednoduše vysvětleno. Je to hned jasné a srozumitelné. Mě se to video líbí. Pro mě jako lajka je to srozumitelné hned než když nějaká firma kolem reklam na totožné produkty mele odborné řeči a chce za jejich produkty obrovské peníze. Tady je ve videu vidět,že za pár korun jde udělat všechno. A to ,že to není kosmetické ( lišty,omotavky, stahovací pásky) upravené - to nevadí. Hlavně,že to funguje. 😉👍
Jmenovitý výkon (Pmax)
Napětí naprázdno (Voc)
Proud do zkratu (Isc)
Maximální napětí (Vmpp)
Maximální proud (Impp)
Asi bych místo žároviček použil nějaký odporový drát. Kladnou elektrodu bych nechal jako svorku, abych ji dle výkonu panelů mohl po té rezistenci posouvat. Myslim, že dokonce i u technických služeb by bylo možné si vyzvednout nějaký třeba i nefunkční vyhozený přímotop nebo třeba fén, ze kterého takový topný materiál lze vydolovat.
Ale před tím je třeba vždycky počítat s tím, že je efektivnější vždy nejprve co nejlépe zateplit, až pak se vyplácí přemýšlet nad takovýmahle sranda hovadinama :)))
Akumulatory olověné, spojované serioparalelně, musí být stejné ve všech elektrických údajích, nejlépe i z jedne výrobní série. Žárovkové perpetum mobile?
Video jsem ještě neviděl celé, nicméně už teď vidím že konektor v čase 1:18 je částečně roztavený. Snad pánovi nechytne střecha. O tom už by edukativní video jistě nedělal.
Jde o konektor fotovoltaického panelu, který byl koupený jako použitý. Konektory jsou chladné a nepřehřívají se. U předchozího majitele bylo možné, že se přehřívaly.
Já bych teda místo žároviček zapojil rovnou topné těleso, ale proti gustu....
...odporový drát se dá sehnat a použít odpovídající zapojení... No jde o to, že jeden zdroj mi sdělil, že halogenový žárovky topí více než klasický žárovky, tzn. měly by být efektivnější než topné těleso. Ale nezdá se mi to, budu si to muset ověřit... Uvidíme, jak pokus dopadne, mám v plánu ještě hodně laborovat 🙂
@@palonemo8615 to ověříte v učebnici fyziky
@@Hades-qy6wm Bohužel, v dnešní době je třeba si vše ověřovat, nelze jen slepě věřit učebnicím... Kutilové toho dokázali víc, než inženýři, co píšou učebnice...
A co takhle poijistky v DC alespoň u baterií !!! Jinak požár zaručen
20 W žárovka vydá max 20 W tepla !!!! Když odečtu světelné záření tak méně. Brrr Fujj tenhlke bastl.
co takhle Halogenová žárovka z automobilu, H4 nebo H7 , má větší výkon a nemuselo by jich být tolik.
Mají část, která stíní... Ale jinak by to taky šlo použít... Ono jde hlavně o to, aby to světlo bylo co nejvíce rozptýlené - světlo co jde na panely... Víc žárovek = víc práce, ale lepší výsledek...
@@palonemo8615 Tak H1, H3 nemají stínítka, HID umí taky dát teplo a víc světla k poměru spotřeby ale zase použít jen kvůli světlu a menšímu teplu, nevím nevím...
@@MrNumip Budu muset laborovat 🙂 Použití xenonů je taky zajímavá myšlenka... Ale mám obavy, že mají úzký frekvenční "barevný" rozsah...
@@palonemo8615 bude tam hlavně víc UV oproti halogenu ale kolik by pak takovejch osvětlenejch panelů utáhlo aspoň 5 žárovek? Než ohřev vzduchu, šel bych cestou ohřevu vody... Člověk se zahřeje prací, tak ať se pak umyje teplou vodou 😁
Ak je toto video myslené seriozne chcem sa pýtať ako máte vyriešené vybíjanie batérií medzi sebou pri paralelnom zapojení, všimol som si že máte tri rôzne páry batérií takže predpokladám že sú roznych výrobcov, rôzne staré a hlavne majú rozdielny vnútorný odpor. Máte tam nejaký diodový prepájač alebo niečo iné? V schéme ste to neuviedli.
Nic takového tam nemám, ale je poznat, že to není úplně ideální... Mám je zapojené "natvrdo". Zkusím o tom popřemýšlet.
@@palonemo8615 normalne balancer za litr
@@GroweGuy battery balancer slúži na vyrovnávanie batérií v sérií a nie pri bátériach paralelne. Dá sa využiť aj seriovo-paralelne ale vždy balancuje len seriovo prepojené články. To nerieši problém pred samovybíjaním jednotlivých dvojíc ktoré sú zapojené paralelne.
@@AAA3AAA3AAA samozrejme, ze balancer funguje paralelne. To jeho princip, takze ho treba samozrejme zapojit paralelne na kazdu bateriu. Co sa tyka pouzitia baterii odlisnej technol a chemie , je uplna tragedia drtit ich takto natvrdo. Zivotnost odhadujem na tyzdne. Ale ako priklad na hranie, to moze posluzit. S tym svietenim na panely budu straty niekde medzi 90-98%, ale budis, ako sranda ;)
Odvaha se cení! Mám pár podnětů. Žárovka nemá pro panely vhodnou VA charakteristiku. To už je lepší topný kabel nebo infrazářič. Navíc životnost HA žárovek je mizerná a jsou drahé! V podžhaveném stavu je to ještě horší...
Pěkné nechci vám to kazit ale vzimě vám to mppt odejde,musí se počítat i s napětím naprázdno v zimě a při idealních podmínkách, ten mppt mám taky,40A ale je na sto voltu no a když vidím že panel vám ukazuje 70sátněco voltů čili serie panelů čili ty dva panely v chladu a dobrém sluníčku překročí100V a odejde vám ten mppt.Vámi ukazaný štítek na panelu 44,5V napětí naprázdno Voc 44,5Vx1.2=53,4 a pokud jsou panely seriově,čili 53,4V+53,4V,jsme na 106,8V,zaleží co mate za mppt ale muj 4210N muže davat 40A ale je do 100V tak bacha na to,sice se to muze stát asi jen v zime a je v tom více faktorů,ale mráz bejvá největší většinou když je jasná čistá obloha,čili ideální podmínky pro panel,jinak fakt pěkný a palec hore.
Mělo by to vydržet 2x45=90 s přídavkem 20 procent, protože regulátor by měl nárazově zvládnout 100x1,5=150 max. nominálního výkonu. Tedy i při mírném překročení 100V by to měl regulátor přežít, pokud je poctivý. Každpádně je nutné počítat i s variantou odstřelení MPPT. Proto se v takových případech volí paralelní zapojení panelů a regulátor se dimenzuje skrze ampéry.
Ty panely jsou cca 4 roky starý, tak hádám, že 100 Voltů nikdy nepřesáhnou. Jinak výrobci jsou opatrní, dělají věci s rezervou, takže ikdyby ty panely byly nový, tak by to mělo být v pohodě... Ostatně něco podobnýho tu někdo napsal... A ty regulátory mám dojem, že se u nich píše, že mají všelijaký ochrany... Věřím, že i na přepětí...
@@palonemo8615 VY JSTE TO VŮBEC NEPOCHOPIL CO JSEM PSAL,ano ma ochrany proti přepětí.borec koment nademnou v tom má taky trochu zmatek,na tyhle mppt se může připojit o něco větší výkon panelů ,výkon ne napětí,v papirech od mppt píšou dokonce jen 92V a ne není tam rezerva ani ochrana protí překročení napětí z panelů,bylo by dobré si přečíst celé pdf k tomu mppt,ale tak pro mě za mě vy si odpalíte mppt ja vám chtel jen poradit,už se fakt nedivím že pak po česku někde něco hoří když frajeři co si to skládaj na koleně(budiž) si nepřečtou ani navod a doporučení výrobce...At se daří.
@@palonemo8615 MPPT nema ochranu na prepetie, tu tam musite dat vy, inak vam po zasahu blesku z tych bateriek a MPPT ostane len guca roztavenej medi a ulomly bateriek a rozplestena kyselina / GEL po okoli. Ak vyrobca pouzije FET do 100 V a napr. 45 A, tak ten fet, ak tam nie je dobry snubber odide, ak sa napatie co i len priblizi 100 V ak je tam avalanche energy nad AE pre danu teplotu, pocas nejakeho casu v ns / us. Ked uz mam panely za 1000 € tak si dokupit Daikin cesku klimu a vyzdimat z toho s SCOP 4.6 nejakych 700 W x 4.6 nie je az taky problem. Priamotop ci ziarovky su vyhadzovanie tazko ziskanej energie von oknom, to si dnes nedovoli an FR ci UK alebo GE.
To je vtip, nebo to myslíte vážně?
Každý svého štěstí strůjcem. Berte nebo nechte.
Diky pane
Proc si nekoupil treba Revo 24V 3000w .. stoji to asi 12000... Umi to bypass kdyz neni stava v baterkach.
Prozatím nechci kombinovat veřejnou síť s fotovoltaikou... Možná později...
@@palonemo8615 to neni kombinace ale umi to baypass bud z FV nebo z DS zadne pricucavaní ani pretoky a nemusis poslouchat ten cinskej nesmysl do auta ze bude piskat kdyz klesne napetí na baterii.. kombinace epeveru a extra menice je do RD reseni na hovno.
@@GroweGuy Budu si to muset dostudovat.
Wow, amazing. Jdu překopat svoji stávající FVE a instalaci rozvodů v domě. Ale OK, každý jsme nějak začínal.
Proč nemáte ty panely paraelně,na dobijení 24V napetí na panelech uplně v pohodě..
Nezvládly by to regulátory. Nejsou zas tak výkonný, jde tedy o Watty, nikoliv o Volty... No vlastně by to zvládly, ale nevyužila by se Wattáž, tzn. stejně by to omezily na těch cca 260 Wattů (nejsem si jist, jestli je to jejich skutečný maximální nabíjecí výkon). Takže tohle bohužel řešení není, spíše naopak, vyšší efekt by byl použití více regulátorů, tzn. na každý panel jeden, ale zas, pokud by bylo napětí na panelu malý, tak by se nic nedobíjelo, sotva by to stačilo na oživení regulátoru (jede z baterek nebo z panelů). Když jsou dva v sérii, tak je vyšší efektivita při nízkým výkonu...
Toto by som riešil vzduchovými kolektoromi - žiadne káble - majú svoje el. solárne články ktoré poháňajú iba cirkulačný ventilátor. Účinnosť je raz toľko životnosť neporovnateľne dlhšia. Navyše umožnujú primiešavať čerstvý vzduch podľa potreby. Bez bateriek.
Uvedené video bez urážky, mi pripadá ako nápad stredoškolského chlapca ktorý skúša a učí sa.
Měl byste nějaký odkaz, ať se můžeme podívat o co jde? Pořád se něco učíme...
Pozrite na weboch pod air solar panels a podobne dosť sa to používa na prevetrávanie a vysúšanie chálúp a občasne používaných objektov, na sušenie dreva a pod. Žiaľ u nás zatiaľ pomerne neznáme. Jedná sa o panel opatrený absporčným náterom pod ktorým prúdi vzduch jeden otvor dolu druhý s ventilátorom hore , ventilátor je napájaný malým el.panelom ktorý býva súčasťou. Celé je to prekryté z prednej časti sklom. Inštaluje sa na stenu cez ktorú sa otvormi privádza vzduch zvnútra pod panel a ohriaty ide späť horným ventilátorom. Účinnosť takéhoto riešenia sa môže blížiť k 40%. V zahraničí to firmy robia na zakázku podľa možnosti uloženia na budove. Šikovný majster si to môže urobiť sám , je to pomerne jednoduché.
Ja k nekdo muze natocit tak dlouhe video o hovne?
mozna se knemu nekdy vratis
Bože, je tohle vůbec možné ? aby to někdo myslel Vážně ?
Viďte. FVE se takhle nedělá, přece. To se vezme třičtvrtě miliónu, najme se firma, nakoupí se propojení na síť a virtuální baterie nebo se koupí LiFePo4 a barák jede na sluníčko. :D
Zacatek, neser moucho 😂😂😂 chtela se taky natocit a ty ji takhle vyzenes 😂😂😂
Já ji jen slyšel a byla to vosa, vůbec nevím, kde se v týhle zimě vzala :-D
VYHODIL jsi několik desítek tísíc a ten bastl je vlastně k čemu? Na přitápění domu? To bude fungovat leda v době kdy ti stačí si vzít skutečně ten jeden svetr. V topné sezoně to nevytopí vůbec nic. Návod jak vyhodit několik desítek tisíc a ušetřit pár stovek 🙂
O které verzi se bavíme? S měničem, nebo přímo na žárovky?
a teraz som uz videl vsetko
Jak máte řešené uzemění panelů ?
Nemám je uzemněné... Něco si zkusím o tom nastudovat...
na ekvivalent toho 2000 W fukaru bys musel mít 200ks 10W halogenek 🙂 no a v zimě to nevytopí vůbec nic, navíc v zimě kdy je cca10% účinost panelů by instalované panely na ty 2kw výstupního výkonu tkl přes 20 kWp tedy asi 70 ks 🙂
Ano, pořídil jsem 200 ks halogenek... Měl bych jich potřebovat cca 180, ostatní jsou rezervní. Fukar má sice 2000 W, ale používám ho na "1" ze "2", takže poloviční výkon... V zimě je účinnost panelů 10 % v případě, že jsou natočeny na letní maximální provoz...
Mmj. celkem mám 29 panelů, který jsou vidět na videu. 19 ks mám mimo, ještě nejsou zapojené.
Lol. Nekonecna energie! Pane jste genius. Svitit zarovkou na panel..... /facepalm
Když máme odpadní světlo, proč ho nevyužít?
@@palonemo8615 to už je perpetum mobile ne??? :D
@@PPP-ye7ft Kéž by 🙂
Jak si nabíjím kolo 😀: ua-cam.com/video/dPSqJBTXNlE/v-deo.html
Vážený pane, nebuďte tak „při zemi“ a trochu se rozšoupňete. Na internetu koluje mnoho zajímavých a „ověřených“ návodů, jak získat energii z ničeho. Jen to vyzkoušet. Jen pozor na ty zákeřné majitele patentů na jejichž principu uvedená zařízení fungují. Jak bylo na konci druhého odkazu uvedeno jsou to všehoschopní lidé, kteří si nepřejí, aby lidstvo uvedené zdroje energie používalo a přepsali všechny učebnice fyziky. Nebojte se já to na Vás nepovím.
ua-cam.com/video/0B0wPUmZB3U/v-deo.html
ua-cam.com/video/B3eHvkznwX4/v-deo.html
Zase jeden objev pro Hollywood. 🙄
Velmi podobně, jako vy, to má už roky tatík a je to naprostá katastrofa. Měniče co mají velkou vlastní spotřebu, olověné baterky, které mají naprosto tragickou životnost a strašně malou využitelnou kapacitu, navíc to není připojené do sítě, takže nelze prodávat přebytky a vyrábí se jenom to, co jde okamžitě spotřebovat. Do baterek se uloží prd, protože olovo a ještě malá kapacita. Takto prosím ne, chápu snahu udělat si to za levno a sám, ale tohle je jenom pro zlost a jsou to vyhozené peníze. Když FVE, tak pořádnou, připojenou do sítě, a především, ne s olovem. To vám řekne každý, kdo se v oblasti FVE trochu pohybuje a ví něco o baterkách.
Svým způsobem souhlasím. Co se týče baterek, pro mě byla priorita zkrz baterky nevznítící se při nabíjení (můžete mi nabídnout alternativu, jiné mě teď nenapadají, zas nejsem "tak vzdělaný"), a když požár, tak leda při zkratu. Ty baterky jsem zvolil také proto, že je mohu dát do své elektrické tříkolky (tříkolka obsahuje dvě 75 Ah baterie). Ty baterie jsou trakční, to podotýkám.
Přebytky do sítě - s tímto jsem nikdy nepočítal, jednak je to mizerný "výdělek" a za druhé přebytky jsem schopen spálit díky AntMinerům - těžbě Bitcoinů, kde vidím lepší výsledek. Na druhou stranu - konec videa - a to jistě odsouhlasíte - že je v pořádku, je okamžité "spálení" elektřiny žárovkami (nebo jiným tepelným "generátorem") v rámci přitápění domu...
@@palonemo8615 Ahoj, aktuálně nejlepší variantou jsou LiFePo, absolutně nejbezpečnějším pro změnu titanátové baterie. Na internetu najdete mnoho testů pro porovnání všech chemií i s provrtáním, přebíjením, zkratováním atd atd. A na to, že je to špatný výdělek jste přišel kde? Nesmíte prodávat přebytky za 80 haléřů ČEZu. Pokud jste v distr. oblasti Eonu, pak není problém získat výrobní EAN a můžete prodávat přebytky za SPOT ceny, což rozhdoně není špatný výdělek, spíš naopak. Mě jenom letos za prodej přebytků se zaplatí celé vytápění domu plynem a ještě zbyde.
@@Dzordzikk Žel jsem pod ČEZem. Ale každopádně dík za tip! Prozkoumám to.
@@palonemo8615 Není co zkoumat, ČEZ vám bez licence výrobní EAN nedá.
@@Dzordzikk Myslel jsem prozkoumání těch titánátových akumulátorů 😀
Např. zde: www.himalaj.cz/nano-lithium-titanat--lto--trakcni-baterie-24v-60ah/1-4kwh
Sice je to drahý jako čokoláda, ale v poho 🙂
Bože to je blbost.
Máte to špatně zapojené 2x na Plus
To je kvůli snížení přechodového odporu.
Těžko se poznává, jestli je to sranda a zejména pasáž s halogenkami humorné video nebo jste až tak mimo...
Pokud máte málo prostoru - třeba v paneláku, tak uvítáte držák na topení v podobě fotovoltaických panelů :-) Ale musím uznat, že ani v tom paneláku není moc místa na držák, tak ani tak na nějaké topení... Místa je v přírodě všude dost, jen lidem se to nějak nedostává... Zkuste o tomto problému třeba zapřemýšlet Vy a nabídnout lidem nějaké řešení 🙂