O co chodzi w Manifeście Agile?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Tym odcinkiem zaczynamy nową serię poświęconą metodykom zwinnym. Na początek krótko o Manifeście Agile. Nie pierwszej, ale bardzo ważnej inicjatywie podjętej na początku XXI wieku.
    Odwiedź także:
    -- Portal Jakość zarządzania -- wawak.pl

КОМЕНТАРІ • 7

  • @sebon11
    @sebon11 2 роки тому

    Kozacki materiał

  • @sebtrzeciak
    @sebtrzeciak 6 років тому

    Profesjonalnie, rzeczowo, zrozumiale - przyjemnie się słucha :) A może coś w temacie tego jak zmusić klienta do współpracy to chyba zawsze największy problem ;)

    • @JakoscZarzadzania
      @JakoscZarzadzania  6 років тому

      Klient zwykle nie ma czasu. :-) Są różne podejścia do tego, ale uniwersalnego rozwiązania chyba nikt nie wymyślił. Postaram się coś o tym opowiedzieć.

  • @PaweUrban
    @PaweUrban 6 років тому

    Cześć Sławku, bardzo fajnie, że w końcu poruszyłeś tematy bliskie mojemu zawodowemu sercu :)
    Nie zgodzę się z Tobą, że metodyki zwinne stosujemy w małych i średnich projektach. Wiele firm na świecie z powodzeniem stosuje je w olbrzymich projektach, zyskując na elastyczności dostarczanego produktu. Przykładem może być samolot Gripen produkowany przez Saab, warto poczytać, co udało im się osiągnąć. Wiele dużych projektów, nawet z sektora zamówień publicznych powstawało w oparciu o Scrum.
    Mam wrażenie, że analogia do dostarczonej "instrukcji do oprogramowania" też nie jest do końca trafiona. Ja rozumiem ten punkt Manifestu, jako coś, co ma prowadzić do dostarczenia przytostu jak najszybciej, aby móc go zweryfikować. Skupienie nad tworzeniem dokumentacji, opisującej produkt w najmniejszych szczegółach, przed jego wytworzeniem może zabrać cenny czas. Drugą kwestią jest to, że w zmieniającym się środowisku, taka dokumentacja szybko przestaje być aktualna.
    Zgadzam się z tym, że nie ma co stosować Agile na siłę do wszystkiego. Powodzenia i czekam na więcej materiałów :)

    • @JakoscZarzadzania
      @JakoscZarzadzania  6 років тому

      Dzięki za komentarz. Ja się dopiero rozkręcam. ;-) Będzie LeSS, SAFe i inne podejścia. Pytanie na ile one są jeszcze zwinne.
      Zasadę dotyczącą dokumentacji faktycznie można rozumieć na kilka sposobów, niektórzy interpretują ją np. poprzez komentowanie kodu (a dokładnie zakaz komentowania).

    • @PaweUrban
      @PaweUrban 6 років тому

      Można, jednak to rola scrum mastera lub szkoleń, żeby dobrze zrozumieć o co tak na prawdę w poszczególnych elementach chodzi. Zapraszam na bloga mojej narzeczonej, jeśli chcesz poczytać o elementach scruma w odniesieniu do badań naukowych, nazywa się Scientific Agile www.scientificagile.com/

    • @JakoscZarzadzania
      @JakoscZarzadzania  6 років тому

      Fajny blog. :-)