Wzorowo! Nowa seria złączek Wago zajmuje jeszcze mniej miejsca. Tak powinny wyglądać wszystkie połączenia. Wszystko jest czytelne i przejrzyste. Przewody łatwo rozpiąć i na nowo spiąć jeśli jest taka potrzeba. Od lat stosuje tego rodzaju łączenia i nakłaniam innych. Super!
Nie wielu tak potrafi.... Krew mnie zalewa jak elektryk z 30 letnim stazem upycha przewody na hama. A tu pelna profeska 👍. I pozdro dla tych, ktorzy tak robia.😉😊
Stosujemy oryginalne wago z powodzeniem od 4 lat w obwodach z zabezpieczeniem B16. Jeśli przewód jest odizolowany prawidłowo i prawidłowo włożony do złączki to nie ma mowy o jakiejkolwiek awarii.
Pracuje od wielu lat w Szwecji. Te kostki tutaj to standard. Byłem na targach elektrycznych i widziałem jak testowali. Przepuszczany był prąd po przewodach 1,5 mm o dużo wyższym natężeniu od tego do jakich się go stosuje. tak samo z 2,5 jeszcze wyższe natężenie i nic kompletnie. Jeżeli kupuje się oczywiście oryginał. wiem jak wykonane są styki w tych kostkach i powierzchnia przewodzenia jest naprawdę duża. Od 7 lat żadnej kostki nie musiałem wymieniać.
No widzisz. A u mnie pan "elektryk z uprawnieniami" tak poprawił połączenia w puszce w kuchni, że po dwóch miesiącach się tam zaczęło topić, aż w końcu zadymiło. Dosłownie dwa przewody na krzyż miał do połączenia, bo to było TN-C, bez ochronnego. Oczywiście, połączenia wykonał ww. złączką. Pogoniłem więc dziada w cztery wiatry a instalację, już nową, w całym mieszkaniu, od podstaw, zrobiłem sam, choć gówno ze mnie nie elektryk.
Może i ładnie wyglada, i w zasadzie na ładności sie kończy, duże obciążenia rzędu kilku kW realizować jest najlepiej kablami gietkimi (linka) a konce skrecić z odpowiednim zapasem i dodatkowo takie polaczenie pocynować tzn zlutować.
Tak masz rację tez nie mam z originalem problemu. Rozumiem też tych którzy narzekają bo niejednokrotnie mam nieprzyjemności demontowac złączki z hipermarketów gdzie rozpadają się one w rękach.
panowie cała europa pracuje na wago , robiłem we francji robiłem w niemczech ,nie wyobrażam sobie by elektryk łączył inaczej szczególnie wtedy jak ma kilka set czy kilka tysięcy puszek do połączenia
niestety ale mylisz się kolego "Robert Paluszek" testowałem ostatnio złączki WAGO oczywiście te oryginalne i po przepuszczeniu prądu około 25-30 A na zestawie: 2M przewodu 2,5mm2 - złączka WAGO - i kolejne 2M przewodu 2,5mm2 okazało się że z przewodów zostały same druty bo izolacja się stopiła a złączka była nienaruszona
roboczy test Kolego jak mozna przepuscic prad 30A przewodem 2.5mm2?To taki absurd jak proba wyciagania cieżarowki przy pomocy sznurka rolniczego. Zaden przewod nie wytrzyma jesli jest przeciążony kilkukrotnie
roboczy test Pani Natalia dobrze napisała :D A co ciekawe... skoro osłony przewodów instalacyjnych uległy ZNISZCZENIU to jakim cudem złączka vago, która była narażona na to samo przeciążenie, nie została w żaden sposób uszkodzona skoro tworzywo z jakiego jest zbudowana jej obudowa topi się tak samo jak izolacja ;p Wiem bo sprawdzałem na oryginalnej vago i przy "grzaniu" przewodu 2,5mm' aż zeszła z niego otulina, łączka uległa uszkodzeniu poprzez przytopienie plastiku który wewnątrz trzyma sprężynujący metal zacinki do tego stopnia że kabel wypadł :) aż żałuje że tego nie nagrałem :D
Robert Paluszek niestety ale praw fizyki nieda sie oszukac i kazdy operator dzwigu wie o tym ze stalowa lina nsrednicy 10mm nie jest w stanie podniesc ciezaru tysiaca ton rolnik wie ze ciagnik mocy 50km nie jest wstanie obslugiwac maszyny ktora sama wazy kilka ton. Ale wychodzi na to ze polski elektryk z zawodu kucharz lub kelner wie ze mimo wysokiej temperatury przewodow na ktorych plonie izolacja zlaczka wago pozostanie nieuszkodzona. To cos w stylu opowiesci moj golf wytrzymal pol miliona km bez zadnej awari tylko nocami jak nikt nie widzial wymienilem w nim 3 razy silnik
+roboczy test jakies brednie kolega pisze taki prad nie odbarwi nawet izolacji nie mowiac o wytopieniu zyl chyba ze kolega zrobil tym przewodem zwarcie spawarce i myli rzad wielkosci o jedno zero nie 20 - 30 A tylko 200-300A . Co do możliwości obciążalności przewodów to w skrocie: 3x1,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 19A 4,4kW jako elektrycy w instalacjach domowych zabezpieczamy na max 16 A 3x2,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 37A 8,5 kW taki przewod zabezpieczamy na 20 A lub 25A A to z literatury do odnalezienia w google dla przewodu 1,5mm to sa warunki robocze nie niszczace!!! Dla przewodów o o przekroju 1,5mm2 i typowej temperaturze otoczenia 30 stopni C Sposób ułożenia A1 - Iz =14,5A Sposób ułożenia A2 - Iz =14A Sposób ułożenia B1 - Iz =17,5A Sposób ułożenia B2 - Iz =16,5A Sposób ułożenia C - Iz =19,5A Sposób ułożenia D - Iz =22A wiec jak 30 A uszkodzilo w taki sposob 2,5mm^2 ze zostaly same druty ? brednie czyste wyssane z palca brednie 1 mm 2 miedzi wytrzymuje z zapasem 10 A nie osiagajac maksymalnej roboczej temperatury przyjmujac normalne warunki mieszkaniowe i odleglosci nazwijmy to domowe do 20 - 30 m. co do wago problemem sa podrobki w ktorych blaszka nie jest bimetaliczna ktora pod wplywem temp jescze mocniej dosiska przewodnik tylko ze stali sprezynowej naktora temperatura wplywa tak ze traci ona zupelnie swoja sprezystosc i staje sie plastyczna (podgrzejcie zapalniczka sprezynke z dlugopisu to zobaczycie jak bedzie po tym zabiegu). bylem na pokazach w elektrycznym laboratorium badawczym PSP w Czestochowej i na wlasne oczy widzialem palone kable, zlaczki , wyplywajace mosiezne laczniki ze srobkami z plastikowych kostek polaczeniowych i wiele innych rzeczy i pamietam przy jakich pradach sie to dzialo. i nie dam sobie wmowic ze 2,5kwadrat po 30 amperach staci izolacje ani panu ani tej madrej pani.
gniazda ? Oczywiście że wago może być . Ale mówimy o wago a nie o jakiś kiepskich podróbkach . 25 a w zupełności wytrzyma i tu nie ma o czym debatować .
Złączki tego typu do gniazdek bym nie dał, ale do oświetlenia w sam raz. Tak na chłopski rozum to we włączniku światła styki też nie są jakoś mocno dociśnięte.
grubyOlsztyn natomiast opinie tego typu wygłaszają tylko osoby niedouczone, które coś tam od sąsiada Wieśka coś tam zasłyszały, w życiu natomiast fachowej literatury nie miały w ręku, a przede wszystkim nie miały styczności z wykonywaniem takich prac. Podobne rozwiązania stosuje się na zachodzie od lat i nic się z tym nie dzieje. Popieram autora filmiku, aby zrobić to dobrze trzeba mieć odpowiednie narzędzia i trochę wprawy.
+dinek3002 Popieram. A złączki do lamp w których z jednej strony mamy otwór na przewód giętki do przekroju 2.5 mm kw a z drugiej dwa otwory na drut do przekroju 2.5 mm kw skracają czas montażu lampy o 80 procent. Po budowlanemu - na chuj się mnie pierdolić z tym śrubokrętem.
Fakt, fajna sprawa ale pod warunkiem że do łączenia obwodów o małym natężeniu mocy ponieważ styk w tych kostkach jest kiepskawy. Fajne do łączenia lamp itp ale gniazdka tylko skręcane kostki, nie grzeją się tak jak Wago i mają większe pole styku co podnosi wytrzymałość połączenia a wcale nie oznacza "brzydkiego montażu" :)
czysta fizyka - przy większej powierzchni styku prąd przepływa swobodniej prosty przykład: silnik 10KW na przewodzie 1mm' to grzałka z przewodu, a na przewodzie 2,5mm' to już nie. Po prostu mniejszy styk mniej uniesie więc się zacznie grzać to jest kłopot z Vago bo ogólnie to Vago jest fajnym pomysłem ale do światła, gniazdka nigdy na vago. Widziałem wypalone vago przy przewodach 2.5 przy gniazdku gdzie był tylko czajnik bezprzewodowy i krawędzie były wypalone - po prostu za mała powierzchnia styku
natalia jakas To był tylo przykład żeby, może dość drastycznie, pokazać jak ma się powieżchnia-przekrój przewodnika do obciążenia. Połączenie skręcone w kostce ma większą powieżchnię styku niż ostrze zacinajace w vago stąd stąd brak możliwości przenoszenia dużego prądu :) Pani Natalio, proszę mi pokazać gdzie w profesjonalnie wykonanej maszynie która ma bezawaryjnie pracować wiele lat jest wykorzystana łączka typu vago a gdzie kostki łączeniowe :) Nie umniejszam możliwośći vago ale instalacja gniazdek sieciowych i miejsc poboru większego natężenia prądu nidy nie były, nie są i nie powinny być montowane tego typu złączkami a łącznikami o dużej powieżchni kontaktu z przewodnikiem jak kostki łączeniowe :) Tam gdzie ma być porządnie zrobione nie stosuje się "szybko złączek" tylko "porządno złączki" :D
Ty sebek a kiedy ty ukonczysz jakas szkole o profilu elektrycznym ktora ci da uprawnienia do wykonywania tego zawodu? Bo jak narazie to masz cale mnostwo kwitow na balony .
Złączki WAGO są dobre jesli nie ma zwarć w instalacji. Czyli do mieszkań, bloków i innych pedancików. W normalnym domu facet z jajami robi różne eksperymenty i WAGO szybko sie wypala. Kawałek sprężystej blaszki ma służyć latami? Raczej pomagać leniwym elektrykom którzy biorą dużą kasę za byle fuszerkę.
Michal Moto Zgadzam się :D Ja od lat używam elementów zaciskanych jak kostki łączeniowe i świetnie sypiam bo wiem że mi nic nie wypadnie z łączki jak ktoś podepnie 3 czajniki bezpirzewodowe w przypływie inteligencji pod jedno gniazdko :D
Robert Paluszek, od podłączenia trzech czajników pod jedno gniazdko powinien użytkownika powstrzymać wyłącznik nadprądowy. Widzę to usilne próby przekonania wszystkich, że listwa zaciskowa jest lekiem na wszystkie niedoskonałości instalacji. Wago deklaruje dla złączek tego typu obciążalność 16A, czyli ~3,5kW, w zależności od charakteru odbiornika (oczywiście mowa o złączkach MARKI wago, a nie a'la wago z leroy merlin). I jakoś dziwnym trafem maksymalny prąd znamionowy jednofazowych gniazd ogólnego przeznaczenia to też 16A - więc opowiadania o piętnastu czajnikach w jednym gniazdku są wyssane z palca.
***** Nikt nie mówił o 15 :D bo sam kabel by nie wydolił a już nie mówię o połączeniach :D Chodziło mi o to że jak ktoś wpadnie na taki poryty pomysł i podłączy np własnie 3 czajniki to styk zacinany(wago) pod wpływem dużego pradu udarowego może się przypalić ze względu ma małą powieżchnię styku a co za tym idzie mniejszą odporność na udary pradowe. A fakt faktem instalacja powinna być tak dobrana żeby zabezpieczenie wywaliło :D no ale jak sobie przeciętny kowalski sam wynienia bezpieczniki z 16 np na 25 bo mu wybija jak włączy 3 czajniki to trzeba mu utrudnic życie i uniemożliwić takie łatwe spalenie całej chałupy :D
Robert Paluszek, czajnik jest odbiornikiem rezystancyjnym, więc przy jego załączaniu nie występują żadne udary prądowe. Prąd na rezystancji zawsze jest zgodny w fazie z napięciem. A co do wymiany bezpieczników przez przeciętnego Kowalskiego, to równie dobrze można mu całą instalację wykonać przewodem 5x16, tak na wszelki wypadek, gdyby go naszło i wymienił zabezpieczenia z 16 na 63A. Poza tym, wykonując instalację najlepiej zaplombować rozdzielnicę. Jak użytkownik zerwie plombę i będzie gmerał w zabezpieczeniach, to sam będzie sobie winien.
Wzorowo! Nowa seria złączek Wago zajmuje jeszcze mniej miejsca. Tak powinny wyglądać wszystkie połączenia. Wszystko jest czytelne i przejrzyste. Przewody łatwo rozpiąć i na nowo spiąć jeśli jest taka potrzeba. Od lat stosuje tego rodzaju łączenia i nakłaniam innych. Super!
Nie wielu tak potrafi.... Krew mnie zalewa jak elektryk z 30 letnim stazem upycha przewody na hama. A tu pelna profeska 👍. I pozdro dla tych, ktorzy tak robia.😉😊
Stosujemy oryginalne wago z powodzeniem od 4 lat w obwodach z zabezpieczeniem B16. Jeśli przewód jest odizolowany prawidłowo i prawidłowo włożony do złączki to nie ma mowy o jakiejkolwiek awarii.
+Sebastian Kostka
Zastanawiam się jak źle włożyć przewód do złączki ? PS: Lepiej na skrętkę...
+Monii sz wpychac można różnie 😈... przewód może być krzywy albo nie wpychac do końca.
Widziałem jak koleś podłączył od tyłu przewód w otwór gdzie wkłada się sondę:v
A jest różnica w zabezpieczeniu? Czy 16 czy 10 czy 25A wago się stosuje... Tak myślę..
Wielki szacun za długie przewody!
Pracuje od wielu lat w Szwecji. Te kostki tutaj to standard. Byłem na targach elektrycznych i widziałem jak testowali. Przepuszczany był prąd po przewodach 1,5 mm o dużo wyższym natężeniu od tego do jakich się go stosuje. tak samo z 2,5 jeszcze wyższe natężenie i nic kompletnie. Jeżeli kupuje się oczywiście oryginał. wiem jak wykonane są styki w tych kostkach i powierzchnia przewodzenia jest naprawdę duża. Od 7 lat żadnej kostki nie musiałem wymieniać.
+Paweł K to jest kostka z atestem na 32A tak więc można. www.storel.se/klammor/wago-773-3x6-toppklamma-rod/product/1440988
No widzisz. A u mnie pan "elektryk z uprawnieniami" tak poprawił połączenia w puszce w kuchni, że po dwóch miesiącach się tam zaczęło topić, aż w końcu zadymiło. Dosłownie dwa przewody na krzyż miał do połączenia, bo to było TN-C, bez ochronnego. Oczywiście, połączenia wykonał ww. złączką. Pogoniłem więc dziada w cztery wiatry a instalację, już nową, w całym mieszkaniu, od podstaw, zrobiłem sam, choć gówno ze mnie nie elektryk.
Może i ładnie wyglada, i w zasadzie na ładności sie kończy, duże obciążenia rzędu kilku kW realizować jest najlepiej kablami gietkimi (linka) a konce skrecić z odpowiednim zapasem i dodatkowo takie polaczenie pocynować tzn zlutować.
Tak masz rację tez nie mam z originalem problemu. Rozumiem też tych którzy narzekają bo niejednokrotnie mam nieprzyjemności demontowac złączki z hipermarketów gdzie rozpadają się one w rękach.
panowie cała europa pracuje na wago , robiłem we francji robiłem w niemczech ,nie wyobrażam sobie by elektryk łączył inaczej szczególnie wtedy jak ma kilka set czy kilka tysięcy puszek do połączenia
niestety ale mylisz się kolego "Robert Paluszek" testowałem ostatnio złączki WAGO oczywiście te oryginalne i po przepuszczeniu prądu około 25-30 A na zestawie: 2M przewodu 2,5mm2 - złączka WAGO - i kolejne 2M przewodu 2,5mm2 okazało się że z przewodów zostały same druty bo izolacja się stopiła a złączka była nienaruszona
roboczy test Kolego jak mozna przepuscic prad 30A przewodem 2.5mm2?To taki absurd jak proba wyciagania cieżarowki przy pomocy sznurka rolniczego.
Zaden przewod nie wytrzyma jesli jest przeciążony kilkukrotnie
roboczy test Pani Natalia dobrze napisała :D
A co ciekawe... skoro osłony przewodów instalacyjnych uległy ZNISZCZENIU to jakim cudem złączka vago, która była narażona na to samo przeciążenie, nie została w żaden sposób uszkodzona skoro tworzywo z jakiego jest zbudowana jej obudowa topi się tak samo jak izolacja ;p Wiem bo sprawdzałem na oryginalnej vago i przy "grzaniu" przewodu 2,5mm' aż zeszła z niego otulina, łączka uległa uszkodzeniu poprzez przytopienie plastiku który wewnątrz trzyma sprężynujący metal zacinki do tego stopnia że kabel wypadł :) aż żałuje że tego nie nagrałem :D
Robert Paluszek
niestety ale praw fizyki nieda sie oszukac i kazdy operator dzwigu wie o tym ze stalowa lina nsrednicy 10mm nie jest w stanie podniesc ciezaru tysiaca ton rolnik wie ze ciagnik mocy 50km nie jest wstanie obslugiwac maszyny ktora sama wazy kilka ton.
Ale wychodzi na to ze polski elektryk z zawodu kucharz lub kelner wie ze mimo wysokiej temperatury przewodow na ktorych plonie izolacja zlaczka wago pozostanie nieuszkodzona.
To cos w stylu opowiesci moj golf wytrzymal pol miliona km bez zadnej awari
tylko nocami jak nikt nie widzial wymienilem w nim 3 razy silnik
natalia jakas Coraz bardziej Panią lubię :D
Lepiej bym tego nie ujął no ale cóż, czym że są nieznaczące prawa fizyki przy prawach reklamy :D
+roboczy test jakies brednie kolega pisze taki prad nie odbarwi nawet izolacji nie mowiac o wytopieniu zyl chyba ze kolega zrobil tym przewodem zwarcie spawarce i myli rzad wielkosci o jedno zero nie 20 - 30 A tylko 200-300A .
Co do możliwości obciążalności przewodów to w skrocie:
3x1,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 19A 4,4kW jako elektrycy w instalacjach domowych zabezpieczamy na max 16 A
3x2,5 nie narażony na warunki działania słońca ma max 37A 8,5 kW taki przewod zabezpieczamy na 20 A lub 25A
A to z literatury do odnalezienia w google dla przewodu 1,5mm to sa warunki robocze nie niszczace!!!
Dla przewodów o o przekroju 1,5mm2 i typowej temperaturze otoczenia 30 stopni C
Sposób ułożenia A1 - Iz =14,5A
Sposób ułożenia A2 - Iz =14A
Sposób ułożenia B1 - Iz =17,5A
Sposób ułożenia B2 - Iz =16,5A
Sposób ułożenia C - Iz =19,5A
Sposób ułożenia D - Iz =22A
wiec jak 30 A uszkodzilo w taki sposob 2,5mm^2 ze zostaly same druty ? brednie czyste wyssane z palca brednie 1 mm 2 miedzi wytrzymuje z zapasem 10 A nie osiagajac maksymalnej roboczej temperatury przyjmujac normalne warunki mieszkaniowe i odleglosci nazwijmy to domowe do 20 - 30 m.
co do wago problemem sa podrobki w ktorych blaszka nie jest bimetaliczna ktora pod wplywem temp jescze mocniej dosiska przewodnik tylko ze stali sprezynowej naktora temperatura wplywa tak ze traci ona zupelnie swoja sprezystosc i staje sie plastyczna (podgrzejcie zapalniczka sprezynke z dlugopisu to zobaczycie jak bedzie po tym zabiegu).
bylem na pokazach w elektrycznym laboratorium badawczym PSP w Czestochowej i na wlasne oczy widzialem palone kable, zlaczki , wyplywajace mosiezne laczniki ze srobkami z plastikowych kostek polaczeniowych i wiele innych rzeczy i pamietam przy jakich pradach sie to dzialo. i nie dam sobie wmowic ze 2,5kwadrat po 30 amperach staci izolacje ani panu ani tej madrej pani.
Chciałbym zobaczyć jak łączy 5 przewodów 5x2,5 :)
Hmm świetny montaż, spróbuję w ten sposób zaskoczyć chłopaków u siebie :)
gniazda ? Oczywiście że wago może być . Ale mówimy o wago a nie o jakiś kiepskich podróbkach . 25 a w zupełności wytrzyma i tu nie ma o czym debatować .
Złączki tego typu do gniazdek bym nie dał, ale do oświetlenia w sam raz. Tak na chłopski rozum to we włączniku światła styki też nie są jakoś mocno dociśnięte.
Jaka nutka ? Proszę o odpowiedź.
Wago é um ótimo produto. 🇧🇷
pieknie lecz wago daje sie "kapeluszem do gory" nie otworem do gory jak u Ciebie (zalanie woda) pozdro
Jakby te przewody w kółko uwinąć to też będzie dobrze ? nie zawsze w puszce jest tyle miejsca co tutaj :D
bravo bel lavoro.
Wago-złączki dla pozerów i leniwych osób.
grubyOlsztyn natomiast opinie tego typu wygłaszają tylko osoby niedouczone, które coś tam od sąsiada Wieśka coś tam zasłyszały, w życiu natomiast fachowej literatury nie miały w ręku, a przede wszystkim nie miały styczności z wykonywaniem takich prac. Podobne rozwiązania stosuje się na zachodzie od lat i nic się z tym nie dzieje. Popieram autora filmiku, aby zrobić to dobrze trzeba mieć odpowiednie narzędzia i trochę wprawy.
+dinek3002 Popieram. A złączki do lamp w których z jednej strony mamy otwór na przewód giętki do przekroju 2.5 mm kw a z drugiej dwa otwory na drut do przekroju 2.5 mm kw skracają czas montażu lampy o 80 procent. Po budowlanemu - na chuj się mnie pierdolić z tym śrubokrętem.
Fakt, fajna sprawa ale pod warunkiem że do łączenia obwodów o małym natężeniu mocy ponieważ styk w tych kostkach jest kiepskawy. Fajne do łączenia lamp itp ale gniazdka tylko skręcane kostki, nie grzeją się tak jak Wago i mają większe pole styku co podnosi wytrzymałość połączenia a wcale nie oznacza "brzydkiego montażu" :)
-Znasz zjawisko płynięcia miedzi?
-życzę szczęścia przy skręcaniu zwykłych kostek, szkoda czasu i nerwów
-dlaczego twierdzisz iż wago się grzeje?
czysta fizyka - przy większej powierzchni styku prąd przepływa swobodniej prosty przykład:
silnik 10KW na przewodzie 1mm' to grzałka z przewodu, a na przewodzie 2,5mm' to już nie.
Po prostu mniejszy styk mniej uniesie więc się zacznie grzać to jest kłopot z Vago bo ogólnie to Vago jest fajnym pomysłem ale do światła, gniazdka nigdy na vago.
Widziałem wypalone vago przy przewodach 2.5 przy gniazdku gdzie był tylko czajnik bezprzewodowy i krawędzie były wypalone - po prostu za mała powierzchnia styku
Robert Paluszek silnik 10KW zasilany przewodem2,5mm2?od kiedy i gdzie sie takie przekroje stosuje?No chyba ze silnik 1,,,0 KW to sie zgodze
natalia jakas To był tylo przykład żeby, może dość drastycznie, pokazać jak ma się powieżchnia-przekrój przewodnika do obciążenia.
Połączenie skręcone w kostce ma większą powieżchnię styku niż ostrze zacinajace w vago stąd stąd brak możliwości przenoszenia dużego prądu :) Pani Natalio, proszę mi pokazać gdzie w profesjonalnie wykonanej maszynie która ma bezawaryjnie pracować wiele lat jest wykorzystana łączka typu vago a gdzie kostki łączeniowe :)
Nie umniejszam możliwośći vago ale instalacja gniazdek sieciowych i miejsc poboru większego natężenia prądu nidy nie były, nie są i nie powinny być montowane tego typu złączkami a łącznikami o dużej powieżchni kontaktu z przewodnikiem jak kostki łączeniowe :) Tam gdzie ma być porządnie zrobione nie stosuje się "szybko złączek" tylko "porządno złączki" :D
natalia jakas Dzieląc 10kW przez 1.73 i przez 400V wychodzi ok. 14,5A. Czyli przekrój 2.5mm2 powinien wystarczyć :)
Very well done and very tidy :)
pięknie ale trzeba było się z tym tyle pierdolić :)
ua-cam.com/video/9EDSfAi2iUY/v-deo.html
Dolewam oliwy do ognia.
Conector top
Piękne
Ty sebek a kiedy ty ukonczysz jakas szkole o profilu elektrycznym ktora ci da uprawnienia do wykonywania tego zawodu? Bo jak narazie to masz cale mnostwo kwitow na balony .
Bo nie muszę
like for the music theme
Złączki WAGO są dobre jesli nie ma zwarć w instalacji. Czyli do mieszkań, bloków i innych pedancików.
W normalnym domu facet z jajami robi różne eksperymenty i WAGO szybko sie wypala.
Kawałek sprężystej blaszki ma służyć latami?
Raczej pomagać leniwym elektrykom którzy biorą dużą kasę za byle fuszerkę.
widać że na akord nigdy nie robił
Nie ma to jak robić elektryke na akord a potem nie spać po nocach :D
Michal Moto Zgadzam się :D Ja od lat używam elementów zaciskanych jak kostki łączeniowe i świetnie sypiam bo wiem że mi nic nie wypadnie z łączki jak ktoś podepnie 3 czajniki bezpirzewodowe w przypływie inteligencji pod jedno gniazdko :D
Robert Paluszek, od podłączenia trzech czajników pod jedno gniazdko powinien użytkownika powstrzymać wyłącznik nadprądowy. Widzę to usilne próby przekonania wszystkich, że listwa zaciskowa jest lekiem na wszystkie niedoskonałości instalacji. Wago deklaruje dla złączek tego typu obciążalność 16A, czyli ~3,5kW, w zależności od charakteru odbiornika (oczywiście mowa o złączkach MARKI wago, a nie a'la wago z leroy merlin). I jakoś dziwnym trafem maksymalny prąd znamionowy jednofazowych gniazd ogólnego przeznaczenia to też 16A - więc opowiadania o piętnastu czajnikach w jednym gniazdku są wyssane z palca.
***** Nikt nie mówił o 15 :D bo sam kabel by nie wydolił a już nie mówię o połączeniach :D Chodziło mi o to że jak ktoś wpadnie na taki poryty pomysł i podłączy np własnie 3 czajniki to styk zacinany(wago) pod wpływem dużego pradu udarowego może się przypalić ze względu ma małą powieżchnię styku a co za tym idzie mniejszą odporność na udary pradowe.
A fakt faktem instalacja powinna być tak dobrana żeby zabezpieczenie wywaliło :D no ale jak sobie przeciętny kowalski sam wynienia bezpieczniki z 16 np na 25 bo mu wybija jak włączy 3 czajniki to trzeba mu utrudnic życie i uniemożliwić takie łatwe spalenie całej chałupy :D
Robert Paluszek, czajnik jest odbiornikiem rezystancyjnym, więc przy jego załączaniu nie występują żadne udary prądowe. Prąd na rezystancji zawsze jest zgodny w fazie z napięciem. A co do wymiany bezpieczników przez przeciętnego Kowalskiego, to równie dobrze można mu całą instalację wykonać przewodem 5x16, tak na wszelki wypadek, gdyby go naszło i wymienił zabezpieczenia z 16 na 63A. Poza tym, wykonując instalację najlepiej zaplombować rozdzielnicę. Jak użytkownik zerwie plombę i będzie gmerał w zabezpieczeniach, to sam będzie sobie winien.
chujowa muzyka jest chujowa
Jak puszki to tylko lutowanie