Reportáž - Remorkér Šturec

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 сер 2021
  • Predstavujeme Vám novú reportáž, v ktorej bývalý lodník Stanislav Drdoš približuje históriu národnej kultúrnej pamiatky - remorkér Šturec, ktorý sa momentálne nachádza v Zimnom prístave v Bratislave. Tu sa o jeho zveľaďovanie stará skupina dobrovoľníkov. Pán Drdoš, ktorý na Šturci slúžil, vo videu predstavuje postupy rekonštrukcie a konzervácie remorkéru Šturec a plány, ktoré s ním do budúcna majú. Video obsahuje aktuálne aj archívne zábery Šturca a okolia Zimného prístavu. Remorkér je v správe Slovenského technického múzea - Múzeum dopravy v Bratislave.
    Remorkér Šturec je posledné historické plavidlo montované nitovacou technikou, nachádzajúcim sa na území Slovenska. Všetky doposiaľ vyradené a z dnešného hľadiska historické plavidlá vrátane cenných parníkov, boli zošrotované v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Loď vyrobená v Škodových závodoch v Komárne, s pôvodnou dĺžkou 68 metrov, bola spustená na hladinu Dunaja 11. septembra 1937 ako vlečná tanková motorová loď Štúr a následne pokrstená predsedom vlády ČSR Milanom Hodžom. Plavidlo, ktoré slúžilo primárne na prevážanie ropy, bolo zaradené do prevádzky spolu s tankermi Vajanský a Moyzes, ktoré sa nezachovali.
    Počas 2. svetovej vojny sa stal osudným pre plavidlo jeden z najničivejších náletov na rafinériu Apollo v júni 1944, po ktorom bolo zasiahnuté a potopené. Začiatkom 50. rokov loď vylovili a v skrátenej dĺžke (56 metrov) zrekonštruovali v Slovenských lodeniciach v Komárne na vlečný remorkér Šturec. S novým názvom potom slúžila ako vlečný čln na Dunaji, ktorý ťahal ďalšie nákladné časti a ako pomocník pri prístavných prácach v službách Československej plavby dunajskej n. p. do roku 1982, kedy ju predali Povodiu Dunaja Bratislava. V roku 1984 plavidlo vyradili z prevádzky, no podľa iných zdrojov fungovalo ešte v roku 1992. Nakoľko sa Šturec plavil takmer po celej dĺžke Dunaja, od Čierneho mora až po prístavy v Nemecku, stal sa druhým domovom pre mnohých lodníkov. Svedčia o tom i pozostatky kuchyne a jedálne, kde zostal pôvodný nábytok, ukrytá socialistická tatramatka v kúpeľni, funkčné tapetované sedačky v spoločenskej miestnosti a kajuty, ktoré boli vybavené na základe výšky hodnosti posádky.
    Dnes je toto dvojmotorové vlečné riečne lodné teleso (56mx9mx6m) umiestnené v areáli Zimného prístavu v Bratislave, kde naďalej prebieha proces jeho rekonštrukcie a premeny na Lodné múzeum.
    Spoluautori: Peter Zakuťanský (kameraman), Jakub Jančo (kameraman), Soňa Maletz (strih)
    Sledujte nás :
    Instagram : / slovakiana.sk
    Facebook : / slovakiana
    Navštívte náš web : www.slovakiana.sk/
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ •