Parrots Don't Have to Scream

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 97

  • @dorotahamarowska-wypych5258
    @dorotahamarowska-wypych5258 8 років тому +33

    Moje papugi są grzeczne i naprawdę rzadko je słyszę, toteż cieszę się, że czasami wydają z siebie glos. Amazonka bardzo lubi się kłócić z córką a kakadu potrafi żebrać. Poza tymi sytuacjami nie wiem, że mam papugi. Rano czekają aż wstanę i dopiero wtedy zaczyna się ruch w klatkach. Wypuszczam je ok. ósmej rano na dwie, trzy godziny, potem drzemią do popołudnia. Wieczorem są znowu wypuszczane. Poza klatką jest czas na zabawę i pieszczoty . Uwielbiam moje paputy 😍

    • @sydney2222
      @sydney2222 5 років тому +2

      Ale fajnie że są też dobrzy ludzie którzy mają serce dla papug. Tacy ludzie jak pani, i pan Andrzej :)

    • @BialaWilk
      @BialaWilk 3 роки тому

      Kochane są pani ptaszki

  • @zgredekzrivi7655
    @zgredekzrivi7655 Рік тому +1

    pana filmiki są super. dziekuje za dobre porady.😄

  • @sewek1558
    @sewek1558 8 років тому +54

    ten kanal jest super zamierzam sobie kupic papuge nimfe

    • @tomekcyganek1477
      @tomekcyganek1477 7 років тому

      sewek 1 nimfa to dobry wybór

    • @youreanimeboy2603
      @youreanimeboy2603 6 років тому

      Ja będę mieć nimfe i żako.

    • @zuzixum2559
      @zuzixum2559 6 років тому

      You're anime Boy ja mam nimfę i niedługo kupuje Kakadu

    • @-maja-2354
      @-maja-2354 6 років тому

      Ja też chcę kupić nimfę :D

  • @sydney2222
    @sydney2222 5 років тому +6

    Kocham wasze filmy!

  • @name-qy6os
    @name-qy6os 8 років тому +11

    mam pytanie dlaczego czasami moja samica papugi falistej gryzie samca po nogach

    • @mizaw345
      @mizaw345 6 років тому +2

      Bo ma chcice

  • @brihoo
    @brihoo 3 роки тому

    Witam. Dziękuję za ten kanał. Bardzo przydatna i przystępnie podana wiedza. Ale do rzeczy :) Od miesiąca jestem posiadaczem nimfy. Kupiona od hodowcy, w momencie zakupu miała 5 miesięcy. Nie była wykarmiona ręcznie, przebywała w klatce z innymi nimfami. Mam problem z jej głośnym, przenikliwym wręcz krzykiem. W filmie jest mowa o ignorowaniu i "zaciskaniu zębów" gdy krzyczy. Tak właśnie robię od samego początku, nigdy nie podchodzę do klatki gdy papuga wrzeszczy, najczęściej właśnie wychodzę z pokoju. Niestety po uciszeniu się, gdy wejdę ponownie do pokoju, ptak znowu zaczyna wrzeszczeć. Te wrzaski zdarzają się kilkukrotnie w ciągu dnia i trwają ok. 10 minut. Wygląda to jak nawoływanie innych papug, skrzeczenie. Tak jakby papuga nie próbowała zwrócić krzykiem uwagi domowników, a raczej przywołać inne papugi. Nie wiem czy dobrze myślę, ale czy te wrzaski są wynikiem tego, że papuga przebywała od urodzenia w towarzystwie innych nimf i po prostu się do tego przyzwyczaiła? Czy z czasem będzie możliwe wyeliminowanie tego problemu i w jaki sposób postępować, jeśli porada z filmiku o ignorowaniu papugi nie działa? Dodam, że papuga ma dużą klatkę, w niej dużo różnych zabawek. Od niedawna jest również wypuszczana z klatki. Generalnie się nie nudzi :) Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 роки тому

      Jest to papuga "z woliery" (klatka z rodzicami i młodymi to już jest stado, jak w wolierze). Nasze porady dotyczyły oswojonej papugi. Jeśli ta nigdy jeszcze nie nawiązała żadnych relacji z człowiekiem, to będzie go ignorować. Wychowała się w innym świecie i nabyła już nawyków stadnych, w tym głośnych krzyków, których raczej wyeliminować się już nie da. Dlatego najpierw należy zawsze zadbać, żeby kupić odpowiednią papugę "Nie kupuj papugi z woliery": ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html a potem myśleć o jej wychowaniu, żeby się nie rozkrzyczała. Zapobiegać jest zawsze lepiej niż "leczyć". Ale jeśli nabędziemy papugę z woliery, to nie jest to już "leczenie" tylko łamanie jej ukształtowanej w stadzie psychiki.
      Nie wiemy, jak długo ją już masz, ale zaskakujące jest stwierdzenie, że "od niedawna jest również wypuszczana z klatki". Nie wiemy, jak długo już w niej siedziała bez wypuszczania, ale to również mogło wzmożyć jej hałaśliwość. Prawdopodobnie nie była przyzwyczajona do tego, żeby siedzieć sama zamknięta w klatce.
      Zapraszamy na serię filmów:
      "Potrzeba kontaktu czy obserwacji" ua-cam.com/video/Q17FaBan-ZI/v-deo.html - rozważania o wyborze jednej papugi, czy pary lub grupy papug.
      "Stopień oswojenia (...) jakich papug nie powinno się oswajać" ua-cam.com/video/u1AperYjodg/v-deo.html - o tym, do jakiego stopnia można oswoić pojedynczą papugę, a do jakiego w parze lub grupie. Wyjaśniamy też, do jakiego wieku najlepiej zacząć oswajać poszczególne gatunki, a po przekroczeniu jakiego nie powinno się już tego robić (11:15).
      "Nie oddam mojej papugi, bo ją kocham" - tu mowa też o tym, jakich papug nie powinno się oswajać i co wtedy zrobić.

    • @brihoo
      @brihoo 3 роки тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA Dziękuję za odpowiedź i linki. Wszystkie te filmy i artykuły z Waszej strony przeczytałem. Zacząłem to jednak czytać gdy już papużka była u mnie... Zdaję sobie sprawę, że należało kupić ręcznie wykarmioną i już przyzwyczajoną do człowieka papugę. Od samego początku gdy jest u nas postępuję zgodnie z "zasadami" omawianymi w Waszych poradnikach i w zasadzie to papuga dość szybko się "oswaja". Mam tutaj na myśli - daje się głaskać, dotykać po głowie, je z ręki, też wchodzi na rękę od niedawna (tylko poza klatką, bo w klatce się dotknąć nie pozwala). Problemem są tylko te jej krzyki. Nie jest krzyk permanentny, ale powiedzmy 10-15-minutowy kilka razy w ciągu dnia, w niespodziewanych momentach i niestety bardzo męczący. Co ciekawe papuga jest cichutka gdy zasypiamy, nie budzi nas także nad ranem gdy śpimy. Jak wspomniałem, papugę mamy od miesiąca. Kupiona była na początku stycznia, a na świat przyszła (przynajmniej według hodowcy) w połowie sierpnia zeszłego roku. Czyli nabyłem papugę ok. 5-miesięczną. Z klatki została wypuszczona po 3 tygodniach i teraz wypuszczamy już ją codziennie. Wcześniej nie tyle, że nie chciałem jej wypuszczać, ona po prostu nie chciała za bardzo wychodzić. Przez pierwsze 10 dni była chyba tak zestresowana nowym domem, że nie wydała z siebie praktycznie żadnego dźwięku. Teraz papuga ma ciągle moje lub żony towarzystwo (oboje pracujemy zdalnie) i nie powinna czuć się samotna. Czy w tej sytuacji da się jeszcze coś zrobić, wyeliminować jakoś te wrzaski? A może samo jej "przejdzie" z czasem? Oczywiście nie jestem zwolennikiem oswajania na siłę, jeśli papuga miałaby czuć się nieszczęśliwa, to wolałbym ją oddać do woliery.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  3 роки тому

      Niestety, nigdy nie ma uniwersalnej rady na odległość. Nie znamy tej papugi i nie wiemy, jak Pan z nią postępował. Jeśli ma w tej chwili rzeczywiście pół roku, to odpowiednio postępując na pewno udałoby się te krzyki wyeliminować. Ale doświadczenie nas już nauczyło, że opiekunowie często zostali wprowadzeni w błąd z wiekiem papugi i 4-miesięczna (po obejrzeniu obrączki) okazywała się być 4-letnią. Z drugiej też strony często okazywało się, że opiekunowie, którzy nie dawali sobie rady z oswojeniem papugi, nie robili nic, żeby ją oswoić, bo całymi dniami przebywali poza domem, a papuga siedziała sama w klatce. Dlatego bez wywiadu środowiskowego czy choćby bezpośredniej rozmowy, w której można się czasem dowiedzieć rzeczy, których opiekun sobie nawet nie uświadamia, nie da się doradzić nic więcej poza ogólnymi wskazówkami, które przekazaliśmy w naszych filmach.
      Prosimy w przyszłości pisać w nowym komentarzu, bo stare wątki schodzą głęboko w dół w panelu komentarzy z kanału i nie jesteśmy już w stanie odnaleźć nowych komentarzy pod nimi.

  • @olgamazana5079
    @olgamazana5079 8 років тому +9

    Jutro kupuje papużkę falistą. Nie jest ręcznie wykarmiona, czy jest szansa że będzie tak samo ufna jak ręcznie wykarmiona?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  8 років тому +4

      Na pewno nie będzie tak samo ufna, ale to, w jakim stopniu da się oswoić zależy od jej wieku i tego, jak długo przebywała w stadzie. Zapraszamy do lektury artykułu "Jakich papug nie da się oswoić": papuziblog.blogspot.com/2011/10/jakich-papug-nie-da-sie-oswoic.html
      i na film "Nie kupuj papugi z woliery" ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html

  • @Lizzy-dh6xh
    @Lizzy-dh6xh 4 роки тому

    Mam pytanie , bardzo mi potrzebna jest mi odpowiedź . Nigdzie nie mogłam znaleść żadnej wiadomości na temat :
    Ile razy dziennie karmimy papugę nimfe?
    Jaką ilość ziaren podajemy ?(chodzi mi , że np. ile łyżek itp)
    Proszę o odpowiedzi na moje pytania ponieważ przygotowóje się do zakupu nimfy.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  4 роки тому

      Nie powinno się ustalać dziennej porcji wagowo czy na łyżki. Mieszanka ziaren i woda powinna być cały czas dostępna w klatce. Ważny jest skład tej mieszanki. Powinien być dopasowany do trybu życia i temperatury, w jakiej przebywa. W wolierze zewnętrznej mieszanka powinna być bardziej kaloryczna, w domu w klatce - mniej. Nie wolno dopuścić jednak, żeby papuga wybierała z mieszanki np. tylko słonecznik. Jeśli mieszanka jest dobrze zbilansowana, powinna być zjedzona cała. Oprócz tego należy podawać owoce, warzywa, zieleninę, ale w takich ilościach, żeby były w krótkim czasie zjedzone i nie zalegały w klatce, psując się. Zapraszamy na na serię filmów o żywieniu papug:
      "Żywienie papug - cz. 1 - Nie tylko ziarna" ua-cam.com/video/qu401U1bHTU/v-deo.html
      "Żywienie papug - cz. 2 - Żwirki, glinki i suplementy diety" ua-cam.com/video/BRRv34gO0Ks/v-deo.html
      "Żywienie papug - cz. 3 - Wzbogacanie diety" ua-cam.com/video/Ve0vGGamw2Q/v-deo.html
      "Żywienie papug - cz. 4 - Produkty zabronione" ua-cam.com/video/sN4OI-hcwMI/v-deo.html
      "Śmiertelne avocado" ua-cam.com/video/4R9baomzikk/v-deo.html
      "Papuzie przysmaki" ua-cam.com/video/mzSGmjuRUwA/v-deo.html
      "Gotujemy papuzi obiad" ua-cam.com/video/FpYhhvlgA5I/v-deo.html
      "Nimfa - pielęgnacja i żywienie" ua-cam.com/video/tegoDd4BKOo/v-deo.html

  • @iTzDzida
    @iTzDzida 6 років тому

    Witam,
    od dziś jestem szczesliwym posiadaczem Ary Ararauny i przed nami pierwsza noc.
    W ciagu dnia kilkukrotnie zdarzyło się jej głośno krzyknąć bez powodu.
    Mam pytanie odnosnie nocy, nastawiac sie raczej na to ,ze moje Ara bedzie spala w godzinach 21:00 - 7:00 czy moze zrobic nocny popis strun głosowych ?
    Co do samego wychowania, rozumiem ,ze podczas nawoływania mamy nie reagowac ale jak zacznie glosno krzyczec bez powodu podczas spedzania czasu z nami, jak dac jej odczuc ,ze wcale nam sie to nie podoba?
    z gory dziekuje za odpowiedz

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      Też nie reagować. Ale trzeba mieć na uwadze, że krzyk papugi jest wyrazem komunikowania się i artykułowania jej potrzeb. Trzeba więc potrafić go odczytać i nie można go ignorować, jeśli papuga chce nam zasygnalizować coś ważnego, np. że jest głodna, że się czegoś boi lub że czuje się samotna. Z czasem opiekun uczy się odczytywać jej intencje - jak z dzieckiem - i powinien ignorować tylko takie jej potrzeby, które są dla niego nie do zaakceptowania. Zapraszamy też na filmy "Nie wychowuj papuziego terrorysty" ua-cam.com/video/hUWn9N1yodA/v-deo.html i "Dobre wychowanie" cz. 1" ua-cam.com/video/AOknJQtUIu8/v-deo.html i cz. 2 ua-cam.com/video/Cyn-Nl9fBNY/v-deo.html . To niejako remake starego filmu "Nie pozwól kakadu wejść sobie na głowę" ua-cam.com/video/glj_v_5V7pc/v-deo.html (dotyczy to nie tylko kakadu). Szerzej traktują o tym artykuły "Dobre wychowanie"
      papuziblog.blogspot.com/2011/03/dobre-wychowanie_16.html i "Czy i jak karać" papuziblog.blogspot.com/2011/03/czy-i-jak-karac.html
      Papugi to zwierzęta dzienne i w nocy śpią. Ale są aktywne, gdy jest widno. Latem może więc być aktywna już od godz. 4:00 rano. Zdarza się to też w nocy np. w mieście, gdzie nie sposób zapewnić całkowitą ciemność w pomieszczeniu.

  • @uni_star1479
    @uni_star1479 7 років тому

    Mam takie pytanie odnośnie afrykanki senegalskiej. W jakim wieku należy kupić tą papuge? ( chodzi mi o czas w którym papuga jest gotowa do kupienia i samodzielna ale jednoczesnie młoda.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  7 років тому +1

      Senegalki opuszczają gniazdo lub kończy się ich ręczne karmienie około 3-go miesiąca życia i jest to najlepszy moment na ich zakup.

    • @uni_star1479
      @uni_star1479 7 років тому

      Dziękuję za odpowiedź .

  • @amg02937
    @amg02937 8 років тому +2

    Fajny poradnik

  • @alicjaj8886
    @alicjaj8886 5 років тому +1

    Czy rudosterki zielonolice są dosyć spokojne? Słyszałam też że łatwo je się oswaja ale nie wiem czy to prawda

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  5 років тому

      Zapraszamy na nasze filmy o rudosterkach:
      "Rudosterki są jak ary" ua-cam.com/video/KPsJ96nVrz0/v-deo.html
      "Rudosterka opalinowa - pierzasty klejnocik" ua-cam.com/video/pCLWIjBWVXE/v-deo.html
      Łatwość oswajania nie zależy aż tak bardzo od gatunku, jak od innych czynników. Zapraszamy do lektury artykułu "Jakich papug nie da się oswoić" papuziblog.blogspot.com/2011/10/jakich-papug-nie-da-sie-oswoic.html a szczególnie na polecany w nim film "Nie kupuj papugi z woliery": ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html

    • @alicjaj8886
      @alicjaj8886 5 років тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA Dziękuję :)

  • @maja1853
    @maja1853 8 років тому +4

    a przez ile czasu papuga może tak skrzeczyć???

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 3 роки тому +1

      Cały dzień! Sąsiad kupił jakąś papugę i wynosi ją w klatce na balkon już z samego rana. Cały dzień skrzeczy, jest cisza dopiero wtedy, jak ją schowa do domu! Ludzie są naprawdę bez kultury, myślą że każdy ma ochotę tak jak oni żyć w jakiejś oranżerii czy ZOO! Jeszcze pies u innego sąsiada szczekający 3/4 doby, i można naprawdę zostać psychicznym! W mieście, w bloku, powinien być w ogóle zakaz chowania zwierząt, które są uciążliwe dla innych mieszkańców!

  • @mizaw345
    @mizaw345 6 років тому +1

    Przez miesiąc robiłem tak jak mówiłeś! Nie wchodziłem do pokoju jak się darła i czekałem kilka minut jak już była cicho zanim wszedłem. A I TAK DALEJ DRZE JAPE!

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zaprezentowany przez Pana Andrzeja sposób służy raczej zapobieganiu. Jeśli papuga już przywykła do głośnego zachowania, to oduczenie jej tego jest bardzo czasochłonne, a czasem niemożliwe.

    • @mizaw345
      @mizaw345 6 років тому

      Robiłem tak jak tylko ją dostałem. A miała w tedy 3 miesiące.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      Pan Andrzej podaje ogólne rady, podkreślając zawsze, że papugi to nie maszyny i każdy przypadek jest indywidualny. Każdą ogólną metodę trzeba dostosowywać do sytuacji, a indywidualne rady można dawać tylko po obserwacji papugi i jej relacji z opiekunem. Czasem opiekunowie nie uświadamiają sobie pewnych przeszkód i nie potrafią przekazać ich na odległość. W tym przypadku nie znamy nawet gatunku papugi. A jeśli to jest np. 3- miesięczna falista, która po osiągnięciu samodzielności, czyli od 4-go tygodnia życia przebywała przez 2 miesiące w stadzie i przyswoiła sobie dźwięki stada, to żadna metoda może już nie zadziałać. Proszę wziąć też po uwagę, że często hodowcy wprowadzają nabywców w błąd co do wieku sprzedawanych papug.

    • @mizaw345
      @mizaw345 6 років тому

      Tak się składa ,że jest to nimfa a pan ANDRZEJ mówił w jednym filmiku ,że to dobry wybór jeżeli chce się mieć cichą i spokojną papugę.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      W porównaniu np. z konurami, nimfy są wyjątkowo ciche i spokojne. Ale prawie w każdym filmie Pan Andrzej mówi, że nie wolno kupować papugi, która przebywała już jakiś czas w stadzie, bo oduczenie takiej papugi jej naturalnych utrwalonych w stadzie dźwięków jest czasem niemożliwe. Zapraszamy na filmy:
      "Wybór papugi - jakich papug nie kupować" ua-cam.com/video/S2cquzsdGwI/v-deo.html
      "Nie kupuj papugi z woliery": ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html

  • @jakubmajecki7690
    @jakubmajecki7690 8 років тому +5

    moja ręcznie wykarmiona nimfa ma ok 2/3 miesiące i jest 7 dni u nas w domu. problem jest taki ze bardzo piszczy/krzeczy. sprzedawca mówił ze to nawyk po ręcznym karmieniu ze papuga domaga się jedzenia, ale je normalnie. sprzedawca dał nam jeszcze taką mieszankę którą karmij ją. i o na cały czas przylatuje do tego jedzenia i wtedy jeszcze mocniej piszczy/krzeczy. proszę o odp.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  8 років тому +4

      PAPUGI NIE MUSZĄ BYĆ HAŁAŚLIWE. Ten film opisuje przypadki złego wychowania przez opiekuna prawidłowo ręcznie wykarmionej papugi. Ale bywa też, że papuga nie jest prawidłowo wykarmiona - np. nie była karmiona od samego początku lub w czasie wykarmiania, zamiast siedzieć w ciemnej klatce termicznej, była narażona na bodźce zewnętrzne. To opisuje film "Nie gwałćmy papuziej natury" ua-cam.com/video/4BHE76rCRKA/v-deo.html
      i artykuł o tym samym tytule na Papuzim Blogu:
      papuziblog.blogspot.com/2013/05/nie-gwacmy-papuziej-natury.html
      Jest bardzo prawdopodobne, że w czasie ręcznego wychowu tej papugi zostały popełnione błędy, których naprawienie może być bardzo trudne lub nawet niemożliwe. Dlatego ważne jest, aby robili to fachowcy.
      Nie rozumiemy, co znaczy, że papuga "przylatuje do tego jedzenia i (...) skrzeczy". Może nie potraficie Państwo jej nakarmić. Radzimy zwrócić się o pomoc do Andrzeja Kosiorowskiego na Papuzim Blogu papuziblog.blogspot.com gdzie w miarę możliwości stara się odpowiadać na pytania.

  • @edim108
    @edim108 7 років тому

    Niedawno wszedłem w posiadanie w swoim domu dwuch papużek falistych.
    przejściowo trzymam je w dużej klatce dla kanarka (którego z resztą też mam) w oczekiwaniu na klatkę dla papużek (100x50x100) która dzisiaj powinna przyjechać. Całe wyposażenie mam przygotowane tylko jeszcze klatka dla paskudników :)

  • @kubawankiewicz6671
    @kubawankiewicz6671 7 років тому +1

    A co jeśli nie przestanie nawoływać ?

  • @szymongoljasz1374
    @szymongoljasz1374 6 років тому +1

    moja papuga z rana nawet jak zaczyna ćwierkać, to nie może mnie obudzić bo śpię jak zabity więc jak nie zamkne klatki na noc to rano skacze mi po głowie, problem pojawia się gdy ubieram się do szkoły ona wie że nie będzie mnie przez 8h i ćwierka przez około 1h

  • @dominikawolczyk2034
    @dominikawolczyk2034 4 роки тому +1

    A to jak kupię np rudosterkę to ona się oswoi w 2 dni?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  4 роки тому +1

      Nie ma reguły na to, jak szybko papuga się oswoi. Niektóre nie oswoją się nigdy. To zależy od wielu czynników. Zapraszamy do lektury artykułu "Jakich papug nie da się oswoić" papuziblog.blogspot.com/2011/10/jakich-papug-nie-da-sie-oswoic.html a szczególnie na jeden z polecanych w nim filmów "Nie kupuj papugi z woliery": ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html
      A więc najważniejsze to kupić odpowiednią papugę. A następnie zapraszamy na film "Jak oswoić papugę z dotykiem?" ua-cam.com/video/Qx1tuI7yWd8/v-deo.html
      i do lektury artykułów na PAPUZIM BLOGU n. t. oswajania papug:
      Wstęp: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-wstep.html
      Część 1: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-czesc-1.html
      Część 2: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-czesc-2.html

    • @dominikawolczyk2034
      @dominikawolczyk2034 4 роки тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA bardzo dziękuję

  • @karolinajakoniak6418
    @karolinajakoniak6418 5 років тому

    Mam pytanie jak oswoić dorosłą papugę falistą?proszę o odp.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  5 років тому

      Najlepiej nie oswajać, tylko oddać do hodowli. Papużkę falistą najlepiej oswajać w wieku ok. 4 tygodni. Po 3-cim miesiącu życia jest już trudniej, a jeśli osiągnie dojrzałość płciową, czyli w wieku około 6 miesięcy, to nie powinno się już tego robić, bo będzie to dręczeniem zwierzęcia i frustracją dla opiekuna. Ale wiek nie jest jedynym czynnikiem decydującym o tym, czy papuga nadaje się do oswojenia. Zapraszamy do lektury artykułu "Jakich papug nie da się oswoić" papuziblog.blogspot.com/2011/10/jakich-papug-nie-da-sie-oswoic.html a szczególnie na polecany w nim film "Nie kupuj papugi z woliery": ua-cam.com/video/JqR_fGDiqBk/v-deo.html

  • @darkwolfklim8621
    @darkwolfklim8621 7 років тому +2

    A co by się stało jakby papuga była w tym samym pomieszczeniu co opiekun?

  • @Koniuu0
    @Koniuu0 7 років тому

    Chciałabym żeby papuga mnie rano budziła bo lubię wstawać z samego rana. Mam wstawiać przed nią czy po prostu przez pierwszy czas po obudzeniu mnie przez papugę się z nią nie bawić ani nic?

  • @michalzgierz-miszmaszniepasuja
    @michalzgierz-miszmaszniepasuja 7 років тому

    Ponieważ pracowałem w Ogrodzie Zoologicznym to na temat niektórych gatunków mogę się wypowiedzieć, najbardziej hałaśliwe to są niestety te mniejsze gatunki papug niezależnie od tego czy to będzie jeden ptak czy dwa i tak będzie dawał o sobie znak, jeśli ktoś w Weekend lubi ciszę i spokój oraz dłużej sobie pospać, to Amazonki, Nierozłączki, Konury, Ary Karłowe,Kakadu czy Nimfy na pewno mu na to nie pozwolą (no chyba że klatka przed wschodem słońca zostanie czymś nakryta wtedy jest spokój) Najcichszymi papugami z moich obserwacji są Żako, Ary te duże, Barwnice jednak w ZOO są Papugi które są wychowane przez rodziców, natomiast z papugami ręcznie wykarmionymi nie miałem do tej pory do czynienia więc nie wypowiem się w tej kwestii, jednak mogą mieć inne zachowania niż te "Naturalnie wychowane"

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  7 років тому

      Papugi hodowlane trzymane w stadzie zachowują się zupełnie inaczej niż te związane z ludźmi. Oswojone papugi - jeśli nie popełni się błędu przy ich wychowaniu - nie będą sprawiać w domu kłopotu.

  • @polly28m
    @polly28m 7 років тому

    Kupiłam 2 miesięcznego samca papużki falistej. Przez pół roku był sam i był bardzo cichutki. Gdy oswoił się z domownikami dokupiłam 2 miesięczną samiczkę. Przez pierwsze dni tez było cichutko, a po jakimś czasie zaczął się koncert. Papużki skrzeczą strasznie, przypomina to szczekanie yorka. I robią to na zmianę. Pierwsza siedzi cicho, to druga skrzeczy. Druga przestanie, to pierwsza zaczyna .Nie ma różnicy czy siedzą w klatce, czy są na lotach. Strasznie hałasują. Da się je jakoś tego oduczyć?

  • @karoldudkowski6340
    @karoldudkowski6340 8 років тому +1

    Drogi panie Andrzeju czy mógł by Pan nagrać film o Rozelli

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  8 років тому +3

      Raczej nie nagramy filmu o rozelli, bo wykorzystujemy do filmów papugi ze Sklepu z Papugami, a nie ma ich w ofercie tego sklepu. Sklep z Papugami specjalizuje się w ręcznie wykarmionych, oswojonych papugach, a rozelli raczej się ręcznie nie wykarmia i są to słabo oswajające się ptaki. To typowe papugi wolierowe.

    • @olasz9530
      @olasz9530 8 років тому

      +PAPUZIA TELEWIZJA a jak zrobić żeby kupić papuge ręcznie wykarmionà a nie przez papugi?

    • @indom.fluffy4623
      @indom.fluffy4623 7 років тому

      Ola Sz Poprostu znać dobrze ,,sprzedawcę'' i poprostu wiedzieć co nieco o hodowli.

  • @iloveanimalsxd8954
    @iloveanimalsxd8954 7 років тому

    co myślicie o tym bym kupiła 2 samice papugi falistej? czy będą oswojone i ufne czy bardziej dzikie?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  7 років тому

      Zapraszamy do obejrzenia filmu "Wybór papugi - jedna czy więcej" ua-cam.com/video/5XZsTRtIJBw/v-deo.html i do lektury artykułu na Papuzim
      Blogu o tym samym tytule, na bazie którego powstał film papuziblog.blogspot.com/2011/03/wybor-papugi-jedna czy-wiecej.html oraz artykułu p.t. "Potrzeba kontaktu czy obserwacji" papuziblog.blogspot.com/2015/05/potrzeba-kontaktu-czy-obserwacji.html

  • @BialaWilk
    @BialaWilk 3 роки тому

    Moja papuga mnie budzi codziennie budzi mi to tam odpowiada bo mnie obudzi np do szkoły jak budzik nie zadzwoni a jak chce pospać do śpię w południe 🤣 jak rodzicom przeszkadza to drzwi zamykam a potem jak już mnie o tej 6 obudzi to sobie siedzę z nią a ona się patrzy na mnie ale jak mnie dziobie albo coś to na to nie pozwalam generalnie

  • @qbix1051
    @qbix1051 5 років тому +1

    Moja mama zawsze mówiła, że nie chodzi o hałasowanie, tylko o to, że brudzą.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  5 років тому +1

      Ale można sprawić, żeby tak bardzo nie brudziły: "Czy papugi robią siku czy kupę i czy można je nauczyć robić to w jednym miejscu" ua-cam.com/video/VMeqe2AvDCY/v-deo.html

    • @qbix1051
      @qbix1051 5 років тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA Wymyśliłem też własny sposób i widziałem już ten odcinek ^^

  • @crisis2867
    @crisis2867 7 років тому

    najlepszy kanał chce kupić falistą

  • @leszekheinzel3911
    @leszekheinzel3911 6 років тому +1

    Dzięki za radę, jak wyszedłem z pokoju moja papuga zaczęła krzyczeć. Myślałem, że ona chce, żebym do niej przyszedł, więc siedziałem cicho i nie wchodziłem do pokoju, gdzie była papuga. Okazało się, że kot był tam schowany pod kanapą i kiedy wyszedłem zaatakował moją papugę i ją zjadł. TERAZ ODDAWAJ MÓJ HAJS ZA, KTÓRY KUPIŁEM MOJĄ PAPUGĘ!

  • @MatizxKing
    @MatizxKing 8 років тому +1

    Witam
    Czy mógłbym ,,naprawić" swój błąd w złym wychowaniu gdyż papuga strasznie głośno krzyczy gdy wychodzę z pokoju więc tutaj jest moje pytanie czy mógłbym postawić go w piwnicy (w piwnicy mam bardzo dogodne warunki) i po prostu przychodzić tam tylko po to aby go nakarmić , do czasu gdy się nie wyciszy ? Czy to już za późno, papugę posiadam ok.2 lata.
    Pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

    • @duusia9781
      @duusia9781 8 років тому

      W mojej skromnej opinii sądzę że pozostawienie tak papugi będzie dla niej złe. Nie kwestionuje warunków w piwnicy. Sama trzymam w zimie papugi z woliery w dawnym pokoju który jest teraz połączony z piwnicą więc mam tam dostęp światła słonecznego, oraz ciepła. Papuga jeśli dobrze rozumiem byłaby tam sama pozostawiona, jedyny kontakt z człowiekiem byłby podczas karmienia... To może trochę źle na nią wpłynąć, dodatkowy stres ze zmianą środowiska i tak dalej.

  • @Snake1993a
    @Snake1993a 6 років тому

    Papuga nie jest hałaśliwa nigdy gdy my z narzeczoną jesteśmy względnie cicho. Gdy tylko usłyszy, że w kuchni np. zmwamy, gotujemy, jest jakiś ciągły dźwięk to staje się nie do zniesienia. Nie wchodzimy do niej, ale czasami jest to niemożliwe. Czy ustawienie klatki tak, żeby było nas widać w kuchni byłoby dobrym pomysłem?

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      W tym artykule można przeczytać, jak powinna być ustawiona klatka z oswajaną lub już oswojoną papugą: "Otoczenie a kondycja
      psychiczna" papuziblog.blogspot.com/2011/05/otoczenie-kondycja-psychiczna.html

    • @Snake1993a
      @Snake1993a 6 років тому

      Czytałem przed zakupem papugi. Klatka stoi na komodzie, na odpowiednim poziomie, nie w centrum pomieszczenia ale też nie całkiem w kącie. Ma widok na cały duży pokój, ale nie widzi stąd kuchni. Dlatego zastanawiam się nad przeniesiem na ścianę na przeciw kuchni.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      Dla oswojonej papugi najlepsza jest klatka lub stojak na kółkach, żeby móc papugę zabierać do pomieszczenia, w którym się aktualnie znajdujemy i żeby mogła uczestniczyć w życiu rodziny.

    • @Snake1993a
      @Snake1993a 6 років тому

      Ta mała rudosterka (pół roku) potrafi czasami być bardzo niegrzeczna i nieznośna (co oczywiście nie umniejsza naszej miłości do niej). Wezmę sobie Pana rady do serca i postaram się, żeby była jak najdłużej to tylko możliwe na zewnątrz, przy nas.
      Mógłby mi Pan jeszcze powiedzieć, czy z czasem taki ptak będzie bardziej spokojny i opanowany? W tym momencie, gdy nie robi się z nią kompletnie nic, to ona robi wszystko żeby zwrócić na siebie uwagę, żeby się nią zająć, nawet jak siedzi na ramieniu.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  6 років тому

      Przepraszamy, ale Pan Andrzej nie prowadzi kanału Papuziej Telewizji, a my możemy tylko odesłać do jego Bloga i porad w naszych filmach. To normalne, że papuga chce być w centrum zainteresowania, ale w każdym filmie Pan Andrzej powtarza, że jeśli papuga domaga się czegoś, czego nie będziemy mogli jej zaoferować na co dzień, należy jej nawoływania ignorować.

  • @jaspiwowarczyk4426
    @jaspiwowarczyk4426 4 роки тому +1

    A to normalne że nimfa praktycznie nie wydaje dźwięku zachowuje się normalnie

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  4 роки тому

      Nie, to nie jest normalne. Może jest pod wpływem stresu? Jeśli jest to nowa, jeszcze nieoswojona papuga, to trzeba się upewnić, czy klatka jest właściwie ustawiona: "Otoczenie a kondycja psychiczna" papuziblog.blogspot.com/2011/05/otoczenie-kondycja-psychiczna.html

    • @jaspiwowarczyk4426
      @jaspiwowarczyk4426 4 роки тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA znaczy źle ujolem słowa papuga się puszy i często tak siedzi ale poza tym jest normalnie

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  4 роки тому

      Może więc przyda się film "Pierwsze objawy choroby papugi" ua-cam.com/video/L6gtKnrIzBQ/v-deo.html
      Przy okazji zapraszamy też na naszą serię porad weterynaryjnych:
      ua-cam.com/play/PLz7YlfADJZyojGRrVfCXBIZV05gekQ9mi.html
      Prosimy w przyszłości pisać w nowym komentarzu, bo stare wątki schodzą głęboko w dół i nie jesteśmy w stanie już odnaleźć nowych komentarzy pod nimi.

    • @jaspiwowarczyk4426
      @jaspiwowarczyk4426 4 роки тому

      @@PAPUZIATELEWIZJA moja nimfa jest ze mną tydzień a ja pisałem jak była 3 dzień już się uspokoiła i zachowuje się normalnie ale dziękuję za odpowiedź

  • @Stacha-wi5of
    @Stacha-wi5of 8 років тому

    kolejny super filmik! :) ja w niedziele dostaje ręcznie wykarmiona aleksandrette obrożna prawdopodobnie samiec wyklul się 9 maja był ręcznie kartony chciałam go wziąść 2 tyg temu di siebie na ręczne karmienie jednak nie mógł mi jej dowieść i dowiezie w niedziele z tego co wiem on teraz gardzi karmieniem rocznym woli ziarno jak trafi do mnie jak mam się zachować proszę o pomoc :/

    • @Stacha-wi5of
      @Stacha-wi5of 8 років тому

      przepraszam za błędy autokorekta - gardzi karmieniem ręcznym

    • @Stacha-wi5of
      @Stacha-wi5of 8 років тому

      +Stacha 2002 ps trafi w następną niedziele, nie jutro

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  8 років тому

      To chyba jednak dobrze, że wcześniej "nie mógł dowieźć". Zapraszamy do obejrzenia filmu ""Nie gwałćmy papuziej natury"
      ua-cam.com/video/4BHE76rCRKA/v-deo.html
      i zapoznania się z artykułem o tym samym tytule na Papuzim Blogu:
      papuziblog.blogspot.com/2013/05/nie-gwacmy-papuziej-natury.html

    • @Stacha-wi5of
      @Stacha-wi5of 8 років тому

      +PAPUZIA TELEWIZJA dziękuję za.odp :)

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  8 років тому

      Zapraszamy też do zapoznania się z problemem Horty Conch i naszą odpowiedzią (komentarze pod tym samym filmem)

  • @marikapijarska7786
    @marikapijarska7786 7 років тому

    Dlaczego moje papugi faliste jedzą kwiaty są w doniczce

  • @marcelqmarcelq1344
    @marcelqmarcelq1344 6 років тому

    4:30 co to za papuga

  • @doyle4159
    @doyle4159 7 років тому

    mnie mój Kuba dziobal strasznie pierwsze dwa trzy dni ale potem przestał i nie wiem co było tym spowodowane i to czasami się powtarza ale zadko

    • @alicjaj8886
      @alicjaj8886 5 років тому +1

      Warto pamiętać że papugi też mają swoje humorki, czasem zaczepiają i rozmawiają, a czasem kłócą się i dziobią :)

  • @beatapaluch7543
    @beatapaluch7543 4 роки тому

    Witam. Ciagle ogladam Pana kanały.
    Od trzech dno jestem posiadaczka Aleksandretty obroznej. Ma 2mc., niby ręcznie wykarmiona a ucieka od czlowieka boi sie bardzo. Nie wydala jeszcze ani jednego dźwięku. Trochę mnie to martwi. Wiem ze duzo pracy przede mna.

    • @PAPUZIATELEWIZJA
      @PAPUZIATELEWIZJA  4 роки тому

      2-miesięczna aleksandretta obrożna nie jest jeszcze całkowicie samodzielna i wymaga jeszcze ręcznego karmienia przez około 1-2 tygodnie. Jeśli papuga już samodzielnie przyjmuje pokarm, a jednocześnie jest nieufna, to znaczy, że została Pani oszukana. Ale jeśli jest to jeszcze rzeczywiście młoda papuga, tzn. ma jeszcze całkowicie czarne oczy bez widocznej źrenicy, to nadaje się jeszcze do oswojenia.
      Zapraszamy na film "Jak oswoić papugę z dotykiem?" ua-cam.com/video/Qx1tuI7yWd8/v-deo.html
      i do lektury artykułów na PAPUZIM BLOGU n. t. oswajania papug:
      Wstęp: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-wstep.html
      Część 1: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-czesc-1.html
      Część 2: papuziblog.blogspot.com/2011/04/jak-oswoic-papuge-czesc-2.html
      Zapraszamy też na nasze filmy o aleksandrettach obrożnych:
      "Aleksandretta obrożna - pierwsza papuga w Europie" ua-cam.com/video/TpPooUeqJSc/v-deo.html
      "Aleksandretta obrożna - jak wybrać pupila?" ua-cam.com/video/hYkE9e5GTAA/v-deo.html
      "Aleksandretta obrożna - pielęgnacja i żywienie" ua-cam.com/video/a-7DL6l7lzY/v-deo.html

  • @sadboxbartek46
    @sadboxbartek46 6 років тому

    ta żako rozwala system