Жіночий тріумф: "Царівна" Ольги Кобилянської | Шалені авторки | Віра Агеєва, Ростислав Семків

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 тра 2024
  • Ользі Кобилянській - 160! До цієї дати ми підготували розмову про текст, який вважаємо центральним у її творчості - про повість "Царівна". А ще ми розігруємо примірник "Царівни", що вийшла в чудовій серії класики видавництва Pabulum @pabulum3593 Напишіть нам, про свої враження від творів Кобилянської. Упродовж тижня від дати оприлюднення цього відео для всіх (тобто до 5 грудня включно) ми будемо збирати їх у дооовгий список, а потім - розіграємо примірник за допомогою рандомайзера.
    00:00:00 Intro.
    00:00:51 “Шалені автор(к)и” не вперше говорять про Ольгу Кобилянську.
    00:01:26 Авторка “Землі”, бо так сказав Франко.
    00:03:10 “Буковинська орлиця” в радянському літературному каноні.
    00:04:49 “Царівна” - центральний твір Ольги Кобилянської.
    00:06:01 Чому ми повинні перечитати наших класиків.
    00:06:59 Право жінки бути самій собі ціллю.
    00:08:43 Від “Людини” до “Царівни”.
    00:09:35 Наталка Верковичівна - попелюшка з феміністичними переконаннями.
    00:12:16 Епізоди жіночої дружби: сестринство як альтернатива братерству.
    00:14:22 Чому Наталка Верковичівна відкидає українця і виходить заміж за іноземця.
    00:14:56 Як німецькомовний літературний світ ставився до текстів Кобилянської, і чому Іван Франко помилявся.
    00:17:20 У чому полягає оптимістичність фіналу “Царівни”.
    Відео створено завдяки підтримці наших патронів на Patreon та спонсорів на UA-cam. Дякуємо книгарні "Смолоскипа" на Межигірській, 21 (smoloskyp.com.ua/) в Києві за простір для запису наших влогів. До речі, там ви можете придбати книжки Ростислава Семківа ( cutt.ly/twUUxUIL/ ), Віри Агеєвої ( cutt.ly/JwUUx7hf/ ) і, звичайно ж Ольги Кобилянської. До речі, "Царівну" також можна замовити безпосередньо у видавництві Pabulum ось тут www.pabulum.com.ua/product/ts...
    Дивіться також:
    Лесбійські сюжети Ольги Кобилянської
    • Лесбійські сюжети Ольг...
    "Меланхолійний вальс” Кобилянської: ідилія дівочої дружби
    • "Меланхолійний вальс” ...
    Що зашифровано в листах Лесі Українки до Ольги Кобилянської?
    • Що зашифровано в листа...
    #шаленіавторки #література #українськалітература #Кобилянська #фемінізм #українськакласика
    _______________
    Підтримайте нас на UA-cam: www.youtube.com/@shaleniavtor...
    чи на Patreon: / shaleniavtorky
    Telegram: t.me/shaleniavtorky/
    Facebook: / shaleniavtorky
    Instagram: / shaleniavtorky
    Google podcast: cutt.ly/CZgDOEL/
    Soundcloud: / shaleniavtorky
    Megogo: megogo.page.link/CDb3/

КОМЕНТАРІ • 75

  • @shaleniavtorky
    @shaleniavtorky  5 місяців тому +2

    Підтримайте нас на UA-cam: www.youtube.com/@shaleniavtorky/membership/
    чи на Patreon: www.patreon.com/shaleniavtorky/
    Це дозволить нам робити нові цікаві розмови про культуру, ґендер та ідентичність.

  • @TetianaUkrainian
    @TetianaUkrainian 5 місяців тому +8

    Твори Ольги Кобилянської змушують пишатися нашою нацією ще дужче! Це так приємно - усвідомлювати, що не лише у британців чи ще у когось були письменниці-феміністки. Це ще одне свідчення того, що ми - европейці! Наша сім'я - Европа, а не фіно-угорське залісся, як це нам багато віків намагалися вбити в голови московити. Якби була можливість, то я особисто подякувала б пані Ользі за її працю.

  • @dmytrokokoshvili499
    @dmytrokokoshvili499 5 місяців тому +4

    Шкода, що в школі дуже сухо подавалася творчість Кобилянської. Прочитав декілька творів в дорослому віці і був вражений наскільки це якісно літературно та наративно. З іншого боку навряд би зміг в підлітковому віці зрозуміти феміністичні посили та навіщо вони мені. Тепер з радістю буду продовжувати читати її твори.

  • @fumellot-02
    @fumellot-02 5 місяців тому +37

    Читання Кобилянської наштовхнуло мене на думку, що на відміну від росіян, у нас була неймовірна традиція феміністичної літератури. У 1887 вийшов "Перший вінок", жіночий альманах, 40 творів, в той час як московити читали про Каштанку та дом с мєзоніном 🥴 я, як дитина що виросла на "вєлікай літєратурє" окрім Ахматової та Цвєтаєвої нікого не можу згадати, та й вони писали у глибокі міжвоєнні роки.... Коротше, в нас якась гігантська цивілізаційна прірва, у московитів просто не було жіночого феміністичного руху в кінці 19 століття 🤷

    • @olhaolha5669
      @olhaolha5669 5 місяців тому +2

      Вам шана й повага, як то кажуть, за заувагу. Читала розмову з філософом Єрмоленком. Не багато він бачить у нашій класичній літературі творів на широку тематику.

    • @user-tv7rf7ks6q
      @user-tv7rf7ks6q 5 місяців тому +2

      Гаразд. Менш за все хочу захищати чи рекламувати російську літературу. Але так сталось, що ну осилив я свого часу "Что делать?" Чернишевського. Так, там головної героїні, щоб здобути емансипацію спочатку доводиться одружитися з людиною близькою за ідеями (такий собі союз на ідеях), але далі починається перетворення суспільства через організацію мануфактур, де заробляють жінки, дівчата - найменш захищені у Петербурзі верстви. Такий собі соціалізм на базі відповідального бізнесу. "Что делать? - делать, делать і делать". Як художній роман можливо занадто схематичний та заідеологізований. Хто його читатиме в тієї же сучасної московії, якщо не примушувати? Питання. Але це найяскравіший приклад де жінка у руліті це щось самостійне, вольове і змінює світ навколо. Ну гаразд 👌 українець Гоголь зобразив наприклад поміщицю Коробочку у "Мертвих душах". У тієї добре організоване господарство, яким вона самостійно керує. Є образ сильної, волівої жінки у Гончарова в "Обломові", без жертовностей і страждань і ось цих "вона його за муки полюбила, а він її за співчуття до них". Ні. Ольга цілком собі самостійна людина. І тут я маю зупинитися, бо можу ще щось знайти в тієї епосі, а нащо? Зрештою, ніщо (окрім цензури) не заважало руліту розвиватися в дусі часу. Публіка читала одночасно новинки німецької, французької літератури, особливо різноманітних філософів і вимагало ідейності (окрім розваг, звичайно, просто розважальна література не завжди потрапляє в літературний канон і взагалі має термін епохальної актуальності). Тож автори російсткомовні могли собі дозволити писати на різноманітні теми. Навпаки. Їх літературні образи часто густо "зависали в повітрі" - вигадані, якби переклали сюжет паризький і вбудували його в декорації міста на Нєві. В той час як тиражі української літератури здебільшого виростали на реальної землі (до епохи Модерну, звичайно).

  • @YellowTipTruck
    @YellowTipTruck 7 днів тому

    Дуже дякую за випуск! Сил та натхнення вам!

  • @Olenusia
    @Olenusia 5 місяців тому +38

    Дякую.
    Я минулого року купила книгу "Царівна" і везла її з собою до Адріатичного моря. Таке трохи безглузде, наче б то, але це було моє бажання, принаймні книгу Кобилянської привезти до моря, бо Ользі так і не змоглося побачити її омріяне море. Я читала книгу і на набережній, і на самому пляжі, для мене це було важливо й цінно, та буде пам'ятно на все життя

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +9

      Чудовий спогад! Дякуємо!

    • @user-ov8tj3oy3i
      @user-ov8tj3oy3i 5 місяців тому +1

      👍🌹🌹🌹

    • @AthenaKa
      @AthenaKa 5 місяців тому +1

      Як це чудово ❤

    • @Victoria-kp6ny
      @Victoria-kp6ny Місяць тому

      Лайк каналу! Дякую за Вашу працю, дуже цікаво!

  • @vladyslavkoniev
    @vladyslavkoniev 5 місяців тому +5

    Твори Ольги Кобилянської - це як подорож у час, адже вони вдало вражають своєю актуальністю, навіть у сучасному світі. Її письменницький стиль - це як змішання витонченості і нестримного емоційного буму, який залишає за собою сильний відбиток. Кожна її оповідь - це частка життя, яка змушує задуматися і відчути вібрації епохи.

  • @katrrino3564
    @katrrino3564 5 місяців тому +6

    Твори Ольги Кобилянської формували мою юну сутність. Я довіряла всім творам авторки, виписувала безліч цитат і захопливо перечитувала їх.
    Людські цінності залишаються однаковим, навіть через століття.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +2

      Цікаво, а зошит з цитатами досі є?

    • @katrrino3564
      @katrrino3564 5 місяців тому +2

      @@shaleniavtorkyзвісно, я і досі його доповнюю

  • @nastyabucha
    @nastyabucha 5 місяців тому +2

    Твори Ольги Кобилянської вчила ще в школі. Але зараз почала перечитувати і враження набагато яскравіші. Так вийшло, що читаю зараз саме "Царівну" і дивуюсь сучасним поглядам і цікавим філософським поглядам головної героїні!
    Маю старий примірник, а у Pabulum - шикарне видання!)

  • @Periparus13
    @Periparus13 5 місяців тому +5

    Кобилянська найбільше заслуговує на повагу за те, що прожила своє життя згідно своїми цінностями про які пише у своїх текстах. У своїх творах вона зображувала жінок, як людей, як особистостей. Зі своїми переконаннями, рисами характерами, цілями та мріями. Різними. У меланхолійному вальсі для мене найбільш цінне було зображення, що дружба між жінками дійсно важлива, що це навіть зараз ламає стереотип про " жіночу дружбу, якої не існує". У Царівні доволі правдиво показаний ріст героїні і те що перше кохання може пройти , бо люди змінюються, інтереси стають іншими і почуття відповідно теж. Тому завжди треба обирати себе і бути своїм власним центром Всесвіту.

  • @lyudmilagalichina4074
    @lyudmilagalichina4074 5 місяців тому +24

    Вперше прочитала Царівну навесні цього року і мені було дуже прикро, що не прочитала її раніше, в свої 15 років, в 24 роки - коли ця книжка могла б стати для мене неабиякою підтримкою, навіть дороговказом. Це та книжка, яку я хотіла б передати своїй майбутній дочці.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +10

      Справді, ця книжка дуже впливає на дівчат у 15-17) Але добре, що тепер ви про неї знаєте)

  • @lialeonova
    @lialeonova 5 місяців тому +4

    А мені дуууже, ще у шкільні роки сподобалась книга "У неділю рано зілля копала" . Памятаю, це було якесь ілюстроване видання, запамятались цікаві стосунки Тетяни з Маврою, а от Гриць, який ніяк не може визначитись - дууже раздражав. Якийсь він амебний, перекидає важливі життєві рішення на жінок, і це зрештою призводить до трагедії

  • @nataliadanyliuk
    @nataliadanyliuk 5 місяців тому +8

    Дякую за черговий натхненний випуск. "Царівну" пам'ятаю ще зі школи. Усі тоді читали в нашій школі "Землю", а нам невимовно пощастило мати уроки поглибленого вивчення української мови та літератури, тож насолоджувалися і "Людиною", і "Царівною", і "Valse melancolique" й ін. Узагалі творчість Кобилянської чи не найбільше сформувала мене як жінку. Це література навіки. І тоді як інші Наталі хотіли бути схожі на Наташу Ростову, я асоціювала себе з Наталкою Верковичівною. Усе-таки як важливо мати для дівчинки правильну рольову модель.

  • @user-qf6rt1ji1j
    @user-qf6rt1ji1j 5 місяців тому +3

    до свого сорому не читала. якось в шкільній програмі оминули твори пані Ольги, а сама ще не дійшла до них. нажаль єдиний мій "живий " спогад про Ольгу Кобилянську - це те, що моя бабуся жила на вулиці її імені у маленькому містечку Вижниця, Чернівецької обл, допоки не переїхала до нас, на Донеччину

  • @user-jy6ek4we4i
    @user-jy6ek4we4i 5 місяців тому +2

    Дякую! Один із найулюбленіших творів в українській літературі. Але читала дуже давно, варто перечитати.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому

      Обов'язково перечитайте!

  • @ukrkomentar
    @ukrkomentar 4 місяці тому +1

    Дуже цікаве відео, вподобайка та коментар для просування якісного українського контенту

  • @olya_gameza
    @olya_gameza 5 місяців тому +3

    Кобиляньска то диво,їі твори просто в самому серці!
    А «Царівна» це просто історія змагання з нерівностю,з беспринціповністю та людскою тупістю. І все це в обличчі однеї жінки,яка розуміе,що відбувается в суспільстві,але їі ніхто не розуміе. Але вона не здается.
    А ще в Кобиляньскої е не менш драматична повість «Ніоба»,де показані нещастя одніеї окремої родини. Хтось помирае,хтось блукае по житті...
    А повість «Людина» показуе дівчіну,яка цікавится серйозними речами,а не тим,як знайти богатого чоловіка та жити за їого рахунок,ні як догоджати громаді,а правами жінок,соціалізмом.
    Олена Ляуфлер-це дуже цікавий образ для мене,бо я і сама трішкі на неї схожа.
    Кобиляньська особистість і це крапка!❤

  • @vik_knits
    @vik_knits 5 місяців тому +4

    Боже, "Царівна" - це мій улюблений твір🙏💖 я обожнюю цю книгу. Читала кілька разів. Перший раз ще в підлітковому віці. Дивилась його екранізацію. До сьогодні просто обожнюю❤
    Дякую за ваші програми🙏💙💛

  • @yevheniyakhudaverdian7549
    @yevheniyakhudaverdian7549 5 місяців тому +5

    Вітаю! Саме на днях перечитувала Valse melancolique Кобилянської , вражена надсучасним поглядом на жінок, ліричною глибиною, тонкістю розкриття стосунків, почуттів. Твір до неодноразового перечитування. Вам окремо Дякую за такий неймовірний канал, успіху і процвітання!

  • @dninasmarky3772
    @dninasmarky3772 5 місяців тому +3

    Ольга Кобилянська - майстриня образів. Її персонажі стають живими, наче вони виходять із сторінок книг та крокують поруч з читачем, розділяючи свої радості та болі, це не просто вивчати літературну спадщину, але і відкривати для себе красу мови, силу слова та глибину почуттів.

  • @germanovich_k5918
    @germanovich_k5918 5 місяців тому +3

    Царівну не читала, але пам'ятаю її новели, дуже подобалося. Також "У неділю вранці зілля копала" один з улюблених, бо в ньому порушено цікаві теми з погляду народної міфології

  • @user-oz3es2mn7v
    @user-oz3es2mn7v 5 місяців тому +4

    Царівна для мене найулюбленіший серіал дитинства. Захопленню не було меж) Читала вже в дорослому віці, дуже боялася розчарування, раптом не сподобається. Але, як ця історія може не сподобатися? Вона неймовірна. Перечитувала декілька разів і читатиму ще) ❤❤❤

  • @irynarh
    @irynarh 5 місяців тому +3

    Читала «Царівну» якраз у підлітковому віці на позакласному читанні. Мені тоді сподобався твір особливо на тлі «Людини», де доля героїні була сумніша.
    Насправді, з Лесі Українки і творів Кобилянської почалися мої роздуми над емансипацією жінок.

  • @megera6219
    @megera6219 5 місяців тому +5

    Читала "Меланхолійний вальс" Ольги Кобилянської дуже сильний феміністичний твір. Саме таких творів не вистачало мені у школі, можливо читаючи його дорослою набагато більше зрозуміла, але саме в 16 років він може навести на багато роздумів. Про свою самоцінність, самоствердження, однозначно кожній дівчині його треба прочитати.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +1

      У нас є окремий випуск про "Меланхолійний вальс"

  • @tatyanayarmak9156
    @tatyanayarmak9156 5 місяців тому +9

    Царівна прочитана мною декілька раз, але вперше познайомилася з твором завдяки телесеріалу, що був на екранах в середині 90-х

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +5

      Пам'ятаємо цей серіал

  • @user-hl9mw1ci8v
    @user-hl9mw1ci8v 5 місяців тому +2

    Читала декілька разів : для себе, щоб скласти іспит, щоб обговорити з учнями/ученицями, коли читала повість про Ольгу. І завжди вона (п.Кобилянська) така тендітна тверда водночас. Знаю, що ліричну героїню не ототожнюють з авторкою, знаю... Але ж)

  • @user-eh5zp8xl9u
    @user-eh5zp8xl9u 5 місяців тому +2

    До Царівни, нажаль, поки не дійшла, але прочитала Меланхолійний вальс Кобилянської. Мене вразила сентиментальність і чуттєвість з якою там описана дружба головних героїнь. Це дійсно дуже інтимні і глибокі почуття. Також мені хоч і складно було читати через діалектизми, проте це додає шарму)

  • @bookmonolog
    @bookmonolog 5 місяців тому +7

    Подобається подача Кобилянської філософії Ніцше про надлюдини. В української письменниці це наджінка, її методологія становлення тощо.
    А її стосунки з Українкою - окремий вид ґей-лесбійської критики, де такий інтим у листуванні варто трактувати як спорідненість душ, світоглядів, а не лиш еротика.
    Однак ще й вважаю, що ми настільки відвикли від душевних дружніх стосунків, що усе трактуємо як таке-сяке еротичне 🤔

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +3

      Ви вже бачили наш випуск про їхнє листування?

    • @bookmonolog
      @bookmonolog 5 місяців тому +3

      @@shaleniavtorky ще не мала нагоди, дякую, що зорієнтували

  • @ks875
    @ks875 5 місяців тому +4

    Для мене Царівна у юності була дійсно улюбленим твором. Оце прагнення вирватись з рутини і розумової провінції було мені дуже близько. Не кажучи вже про приємну інтелігентну жіночність у стилі. Прекрасна шалена авторка❤

  • @ausblick8548
    @ausblick8548 5 місяців тому +5

    Світлина Кобилянської на обкладинці цього відео дуже гарна. Вперше роздивилася її як доволі милу і вишукану жінку, хоч раніше вона видавалася мені не надто красивою.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +1

      Нам теж подобається)

  • @imnastya251
    @imnastya251 5 місяців тому +3

    Я зовсім нещодавно почала знайомитися з творчістю Кобилянської, і хоч не можу зрозуміти всі інверсії, сенси, але сюжет і стилістика мені дуже подобаються. Дякую вам, за ці прекрасні відео, які допомагають краще зрозуміти письменників та їх твори,

  • @cruellawang
    @cruellawang 5 місяців тому +2

    Наново відкриваю для себе українську літературу і твір Ольги Кобилянської, поки що, був для мене найкращим, це той твір який не перестав бути актуальним і не бісить своїми поглядами. Мені дуже сподобався посил "Царівни", не знаю, чи зараз вчать його у школах, але це те, що потрібно читати там. Для мене це книга про те, як не зраджувати собі і своїм ідеалам. Поки що нічого іншого в неї не читала, але збираюся. (Участь у конкурсі)

  • @artvek
    @artvek 5 місяців тому +5

    дякую !

  • @NinaVasechko-jm5ei
    @NinaVasechko-jm5ei 5 місяців тому +4

    Дякую!

  • @Anastasijka376
    @Anastasijka376 5 місяців тому +3

    Свого часу Меланхолійний вальс Кобилянської, прочитаний в 11 кл, просто перевернув моє уявлення про укр літ, такой контраст із Чіпками і Кайдашевими сім'ями

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому

      Чудово, що це з вами сталося ще в школі!

  • @irynaskvortsova6996
    @irynaskvortsova6996 5 місяців тому +3

    Дуже дякую за цікавезну розповідь.

  • @allamostepaniuk5055
    @allamostepaniuk5055 5 місяців тому +6

    Дякую вам за вашу працю ❤❤❤

  • @user-lf5yx8tc2n
    @user-lf5yx8tc2n 5 місяців тому +6

    Так цікаво увесь час дізнаючись якісь нові подробиці з життя Ольги Кобилянської,впізнавати в
    героях та героїнях її творів якісь
    риси з характеру самої письмен-
    ниці,чи відлуння подій,пережитих нею.
    Чомусь пригадався закон збереження енергії: ніщо не виникає з нічого і не зникає в нікуди-тільки переходить з одного виду в інший.
    Дякую за цікавий контент,пані Віро та пане Ростиславе!

  • @Too_grumpy_cat
    @Too_grumpy_cat 5 місяців тому +6

    Дякую за вашу безцінну працю! Неймовірно цікаво!😍😍😍

  • @halynapidlisna1886
    @halynapidlisna1886 5 місяців тому +4

    Дякую Вам! ❤

  • @natalkamalynovska6574
    @natalkamalynovska6574 5 місяців тому +6

    Про "гірську орлицю" школярів у тестах питають. Вперше як побачила, подумала про Лесю Українку, в "Камінному господарі" про таке є.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому +1

      🤦🤦🤦 Дякуємо, що розказали

  • @user-tv7rf7ks6q
    @user-tv7rf7ks6q 5 місяців тому +3

    Мабуть почав знайомство з творчістю Кобилянської із "Царівни" кілька років тому. Головна героїня викликає емпатію. Їй переживаєш. Життя кидає їй чимало викликів, але вона весь час знаходить в собі сили боротися за право бути собою, почуватися вільною. Читав дуже давно і, хоч, здається, повертався і перечитував твір, зараз не перескажу сюжет. Але запам'ятав дискусію стосовно ідентичності: - чи ненавидили би ви так поляків, якби почувалися вільними і рівними з ними?
    Здається, подібне питання поставив головної героїні хорват за національністю - людина стороння до україно-польських стосунків.
    Була в якійсь момент "Земля". Нажаль "Земля" читалась в один час із "Хіба ревуть воли як ясла повні" і "Кайдашева сім'я". Звичайно все це різні "землі", різні "сім'ї" і "воли". Але саме сюжету "Землі" Кобилянської тепер згадати складно, хіба, що боротьба за землю доводить когось із "сім'ї" до криміналу, либонь не братовбивства і якимось чином наступному поколінню прочать уже іншу долю, поза землею, пов'язану із освітою. Щось на зразок: вчись та може із тебе вийдуть люди та не копатимешся в землі. Якщо це дійсно про той твір, то "Земля" скоріше закінчується гимном анти-землі.
    Була Людина, була Некультурна. Остання запам'яталась як образ вільної жінки, сильної ґазди, від якої суспільство уже нічого не вимагає (завезти ґазду), а навпаки поважає її самостійність. Некультурна не тому що далеко від міської моралі. Некультурна, бо наприклад культурної "Царівні" потрібно ставити собі культурну конструкцію "бути собі ціллю", а Некультурній ніяких конституцій не потрібно: вона просто є - природно.
    Вальс меланхолік. Мабуть перечитував двічі у різні часи. Актуальний досі сюжет, бо люди шукають себе, живуть з компаньйонами на зйомних квартирах, якось співіснують, будують плани і терплять фіаско на цьому шляху. Знову маємо героїню із ґрунтом "бути собі ціллю", але цього разу є варіанти, є ментальне опонування.
    🤔 Цікаво, що дні народження Ольги Кобилянської і Григорія Сковороди десь стались поруч у календарі: таке враження, що ця "avrea libertas - золота вольність" для них, для їхніх героїв найвища цінність (але у Кобилянської ми чуємо жіночі голоси і жіночі образи бачимо).

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому

      Такий змістовний коментар ❤️❤️

  • @annadubovyk6224
    @annadubovyk6224 5 місяців тому +4

    Хай процвітає ваш канал!

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  4 місяці тому +2

      @annadubovyk6224 - рандомайзер вибрав вас, ви виграли "Царівну" Ольги Кобилянської. в'яжіться з нами на мейл shaleni.avtorky@gmail.com

    • @annadubovyk6224
      @annadubovyk6224 4 місяці тому

      @@shaleniavtorky Це неймовірно приємний сюрприз, саме слухала сьогодні ваш свіженький випуск про Хвильового! Пишу на мейл.

  • @olhaolha5669
    @olhaolha5669 5 місяців тому +5

    Дякую. Орлиця, мабуть, тому що вона писала: "Хотіла б, щоб усі українці стали орлами"...
    Не перестану захищати "Землю" ) Трактувати її як чисто соціальну повість на селянську тематику 🤦‍♀🤷‍♀ це прекрасний, багатогранний екзистенційний твір. Сама письменниця згадувала, скільки прекрасних моментів подарувала ця повість. Не можна впадати і в протилежну крайність. Крім того, у чому перемога Наталки? У щасливому заміжжі ) Ну так, тоді й бути не могло інакше, тим паче, що головна героїня мріє стати письменницею: не надто стабільне заняття.
    Не знаю, що думає про це пан Ростислав, та чула думку деяких чоловіків, що Кобилянська все-таки не дуже добре орієнтувалася в психології чоловіків ) Деякі іронізували над вибором іноземця, забуваючи обставини особистої "кривди" авторки.
    І в "Людині", і в "Царівні" ще перемагає оповідність над психологізмом. Хоча фінал "Людини" вражаючий з психологічного погляду.
    Професор М. Наєнко, до речі, "У неділю рано копала" вище за інші повісті.

    • @ageyevavira9147
      @ageyevavira9147 5 місяців тому +2

      Та як же не надто стабільне! Кобилянська заробляла пером, як і багато її сучасниць. А "Земля" цікавий твір, ми ж говоримо, що у фіналі там зречення села й апологія міста, яке звільнить від кормиги патріархальних відносин. А Наталка ж не домогосподарка, вона має професію й зреалізувала свій талант.

    • @olhaolha5669
      @olhaolha5669 5 місяців тому +1

      @@ageyevavira9147 Дякую за відповідь, п. Віро. Про стабільність ) до неї ще треба доробитися, а до того часу необхідно чиїмсь коштом жити. Це мала на увазі.

  • @WretchedRenaissance
    @WretchedRenaissance 5 місяців тому +2

    Вперше коли почув "мати таку свободу щоб бути собі ціллю", в форматі відео, переслане від подруги, загорівся тим уривком, але так і не прочитав увесь твір. В школі Кобилянську пропустив, хворів. Може зараз наздожену.

    • @shaleniavtorky
      @shaleniavtorky  5 місяців тому

      Тримаємо кулачки 😉

  • @AthenaKa
    @AthenaKa 5 місяців тому

    Дякую за відео. Якраз прочитала Царівну перший раз, осмислила і побігла дивитись чи немає на вашому каналі відео про неї. Допомагаєте мені тонше зрозуміти прочитане❤
    А ви чули про книгу Ольги Саліпи «Оля»? Вона ніби про Кобилянську, а мені здалась грубою і нетактовною спекуляцією про її особисте життя. Цікава ваша думка.

  • @dmytrobbbbdjsm4E
    @dmytrobbbbdjsm4E 5 місяців тому +2

    Зробіть випуск, будь ласка, про Юрія Клена. Неординарний творчий шлях, "Попіл Імперії" - література як передбачення.

  • @user-wn4iy9js2p
    @user-wn4iy9js2p 2 місяці тому

    Підскажіть, чи не здавався вам, що "царівна" нагадує "Джейн Єйр"?

  • @dariasazonova5881
    @dariasazonova5881 5 місяців тому

    "Царівна"-це гімн нарцисизму,а не фемінізму. Героїня,яка нікого не любить,бо нікто й не навчив цього робити;ідеалізує чоловіка,щоб відвернутися від нього,при його ж першій помилці; при цьому ніякої практичної реалізації своїх намірів немає. По логиці психології ,твір мав би закінчитися самогубством героїні,але ідеалізм переміг

  • @charyna86
    @charyna86 5 місяців тому +2

    15:09 не читала Царівни, але може вона просто захотіла нарешті для себе спокою? Обрала собі, в образі героїні, зручного правильного хорвата, який її "правильно" кохав, який повернув її до німецької мови, помістив в легкі і теплі обійми Європи? Я не знаю як собі уявляли прекрасне життя українські панянки 19-20 сторіч 🤔 але бути українкою в Україні це завжди було важко, навіть якщо в тебе все є і ти сама собі панянка, все одно треба було боротись або із сухотами, або з патріархатом.