Замки України. Старосільський замок

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 тра 2023
  • Ця пам’ятка оборонної архітектури XVI-XVII століть будувалася для захисту від татар південно-східних шляхів до Львова. Перше укріплення на території Старого Села у вигляді дерев’яного замку збудував у 1448р. Ян Завіш, який отримав ці землі у спадок від свого батька Завіша Чорного з Гарбового, а той, у свою чергу, придбав їх у 1401 році в короля
    Володислава Ягайла.
    Побудований замок був зовсім не схожий на нинішнього гіганта: його площа значно поступалася нинішній, та й стіни були дерев’яними, що і стало причиною його падіння під час чергового татарського набігу у 1498 р. Тоді замок було спалено, а містечко зруйновано.
    Відродження твердині, уже в камені, розпочали у 1584 р. під патронатом родини Острозьких, яким ці землі дісталися в якості приданого дочки великого гетьмана коронного Софії Тарновської (1534 - 1570). Відбудовували замок за проектом Амброзія Прихильного. Будівництво кам’яної фортеці було завершене в 1589 році.
    Наступна ґрунтовна реконструкція відбулася у 1642 р. завдяки Владиславу Домініку Острозькому-Заславському - правнуку князя Констянтина Острозького. Він розширив площу споруди до двох гектарів. Фортецю оточили глибоким ровом і валами. Ворота були оснащені ланцюговим мостом що піднімався на ровом. На найбільшій башті був розміщений герб з буквами WDXOYZWSLS що означає: “Wladyslaw Dominik Xiąze Ostrogski y
    Zaslawski Wojewoda Sandomierski Lucki Starosta”. Проте, ще недобудовані стіни нового замку в 1648 році були стерті з лиця землі козацькими військами Богдана Хмельницького під час
    Визвольної війни. Але ідея про власну резиденції в Старому Селі не залишила князя
    Владислава, і через рік роботи з будівництва були відновлені.
    В той час було зведено красиві південні парадні ворота замку. Новий замок виконали у стилі пізнього ренесансу. Висота стін фортеці сягала 8 метрів та завершувалася аттиком. Фронтони шести башт були прикрашені бароковою різьбою в камені, яка збереглася до нашого часу на східній вежі.
    Замок у 1654 році було відбудовано, і настільки потужно, що він витримав облогу козаків та великої турецької армії в 1672 році. Кам’яні стіни були не єдиною перепоною на шляху до замку. Твердиня була на рівнині, однак оточена болотами. Додатковий захист давали земляні укріплення - бастіони з ровами, які були наповнені водою, а її довкола було вдосталь. По периметру стін йшла оборонна галерея для замкового гарнізону. На замковому подвір’ї розташовувалася каплиця, палац та господарські приміщення. З документів XVII століття відомо, що на той час у замку було 8 гармат, 13 моздир, багато рушниць, самопалів та холодної зброї.
    На початку XVIII століття Старе Село разом із замком стає власністю Адама Миколи Сенявського. До цього часу замок втрачає своє оборонне значення. Новий власник відреставрував фортецю і переніс сюди збройний арсенал, що зберігався у Львові. Після смерті Сенявського у 1726 році всі його володіння і багатства успадкувала його єдина дочка Марія Софія. У 1731 році вона вийшла заміж за князя Августа Олександра Чарторийського, до якого перейшла вся власність Сенявського, в тому числі і Старосільський замок.
    Доля колишнього військового форпосту мало цікавила Чарторийських, і фортеця поступово занепала. З 1809 року Старосільський замок переходить до родичів Чарторийських - Потоцьких. На території замку влаштовують пивоварню, потім винокурню, склади для збіжжя. Частину споруд розбирають на будівельні матеріали.
    У наступні роки в замку ніхто не жив і він стояв пусткою та руйнувався під плином часу, та від рук людських. Останнім власником твердині до вересня 1939 року був граф Альфред Потоцький. В подальшому ґрунтовна реконструкція Старосільського замку так
    і не була проведена.
    У жовтні 2010 року було прийнято рішення про передачу Старосільського замку в концесію на 49 років. Концесіонер пообіцяв вивести замок із аварійного стану до 2015 року, після чого планував тут відкрити пізнавально-мистецький центр із художніми, творчими
    майстернями та закладами громадського харчування. Але уже в 2013 році держава розірвала угоду про передання у довготермінове управління замком в Старому Селі, оскільки, нічого з обіцяного не було навіть розпочато. З кожним роком замок все більше руйнують вітри та дощ. На сьогодні внутрішній двір фортеці пустує і заростає травою.
    #дачнімандри #самаяудачнаядача #палац #старосільськийзамок #острог #замок #дача #руїни #львівщина #старесело
    Підтримка нашого каналу
    карта ПРИВАТ UA 5168745106690180
    Ви можете фінансово нам допомогти - це буде накопичення коштів для наступної відеопригоди.
    You can help us financially - it will be the accumulation of funds for the next video adventure.
    Нам дуже приємна і дорога Ваша підтримка.
    Обов'язково підпишись на мій канал
    / @dachnimandri

КОМЕНТАРІ • 25

  • @user-wo8bj7cz1x
    @user-wo8bj7cz1x Рік тому +7

    Чудовий фільм.👍👍👍 Чудові місця Львівщини. Дуже гарна ідея для вихідного дня.

  • @rostislav_stepanov
    @rostislav_stepanov Рік тому +8

    Сумно бачити все це в такому зруйнованому стані. Адже тут не тільки наша історія, але й чудові можливості для розвитку туристичного бізнесу. Чекаю нових репортажів.

  • @serg-sheva
    @serg-sheva Рік тому +7

    Культурна спадщина 😎👌

  • @evgent3517
    @evgent3517 Рік тому +7

    Пізнавально, дякую!

  • @prikolTV423
    @prikolTV423 Рік тому +7

    Дуже дякую, треба поiхати подивитись. Це зовсiм поруч)

  • @32686
    @32686 Рік тому +8

    Супер ❤❤❤

  • @nam_divchatam
    @nam_divchatam Рік тому +8

    Старосільський замок 🏰

  • @user-jy3zt4oq7d
    @user-jy3zt4oq7d Рік тому +4

    Молодець, круто🎉

  • @Yg_0912
    @Yg_0912 Рік тому +6

    Интересно

  • @sikor_andrey
    @sikor_andrey Рік тому +1

    Дуже гарний замок, дякую за чудову екскурсію.

  • @molitvainlife
    @molitvainlife Рік тому +7

    Дякую! Цікаво знати історію!

  • @user-fb2lf5tg7d
    @user-fb2lf5tg7d Рік тому +9

    Кожен має доторкнутися до цієї історії .

  • @edwardpoliszczuk6703
    @edwardpoliszczuk6703 Рік тому +6

    Super, thank you for info

  • @gggeliaaa
    @gggeliaaa Рік тому +5

    ого🎉

  • @user-yx7op9wn5u
    @user-yx7op9wn5u 9 місяців тому +1

    супер замок

  • @vasilisanikitishna4499
    @vasilisanikitishna4499 Рік тому +9

    Шкода, що територія нікому не нужна☹

  • @user-ms6pq1st5i
    @user-ms6pq1st5i Рік тому +2

    Захоплює велич оборонних стін, територія замку площею в два гектари, але найбільше вражає безвідповідальність українців, які спокійно спостерігають за руйнуванням пам'ятника архітектури.

  • @_Vitas
    @_Vitas Рік тому +8

    Стіни чимось нагадують Печерську лавру

  • @rusik-rusik
    @rusik-rusik Рік тому +1

    При будівництві стін замку у розчин додавали яйця та молоко, саме тому стіни стали такі міцні та збереглись до нашого часу.

  • @user-jr8jn1lb4g
    @user-jr8jn1lb4g Рік тому +3

    Як вдалося вистояти стільки років цим трьом вежам? Говорять, що в ті часи для міцності будматеріалів до них додавали... яйця.
    Кажуть, що одному засудженому навіть дали випробування. Обіцяли, якщо привезе повний віз яєць і жодного дорогою не розіб'є, йому скасують смертний вирок. Людина все зробила - не хотілося йти на страту. Віз привіз. Яйця були цілі. Але його однакового стратили. А все тому, що надто хитрим виявився і всі яйця перед транспортуванням... зварив. Винахідливо, але, як виявилося, безглуздо.

  • @rusik-rusik
    @rusik-rusik Рік тому +1

    Фортецю спроектував Амброзій Прихильний - автор Успенської церкви, Бернардинського костелу та інших львівських споруд.

  • @tripimpressions
    @tripimpressions Рік тому

    А можна своїми словами без повторення чужих текстів?

  • @user-zj8ki1oc5g
    @user-zj8ki1oc5g Рік тому +5

    Учите Русский Язык! Очень скоро все эти земли будут опять частью Великой России! 💪💪💪