08. 2023. Éghajlat és társadalom: a kora középkor és az iszlám születése

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лис 2023

КОМЕНТАРІ • 8

  • @krisztianfarago1974
    @krisztianfarago1974 7 місяців тому +5

    Tudom, hogy nem én vagyok a céközönsége ezeknek az előadásoknak, de nagyon jók. Szórakoztató és emészthető módon kapjuk az információkat. Meló és vezetés mellett ideális hanganyag.

  • @ivancsapod
    @ivancsapod 7 місяців тому +2

    21:27 - No ez az ami egyáltalán nem bizonyított! Számos klímaszakértő vélekedik úgy, hogy a jelenlegi klímaváltozás még mindig a kis jégkorszakot lezáró felmelegedési periódus, és hogy ehhez nem sok köze van az embernek. Az adatokból az látszik kirajzolódni, hogy pl. a levegő széndioxid koncentrációjának növekedése a felmelegedés után kullog évekkel, vagyis nem a kiváltó oka, hanem épp a következménye. De ugye ez is csak egy vélemény, mégha tudományos alapú is. Az a baj, hogy ebben a kérdésben hatalmas politikai és gazdasági, vagyis hatalmi egymásnak feszülés alakult ki, és aligha várható konszenzus a két ellentéstes véleményű tábor között...

  • @ivanborik8326
    @ivanborik8326 8 місяців тому +2

    Nagyon szellemesek ezek az eloadások, szórakoztatóak és mégis rengeteg információ hangzik el...... Talán egy pici túlzás volt 1:10:35-nél, nem valószínu hogy vannak 4-5 tonnás vizilovak, inkább 1-2 kozott mozog a természetben, de tényleg veszélyesek, a négylábuak kozott talán csak a kutyának van tobb emberi áldozata, de ez ertheto is hiszen velunk élnek.

    • @lajosracz1952
      @lajosracz1952  8 місяців тому +5

      Köszönöm a megjegyzést, csekkoltam az infót, és lehet, hogy mindkettőnknek igaza van: "A közönséges víziló (Hippopotamus amphibius), mely az egyik legismertebb faj, általában 1,5-4,5 tonna közötti súlyú, bár a nagyobb egyedek akár az 5 tonnát is meghaladhatják. A kisebb faj, a törpe víziló (Choeropsis liberiensis vagy Hexaprotodon liberiensis) kisebb termetű, és általában csak 180-275 kilogramm közötti súlyú. "

  • @sandorgyenge5600
    @sandorgyenge5600 6 місяців тому

    Aetius nem nyerte meg a Katalauni csatát. Az hogy Atilla szekértaborba vonult nem visszavonulást jelentette. Az egy sztyeppei taktika volt... egyesek szerint legalább is. Amúgy ha jól emlékszek nem sokkal a 'vesztett' csata után Atilla eljutott Róma falai alá. A vesztesek nem szoktak a győztes fővárosa alá vonulni. Persze én nem vagyok történész. Egyesek szerint csata sem volt...

    • @tamasvari7015
      @tamasvari7015 6 місяців тому

      Azért mert valaki csatát veszít, az nem jelenti azt h a háborút is elveszíti. Szívesen