Wir wodny | ZDALNY EXPERYMENT #84

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 вер 2024
  • Jest u nas takie miejsce, w którym możecie chwycić za korbę i samemu stworzyć wir wodny! 🌊 I to właśnie o tym stanowisku opowiada kolejna debiutantka w #zdalnyexperyment - Iza! 💙 Jak wiry wodne wpływają na pogodę w Europie? Jak tworzą się wiry w morzach i oceanach? I w jaki sposób po kierunku wirowania możemy ustalić, na której półkuli ziemskiej się znajdujemy? 🌍 Posłuchajcie! :D

КОМЕНТАРІ • 3

  • @wojtek1982
    @wojtek1982 8 місяців тому +1

    Fajny material👍

  • @krzysztofszabat7956
    @krzysztofszabat7956 3 роки тому

    Mam pytanie: Jaki jest rozkład sił w wymuszonym wirze wodnym. Czy to prawda, że jeśli wymusimy wirowy obieg wody na dole zbiornika np z siłą 30N to na górze wir ma większy moment obrotowy(siłę)?

    • @centrumnaukiexperyment
      @centrumnaukiexperyment  3 роки тому +1

      Wszystko zależy od punktu widzenia. Jeżeli bierzemy pod uwagę samą cząsteczkę wody - powinna poruszać się ona ruchem okrężnym, wokół osi obrotu wiru. W ruchu kołowym, wbrew pozorom, siłą potrzebną do poruszania się cząstki po okręgu (w ruchu jednostajnym) jest siła dośrodkowa. Podążając za naszą cząsteczką możemy zauważyć dwie siły: siłę grawitacji (którą możemy pominąć ze względu na działanie pionowe, nie poziome) oraz wpływ wywierania nacisku na powierzchnię cząsteczki, czyli ciśnienie. Ciśnienie będzie zmieniało się z odległością od osi obrotu - jest większe w miarę oddalania się. W wyniku różnicy ciśnień na powierzchni powstaje siła, która utrzymuje płynny element po powierzchni toru kołowego. Środek wiru jest pozbawiony płynu, ze względu na powstające tam podciśnienie. Należy pamiętać również, że siła dośrodkowa będzie miała w tym wypadku wpływ na prędkość wiru. Wywierając większe ciśnienie w zbiorniku, powinniśmy zaobserwować szybciej poruszający się wir.