Tczew

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 тра 2024
  • Поселення в Тчеві було одним із найстаріших у Гданському Помор'ї . Археологічні знахідки свідчать про те, що територія навколо Тчева була заселена людьми приблизно в 3000-1700 рр. до н.е. ( молодша кам’яна доба - культура воронкових склянок ). Про безперервність поселення свідчать прикраси та знаряддя праці гальштатського періоду D (500-400 рр. до н. е.), кладовище римського періоду та сліди ранньосередньовічного поселення .
    Перша джерельна згадка про Тчев датується 1252 роком, коли князь Самбор II почав будувати замок у Тчеві. У виданому німецькому документі згадується поселення Дерсове . Етимологія назви міста досі чітко не пояснена лінгвістами; вважається, що вона може походити з прусської мови [6] (прусське слово «dirse» означало хоробру людину). Одне можна сказати напевно, що він набагато старший за його перший запис. У найдавніших писемних документах (12-13 ст.) поруч стояли дві назви, що стосувалися одного або навіть двох сусідніх поселень: згаданий Трсов - за словами проф. Tymieniecki етруського походження , а згідно з Mrongowiusz, з Tkaczewo , що означало б поселення ткачів, і Derszewo , від імені феодала Dersław , що відповідає кашубському Dërszewò та німецькому Dirschau .
    Зростаюче значення економічної функції Вісли та кількох центрів поселення, що виникли в XII-XIII століттях на території Тчева, призвело до будівництва замку та перенесення столиці князівства Самбором II з Любішева до Тчев на зламі 1252/1253 рр. Заснування міської ради в Тчеві, створеної ще в 1258 році за згодою вищезгаданого князя Самбора II, передує розміщенню міста . Це єдиний випадок такого типу в сучасній Польщі. Тчевська міська рада була створена раніше, ніж ради у Вроцлаві (1261 р.), Кракові (1264 р.) чи Познані (1280 р.), які вважаються найстарішими в нашій країні, але створювалися в цих містах кілька чи десятків років. після надання міських прав. У світлі історичних фактів місцеве самоврядування міста Тчев є найстарішим, а отже, першим в історії на сучасній території Польщі.
    У 1260 році Тчев отримав права міста від Самбора II (розташування за правом Любека ). У місті розвивалися ремесла і торгівля. Примножила багатство митниця на Віслі . Тут був порт , куди прибували кораблі західних купців, і власний монетний двір карбував розмінні срібні денарії . Останній правитель Ґданського Помор’я Мествін II у 1289 році привіз до Тчева домініканців , які збудували в місті свій костел і монастирський комплекс.
    У 1308 році Тчев був віроломно захоплений Тевтонським орденом . Місто спалили, а городян вигнали [7] . Орден отримав локаційний привілей, міську печатку та книгу Любекського права. Міська організація перестала існувати понад півстоліття. Лише в 1364-1383 рр. тевтонські лицарі надали місту чотири привілеї, які регулювали обсяг прав і обов’язків міщан по відношенню до Ордену (місто знаходилося за правом Хелмно ) [8] . Після 1308 року тевтонські лицарі також збудували тут замок, який був резиденцією тевтонських адміністраторів комуни Тчев [9] . Виявлене археологічними методами будівництво міських укріплень на ділянці нинішньої вулиці Замкової [10] також відноситься до XIV століття . У той час в’їзд до міста був можливий через Гданські, Млинні та Водяні ворота.
    У 1410 році після Грюнвальдської битви місто ненадовго потрапило до польських рук. Однак Перший Торунський мир залишив Тчев і всю Помор'я в межах Тевтонської держави . У 1440 році Тчев приєднався до Прусської конфедерації . Під час Тринадцятилітньої війни (1454-1466) місто кілька разів змінювало своє населення , і, нарешті, за другим Торуньським миром у 1466 році воно було включене до складу Польщі. З 1468 р. Тчев був осідком неміського староства та повіту . Місто відновило свій віслинський характер, стало торгово-ремісничим центром і важливою ланкою в польській торгівлі зерном. За польських часів у Тчеві відбувалися численні з'їзди прусських станів.
    У 1577 році через необережність воїнів Стефана Баторія сталася велика пожежа, яка майже повністю знищила місто. Збереглися лише культові споруди. Відбудоване з попелу місто в 1623 році відвідав король Сигізмунд III Ваза .
    Основна стаття: Битва під Тчевом .
    Під час воєн зі Швецією в 17 столітті та під час Великої Північної війни (1700-1721) місто постраждало від просування іноземних військ. Саксонські часи перед поділами та прусським пануванням також були важкими для Померанії, включно з Тчевом.

КОМЕНТАРІ •