Hogyan számoljuk el a napelem termelte energiát? [Napelemes tudásmorzsák #1]

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 лип 2022
  • Ennek a rövid videónak középpontjában a napelemes rendszerek egyik keveset emlegetett tagja, azt ún. ad-vesz árammérő áll.
    Miben különbözik egy ilyen "villanyóra" a hagyományostól? Hogyan lehet egyáltalán leolvasni róla, mennyit fogyasztottunk?
    Ennek kapcsán konkrét példán nézzük meg, mi a különbség a szaldó elszámolás és a bruttó elszámolás között.
    Sőt, arról is szó esik, hogyan változtathatja meg a fogyasztói szokásainkat a bruttó elszámolás bevezetése!
    További hasznos információk a témában:
    • Elektromos fűtés és na...
    • Napelemek - fontos akt...
    • Napelemes inverterek -...
    • Inverterek - a napelem...
    Az építő közösséget azért hoztuk létre, hogy az első gondolat megszületésétől kezdve, az előkészítésen és a kivitelezésen keresztül, egészen az elkészült otthon fenntartásáig segítsünk a családi házat építőknek és felújítóknak.
    Honlap: www.epitemahazam.hu/
    Építem a házam könyvek: konyvaruhaz.epitemahazam.hu/
    Facebook-oldal: / epitokozosseg
    Zárt Facebook-csoport: / 525263750909021

КОМЕНТАРІ • 14

  • @arnoldbencz6886
    @arnoldbencz6886 Рік тому +1

    Szép volt!

  • @zb1065
    @zb1065 2 роки тому +4

    Na, végre, megértettem, hol van a "kutya" elásva... Bár, társasház-lakóként, sajnos, nincsenek napelemeim, a téma érdekel, hátha egyszer érintett leszek... :)
    Vsz. országonként változik, de a háztartási elektromos készülékek által elfogyasztott energia ára - az elektromos fűtés kivételével -, nem egy nagy tétel a család büdzséjében. Ott lehet igazán kifizetődő a napelem-telepítés, ahol részben vagy egészében fedezi a fűtésre elhasznált energiát is. Szemben a mindennapi tevékenységekkel (mosás, mosogatás, fürdés, főzés, takarítás) melyek többé-kevésbé megoldhatók napsütéskor, az ember jellemzően akkor kénytelen fűteni amikor éppen keveset (tél) vagy egyáltalán (éjjel) nem süt a nap. Ezért, bárhogy is szervezné át a napi programját, ezekben a periódusokban, gyakorlatilag elkerülhetetlenül kénytelen hálózati áramot használnia éppen a legnagyobb fogyasztó (fűtésrendszer) működtetése végett. Hát ez nagy kiszúrás, (mondhatnám hátbaszúrás) a napenergia-felhasználók számára, a bruttó elszámolás rendszerében. A "zsebükből" veszik ki a pénzt, miközben a kezük meg van kötve...
    Értem én, hogy minden pénzbe kerül, így a villamoshálózat használata is. De... Az államoknak el kéne dönteniük, hogy akarják-e vagy sem a zöld átállást, és hajlandóak-e ezt finanszírozni? Mert ha igen, akkor a szaldóról bruttó elszámolásra való áttérés, szerintem, kontraproduktív. Ha már finanszírozzák az új autók vásárlását, főleg ha elektromosak, annak ellenére, hogy az autó (bárki bármit mond) nem létszükséglet, mennyivel jobban tennék ha pl. ingyenes használatot biztosítanának a villamoshálózatokat illetően. Hisz az autóval szemben, a (lehetőleg tiszta és olcsó) energia, létszükséglet.
    Hogy EU-s direktíva írja elő a bruttó elszámolást?! Mondjam vagy mutassam?!
    V. Nuland "asszonyságot" parafrazálva: ki a f...rász az az EU, aki megmondja, hogy egy ország miként gazdálkodjon a saját (elektromos) infrastruktúrájával?!
    Amúgy, sokat beszélnek manapság a feltétel nélküli alapjövedelemről, (melynek nem vagyok feltétlen híve), ám a villamoshálózat "pro bono" használata lehetne pl. eme juttatás egy formája. Ha egyáltalán támogatni szeretnénk a zöld energia elterjedését... Ha meg nem, akkor ne tegyünk úgy - képmutató módon -, hogy de...

  • @boratora3330
    @boratora3330 Рік тому

    A téma aktuálisabb most 2022 augusztusban mint valaha - az új árakkal, kvótákkal egy aktualizálást szívesen fogadnánk. A kétféle mód közötti különbség: a bruttónál az ELMŰ 38-14= 24 ft/kWh áron tárolta a megtermelt áramunkat a hónapok között (pl.. nyárról télig) - a szaldónál díjtalan volt egy éven át !

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  Рік тому

      Erre azért nem vállalkoznék, mert a mai napig nem deklarálódott, hogyan, milyen árakkal képzeli a kormány a bruttó elszámolást! (Eredetileg úgy volt, hogy már tavaly nyárra kész lesz, hiszen akkor még úgy volt, hogy aki tavaly é közepe után támogatott telepítést végez, az már nem szerződhet szaldós elszámolásra. Aztán ez lekerült a napirendről, mert ezt a kitételt végül nem vezették be.) Üdvözlettel Bodnár György

  • @tothmihaly5707
    @tothmihaly5707 2 роки тому +2

    A videóban látható példa alapján bruttó elszámolás esetén érdemes lenne kb. 2,5x annyi napelemet feltenni a tetőre, így akkor jóval többet táplál vissza a rendszerbe kWh-ban és forintban is mérve, s még mindig ki lehet jönni viszonylag jól az év végén.

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому +2

      Szerintem a napelemekben és esetleg az inverter árában megjelenő plusz költség nem biztos, hogy jó döntéssé tenné ezt. Ezen túl a vételi ár és az eladási ár bármikor változhat... Akkor már a saját fogyasztás erőltetése jobb iránynak tűnik - nekem. Üdvözlettel Bodnár György

    • @tothmihaly5707
      @tothmihaly5707 2 роки тому

      @@epitokozosseg A törvényhozóknak nyilvánvalóan az volt a szándékuk, hogy a saját fogyasztást növeljék az emberek, és amit tudnak optimalizálják a napsütéses órákra - ahogy a videóban is elhangzott. Viszont az áram vételi és eladási ára elméletben nem térhet el, nem? Tehát ha egyszer nem lesz rezsidökkentés és ötszörösére nő az ár, akkor a vételi árnak is követnie kell ezt. Vagy csak én vagyok túl optimista? :)

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  2 роки тому

      @@tothmihaly5707 Elvileg így van. De a következő videóban majd mesélek erről más megközelítésben is.

  • @gaborheidecker9057
    @gaborheidecker9057 Рік тому

    Jó a videó, csak nem mindig működik így a rendszer. Ha megfigyeljük az aktuális bejövő kW ot (1.7.0) és az aktuális viszatöltést (2.7.0),megfigyelhető hogy van olyan hogy egyszerre veszünk is áramot a szolgáltató hálózatból és be is táplálunk. Tehát az hogy akkor használjuk a fogyasztókat amikor süt a nap ez nem biztoshogy bruttó elszámolasnál segít rajtunk!

    • @ricsip
      @ricsip Рік тому +4

      Kb ezt akartam írni én is. A 3fázisú inverter mindhárom fázisra egyenletesen osztja szét a napelemes termelést. Ahhoz hogy a fogyasztók lehetőleg mindent felhasználjanak a termelt mennyiségből, ahhoz ilyen esetben egsenletesen szét kell osztani a fogyasztást is a lakás 3 fázisára. Azaz tökéletesen elhasználni házon belül mindent amit mi termeltünk, olyan csak a mesében létezik.
      Az ad-vesz mérőóra kijelzőjét érdemes lett volna jobban kinagyítani, mert az a bélyeg nagyságú fotó semmire nem alkalmas. Van az ilyen órákon egy 3jegyű kód: az 1.8.0-ás kód a fogyasztást jelenti, a 2.8.0 pedig az inverter által a házon belül fel nem használt termelési többletet, ami az ad-vesz mérőórán keresztül pl. a szomszédokhoz folyik be. Ha az látod, h. sok az 1.8.0, de sok a 2.8.0 is, viszont számszerűleg hasonló értékek, akkor az tipikusan az az eset, hogy az inverter napsütéskor termel mint az állat, de azt te magad nem használod fel, hanem megy a szomszédoknak. Este meg mikor nincs termelés, akkor meg te használod a szolgáltatótól bejövő áramot. Ami nem baj, mert szaldós elszámolásban a 2 kb 0-ra kioltja egymást. Viszont a bruttós elszámolásban ez lesz a nem gazdaságos (mármint végfelhasználónak nem) fajta felhasználói mód.
      Ezeket kellett volna a videónak jobban mutatni, mert ezt sokszor még az se érti/tudja pontosan, akinek van otthon hmke, az utca embere meg aztán teljesen sötét ebből.

  • @gaboredes9315
    @gaboredes9315 Рік тому +3

    Most már hogy Mészáros Lölő beszállt az energia bizniszbe az áram ára 6, azaz HAT Ft lett, a hálózathasználati díj nőtt meg. Számoljuk újra a számokat. 😎

  • @pitta1978hun
    @pitta1978hun Рік тому +1

    És ahogy kicsit átvariálták a dolgokat, már csak 6 forint az áram ár... ez így hatalmas érvágás lesz mindenkinek és egyben nonszensz

  • @sandormile3549
    @sandormile3549 Рік тому +1

    Most is filléreket fizetnek a betáplált villanyért

    • @epitokozosseg
      @epitokozosseg  Рік тому

      Pont ezért lehet izgalmas egy hibrid megoldás a bruttó elszámolás mellett! Üdvözlettel Bodnár György