Próchnica - wszystko co powinien wiedzieć pacjent

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 вер 2024
  • W dzisiejszym vlogu stomatologicznym opowiem czym jest próchnica zęba, jak powstaje, jakie są jej objawy, jak ją diagnozować i leczyć oraz jakie są skutki jej nieleczenia.
    Zapraszam do śledzenia mediów społecznościowych:
    Instagram: / lek.dent_piotr_wolski
    Kontakt:
    lek.dent.piotr.wolski@gmail.com

КОМЕНТАРІ • 14

  • @dr.VladimirKorovkin
    @dr.VladimirKorovkin Рік тому +2

    Dzięki kolego! Miło cię słuchać i oglądać, tylko o skomplikowanym!

  • @aniaj33
    @aniaj33 Рік тому +2

    Niby wszyscy wiemy czym jest próchnica ale jak dochodzi do szczegółów to ... no właśnie i tu wkracza dr Piotr Wolski i w prostych słowach (okazuje się, że po polsku również można) bez wyrażeń zrozumiałych tylko przez dentystów wyjaśnia i naucza. Bardzo dziękuję i wyrazy szacunku za operowanie językiem ojczystym 👍💓

  • @mateuszmordarski5772
    @mateuszmordarski5772 Рік тому +2

    Ciekawy odcinek. Dzięki za garść informacji.

  • @marekkomarek6772
    @marekkomarek6772 Рік тому +1

    Nigdy nie zastanawiałem się czym jest próchnica i jak się rozwija; to znaczy wiedziałem, że to w wyniku działania bakterii min lactobacillus i powstawania kwasów ale nie znałem szczegółów. Teraz po wyjaśnieniach, zastanawia mnie jedno. Słyszałem, że gdy mamy "dziurę" w zębie, powiedzmy że jeszcze nie jakąś głęboką, dentysta nie oczyści jej dobrze a później zaklei - to ta próchnica dalej się głęboko rozwija. Jeśli próchnica to wynik demineralizacji i wypłukiwania wapnia, to w przypadku gdy mamy taką zaklejoną próchnicę to nie powinno dochodzić do rozwoju choroby głęboko w zębie a ponoć dochodzi. Gdzie błądzę? A poza tym to dzięki za filmik;)

    • @WolskiDentysta
      @WolskiDentysta  Рік тому +2

      Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niedoczyszczenie zęba i jego wypełnienie sprawia, że pod wypełnieniem powstają dogodne warunki do rozwoju tzw. próchnicy wtórnej. Z jednej strony nie ma już dostępu cukru, a z drugiej nie ma możliwości doczyszczenia tego miejsca (remineralizacji). Bakterie korzystają z "rezerwy" i dalej niszczą ząb pod wypełnieniem. Mam nadzieję, że trochę rozjaśniłem, a w późniejszym czasie zapewne powstanie osobny materiał.
      Dziękuję i pozdrawiam!

    • @marekkomarek6772
      @marekkomarek6772 Рік тому +1

      @@WolskiDentysta Dzięki za info

  • @ula8544
    @ula8544 Рік тому +1

    Dziękuję, bardzo przydatne informacje! Może mógłby mi Pan doktor pomóc w pewnej kwestii? Kilka lat temu podczas wizyty u stomatologa lekarz po obejrzeniu kliszy-panoramy zębów stwierdził, że trzeba wyrwać zęba i że jak tego nie zrobię, to w krótce będę musiała usunąć wszystkie zęby. Podczas ekstrakcji zęba miałam też usuniętą chorą tkankę, którą trzeba odbudować decydując się na implanta .Na koniec powiedział ,że jestem chora ,że mam chorą tkankę łączna oraz ,że jest to proces bardzo powolny ale postępujący. W pierwszej kolejności będą zaatakowane zewnętrzne części ciała a następnie wewnętrzne organy. Chciałabym się dowiedzieć jakie mogą to być objawy ,choroby i czy można ten proces zatrzymać, leczyć, jakie można wykonać badania ? Czy mógłby się Pan doktor wypowiedzieć na ten temat?

    • @WolskiDentysta
      @WolskiDentysta  Рік тому

      Dziękuję za komentarz. Niestety w tej kwestii nie mogę Pani pomóc. Należy zwrócić się o pomoc do lekarza dentysty (najlepiej specjalizującego się w chirurgii), a także lekarza ogólnego, którzy postawią diagnozę i ustalą możliwe opcje leczenia. Pozdrawiam!

    • @ula8544
      @ula8544 Рік тому

      @@WolskiDentysta Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

  • @pp3962
    @pp3962 4 місяці тому

    czy wapn w pascie do zebow przyczynia sie do odbydowy zeba? dieta jest wazniejsza ale z wiekiem i ona juz malo daje; licze na odpowiedz; badania jakies sa pod tym katem mysle