Rewelacja! 👍 Zaczynamy zabawę z Arduino! 🤝 To jest 1 odcinek z 1000 wszystkich jakie przerobimy tak że przed nami 999 następnych odcinków. Życzę wszystkim miłej nauki.
Hehe, no nie przesadzaj, znam paru podobnych gigantów. :) Ale fakt, że autor jest świetnie oblatany w tym temacie. Z treści odcinków to jasno wynika. I co najważniejsze, potrafi to świetnie przekazywać, a to jest już dar.
Super. Masz suba i łapkę. Podoba mi się charakter kanału bo wszystko objaśniasz w zrozumiały sposób gdzie każdy z tą przekazaną wiedzą może sam sobie z tym poradzić. Pozdrawiam.
💪😁🔥🔥🔥 Coś czuję, że ta seria będzie moją ulubioną! Zawsze lubiłem takie proste "zabawki", gdzie łatwo "ogarnąć" mikroprocesor. A zaczęło się jeszcze w czasach 8-bitowców... Sam myślałem, by serię z Arduino dodać u siebie, ale póki co brak czasu więc... pooglądam u Ciebie! I trzymam kciuki za kolejne fajne odcinki z tej serii! 👍😁🤛🙌👍
Witam. Sam zaczynałem przygodę z Arduino UNO w wersji z wymienna ATmegą 328. Do dziś używam tej wersji bo łatwo jest przenieść cały projekt na zaprojektowane przez siebie PCB a co najważniejsze gdy taki mikrokontroler ulegnie uszkodzeniu, łatwo wymienić na nowy ale oczywiście nowy procek musi mieć wgrany bootloader. Tak dodam od siebie, że wzmacniacz LM358 jest to podwójny wzmacniacz. Jeden z nich pracuje w roli wtórnika napięciowego dzięki czemu sygnał idący z linii SCK mikrokontrolera zaświeca diodę użytkownika "L" a tym samym nie stanowi obciążenia dla tej linii. Drugi wzmacniacz pracuje w roli komparatora. Najkrócej mówiąc układ z takim komparatorem, separuje zasilanie z USB od zasilania zewnętrznego oraz wraz z dzielnikiem napięcia przełącza zasilanie z USB za zasilanie zewnętrzne.
Polecam zobaczyć moją wersję Arduino, - "MWuinoUNO-Bootloader programmer i Arduino w jednym! - wersja finalna" oraz "Bootloader programmer for UNO R3 - rev.2" Po wpisaniu w wyszukiwarkę pojawią się linki do powyżej opisanych urządzeń.
@@__MINT_ Racja. Dobrze wiedzieć, że przynajmniej widzisz moją aktywność. Nie rozumiem algorytmu UA-cam, czytałem na forach jak zrobić aby komentarz był widoczny ale nie wszystkie rozwiązania działają nie rozumiem do czego youtube się przyczepia ten dodatkowy komentarz miał być częścia tego głównego ale youtube usuwał. Dziwne bo akurat pierwszy raz mi się zdarza, że miałem problem z widocznością komentarza. No i tak jakoś wyszło, że tutaj próbowałem to rozgryźć ale się poddaje. Widać z nimi się nie wygra. O ile ten komentarz będzie widoczny. Pozdrawiam i sorki za problem z mojej strony.
Noooo, tożeś mi zaimponował!!! Z zaprzysięgłego wroga Arduino ("towar dla debili, którzy do migania jedną diodą LED potrzebują uC zamiast multiwibratora"), stałem się człowiekiem zanęconym. W końcu ktoś opowiedział mi tak, że ja, stary programista CNC i człowiek nauczany kiedyś na studiach HLLP, przestałem się czuć wobec Arduino jak sztubak. Muszę odnaleźć Nano, pozyskane kiedyś z elektrośmieci i popróbować szczęścia. Thnx!
Bardzo miły odcinek. Jak zwykle świetnie omawiasz. Laik nie powinien mieć żadnego problemu ze zrozumieniem i rozpoczęciem przygody z uC. :) Chyba niedługo wrócę do tego, jak się nakręcę jakimś odcinkiem. Pozdrawiam. :)
Ja rozpocząłem przygodę z Arduino na początku 2019 roku. Od tego momentu powstało kilka projektów. Na przykład układ sterujący ekranem projekcyjnym, a konktetnie przekaźnikami zasilającymi silnik rolety. Układ składa się z dwóch mikrokontrolerów komunikujących się poprzez magistralę RS485. Jeden z układów analizuje napięcie portu USB w projektorze, przy użyciu optoizolatora. Gdy projektor zostanie włączony, na porcie USB projektora pojawi się napięcie i układ przy projektorze wysyła magistralą RS485 polecenie otwarcia ekranu do sterownika jego silnika (drugi mikrokontroler). Drugi projekt to system automatyki domowej składający się m. in. z autorskich sterowników oświetlenia LED, sterownik rolet okiennych napędzanych serwomechanizmami i wiele innych.
13:53 Fajnie. Mruga jak kierunkowskaz w samochodzie, kiedy jego działanie jest zakłócone tzn. dwa razy szybciej niż normalnie. Myślę, że taki najprostszy program Arduino przyda się komuś kto potrzebuje zrobić kierunkowskazy do roweru lub hulajnogi elektrycznej.
Kierunkowskazy, to na multiwibratorze albo 555 można zrobić. Użycie tutaj uC to gruby overkill, no chyba że dodać jakieś dodatkowe funkcje typu awaryjne albo alarm z potwierdzeniem uzbrojenia
@@__MINT_ tego nie wiedziałem. Przynajmniej w momencie pisania komentarza. Dopiero po twoim filmie o lutowaniu, w którym lutowałeś multiwibrator astabilny na płytce uniwersalnej oraz filmie z kanału RS Elektronika o tym urządzeniu samemu udało mi stworzyć taki multiwibrator na płytce stykowej. A o układzie 555 dowiedziałem się przy okazji poznawania budowy i działania paralizatora.
wszystko fajnie zapomniałeś że masz do czynienia z początkującymi i to co dla Ciebie jest oczywiste nie jest oczywiste dla nich. Nie ostrzegłeś ich, żeby nie podłączali pod wyjścia z arduino silnika wkrętarki akumulatorowej, czy żarówki świateł drogowych z auta i innych ciężkich obciążeń. To jest podstawa - żeby wyjaśnić, że przy mocnych obciążeniach należy użyć przekaźnik lub tranzystor mocy, które będą zasilać tą prądożerną rzecz a arduino ma tylko nimi sterować(włączać je). Już widzę te spalone płytki jak ktoś sobie tam podłączy tysiąc pięćdziesiąt cztery żarówki 12v ozdobabiające dom na zimę na święta :)
Owszem, nie powiedziałem tego, ale też nie zachęcałem do podłączania takich rzeczy. Nie zapominaj, że nie jest to kanał dla naprawdę początkujących, którym wydaje się, że pod malutki mikrokontroler mogą podłączyć silnik od wkrętarki...
Po komentarzach niestety widać, że ludzie są kompletnie zieloni 🙂 ale na to już nie wiele da się poradzić nie każdy może być konstruktorem czy programistą
Bardzo ciekawy kanał. Jak wysterować większą moc na wyjściu? Przekaźnikami? Tranzystorami? Jeśli tak to jakie napięcie mamy na wyjściu? 5V? Te 5V wysterują przekaźnik?
Przekaźnik zazwyczaj daje się wtedy, kiedy potrzebna jest izolacja galwaniczna i nie jest wymagane szybkie przełączanie, cewkę przekaźnika trzeba wysterować tranzystorem. W innych przypadkach używa się mosfetów
Witam. A co w przypadku, kiedy przekazniki z optoizolatorem podłącze, wszystko działa ok przez jakiś czas a potem upala albo uc albo modul transmisji? Trzy płytki poszły w niepamięć. Czy wejścia sygnałów cyfrowych musza być z opornikiem? Pozdrawiam.
Najlepiej wyjścia cyfrowe podłączać przez rezystor, wtedy nie uszkodzą się nawet przy podaniu na nie trochę za wysokiego napięcia, bo są zabezpieczone przez diody w mikrokontolerze
No to teraz nic tylko przetwornice DC-DC step-up lub step-down sterowane z arduino zrobić lub najlepiej jakiegoś fly-back-a bezpośrednio z 230v z regulowanym napięciem atmegą 328 i regulowanym ograniczeniem prądowym zrobić ;)
Jak potrzeba szybkiej reakcji, to tak. Ale nie zmienia to faktu, że da się zrobić przetwornicę, żeby skrócić czas reakcji, można użyć timerów i manipulacji rejestrami, zamiast analogWrite i tym podobnych funkcji, które spowalniają program
Jakoś w komentarzach nie widzę, żeby ktoś zwrócił uwagę na film od momentu 12 min 20 sek... Cytuję.... "Stan HIGH - Można tutaj podać, zero lub jeden - będzie znaczyło to samo." Czy to nie pomyłka?
@@__MINT_ czy nie lepiej użyć statywu na płytę i w czasie rzeczywistym nagrywać ekran przy pomocy np. darmowego open source'owego OBS Studio? Jest prosty w obsłudze i jest masa poradników na jego temat, pozdrawiam
@@__MINT_ super , jestem pod mega wrażeniem twojej wiedzy. Sam zbudowałem trochę projektów na arduino ale nie tylko i patrząc na to co Ty potrafisz zdobić w tydzień to kopara opada 😀 Z ciekawości , skąd takie zamiłowanie do ogólno pojętej elektroniki u Ciebie?
Nie o to mi chodziło. Jeśli pin jest wyjściem i ustawiasz na nim zero lub jedynkę to nadal możesz odczytać jego stan z rejestru wejściowego czy adc. Tym sposobem może testować czy wyjście nie jest zwarte do masy lub plusa a adc możesz określić dokładniej rodzaj przeciążenia. Kolejna sprawa to dynamiczna zmiana podczas pracy programu. Raz chcesz żeby było wyjście w stanie niskim a zaraz robisz stan wysokiej impedancji symulując tym otwarty kolektor czy w plusie czy minusie. Są jeszcze rezystory podciągające i sciagajace ale to już zależy od budowy procesora. Pin jest zawsze wejściem i nie da się wyłączyć wejścia można tylko dołączyć wyjście adc i2c itd..
Dość poważnym błędem jest stwierdzenie, że w Arduino jest RS232!!! To jest UART. Jak to podłączysz pod RS232 to zjarasz. Ty to pewnie wiesz, ale jak ktoś to u Ciebie usłyszy a się nie zna to sobie uszkodzi. Żeby to do RS232 podłączyć to np. przez układ MAX232
@@__MINT_ Tak. Które po prostu zjara mikrokontroler. Pomijam już, że RS232 ma jeszcze inne linie, bo to tu nie ma większego znaczenia a ten układ NAX232 ich i tak nie obsługuje.
@@stoczwarty #Majsterkowanie i nie tylko Obydwaj macie trochę racji, i nie macie jednocześnie. Sam RS232 jest na logikę TTL, czyli 0-5V, za to jego wersja z końcówką C jest już na napięcia symetryczne, bodajże +-15V, dodatkowo zanegowane, czego ów MAX232 nie do końca respektuje, ale ze względu na dużą tolerancję napięć, jednak działa. Tak że można powiedzieć, w dużym uproszczeniu że ATmega328 niby ma RS232, ale z uwagi że nie jest to też pełen standard, brakuje wielu linii, to lepiej uczciwie powiedzieć zgodnie z dokumentacją że posiada jedynie USART = Universal Synchronous and Asynchronous Reciever and Transmitter. Co daje taka wiedza? Poprzez konwerter logiki z standardu RS232C wbudowany w starsze komputery do TTL (np. ów MAX232, ale nie tylko) można komunikować się bezpośrednio z uC bez używania USB. Pierwsze Arduino ponoć tak działały. Dopiero gdy porty szeregowe zaczęły znikać z PC'tów w latach 2010 zrobił się problem, bo mikrokontrolery nadal posługiwały się owym RS'em. Z czasem opracowano wersje ATmega na USB, np. ATmega32U2 i 32U4. Ten pierwszy robi za konwerter w oryginalnym Arduino UNO (tak, on ma dwa uC), a ten drugi w Arduino Leonardo jako główny uC (który to bardzo polecam zamiast Uno), bo nie potrzebuje już żadnego konwertera. Oczywiście oba nadal posiadają stary poczciwy USART.
@@gordongecko9405 Tak. W komputerach były właśnie RS232C z zanegowaną logiką +/-12V z tolerancją od +/-3V do +/-15V. RS232 to jednak (tak jak wspominasz) nie tylko linie TX/RX. Starsze generacje Arduino miały RS. Takie UNO R3 już ma sprzętowy konwerter USART/USB zrobiony na AtMedze16U2. Klony najczęściej mają taki konwerter zrobiony na układzie CH340G, kiedyś widziałem też na FT232. Bez problemu można jednak zrobić konwerter USB/USART na zwykłej AtMedze8 (VUSB). Wracając do tematu to mój komentarz wynikał wyłącznie z tego aby przestrzec nieświadomych widzów aby przypadkiem nie podłączyli uC do "eReSa" w komputerze, bo na bank spalą sobie uC a wypadku Arduino będzie ono do wymiany w całości (chyba, że ktoś ma UNO z uC na podstawce lub da radę sobie inny uC przelutować na nowy, w co wątpię). Mając jednak RS232C w kompie wystarczy użyć MAX232 lub MAX3232 do konwersji samych linii TX/RX i w ten sposób podłączyć sobie uC. Mając jednak Arduino taka kombinacja mija się najczęściej z celem, prędzej będzie to użyteczna wiedza jeśli robimy sobie sami układ na jakimś uC.
@@stoczwarty to nie lepiej z 'czystym' uC komunikować się przez złącze ICSP? Poza tym RS'a bez boot loadera i tak nie wykorzystasz, chyba że do komunikacji
Powiedź, jak zyskałeś taką wiedzę że , nawet na studiach nikt sam takich rzeczy nie robił, takie rzeczy robią firmy wieloosobowe o długim stażu dlatego w Polsce kupujemy z Chin takie projekty bo oficjalnie nikt tu tego nie potrafi ???
Tylko oficjalnie nikt nie potrafi. Jestem pewien, że jest wiele zapaleńców, którzy robią takie rzeczy, tylko się nie ujawniają. Zdobyłem taką wiedzę w kilka lat, czyli nie jest to niemożliwe, wręcz przeciwnie
@@__MINT_ na rynku jest dużo mikrokontrolerów, które zaspokoją praktycznie każde zastosowanie. Ogólną praktyką jest dobieranie mikrokontrolera do zastosowanych rozwiązań. Można użyć kontrolera za 1,5 amerykańskiego centa lub np. STM32.
Kolego, przypomnij sobie, jak wyglądały twoje początki z programowaniem. Ja w takim razie mogę powiedzieć, że mikrokontrolery są dla mięczaków, bo większość swoich układów cyfrowych opieram o scalaki XD
pokazujesz na. początku listwę gdzie można podać tam te różne napięcia - te 3,3v i.t.d ale nie mówisz z kąd ? Z tego gniazdka zasilania albo z tego USB ? Albo ma to być obce źródło te 3,3v ? Moźe byś pokazał jałty i z kąd podajesz te napięcia to będzie dla nas laików jeszcze lepiej zrozumiane ! przynajmniej pare podłączeń a nie tak szybko dalej mœwic i inne rzeczy omawiać! Pamietam książki gdzie na pierwszej stronie jest duży obrazek atomu z elektronami , protonami i jądrem atomu i 20 stron na ten temat tekstu a potem po paru kartkach gdzie ładnie wszystko tłumaczono pojawia się słowo cyt.- IMPEDANCJA TR. KOŃCOWEGO ... i.t.d. ma wynosić tyle i tyle ! I teraz zadają sobie wszyscy pytanie - a co to ta Impedancja ? - bo nigdzie nie wyjaśniono co to jest i skąd to słowo ! Tak niestety tłumaczy się dużo tematów z elektroniki ! Tu się podłączy tam się poda , aleco i jak i skąd lub w jaki sposób no to wszyscy musza wiedzieć tyle ile wie ten co tłumaczy ! Ja zawsze uważałem że są ludzie mądrzy ale nie każdy potrafi przekazać posiadanej wiedzy innym ! Na to trzeba prostych słów , nie używania określeń których używają już zaawansowani lub specjaliści ! Trzeba przy przekazywaniu wiedzy przenieść się na poziom prawie że analfabety żeby to nawet oni zrozumieli ! Pokaż mniej ale zrozumiane dla wszystkich i tych początkujących i dla tych co dzisiaj sobie kupili te adrino !
Rewelacja! 👍 Zaczynamy zabawę z Arduino! 🤝 To jest 1 odcinek z 1000 wszystkich jakie przerobimy tak że przed nami 999 następnych odcinków. Życzę wszystkim miłej nauki.
Świetny odcinek, czekałem na niego od baaardzo dawna. Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki! 👍
Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy powiem jedno nikt na tym świecie nie ma tak zaawansowanej wiedzy jak ty jeśli chodzi o elektronikę pozdrawiam.
Hehe, no nie przesadzaj, znam paru podobnych gigantów. :) Ale fakt, że autor jest świetnie oblatany w tym temacie. Z treści odcinków to jasno wynika. I co najważniejsze, potrafi to świetnie przekazywać, a to jest już dar.
Super. Masz suba i łapkę. Podoba mi się charakter kanału bo wszystko objaśniasz w zrozumiały sposób gdzie każdy z tą przekazaną wiedzą może sam sobie z tym poradzić. Pozdrawiam.
Dziękuje autrowi filmu za ten film przez ten film zaczołem początki z arduino i programowaniem
pozdrawiam
Super Kanał się Rozwija 👍Pozdrawiam świetna zabawa😃
💪😁🔥🔥🔥 Coś czuję, że ta seria będzie moją ulubioną! Zawsze lubiłem takie proste "zabawki", gdzie łatwo "ogarnąć" mikroprocesor. A zaczęło się jeszcze w czasach 8-bitowców... Sam myślałem, by serię z Arduino dodać u siebie, ale póki co brak czasu więc... pooglądam u Ciebie! I trzymam kciuki za kolejne fajne odcinki z tej serii! 👍😁🤛🙌👍
Witam. Sam zaczynałem przygodę z Arduino UNO w wersji z wymienna ATmegą 328. Do dziś używam tej wersji bo łatwo jest przenieść cały projekt na zaprojektowane przez siebie PCB a co najważniejsze gdy taki mikrokontroler ulegnie uszkodzeniu, łatwo wymienić na nowy ale oczywiście nowy procek musi mieć wgrany bootloader. Tak dodam od siebie, że wzmacniacz LM358 jest to podwójny wzmacniacz. Jeden z nich pracuje w roli wtórnika napięciowego dzięki czemu sygnał idący z linii SCK mikrokontrolera zaświeca diodę użytkownika "L" a tym samym nie stanowi obciążenia dla tej linii. Drugi wzmacniacz pracuje w roli komparatora. Najkrócej mówiąc układ z takim komparatorem, separuje zasilanie z USB od zasilania zewnętrznego oraz wraz z dzielnikiem napięcia przełącza zasilanie z USB za zasilanie zewnętrzne.
Polecam zobaczyć moją wersję Arduino, - "MWuinoUNO-Bootloader programmer i Arduino w jednym! - wersja finalna" oraz "Bootloader programmer for UNO R3 - rev.2" Po wpisaniu w wyszukiwarkę pojawią się linki do powyżej opisanych urządzeń.
Zauważyłem, że od wczoraj na okrągło powielasz ten komentarz, a YT go usuwa. Tego komentarza nie usunął, więc zostaw to tak, jak jest
@@__MINT_ Racja. Dobrze wiedzieć, że przynajmniej widzisz moją aktywność. Nie rozumiem algorytmu UA-cam, czytałem na forach jak zrobić aby komentarz był widoczny ale nie wszystkie rozwiązania działają nie rozumiem do czego youtube się przyczepia ten dodatkowy komentarz miał być częścia tego głównego ale youtube usuwał. Dziwne bo akurat pierwszy raz mi się zdarza, że miałem problem z widocznością komentarza. No i tak jakoś wyszło, że tutaj próbowałem to rozgryźć ale się poddaje. Widać z nimi się nie wygra. O ile ten komentarz będzie widoczny. Pozdrawiam i sorki za problem z mojej strony.
Noooo, tożeś mi zaimponował!!! Z zaprzysięgłego wroga Arduino ("towar dla debili, którzy do migania jedną diodą LED potrzebują uC zamiast multiwibratora"), stałem się człowiekiem zanęconym. W końcu ktoś opowiedział mi tak, że ja, stary programista CNC i człowiek nauczany kiedyś na studiach HLLP, przestałem się czuć wobec Arduino jak sztubak. Muszę odnaleźć Nano, pozyskane kiedyś z elektrośmieci i popróbować szczęścia. Thnx!
Bardzo miły odcinek. Jak zwykle świetnie omawiasz. Laik nie powinien mieć żadnego problemu ze zrozumieniem i rozpoczęciem przygody z uC. :)
Chyba niedługo wrócę do tego, jak się nakręcę jakimś odcinkiem. Pozdrawiam. :)
Dobre dobre. Dużo możliwości jest z tym maleństwem.
Ja rozpocząłem przygodę z Arduino na początku 2019 roku. Od tego momentu powstało kilka projektów.
Na przykład układ sterujący ekranem projekcyjnym, a konktetnie przekaźnikami zasilającymi silnik rolety.
Układ składa się z dwóch mikrokontrolerów komunikujących się poprzez magistralę RS485.
Jeden z układów analizuje napięcie portu USB w projektorze, przy użyciu optoizolatora. Gdy projektor zostanie włączony, na porcie USB projektora pojawi się napięcie i układ przy projektorze wysyła magistralą RS485 polecenie otwarcia ekranu do sterownika jego silnika (drugi mikrokontroler).
Drugi projekt to system automatyki domowej składający się m. in. z autorskich sterowników oświetlenia LED, sterownik rolet okiennych napędzanych serwomechanizmami i wiele innych.
Super będzie ciekawa seria
Ja zakończyłem 2 kursybz Arduino i myślę że dzięki temu filmu wrócę do tematu
Zaczynam się martwić, czytasz w myślach czy jak. Myślę że ta seria bardzo podnieśie oglądalność. Pozdrawiam
13:53 Fajnie. Mruga jak kierunkowskaz w samochodzie, kiedy jego działanie jest zakłócone tzn. dwa razy szybciej niż normalnie. Myślę, że taki najprostszy program Arduino przyda się komuś kto potrzebuje zrobić kierunkowskazy do roweru lub hulajnogi elektrycznej.
Kierunkowskazy, to na multiwibratorze albo 555 można zrobić. Użycie tutaj uC to gruby overkill, no chyba że dodać jakieś dodatkowe funkcje typu awaryjne albo alarm z potwierdzeniem uzbrojenia
@@__MINT_ tego nie wiedziałem. Przynajmniej w momencie pisania komentarza. Dopiero po twoim filmie o lutowaniu, w którym lutowałeś multiwibrator astabilny na płytce uniwersalnej oraz filmie z kanału RS Elektronika o tym urządzeniu samemu udało mi stworzyć taki multiwibrator na płytce stykowej. A o układzie 555 dowiedziałem się przy okazji poznawania budowy i działania paralizatora.
Bardzo dobry odcinek
Swietnie podane👍🏻
wszystko fajnie zapomniałeś że masz do czynienia z początkującymi i to co dla Ciebie jest oczywiste nie jest oczywiste dla nich.
Nie ostrzegłeś ich, żeby nie podłączali pod wyjścia z arduino silnika wkrętarki akumulatorowej, czy żarówki świateł drogowych z auta i innych ciężkich obciążeń.
To jest podstawa - żeby wyjaśnić, że przy mocnych obciążeniach należy użyć przekaźnik lub tranzystor mocy, które będą zasilać tą prądożerną rzecz a arduino ma tylko nimi sterować(włączać je). Już widzę te spalone płytki jak ktoś sobie tam podłączy tysiąc pięćdziesiąt cztery żarówki 12v ozdobabiające dom na zimę na święta :)
Owszem, nie powiedziałem tego, ale też nie zachęcałem do podłączania takich rzeczy. Nie zapominaj, że nie jest to kanał dla naprawdę początkujących, którym wydaje się, że pod malutki mikrokontroler mogą podłączyć silnik od wkrętarki...
Po komentarzach niestety widać, że ludzie są kompletnie zieloni 🙂 ale na to już nie wiele da się poradzić nie każdy może być konstruktorem czy programistą
Podstawa jest żeby cos od siebie dac, a nie jechać na gotowcach. Jak ktoś spali sobie arduino to przy następnym pomyśli. To najlepsza szkoła
Bardzo ciekawy kanał. Jak wysterować większą moc na wyjściu? Przekaźnikami? Tranzystorami? Jeśli tak to jakie napięcie mamy na wyjściu? 5V? Te 5V wysterują przekaźnik?
Przekaźnik zazwyczaj daje się wtedy, kiedy potrzebna jest izolacja galwaniczna i nie jest wymagane szybkie przełączanie, cewkę przekaźnika trzeba wysterować tranzystorem. W innych przypadkach używa się mosfetów
Witam. A co w przypadku, kiedy przekazniki z optoizolatorem podłącze, wszystko działa ok przez jakiś czas a potem upala albo uc albo modul transmisji? Trzy płytki poszły w niepamięć. Czy wejścia sygnałów cyfrowych musza być z opornikiem? Pozdrawiam.
Najlepiej wyjścia cyfrowe podłączać przez rezystor, wtedy nie uszkodzą się nawet przy podaniu na nie trochę za wysokiego napięcia, bo są zabezpieczone przez diody w mikrokontolerze
No to teraz nic tylko przetwornice DC-DC step-up lub step-down sterowane z arduino zrobić lub najlepiej jakiegoś fly-back-a bezpośrednio z 230v z regulowanym napięciem atmegą 328 i regulowanym ograniczeniem prądowym zrobić ;)
Można to zrobić bez mikrokontrolera, z mikrokontrolerem to jak dla mnie pójście na łatwiznę
Za mała dokładność/szybkość PWM żeby robić przetwornice. Są procesory na których się to robi 🙂
Jak potrzeba szybkiej reakcji, to tak. Ale nie zmienia to faktu, że da się zrobić przetwornicę, żeby skrócić czas reakcji, można użyć timerów i manipulacji rejestrami, zamiast analogWrite i tym podobnych funkcji, które spowalniają program
W jakim języku jest ten program napisany? Pozdrawiam 😁
C++
arduinowym
No czyli C++ z bibliotekami
mam kable męsko-zenskie które mają koncówke (tą wystającą) z jednej strony a po drugiej stronie jest takie coś zamknięte.
Kiedy następny odcinek?
Za tydzień, dwa
Fajny materiał ale koniecznie zainwestuj w statyw!!!
Nice!
Bedzie coś też coś o malince bardziej rozbudowane niż arduino taki minikomputer i też ma piny gpio
Nie mam kasy na malinkę, Arduino w zupełności wystarcza
Jakoś w komentarzach nie widzę, żeby ktoś zwrócił uwagę na film od momentu 12 min 20 sek...
Cytuję....
"Stan HIGH - Można tutaj podać, zero lub jeden - będzie znaczyło to samo."
Czy to nie pomyłka?
Czy jak mam CH340 i ATmega328 na jednej płytce ze złączem mikro USB to musi być tam jeszcze wgrany bootloader czy już nie?
Musi. Zazwyczaj jest wgrany fabrycznie
Wszystko ok pod względem merytorycznym natomiast nie jest akceptowalne nagrywanie z ręki ekranu przeze mnie, pozdrawiam
Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego w następnym odcinku użyję statywu
@@__MINT_ czy nie lepiej użyć statywu na płytę i w czasie rzeczywistym nagrywać ekran przy pomocy np. darmowego open source'owego OBS Studio? Jest prosty w obsłudze i jest masa poradników na jego temat, pozdrawiam
Fajny tylko musisz ogarnac cos do nagrywania ekranu. Jak dla początkującego nie wiadomo na czym sie skupic.
Ile zajęło Tobie opanowanie arduino?
W sumie to tylko tydzień z kawałkiem, bo od dwóch lat programuję w javascripcie, który ma składnię podobną, co C++
@@__MINT_ super , jestem pod mega wrażeniem twojej wiedzy. Sam zbudowałem trochę projektów na arduino ale nie tylko i patrząc na to co Ty potrafisz zdobić w tydzień to kopara opada 😀 Z ciekawości , skąd takie zamiłowanie do ogólno pojętej elektroniki u Ciebie?
W rodzinie miałem kilku elektroników, jestem umysłem ścisłym. Spodobał mi się ten temat i zacząłem go pogłębiać ;)
Chyba nie dodałeś, że piny są zawsze wejściami a możesz je skonfigurować dodatkowo jako wyjścia.
No tak, wszystkie rejestry DDRx są wyzerowane przy resecie mikrokontrolera, pin jest wyjściem wtedy, gdy w rejestrze jest jedynka
Nie o to mi chodziło. Jeśli pin jest wyjściem i ustawiasz na nim zero lub jedynkę to nadal możesz odczytać jego stan z rejestru wejściowego czy adc. Tym sposobem może testować czy wyjście nie jest zwarte do masy lub plusa a adc możesz określić dokładniej rodzaj przeciążenia. Kolejna sprawa to dynamiczna zmiana podczas pracy programu. Raz chcesz żeby było wyjście w stanie niskim a zaraz robisz stan wysokiej impedancji symulując tym otwarty kolektor czy w plusie czy minusie. Są jeszcze rezystory podciągające i sciagajace ale to już zależy od budowy procesora. Pin jest zawsze wejściem i nie da się wyłączyć wejścia można tylko dołączyć wyjście adc i2c itd..
Cały czas piszesz komentarze, ale jak chcę je przeczytać, są niedostępne. Usuwasz je celowo czy YT to robi?
Chyba jest duże opóźnienie w wyświetlaniu. Często edytuje komentarz i może też przez to. Na pewno nie usuwam, bo pisze, żeby pogadać 🙂
Znowu napisałeś komentarz, a ja nie mogę go przeczytać, o co chodzi?
Byłoby lepiej gdybyś nagrywał obraz monitora pierwszym lepszym programem niżeli nagrywał telefonem/kamerą monitor 🤷🏼♂️
Dość poważnym błędem jest stwierdzenie, że w Arduino jest RS232!!! To jest UART. Jak to podłączysz pod RS232 to zjarasz. Ty to pewnie wiesz, ale jak ktoś to u Ciebie usłyszy a się nie zna to sobie uszkodzi. Żeby to do RS232 podłączyć to np. przez układ MAX232
W RS232 są po prostu wyższe napięcia, niż w UARcie
@@__MINT_ Tak. Które po prostu zjara mikrokontroler. Pomijam już, że RS232 ma jeszcze inne linie, bo to tu nie ma większego znaczenia a ten układ NAX232 ich i tak nie obsługuje.
@@stoczwarty #Majsterkowanie i nie tylko Obydwaj macie trochę racji, i nie macie jednocześnie. Sam RS232 jest na logikę TTL, czyli 0-5V, za to jego wersja z końcówką C jest już na napięcia symetryczne, bodajże +-15V, dodatkowo zanegowane, czego ów MAX232 nie do końca respektuje, ale ze względu na dużą tolerancję napięć, jednak działa. Tak że można powiedzieć, w dużym uproszczeniu że ATmega328 niby ma RS232, ale z uwagi że nie jest to też pełen standard, brakuje wielu linii, to lepiej uczciwie powiedzieć zgodnie z dokumentacją że posiada jedynie USART = Universal Synchronous and Asynchronous Reciever and Transmitter.
Co daje taka wiedza?
Poprzez konwerter logiki z standardu RS232C wbudowany w starsze komputery do TTL (np. ów MAX232, ale nie tylko) można komunikować się bezpośrednio z uC bez używania USB. Pierwsze Arduino ponoć tak działały. Dopiero gdy porty szeregowe zaczęły znikać z PC'tów w latach 2010 zrobił się problem, bo mikrokontrolery nadal posługiwały się owym RS'em. Z czasem opracowano wersje ATmega na USB, np. ATmega32U2 i 32U4. Ten pierwszy robi za konwerter w oryginalnym Arduino UNO (tak, on ma dwa uC), a ten drugi w Arduino Leonardo jako główny uC (który to bardzo polecam zamiast Uno), bo nie potrzebuje już żadnego konwertera. Oczywiście oba nadal posiadają stary poczciwy USART.
@@gordongecko9405 Tak. W komputerach były właśnie RS232C z zanegowaną logiką +/-12V z tolerancją od +/-3V do +/-15V. RS232 to jednak (tak jak wspominasz) nie tylko linie TX/RX. Starsze generacje Arduino miały RS. Takie UNO R3 już ma sprzętowy konwerter USART/USB zrobiony na AtMedze16U2. Klony najczęściej mają taki konwerter zrobiony na układzie CH340G, kiedyś widziałem też na FT232. Bez problemu można jednak zrobić konwerter USB/USART na zwykłej AtMedze8 (VUSB). Wracając do tematu to mój komentarz wynikał wyłącznie z tego aby przestrzec nieświadomych widzów aby przypadkiem nie podłączyli uC do "eReSa" w komputerze, bo na bank spalą sobie uC a wypadku Arduino będzie ono do wymiany w całości (chyba, że ktoś ma UNO z uC na podstawce lub da radę sobie inny uC przelutować na nowy, w co wątpię). Mając jednak RS232C w kompie wystarczy użyć MAX232 lub MAX3232 do konwersji samych linii TX/RX i w ten sposób podłączyć sobie uC. Mając jednak Arduino taka kombinacja mija się najczęściej z celem, prędzej będzie to użyteczna wiedza jeśli robimy sobie sami układ na jakimś uC.
@@stoczwarty to nie lepiej z 'czystym' uC komunikować się przez złącze ICSP?
Poza tym RS'a bez boot loadera i tak nie wykorzystasz, chyba że do komunikacji
Powiedź, jak zyskałeś taką wiedzę że , nawet na studiach nikt sam takich rzeczy nie robił, takie rzeczy robią firmy wieloosobowe o długim stażu dlatego w Polsce kupujemy z Chin takie projekty bo oficjalnie nikt tu tego nie potrafi ???
Tylko oficjalnie nikt nie potrafi. Jestem pewien, że jest wiele zapaleńców, którzy robią takie rzeczy, tylko się nie ujawniają. Zdobyłem taką wiedzę w kilka lat, czyli nie jest to niemożliwe, wręcz przeciwnie
Ręce się trzęsą jak staremu pijakowi, nie masz statywu do kamery?
Zamiast porównywać ludzi do starych pijaków, sam spróbuj jedną ręką pisać na klawiaturze, a drugą trzymać kamerę. Wtedy statywu jeszcze nie miałem
@@__MINT_ to w Arduino umiesz, a statywu sobie nie umiesz ogarnąć? Wkręć kamerę w śrubsztag... Hehehe
prawie jak RS.
Nie popularna opinia: olejcie arduino są lepsze i ciekawsze sdk
Ja tam lubię arduino. Jest tanie, łatwe w użyciu i wystarcza do większości projektów
przy mikrokontrolerach tylko wyobraźnia człowieka ogranicza.
Oraz ilość RAMu i pamięci flash ;)
@@__MINT_ na rynku jest dużo mikrokontrolerów, które zaspokoją praktycznie każde zastosowanie. Ogólną praktyką jest dobieranie mikrokontrolera do zastosowanych rozwiązań. Można użyć kontrolera za 1,5 amerykańskiego centa lub np. STM32.
Przy zaawansowanych projektach ważne jest co procesor ma w sobie, bo nie wszystko da się zrobić programowo
Arduino jest dla mięczaków.
Kolego, przypomnij sobie, jak wyglądały twoje początki z programowaniem. Ja w takim razie mogę powiedzieć, że mikrokontrolery są dla mięczaków, bo większość swoich układów cyfrowych opieram o scalaki XD
@@__MINT_ dokładnie.
Skoro Arduino jest dla mięczaków to co w takim razie jest dla twardzieli?
@@daro0352 komputer na samych tranzystorach! 😁 No dobra, scalakach TTL. ;)
@@BartekEVH Przekaznikach i pisany na karcie perforowanej
pokazujesz na. początku listwę gdzie można podać tam te różne napięcia - te 3,3v i.t.d ale nie mówisz z kąd ? Z tego gniazdka zasilania albo z tego USB ? Albo ma to być obce źródło te 3,3v ? Moźe byś pokazał jałty i z kąd podajesz te napięcia to będzie dla
nas laików jeszcze lepiej zrozumiane ! przynajmniej pare podłączeń a nie tak szybko dalej mœwic i inne rzeczy omawiać!
Pamietam książki gdzie na pierwszej stronie jest duży obrazek atomu z elektronami , protonami i jądrem atomu i 20 stron na ten temat tekstu a potem po paru kartkach gdzie ładnie wszystko tłumaczono pojawia się słowo cyt.- IMPEDANCJA TR. KOŃCOWEGO ...
i.t.d. ma wynosić tyle i tyle ! I teraz zadają sobie wszyscy pytanie - a co to ta Impedancja ? - bo nigdzie nie wyjaśniono co to jest
i skąd to słowo ! Tak niestety tłumaczy się dużo tematów z elektroniki ! Tu się podłączy tam się poda , aleco i jak i skąd lub w jaki sposób no to wszyscy musza wiedzieć tyle ile wie ten co tłumaczy ! Ja zawsze uważałem że są ludzie mądrzy ale nie każdy potrafi
przekazać posiadanej wiedzy innym ! Na to trzeba prostych słów , nie używania określeń których używają już zaawansowani lub
specjaliści ! Trzeba przy przekazywaniu wiedzy przenieść się na poziom prawie że analfabety żeby to nawet oni zrozumieli !
Pokaż mniej ale zrozumiane dla wszystkich i tych początkujących i dla tych co dzisiaj sobie kupili te adrino !