Super odcinek, drobna poprawka w 52:37, stepowe ludy mają komponent wschodnioeuropejski (EHG), rodzimy na wschód od Wisły, a nie zachodni. Zachodni też mają ale to dopiero w okresie poźnym protoindoeuropejskim i w dużo mniejszym stopniu.
Tak, oczywiście. Skrót myślowy był i potem mi się skleiły w wypowiedzi dwie rzeczy. "Zachodni" => zachodni w stosunku do stepu. Chociaż oczywiście było to EHG i potem z rozpędu "zwesternowałem" to rozwijając nazwę... Dzięki za czujność!
Chyba próbowano. Tzn. z pewnością tym potopem próbuje się tłumaczyć obecność mitu o Potopie w wielu mitologiach świata, choć to wątpliwe, bo mit ten jest chyba mimo wszystko jeszcze starszy. Jeśli te wydarzenia związane z Morzem Czarnym rzeczywiście miały miejsce (chociaż szczegóły tego wydarzenia są mocno dyskutowane chyba nadal) to z pewnością miało to ogromny wpływ na ruchy ludności i ogólne "zamieszanie" w Eurazji. :)
@@krzysztofgutowski2050 O ile mi wiadomo do okolu 5500 BC Morze czarne było depresją - słodkowodne jezioro... Byłoby dziwne gdyby ludzie nie korzystały z takich warunków... Ślady archeologiczne są na wybrzeżu... National Geographic zorganizowało ekspedycje - wątpliwości były związane z odnalezionymi artefaktami... ale trudno grzebać w mule 100-200 m pod wodą ... Natomiast wszystko o czym teraz mówimy działo się "dookoła"...
@@krzysztofgutowski2050 pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_Ryana-Pitmana Na pewno było słodkowodne jezioro i wszystko o czym mówimy się działo dookoła... Czy mogłyby istnieć przyczyny, żeby ówcześni ludzi omijały z daleka...
Od kilku lat dywaguje się również teorię, że część ludzkich przodków pochodzi jednak z terenów, które teraz są Europą, a nie tylko z Afryki. Nowe skamieliny, nowe dowody... Zaledwie dwa dni temu wierzyliśmy, że słońce kręci się wokół ziemi, wczoraj Kopernik udowadniał, że jest inaczej, dziś o Koperniku mówią, że była kobietą i że Ziemia znów jest płaska, zatem strach pomyśleć, czego dowiemy się jutro, a jak pojutrze dolecimy na tego Marsa załogowcem, to znów się dowiemy, że nic nie wiemy 😅 Wybaczcie dygresję. Bardzo ciekawy odcinek, jak zawsze zresztą. Nawet dobrze, że odcinek wyszedł później, bo teraz zima, a tu wiosna na ekranie 😅 Pozdrawiam! 🌳 🌲 🐗 🌲 🌳
nie wiem co to za tłumaczenie, że języki anatolijskie to spokrewnione ale nie indoeuropejskie jak bez wątpliwości są to języki indoeuropejskie, konkretnie indoanatolijskie. I najwięcej o tym stepie jak najprawdopodobniej indoeuropejczycy zawędrowali tam z pn. mezopotamii, stąd wpierw wywędrowali do anatolii a potem za kaukaz na step.
Dzięki za komentarz. No właśnie staraliśmy się pokazać to, że termin "indoeuropejski" w wąskim znaczeniu to ten "classical IE", czyli etap już po odłączeniu się j. anatolijskich. Ten etap wcześniejszy to właśnie te indoanatolijski, a nawet proto-indoanatolijski. O tym szczegółowiej jest - jeśli dobrze pamiętam - w drugim odcinku. Kwestia tego, skąd się wzięli na stepie (że przez Kaukaz), oraz, że wywędrowali z Mezopotamii to odrębny temat i trochę już odbiegający od naszej perspektywy czasowej, ponieważ w momencie w którym wędrowali - jeśli tak założymy - z Mezopotamii do Anatolii to z pewnością nie mówili jeszcze ani "klasycznym" (czyli popodziałowym) IE, zatem pod znakiem zapytania stoi nazywanie ich Indoeuropejczykami w rozumieniu, które przyjeliśmy dla tej serii.
Jasne, tylko z tego co pamiętam z innego materiału na yt (kanał julilingo) to badania językowe wskazują na pokrewieństwo terminów związanych z rolnictwem między językami indoeuropejskimi, kaukaskimi i semickimi, co właśnie wskazuje, że te grupy musiały w odległej przeszłości zamieszkiwać podobny teren, stąd ta północna Mezopotamia. No i chyba ma to większy sens niż, to, że ze stepu wrócili i przeszli do anatolii, albo, że kolebka jest sama anatolia.
O tak! Jak najbardziej polecamy. Chociaż to trochę inny dobór tematów, inny sposób prezentacji i inny poziom szczegółowości niż nasze "wstępniaki", ale GM to klasa sama w sobie, jeśli chodzi o te tematy. :)
Na początku zacząłem się zastanawiać czy m.in o antropologii opowiada nam człowiek który odebrał jakieś wykształcenie z zakresu antropologii kulturowej?. I o archologii mowi człowiek który ma rzetelną wiedzę archeologiczną. Kolejne minuty niestety pozwoliły samemu sobie odpowiedzieć na te wątpliwości. Poziom dyletantyzmu oceniam smutno na: "średnio oczytany amator" Szkoda czasu. A taki temat! Taki temat! Widocznie Polska nauka ma w tej dziedzinie właśnie taki poziom. Jeśli tak, to Hospody pomyłuj
Słowianie nie są grupą biologiczną, tylko kulturową, natomiast nauka we współczesnym tego słowa znaczeniu oparta jest na badaniach interdyscyplinarnych, a nie na ideologiach.
@krisfekete4940 Słowianie to grupa biologiczna a Polak grupa kulturowa 8 narodowa Polakiem może zostać nawet murzyn a slowianin to jak murzyn pewna grupa rasowa zachód głównie składa się celtow np Niemcy, Francuzi czy anglicy i Irlandia
@@robertkowal8442 Otóż nie, kolego, mylisz pojęcia i pseudodefiniujesz, Nie każdy obywatel Armenii jest Ormianinem, tak samo jak nie każdy Irańczyk jest Persem albo Izraelczyk Żydem, co innego oznacza obywatelstwo, a co innego narodowość, w tym również przynależność do ,mniejszości etnicznych, które także i w Polsce występują, wszakże nie każdy Amerykanin może być Indianinem, a w drugą stronę, jak najbardziej, natomiast jeszcze większa dywersyfikacja występuje w odniesieniu do wspólnot językowych, które określa się poprzez język przez nie używany, na przykład przeciętny Polak więcej w sensie genetycznym ma wspólnego z Węgrem, niż powiedzmy z Bułgarem, a mimo to Węgra nie nazwiemy Słowianinem, a Bułgara już tak, bo tak się akurat składa, że Węgrzy w dużej mierze to zshungaryzowani Słowianie, a Bułgarzy to zeslawizowani Turcy, przykładów można mnożyć, bo czy da się określić mianem Słowianina kogoś, kogo przodkowie w XIX wieku wyemigrowali do Teksasu i nie posługuje się, ani nie zna nawet na podstawowym poziomie tego języka? Z kolei mamy także ludzi, na przykład w Rosji, których często pierwszym i jedynym językiem jest język zaliczany do słowiańskiej grupy językowej, chociaż na poziomie rasowym są przedstawicielami ludów czysto azjatyckich. W takich przypadkach wychodzimy już poza ramy prostych definicji, a Słowianie obecnie, to konglomerat różnych nacji, mniej lub bardziej ze sobą spokrewnionych, zarówno w Europie jak i globalnie i określa ich język, a nie biologia.
No i co w związku z tym? Na przykład współczesna nazwa Iranu w języku własnym oznacza dosłownie kraj Ariów (Arianam), jednak pierwotnie to nazewnictwo określało status społeczny, a nie etniczno-biologiczny, czy też narodowy we współczesnym rozumieniu. Żeby zasłużyć na to miano trzeba było być osobą wolną, wysoko urodzoną, czyli dzisiaj byśmy powiedzieli szlacheckiego stanu i zobowiązaną do przestrzegania określonego rytuału religijnego, co wówczas było niezwykle ważne i miało znaczenie rozstrzygające.
👍Niechaj Wam się darzy 🙂
Z tego co widzę UA-cam zakopał ten film i dopiero od kilku dni się ludzią wyświetla
Zastanawia mnie data publikacji i to że dopiero dzis to zobaczyłem 😲
bo dopiero od dziś stało się "publiczne" :)
Jakie to teraz proste!@@OsadaSlowianska
Tak samo mam
Niesamowicie ciekawy odcinek 😊
Super odcinek
Bardzo interesujący wykład.
Super odcinek, drobna poprawka w 52:37, stepowe ludy mają komponent wschodnioeuropejski (EHG), rodzimy na wschód od Wisły, a nie zachodni.
Zachodni też mają ale to dopiero w okresie poźnym protoindoeuropejskim i w dużo mniejszym stopniu.
Tak, oczywiście. Skrót myślowy był i potem mi się skleiły w wypowiedzi dwie rzeczy. "Zachodni" => zachodni w stosunku do stepu. Chociaż oczywiście było to EHG i potem z rozpędu "zwesternowałem" to rozwijając nazwę... Dzięki za czujność!
Arcyciekawa opowiesc.
Kiedy kontynuacja? 😅
niebawem :)
Ciekawie czy dałoby się połączyc z Potopem w Morzu Czarnym około 5500 BC....
Chyba próbowano. Tzn. z pewnością tym potopem próbuje się tłumaczyć obecność mitu o Potopie w wielu mitologiach świata, choć to wątpliwe, bo mit ten jest chyba mimo wszystko jeszcze starszy. Jeśli te wydarzenia związane z Morzem Czarnym rzeczywiście miały miejsce (chociaż szczegóły tego wydarzenia są mocno dyskutowane chyba nadal) to z pewnością miało to ogromny wpływ na ruchy ludności i ogólne "zamieszanie" w Eurazji. :)
@@krzysztofgutowski2050 O ile mi wiadomo do okolu 5500 BC Morze czarne było depresją - słodkowodne jezioro... Byłoby dziwne gdyby ludzie nie korzystały z takich warunków... Ślady archeologiczne są na wybrzeżu... National Geographic zorganizowało ekspedycje - wątpliwości były związane z odnalezionymi artefaktami... ale trudno grzebać w mule 100-200 m pod wodą ...
Natomiast wszystko o czym teraz mówimy działo się "dookoła"...
@@krzysztofgutowski2050 pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_Ryana-Pitmana
Na pewno było słodkowodne jezioro i wszystko o czym mówimy się działo dookoła... Czy mogłyby istnieć przyczyny, żeby ówcześni ludzi omijały z daleka...
Od kilku lat dywaguje się również teorię, że część ludzkich przodków pochodzi jednak z terenów, które teraz są Europą, a nie tylko z Afryki. Nowe skamieliny, nowe dowody... Zaledwie dwa dni temu wierzyliśmy, że słońce kręci się wokół ziemi, wczoraj Kopernik udowadniał, że jest inaczej, dziś o Koperniku mówią, że była kobietą i że Ziemia znów jest płaska, zatem strach pomyśleć, czego dowiemy się jutro, a jak pojutrze dolecimy na tego Marsa załogowcem, to znów się dowiemy, że nic nie wiemy 😅 Wybaczcie dygresję. Bardzo ciekawy odcinek, jak zawsze zresztą. Nawet dobrze, że odcinek wyszedł później, bo teraz zima, a tu wiosna na ekranie 😅 Pozdrawiam!
🌳 🌲 🐗 🌲 🌳
Afryka to 120 może 70 tys lat wcześniej. Nie chciałbyś z tej afryki być jak widzę ale niestety 😂.
@lusza8464 a no niestety... 😅😜😁
nie wiem co to za tłumaczenie, że języki anatolijskie to spokrewnione ale nie indoeuropejskie jak bez wątpliwości są to języki indoeuropejskie, konkretnie indoanatolijskie. I najwięcej o tym stepie jak najprawdopodobniej indoeuropejczycy zawędrowali tam z pn. mezopotamii, stąd wpierw wywędrowali do anatolii a potem za kaukaz na step.
Dzięki za komentarz. No właśnie staraliśmy się pokazać to, że termin "indoeuropejski" w wąskim znaczeniu to ten "classical IE", czyli etap już po odłączeniu się j. anatolijskich. Ten etap wcześniejszy to właśnie te indoanatolijski, a nawet proto-indoanatolijski. O tym szczegółowiej jest - jeśli dobrze pamiętam - w drugim odcinku. Kwestia tego, skąd się wzięli na stepie (że przez Kaukaz), oraz, że wywędrowali z Mezopotamii to odrębny temat i trochę już odbiegający od naszej perspektywy czasowej, ponieważ w momencie w którym wędrowali - jeśli tak założymy - z Mezopotamii do Anatolii to z pewnością nie mówili jeszcze ani "klasycznym" (czyli popodziałowym) IE, zatem pod znakiem zapytania stoi nazywanie ich Indoeuropejczykami w rozumieniu, które przyjeliśmy dla tej serii.
Jasne, tylko z tego co pamiętam z innego materiału na yt (kanał julilingo) to badania językowe wskazują na pokrewieństwo terminów związanych z rolnictwem między językami indoeuropejskimi, kaukaskimi i semickimi, co właśnie wskazuje, że te grupy musiały w odległej przeszłości zamieszkiwać podobny teren, stąd ta północna Mezopotamia. No i chyba ma to większy sens niż, to, że ze stepu wrócili i przeszli do anatolii, albo, że kolebka jest sama anatolia.
Chcącym zgłębić temat mogę zaproponować kanał Gościwit Malinowski
O tak! Jak najbardziej polecamy. Chociaż to trochę inny dobór tematów, inny sposób prezentacji i inny poziom szczegółowości niż nasze "wstępniaki", ale GM to klasa sama w sobie, jeśli chodzi o te tematy. :)
11:18 Hetycką.
Na początku zacząłem się zastanawiać czy m.in o antropologii opowiada nam człowiek który odebrał jakieś wykształcenie z zakresu antropologii kulturowej?. I o archologii mowi człowiek który ma rzetelną wiedzę archeologiczną. Kolejne minuty niestety pozwoliły samemu sobie odpowiedzieć na te wątpliwości. Poziom dyletantyzmu oceniam smutno na: "średnio oczytany amator" Szkoda czasu. A taki temat! Taki temat! Widocznie Polska nauka ma w tej dziedzinie właśnie taki poziom. Jeśli tak, to Hospody pomyłuj
Więc reklam nie dało się najebać?
po co to ognisko
Jak zawsze poszerzanie horyzontów. Nowe info.o człowieku i o nas indoeuropejczykach. Relacjach rodzinnych ekspansji kulturze w siodle.konia.
Słowianie(arian) haplogupe R1a żyją w Europe środkowej 7 tys lat żadna pruska ideologia tego nie zmieni
Słowianie nie są grupą biologiczną, tylko kulturową, natomiast nauka we współczesnym tego słowa znaczeniu oparta jest na badaniach interdyscyplinarnych, a nie na ideologiach.
@krisfekete4940 Słowianie to grupa biologiczna a Polak grupa kulturowa 8 narodowa Polakiem może zostać nawet murzyn a slowianin to jak murzyn pewna grupa rasowa zachód głównie składa się celtow np Niemcy, Francuzi czy anglicy i Irlandia
@@robertkowal8442 Otóż nie, kolego, mylisz pojęcia i pseudodefiniujesz, Nie każdy obywatel Armenii jest Ormianinem, tak samo jak nie każdy Irańczyk jest Persem albo Izraelczyk Żydem, co innego oznacza obywatelstwo, a co innego narodowość, w tym również przynależność do ,mniejszości etnicznych, które także i w Polsce występują, wszakże nie każdy Amerykanin może być Indianinem, a w drugą stronę, jak najbardziej, natomiast jeszcze większa dywersyfikacja występuje w odniesieniu do wspólnot językowych, które określa się poprzez język przez nie używany, na przykład przeciętny Polak więcej w sensie genetycznym ma wspólnego z Węgrem, niż powiedzmy z Bułgarem, a mimo to Węgra nie nazwiemy Słowianinem, a Bułgara już tak, bo tak się akurat składa, że Węgrzy w dużej mierze to zshungaryzowani Słowianie, a Bułgarzy to zeslawizowani Turcy, przykładów można mnożyć, bo czy da się określić mianem Słowianina kogoś, kogo przodkowie w XIX wieku wyemigrowali do Teksasu i nie posługuje się, ani nie zna nawet na podstawowym poziomie tego języka? Z kolei mamy także ludzi, na przykład w Rosji, których często pierwszym i jedynym językiem jest język zaliczany do słowiańskiej grupy językowej, chociaż na poziomie rasowym są przedstawicielami ludów czysto azjatyckich. W takich przypadkach wychodzimy już poza ramy prostych definicji, a Słowianie obecnie, to konglomerat różnych nacji, mniej lub bardziej ze sobą spokrewnionych, zarówno w Europie jak i globalnie i określa ich język, a nie biologia.
@krisfekete4940 Słowianie (arian) to rasa nie narodowość co do narodowośći masz Rację
żal patrzeć jak się męczycie w tym dymie
A i jeszcze no co to za grupa te akadyjskie jak przed tym sam koleś mówi o semickich, no pewnie jakieś nieznane te akadyjsko, bsvilońsko, asyryjskie.
Roznice między tymi kulturami kojarzą mi.sie różnice między różnymi grupami Indian na terenach usa. Jedni byli bardziej inni mniej wojowniczy
"Indoeuropejczycy" nie było takiego zwierzęcia w przyrodzie. Byli Airowie.
No i co w związku z tym? Na przykład współczesna nazwa Iranu w języku własnym oznacza dosłownie kraj Ariów (Arianam), jednak pierwotnie to nazewnictwo określało status społeczny, a nie etniczno-biologiczny, czy też narodowy we współczesnym rozumieniu. Żeby zasłużyć na to miano trzeba było być osobą wolną, wysoko urodzoną, czyli dzisiaj byśmy powiedzieli szlacheckiego stanu i zobowiązaną do przestrzegania określonego rytuału religijnego, co wówczas było niezwykle ważne i miało znaczenie rozstrzygające.