Дякую, мені це відео дуже допомогло. Дуже важко добити 12 страв))) Я завжди роблю кілька видів вареників, бо не вистачає фантазії на 12 страв. Віталій, Харків
Я Полька. У нас Сочельник и Рождество были уже 2 недели тому. Но с интересом посмотрела на Ваши обычаи. У нас похожие. Тоже 12 блюд. Всегда постные, хотя поста в хто время нет. Это только обычай.Блюда другие, но похожие. Традиционные. Некоторые готовят только раз в год. Именно в Сочельник. Интересно было посмотреть Ваши. В этот вечер Я хотела бы Вас поздравить и желать Вам прежде всего мира и победы.Будьте здоровы! С Праздником Вас!
Дуже гарно засервіровано,я ще люблю вареники з грибами, борщ червоний,грибна підлива-мачанка,і мама готувала кисіль,а от картоплю в нас не подають,вінігрет за бажанням,а до куті багато маку і горіхи).Це в нас на Львівщині)
В нас готують голобці з картоплею, це щось неймовірне. І нів кого так смачно не полочається як в моєї покійної бабці. Від вашого відео появилася ностальгія за домом
Яка ж ти молодчинка!!! Дуже сподобалось, як ти готуєш, як згадуєш свою бабусю!!! Зберігайте, дітки, нашіі українські традиції!!! Підписалась на канал. Бажаю процвітання і багато підписників!! ❤️❤️❤️
Неймовірно гарно і атмосферно! У моїй сім’ї, на жаль, не дотримувалися традицій, тому для мене це щось таке захоплююче, не передати. Коли у мене будуть діти, дуже хочу збирати їх, та і всю родину на такі ж затишні вечори.
Ще є свято Трійці, на нього кажуть Зелені свята. Воно випадає за 50 днів після Великодня, літом, в червні місяці. Також велике свято, таке ж саме як і Різдво, чи Великдень.
Посуд шикарний! Готую майже все те саме. Фасулі колочені не готувала. Треба спробувати. Голубці пісні люблю з гречкою і грибами. Вінігрет цього року зроблю з квашеної капусти і квасолі. Пампушки зроблю. Якщо готую пісний борщ, то пампушки з часником. Вареники. Риба тушкована. Кутя, узвар, оселедець.
Мені вже більше 50 років. Різдвяні свята відзначаємо по традиції, також з кутею і варениками. І ось недавно, рік назад, я вирішила придбати собі також глиняний посуд, щоб сервірувати стіл на Різдвяні свята. Купляла цілий рік, потрохи, по пару тарілок, бо посуд цей не дешевий. Нехай це свято святкується раз в рік, але атмосфера за столом зовсім інша. Ніби повертаєшся в дитинство, і в далекі минулі часи. Тільки свята в нас сумні, так як третій рік триває повномасштабна війна. Так вже хочеться миру і спокою. Завжди за столом загадуємо бажання, щоб настав мир в нашій рідній Україні.
Краса і смакота! ❤️ Ви чудова господиня! Ми теж готуємо в Чернівцях кутю з халвою, але трошки рідшу. А венігрет і з квашеним огірком і з квашеною капустою) Спробую голубці за вашим рецептом, бо завжди лиш з рисом готувала. І ми узвар не дуже любимо, готую його без чорносливу, тільки сушені (не копчені) яблука і грушки, які сама сушу влітку в електросушарці👍
Я з дніпропетровщини і вінегрет готуємо з квашеною капустою та квашеними огірками, тільки дуже часто замість квасолі горошок кладемо, а от кутю з халвою ніколи не коштувала, треба спробувати.
Кутя з родзинками, маком, горіхами, медом та медом усього багатенько, смажені карасики, варенички з картоплею, капустою, сиром, узвар - це обов'язково, а далі за бажанням
Дякуємо!У нас був пісний борщ з грибами або з рибою,риба смажена або тушкована,вінегрет,вареники з капустою,картоплею,,оселедець з цибулею,квашенина:(капуста,огірки,помідори),картопля відварена або товчена,кутя,узвар,голубці пісні (пшоно з овочами),смажені гриби з цибулею або засолені чи мариновані, відварена товчена квасоля з цукром-солодка(бабусин шоколад).Кутя готувалась на Різдво(колядки),на Новий рік(щедрівки),на Водохреща.Тому були різні:з пшениці +мак,горіхи,родзинки,мед.Також рисова ,заливалась вишневим сиропом або компотом,а третя,була як перша тільки з вершками!Це в центрі України.
Супер! В мене були і колядники і щедрівники і Вертеп))) В нас теж подібне все гутується! Куттю з халвою готує чоловікова мама, я в неї цей рецепт запозичила). Шкода, що свята закінчилися, мій трирічний синочок зі мною дивився відео і вкінці сказав, хочу знову Святу вечерю. Як добре, що традиції зберігаються. Дякую Вам!
Дуже гарно. Ми зазвичай готуємо менше страв, але все, як те робила бабуся. Навіть макітру з макогоном на Віоліті знайшла, як у неї була. Шкода, що не вдається всією родиною збиратися, як колись, але то життя.
Смак святої вечері з дитинства: Заливні окунці з сушеними грибами !!!! Цей запах сушених грибів в заливному - все моє життя зі мною !!!! Мені - 62 роки. І ще у нас були мочені яблука - Антонівка !!!! Хмельниччина.
В нас на Вінниччині кутя була простою на Свят вечір, тільки пшенична крупа та цукрова вода, а на Різдво була багата, з горіхами, роздзинками, а ще з хальвою. На Свят Вечір бабуся готуваля капусняк з квашеної капусти та пшона, такого смачного я в житті більш ніде не їла...а ще були пиріжки жарені з горохом та мочались в часникову підливу. Ще обов'язково риба холодяна, кісіль з вишнями, вареники з капустою були теж з бабусеної квашеної капусти яку підтушували спочатку, теж неймовіно смачні були... Дякую вам за відео, згадала бабусю і наші родинні Свят вечори..
Щиро дякую🫶🏻 Цей посуд це Коломийська кераміка,коломийських майстрів) Ще неймовірно красива Косівська кераміка,також знаю на Луганщині є гарні майстри,вони релокувалися в Хмельницький.
У нас такі 12 страв: Багата кутя (пшениця, узвар з медом, мак перетертий, горішки родзинки і цукати) - ми любимо трохи рідкувату. Узвар (ми не любимо копченого, тому беремо власні сушені грушки, яблука, сливи і додамємо шкірочки лимону і сушену м'яту). Грибова юшка, Грибова підпалка, Вареники з картоплею і підсмаженою цибулею, Вареники з оселедцем (додамємо трохи моркви, смаженою цибулі і картоплі, щоб сбалансувати смак), Вареники з товченої квасолі (подаємо з поливкою з олії, часнику і зелені петрушки і кропу), Салат з білої великої квасолі з часником і зеленню з додаванням оливкової олії і соку лимона. Салат з буряка, хрону і сливи-угорки (сушеної). Квашенина (капуста квашена, огірки і помідори), Смажена риба (часто короп), Пампухи солодкі з маком і апельсиновими цукатами або родзинками. Іноді до юшки смажаться ще солоні пампухи, їх поливають часниковою поливкою. Для самого Різдва печемо заздалегідь струцлю і сирні штолени з марципаном) - їм треба відлежатися хоча б тиждень.
@@elenamedok9101 це така коса або плетінка з дріжджового тіста, з родзинками, цукатами і марципаном. Назва походить з німецької з часів Австро-Угорщини. По-німецькі Striezel.
Мені дуже подобається,що всі розказують в коментарях,що в них готують на Святвечір,і я зрозуміла,що наша Україна надзвичайно багата на традиції,і це прекрасно,що їх бережуть.Я стільки з коментарів,цікавих і нових страв дізналася.Це і була ціль мого відео🥰
Особливості святкування Святвечора та Різдва. Стаття "КОЛЯДА: ЯК СВЯТКУВАЛИ ПРЕДКИ СВЯТВЕЧІР І РІЗДВО?" у блозі Святояр UAmodna. Варто знати та зберігати предковічне, православне, українське...
Здоров'я вашим рукам🙌🏻 на Уманьщині обов' язково пиріжки з маком у нас вони відкриті. А ще пиріжки із фруктів після узвару. У нашій родині чогось рисова кутя від бабушки а в селі пшенична🤷🏼♀️
У нас "багата кутя" (на свята - на Різдво, на Василя, і звичайно на Великдень) завжди з пшеницею, узваром, медом, маком, горішками, родзинками та цукатами (ми любимо з солодкими апельсиновими шкірочками). А з рисом то "бідна кутя" - лише на поминки. Її роблять з рису і узвару з медом або розводять воду і мед, бакаліїї не додають. Я з Дніпропетровщині.
@@dekretni_budni З дріждьового тіста випікаються маленькі булочки. Потім вони запарюються окропом, вода зливається. Змащуються олією , посипаються горіхами з цуком( можна маком, квашеною капустою)
@@МаріяГайдейчук-ц6ч , дуже мала частина людей додержується справжнього посту, з молитвами та реліігійними обрядами. Тут про традиції. То і вишиті сорочки , і красива скатертина і багатий посуд - дуже добре.
Дитино, ПЕЧЕРИЦІ!!! і ніяких "шампіньйонів"...Традиційно - сушені гриби. Не знаю звідки ВИ, але у Галичині та в Карпатах ми завжди готували ВАРЮ а не "вінігрєт". Так смачно готуєте, гарненько розповідаєте про традиції, тож є на часі позбутися усього московитського та зросійщеного. Бо москаль у різних народів, та й у нас крав, а потім як 'ісконно рускоє' презентував!!!
Звідки у Вас стільки пасивної агресії? Хіба я у відео десь сказала "робіть,як я"? Я ж просто поділилась частиною традицій МОЄЇ СІМʼЇ. А ще питання,в Україні,що не має більше регіонів окрім Галичини та Карпат?
Шо там з квасолею? Дайте бутьте ласкавi рецепта . Малою я лiтом гостювала в рiднi батька , на Буковинi - тато з Ропчi ... Вдома мама готовила на Святвечiр 12 страв на полтавський кшталт - вареники пiснi з цибульною засмажкою ( картопля з тушкованою квашеною капустою) , густий кисiль з вишнi ( консервована) , пирiжки з маковою начинкою , вишнею , абрикосами , яблуками , риба смажена , пiд овочами та обов'язково солена , буряк варений тертий з хрiном та чорносливом , мамин салат - то корона столу- з грибами та солоними огiрками ...А от кутя вже казка - пiд медом горiшки , рис , родзинки , та прикрашена драже "морськi камiнчики" , дуже яскраво та смачно.Я вже по другому роблю стiл - iнша кутя - з червоним вином та вареною пшеницею i страви трошкi iншi на гаряче - капусняк , шуба де замiсть майонезу олiя з гiрчицею , та мамин салат i у мене - корона столу...
На Св'ятий Вечір в Україні ніколи не готували печериці істрави із них .Є гриби : білі ,маслята ,підосичники ,козарі , і навіть підопеньки , але не печериці !!!
Хіба лише традиції. До дня народження Ісуса Христа жодного відношення не має! Він народився в середині жовтня. В Біблії не написано святкувати Різдво. Там Ісус просив поминати його в день смерті, і як це робиться записано в новому завіті! Все інше язичництво!
Відео непогане. Але... Користь невелика від перегляду. А текстовий варіант з інгредієнтів в інфобоксі чи в закріпленому коментарі - відсутні. Не стала дивитись до кінця. І, на жаль, не зацікавила підписка.
Я не женуся за кількістю підписок,для мене важливо,щоб моїм глядачам було приємно зі мною,а мені з ними.У Вас я не викликала такого бажання,і це абсолютно нормально,я не намагаюся всім сподобатись,я ж не 100$)))Вам ближче будуть кулінарні канали,а мій не про кулінарію)
@@dekretni_budni Піти назустріч глядачу - то треба мати розуміння і відповідальність. На превеликий жаль, ви знаєте і чуєте тільки себе кохану. З таким підходом до глядачів поваги не підняти...
Дуже пихата відповідь.Ніби прокурор.Навіщо ображати?Тут показують традиції,а від вас несе ворожістю!Канал не обідніє,якщо буде без вашої підписки.Для того,щоб поважали вас,треба поважати господиню!
КАКАЯ МАЛОДЕЦ ХОЗЯЮШКА УМНЕЧКА ВСЕ ВКУСНО ПРИГОТОВИЛА ЖЕЛАЮ МОЛОДОЙ ХОЗЯЮШКЕ АНГЕЛА ХРОНИТЕЛЯ ЗДОРОВЬЕ УДАЧИ ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ УКРАИНА ПОБЕДИТ СЛАВО ГЕРОЯМ СЛАВО ЗСУ
Дякую, мені це відео дуже допомогло. Дуже важко добити 12 страв)))
Я завжди роблю кілька видів вареників, бо не вистачає фантазії на 12 страв.
Віталій,
Харків
Молодим газдиням на замітку. Беріть приклад та продовжуйте давні традиції, воно того варте бо дуже гарно
Це відео можна дивитися безкінечно! Таке воно затишне, добре, наше рідне. Українське. 💛💙🇺🇦
Дуже все гарно! Ви молодець що підтримуєте традиції та створюєте такі теплі відео!!!)
Щиро дякую🤗
Славімо Господа! Велика вдячність за збереження та показ традицій нашого народу. Щастя, здоров'я Вашій Родин!і
Я Полька. У нас Сочельник и Рождество были уже 2 недели тому. Но с интересом посмотрела на Ваши обычаи. У нас похожие. Тоже 12 блюд. Всегда постные, хотя поста в хто время нет. Это только обычай.Блюда другие, но похожие. Традиционные. Некоторые готовят только раз в год. Именно в Сочельник. Интересно было посмотреть Ваши. В этот вечер Я хотела бы Вас поздравить и желать Вам прежде всего мира и победы.Будьте здоровы! С Праздником Вас!
Велика подяка за збереження традицій!!!
Посуд бомба, дуже атмосферно, теж полюбляємо в українському стилі глиняним посудом сервірувати стіл🔥🔥🔥
Дякую Вам🤗
Теж дуже любимо глиняний посуд🥰
Скажіть ,будь ласка ,де ви купляли такий посуд ?
@@iljatv2179Такий посуд ви можете купити на ринку, а також він зараз продається в мережі магазинів "Копійочка", "Господарочка", "Аврора'.
Дуже гарно засервіровано,я ще люблю вареники з грибами, борщ червоний,грибна підлива-мачанка,і мама готувала кисіль,а от картоплю в нас не подають,вінігрет за бажанням,а до куті багато маку і горіхи).Це в нас на Львівщині)
В нас готують голобці з картоплею, це щось неймовірне. І нів кого так смачно не полочається як в моєї покійної бабці. Від вашого відео появилася ностальгія за домом
Яка ж ти молодчинка!!! Дуже сподобалось, як ти готуєш, як згадуєш свою бабусю!!! Зберігайте, дітки, нашіі українські традиції!!! Підписалась на канал. Бажаю процвітання і багато підписників!! ❤️❤️❤️
Традиції це те,що об‘єднує,мені це все перейшло від моєї бабусі,і я б дуже хотіла,щоб діти мої їх також перейняли🤗
Запоріжжя - все майже так само, лише без пампухів. Завжди святкували 7 січня, переходимо на 24-25, і святкуймо так як це було колись 🙌🇺🇦❤️
Як цікаво, що ви додаєте до куті халву! Які гарні кулінарні традиції в наших регіонах. Вітання зі Львова!
Привіт🤗
Спробуйте,це дуже смачно☺️
Вперше на каналі! Зачарована! Розчулена до сліз! Ніби знову повернулася у дитинство! Миру Вам, люба! Божої ласки всім Вашим рідним!
Йййфййййййййййййййййй1ййййййййййййййййййййййййййййййййй
Неймовірно гарно і атмосферно! У моїй сім’ї, на жаль, не дотримувалися традицій, тому для мене це щось таке захоплююче, не передати. Коли у мене будуть діти, дуже хочу збирати їх, та і всю родину на такі ж затишні вечори.
Відео на фоні щедрика надихнуло на другий коментар...атмосферно....Нехай 2023 несе Перемогу та Мир!!!💙💛🇺🇦
@@ЛюдмилаСолдатова-ч1ю пошла на хуй
Не звертайте уваги,то ж дикуни.Я заблокувала то гімно.
Молодець дуже гарна Господиня.Дякую за такі смачні страви..здровья та мирного неба вам..Зі Святами..
Наші традиції! Шануймо та плекаймо! Щиро дякую за душевність❤
Гарне меню, рецепти, сервірування. Дотримано традицій та створено дух українського різдва!
Як приємно Вас слухати. Яка красива мова!
У нашій родині святкувалось великі два свята: Різдво та Паска. Дякую за хороші рецепти ❤️
Ще є свято Трійці, на нього кажуть Зелені свята. Воно випадає за 50 днів після Великодня, літом, в червні місяці. Також велике свято, таке ж саме як і Різдво, чи Великдень.
Посуд шикарний! Готую майже все те саме. Фасулі колочені не готувала. Треба спробувати. Голубці пісні люблю з гречкою і грибами. Вінігрет цього року зроблю з квашеної капусти і квасолі. Пампушки зроблю. Якщо готую пісний борщ, то пампушки з часником. Вареники. Риба тушкована. Кутя, узвар, оселедець.
Дякую! Дуже зручно, коли під відео написані рецепти. Гарних свят!
Гарна господиня ❤. Дякую за рецепти.
Спасибо за рецепты)
Отлично что вы чтите традиции)
Мені вже більше 50 років. Різдвяні свята відзначаємо по традиції, також з кутею і варениками. І ось недавно, рік назад, я вирішила придбати собі також глиняний посуд, щоб сервірувати стіл на Різдвяні свята. Купляла цілий рік, потрохи, по пару тарілок, бо посуд цей не дешевий. Нехай це свято святкується раз в рік, але атмосфера за столом зовсім інша. Ніби повертаєшся в дитинство, і в далекі минулі часи.
Тільки свята в нас сумні, так як третій рік триває повномасштабна війна. Так вже хочеться миру і спокою. Завжди за столом загадуємо бажання, щоб настав мир в нашій рідній Україні.
яка ж Ви мила господинька!
Дякую за дивовижні рецепти! Ми у Житомирі також готуємо на свят вечір 12 овочевих пісних страв.Вареники з капустою - це найулюбленіша
Ти молодець,що дотримуєтеся традицій,ми ще готуємо варенники з маком смакота а і біб цілий не толочений смакота на Буковині😉
Дуже мило і атмосферно🥰дякую вам велике за збереження традицій🌲🥧🙏
Йййй1ййййййййййййййй
Я з Кам'янця-Подільського і в нас точно такі ж страви готують на святвечір✨️ ще пісний борщ з грибами або кількою😀
Дуже Вам дякую за атмосферне відео! Випадково натрапила на ваш канал і із захопленням переглянула. Приємно спостерігати, так тримати! )
Щиро дякую🤗
Рада вітати Вас на своєму каналі,сподіваюся Вам тут сподобається❤️
Краса і смакота! ❤️
Ви чудова господиня!
Ми теж готуємо в Чернівцях кутю з халвою, але трошки рідшу. А венігрет і з квашеним огірком і з квашеною капустою)
Спробую голубці за вашим рецептом, бо завжди лиш з рисом готувала. І ми узвар не дуже любимо, готую його без чорносливу, тільки сушені (не копчені) яблука і грушки, які сама сушу влітку в електросушарці👍
Дякую🤗Треба спробувати вінегрет приготувати і з капустою і з огірком,дякую за підказку)
Я з дніпропетровщини і вінегрет готуємо з квашеною капустою та квашеними огірками, тільки дуже часто замість квасолі горошок кладемо, а от кутю з халвою ніколи не коштувала, треба спробувати.
А в нас замість узвару кисіль , а картопля на Різдво і Великдень випросилась. Цілий рік її їдять а в свята ні
Таак СМАЧНО!!! Мммм...Миру та затишку вашій родині!
Щиро дякую, було ностальгічно по домашньому і дитинства згадка. 🙏👍
Ох, як гарно та апетитно! Люблю ваші відео. Скучаю за такими вечорами 😞
Щиро дякую🤗
Дуже приємно!
У вас дуже гарно! Дякую за відео!
Кутя з родзинками, маком, горіхами, медом та медом усього багатенько, смажені карасики, варенички з картоплею, капустою, сиром, узвар - це обов'язково, а далі за бажанням
Взяла всі страви на замітку, готуємось до Святого вечора😉Дякую за таке душевне приготування❤👍
Дякуємо!У нас був пісний борщ з грибами або з рибою,риба смажена або тушкована,вінегрет,вареники з капустою,картоплею,,оселедець з цибулею,квашенина:(капуста,огірки,помідори),картопля відварена або товчена,кутя,узвар,голубці пісні (пшоно з овочами),смажені гриби з цибулею або засолені чи мариновані, відварена товчена квасоля з цукром-солодка(бабусин шоколад).Кутя готувалась на Різдво(колядки),на Новий рік(щедрівки),на Водохреща.Тому були різні:з пшениці +мак,горіхи,родзинки,мед.Також рисова ,заливалась вишневим сиропом або компотом,а третя,була як перша тільки з вершками!Це в центрі України.
Щиро дякую Вам,за коментар-розповідь☺️
Мені надзвичайно цікаві традиції інших регіонів України ✨
Супер! В мене були і колядники і щедрівники і Вертеп))) В нас теж подібне все гутується! Куттю з халвою готує чоловікова мама, я в неї цей рецепт запозичила). Шкода, що свята закінчилися, мій трирічний синочок зі мною дивився відео і вкінці сказав, хочу знову Святу вечерю. Як добре, що традиції зберігаються. Дякую Вам!
Щиро дякую,за такі теплі слова🤗
Дуже гарно виглядає, дякую.
Прекрасна господиня!!!!
Дякую🤗
Спасибо за видео, рецепты, уют на канале. Однозначно лайк и подписка 👍🌸
А спробуйте рис з пшоном. Дуже смачно. Щоб пшоно не гірчило, пару хвилин проваріть його окремо, а потім додайте до голубців та варіть як звичайно.
Дуже гарно. Ми зазвичай готуємо менше страв, але все, як те робила бабуся. Навіть макітру з макогоном на Віоліті знайшла, як у неї була. Шкода, що не вдається всією родиною збиратися, як колись, але то життя.
Бажаю вам всім зібратися разом обов’язково після закінчення війни веселих вам свят тихих вечорів хай Бог береже 🙏🙏🙏
А у нас в Кам'янець Подільському районі вінігрет і з квашеною капустою,і квашеними огірками разом.
Ja tez z Kamjancia Podilskogo,z kapustoju nikoly vinigret ne podavaly,ce xyba vid rodyny zalezyt
Смак святої вечері з дитинства:
Заливні окунці з сушеними грибами !!!!
Цей запах сушених грибів в заливному - все моє життя зі мною !!!!
Мені - 62 роки.
І ще у нас були мочені яблука - Антонівка !!!!
Хмельниччина.
Я постояно кожний рік добавляю халву тертий мак ізюм горіхи і сушену клюкву
супер.! Дізналась багато нового !
Яке тепле відео. Дякую
Двжевсе гарно.Мова чудова.
Ви молодець! Файний пісний стіл! 👍
Дякую🤗
Дякую❤
Дякую за відео,ще бабуся робила голубці з пшоном і часниковою поливкою.
То в кожному регіоні є якийсь свій рецепт,в чоловіка в селі готують з картоплею)
Дякую
Але круто. Дуже Вам дякую за це відео. Я живу за кордоном, то від цього відео тепло на душі. А посуд- бомба. Поділетесь де купували?
Дякую Вам за коментар🤗
Тішуся,що моє відео викликало у Вас такі теплі емоції❤️
Посуд ми купували в Коломиї,але ще дуже красива Косівська кераміка😍
В нас на Вінниччині кутя була простою на Свят вечір, тільки пшенична крупа та цукрова вода, а на Різдво була багата, з горіхами, роздзинками, а ще з хальвою. На Свят Вечір бабуся готуваля капусняк з квашеної капусти та пшона, такого смачного я в житті більш ніде не їла...а ще були пиріжки жарені з горохом та мочались в часникову підливу. Ще обов'язково риба холодяна, кісіль з вишнями, вареники з капустою були теж з бабусеної квашеної капусти яку підтушували спочатку, теж неймовіно смачні були... Дякую вам за відео, згадала бабусю і наші родинні Свят вечори..
Дужее гарно.Як дивлюся такий стіл на свят вечір,ажж серце щемить.Хочу запитати де ви придбали таку посуду.?Якщо можете підкажете,будь ласка.
Щиро дякую🫶🏻
Цей посуд це Коломийська кераміка,коломийських майстрів)
Ще неймовірно красива Косівська кераміка,також знаю на Луганщині є гарні майстри,вони релокувалися в Хмельницький.
Підскажіть сайт де брали глиняний посуд з розписом )
Купувала в Коломиї)Сайт не підкажу)
Хоть і пісні страви, але все апетитно виглядає 👍
Дякую🤗
@@dekretni_budni лмщтддщл
У нас такі 12 страв:
Багата кутя (пшениця, узвар з медом, мак перетертий, горішки родзинки і цукати) - ми любимо трохи рідкувату.
Узвар (ми не любимо копченого, тому беремо власні сушені грушки, яблука, сливи і додамємо шкірочки лимону і сушену м'яту).
Грибова юшка,
Грибова підпалка,
Вареники з картоплею і підсмаженою цибулею,
Вареники з оселедцем (додамємо трохи моркви, смаженою цибулі і картоплі, щоб сбалансувати смак),
Вареники з товченої квасолі (подаємо з поливкою з олії, часнику і зелені петрушки і кропу),
Салат з білої великої квасолі з часником і зеленню з додаванням оливкової олії і соку лимона.
Салат з буряка, хрону і сливи-угорки (сушеної).
Квашенина (капуста квашена, огірки і помідори),
Смажена риба (часто короп),
Пампухи солодкі з маком і апельсиновими цукатами або родзинками.
Іноді до юшки смажаться ще солоні пампухи, їх поливають часниковою поливкою.
Для самого Різдва печемо заздалегідь струцлю і сирні штолени з марципаном) - їм треба відлежатися хоча б тиждень.
Стуцля...
Веселе слово. Ще б знати що то значить 🤔
@@elenamedok9101 це така коса або плетінка з дріжджового тіста, з родзинками, цукатами і марципаном. Назва походить з німецької з часів Австро-Угорщини. По-німецькі Striezel.
Мені дуже подобається,що всі розказують в коментарях,що в них готують на Святвечір,і я зрозуміла,що наша Україна надзвичайно багата на традиції,і це прекрасно,що їх бережуть.Я стільки з коментарів,цікавих і нових страв дізналася.Це і була ціль мого відео🥰
Ви молодчинка але краще овочі варіть у чистій воді ніж у тій що парилась капуста. Кромі запаху специфічного ця вода може мати і гірчинку.
На Буковин1 в старину на святошний ст1л не серв1рували нож1 та виделки.
Де Ви купляли такий гарний посуд? Що за виробник?
Це Коломийська кераміка)
Очень красивая керамика👍
мене вчила бабуся. Щоб в родині було дружно та заможно. накриваючи стіл потрібно завжди починати з хліба, а потім уже все інше
Знакомый голос!
Спасибо!
А божечку мій який посуд!!!!! Де такий є в продажі???
Купували в Коломиї,там різних майстрів посуд в наборі)
Хочу поділитися - хто не любить узвару - додайте до нього трішки цедри лимону - смак приємний і цікавий - сучасна варіація традиції
Краще шипшини , то корисно (шипшина яблуками !) i гарно .Узвар обов'язково!
Особливості святкування Святвечора та Різдва.
Стаття "КОЛЯДА: ЯК СВЯТКУВАЛИ ПРЕДКИ СВЯТВЕЧІР І РІЗДВО?" у блозі Святояр UAmodna.
Варто знати та зберігати предковічне, православне, українське...
Здоров'я вашим рукам🙌🏻 на Уманьщині обов' язково пиріжки з маком у нас вони відкриті. А ще пиріжки із фруктів після узвару. У нашій родині чогось рисова кутя від бабушки а в селі пшенична🤷🏼♀️
У нас "багата кутя" (на свята - на Різдво, на Василя, і звичайно на Великдень) завжди з пшеницею, узваром, медом, маком, горішками, родзинками та цукатами (ми любимо з солодкими апельсиновими шкірочками). А з рисом то "бідна кутя" - лише на поминки. Її роблять з рису і узвару з медом або розводять воду і мед, бакаліїї не додають. Я з Дніпропетровщині.
Дякую: :хазяєчка::::спробую до куті додати халву::не їла такої Слава Україні
Хіба можна на Святвечір виделку з ножем? Я не дуже розуміюся в традиції, може в кожному регіоні по-різному…..
На Тернопільщині такі самі пісні страви
На Закарпаті готуємо бобальки з горіхами
Цікаво,вперше чую про таку страву.З чого вона?
@@dekretni_budni
З дріждьового тіста випікаються маленькі булочки. Потім вони запарюються окропом, вода зливається. Змащуються олією , посипаються горіхами з цуком( можна маком, квашеною капустою)
@@ErikaHahola клас.Пам‘ятаю в дитинстві моя бабуся робила такі коржики з маком на Святвечір,вони дужее смачні.Побачила в Гугл фото і згадалося мені.
На пісню вечерю не одівають вишиті сорочки , апростенько частенько і скромно це піст .
@@МаріяГайдейчук-ц6ч , дуже мала частина людей додержується справжнього посту, з молитвами та реліігійними обрядами. Тут про традиції. То і вишиті сорочки , і красива скатертина і багатий посуд - дуже добре.
Дитино, ПЕЧЕРИЦІ!!! і ніяких "шампіньйонів"...Традиційно - сушені гриби. Не знаю звідки ВИ, але у Галичині та в Карпатах ми завжди готували ВАРЮ а не "вінігрєт". Так смачно готуєте, гарненько розповідаєте про традиції, тож є на часі позбутися усього московитського та зросійщеного. Бо москаль у різних народів, та й у нас крав, а потім як 'ісконно рускоє' презентував!!!
Звідки у Вас стільки пасивної агресії?
Хіба я у відео десь сказала "робіть,як я"?
Я ж просто поділилась частиною традицій МОЄЇ СІМʼЇ.
А ще питання,в Україні,що не має більше регіонів окрім Галичини та Карпат?
Шо там з квасолею? Дайте бутьте ласкавi рецепта . Малою я лiтом гостювала в рiднi батька , на Буковинi - тато з Ропчi ... Вдома мама готовила на Святвечiр 12 страв на полтавський кшталт - вареники пiснi з цибульною засмажкою ( картопля з тушкованою квашеною капустою) , густий кисiль з вишнi ( консервована) , пирiжки з маковою начинкою , вишнею , абрикосами , яблуками , риба смажена , пiд овочами та обов'язково солена , буряк варений тертий з хрiном та чорносливом , мамин салат - то корона столу- з грибами та солоними огiрками ...А от кутя вже казка - пiд медом горiшки , рис , родзинки , та прикрашена драже "морськi камiнчики" , дуже яскраво та смачно.Я вже по другому роблю стiл - iнша кутя - з червоним вином та вареною пшеницею i страви трошкi iншi на гаряче - капусняк , шуба де замiсть майонезу олiя з гiрчицею , та мамин салат i у мене - корона столу...
Сорочка просто неймовірна? Люблю вишиті речі.
А у Львові пампухи роблять на Запусти!
Я б так не сказала, ми теж львів'яни, і пампушки у нас жарять і перший Святвечір і на Йорданську Вечерю.
На Св'ятий Вечір в Україні ніколи не готували печериці істрави із них .Є гриби : білі ,маслята ,підосичники ,козарі , і навіть підопеньки , але не печериці !!!
Грибами можна отруїтися навіть купивши на ринку а печерицями не отруєтеся
А якщо не має тих грибів ,то може і не готувати?До чого ці розмови ,які гриби є з таких і готуємо.
Все виглядає дуже смачно. Гарне меню і корисні поради. Дякую
Печериці на Святу вечерю ,ніхто ніколи не готував !!!!
Не продолжалось. Вибачте. Не добавляются, не сижу дивитися, як тістом вичищаються нігті, риба?
Тількт джинси зовсім не заходять на свят- вечір
M
Моя прабабця готувала пісні вараниці.
Моя також)
Дівчатка, мені з Київщини, не всі назви зрозумілі 🤔
@@elenamedok9101 є деякі регіональні слова))
Хіба лише традиції. До дня народження Ісуса Христа жодного відношення не має! Він народився в середині жовтня. В Біблії не написано святкувати Різдво. Там Ісус просив поминати його в день смерті, і як це робиться записано в новому завіті! Все інше язичництво!
4-5 годин тушкуватися хек, якіж вітаміни там залишуться. 4-5 годин можна зробити тушонку з мяса, а тут маленькі кусочки риби. абсурд.
Відео непогане. Але...
Користь невелика від перегляду. А текстовий варіант з інгредієнтів в інфобоксі чи в закріпленому коментарі - відсутні.
Не стала дивитись до кінця. І, на жаль, не зацікавила підписка.
Я не женуся за кількістю підписок,для мене важливо,щоб моїм глядачам було приємно зі мною,а мені з ними.У Вас я не викликала такого бажання,і це абсолютно нормально,я не намагаюся всім сподобатись,я ж не 100$)))Вам ближче будуть кулінарні канали,а мій не про кулінарію)
@@dekretni_budni
Піти назустріч глядачу - то треба мати розуміння і відповідальність.
На превеликий жаль, ви знаєте і чуєте тільки себе кохану. З таким підходом до глядачів поваги не підняти...
Дуже пихата відповідь.Ніби прокурор.Навіщо ображати?Тут показують традиції,а від вас несе ворожістю!Канал не обідніє,якщо буде без вашої підписки.Для того,щоб поважали вас,треба поважати господиню!
Добре жерти , коли чоловік гроші носить . Треба чоловіка нормального мати ! Деж ситий голодного розуміє ! Навпаки обмовляти буде !
КАКАЯ МАЛОДЕЦ ХОЗЯЮШКА УМНЕЧКА ВСЕ ВКУСНО ПРИГОТОВИЛА ЖЕЛАЮ МОЛОДОЙ ХОЗЯЮШКЕ АНГЕЛА ХРОНИТЕЛЯ ЗДОРОВЬЕ УДАЧИ ВСЕ БУДЕ ДОБРЕ УКРАИНА ПОБЕДИТ СЛАВО ГЕРОЯМ СЛАВО ЗСУ
Для чого п’ять годин для риби 🤔😳😳😳
Почему нет рецептов под видео? Потрудитесь в дальнейшем и давайте описание под видео.Иначе не будет у вас подписчиков.