Én is fegyverkovács leszek.Nagyon készülök rá,minden szabadidőmet rászánom,fejlődök ahogyan tudok.Fél éve kezdtem csak el foglalkozni ezzel a számomra gyönyörű szakmával.Egyszerűen élvezem csinálni,gyakorolni.
9 років тому+5
Csak gratulálni tudok ehhez a szakmához és kitartáshoz. Nagyon remélem, hogy lesz olyan fiatal akinek át lehet majd adni ezt a tudást és hagyományt.
+Győző Kiss Én lennék a legboldogabb, ha tanulhatnék.... Sajnos a családunkban nincsenek és nem is voltak kovácsok. Engem viszont nagyon érdekel. Igaz 13 éves vagyok....kaptam anyukámtól egy üllőt és mindent püfölök amit érek. Sok szakfilmet kerestem és néztem végig a neten , de igazából egy olyan mestert keresek akitől tudnék tanulni tanulósegédként. Tudom, hogy még nagyon fiatal vagyok, de nagyon szeretem. Anyukámékat már kiakasztottam, mert őket ez annyira nem hozza lázba. Keresek és nem adom fel...
+Levente Tóth merrefelé laksz? Érdemes lenne felkeresned a környéken lévő valamelyik népművészeti egyesületet, hátha akad a tagok között kovács is. De ha nincs, szerintem akkor is tudnak segíteni, hogy merre érdemes tovább kutakodnod. Mert ha nem is sokan, de országszerte akadnak kovácsok - nálunk a megyében (Fejér) pl évenként tartanak országos késes és fegyverkovács -- találkozót, és bizony jönnek a mesterek... Én bízom benne, hogy sikerrel jársz! :)
Tisztelt mester ,szeretném megkérdezni mit tegyek az ujonan vett polirozo korongal milyen féle kezelést alkalmazzak a korongon hogy ne szedje le a polirozo anyagot a fémröl.Köszönöm
Sajnos nem biztos, hogy tudok elég mértékű információval szolgálni, de megpróbálok Megeresztéskor az anyagot a nem túlizzított kohó fölött tartjuk, egységes ütemben mozgatva, hogy minden része ugyannyi ideig kapjon hőt. Arra is figyelj, hogy ha például kést akarsz csinálni, sosem az élével lefelé, vagy lapjával rakod a kohó fölé, hanem a gerincével (esetleg kétélű kardoknál lapja is működhet vagy ha széles a penge, kicsit elfordíthatod). Így elkerülheted, hogy túlfűtsd az anyagot. Legbiztosabb módja, hogy tudd, mikor jó a penge, hogy az élen, esetleg nagyon közel az élszalaghoz szalmasárgává válik a fém. Ez olyan 200-220 Celsius fok körül megy végbe. Sajnos mivel csak hiányos tapasztalataim vannak e téren több információval nem tudtam szolgálni. De tisztelettel ajánlom, hogy mielőtt a leírtak alapján kezdenél bele, olvass még utána, hogy mik a pontos technikák. Ha nem megy, még mindig ott van a sütős módszer kisebb pengékre ;)
megeresztés , az a fekete izzáson történik kb. 600 - 650 fok körül , és a kemence , tűz , parázs mellett , tehát hőforrás közelében kell hagyni , kihűlni . eltarthat 1 napig is . nem szabad elkapkodni . nagyon változó lehet anyag nagyságától , széntartalmától . mondjuk egy késpenge nagyságú acél kieresztése csak egy pillanat , amikor elérte a fekete színt , már kész is .
Sziasztok! Sajnos, nagyon úgy néz ki, hogy ez az MMA-s csatorna magára van hagyva, semmire nem reagálnak az illetékesek. Legalább az eddigi hozzászólásokban feltett kérdésekre azért illene/illett volna valamit.... Pedig ezt írják: "Az MMA fő feladata, hogy elősegítse a magyar és az egyetemes kultúra értékeinek érvényesülését, megóvását, a magyar művészeti élet hagyományainak tiszteletét, új, értékes alkotások születését." Üdv.,
krisztian76 Ezzel lehet szúrni is, kicsit komolyabbra fordítva a dolgot a katanákat túlmisztifikálják. Ugyanis japánban az acél minősége nem volt túl jó, ebből következik, hogy többször át kellett kovácsolni a fémet így megtisztítva a salakanyagoktól, ezáltal homogenizálva is azt. Szintén a minőségi fém hiányára vezethető vissza, hogy a katanákat rétegekből építik fel, a kevesebb szén tartalmú vas lágyabb, így megfelel a nagy keménységű vágóél tokozására, és az ütések elnyelésére. Talán leegyszerüsítve a dolgot a japán kardok kikovácsolásához több munka és nagyobb odafigyelés volt szükséges mert az alapanyagok nem voltak olyan minőségűek mint európában, a befektett plusz munka és a hitvilág oda vezetett, hogy sokan különlegesnek kezdték vélni ezeket a kardokat, és az internet korában a "hülyeség" könnyedén megfertőz bárkit, főleg ha nem néz utána a dolgok valójának. A kérdésre érdemben válaszolva: ugyan azt tudják, eszközök a harcban, hogy mire használják őket pedig a harc stílusától függ, ugyanakkor egy katana kevésbé hasznos egy európai lovag kezében, míg egy európai kard nem felel meg egy szamuráj stílusának, a különböző harci kultúrák miatt.
Mert mit tud a japán katana ? Őszintén, arról is csak annyit tudunk amit a filmekben, meg itt a youtube-on láttunk. Egyébként egyetértek Sebestyén Imrével.
A szamurájok katanával vágtak ketté embereket(függőlegesen) :D Na jó talán csak vízszintesen, de akkor is! Szerintem annál jobb kard nincs. A katanában az a jó, hogy kilehet védeni a csapásait, ha téged támadnak meg vele pl az utcán xD Nézz utánna!
Azért nem árt tudni, hogy a filmbeli jelenetek NAGYON messze állnak a valóságtól. Én is szívesen megnéznék egy huszár - kontra- lovas szamuráj viadalt a valóságban, de erre már sohasem kerülhet sor. Úgy tudom a japánok valamikor megmérkőztek a mongolokkal a XV.-ik században és nagyon kikaptak....:(
@@TP-tl5dh regen nem volt koksz.a szenacelt sem azzal keszitik pl a japan tatara kohoban.de meg kell nezni Kovács András kardkovacs videoit.abban elmondja,hogy miert faszen.nem kokszolok.a faszen nekem jobb:-)
@@koresz35 Kovács András volt kollégám.Jól ismerem a munkásságát. Ő Japán kardokat készít,én a hagyomány őrzést viszem tovább. Más technológia. Mai napig kokszot használok,és fogok is.Ahány ház,annyi szokás. További szép napot.
Kulonleges embert igenyel ez a fajta szakma . Oszetett es szerintem ez mar tobb is mint szakma es muveszet . Gratulalok . Jo egesseget es sok sikert .
Jó egészséget kívánok mester! Büszke vagyok arra a kardra és a tőrre, amit ön készített nekem még ezelőtt 25 éve és azóta is jól szolgálnak engem. :)
Igazi muvesz es mesterember!!
17 éves fejjel már most tudom, hogy én kovács leszek.
Remélem csinálsz majd akkor egy ebony kardot ;)
én is :D tök menö :) katanát nehéz késziteni ?
@@colders9937 Hát igen elégge:) van amit hónapokig vagy akár évekig is készítenek, van tapasztalatom a kovácsolásban.
Nagyon jó gondolat ,egy nagyon szép szakma a kovácsolás .
Én is fegyverkovács leszek.Nagyon készülök rá,minden szabadidőmet rászánom,fejlődök ahogyan tudok.Fél éve kezdtem csak el foglalkozni ezzel a számomra gyönyörű szakmával.Egyszerűen élvezem csinálni,gyakorolni.
Csak gratulálni tudok ehhez a szakmához és kitartáshoz. Nagyon remélem, hogy lesz olyan fiatal akinek át lehet majd adni ezt a tudást és hagyományt.
+Győző Kiss
Én lennék a legboldogabb, ha tanulhatnék....
Sajnos a családunkban nincsenek és nem is voltak kovácsok. Engem viszont nagyon érdekel. Igaz 13 éves vagyok....kaptam anyukámtól egy üllőt és mindent püfölök amit érek. Sok szakfilmet kerestem és néztem végig a neten , de igazából egy olyan mestert keresek akitől tudnék tanulni tanulósegédként.
Tudom, hogy még nagyon fiatal vagyok, de nagyon szeretem. Anyukámékat már kiakasztottam, mert őket ez annyira nem hozza lázba.
Keresek és nem adom fel...
+Levente Tóth merrefelé laksz? Érdemes lenne felkeresned a környéken lévő valamelyik népművészeti egyesületet, hátha akad a tagok között kovács is. De ha nincs, szerintem akkor is tudnak segíteni, hogy merre érdemes tovább kutakodnod. Mert ha nem is sokan, de országszerte akadnak kovácsok - nálunk a megyében (Fejér) pl évenként tartanak országos késes és fegyverkovács -- találkozót, és bizony jönnek a mesterek...
Én bízom benne, hogy sikerrel jársz! :)
@@leventetoth7842 ugyan ebben a cipőben járok.
Jó napot! Tudnának adni egy elérhetőséget a Mester Úrhoz? Előre is köszönöm.
Tisztelt mester ,szeretném megkérdezni mit tegyek az ujonan vett polirozo korongal milyen féle kezelést alkalmazzak a korongon hogy ne szedje le a polirozo anyagot a fémröl.Köszönöm
Arra lennék kíváncsi, hogy szenes kohóban hogy történik a megeresztés? Leginkább a hőntartás?
Sajnos nem biztos, hogy tudok elég mértékű információval szolgálni, de megpróbálok
Megeresztéskor az anyagot a nem túlizzított kohó fölött tartjuk, egységes ütemben mozgatva, hogy minden része ugyannyi ideig kapjon hőt. Arra is figyelj, hogy ha például kést akarsz csinálni, sosem az élével lefelé, vagy lapjával rakod a kohó fölé, hanem a gerincével (esetleg kétélű kardoknál lapja is működhet vagy ha széles a penge, kicsit elfordíthatod). Így elkerülheted, hogy túlfűtsd az anyagot. Legbiztosabb módja, hogy tudd, mikor jó a penge, hogy az élen, esetleg nagyon közel az élszalaghoz szalmasárgává válik a fém. Ez olyan 200-220 Celsius fok körül megy végbe.
Sajnos mivel csak hiányos tapasztalataim vannak e téren több információval nem tudtam szolgálni. De tisztelettel ajánlom, hogy mielőtt a leírtak alapján kezdenél bele, olvass még utána, hogy mik a pontos technikák. Ha nem megy, még mindig ott van a sütős módszer kisebb pengékre ;)
megeresztés , az a fekete izzáson történik kb. 600 - 650 fok körül , és a kemence , tűz , parázs mellett , tehát hőforrás közelében kell hagyni , kihűlni . eltarthat 1 napig is . nem szabad elkapkodni . nagyon változó lehet anyag nagyságától , széntartalmától . mondjuk egy késpenge nagyságú acél kieresztése csak egy pillanat , amikor elérte a fekete színt , már kész is .
Hidán Csaba kitépi a maradék haját😀. Nem vércsatorna a kardon; nem a vér kifolyására való.
Sziasztok!
Sajnos, nagyon úgy néz ki, hogy ez az MMA-s csatorna magára van hagyva, semmire nem reagálnak az illetékesek. Legalább az eddigi hozzászólásokban feltett kérdésekre azért illene/illett volna valamit....
Pedig ezt írják:
"Az MMA fő feladata, hogy elősegítse a magyar és az egyetemes kultúra értékeinek érvényesülését, megóvását, a magyar művészeti élet hagyományainak tiszteletét, új, értékes alkotások születését."
Üdv.,
Azt szeretnem kerdezni hogy egy igy megmunkalt kard mit tud egy japan katanahoz kepest?
krisztian76 Ezzel lehet szúrni is, kicsit komolyabbra fordítva a dolgot a katanákat túlmisztifikálják. Ugyanis japánban az acél minősége nem volt túl jó, ebből következik, hogy többször át kellett kovácsolni a fémet így megtisztítva a salakanyagoktól, ezáltal homogenizálva is azt. Szintén a minőségi fém hiányára vezethető vissza, hogy a katanákat rétegekből építik fel, a kevesebb szén tartalmú vas lágyabb, így megfelel a nagy keménységű vágóél tokozására, és az ütések elnyelésére. Talán leegyszerüsítve a dolgot a japán kardok kikovácsolásához több munka és nagyobb odafigyelés volt szükséges mert az alapanyagok nem voltak olyan minőségűek mint európában, a befektett plusz munka és a hitvilág oda vezetett, hogy sokan különlegesnek kezdték vélni ezeket a kardokat, és az internet korában a "hülyeség" könnyedén megfertőz bárkit, főleg ha nem néz utána a dolgok valójának.
A kérdésre érdemben válaszolva: ugyan azt tudják, eszközök a harcban, hogy mire használják őket pedig a harc stílusától függ, ugyanakkor egy katana kevésbé hasznos egy európai lovag kezében, míg egy európai kard nem felel meg egy szamuráj stílusának, a különböző harci kultúrák miatt.
+krisztian76 Szerntem egy jó minőségű (pl. európai) kard használati értéke azonos egy jó minőségű katanáéval.
Mert mit tud a japán katana ? Őszintén, arról is csak annyit tudunk amit a filmekben, meg itt a youtube-on láttunk. Egyébként egyetértek Sebestyén Imrével.
A szamurájok katanával vágtak ketté embereket(függőlegesen) :D
Na jó talán csak vízszintesen, de akkor is! Szerintem annál jobb kard nincs. A katanában az a jó, hogy kilehet védeni a csapásait, ha téged támadnak meg vele pl az utcán xD Nézz utánna!
Azért nem árt tudni, hogy a filmbeli jelenetek NAGYON messze állnak a valóságtól. Én is szívesen megnéznék egy huszár - kontra- lovas szamuráj viadalt a valóságban, de erre már sohasem kerülhet sor. Úgy tudom a japánok valamikor megmérkőztek a mongolokkal a XV.-ik században és nagyon kikaptak....:(
Kard = egy éle van, Pallos = két éle van , Szablya = fok éle van , tudtommal teljesen mindegy milyen görbe és hol :)
@Balazs 16
Valamit "benéztem".
Szerintem nem is ide akartam írni...
Sorry.
Not bullshit...
🤔 😄😉
mondjuk nem kokszot kell használni, akkor nem ég ki az acélból a szén:-)
Pont,h a koksznak a leg jobb a hatàsfoka. A szén akkor ég ki,ha tùl van hevìtve az anyag,vagy minnél töbször van újrahasznosìtva. Üdv. Egy kovács.
@@TP-tl5dh regen nem volt koksz.a szenacelt sem azzal keszitik pl a japan tatara kohoban.de meg kell nezni Kovács András kardkovacs videoit.abban elmondja,hogy miert faszen.nem kokszolok.a faszen nekem jobb:-)
@@koresz35 Kovács András volt kollégám.Jól ismerem a munkásságát. Ő Japán kardokat készít,én a hagyomány őrzést viszem tovább. Más technológia. Mai napig kokszot használok,és fogok is.Ahány ház,annyi szokás. További szép napot.
Hurrá ! Végre nem katana !
ja... van olyan jó a szablya is.
De acélvért ellen nem jó semmire...
@@ironjohn Phalanx gépágyú ellen sem ér sokat. Akkor szar ahogy van.
@@matelabanc2516 A gépágyú meg nem ér semmit se az atombomba ellen. :333
@@ironjohn Az atombomba meg szart se ér a halálcsillag ellen! XD (Én nyertem).