066 Językowy ślad Celtów na Ziemi Krakowskiej

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024
  • W latach 1893-94 prowadzono wykopaliska na nekropoli z czasów cesarstwa (ca. 20 r. p.n.e.-IV w.) w Spodnja Hajdina na przedmieściach miasta Ptuj (niem. Pettau, rzymskie Poetovium/Poetovio) w dzisiejszej Słowenii, w dawnej prowincji Noricum, na granicy z Pannonią. W jednym z grobów znaleziono niewielki garnuszek z II-III w. pokryty jakimiś znakami, które niemiecki epigrafik C. Zangemeister uznał za pozbawione sensu.
    Dopiero po 100 latach w 1991 r. obiekt został ponownie przebadany i ustalono, że znajdujące się na nim znaki to graffito wykonane w nieznanym skądinąd, lokalnym, północnoitalskim wariancie pisma etruskiego z Lugano: artebudz brogdui lub artebuθś brogdui.
    #starrożytnośc #celtowie #galowie #noricum #poetovium #ptuj #słowianie #słowenia #artebudz #inskrypcja #alfabetlugano #etymologia #krakowskie
    Jeżeli podoba Ci się podcast INTERPRETACJE możesz go wesprzeć w serwisie Patronite.pl: 👉
    patronite.pl/p...
    Albo postawić symboliczną kawę w serwisie Buycoffee.to: 👉
    buycoffee.to/p...

КОМЕНТАРІ • 179

  • @CDA138ek
    @CDA138ek 7 місяців тому +13

    Pochodze z krakowskiego. Moja siostra po studiach przez jakis czas byla nauczycielka na Gornym Slasku. Dziwila sie, ze tam powiedzenie komus "ty bucu" bylo zwrotem niezbyt obrazliwym, jakby wlasnie "ty pyszalku". U nas zwrocenie sie do kogos w ten sposob jest rownoznaczne z uderzeniem go w twarz.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +3

      Dziękuję za to uzupełnienie, ta różnica w nacechowaniu słowa między Krakowem a resztą Polski jest właśnie najbardziej zaskakująca

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 7 місяців тому +3

      Sąsiadka opowiadała mi o wielkiej awanturze w pociągu między jej siostrą ze Śremu, a konduktorem z Krakowa który dosłyszał, jak mówi do współpasażerów "czego ten buc chce ode mnie?"

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 6 місяців тому +1

      @@gosciwit_malinowski Zajmujecie się bzdurami kiedy ogólnie wiadomo że Celtowie przebywali na tych ziemiach przez okres 500-700 lat .
      Cała Europa jako dowód bytowania Celtów na tych ziemiach przedstawia budowle kopiec Wandy i Kraka . Wyciąganie wniosków nie jest specjalnością
      naszych historyków , a szkoda . Pozdrawiam

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  6 місяців тому +1

      @@ostoja2004 a skąd wiadomo, że to było nawet 700 lat? kto to jest cała Europa? dziękuję

    • @ostoja2004
      @ostoja2004 6 місяців тому +1

      @@gosciwit_malinowski Kto ma to wiedzieć ja czy Ty ?

  • @Glemigobles
    @Glemigobles 7 місяців тому +3

    Będzie kiedyś odcinek o małopolskim i podkarpackim wychodzeniem "na pole" w sensie na zewnątrz? Reszta Polski się z nas śmieje a jak się okazało również na Bałkanach używa się tego zwrotu.
    PS. Gdy wychodzimy na pole uprawne mówimy, że idziemy "do pola" lub starsi używają jeszcze "na stajanie".

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 7 місяців тому +8

    Trzeba dodać że tekst z początku wykładu ( ok 2 minuty - grafitto z Petovium) czyta się od prawej do lewej - znak odwróconego B jest dźwiękiem B, znak Y to U, znak I to I itd.
    W Czeskim nasze pysk - może oznaczać wargi (równolegle do rty). Czyli słowo mogło też oznaczać Niedźwiedzi Pysk. Takie słowa często delikatnie zmieniają znaczenie (miedzy językami z tej samej grupy językowej). W językach słowiańskich mamy inne podobne przypadki migracji znaczenia: piwnica, wredny, czerstwy, sklep. Ale gdyby na tym poprzestać to nie byłoby reszty bardzo ciekawego wykładu.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +1

      No i właśnie w celtyckim oba znaczenia są możliwe, tylko te niedźwiedzie wargi wydają się dziwaczne jak na imię

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 7 місяців тому +2

      Sklep w Wielkopolsc to była spiżarnia z cegły posiadająca sklepienie. Była zbudowana z cegły i przykryta ziemią. Wydaje mi się że dużo nowych wyrazów i znaczeń się ugruntowalo w 19 wieku kiedy chłopi zaczęli poważnie migrować ponownie po ziemiach Królestwa i wielkiego księstwa. Do tego Olędry, Bambrzy, Żydzi, Szkoci itp. Napoleon w Wielkopolsce nie tylko pozostawił szlak dębów, ale takže dezerty. Mám kumpla który się nazywa Dupree. Mieszkają jako chłopi od 19wieku. Pozdrawiam

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski Może chodziło nie o te wargi u góry niedźwiedzia? (niedźwiedzicy raczej)

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      @@jacekwidor3306tylko że to imię męskie sądząc z deklinacji

    • @Arkagdyni
      @Arkagdyni 6 місяців тому

      ​@@tomaszwesoowskifromlechist6222w Wieruszowie jest parukilometrowa droga( kiedyś brukowa-za komuny wyasfaltowana) z poboczem obsadzonym dębami.
      Ponoć tamtędy Napoleon szedł na Moskala,i oni obsadzili pobocze...

  • @longinzaczek5857
    @longinzaczek5857 7 місяців тому +10

    Kiedyś czytałem jakiś tekst o celtyckich zapożyczeniach w języku polskim (nie pamiętam jednak gdzie, dlatego też nie podam przykładów - obstawiam, że to był jakiś artykuł w Mówią Wieki). Zasadniczo podsumowanie tego artykułu było takie, ze spora część celtyckich zapożyczeń zachowała się w starej terminologii związanej z kowalstwem i rolnictwem, a ich charakter wskazuje na zapożyczenia w epoce lateńskiej. Zapożyczenia występują głownie w polskim i czeskim, we wschodniosłowiańskich tych zapożyczeń nie ma. Problem jednak polega na tym, że zapożyczenia celtyckie są na tyle stare (do tego stopnia zostały zeslawizowane, że są prawie nierozpoznawalne).

  • @hannakonador9478
    @hannakonador9478 7 місяців тому +2

    @Gościwit Malinowski - protestuję, panie profesorze ! Znane i używane było w mojej młodości zawołanie "ty bucu" lub "głupi buc"(oraz "głupi jak but") do, lub o nielubianej, zarozumiałej - bądź niezbyt lotnej osobie...obecnie wyszło już chyba z użycia (ja jestem rocznik 1950), pozdrawiam i dziękuję
    Ach, jeszcze wyraz chwost i gruby frendzel(ongiś przez kontuszowych "kutasem" zwany) kojarzy się z kołyszącym się elementem budowy stworzeń...

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      Czyli znaczenie ogólnopolskie tego słowa jednak przeważa, a nie specyficzne krakowskie

    • @aloisnieschwitz840
      @aloisnieschwitz840 7 місяців тому

      kut -kot-cut-cot a terz jud a dzis w niemieckim gut i godd -jak zapisac g d Od-ten dobry z Od jak np Od ro Waz -Od w bialym domu wezowniku Opiochus .As to po prostu spodek -wiec mamy dobry spodek w galotach -Gal i statek jak Gal Li On statek Matka gal Li on i parkowane w niej Kut Asy -drzewo rzycia -miejsca parkowania na statku .Eli ASz -E jak ewa ewi ewige wieczny-a Li w spodku i polykajacy ja wieloryb Orka -ka-kanu statek z Or uR -ORION :cIPKA -LA CIPOLA CEBULA -mATKA Z uL -uL ICA ZIMNA GALAKTYKA W uL I PLANETA Maja czy Jul .Au tor us -planeta wyspa zloto Au brama -tor us z .
      Zabito mi matke w dniu 11 11 74 na imie miala Luci a jak przeklinaja upadlaki z Ur terz cut as -dobry spodek Ci Ul -ci z Ul -Luci Juno-Uni Luci .Popiel -Lud i El -W An d Al -do Pradziadow w Kosmosie-Wisla droga mleczna Bab jak gora budowla jak gora -statek jak gora i poleciec do Ul i juz macie kraine mlekiem i miodem plynaca -boze narodzenie Julfest .

    • @Arkagdyni
      @Arkagdyni 6 місяців тому

      Ja się zdziwiłem w LO,gdy czytałem Pana Tadeusza...
      Że Soplica miał kutasy u żupana...😂😂
      Słowo na k.znałem ale pod wulgarnym określeniem mężczyzn lub/i anatomi męskiej

  • @ilcattivo13
    @ilcattivo13 7 місяців тому +4

    Dziękuję, zaskoczył mnie Pan Profesor tym wykładem :)
    Mam dwa pytania:
    1. Kiedyś słyszałem, że w języku litewskim, poza jednym wulgarnym słowem, "bybys/bybis" (może to jak z polskim odpowiednikiem, które ludzie zapisują przez "h" lub z "ó" zamiast "u"), nie ma innych wulgaryzmów. Czy to prawda? Ja sam, przez kilkanaście lat handlu z Litwinami i kilkadziesiąt lat mieszkania na pograniczu, poza tym jednym litewskim słowem nie słyszałem innych wulgaryzmów poza polskimi.
    2. Kiedyś czytałem powieść historyczną polskiego autora, której akcja działa się w starożytnej Grecji i której dialogi pełne były wulgaryzmów. Gdy zarzuciłem to autorowi w recenzji, skontaktował się z naszą redakcją i powiedział, że starożytni Grecy, bez względu na pozycję społeczną, "rzucali mięsem" częściej, niż robimy to dzisiaj my. Czy było tak rzeczywiście?

    • @JanekR-nt4fb
      @JanekR-nt4fb 7 місяців тому +2

      Ale czy nie może być tak, że wulgaryzmy tak jak wiele innych słów w językach bałtyckich mogą być zapożyczone z języka polskiego, rosyjskiego i zastąpiły dawne rodzime o tym znaczeniu?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +8

      Sprawa jest skomplikowana, gdyż wulgaryzm to jest właściwie nie wyraz sam w sobie, ale intencje, jakie do wyrazu dodajemy, i nieraz coś nie jest wulgaryzmem, a się nim staje, albo było wulgaryzmem, a się odwulgaryzowało, tak np. wyraz kobieta w polskim, może nie wulgaryzm, ale bardzo uszczypliwy, wyszydzający pierwotnie; stąd np. widziałem podręcznik russkiego mata, jak mówić wulgarnie o najprostszych podstawowych sprawach i to była gruba książka kilkusetstronicowa; a w angielskim to jest w 90% jeden nudny wyraz na f-; co do litewskiego to tu mamy trochę więcej przykładów www.scribd.com/doc/136875125/Lithuanian-Insults a co do greckiego to Grecy mówili dużo o sferze seksualności i były też wyrazy bardzo obraźliwe; ale stopnia wulgarności nie jesteśmy w stanie zmierzyć, bo to są sprawy pozasemantyczne, związane z emocjami i innymi konotacjami; stąd tak łatwo przychodzi nam mówienie wyrazów obscenicznych w obcych językach, bo nie mamy całej masy skojarzeń, doświadczeń, podświadomych tabu, obaw o reakcję ludzką, które mamy w przypadku ojczystego języka, gdzie znamy albo czujemy moc różnych wyrazów

    • @Arkagdyni
      @Arkagdyni 6 місяців тому +2

      ​@@gosciwit_malinowskidokładnie. W moim domu rodzinym świętą zasadą był czysty język...
      Wulgaryzmy mogły być stosowane tylko w kłutni( mało tolerowanej) i tylko dla dorosłych.
      Jak dziecko używało wulgaryzmów w domu dostawało kary.
      To faktycznie stygmatyzowało przekleństwo, i powodowało, że były używane żadko ,ale potęgowało efekt...
      😂
      Ps. Spotkałem się z artykułem o przekleństwach w antyku i tam bardziej odnosiły się do sfery ,,zaklęć i złożyczeń,,...
      Zresztą u słowian też były zwroty,, do pionuna,, niech go szlag trafi,,...
      Oby ci ,,ręką,, uschła...
      Kiedyś ktoś tłumaczył mi,że słowo Ku...wa pochodzi z 2:45 niemieckiego i oznacza ,,ladacznice z skrzyżowania ,,...
      Nie uwierzyłem mu...
      Czy słusznie?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  6 місяців тому +2

      @@Arkagdynisłusznie; k..a to jest albo samica kura, koguta; albo też stare określenie IE korwa 'dziewczyna'

  • @shovsky
    @shovsky 7 місяців тому +5

    Patrząc na ilość "przezwisk" dla penisa w naszym jezyku, myślę, że zgadywanie etymologii pojawiających się na przestrzeni wieków wyrazów dlań może być ciekawym zadaniem, a logika za nimi stojąca będzie abstrakcyjna dla osoby żyjącej setki czy tysiące lat później.

  • @wojtekk6773
    @wojtekk6773 7 місяців тому +1

    czy istnieje możliwy związek między współczesną wsią Kotań/Kotania a plemieniem Kotynów? Jeśli się nie mylę znajduję się na obszarze który kiedyś zajmowali

  • @ireneuszkurek635
    @ireneuszkurek635 7 місяців тому +2

    "Bucem" zajmował się już krakauerolog Leszek Mazan w swoim cyklu "Mówimy po krakosku" (tak mówimy bez tego "w") a przy okazji można było się dowiedzieć czym było piwo z bucem.

  • @wulkan236
    @wulkan236 4 місяці тому +1

    Rzeka Buzau w Rumunii ma polską nazwę Bodza. Slynne wykopalisko z wsi Bodzia (podejrzewany pochówek Światopełka Przeklętego) zwróciło moją uwagę na tę nazwę i stojąc w korkach czekając na wjazd w tamtym miejscu (gdy budowano drogę, dzięki której odkopano normańskie pochówki) zastanawiałem się czy to mozliwe, że obie nazwy cos łączy poza brzmieniem. Po wysluchaniu wykladu mam więc pytanie - jest mozliwe, ze obie nazwy są celtyckimi pamiątkami?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      Jak najbardziej możliwe. Bodza i Bodzia na pewno są etymologcznie powiązne. Może i z Celtami

    • @wulkan236
      @wulkan236 4 місяці тому

      @@gosciwit_malinowski Dzięki wielkie! To by znaczyło, że na Kujawach od tamtego czasu mamy ciągłość osadniczą. Bodzia to wiocha wioch - ciekawe czemu tam akurat pogrzebano tego domniemanego Świętopełka.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому +1

      @@wulkan236 Kujawy to centrum celtyckości. Ostatnio odkryto tam ofiary wrzucane do jeziora przez Celtów. Sensacja w tej części Europy www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/3390721,celtowie-na-kujawach-archeolodzy-odnalezli-rytualne-stanowisko

  • @witoldptak7767
    @witoldptak7767 7 місяців тому +2

    Dziękuję bardzo za kolejny ciekawy wykład o dość oryginalnej ale potrzebnej tematyce, by nie było lapsusów językowych:). Przypomniało mnie się, jak kilka lat temu słuchałem wykład jednego z hungarystów na temat węgiersko - polskich kontaktów historycznych, a także najgorszych możliwych lapsusów językowych (czy też "fałszywych przyjaciół").
    Jednym z nich jest sympatyczne u nas dla najbliższych słowo "buzi", które po węgiersku oznacza pejoratywnie albo wręcz wulgarnie homoseksualistę. Może to też pochodzi od tego celtyckiego określenia penisa, skoro Celtowie pewnie byli też w Kotlinie Panońskiej. A może ma coś wspólnego z buzdyganem? Pozdrawiam!

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +1

      Na pewno buzi może mieć coś wspólnego z celtyckim dziedzictwem, ten wątek wart sprawdzenia; buzdogan to jednak tureckie słowo

    • @witoldptak7767
      @witoldptak7767 7 місяців тому +1

      @@gosciwit_malinowski Dziękuję za odpowiedź, na pewno warto się przyjrzeć i naszemu i węgierskiemu "buzi", bo oba słowa mogą mieć to samo pochodzenie, choć zupełnie inne są dzisiaj znaczenia. Podobnie jest zresztą z naszym "szukać" ,co po czesku (i chyba też słowacku) jest typowym wulgaryzmem. Wszystkiego dobrego !

    • @jacekwidor3306
      @jacekwidor3306 7 місяців тому

      @@witoldptak7767 Po słowacku tak samo.

    • @Arkagdyni
      @Arkagdyni 6 місяців тому

      ​@@witoldptak7767
      To co po polsku jest popsute,to po czesku jest poru....ne...😂
      Ps. Kiedyś spotkałem się z stwierdzeniem że Polacy i Czesi mieli silny wspólny rdzeń językowy( elity,rycerze),ale Czesi mieli wojnę na której stracili 90%elit i rycerstwa. To spowodowało,że język przejęły niskie warstwy społeczne mówiące gwarami,to spowodowało nagły i odlegly rozłam językowy...

  • @Arkagdyni
    @Arkagdyni 6 місяців тому

    Czy mogę prosić o cast na temat szaku bursztynowego- pana okiem...

  • @janmos5178
    @janmos5178 7 місяців тому

    Dobry filmik.

  • @kemodalerd4243
    @kemodalerd4243 7 місяців тому +1

  • @damiancold-ash7092
    @damiancold-ash7092 7 місяців тому

    en.m.wikipedia.org/wiki/Nemeton i Nemetona to czasem nie Kybele? A po wybyciu przez rzymian Nemetōw właściwych (nemet'=nemec w czeskim i bodajże też w starocerkiewnoslowianskim) zaczęto to nazwać świętymi miejscami Marsa oŚwięconego itd itp?

  • @DiriaMeneam
    @DiriaMeneam Місяць тому

    W całej Polsce, a i pewnie w języku dużo, dużo. Trzeba zbadać :-D
    Pierwsze z brzegu: Krutynia, loch...

  • @tomaszwojewodzki5081
    @tomaszwojewodzki5081 7 місяців тому +2

    mój szef jest bucem ale mi to nie przeszkadza

  • @Viator1
    @Viator1 7 місяців тому +9

    Pochodzę z Pomorza Zachodniego i dorastałem wśród ludzi, stanowiących taką mieszankę z przewagą przesiedleńców “zza Buga”. Słowo “buc' miało dla mnie zawsze znaczenie krakowskie. Kojarzyło się z ch..., tylko większym.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +11

      A we Wrocławiu, gdzie na podwórku była mieszanka językowa lwowsko-poznansko-warszawska, nigdy nie uważałem tego słowa za obsceniczne dopóki nie spotkałem krakowian

    • @Viator1
      @Viator1 7 місяців тому +2

      @@gosciwit_malinowskiDziadek pochodził z Nowego Sącza. Może stąd?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +4

      @@Viator1na pewno stąd. Moja mama też stamtąd i znała to słowo, ale go nigdy nie użyła przy dziecku, bo takie okropne było

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 7 місяців тому +3

      U mnie w okolicach Gniezna, Czerniejewo, Witkowa, Gniewkowo, Strzałkowo. Buc to taki byczek, chamik, słoma z butów....Jest u nas ciekawa nazwa Powidz. Podobno od Boga Jeziora. Powódź, Powidzenie. Pozdrawiam serdecznie

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +2

      @@tomaszwesoowskifromlechist6222to jest dokładnie takie znaczenie, jakie i dla mnie było oczywiste, dopóki nie spotkałem krakowian; może dlatego, że Wrocław jest dziś bardzo wielkopolski pozdrowienia

  • @thorspoczta4436
    @thorspoczta4436 7 місяців тому

    Panie Gościwicie, poproszę o film na temat Aten i Albanii. Wspomniał Pan kiedyś, że to było albańskie miasto. Moze własciwie o całym tym tyglu z Macedonią włącznie, bo krąży o tym wiele teorii.

  • @rafalpotocki9392
    @rafalpotocki9392 7 місяців тому

    Ciekawe przedstawienie "Panna i Niedźwiedź" Herb Rawicz vel Miedźwiada, Miedźwioda, Niedźwiada, Niedźwieda, Niedźwioda, Rawa, Rawic, Rawita.

  • @tadeuszskoczek6266
    @tadeuszskoczek6266 7 місяців тому

    Spotkałem się z informacją, że nazwa rzeki w Małopolsce - Raba, jest pochodzenia celtyckiego.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      Nazwa Raba jest przedsłowiańska, przypuszczalnie brzmiała pierwotnie Arba. Tego typu nazwy spotyka się w regionie Dunaju, na południe od Karpatów. Tam również mieszkali Celtowie, ale i inne ludy, np. Dakowie

    • @tadeuszskoczek6266
      @tadeuszskoczek6266 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski Ale Rába, rzeka w płd-wsch Austrii i płn-zach Węgrzech jest poza terenem osadnictwa tracko-dackiego, jest jak najbardziej tuż obok halsztackiej kolebki Celtów.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      @@tadeuszskoczek6266ta rzeka zwała się Arrabon pierwotnie i oczywiście plynie przez ziemie kiedyś celtyckie; kwestia jest jednak w tym czy ta nazwa nie jest starsza niż Celtowie, podobnie jak i nasza Raba

    • @Lendzian
      @Lendzian 6 місяців тому

      ​@@gosciwit_malinowski
      Czy istnieje możliwość zmiany fonetycznej w nazwie Raba, gdzie pierwotnie mogła ona brzmieć Rawa (w -> b)? Przecież podobnego typu modyfikacje są spotykane np. w języku niemieckim.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  6 місяців тому

      @@Lendzian samo z siebie w polskim nie; ale przy zapożyczaniu wyrazów jak najbardziej tak; język polski dwa razy zapożyczył jeden i ten sam wyraz; dawniej jako "barwa", a później jako "farba"

  • @damiancold-ash7092
    @damiancold-ash7092 7 місяців тому

    Ci późniejsi Nemetowie to dokładnie tak samo jak Fryzowie z ok. 1w i Fryzowie z 6w nie mają ze sobą NIC, A NIC wspólnego poza terenem przez nich zajmowanym!

  • @damiancold-ash7092
    @damiancold-ash7092 7 місяців тому

    Krak-Krok-celt. Crocco?

  • @damiancold-ash7092
    @damiancold-ash7092 7 місяців тому

    No i ostatecznie odchodząc od tematu nie zdziwiony bym był gdyby obecny konflikt w Europie doszedł aż do etapu obrzucania się jakimiś ładunkami A bo by ponownie ruszył prawidłowo Golf-Sztorm (uniknięcie ostrych zim na zach. Eu) trzeba zatrzymać spływ słodkiej wody do oceanu Arktycznego a to najszybciej tak właśnie o dziwo wywołaniem zimy nuklearnej bądź wulkanicznej można dokonać. Jednocześnie nawadniając np. kraje Sahel'u (o ile poprawnie to piszę) w wyniku zmiany ilości opadów na północnej półkuli, co spowoduje jednocześnie spadek presji migracyjnej z poludnia na północ.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      Bardzo makiaweliczna i apokaliptyczna wizja

    • @damiancold-ash7092
      @damiancold-ash7092 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski Niestety tak myślą "wielcy i wpływowi". Poprzez przeliczenie liczby ofiar vide case Nagasaki i Hiroszima. Czy Lusitania

    • @damiancold-ash7092
      @damiancold-ash7092 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski no i drugi problem spadek poziomu Jodu w atmosferze po próbach jądrowych na atolach pacyficznych, przez co średnio spada wzrost na całej Ziemi i otwarcie już rozważano na forum ONZ nowe "próby" by temu przeciwdziałać

    • @damiancold-ash7092
      @damiancold-ash7092 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski wygląda na to że inspiracje biorą oni np. z serii Fundacja - Sniegow plus co ciekawsze pomysły Pana Zajdela

    • @damiancold-ash7092
      @damiancold-ash7092 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski bo Philip. K. Dick to wręcz oczywista oczywistość iż im służy za natchnienie

  • @tatr150
    @tatr150 7 місяців тому +1

    Jest jeszcze nazwa króla perskiego Artakserksesa, czyżby i on, a przynajmniej jego imię był(o) pochodzenia celtyckiego? Gdzie Rzym, gdzie Krym, ale jeśli weźmiemy pod uwagę państwo Lidia z ludnością celtycką położone w Azji Mniejszej, to ta możliwość nie wydaje mi się daleka od prawdy.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +2

      Arta-kserkses to imię irańskie, gdzie arta to jest prawda, sprawiedliwość. Niedźwiedź po irańsku kiedyś był arśa tak w awestyjskim, dziś jest hirs

    • @tatr150
      @tatr150 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski Arta-arśa, to całkiem blisko fonetycznie, a semantycznie to chyba też dałoby się zinterpretować jako (niedźwiedzia?) siła, atrybut władzy króla, bez której nie byłby on w stanie ustalać praw(d) i wymierzać sprawiedliwość.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому

      @@tatr150arta prawda ma być z IE *h2r-to- prawda, słusznośc, a arsza z *h₂ŕ̥tḱos niszczyciel; różnicę robi to ḱ

    • @tatr150
      @tatr150 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski O ile to ḱ nie nadaje rdzeniowi znaczenia atrybutywnego przypadkiem, np. rzucać-rzut-rzutki. Jeśli tak, to dalej można snuć dywagacje, jak podałem wyżej.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +1

      @@tatr150tu już bezradny jestem, to poziom rekonstrukcji

  • @djakmalinakot8568
    @djakmalinakot8568 4 місяці тому

    A może nawet Celtów z kultury Przeworskiej.

    • @djakmalinakot8568
      @djakmalinakot8568 4 місяці тому

      A w Węgierskim to tam jest v a nie w.

    • @djakmalinakot8568
      @djakmalinakot8568 4 місяці тому

      W sumie to nie wiem czemu kultura Przeworska uważana jest za germańską gdy jednocześnie łączona jest z Celtyckimi Lugiami

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  4 місяці тому

      Możliwe, że i ludności kultury przeworskiej

  • @porys
    @porys 7 місяців тому

    Jak już dotknął Pan wulgaryzmów - to czy uzasadnione jest twierdzenie że polska k.u.r.w.a jest kognatem angielskiego słowa w.h.o.r.e?

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +2

      nasze jest raczej pochodną wyrazu kura; ewentualnie pokrewne greckiemu kore (korwe) dziewczyna

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 7 місяців тому

      Tak one są pokrewne.Pierwotnie pierwsza litera była G i w polskiej wersji jest K a w angielskie jest H.Kiedyś to było najpiękniejsze określenie ale w ustach hazarów zmieniło się w najgorsze przekleństwo.
      GÓRA TWOJA(WASZA) MACIERZ.

  • @damiancold-ash7092
    @damiancold-ash7092 7 місяців тому

    Skoro dla Wenetów/Wenedow historia oficjalna zawsze twierdzi, że Ci z poludnia Adriatyku, z tymi z północy=znad Bałtycku,i z tymi znad Atlantyku nie mają oni nic wspólnego. To dla ludow z których "germanie" wywodza swoje pochodzenie już takie podobienstwa sa uznawane za ważne i zawsze istniejące. No proszę ja was ktoś tu kręci moim zdaniem.

  • @JanMoniak
    @JanMoniak 7 місяців тому

    Buc puc penk pęd pęcznieć, . Wszystkie moga miec powiazanie etymologiczne od pęcznienia(nadymania sie z pychy, slowo pycha tez tu moze byc powiazane) w znaczeniu narzadu, buty... Od praindoeuropejskiego rdedzenia mogly procesy fonetyczne ewoluowac podovnie jak w slowianskich gdzie w jednym przypadku ierwotne an en sie unosowilo, poten sciesnilo i odnosowilo z czego wyszlo u dąć-duć.... I tu w kontekscie tworii o zachowaniu na ziemiach krakowskich celtyckciego znaczenia powraca sprawa Lugiow- Lędzian-Ludzi itd.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +4

      nasze słowiańskie bucić to na pewno od nadymiania się i pękania z pychy, jak te przykłady germańskie wydymania warg; ale celtolodzy tego nie łączą z rdzeniami od których jest nadymanie się, wydymanie warg, tylko od tych co znaczą kołek, drąg itp. A o Lugiach i Lędzianach cały czas myślę, dlatego jeszcze nie zrobiłem o tym odcinka, żeby nie spalić tematu

    • @JanMoniak
      @JanMoniak 7 місяців тому

      @@gosciwit_malinowski kołek, drąg i są naBITe, napęczniałe, Od której to cechy fizycznej urobione mogą być rozmaite wyrazy. Kiedyś, gdy próbowaliśmy ustalić etymologię rzeki Skawy na potrzeby kwerendy regionalnej przy wykopaliskach w Zalewie Mucharskim szukałem informacji NT. Etymologii tej rzeki. Poza slowianską wydawała mi się( nawet nieco bardziej) prawdopodobna celtycka. Sekwaną, sqv... Zetknąłem na mapę Europy i kilka podobnych nazw rzecznych było w rejonach celtyckich(drobne rzeczki, co sugeruje późniejsze nazewnictwo nadane przez napływowych -, tak było na wyspach)albo poceltyckich(większe rzeki).
      Chociaż czas powstania tych nazw może być tak dawny że te teorie wcale nie muszą się wykluczać. Może być to czas gdy przodkowie Celtów Słowian italikow, Indów, Scytow, Bałtów itd, mówili językami zbliżonymi jak dzisiejsze języki czy dialekty słowiańskie i dryfowali sobie luźno po Europie środkowej, w tym ziemiach Polski Słowacki Zachodniej Ukrainy, terenach naddunajskich. Kto wie, może i Celtowie i słowianie wyodrębnili się w różnych okresach np. na ziemiach dzisiejszej Małopolski? A może na lasostepie, a może na lessach ziemi Lędzian, też dość żyznej i spokojnej... Ale to takie propozycje kierunku badań.

    • @JanMoniak
      @JanMoniak 7 місяців тому

      ​@@gosciwit_malinowski u nas się też mówi "uozpucyć", powiedzmy że znaczy to "rozpęcznieć"

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 7 місяців тому

      Proszę pomyśleć z o tych Lugiach. Lugi tereny podmokle. Kolo nas są Ługi i jest to teren piaszczysty. Były też Ługi pruskie halo nadania ziemi w C. Niemieckim
      Proszę nie ignorować procesu ługowania i ługu jako produktu.

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +3

      @@JanMoniakz nazwami rzek to rzeczywiście jest w hydronimii jest zasada, że wielkie rzeki mają stare nazwy, a małe raczej nowe; moim zdaniem to jednak powinno być podzielone tak, na nazwy, któe rozumiemy w lot, te są nowe, choć czasem może być to tzw. fałszywy przyjaciel, oraz nazwy, których nie rozumiemy, i te zazwyczaj jednak nie są słowiańskie, choć nie można wykluczyć, ze jakieś słowiańskie słowa zapomnieliśmy, ale to rzadkośc

  • @gotuj_z_maselko
    @gotuj_z_maselko 7 місяців тому +1

    protoceltycki buzdos jako określenie penisa, a dziś żartobliwie mówi się buzdygan (choć to z języków tureckich.) Ale ciekawe niepowiązanie :)

  • @kmiasterski
    @kmiasterski 7 місяців тому +1

    Należy wspierać Pana Bustowskiego bo chyba niema w Polsce tak niezłomnego bojownika o dobro jednostki, Wszyscy politycy, dziennikarze i celebryci wspierają korporacje. System ma zwykłych ludzi za nic, do tego stopnia, że na czele aparatu inwigilacji postawił człowieka z problemami psychicznymi. Wiecie kto to? O kim to wierszyk ? Kto rejestruje każdy wasz ruch, każde słowo. Nikt nie jest wyjątkiem, na każdego są materiały więc kto się przeciwstawi politycy, służby, artyści?
    Na dobranoc, dobry wieczór Miś Elonek śpiewa wam
    mówią o mnie Miś Elonek bo wycięty zwojek mam
    jestem sobie chory Miś , ciężki Miś znam się z dziećmi nie od dziś
    jestem sobie chory Miś , ciężki Miś znam się z dziećmi nie od dziś

  • @MarcinHe
    @MarcinHe 7 місяців тому

    Ciekawe czy Aleksander Macedonski nazwał swojego podjezdka Bucefał dlatego, że był z niego taki dumny, czy dlatego, że był przedłużeniem jego męskości.

    • @mareksagrak9527
      @mareksagrak9527 7 місяців тому +1

      Bucefał (Bukephalos) to od starożytnego greckiego βοῦς /bus/ "głowa" + κεφαλή /kephale/ "głowa" = "o głowie byka", raczej wątpię, aby Macedoński miał też jakąś inną, ukrytą intencję przy nadawaniu tego imienia swojemu koniowi : P A zwłaszcza, aby miał brać jakieś celtyckie inspiracje

    • @gosciwit_malinowski
      @gosciwit_malinowski  7 місяців тому +3

      bucefał powstał dopiero w tych językach, które poznawały losy Aleksandra przez łacinę, po grecku to jest bukefalos i nie ma takiego skojarzenia

  • @markegirski7498
    @markegirski7498 7 місяців тому

    Celty=Kalety=KOŁADAr

    • @nikoskargas8796
      @nikoskargas8796 7 місяців тому +7

      Nie widzę żadnego podobieństwa.

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 7 місяців тому +1

      Kalety od kaletników.

    • @longinzaczek5857
      @longinzaczek5857 7 місяців тому +6

      To ruski troll, jak sobie popije to będzie udowadniał, że Moskwa pochodzi od słowa Moszna.

    • @tomaszwesoowskifromlechist6222
      @tomaszwesoowskifromlechist6222 7 місяців тому +2

      Ruski chyba nie. On to jest taki dyabeł bezpański prawie jak markiz hiszpański. Jest niegroźny. Krowa która dużo muczy mało sera daje. Ja uważam, że każdy ma jakieś ale pod skórą. Póki co nie sra nam w oko to jest spoko. 😊

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 7 місяців тому +1

      @@tomaszwesoowskifromlechist6222 Tylko trzeba powiedzieć skąd kaletnik pochodzą.
      KALEDONIA KATALONIA

  • @handekweda6815
    @handekweda6815 7 місяців тому

    Witam , cały czas zastanawia mnie brak logiki u ludzi kształtowanych przez powszechne nauczanie dłużej od innych , sisiać - pisiać - pisać , sisiak - pisiak - pisak , chyba pan profesor nigdy nie lał na śniegu , skoro nie wie pan , skąd wzięły się te słowa , si-siać - pi-siać , nie wiem jak można nie rozumieć w tym przypadku słowa siać - nowe życie . Za wulgaryzmy zrobione z pięknych wyrazów słowiańskich , których znaczenie sprowadzono do poziomu niskich instynktów , których znaczenie spłycono - odpowiada w dużej mierze kościół rzymskokatolicki . Zarówno CHUJ jak i BÓG są odpowiedzialni za ,, zasianie ,, życia . W polskiej nowie w sposób naturalny zmieniają się głoski takie jak G na K na T na C na CH itp. tak więc te szystkie słowa pochodzą z polskiej mowy - buc - buk - but - buch - bug - bac - bak - bat - bach - bag - boc - bok - bot - boch - bog itd. . Arkebuc - arkebuz - harkebuc - harkebuz plunięcie boga , bóg może pluć ogniem , może niszczyć , może tworzyć , każdy kij ma dwa końce , gore - hore - hare - płonie , żeby nie zostać bucem proponuję zacząć używać logiki , nawiasem mówiąc ciekawie inne ludy przekładały naszą mowę na swoje . Pozdrawiam .

    • @janmos5178
      @janmos5178 7 місяців тому +4

      Ludzie posługujący się logiką nie uznają bez urazy gaworzenia za naukę.

    • @witoldptak7767
      @witoldptak7767 7 місяців тому

      Akurat słowo "Bóg", / 'Bog / 'Boh" jest zapożyczeniem z irańskiego i pierwotnie oznaczało kogoś dającego dużo darów, dopiero potem zaczęło oznaczać kogoś najwyższego. Stąd mamy pokrewne słowa "bogactwo" oraz "zboże", może też też czasownik biorę / brać ma coś tu wspólnego. Podobne słowo przeniknęło też do Indii, stąd mamy świętą księgę dla hinduistów, Bhagawadgitę.
      Natomiast dla mnie osobiście istotnie pochodzenie słowa "pisać" jest bardzo ciekawe, raczej dziwne, że Słowianie mieliby utworzyć własny czasownik na tą czynność, skoro sami byli (prawdopodobnie) przed chrystianizacją zespołem niepiśmiennych ludów (no, chyba że ktoś ze Słowian nauczył się pisać w niewoli).
      Może w takim razie słowo "pisać" oznaczało pierwotnie zanieczyszczać coś, może właśnie przez oddanie moczu (stąd niegrzeczne "piss" po angielsku, i nasz pisuar), potem oznaczało bazgrolić, brzydko malować, a dopiero potem oznaczało normalne stawianie liter? I nie oskarżałbym o zmianę znaczeń wyrazów Kościół Rzymskokatolicki (ani żadną inną religię), to normalne, że przez tyle lat wyrazy zmieniają swoje znaczenie. Pozdrawiam!

    • @markegirski7498
      @markegirski7498 7 місяців тому

      ​@@witoldptak7767Do 15w nie wolno było pisać po słowiańsku w Polsce pod karą śmierci.Mikołaj Rej powiedział że Polacy nie ġęsi i swój język mają.No chyba nikt nie myśli że Polacy mówili po łacinie ,więc chodziło o pismo że mają swoje pismo.

    • @janmos5178
      @janmos5178 7 місяців тому +1

      @@markegirski7498 Bujda nikt za to nie zabijał.

    • @handekweda6815
      @handekweda6815 7 місяців тому +1

      Witam , problem leży w tym , że nie znamy w ogóle naszej mowy , języki pochodzące od j. perskiego , który pochodzi w prostej linii właśnie od ,, prapolskiego ,, . Farsi przeszło taką przemianę - W - F - warsi , S - Z -warzi , Z - G - wargi - wargowie - waregowie - gwaregowie - gware-zowie - mówiący , tylko że słowo warga używamy tylko my . Słowo pisać powstało poprzez zamianę P na R lub odwrotnie - p-isać - r-isać - Y - I - r-ysać , a rysowanie sprawia też bul , wyrok śmierci był przekazywany na piśmie z nakazu króla i odczytywany publicznie , lub batożenia , a bat zostawiał na plecach zapis do końca życia , stąd w następnym języku - arabskim pochodzącym od pra mowy polskiej słowo katbat - kat-bat to czas przeszły dokonany co znaczy napisane . Słowo bhagawadgita mówi samo za siebie B przeciwna do niej głoska to w pierwszej linii P [ B - dźwięczna , P - bezdźwięczna ] stąd bhaga - phaga - pha-ga - pcha go - daje jemu , wad - wed - weda - wiedza - wed-a - dew-a - dawa - dawa-ć , bóg daje - bóg dawa - bóg - dewa - zgadza się czy nie , gita - G tak jak napisałem poprzednio w mowie polskiej przechodzi w K - gita - kita -kitka - frędzel u Mickiewicza i nie tylko , frędzel - kutas -dawca życia , uprzejmie wyjaśnię bo widzę braki w logice spowodowane powszechnym nauczaniem - programowaniem - napięty gotowy do działania - kucia nowego życia to KUTAS , a w spoczynku wiszący to KITAS - FRĘDZEL , szkoda że nauczy-CIELE nie znają wogóle własnej mowy . Pozdrawiam .

  • @adlervonschlesien4869
    @adlervonschlesien4869 7 місяців тому

    Po Śląsku jest Pulok/Pulik