Akurat prąd stały świetnie się nadaje do przesyłania na duże odległości i od tego są linie HVDC ale jest to skomplikowane i droższe rozwiązanie. Jednak globalny rozwój OZE i nowych technologii sprawi ze w przyszłości prąd stały będzie coraz częściej wykorzystywany do przesyłu. Takie firmy jak Siemens i ABB stworzyły do tego celu pierwsze transformatory na prąd stały HVDC, które oczywiście różnią się od klasycznych transformatorów i bazują na elementach energoelektronicznych ale pokazuje to ze przyszłość jest dla prądu stałego jest obiecująca.
Błąd albo zbytnie uproszczenie. Prąd stały ma właśnie mniejszy opór (impedancję) w porównaniu do prądu przemiennego, w którym dochodzi jeszcze reaktancja (opór bierny). Tak samo przy liczeniu strat w przemiennym trzeba liczyć właśnie jeszcze straty energii biernej i trzeba odpowiednio kompensować współczynnik mocy w celu zmniejszenia strat. Historycznie prąd przemienny był lepszy, bo łatwiej było podnosić i obniżać napięcie w przesyłaniu (wystarczy prosty transformator), co się przyczyniło do mniejszych kosztów względem sieci prądu stałego, na którym podnoszenie i obniżanie napięcia wymagało bardzo skomplikowanych stacji. W wielu liniach przesyłowych na duże odległości stosuje się właśnie prąd stały ze względu na mniejsze straty w prądzie stałym, ale to opłaca się tylko na większe odległości ze względu na koszt budowy/utrzymania tych stacji.
Akurat z tą "TESLA" w ramach przykładu na silniki prądu stałego, to był typowy strzał kulą w płot 😂 "TESLA model 3 zastosowane mechanizmy: Typy silników Silnik tylny: Silnik synchroniczny prądu przemiennego z magnesami trwałymi, chłodzony cieczą, z układem sterującym VFD. Silnik przedni (pojazdy z napędem AWD): Silnik elektryczny asynchroniczny, chłodzony cieczą, z układem sterującym VFD."
A to, że Tesla stracił pół życia na zmianę faktu, że energia przesyłana jest na duże odległości za pomocą wysokiego napięcia przemiennego zaskoczyło by samego Teslę...
Nie wspomnieliście o ciekawej ale często pomijanej właściwości napięcia zwanej naskórkowości przewód nie musi być pełny aczkolwiek zależy od częstotliwości
@@Matiz92YT że chcą Kosełka bo ten głos nie pasuje do kanału, bo się przyzwyczaili że to on czyta wszystko itd, że film jest wyjątkowo spier....ny, pełny słów a treści tyle co koteł napłakał...no ogólnie Darii tak pocisnęli że chyba miała dość tego debiutu. Ciekawe czy Kosełek się do tego odniesie czy pójdzie to razem z tym filmem pod dywan.
Myślę że się mylisz ponieważ silnik ma zasilanie z prądu stałego, a za pomocą mikro kontrolera i sterownika . Ale przede wszystkim ustalmy jakiego typu jest to silnik.
Akurat prąd stały świetnie się nadaje do przesyłania na duże odległości i od tego są linie HVDC ale jest to skomplikowane i droższe rozwiązanie.
Jednak globalny rozwój OZE i nowych technologii sprawi ze w przyszłości prąd stały będzie coraz częściej wykorzystywany do przesyłu.
Takie firmy jak Siemens i ABB stworzyły do tego celu pierwsze transformatory na prąd stały HVDC, które oczywiście różnią się od klasycznych transformatorów i bazują na elementach energoelektronicznych ale pokazuje to ze przyszłość jest dla prądu stałego jest obiecująca.
Lubię te wasze rozkminy.
Błąd albo zbytnie uproszczenie.
Prąd stały ma właśnie mniejszy opór (impedancję) w porównaniu do prądu przemiennego, w którym dochodzi jeszcze reaktancja (opór bierny). Tak samo przy liczeniu strat w przemiennym trzeba liczyć właśnie jeszcze straty energii biernej i trzeba odpowiednio kompensować współczynnik mocy w celu zmniejszenia strat.
Historycznie prąd przemienny był lepszy, bo łatwiej było podnosić i obniżać napięcie w przesyłaniu (wystarczy prosty transformator), co się przyczyniło do mniejszych kosztów względem sieci prądu stałego, na którym podnoszenie i obniżanie napięcia wymagało bardzo skomplikowanych stacji. W wielu liniach przesyłowych na duże odległości stosuje się właśnie prąd stały ze względu na mniejsze straty w prądzie stałym, ale to opłaca się tylko na większe odległości ze względu na koszt budowy/utrzymania tych stacji.
Akurat z tą "TESLA" w ramach przykładu na silniki prądu stałego, to był typowy strzał kulą w płot 😂
"TESLA model 3 zastosowane mechanizmy:
Typy silników
Silnik tylny: Silnik synchroniczny prądu przemiennego z magnesami trwałymi, chłodzony cieczą, z układem sterującym VFD.
Silnik przedni (pojazdy z napędem AWD): Silnik elektryczny asynchroniczny, chłodzony cieczą, z układem sterującym VFD."
Oddajcie film o Voyagerze z Panią Darią! Pięknie się słucha i chciałoby się więcej....Astrofazo - uczyńcie co słuszne!
cda
video/17577472fa/vfilm
Dziękuję 😉
A to, że Tesla stracił pół życia na zmianę faktu, że energia przesyłana jest na duże odległości za pomocą wysokiego napięcia przemiennego zaskoczyło by samego Teslę...
no chyba prądu się nie napili popierdolą jak dziadki
Nie wspomnieliście o ciekawej ale często pomijanej właściwości napięcia zwanej naskórkowości przewód nie musi być pełny aczkolwiek zależy od częstotliwości
Niestety film z debiutem Darii jako lektorki został skasowany....chyba zobaczyła sekcję kom i się załamała 😢
A co w nich bylo?
@@Matiz92YT że chcą Kosełka bo ten głos nie pasuje do kanału, bo się przyzwyczaili że to on czyta wszystko itd, że film jest wyjątkowo spier....ny, pełny słów a treści tyle co koteł napłakał...no ogólnie Darii tak pocisnęli że chyba miała dość tego debiutu.
Ciekawe czy Kosełek się do tego odniesie czy pójdzie to razem z tym filmem pod dywan.
@@Blejk_Karington Mowisz same konstruktywne komentarze? Mhm...
@@Matiz92YT no😆 a jutubery chcą przecież tylko wazelinkę w sekcji kom no i łapki najlepiej w dziesiątkach tys. liczone
@@Blejk_Karington Nikt by nie chcial lapek w gore, gdyby algorytm YT nie byl tak spier****
Ale bubel panowie nagraliście. Każda Tesla napędzana jest silnikiem prądu przemiennego bez magnesów stałych.
Racja😂 napisałem im to wtedy ale poszli i idą w zaparte jak widać😁
Myślę że się mylisz ponieważ silnik ma zasilanie z prądu stałego, a za pomocą mikro kontrolera i sterownika .
Ale przede wszystkim ustalmy jakiego typu jest to silnik.
@@eryk7520 trójfazowy z "klatką" i to nawet przed roadsterem zanim elon kupił Teslę to prototyp miał już taki...
W Teslach model 3 są juz silniki z magnesami.
@@mikolajkostuch3741 tak bo podczas hamowania jest ładowanie 😁 ale do napędu nie
Ogladam sobie film o Voy, i patrze komentarze sie nie zaladowaly. Odswiezam i film prywatny. No ladnie.....
cda
Lekcje nie odrobione.
Brawo😄
Pozdrawiam 7
Silnik trakcyjny?