Dla mnie jesteście jak kiedyś Kurek i Kamiński w kultowej "Sondzie". Jesteście genialni w swojej formule i jakości przekazu! 👍 Wasza wiedza jest oszałamiającą!
Pamiętam tą centralke😊 i piec był owszem ale właśnie trzeba zapytać u źródła czy to jest to pomieszczenie ale patrząc na ubiór Panów to dorzucono wungla 😅
trzeba taki odbiornik zrobić nieco inaczej, by odbierał fale średnie i krótkie. I wtedy jest dużo różnej muzyki, reklam po polsku w sumie też nie ma, znacząca większość muzyki w takich stacjach pochodzi z czasów, gdy nikt jej sztucznie nie generował. Właśnie dlatego lubię starszą technologię.
Skoro było o zapałkach, to należy wspomnieć , że do lat 70 - tych pudełka były drewniane (przez co sztywniejsze) i większe , bo zawierały nie 38 a 64 zapałki.
Dobry wieczór. Nie Mieliście czasem propozycji z TV do prowadzenia jakiegoś super fajnego programu?😀 Brawo 👏👏👏👏👏 fajnie się ogląda tak przygotowany materiał filmowy. Pozdrawiam
Cieszę się, że się pojawiliście! Tego typu konstrukcje trzeba robić, póki jest jeszcze co odbierać, nie ma co czekać na emeryturę ;) Moglibyście zrobić odcinek, w którym wykasnicie niektóre pojęcia używane w technologii radiowej?
Jakieś 20 lat temu zrobiłem sobie radyjko z projektu z EdW. Ze schematu podobny do tego z Młodego Technika z UL1111 tylko przerobiony na indywidualne tranzystory. Po zlutowaniu jakoś średnio mi działał i mocno drapałem się po głowie jak polepszyć odbiór. Były gdzieś porady żeby zastosować dłuższy pręt ferrytowy, ale to zupełnie by się do pudełka od zapałek nie zmieściło. Nie wiem jak do tego doszedłem ale zastosowałem dwa równoległe pręty ferrytowe. Jeden w środku pudełka z małą ilością zwojów i drugi doklejony z boku z obwodem rezonansowym. Grało dużo lepiej. Teraz zastanawiam się nad budową takiego odbiornika z ogniwami fotowoltaicznymi.
Proponuję użyć albo TA7642 albo taki właśnie refleksowy + akumulatorek NiMH + ogniwo słoneczne. Będzie o wiele sprawniejsze i lepsze od konstrukcji pana Wacławka na UL1111. Refleksiak na wyselekcjonowanym BC547C albo 2SD2144 z transformatorem i detektorem z podwajaczem odbiera w Polsce na średnich praktycznie wszystko, co się da odebrać (włącznie ze stacjami brytyjskimi i radiem Rumunia). Gorąco polecam ten eksperyment.
@@Marcin_Marciniak Kupiłem z 10 lat temu TA7642, z zamiarem użycia. Trochę mnie odrzuciło "wysokie" napięcie minimalne pracy 1,3V. Stąd pomysł na akumulator i ogniwo solarne. Ostatnio znalazłem fajne ogniwo PV amorficzne Wyprodukowane przez Panasonica 4V 30mA. Jakoś nie podeszły mi te masowo lepione Chińskie ogniwa do lampek ogrodowych. Tak że jeszcze kilka lat i dobiorę odpowiednia akumulator :)
Panowie, świetny pomysł z rysowaniem schematu jednocześnie z opowiadaniem co się dzieje. Dużo lepiej przyswajalne niż machanie rękami nad kompletnym schematem. Pamietam z jakiejś książki projekt takiego odbiornika w formie zakładanej w całości na ucho razem ze słuchawką.
Dziękuję 30 lat temu zbudowałem odbiornik na 1 BC177, ze schematu bez opisu. Z układem podwajacza na dwóch DOG. Do dziś nie wiedziałem dlaczego gdy zamiast słuchawki w66 wstawiałem rezystor o takiej samej rezystancji by z kolektora podpiąć się pod wzmacniacz - układ cichł. 😊
Haha - widziałem dwa dni temu film sprzed tygodnia Pana Aleksandra Zawady, otworzyłem w nowej karcie ale jeszcze nie obejrzałem - a tu nowy film :). I tak to Elektron1 był pierwszy który zrobił w ciagu ostatniego roku odbiornik w pudełku od zapałek na youtube - tydzień temu zrobił odbiornik w przeklinanej słomce :) ale i tak tutaj obejrzę teraz :D Był film z 007 zgłoś się (taki tam grał poseł SLD) i Fronczewski w tym filmie miał taki nadajnik w papierośnicy :) jak ktoś go porwał to go znaleźli.
Tak, był także pyszczek z zimnym, wścibskim nosem. Zrobiłem przerwę na pogłaskanie. I było też hau. Tak, mamy takiego współpracownika, który czasami przeszkadza, ale czasami poprawia samopoczucie.
A właśnie mam zamiar taki mini odbiornik zrobić. Tylko nie w pudełku od zapałek a w mydelniczce. Zrobiłem taki na początku lat 70-tych. Działał dobrze ale nie przetrwał. Części były potrzebne do dalszych eksperymentów. Będzie miał antenę ferrytową i głośnik. Czyli kieszonkowy odbiornik radiowy. Pozdrawiam. Z przyjemnością obejrzałem
W tym samym artykule była propozycja nieco innego układu, wtedy starczała jedna bateria R6. Ja wybrałem właśnie ten wariant z niższym napięciem zasilania. Działało tak, jak powinno. W filmie jest właśnie ta konstrukcja, artykuł napisał Roland Wacławek.
Układ z MT na UL1111 zrobiłem w styczniu'86. Zasilanie bat. AA, nie miałem słuchawki SN60, więc zastosowałem wkładkę tel. W66. Działa b. dobrze, aż do dziś. Warszawa I, oczywiście. Ciekawym IC jest też U418B - odbiornik AM/FM ze wzmacniaczem 1W. Można go dostać do dziś. Pozdrawiam.
Dziękuję za przypomnienie idei radia w długopisie (vide Philip K. Dick "człowiek z wysokiego zamku") i radia w pudelku zapałek. btw -- na chińskim scalaku KT0936M można zrobić radio krótkofalowe a nawet UKF FM w pudelku od zapałek. Nie pojedzie z jednej baterii R6, ale można ożyć ogniwa litowego 14500.
W 1986 w licemum nieliśmy kółko electronichne, zbudowawlem ten odbiornik na UL1111 z Mlodego Technika zdaje się. Zdaje sie sie ze na jednej baterii chdzil mi chdził długo. Nastepny projekt to bylo radion na FM z jednym tranzystorem i jednym zmachniaczem scalonym , też chyba z młodego technika. Z tym to było troche więcej klopotu be się wzbudzał.
Proszę o audycję o odbiornikach z samozasilaniem wg. idei przedstawionej w dziale ”Na warsztacie”, Młody Technik lipiec i sierpień 1971 rok. Czy takie konstrukcje w dzisiejszych czasach miałyby sens i czy dałoby się je przerobić dla współczesnych, bardziej efektywnych elementów (nowoczesne tranzystory, układy scalone)?
Dobrywieczór. Konstruuje generator monostabilny do zegara kwarcowego w zastępstwie uszkodzonego scalaka. Do obudowy z trudem mieści się układ na czterech tranzystorach generator impulsów+ dzielnik czestotliwosci na bramce nand Ten numer Młodego Technika z maja5/1985 z charakterystyczną żaglówką. Był jeszcze układ scalonu βu 1044, ośmionóźkowy. Czeskie miniodbiorniki RIKRadio na fale średnie takie były
Robicie Panowie robotę, dawno temu próbowałem zrobić, brakło niektórych części nie wyszło. Niestety Młody Technik często nie objaśniał tak jak zostało pokazane na tym filmie jak to działa. Początek o miniaturowych pentodach prawie jak kabaret Dudek :) Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Dzień dobry. Istniejemy do dziś. I nadal nienawidzimy elementów indukcyjnych. Jednak teraz rdzenie i druty nawojowe idzie kupić jakie się chce itp. Ale Si4732 robi brrt. Całe radio AM/SSB/FM 500k - 30M + 76M-108M na jednym scalaku.
Bardzo miło, że o tym wspominasz, gdyż doceniam jego pomysły i kanał. Gdybym powiedział komuś w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, że amatorzy będą konstruować odbiorniki w słomce po napoju, toby mnie chyba wyśmiali. Ale wtedy wielowalutowe płatności elektroniczne z biometrycznym uwierzytelnieniem były tylko na kartkach powieści (Limes Inferior).
Gwoli prawdy, to zapalniki zbliżeniowe w Anglii były produkcji U.S.A . Anglicy wpadli na ten pomysł, jednak nie zdołali go zrealizować. Najmniejszym pociskiem, w który dało się to upchnąć był kal. 127 minimetrów , czyli 5 cali .
2n3904 i bc547 Wystarczą na warszawę pierwszą zasilane paluszkiem wiecznie. Młody technik kwiecień 85 jest tam jak dla mnie układ doskonały ten z dławikiem.
Układ refleksowy, który dokładniej opisujemy, jest jeszcze lepszy od tego z MT 04/1985. To samo wzmocnienie osiąga na jednym tranzystorze, przy mniejszym poborze prądu. Eksperymenty pokazały, że takie radio odbiera bez problemu obecny 1 Program w okolicach Krakowa.
Do tego układu z MT 4/85 (robiłem wiele lat temu) mam jednak pewne uwagi. Po pierwsze, nie można go wyłączyć wyjęciem słuchawki. Po drugie, przy 1,5V wcale nie miałem tak dużego wzmocnienia, jakie chciałbym mieć. Dlatego nie pokazaliśmy go w materiale.
@@amalgamat1 mi odpowiada możliwość użycia dowolnych słuchawek o gorszych parametrach i projekt na paluszek który wygodnie wymienia się lub ładuje. Problemem jest włączenie zasilania bez przełącznika ale zwykła blaszka zwierająca do bieguna baterii którą dociska się otuliną wtyczki rozwiązuje problem. Teraz zbieram części do odbiornika na waszym projekcie ale po prototypie obliczonym już zamówię płytkę drukowaną z przylutowanymi dostępnymi komponentami a wykończę sam. Chcę zrobić po jednym na Polskę, Rumunię, Węgry i Włochy.
Mam ponad 4 dekady za sobą, uwielbiam takie kanały, ludzie byli i są z tamtych czasów dużo bystrzejsi i mądrzejsi jak chodzi o elektronikę, zapytajcie młodego elektronika na temat układów analogowych 🙂 Człowiek odnajdujący się na tym obszarze musiał znać sporo zależności i wpływów, dzisiaj cyfrówka i małe układy RLC to nie to samo, sygnały wzmacniane lampami, to czysta sinusoida i czyste brzmienie dla muzyków 🙂 Pozdrawiam gorąco.
G807 przy 48 v anodowego ślicznie grało radyjko ...jak to teraz znaleźć...co by Wam fotki dać do studia...Super Odcinek, i nuta fajna na końcu, jaka to? Dziękuję..
Całe życie się na niego czaje ,scalak1111,,, gdzieś zapodział się przez 25lat ..przewalal po szufladach, Dzieciństwo🎉 Magia elektroniki// r80 jeszcze go zbuduje...Pozdrawiam
Płytka pod radio na ul1111 z MT zawiera chyba błąd w druku, nóżki układu scalonego są zamienione miejscami. Zrobiłem to radio ale już na osobnych tranzystorach.
Panowie, w OR Czar był taki sam kondensator obrotowy jak w Kolibrze i w Sylwii, wiec nie był on taki straszliwie wielki. Tyle, że w Czarze był lepiej wyeksponowany, może z tond takie wrażenie.
W wymienionych radiach kondensator był "goły" metalowy. Jego gabaryty były chyba jednak większe niż kondensatora w obudowie plastikowej. Tak czy inaczej, żaden z wymienionych nie kwalifikuje się do zastosowania w radiu "w pudełku od zapałek".
heh, próbowałem zrobić z Młodego Technika, płytkę nawet wytrawiłem wysępionym od Pani Kobylińskiej z pracowni chemicznej chlorkiem żelazowym, ale elementów nie udało się skompletować:(
oj tam oj tam, pamiętam jak daaawno, dawnooo temu, była pewna sytuacja, trzeba było mi nagrać głos a nie było mikrofonu.... to się wykorzystało słuchawkę i nawet nawet dało się coś nagrać.... ;) pozdrawiam wariatów ;) potem kilka lat później poszedłem do technikum i układy RLC stały się nieco bardziej zrozumiałe... ;)
Ja bym bardzo chciał taki zrobić do odbioru programu 1 PR 225 kH. Mam 50 lat i jako dziecko o tym marzyłem. Teraz nadszedl czas. Tylko nie wiem od czego zacząć.
@@compaqchemlab No cóż, w moim przypadku to trochę jak w tym dowcipie ze striptizerem, orzechami laskowymi i kokosowymi: Dla smd oczy już nie te... Dlatego raczej ograniczam się do THT.
dodam że teraz można na układach cyfrowych ze scalonym radiem zrobić takie małe cudeńko na pasmo ukf do tego strojenie może odbywać się dwoma przyciskami i nawet w stereo
Zbudować oczywiście można, szczególnie jak się ma graty z dzieciństwa, w tym prawie wszystko, co na filmie pokazane :) Ale używać - jak słusznie Panowie zauważyli - to już nie. BTW, każda fabryka zapałek w czasie pokoju staje się fabryką komponentów amunicji w czasie wojny, więc całkowicie się ich pozbycie to, nomen omen, strzał w stopę.
To już wiem dlaczego wraz z postępem technik półprzewodnikowych nagle ktoś wymyślił gniazdo jack z włącznikiem :) - po prostu wcześniej nie było potrzebne a ktoś tam chciał żeby było tak jak wcześniej :) 30:30 - już na początku filmu zaciekawiło mnie dlaczego tyle reklam eurokołchozu na pudełkach od zapałek... ale później sobie pomyślałem że to po prostu targetowane w ludzi którzy ciągle palą w piecach węglowych/chrustowych :( - przykre ale taka widocznie jest prawda.
Prawda jest jeszcze inna: po prostu nie było teraz pod ręką innych sensownych pudełek po zapałkach. Większość obecnych pudełek jest wykonywana w zupełnie innych gabarytach.
@@amalgamat1 A ok - ale nie chodzi mi o to, że takie pudełka wybraliście tylko że ktoś kiedyś wybrał popularyzowanie gwiazdek na tychże pudełkach - ktoś te gwiazdki ogląda w masie. Pozdrawiam
Gniazdo jack z włącznikiem miało zupełnie inną genezę - łatwiej było za pomocą jednego styku obsłużyć wszystkie przełączniki elektroniczne, którym programowo można przypisać wiele funkcji - niż zapanować nad wielostykową mechaniką :) Znam ludzi, którzy pracowali nad światową normalizacją tego systemu.
A na UKF ciekawostką jest superreakcja ФАПЧ, no ale niestety wymaga anteny zewnętrznej, wyższego zasilania i jakiegoś wzmacniaczyka ale idea też jest intrygująca. Może przyjrzycie się temu tematowi, to ciekawe i zupełnie zapomniane rozwiązanie :)
superreakcja jest nam znana, być może zrobimy o tym odcinek. Zwłaszcza, że były fabryczne konstrukcje, które działały na tej zasadzie (jeszcze na lampach, ale były, także w Polsce).
@@Marcin_Marciniak ta superreakcja ФАПЧ jest nietypowa, bo działa na połowie częstotliwości odbieranej stacji. Taki dziwoląg zza wschodniej granicy. Kiedyś jak dożyje do emerytury może sobie to sklecę , o ile oczy jeszcze na to pozwolą :)
@@karolszerszen1066 Gratuluję! Ja jedynie "czytałem" o tym w podniszczonym artykule z czeskiego wydawnictwa "Amatérské Radio" które było tłumaczeniem artykułu z radzieckiego pisma "Radio". Z tego co pamiętam opiekun naszego kółka radiotechnicznego tłumaczył że oscylator musi tam pracować na najbardziej nieliniowej części charakterystyki tranzystora aby generował wiele harmonicznych, zaś sam odbiór odbywał się właśnie na pierwszej harmonicznej oscylatora. Było to wiele lat temu i mogłem coś pokręcić , ale koncepcja była ciekawa :)
Mam kilkanaście takich tranzystorów. Są bardzo dobre. Przy becie powyżej 1200 zaczynają się jednak problemy w niektórych układach z długim przewodami, bo potrafią się wzbudzić w zakresie UKF.
Panowie jesteście niesamowici. wielki szacunek za wiedzę i umiejętności jej przekazania.
ja podpiszę się pod tym komentarzem...
Dla mnie jesteście jak kiedyś Kurek i Kamiński w kultowej "Sondzie". Jesteście genialni w swojej formule i jakości przekazu! 👍 Wasza wiedza jest oszałamiającą!
@swkmistech wyprzedził mnie swoim komentarzem o 17 godzin, ale podpisuję się w 100%. Dziękuję 😊
Kultowy regał z książkami i to czyni klimat tego kanału a w rogu pokoju powinien stac piec kaflowy 😊
Hmmm to on tam nie stoi ?? ;)
@@wojtekw7895 🤔
Nie wiem czy to to pomieszczenie ale piec kaflowy widać w odcinku o centrali telefonicznej strowger 😉
Pamiętam tą centralke😊 i piec był owszem ale właśnie trzeba zapytać u źródła czy to jest to pomieszczenie ale patrząc na ubiór Panów to dorzucono wungla 😅
To my dziękujemy. Oglądając jestem młodszy o 40 lat.:)
Uwielbiam takie rozmowy . Super klimat
w koncu nowy film !!! robcie wiecej, za taki kanal i tresc chetnie wplace na jakis patronite....
Takie opowieści,ale okraszone kablami to robił mi mój dziadek w latach 80-ch!Ale robił to, tak jak wy Panowie!
Jak zawsze łopatologicznie i prosto wyjaśnione , dziękuję 😊
Z przyjemnością Panów wysłuchałem wspominając ten odbiornik z Młodego Technika
Gdyby jeszcze było co tym odbiornikiem odbierać! Reklam i generowanej sztucznie muzyki mam wystarczająco dużo w internecie.
trzeba taki odbiornik zrobić nieco inaczej, by odbierał fale średnie i krótkie. I wtedy jest dużo różnej muzyki, reklam po polsku w sumie też nie ma, znacząca większość muzyki w takich stacjach pochodzi z czasów, gdy nikt jej sztucznie nie generował. Właśnie dlatego lubię starszą technologię.
Dziękuję znakomity materiał! Po prostu słuchając odpłynąłem... te wszystkie odbiorniki są cudowne :)
Skoro było o zapałkach, to należy wspomnieć , że do lat 70 - tych pudełka były drewniane (przez co sztywniejsze) i większe , bo zawierały nie 38 a 64 zapałki.
Dobry wieczór.
Nie Mieliście czasem propozycji z TV do prowadzenia jakiegoś super fajnego programu?😀 Brawo 👏👏👏👏👏 fajnie się ogląda tak przygotowany materiał filmowy. Pozdrawiam
Jak dotąd nie. Nam jest dobrze tutaj, w formie hobbystycznej, niekomercyjnej.
@@Marcin_Marciniak bardzo mądrze napisane! Pozdrawiam.
W telewizji mądrych ludzi nie potrzebują.
Cieszę się, że się pojawiliście!
Tego typu konstrukcje trzeba robić, póki jest jeszcze co odbierać, nie ma co czekać na emeryturę ;)
Moglibyście zrobić odcinek, w którym wykasnicie niektóre pojęcia używane w technologii radiowej?
Wspaniały materiał, dziękuję.
dziękuje za kolejny odcinek z radiotechniki
Jakieś 20 lat temu zrobiłem sobie radyjko z projektu z EdW. Ze schematu podobny do tego z Młodego Technika z UL1111 tylko przerobiony na indywidualne tranzystory. Po zlutowaniu jakoś średnio mi działał i mocno drapałem się po głowie jak polepszyć odbiór. Były gdzieś porady żeby zastosować dłuższy pręt ferrytowy, ale to zupełnie by się do pudełka od zapałek nie zmieściło. Nie wiem jak do tego doszedłem ale zastosowałem dwa równoległe pręty ferrytowe. Jeden w środku pudełka z małą ilością zwojów i drugi doklejony z boku z obwodem rezonansowym. Grało dużo lepiej. Teraz zastanawiam się nad budową takiego odbiornika z ogniwami fotowoltaicznymi.
Proponuję użyć albo TA7642 albo taki właśnie refleksowy + akumulatorek NiMH + ogniwo słoneczne. Będzie o wiele sprawniejsze i lepsze od konstrukcji pana Wacławka na UL1111. Refleksiak na wyselekcjonowanym BC547C albo 2SD2144 z transformatorem i detektorem z podwajaczem odbiera w Polsce na średnich praktycznie wszystko, co się da odebrać (włącznie ze stacjami brytyjskimi i radiem Rumunia). Gorąco polecam ten eksperyment.
@@Marcin_Marciniak ma ten scalak odpowiednik SMD? W ostateczności można by go rozbić na dyskretne.
@@Marcin_Marciniak Kupiłem z 10 lat temu TA7642, z zamiarem użycia. Trochę mnie odrzuciło "wysokie" napięcie minimalne pracy 1,3V. Stąd pomysł na akumulator i ogniwo solarne. Ostatnio znalazłem fajne ogniwo PV amorficzne Wyprodukowane przez Panasonica 4V 30mA. Jakoś nie podeszły mi te masowo lepione Chińskie ogniwa do lampek ogrodowych. Tak że jeszcze kilka lat i dobiorę odpowiednia akumulator :)
Panowie, świetny pomysł z rysowaniem schematu jednocześnie z opowiadaniem co się dzieje. Dużo lepiej przyswajalne niż machanie rękami nad kompletnym schematem. Pamietam z jakiejś książki projekt takiego odbiornika w formie zakładanej w całości na ucho razem ze słuchawką.
Dziękuję
30 lat temu zbudowałem odbiornik na 1 BC177, ze schematu bez opisu. Z układem podwajacza na dwóch DOG.
Do dziś nie wiedziałem dlaczego gdy zamiast słuchawki w66 wstawiałem rezystor o takiej samej rezystancji by z kolektora podpiąć się pod wzmacniacz - układ cichł. 😊
Haha - widziałem dwa dni temu film sprzed tygodnia Pana Aleksandra Zawady, otworzyłem w nowej karcie ale jeszcze nie obejrzałem - a tu nowy film :).
I tak to Elektron1 był pierwszy który zrobił w ciagu ostatniego roku odbiornik w pudełku od zapałek na youtube - tydzień temu zrobił odbiornik w przeklinanej słomce :) ale i tak tutaj obejrzę teraz :D
Był film z 007 zgłoś się (taki tam grał poseł SLD) i Fronczewski w tym filmie miał taki nadajnik w papierośnicy :) jak ktoś go porwał to go znaleźli.
Budowałem taki lata temu z planów z Młodego Terchnika :) Bodajże na UL1111
Moim marzeniem było zbudowanie tego na UL1321....
Moj byl na UL1203.
Nastepny, na fm na UL1242 a glowica bodajrze gfe27...
Dziękuję za ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie
W czasach kryzysu i braku wszystkiego posiadanie takiego radia to było marzenie każdego.
świetny film Panowie
ja podpiszę się również pod tym komentarzem...
@@robertregua5140 bardzo mi miło☺pozdrawiam serdecznie☺
Dziękuje za materiał
Ale ciekawy odcinek. Panowie nagrywajcie.
Ciekawe są wasze "dyskusje". Pozdrawiam serdecznie.
Bardzo dziękuje, pozdrawiam i czekam na następny program, na następną chwilę dla mnie, wspomnień. PESEL 54........... .
14:04 Widać w rogu ogon Hau Hau . Łatwo poznać bo np Phy porusza ogonem powoli i majestatycznie 🤣
Tak, był także pyszczek z zimnym, wścibskim nosem. Zrobiłem przerwę na pogłaskanie. I było też hau. Tak, mamy takiego współpracownika, który czasami przeszkadza, ale czasami poprawia samopoczucie.
nie wycinajcie go z odcinka!
@@PM_170 i pod tym komentarzem się również podpiszę.
Super wiadomości 👍
Kiedyś podłączyło się diodę germanowa słuchawka antena ziemia i coś odbierało ale bawiłem się w coś takiego na początku lat 70
A właśnie mam zamiar taki mini odbiornik zrobić. Tylko nie w pudełku od zapałek a w mydelniczce. Zrobiłem taki na początku lat 70-tych. Działał dobrze ale nie przetrwał. Części były potrzebne do dalszych eksperymentów. Będzie miał antenę ferrytową i głośnik. Czyli kieszonkowy odbiornik radiowy. Pozdrawiam. Z przyjemnością obejrzałem
O mydelniczkach być może też nagramy osobny materiał.
@@amalgamat1 Zdaje się ze już trochę było. Pozdrawiam
@@Lechoslowianin Tam wtedy była tylko krótka "zajawka".
Przypomniał mi się moj odbiornik w pudełku od zapałek na UL1111, zasilany z 1/ 3 baterii 6F22 :)
W tym samym artykule była propozycja nieco innego układu, wtedy starczała jedna bateria R6. Ja wybrałem właśnie ten wariant z niższym napięciem zasilania. Działało tak, jak powinno. W filmie jest właśnie ta konstrukcja, artykuł napisał Roland Wacławek.
Zdajecie sobie sprawę Panowie, jak ogromne wzbudziliście zainteresowanie w współczesnym środowisku odbiorców oglądających youtube?
Układ z MT na UL1111 zrobiłem w styczniu'86. Zasilanie bat. AA, nie miałem słuchawki SN60, więc zastosowałem wkładkę tel. W66. Działa b. dobrze, aż do dziś. Warszawa I, oczywiście. Ciekawym IC jest też U418B - odbiornik AM/FM ze wzmacniaczem 1W. Można go dostać do dziś. Pozdrawiam.
Świetny materiał, oglądam z zapartym tchem!
Dziękuję za przypomnienie idei radia w długopisie (vide Philip K. Dick "człowiek z wysokiego zamku") i radia w pudelku zapałek.
btw -- na chińskim scalaku KT0936M można zrobić radio krótkofalowe a nawet UKF FM w pudelku od zapałek. Nie pojedzie z jednej baterii R6, ale można ożyć ogniwa litowego 14500.
Jak widzę lub słyszę "odbiornik w pudełku zapałek" to pierwsze co mi się przypomina to "Młody technik" i radio na UL1111
Jak zwykle ciekawy materiał
W 1986 w licemum nieliśmy kółko electronichne, zbudowawlem ten odbiornik na UL1111 z Mlodego Technika zdaje się. Zdaje sie sie ze na jednej baterii chdzil mi chdził długo. Nastepny projekt to bylo radion na FM z jednym tranzystorem i jednym zmachniaczem scalonym , też chyba z młodego technika. Z tym to było troche więcej klopotu be się wzbudzał.
Sędźiwy Technik... coś Pięknego...
Proszę o audycję o odbiornikach z samozasilaniem wg. idei przedstawionej w dziale ”Na warsztacie”, Młody Technik lipiec i sierpień 1971 rok. Czy takie konstrukcje w dzisiejszych czasach miałyby sens i czy dałoby się je przerobić dla współczesnych, bardziej efektywnych elementów (nowoczesne tranzystory, układy scalone)?
Dobrywieczór.
Konstruuje generator monostabilny do zegara kwarcowego w zastępstwie uszkodzonego scalaka. Do obudowy z trudem mieści się układ na czterech tranzystorach generator impulsów+ dzielnik czestotliwosci na bramce nand
Ten numer Młodego Technika z maja5/1985 z charakterystyczną żaglówką.
Był jeszcze układ scalonu βu 1044, ośmionóźkowy. Czeskie miniodbiorniki RIKRadio na fale średnie takie były
Robicie Panowie robotę, dawno temu próbowałem zrobić, brakło niektórych części nie wyszło. Niestety Młody Technik często nie objaśniał tak jak zostało pokazane na tym filmie jak to działa. Początek o miniaturowych pentodach prawie jak kabaret Dudek :) Serdecznie pozdrawiam i czekam na kolejne filmy.
Pierwsze słyszę. Pan Alek widzi trudności.
Dziękuje za film
2024 , są Ludzie , Wracają Zainteresowania ❤,,, Dzienniki 💞 Jessego
Dzień dobry. Istniejemy do dziś. I nadal nienawidzimy elementów indukcyjnych. Jednak teraz rdzenie i druty nawojowe idzie kupić jakie się chce itp.
Ale Si4732 robi brrt. Całe radio AM/SSB/FM 500k - 30M + 76M-108M na jednym scalaku.
16:00 To raczej rok premiery/skonstruowania tej słuchawki. Tak jak wkładki W-66 , W-83
Odcinek o zapalniku zbliżeniowym byłby ciekawy. Cała dokumentacja jest odtajniona i dostępna
A Elektron z kanału Elektron, 5 dni temu pokazywał jak z współczesnych elementów zrobić radio FM w słomce po napoju.
Bardzo miło, że o tym wspominasz, gdyż doceniam jego pomysły i kanał. Gdybym powiedział komuś w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, że amatorzy będą konstruować odbiorniki w słomce po napoju, toby mnie chyba wyśmiali. Ale wtedy wielowalutowe płatności elektroniczne z biometrycznym uwierzytelnieniem były tylko na kartkach powieści (Limes Inferior).
@@Marcin_Marciniak Jakby ktoś wtedy potrafił by robił tak małe radia to by pracował w KGB lub MI6
Gwoli prawdy, to zapalniki zbliżeniowe w Anglii były produkcji U.S.A . Anglicy wpadli na ten pomysł, jednak nie zdołali go zrealizować. Najmniejszym pociskiem, w który dało się to upchnąć był kal. 127 minimetrów , czyli 5 cali .
2n3904 i bc547 Wystarczą na warszawę pierwszą zasilane paluszkiem wiecznie. Młody technik kwiecień 85 jest tam jak dla mnie układ doskonały ten z dławikiem.
Układ refleksowy, który dokładniej opisujemy, jest jeszcze lepszy od tego z MT 04/1985. To samo wzmocnienie osiąga na jednym tranzystorze, przy mniejszym poborze prądu. Eksperymenty pokazały, że takie radio odbiera bez problemu obecny 1 Program w okolicach Krakowa.
@@Marcin_Marciniak sprawdzę 😀
Do tego układu z MT 4/85 (robiłem wiele lat temu) mam jednak pewne uwagi. Po pierwsze, nie można go wyłączyć wyjęciem słuchawki. Po drugie, przy 1,5V wcale nie miałem tak dużego wzmocnienia, jakie chciałbym mieć. Dlatego nie pokazaliśmy go w materiale.
@@amalgamat1 mi odpowiada możliwość użycia dowolnych słuchawek o gorszych parametrach i projekt na paluszek który wygodnie wymienia się lub ładuje. Problemem jest włączenie zasilania bez przełącznika ale zwykła blaszka zwierająca do bieguna baterii którą dociska się otuliną wtyczki rozwiązuje problem. Teraz zbieram części do odbiornika na waszym projekcie ale po prototypie obliczonym już zamówię płytkę drukowaną z przylutowanymi dostępnymi komponentami a wykończę sam. Chcę zrobić po jednym na Polskę, Rumunię, Węgry i Włochy.
Jeszcze należałoby opracować taki odbiornik przystosowany do UKF FM. Jeśli ktoś jest miłośnikiem reklam, mógłby go nawet używać na co dzień!
Mam ponad 4 dekady za sobą, uwielbiam takie kanały, ludzie byli i są z tamtych czasów dużo bystrzejsi i mądrzejsi jak chodzi o elektronikę, zapytajcie młodego elektronika na temat układów analogowych 🙂 Człowiek odnajdujący się na tym obszarze musiał znać sporo zależności i wpływów, dzisiaj cyfrówka i małe układy RLC to nie to samo, sygnały wzmacniane lampami, to czysta sinusoida i czyste brzmienie dla muzyków 🙂 Pozdrawiam gorąco.
G807 przy 48 v anodowego ślicznie grało radyjko ...jak to teraz znaleźć...co by Wam fotki dać do studia...Super Odcinek, i nuta fajna na końcu, jaka to? Dziękuję..
Całe życie się na niego czaje ,scalak1111,,, gdzieś zapodział się przez 25lat ..przewalal po szufladach, Dzieciństwo🎉 Magia elektroniki// r80 jeszcze go zbuduje...Pozdrawiam
Płytka pod radio na ul1111 z MT zawiera chyba błąd w druku, nóżki układu scalonego są zamienione miejscami. Zrobiłem to radio ale już na osobnych tranzystorach.
Do takich projektów można wykorzystać baterię z E papierosów pełno ich po śmietnikach
Buhahahahaha. Robiliśmy takie na Kleczkowskiej w ZK w połowie lat 80. Była tam filia Diory i było z czego robić różne cuda.
Panowie, w OR Czar był taki sam kondensator obrotowy jak w Kolibrze i w Sylwii, wiec nie był on taki straszliwie wielki. Tyle, że w Czarze był lepiej wyeksponowany, może z tond takie wrażenie.
W wymienionych radiach kondensator był "goły" metalowy. Jego gabaryty były chyba jednak większe niż kondensatora w obudowie plastikowej. Tak czy inaczej, żaden z wymienionych nie kwalifikuje się do zastosowania w radiu "w pudełku od zapałek".
heh, próbowałem zrobić z Młodego Technika, płytkę nawet wytrawiłem wysępionym od Pani Kobylińskiej z pracowni chemicznej chlorkiem żelazowym, ale elementów nie udało się skompletować:(
Jak z filmu "Rozmowy kontrolowane", rozmowa o japońskim radyjku, przy winie z wiśni w baraku.
No wiem wyszedłem na boomera RIP "Ryszard Ochudzki".
Ziemie...
Ziemie mozna wsypac do pudelka ;-)
oj tam oj tam, pamiętam jak daaawno, dawnooo temu, była pewna sytuacja, trzeba było mi nagrać głos a nie było mikrofonu.... to się wykorzystało słuchawkę i nawet nawet dało się coś nagrać.... ;) pozdrawiam wariatów ;) potem kilka lat później poszedłem do technikum i układy RLC stały się nieco bardziej zrozumiałe... ;)
Dziękuje za materiał, jak zwykle bardzo pasjonujący.
ja podpiszę się również pod tym komentarzem...
Ja bym bardzo chciał taki zrobić do odbioru programu 1 PR 225 kH. Mam 50 lat i jako dziecko o tym marzyłem. Teraz nadszedl czas. Tylko nie wiem od czego zacząć.
Jeżeli zbuduję taki odbiornik, to muszę opłacić abonament RTV?
Oczywiście! Inaczej zgłoszę to do płokułatuły!
Co tam pudełko zapałek! W słomce do napojów się da zmieścić ;)
Na układach scalonych to w zasadzie wszystko można;) Ale na elementach dyskretnych THT to nie bardzo...
@amalgamat1 a dlaczego mamy się ograniczać do przewleku? Z układami- zgoda. Ciężko by było zmieścić dekoder stereo na dyskretnych, ale samo radio?
@@compaqchemlab No cóż, w moim przypadku to trochę jak w tym dowcipie ze striptizerem, orzechami laskowymi i kokosowymi: Dla smd oczy już nie te... Dlatego raczej ograniczam się do THT.
@@amalgamat1 są mikroskopy itd. ja teraz lituję 0402, a planuje dojść do 01005. To nic trudnego
@@compaqchemlab Gdy będziesz w moim wieku, trochę inaczej spojrzysz.
Dobre
Udało mi się za dzieciaka zrobić na ul 1321 z młodego technika. Grało suber 225 khz jedynka
21.37 Kurdebele już tak późno? 😂🤣😜
dodam że teraz można na układach cyfrowych ze scalonym radiem zrobić takie małe cudeńko na pasmo ukf do tego strojenie może odbywać się dwoma przyciskami i nawet w stereo
owszem, można. Gorąco zachęcamy do eksperymentów. Dla nas taka nowoczesność jest jednak mniej ciekawa od starszych konstrukcji.
Zbudować oczywiście można, szczególnie jak się ma graty z dzieciństwa, w tym prawie wszystko, co na filmie pokazane :) Ale używać - jak słusznie Panowie zauważyli - to już nie. BTW, każda fabryka zapałek w czasie pokoju staje się fabryką komponentów amunicji w czasie wojny, więc całkowicie się ich pozbycie to, nomen omen, strzał w stopę.
Tetroda 807,nie włazi do pudełka...
Ale pentoda 6418 (USA), 1P2B lub 1Ż24B (ZSRR) owszem.
No i co jak żazenie zamorduje elektrownie w terenie... Możnaby się pokusić o wykrywacz metali na lampach...ach ten Filmanent..
29:08 TL061 zaoszczędziłby kilka mA 🙃
Dobry wieczór! Ryzykowne wejście z tym MiBandem o 21:37 ;D
To już wiem dlaczego wraz z postępem technik półprzewodnikowych nagle ktoś wymyślił gniazdo jack z włącznikiem :) - po prostu wcześniej nie było potrzebne a ktoś tam chciał żeby było tak jak wcześniej :)
30:30 - już na początku filmu zaciekawiło mnie dlaczego tyle reklam eurokołchozu na pudełkach od zapałek... ale później sobie pomyślałem że to po prostu targetowane w ludzi którzy ciągle palą w piecach węglowych/chrustowych :( - przykre ale taka widocznie jest prawda.
Prawda jest jeszcze inna: po prostu nie było teraz pod ręką innych sensownych pudełek po zapałkach. Większość obecnych pudełek jest wykonywana w zupełnie innych gabarytach.
@@amalgamat1 A ok - ale nie chodzi mi o to, że takie pudełka wybraliście tylko że ktoś kiedyś wybrał popularyzowanie gwiazdek na tychże pudełkach - ktoś te gwiazdki ogląda w masie. Pozdrawiam
Gniazdo jack z włącznikiem miało zupełnie inną genezę - łatwiej było za pomocą jednego styku obsłużyć wszystkie przełączniki elektroniczne, którym programowo można przypisać wiele funkcji - niż zapanować nad wielostykową mechaniką :)
Znam ludzi, którzy pracowali nad światową normalizacją tego systemu.
To jeszcze tylko wyłączyć AF bo trochę się pompuje ;)
Pora zrobić radio w zapalniczce
A na UKF ciekawostką jest superreakcja ФАПЧ, no ale niestety wymaga anteny zewnętrznej, wyższego zasilania i jakiegoś wzmacniaczyka ale idea też jest intrygująca. Może przyjrzycie się temu tematowi, to ciekawe i zupełnie zapomniane rozwiązanie :)
superreakcja jest nam znana, być może zrobimy o tym odcinek. Zwłaszcza, że były fabryczne konstrukcje, które działały na tej zasadzie (jeszcze na lampach, ale były, także w Polsce).
@@Marcin_Marciniak ta superreakcja ФАПЧ jest nietypowa, bo działa na połowie częstotliwości odbieranej stacji. Taki dziwoląg zza wschodniej granicy. Kiedyś jak dożyje do emerytury może sobie to sklecę , o ile oczy jeszcze na to pozwolą :)
@@maciekgd Udało mi się coś takiego uruchomić na współczesnym krzemie. Zadziwiająco stabilny odbiór, polecam.
@@karolszerszen1066 Gratuluję! Ja jedynie "czytałem" o tym w podniszczonym artykule z czeskiego wydawnictwa "Amatérské Radio" które było tłumaczeniem artykułu z radzieckiego pisma "Radio". Z tego co pamiętam opiekun naszego kółka radiotechnicznego tłumaczył że oscylator musi tam pracować na najbardziej nieliniowej części charakterystyki tranzystora aby generował wiele harmonicznych, zaś sam odbiór odbywał się właśnie na pierwszej harmonicznej oscylatora. Było to wiele lat temu i mogłem coś pokręcić , ale koncepcja była ciekawa :)
Gdyby ktos zbudował odbiornik FB w pudelku po smartfonie to byloby coś:)
A zapałki z Sianowa? Już nie robią.
Przede wszystkim wyjaśnijcie czym było pudełko zapałek :)
super klimat, ciekawe tematy. Kiedyś też robiłem różne cuda...
Ale Bajer, a na układzie us1111 też był w pudełku od zapałek, Młody Technik -Chwała
No, a dziś RTLSDR w takich wymiarach jest...
2SD2144S TO92s NPN 20V 0,5A 0,2W 350MHz 1pF. Wzmocnienie 820..2700 (!)
Mam kilkanaście takich tranzystorów. Są bardzo dobre. Przy becie powyżej 1200 zaczynają się jednak problemy w niektórych układach z długim przewodami, bo potrafią się wzbudzić w zakresie UKF.
@Marcin_Marciniak Kupiłem kilka sztuk specjalnie do takich radyjek. I betę mają 1000-1200 w testerze.
Kiedyś chciałem zrobić z gościem lampy próżniowe nixi ale był bardzo arogancki i zrezygnowałem
1
Na innym kanale przedstawiony jest odbiornik FM mieszczacy sie w słomce do napojów. To jest miniaturyzacja. Kanał nazywa sie Elektron