Uwagi i doprecyzowania: 1) Jeżeli już jesteście posiadaczami urządzeń 3Dconnexion, proszę pamiętać o zaktualizowaniu sterownika 3DxWare, pobierając najnowszą wersję ze strony 3Dconnexion. Link dostępny w opisie pod niniejszym filmem.
Uwaga o aktualizacji nie dotyczy, niestety, wszystkich. Niektórych - w tym mnie - nie stać na nowy sprzęt, a sprezentować też mi nikt nie chce. Dlatego muszę się zadowolić starym modelem z OLX, a on działa tylko ze starszym sterownikiem.
Pół dnia zmarnowane aby dość czemu nie działa manipulator na nowej wersji freecada. Dopiero po przeczytaniu tego komentarza przyszło mi na myśl aby sprawdzić sterowniki. :D Dzięki
Dobrym narzędziem to aż przyjemnie popracować. Polecam spróbowac układu z myszą w lewej ręce a manipulatorem w prawej, tuż obok numpada na klawiaturze. Praworęczni powinni spróbować myszy w lewej. Szkoda że nie da się we FreeCAD przypisać klawisza Ctrl (czy dowolnego innego z klawiatury) do klawisza w SpaceMouse. W innych CAD-ach 3d mam przypisany Ctrl do jedengo z przycisków w Kosmicznej Myszy i służy mi to przy zaznaczaniu wielu elementów. Chociaż - powoli mija mi faza na Kosmiczną Mysz. Kupiłem ją do walki z PTC Creo, bo w tym pakiecie wszystko jest koślawe ale im dłużej używam w innych pakietach tym częściej leży odłogiem. Sterowanie w FC też jest już na tyle wygodne że wolę jedną rękę mieć na klawiaturze niż przerzucać między klawiszami a nawigatorem.
"Szkoda że nie da się we FreeCAD przypisać klawisza Ctrl (czy dowolnego innego z klawiatury) do klawisza w SpaceMouse" To przypisz w sterowniku, a nie we Freecadzie. A zresztą większość manipulatorów ma fabrycznie zdefiniowany klawisz Ctrl i o ile sam tego nie zmienisz to działa prawidłowo "z marszu".
@@anzelmlupin649 W sterowniku to wiem i pod Windowsem (dla Inventora, Solidworksa, Creo jak i FC) mam ale pod Linuksem postawić działający sterownik Spacemouse to przekracza moje pojęcie o obsłudze komputera.
@@CADzidło Na stronie 3Dconnexion w archiwum sterowników są też takie dla Linuksa. Nie wiem z jakim sprzętem działają, ani czy w ogóle działają bo Linuksa nie używam. Próbowałeś? EDYCJA: Na liście są, ale ściągnąć się nie da. Chyba usunęli.
Po podpowiedziach Gumballa pod ostatnim filmie już śmigam na 1.0RC, problemy rozwiązane. Jezuniu jaki ten 1.0 jest dobry, największa bolączka freecada wydaje się być naprawiona. A ten filmik to obejrzę jak już się bardziej wkręcę w projektowanie - coś czuję, że z freecad1.0 jest to możliwe ;)
@@Zrzyck nie do końca taki dobry bo trochę popsuli np. loft adjustment czy jak to się tam nazywa ;) Nie bardzo chce działać jak robimy "na piechotę" wskazując profile przez które ma być wyciągnięcie. Dziala jeśli wcześniej zaznaczymy ctrl wszystkie sketche mające brać udział w operacji i dopiero wybierzemy narzędzie. Na szczęście poprawka już jest z tego co czytałem, więc w kolejnym RC albo finalnej powinno być ok. W ostatnim weekly build działa poprawnie ;)
Jak widać, urządzenie to ma niezwykle wszechstronne zastosowanie! :) Zrozumiałe jest, że nie każdy potrafi przezwyciężyć pewne nawyki, ponieważ korzystanie z manipulatora to inny sposób pracy, który wymaga początkowo przyzwyczajenia. W moim przypadku proces ten nastąpił błyskawicznie i obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Może to po prostu kwestia spróbowania i przełamania się, żeby zamiast obciążnika spełniał swoją właściwą rolę, skoro faktycznie na tym biurku już jest. Dlatego, jak wspomniałem w filmie w przenośni, nie każdy toleruje jazdę z automatyczną skrzynią biegów w samochodzie. Gdybym ja miał wskazać coś, do czego trudno byłoby mi się przyzwyczaić, na pierwszym miejscu wymieniłbym zakrzywiony monitor. Gdyby mi ktoś taki postawił do pracy - też pewnie początkowo miałbym trudność z przyzwyczajeniem.
Powiem tak- mam myszkę g502 hero logitecha, już 9 lat, programowalne przyciski. Do tego skróty klawiaturowe, do tego jeszcze ma nie biurko z jakimś języczkiem wysuwanym, a normalny duży stół, gdzie mogę oprzeć łokcie, plus oparcie łokcia o poręcz krzesła obrotowego. Dzięki temu mam szybkość w poleceniach,- dużo więcej poleceń na raz dostępnych.
Ładny gryzoń. Nie miałem nigdy do czynienia z myszami, które posiadają regulowaną masę, czy faktycznie wpływa to w jakiś sposób na jej użytkowanie? Co do kwestii jej programowania i dużej liczby przycisków: możliwość przypisania dodatkowych poleceń to z pewnością atut, jednak zauważam pewien problem. Nawet jeśli upakujemy w mysz dodatkowe funkcje, większość energii i tak koncentruje się na jednej kończynie. A ja na ten problem patrzę z tej perspektywy, że przez pewien okres czasu (jako skumulowany czas pracy), po prostu fizycznie tej kończyny odpowiedzialnej za obsługę myszy - nie używam.
@@InzynierProgramista to jest autu masa myszki przy czułości 2400 dpi, takiej mniej więcej używam. Przyciski z racji używania Solid Edge potrzebuję mieć skrót do lupy/zoom, czy łapki. Obracanie widokiem mam przez przesunięcie kółka myszy. Ja mam wszystkie obciążniki założone, ma dużą iniercję dzięki temu nie reaguje tak gwałtownie na ruchy ręki. Pilnuję żeby mieć oparcie łokci. Cala prawa ręka leży na stole, na blacie. Dodatkowo ta myszka ma jedna cichą zaletę jest mini myszką pionową, jest dość mocno nachylona w dół na prawą stronę. Już ją raz rozbierałem do czyszczenia, kółko zarosło kotkami z kurzu .. wiek robi swoje. Mam całą listę skrótów do SE - np shit+d rysuję liniię ctrl +d smart dim , ctrl +W zwykły itp. alt + e równoległość. tak że ważne rzeczy do szkicowania mam niczym w blenderze. shift + V split, shiit + tylda wydłużenie dwa dni intensywnego dobierania i skróty wykonałem. shif +x =przytnij, shift + c przytnij naroże. Alt +V relacja pionowo poziomo, alt + q wspóliniowość, alt + r = równoległość, alt +e równa długość, alt + c centrowanie okręgów, alt +f fix kłódka. i tego więcej jeszcze :) co ważniejsze wymieniłem. Na początku trochę "męczą" ale późnie jest to naprawdę szybki work flow. Patrzę teraz to dłoń mam ~45st od poziomu położoną na tej myszy tj płaszczyzna dłoni zaraz za nadgarstkiem. do pionowej myszki brakuje raz tyle kąta.. tak że to jest taki środek między płaską, a pionową myszka tak mi się do widzi.
Dobre porównanie (mam ten manipulator)👍 przymierzam się do klawiatury i myszy (tej najrozszej) w zestawie teraz promocja💪 jak długo jest ważny ten kod rabatowy?
Dziękuję. Zarówno klawiatura jak i mysz bardzo dobrze mi się sprawuje. Warto zauważyć, że klawiatura jak i mysz posiada możliwość konfiguracji przycisków funkcyjnych, do których można przypisać działanie poszczególnych narzędzi programu. Wprawdzie ja większość czynności deleguję na manipulator, ale klawiatura również może przejąć część funkcjonalności - zasadniczo wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb oraz możliwości - polecam wypróbować. Co do ważności kodu rabatowego - w razie zainteresowania - proszę o bezpośredni kontakt z firmą 3Dconnexion powołując się na prowadzony przeze mnie kanał oraz opublikowany materiał.
Pytanie do użytkowników posiadających manipulator 5 i więcej lat. Czy guma na nim stała się nieprzyjemnie lepka? Dawno temu gdy ukończyłem studia zakupiłem SpaceMouse Pro na zniżkę studencką jednak życie potoczyło się inaczej i mysz po rozpakowaniu w ogóle nie była używana i wylądowała z powrotem do pudełka. Po ok 6 latach gdy ją wyjąłem guma była nieprzyjemna w dotyku. Dziwi mnie to że nieużywany przedmiot przy braku nasłonecznienia tak się zachował.
@@adriankoz86 Mój IBM Magellan jeszcze się nie lepi, ale to znany problem gumowych powłok. Ostatnio zmywałem lepką gumę z trzyletniej parasolki z Rossmanna. WD40 daje radę.
Jednak mysz na stole leży. Cad? W programach cad zawsze używam 2 dłoni. Jedną ręką skróty, drugą zatwierdzenia i cyfry. Najwięcej czasu zajmują okna poleceń i celowanie w odpowiednie pole w programach typu SolidWorks i inne klony. Dlaczego w jednych CAD wpisujesz i enter. W drugich trzeba wpisywać w konkretne miejsce lub rozwijać opcje poleceń? Dlaczego z jednym programem rozmawiasz a w innym masz klikologię?
Mysz leży na stole i będzie tam pozostawać, niezależnie od tego, czy korzystamy z programu takiego jak AutoCAD, czy z aplikacji o charakterze czysto przestrzennym. W roku 2024 całkowite wyeliminowanie myszy podczas pracy na komputerze wydaje się niemożliwe - być może przyszłość nas zaskoczy. Esencją problemu nie jest eliminacja myszy, lecz zmniejszenie jej użycia poprzez przeniesienie części zadań na manipulator oraz drugą dłoń. Taki sposób pracy prowadzi do bardziej zrównoważonego obciążenia rąk. Programy są różnorodnie skonfigurowane, co jest poza naszą kontrolą i szczególnie to odczuwam publikując filmy z różnymi programami. Dlatego, nawet z perspektywy mojego zawodowego doświadczenia z programem Inventor, użycie nawet najprostszego kontrolera może znacznie uprościć pracę. Oczywiście w AutoCADzie i podobnych aplikacjach przenosimy skróty na drugą dłoń. Jednak w programach przestrzennych precyzyjny obrót bez użycia myszy lub urządzenia SpaceMouse jest praktycznie niemożliwy.
@@InzynierProgramista Akurat o myszy to był taki żart. Odnośnie do AutoCad o którym Pan wspomniał to chyba cały czas nie może Pan zrozumieć, że AutoCAD to też intuicyjny 3D. Owszem 4MCAD, IntelliCAD i inne dostają bryły dopiero w wersji Professional ze wzgłędu na dodatkowe biblioteki. Owszem w zakresie 2D podobnie działają. Ale nawet najlepszy klon GstarCAD ma problem ze zwykłą transparentnością. Uruchamianie klonów AutoCad to porażka. Kiedyś ProgeCAD 2009 lub IntelliCAD 2000 włączyły się błyskawicznie. Chyba, że Pana wersja uruchamia się szybko. Sweep, extrude, helisa w klonach? Tragedia. Nie dziwię się, że taki program można nazwac 2D. W AutoCAD nie ma problemów z przebudowaniem modelu i kolejnością poleceń. Wywalić AutoCAD? Już chyba nie potrafię. Zaznaczam otwór w bryle i Delete. Nic nie szukam. Owszem, Mechanical jest irytujący, przez powolne okna. Owszem, nie mam potrzeby ciągłej pracy w 3d bo nie mam cnc i druku 3d. Większość elementów jest składową działania wielu maszyn. Obracanie 3d myszą z ctrl. Kilka poleceń wokół koła? Zbyt dużej ilości używam i szybciej walnąć skrót niż trafić w ruchome pole.
@@wgmg7746 auto katorga - 20 lat już mija jak nauczyciel w technikum uczył nas mechanical destskopt.. taki wstęp do inwentora. Do dziś nie rozumiem, jak tam mogły działać np relacje, czy sterowanie wymiarem w kupokadzie tego nie było do 2010 roku, a jak weszło, to tak siermiężne, tak podłe, że głowa mała. Wszystkie liczące się CAD 3d mają wspólny mianownik, czy dziś odpalam Solid Worksa i już mogę działać, pewne polecenia będę szukał, ale zasada pracy jest taka sama. Czy Catia, czy ProE- czy freeCAD, mają wspólną szynę. tylko nie ten paint cadowski... z morzem ikonek nikomu nie potrzebnych. 30 atrybutów linii, tylko jednego brak zmiany długości.:D ot śmieciokad.
Na debianopochodnych ( czyli mint, ubuntu itd) smiga na tym sterowniku ze strony producenta. Mordowalem to kiedys ze dwa dni i za chorobe nie chcialo ruszyc. Dopiero po wczytaniu sie w logi - okazalo sie ze system nie dopuszcza do uruchomienia panelu sterowania manipulatora, bo uruchamia sie z uprawnieniami root. Obszedlem to trikiem takim, ze spod su skopiowalem moj xorg.conf do home root-a, i poprawilem mu wlasciciela na siebie. Po tym zabiegu ruszylo od strzala. Masz tez w repozytoriach debianopochodnych sterownik, ktory powoduje ze manipulator daje sie uzywac. Ustawienia sa bardziej zgrubne i wtedy ustawiasz sobie przyspieszenia itp we FreeCad. W wersji 21.X nie dalo sie zdefiniowac przyciakow na tym stockowym driverze debianowym. Na tym sterowniku od producenta - wszystko dziala
Nie działa ze starszymi urządzeniami -- brak wsparcia dla starszych sterowników, a aktualne już nie obsługują tych, które jeszcze pamiętają logo HP. W starszym FreeCAD 0.19 jeszcze działa ale nie o to chiba chodzi ;) Pozdrawiam
Zalezy jak starszymi - SpacePilot Pro smiga cały czas, choc to produkt wycofany juz ze sprzedazy. LCD jedynie pod Win11 nie chce dzialac bez wylaczenia "izolacji rdzenia". Ale i tak z LCD praktycznie nie korzystałem - grunt ze wszystkie przyciski widoków śmigaja. Funkcyjne również można przypisac bez problemu do funkcji FreeCada. Używam 1.0RC. W stabilnej 0.21.2 przyciski były nieaktywne ale manipulator 3d działał ok.
Uwagi i doprecyzowania:
1) Jeżeli już jesteście posiadaczami urządzeń 3Dconnexion, proszę pamiętać o zaktualizowaniu sterownika 3DxWare, pobierając najnowszą wersję ze strony 3Dconnexion. Link dostępny w opisie pod niniejszym filmem.
Uwaga o aktualizacji nie dotyczy, niestety, wszystkich. Niektórych - w tym mnie - nie stać na nowy sprzęt, a sprezentować też mi nikt nie chce. Dlatego muszę się zadowolić starym modelem z OLX, a on działa tylko ze starszym sterownikiem.
Pół dnia zmarnowane aby dość czemu nie działa manipulator na nowej wersji freecada. Dopiero po przeczytaniu tego komentarza przyszło mi na myśl aby sprawdzić sterowniki. :D Dzięki
Dobrym narzędziem to aż przyjemnie popracować. Polecam spróbowac układu z myszą w lewej ręce a manipulatorem w prawej, tuż obok numpada na klawiaturze. Praworęczni powinni spróbować myszy w lewej.
Szkoda że nie da się we FreeCAD przypisać klawisza Ctrl (czy dowolnego innego z klawiatury) do klawisza w SpaceMouse. W innych CAD-ach 3d mam przypisany Ctrl do jedengo z przycisków w Kosmicznej Myszy i służy mi to przy zaznaczaniu wielu elementów. Chociaż - powoli mija mi faza na Kosmiczną Mysz. Kupiłem ją do walki z PTC Creo, bo w tym pakiecie wszystko jest koślawe ale im dłużej używam w innych pakietach tym częściej leży odłogiem. Sterowanie w FC też jest już na tyle wygodne że wolę jedną rękę mieć na klawiaturze niż przerzucać między klawiszami a nawigatorem.
"Szkoda że nie da się we FreeCAD przypisać klawisza Ctrl (czy dowolnego innego z klawiatury) do klawisza w SpaceMouse"
To przypisz w sterowniku, a nie we Freecadzie. A zresztą większość manipulatorów ma fabrycznie zdefiniowany klawisz Ctrl i o ile sam tego nie zmienisz to działa prawidłowo "z marszu".
@@anzelmlupin649 W sterowniku to wiem i pod Windowsem (dla Inventora, Solidworksa, Creo jak i FC) mam ale pod Linuksem postawić działający sterownik Spacemouse to przekracza moje pojęcie o obsłudze komputera.
@@CADzidło Na stronie 3Dconnexion w archiwum sterowników są też takie dla Linuksa. Nie wiem z jakim sprzętem działają, ani czy w ogóle działają bo Linuksa nie używam. Próbowałeś?
EDYCJA: Na liście są, ale ściągnąć się nie da. Chyba usunęli.
Po podpowiedziach Gumballa pod ostatnim filmie już śmigam na 1.0RC, problemy rozwiązane. Jezuniu jaki ten 1.0 jest dobry, największa bolączka freecada wydaje się być naprawiona. A ten filmik to obejrzę jak już się bardziej wkręcę w projektowanie - coś czuję, że z freecad1.0 jest to możliwe ;)
@@Zrzyck nie do końca taki dobry bo trochę popsuli np. loft adjustment czy jak to się tam nazywa ;) Nie bardzo chce działać jak robimy "na piechotę" wskazując profile przez które ma być wyciągnięcie. Dziala jeśli wcześniej zaznaczymy ctrl wszystkie sketche mające brać udział w operacji i dopiero wybierzemy narzędzie. Na szczęście poprawka już jest z tego co czytałem, więc w kolejnym RC albo finalnej powinno być ok. W ostatnim weekly build działa poprawnie ;)
Myślę że manipulator to świetna pomoc w programach gdzie jest klikologia. Kolega używa w pracy manipulator jako obciążnik szuflady.
Jak widać, urządzenie to ma niezwykle wszechstronne zastosowanie! :) Zrozumiałe jest, że nie każdy potrafi przezwyciężyć pewne nawyki, ponieważ korzystanie z manipulatora to inny sposób pracy, który wymaga początkowo przyzwyczajenia. W moim przypadku proces ten nastąpił błyskawicznie i obecnie nie wyobrażam sobie pracy bez tego narzędzia. Może to po prostu kwestia spróbowania i przełamania się, żeby zamiast obciążnika spełniał swoją właściwą rolę, skoro faktycznie na tym biurku już jest. Dlatego, jak wspomniałem w filmie w przenośni, nie każdy toleruje jazdę z automatyczną skrzynią biegów w samochodzie. Gdybym ja miał wskazać coś, do czego trudno byłoby mi się przyzwyczaić, na pierwszym miejscu wymieniłbym zakrzywiony monitor. Gdyby mi ktoś taki postawił do pracy - też pewnie początkowo miałbym trudność z przyzwyczajeniem.
Zapytaj kolegi czy nie chce się zamienić, wyślę mu inny profesjonalny obciąznik szuflady ;)
@@VDRek Dumny jest z niego.
Powiem tak- mam myszkę g502 hero logitecha, już 9 lat, programowalne przyciski. Do tego skróty klawiaturowe, do tego jeszcze ma nie biurko z jakimś języczkiem wysuwanym, a normalny duży stół, gdzie mogę oprzeć łokcie, plus oparcie łokcia o poręcz krzesła obrotowego. Dzięki temu mam szybkość w poleceniach,- dużo więcej poleceń na raz dostępnych.
Ładny gryzoń. Nie miałem nigdy do czynienia z myszami, które posiadają regulowaną masę, czy faktycznie wpływa to w jakiś sposób na jej użytkowanie? Co do kwestii jej programowania i dużej liczby przycisków: możliwość przypisania dodatkowych poleceń to z pewnością atut, jednak zauważam pewien problem. Nawet jeśli upakujemy w mysz dodatkowe funkcje, większość energii i tak koncentruje się na jednej kończynie. A ja na ten problem patrzę z tej perspektywy, że przez pewien okres czasu (jako skumulowany czas pracy), po prostu fizycznie tej kończyny odpowiedzialnej za obsługę myszy - nie używam.
@@InzynierProgramista to jest autu masa myszki przy czułości 2400 dpi, takiej mniej więcej używam. Przyciski z racji używania Solid Edge potrzebuję mieć skrót do lupy/zoom, czy łapki. Obracanie widokiem mam przez przesunięcie kółka myszy. Ja mam wszystkie obciążniki założone, ma dużą iniercję dzięki temu nie reaguje tak gwałtownie na ruchy ręki.
Pilnuję żeby mieć oparcie łokci. Cala prawa ręka leży na stole, na blacie. Dodatkowo ta myszka ma jedna cichą zaletę jest mini myszką pionową, jest dość mocno nachylona w dół na prawą stronę. Już ją raz rozbierałem do czyszczenia, kółko zarosło kotkami z kurzu .. wiek robi swoje.
Mam całą listę skrótów do SE - np shit+d rysuję liniię ctrl +d smart dim , ctrl +W zwykły itp. alt + e równoległość.
tak że ważne rzeczy do szkicowania mam niczym w blenderze. shift + V split, shiit + tylda wydłużenie dwa dni intensywnego dobierania i skróty wykonałem.
shif +x =przytnij, shift + c przytnij naroże. Alt +V relacja pionowo poziomo, alt + q wspóliniowość, alt + r = równoległość, alt +e równa długość, alt + c centrowanie okręgów, alt +f fix kłódka. i tego więcej jeszcze :) co ważniejsze wymieniłem. Na początku trochę "męczą" ale późnie jest to naprawdę szybki work flow.
Patrzę teraz to dłoń mam ~45st od poziomu położoną na tej myszy tj płaszczyzna dłoni zaraz za nadgarstkiem.
do pionowej myszki brakuje raz tyle kąta.. tak że to jest taki środek między płaską, a pionową myszka tak mi się do widzi.
Dobre porównanie (mam ten manipulator)👍 przymierzam się do klawiatury i myszy (tej najrozszej) w zestawie teraz promocja💪 jak długo jest ważny ten kod rabatowy?
Dziękuję. Zarówno klawiatura jak i mysz bardzo dobrze mi się sprawuje. Warto zauważyć, że klawiatura jak i mysz posiada możliwość konfiguracji przycisków funkcyjnych, do których można przypisać działanie poszczególnych narzędzi programu. Wprawdzie ja większość czynności deleguję na manipulator, ale klawiatura również może przejąć część funkcjonalności - zasadniczo wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb oraz możliwości - polecam wypróbować.
Co do ważności kodu rabatowego - w razie zainteresowania - proszę o bezpośredni kontakt z firmą 3Dconnexion powołując się na prowadzony przeze mnie kanał oraz opublikowany materiał.
Pytanie do użytkowników posiadających manipulator 5 i więcej lat. Czy guma na nim stała się nieprzyjemnie lepka? Dawno temu gdy ukończyłem studia zakupiłem SpaceMouse Pro na zniżkę studencką jednak życie potoczyło się inaczej i mysz po rozpakowaniu w ogóle nie była używana i wylądowała z powrotem do pudełka. Po ok 6 latach gdy ją wyjąłem guma była nieprzyjemna w dotyku. Dziwi mnie to że nieużywany przedmiot przy braku nasłonecznienia tak się zachował.
@@adriankoz86 Mój IBM Magellan jeszcze się nie lepi, ale to znany problem gumowych powłok. Ostatnio zmywałem lepką gumę z trzyletniej parasolki z Rossmanna. WD40 daje radę.
Tak się czasem plastik zużywa. Mam to samo w pilocie od bramy i prezenterze Logitecha. Możesz to wyczyścić acetonem.
Jednak mysz na stole leży. Cad? W programach cad zawsze używam 2 dłoni. Jedną ręką skróty, drugą zatwierdzenia i cyfry. Najwięcej czasu zajmują okna poleceń i celowanie w odpowiednie pole w programach typu SolidWorks i inne klony. Dlaczego w jednych CAD wpisujesz i enter. W drugich trzeba wpisywać w konkretne miejsce lub rozwijać opcje poleceń? Dlaczego z jednym programem rozmawiasz a w innym masz klikologię?
Mysz leży na stole i będzie tam pozostawać, niezależnie od tego, czy korzystamy z programu takiego jak AutoCAD, czy z aplikacji o charakterze czysto przestrzennym. W roku 2024 całkowite wyeliminowanie myszy podczas pracy na komputerze wydaje się niemożliwe - być może przyszłość nas zaskoczy. Esencją problemu nie jest eliminacja myszy, lecz zmniejszenie jej użycia poprzez przeniesienie części zadań na manipulator oraz drugą dłoń. Taki sposób pracy prowadzi do bardziej zrównoważonego obciążenia rąk. Programy są różnorodnie skonfigurowane, co jest poza naszą kontrolą i szczególnie to odczuwam publikując filmy z różnymi programami. Dlatego, nawet z perspektywy mojego zawodowego doświadczenia z programem Inventor, użycie nawet najprostszego kontrolera może znacznie uprościć pracę. Oczywiście w AutoCADzie i podobnych aplikacjach przenosimy skróty na drugą dłoń. Jednak w programach przestrzennych precyzyjny obrót bez użycia myszy lub urządzenia SpaceMouse jest praktycznie niemożliwy.
@@InzynierProgramista Akurat o myszy to był taki żart. Odnośnie do AutoCad o którym Pan wspomniał to chyba cały czas nie może Pan zrozumieć, że AutoCAD to też intuicyjny 3D. Owszem 4MCAD, IntelliCAD i inne dostają bryły dopiero w wersji Professional ze wzgłędu na dodatkowe biblioteki. Owszem w zakresie 2D podobnie działają. Ale nawet najlepszy klon GstarCAD ma problem ze zwykłą transparentnością. Uruchamianie klonów AutoCad to porażka. Kiedyś ProgeCAD 2009 lub IntelliCAD 2000 włączyły się błyskawicznie. Chyba, że Pana wersja uruchamia się szybko. Sweep, extrude, helisa w klonach? Tragedia. Nie dziwię się, że taki program można nazwac 2D. W AutoCAD nie ma problemów z przebudowaniem modelu i kolejnością poleceń. Wywalić AutoCAD? Już chyba nie potrafię. Zaznaczam otwór w bryle i Delete. Nic nie szukam. Owszem, Mechanical jest irytujący, przez powolne okna. Owszem, nie mam potrzeby ciągłej pracy w 3d bo nie mam cnc i druku 3d. Większość elementów jest składową działania wielu maszyn. Obracanie 3d myszą z ctrl. Kilka poleceń wokół koła? Zbyt dużej ilości używam i szybciej walnąć skrót niż trafić w ruchome pole.
Klikam na coś, ruszam myszą i wówczas reszta znika.
@@InzynierProgramista Mysz, klawiatura i manipulator do jednego programu?
@@wgmg7746 auto katorga - 20 lat już mija jak nauczyciel w technikum uczył nas mechanical destskopt.. taki wstęp do inwentora. Do dziś nie rozumiem, jak tam mogły działać np relacje, czy sterowanie wymiarem w kupokadzie tego nie było do 2010 roku, a jak weszło, to tak siermiężne, tak podłe, że głowa mała. Wszystkie liczące się CAD 3d mają wspólny mianownik, czy dziś odpalam Solid Worksa i już mogę działać, pewne polecenia będę szukał, ale zasada pracy jest taka sama.
Czy Catia, czy ProE-
czy freeCAD, mają wspólną szynę. tylko nie ten paint cadowski... z morzem ikonek nikomu nie potrzebnych. 30 atrybutów linii, tylko jednego brak zmiany długości.:D ot śmieciokad.
Brakuje wsparcia dla Linuxa...
Na debianopochodnych ( czyli mint, ubuntu itd) smiga na tym sterowniku ze strony producenta. Mordowalem to kiedys ze dwa dni i za chorobe nie chcialo ruszyc. Dopiero po wczytaniu sie w logi - okazalo sie ze system nie dopuszcza do uruchomienia panelu sterowania manipulatora, bo uruchamia sie z uprawnieniami root. Obszedlem to trikiem takim, ze spod su skopiowalem moj xorg.conf do home root-a, i poprawilem mu wlasciciela na siebie. Po tym zabiegu ruszylo od strzala. Masz tez w repozytoriach debianopochodnych sterownik, ktory powoduje ze manipulator daje sie uzywac. Ustawienia sa bardziej zgrubne i wtedy ustawiasz sobie przyspieszenia itp we FreeCad. W wersji 21.X nie dalo sie zdefiniowac przyciakow na tym stockowym driverze debianowym. Na tym sterowniku od producenta - wszystko dziala
Nie działa ze starszymi urządzeniami -- brak wsparcia dla starszych sterowników, a aktualne już nie obsługują tych, które jeszcze pamiętają logo HP. W starszym FreeCAD 0.19 jeszcze działa ale nie o to chiba chodzi ;) Pozdrawiam
Mój IBM Magellan XT na RS232 jakoś nie chce nie działać. Może nie wie, że ma nie działać ;). P.S. Ubuntu i sterowniki spacenav.
Zalezy jak starszymi - SpacePilot Pro smiga cały czas, choc to produkt wycofany juz ze sprzedazy. LCD jedynie pod Win11 nie chce dzialac bez wylaczenia "izolacji rdzenia". Ale i tak z LCD praktycznie nie korzystałem - grunt ze wszystkie przyciski widoków śmigaja. Funkcyjne również można przypisac bez problemu do funkcji FreeCada. Używam 1.0RC. W stabilnej 0.21.2 przyciski były nieaktywne ale manipulator 3d działał ok.
@@crazy4volvoto prawda, ciężko uruchamia się na nowych systemach operacyjnych produkukty wycofane ze sprzedaży 20 lat temu...