Cześć Jarosław! Kupiłem tarę kubali i świetnie mi się sprawuje. Żyrafy nie posiadam, a przy równo położonym styropianie praktycznie nie ma czego ścierać, formalność jedynie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Zawsze kiedy oglądam filmy z podobnych kanałów zastanawiam się, skąd macie taką ilość wolnego czasu pomiędzy pracą, aby działać na budowie? Nawet w branży IT to trudne! 😁 Też budujemy się aktualnie w okolicach Szczecina, stawiając dom w formie energooszczędnej, wybraliśmy identyczną pompę ciepła jak wy - polecam też dołożenie modułu WiFi do rekuperatora, jeśli montujecie. Jestem pełen podziwu dla ilości wykonanych samodzielnie prac (zważywszy, że to pierwsza własną budowa i część rzeczy robisz po raz pierwszy). Trzymam kciuki i czekam na film z parapetówki! 😉
Cześć Bartłomiej! Ja tutaj wszystko robię po raz pierwszy poczynając od trzymania wiertarko-wkrętarki ;) Początek budowy był dwa lata temu, coś tam podłapałem do tego czasu. Z tym czasem na budowanie to różnie bywa, teraz znów nadchodzi zima, więc będzie go mniej. W pracy to 8 godzin i do domu, nadgodzin nie ma, więc stabilnie, można planować czas spędzany na budowie. Dzięki za miły komentarz i pozdrawiam!
Jeśli mogę podpowiedzieć żeby było prosto ucięte nie potrzebujesz maszynki wystarczy pilarka do drewna :) ja taka docinalem wystarczy zwykła sieciówka z ostra tarcza raz ze szybko dwa nie ma krzywizn i nie męczysz się ręcznie:) Ja już po tym etapie włącznie z styropianem na dom jedno co mogę podpowiedzieć na ociepleniu ścian to nie stosuj listw startowych one strasznie potrafią utrudnić prace jeśli masz gdzieś mur delikatnie wciągnięty to dupa cała linia będzie się poddawać pod ta listwę:( jest fajny kompromis pomiędzy listwami a obrabianiem spodu styropianu okapniekiem - plastikowym. To zastosowanie dwóch kątowników dłuższych o gr. Styropianu o jakieś 5cm jeden montuje się do ściany a drugi już do sznurka tak by linia startowa była igła :) Nie polecam tych okapników plastikowych bo z czasem od słońca pękają P.s mam nadzieje ze pogoda pozwoli na prace ociepleniowe pamiętaj ze klejem nie powinno się robić poniżej 5c Trzymam kciuki mistrzu!
Cześć Adrian! Masz na myśli pilarkę stołową? Bo cokół ma 15 cm, więc zwykłą ręczną pilarka to średnio. Musiałbym mieć tarcze 300 mm chyba żeby złapać taką grubość. Ja listew nie stosuję akurat (pewnie niektórzy napiszą, że to źle), ale podobno wystawia się je na dystansach i wtedy można zniwelować błędy powstałe przy murowaniu. Będę wywijał siatkę z cokołu na spód styropianu a następnie dawał kapinos pvc. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie ja wykorzystałem tzw. transformator bezpieczeństwa 220/24V (albo transformator ochronny) i zwykły ściemniacz/regulator obrotów - wartość prądu dobrałem eksperymentalnie. Trafo kupiłem na internecie, niewiele młodsze ode mnie, ale to jest sprzęt dla kopalń i zakładów więc mnie przeżyje. Przy nieostrożnym kręceniu regulatorem bez problemu przepalałem stalowy drut 0.8mm. Moim zdaniem wielki gabarytowo transformator jest bezpieczniejszy od chińskich zasilaczy. Ciąłem tym też cokoliki z twardego polistyrenu hd i wystarczało mocy. Tylko stalowy drut był za gruby i mocno nadtapiał brzegi a cienszy za mało wytrzymały - ale zwykły styropian szedł bez żadnego oporu.
Jak działasz sam elewację to zwróć uwagę na prowadnice żaluzji. Postaraj się je jakoś rozeprzeć. U nas o tym nie wiedzieliśmy i jedna prowadnica(mimo rozsądnego dawania pianki) na dole została lekko wypchnięta i 3 ostatnie lamele na dole lekko się blokują. Ogólnie jeśli masz już prąd to po zrobieniu glefów sprawdź czy dobrze się zamyka i otwiera. U nas prąd przyszedł dopiero po tynku na elewacji więc teraz będę kobinować z podszlifowaniem lameli żaluzji :) PS powodzenia! Ja z ojcem, a później teściem dociepliliśmy nasz domek parterowy 140m w 4 tygodnie(pracy pn-pt po 9h). Co prawda z tydzień czasu zeszło nam dodatkowo na gzymsie obwodowym i boniowaniach zrobionych w tynku, ale było warto dla efektu finalnego. Wtopiliśmy siatkę, a drugą warstwę i tynk zrobili Panowie od elewacji. No i nie żałuj pianki w każdych połączeniach. To ważniejsze niż grubość styropianu :) Szczeliny polecam robić zwykłą pianką, klejowa jak dasz za dużo to w środku jest miękka i nie wyschnie. Na pistolet załóż sobie końcówkę od silikonu, można je łatwo kupić i wymienić. Zaklejasz taśmą i nie niszczy się za bardzo brzeg styropianu przy piankowaniu. Do tarowania ścian kupiłem łatę tynkarską 2,5m, ponacinałem kątówką i wystarczyło przejechać kilka razy mocno dociskając do ściany i była igła. Wiele podpowiadał mi wykonawca elewacji i były to trafne decyzje. Im lepiej wyprowadzisz tym później ładniej wygląda ostatecznie. I nie daj sobie wmówić, że klejem się podrówna... Kątowniki wklejałem zgodnie z wytycznymi(klej pod kątownik), ale nie warto. Na każdym narożniku miałem wystającą bułę. Teść osadzał po swojemu i trzyma się równie dobrze, narożnik jest twardy a nic nie wystaje. Parapet mam na oknie 3m(kamień 3cm), wsparty na styrodurze i styropianie. Całość zasiatkowana, z kątownikami. Parapet osadzony na klej. Skakać po tym można :)
Cześć Marku! Dziękuję za porady. Pianki to ja nie żałuję ;) O tym wszystkim jakoś udało mi się pomyśleć i tak samo robię z pianowaniem jak piszesz. Końcówka od silikonu i można wtykać głęboko. Natomiast to z tymi prowadnicami nie byłem świadom i obecnie nie mam jak sprawdzić, bo są nie podłączone jeszcze, tylko kiedyś przy montażu puszczaliśmy na krótko z góry na dół. Ze styropianem dojeżdżamy do prowadnic na równo, więc nie ma tam już za bardzo co dopianowywać, a też wchodzimy styropianem na prowadnicę, więc tam tylko formalne dopsikanie dla spokoju. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Robiłem tak: styropian docięty 2-2,5cm przed prowadnicą, włożona wkładka 2cm i pianowanie pomiędzy styropianami. Też myślałem, że nic nie wypchnie a tu zonk... Pierwotnie w ogóle chciałem zlicować glef z prowadnicą, ale wtedy nie masz kompletnie dostępu do prowadnicy i jest wysokie prawdopodobieństwo, że lamele będą szorować - tak mi podpowiedziano.
Jak wykonczyles poszerzenie przy oknach tarasowych? Przyklejales jakas pape czy epdm do bloczkow fundamentowych. Czy nic nie robiles tylko xpsa przykleiles?
Robiłeś coś z hydroizolacja pionowa? Po bokach płyty masz xpsa, na to kleisz cokół z xpsa, widzę że tam gdzie kleisz xps (cokół) masz sciane posmarowaną jakimś dysperbitem, w innym filmiku tarkujesz cokół i wtapiasz siatke z klejem,ale czy tylko na wysokości cokołu? A co z niższą warstwa xpsa? Chcę zrobić podobnie jak ty. Teraz mam xps plyty fundamentowej wystający niewiele ponad ziemie, chcę dodać jakieś 18cm wysokości (tyle ile posadzka) xpsa i nie wiem co dalej. Co zrobić z hydroizolacja? Dales na tarkowanym i zaklejonymi cokole jeszcze jakiś dysterbit czy folie kubełkowa od gruntu??
Cześć! Siatka jest tylko tam, gdzie cokół będzie prawdopodobnie widoczny. Tam kiedyś będę robił jakieś wykończenie. Zastosowałem masę asfaltowo-kauczukową do wykonania izolacji przeciwwilgociowej na bloczkach do wysokości +1 bloczek powyżej podłogi. Widziałem gdzieś zalecenie tego typu żeby smarować trochę wyżej. Nie dawałem folii kubełkowej. XPS jest hydroizolacją. Wyżej nad XPS-em jest izolacja przeciwwilgociowa, ponieważ EPS elewacji nie stanowi hydroizolacji.
@@ProgramistaNaBudowie wracam z jeszcze jednym pytaniem. Dysperbitem smarowałes od razu pędzlem z wiadra? Czy może dawałeś jakiś grunt lub pierwszą warstwę rozcienczales? Pozdrawiam
Mogłeś zrobić to prościej i szybciej tzn. kleić ten styrodur już pod idealny poziom i od spodu panować. Zaoszczędził byś trochę pracy i czasu. Pod oknami HST i drzwiami moim zdaniem masz niebardzo to wykonane, jeśli deska/taras pod samo okno to ten styrodur masz za wysoko, no i brak jest tam np. membrany lub innej izolacji która by odprowadzała wodę ściekającą po oknie poza obrys izolacji fundamentu/płyty. Ale i tak jest perfekcjonizm 👍.
Cześć Dariusz! Gdybym był w stanie idealnie dociąć styrodur od góry to istotnie, byłby to bardzo dobry pomysł, ale u mnie nie przeszło. Mam zrobioną hydroizolację w oknie, ale nie do końca to jest chyba dobrze zrobione, bo chyba powinienem mieć jakąś dziurę/kanał wycięty w styrodurze żeby woda wychodziła poza cokół. Będę musiał to zweryfikować przed zasypaniem. Teraz jest naklejona membrana EPDM na poszerzenie okienne, ale na nią jest nałożony XPS, więc w sumie nie wiem. Może po prostu psiknę pianę wodoszczelną od góry cokołu? No nie wiem. Tam gdzie styrodur za wysoko to się dotrze. Robiłem -2,5 cm niżej niż próg w HST. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie no właśnie większość firm od okien tak robi a niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Pomyśl czy nie wkleić kawałka membrany do progu okna jeszcze raz i w poziomie aby osłonić styrodur i odprowadzić wodę na zewnętrzną stronę. Ps. Jaki styropian wybrałeś, do pracy samemu dobrym rozwiązaniem jest styro grafitowy z wierzchnią warstwą białą od swisspor. No i kup lup wypożycz przecinarki do styro oszczędzisz dużo czasu i nerwów, no i robota będzie wyglądać jeszcze bardziej na pro.
@@dariuszgrabowski507 Czy koniecznie trzeba osłaniać styrodur? Bo tutaj mam wątpliwości. Skoro nie osłaniam go niczym na poziomie cokołu, bo sam w sobie jest hydroizolacją, to czemu miałbym obawiać się zbierania się wody z okien od góry styroduru? Dodatkowo nad tym styrodurem będzie jakaś deska, więc zbieranie się tam wody będzie raczej ograniczone. Styropian wziąłem Swisspor lambda 032, zwykły grafitowy. Do elewacji mam pomoc jednej osoby z rodziny. Ogólnie to już stan jest zaawansowany. Mam pewne opóźnienie z publikowaniem materiałów w związku z natłokiem obowiązków.
@@ProgramistaNaBudowie ten styrodur nie jest hydroizolacją ciągłą. Masz masę łączeń przez które potencjalna woda dostanie się bez problemu. On jest tylko w pewnym stopniu odporny na działanie wody.
@@ProgramistaNaBudowie nie lepiej było zlicować z progiem hst bo przy desce może wejdzie, ale przy kostce już nie. Z przodu domu też pewnie będzie kostka, więc nie było sensu przyklejać stryro.
Cześć Maciej! Prace są już poczynione w stopniu znacznym. Pogoda nam tu płata figle i musieliśmy przystopować. Za tydzień pogoda ma znów wejść na +5 więc będziemy dokańczać. Mam małe opóźnienie z publikowaniem materiałów. Będzie Caparol. Pozdrawiam!
Cześć. Widzę, że przy drzwiach wejściowych na zewnątrz przy progu dajesz XPSi bedzie tam na nim schodek. Nie boisz się, że schodek popęka, XPS z czasem się ubije?
Cześć! Jeszcze nie wiem jak będą wyglądać schody. Tam będę coś wycinał, ale z drugiej strony schodek będzie się opierał na XPS tylko na fragmencie. XPS ma bardzo duża wytrzymałość jesli chodzi o ugniatanie całościowe w przeciwieństwie do punktowego.
Ja przy oknach mam membranę (epdm) przyklejoną tak jak u Ciebie i tez głowiłem się jak to prawidłowo wykończyć. Kleje xps z 8-9cm poniżej krawędzi okna. Potem tnę xps pilarką pod kątem w pasy (takie jak styro do mowo - przekrój trojkatny). Tak żeby góra była ze 2cm poniżej okna (żeby zmieścił się koniec deski tarasowej), a na to przyklejam drugi pasek epdm (zostało mi trochę folii) zapewniający odprowadzanie wody za cokół. Nie obawiasz się ujemnych temperatur przy pracach ociepleniowych? Jeszcze pytanie, jak planujesz wykończyć styro przy prowadnicach żaluzji? Mam solidboxy jak u Ciebie, można dojść styropianem do prowadnicy, albo wejść na prowadnicę. Która opcję wybierasz? Obrabiasz jakoś specjalnie połączenie prowadnica-styro?
Cześć Adam! Dzięki za poradę. Obawiam się ujemnych temperatur, ale nic na nie nie poradzę. Ile zrobimy tyle zrobimy. Ogólnie prace posuwają się do przodu, teraz mały przestój z robotami na zewnątrz bo pogoda nie dopisuje, natomiast działam w środku, mam jeszcze sporo roboty zanim będę mógł ocieplać strop. Nie wyrobiłem się ze wszystkim. Żaluzje wykańczamy w ten sposób, że do jej wewnętrznej krawędzi (tej od strony okna) przyklejamy listwę przyokienną i dojeżdżamy styropianem, także front będzie zasłonięty i wykończony elegancko. Tak samo jak to się robi w przypadku okna. Natomiast od góry, tam gdzie jest skrzynka, to styropian będzie postawiony na tym "daszku" skrzynki, wklejony na pianoklej i zaciągnięty siatką z klejem. Wklejony będzie narożnik od frontu tej doklejki.
@@ProgramistaNaBudowie Co do roboty - wiem wiem. Obserwuje Cię od samego początku, bo tak jak kiedyś pisałem technologicznie mamy bardzo podobne domy. Tyle, że wyprzedzasz mnie o kilka etapów, więc zawsze idzie coś podpatrzyć :) Pogody się niestety nie wybiera - sam właśnie zamówiłem plastyfikator :) Powodzenia!!! :)
Cześć! To jest zwykła piłka ręczna do drewna, Yato 300 mm. Może być. Używam jej gdy nie mam innego ciekawszego narzędzia do cięcia różnych rzeczy ;) Pozdrawiam!
Hej, jaką hydroizolację zastosowałeś na gazobeton? To czarne wygląda na dysperbit. Pan Zembrowski w swojej książce pisze, że na poziomie cokołu hydroizolacja powinna być paro-przepuszczalna, ale zastanawiam się czy to naprawdę jest potrzebne.
Cześć Grzegorz! Zastosowałem Dysperbit Bit+. Czy ten produkt jest paroprzepuszczalny to w sumie nie wiem, chyba nie. Gdzieś też trafiłem na taką informację, ale nie wiem na ile należy się tym przejmować. Wilgoć pewnie znajdzie sobie jakieś ujście i jeśli nie prosto przez dysperbit to go ominie czy coś. Tak mi się wydaje, ale może jestem w błędzie. Pozdrawiam!
Wszystkie okna są zamocowane na szczelny montaż z taśmami, natomiast one u mnie były bardzo długo niezabezpieczone i wszystkie okna przeleciałem dookoła soudalem soudatight hybrid.
@@grzegorzg7838Numeru nie pamiętam, ale coś przed wykonaniem elewacji. Musiałem tylko o tym wspomnieć bo napewno nie pokazywałem. Ewentualnie to była jedna z pierwszych aktualizacji na temat ocieplenia.
Cześć Dominik! Mam doprowadzoną mikrorurkę 12/8 w miejsce montażu szafy rack. Zwój mikrorurki leży sobie na ziemi, czeka na rozwinięcie w stronę ogrodzenia frontowego i zakopanie. Będziemy mieć pewnie przez kilka lat internet mobilny. Można u nas wyciągnąć jakoś do 100 Mbit/s, więc nie jest źle. Pozdrawiam!
EPDM w ciągłości do hydroizolacji pionowej pod oknami do poz "0" i drzwiami jest ? bo nie widać, tylko białe coś. XPS do masy hydroizolacyjnej na fundamencie ma mieć dylatacje a tyś to pouszczelniał jak w termosie ... programiści 60k/mc wychodzą a Ty się w dniówkę za 400zł bawisz.
Mam EPDM na łączeniu ściany z poszerzeniem okiennym pod XPS-em, natomiast EPDM z poszerzenia na "pod parapet" jeszcze nie mam, tam chyba też się mocuje, ale nie sprawdzałem jeszcze bo nie mam parapetów. To jest zwykła izolacja przeciwwilgociowa, nie wodoszczelna. Wydaje mi się, że jeśli wilgoć dostanie się za XPS jakoś, to sobie drogę znajdzie. Może to wygląda jak na ścisk, ale przecież piana ma jakąś tam minimalną grubość. Jest raczej bardzo niewielu programistów, którzy mogą pochwalić się taką wypłatą w kraju, sporo przesadziłeś. Sprawdź oferty pracy na jakiejś stronie z ofertami dla IT. A to, że się bawię w 400 zł, to hmmm. Tu 400 zł, tam 400 zł i na koniec budowy robi się 300 tys. zł i tyle też mniej więcej oszczędziłem, oraz nabyłem też nowe umiejętności, dzięki którym konserwacja domu oraz utrzymanie domu i ogrodu to żaden problem i jestem niezależny od fachowców i "fachowców". Pozdrawiam!
Cześć Rafał! Akurat tego nie ma na żadnym filmie. Klaudia zajmowała się izolacją strefy cokołowej. Wykorzystaliśmy Dysperbit BIT+. Jedno wiadro 20 kg wystarczy na kilkukrotne przemalowanie takiego cokołu jak u nas 60 mb. Malowane dwa razy pędzlem ławkowcem na wysokość 20 cm ponad cokół. Należy pamiętać, że klei się do tego tylko piana, więc przy klejeniu styropianu na elewację pierwszą płytę należy smarować klejem, a dolną część tylko pianą żeby trzymało się do dysperbitu. Pozdrawiam!
Świetna robota! Pytanie, czy po murowniu ścian papa z fundamentu nachodziła na styropian fundamentowy? Mam na myśli czy robiąc teraz cokół obcinałeś ta papę żeby był styropian do styropianu? Widziałem różne opinie żeby zostawić papę i na to dalej styropian.
Cześć! Papa była układana na równo z płytą fundamentową, nic nie nachodzilo na styrodur, a pierwsza warstwa ścian wystawiona różnie, jedna ściana na równo z papą, a druga wysunięta o 1 cm, bo płyta była delikatnie przekoszona. Obcinanie papy jest bardzo czasochłonne. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie ok. Ja u siebie mam wystawione i xps wlasnie bede dawal na ta pape. BTW... dobra robota z plytkami. Tez nie lubie no ale samo sie nie zrobi😁 Ja teraz lece z hydraulika na wiosne anhydryt oraz tykni. Pozdro 👍
Witaj, póki jeszcze nie zacząłeś realizacji tarasu. Czy planujesz jakoś zabezpieczyć miejsce pomiędzy wykonanym cokołem na który pójdzie deska a poszerzeniem okiennym? Dla pewności mowa o miejscu: ua-cam.com/video/P7vBdgyE9mQ/v-deo.html To bardzo odległy temat dla mnie, ale zasadniczo na ten moment nie znalazłem konkretnego rozwiązania (pomijając typu fartuch EPDM czego w tym miejscu nie widzę). Może po prostu masę typu Soudal?
Cześć! Ja mam wklejony fartuch na poszerzenie i on wchodzi w styrodur który jest zakopany w ziemi. Realizowane na etapie montażu okien w odcinku 64. Pewnie będzie trzeba tam dokleić coś od góry, ale będę o tym myślał dopiero przy pracy nad tarasem. Ewentualnie ten soudal to chyba tez dobry pomysł.
@@ProgramistaNaBudowie Tak, tak widziałem że miałeś montowany fartuch EPDM na poszerzenie. Wspominałem tylko o tym , że na innym kanale "Będzie nieŁatwo" w komentarzach sugerowano wypuścić fartuch EPDM właśnie na ten XPS z cokołu, czego ja nie widzę by dobrze to obrobić (może przy kostce i ściętym xps miałoby to sens) Innych rad/sugestii nie widziałem, przynajmniej w przypadku realizacji tarasu z deskami. Dlatego sam pomyślałem o masie Soudal. Niemniej przede mną to jeszcze dalszy etap niż przed Tobą ;) Anuluj Odpowiedz
Nie musisz w sumie podpierać tarasu na całej szerokości. Jeśli pod oknem nie podeprzesz tych 4 cm to też pewnie nic się nie stanie bo praktycznie nigdy nie staniesz pod samym oknem, a tam możesz podciąć cokół i wkleić sobie pod skosem folię. Też pewnie będzie okej. Pozdrawiam!
@@xxFreeRiderxxa no właśnie :) Mam 15 cm XPS w tym miejscu. Jeśli będzie za mało to póki co mogę dokleić jeszcze 5 i nadal będzie to cokół. Możesz też z niego zrezygnować i robić bez cokołu, ale to też średnio. Dodatkowo pierwszy bloczek to gazobeton. On też robi robotę. Jest więc wylewka posadzki, 2 cm EPS jako dylatacja od sciany, 24 cm gazobeton, 15 cm XPS. Moim zdaniem parametry będą okej.
Cześć Krzysztof! Dokładnie tak, dlatego buduję dom :) Budowanie domu własnymi rękami wychodzi mi dużo lepiej niż pilnowanie, doglądanie i płacenie fachowcom za to samo. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Cześć! Na puszce nie ma żadnej informacji by specjalnie przygotowywać płyty styroduru, zatem raczej nie ma potrzeby żadnego przecierania. Płyta trzyma się ściany jak bezrobotny socjalu. Pozdrawiam!
Cześć! Cokół ma 15 cm, elewacja 25 cm styropianu. Nie będzie kostki wokół, będą kamyki oraz jakaś forma parapetu. Gdyby czymś trzeba było dojechać to nadal musisz mieć tam ocieplone, tylko ścinasz pod kątem wtedy.
@@ProgramistaNaBudowie doradź ;) nie lepiej zrobić cokol z 10 cm powyżej lkni okna i drzwi żeby tam dojechać jakaś miotłą? Bo jak zrobię na rowno to po dojechaniu kostką zostanie szpara z 1cm gdzie będzie syf
Cześć Paweł! Jakiś czas temu. Mam małe opóźnienie w publikacji materiałów. Obecnie czekam na pogodę by dokończyć docieplanie ścian szczytowych. Pozdrawiam!
@@inkwizytor84 Pracowaliśmy w półtora osoby, ponieważ ja na pół etatu tylko. Samo przyklejenie trzeba by liczyć 10-12 dni w naszym układzie na te 180 m2 ściany, natomiast robiliśmy to na dwa zjazdy, a w przerwie sam pianowałem i kołkowałem cały dom, a to też zajęło mi chyba dodatkowy tydzień.
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki za film, obejrzany. Tylko tam robisz siatkę tylko na cokole, rozumiem że reszt elewacji stoi bez siatki i kleju? Pytam bo słyszłąem opinie że ten ciemny styro może się odkształcać, topi się od słońca i od temperatury też może się odspajać. Ja planowałem w tym roku go przykleić i z siatką i klejem poczekać do wiosny i tynk od razu po tym.
@@jeziorskimNa elewacji siatka też jest, ale chyba rzeczywiście nie zaprezentowałem postępów z tego etapu. U mnie na ścianie południowo-zachodniej styropian stał bardzo długo bez siatki, natomiast ja przypiąłem na ścianę siatkę do rusztowań za pomocą gwoździ i tak przetrzymałem ścianę przez całą zimę i wiosnę. Trzeba dobrze zabezpieczyć bo zimą i wiosną potrafi mocno wiać. Styropian nawet nie zżółkł w miejscu, gdzie był zasłonięty, natomiast tam gdzie nie był zasłonięty to trochę pożółkł. Całość przetarliśmy mocniej i na to siatka z klejem. Wygląda dobrze. Dopiero za jakiś czas będę wrzucał film z prezentacją z tego etapu bo coś tam udało mi się nagrać.
Pianę nakładaj jak klej warkocz ma być na płycie żeby szczelne było ( oczywiście z 5cm szczeliny na końcu aby nie odbijała się płyta od ściany) tak robiłem u siebie i się trzyma jak narazie!!!Pzdr
Cześć Marcin, dzięki za poradę! Ja w sumie tak właśnie nakładam warkoczem, a później od góry i tak dopianowałem tam gdzie piana nie wychodziła na równo ze styrodurem. Od góry jeszcze przyjdzie piana między cokół a styropian elewacji także będzie tip top. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie teraz po ptakach ale mam z 10szt zasil 0-30V (0-10A). Rozwiązują problem. Już masz ten etap(cięcia) za sobą ale czasu zmarnowanego nie wrócimy(a przy tej pogodzie każda godzina się liczy) Pozdro
@@maciekaqe8459 Już niewiele nam zostało docinek, ale raczej w tym roku chyba nie zdążymy, no chyba, że pogoda nas mile zaskoczy i będzie przez tydzień +5 od rana.
Hej, interesuje mnie jak wypada u Ciebie poziom gruntu względem powierzchni płyty fundamentowej. Jak rozwiązałeś sprawę zachowania ciągłości hydroizolacji poziomej pod ścianami z hydroizolacją na wysokości cokołu?
Cześć Marku! Poziom gruntu wypada różnie. Zasadniczo, tak jak sobie go zniwelujemy to tak będzie wypadał ;) Od strony ogrodu cokół będzie widoczny na kilka centymetrów lub w ogóle, ponieważ myślimy by zastosować tam taras po całej szerokości domu. Po tej stronie domu działka jest wyższa. Dokładnie, to najwyższy punkt jest tam, gdzie czasem widać hałdę ziemi, a spadek jest po przekątnej. Z tyłu domu na ścianie z mniejszymi oknami cokół będzie miał maksymalnie z 15 cm, chyba że jakoś tam podbierzemy ziemi. Ciężko mi teraz powiedzieć ponieważ tam kilkukrotnie już łopatowałem i usypywałem ziemię na kupkach :) Z przodu będziemy dosypywać ziemi by cokół miał te 20 cm i żeby widoczna była tylko ta górna część cokołu. Liczyłem posadowienie płyty tak żeby góra płyty wyszła kilkanaście cm wyżej niż najbliższa studzienka kanalizacyjna, choć nie wiem na ile jest to istotne. Przód działki mamy mocno obniżony. Już nie pamiętam jak to tam wychodzi, ale chyba do gotowej posadzki mamy ze 35 cm od poziomu najbliższej studzienki. Ściany stoją na papie. Wewnątrz domu pod papę wsuwałem folię 0,5 mm i sklejałem za pomocą Soudal Vapourseal. Jeśli chodzi o zewnątrz, to zagruntowałem i dwukrotnie przemalowałem Izochem Dysperbit Bit+ oraz nałożyłem XPS na cokół. Pozdrawiam!
Dzięki serdeczne za obszerną odpowiedź. Pytałem się o poziom docelowy gruntu względem powierzchni płyty fundamentowej pod kątem zagrożenia podciągania wilgoci przez mury i zachowania ciągłości hydroizolacji. Kładłeś pierwszą warstwę pustaków mniej więcej na równo z zewnętrzną krawędzią papy. Ścianę na wysokość cokołu potraktowałeś dysperbitem. Na filmie nie pokazałeś w jaki sposób zadbałeś (czyli niezadbałeś?) o połączenie tych dwóch izolacji: poziomej i pionowej. Różne grafiki w internetach pokazują, że powinno być to ładnie połączone. Jak się obronisz? 😉
@@marekd4786 Tą pracę akurat wykonywała Klaudia, a ja jedynie nadzorowałem. Dało mi to więcej czasu żeby zająć się skręcaniem instalacji hydraulicznej w tamtym momencie. Najpierw było gruntowane, odczekane i następnie dwukrotnie przemalowane z przerwą na wyschnięcie. Jest posmarowane na tyle ile się dało od papy w górę. Na to wszystko przyszedł XPS. Nie wiem czy to będzie jeszcze jakoś podciągać. Na to wszystko można pewnie dla świętego spokoju przesmarować raz jeszcze cały cokół po zaklejeniu go styrodurem, ale czy jest sens, to nie wiem i później nic się by tego nie trzymało tylko piana, więc o wykończeniu można zapomnieć. Na moje jest połączone najlepiej jak potrafiłem - wszędzie na czarno. Na to przyjdzie klej, siatka, wykończenie.
Cześć! Cokół jest po to by gdy pada deszcz, to żeby nie leciał pył z ziemi na ściany. Nikt nie każe go robić, ale ze względów praktycznych lepiej cokół mieć.
Trzymaj pianę w wiaderku z ciepłą wodą jak robisz w takich temp lepiej idzie :)
Cześć! Akurat wtedy jeszcze temperatura była tam z 10 stopni, ale racja, podobno tak się robi. Poszło tej piany... Pozdrawiam!
Polecam do szlifowania styropianu już na ścianie przed nałożeniem kleju żyrafą z papierem 40 wychodzi super i bez wysiłku.
Cześć Jarosław! Kupiłem tarę kubali i świetnie mi się sprawuje. Żyrafy nie posiadam, a przy równo położonym styropianie praktycznie nie ma czego ścierać, formalność jedynie. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Zawsze kiedy oglądam filmy z podobnych kanałów zastanawiam się, skąd macie taką ilość wolnego czasu pomiędzy pracą, aby działać na budowie? Nawet w branży IT to trudne! 😁 Też budujemy się aktualnie w okolicach Szczecina, stawiając dom w formie energooszczędnej, wybraliśmy identyczną pompę ciepła jak wy - polecam też dołożenie modułu WiFi do rekuperatora, jeśli montujecie. Jestem pełen podziwu dla ilości wykonanych samodzielnie prac (zważywszy, że to pierwsza własną budowa i część rzeczy robisz po raz pierwszy). Trzymam kciuki i czekam na film z parapetówki! 😉
Cześć Bartłomiej! Ja tutaj wszystko robię po raz pierwszy poczynając od trzymania wiertarko-wkrętarki ;) Początek budowy był dwa lata temu, coś tam podłapałem do tego czasu. Z tym czasem na budowanie to różnie bywa, teraz znów nadchodzi zima, więc będzie go mniej. W pracy to 8 godzin i do domu, nadgodzin nie ma, więc stabilnie, można planować czas spędzany na budowie. Dzięki za miły komentarz i pozdrawiam!
Jeśli mogę podpowiedzieć żeby było prosto ucięte nie potrzebujesz maszynki wystarczy pilarka do drewna :) ja taka docinalem wystarczy zwykła sieciówka z ostra tarcza raz ze szybko dwa nie ma krzywizn i nie męczysz się ręcznie:) Ja już po tym etapie włącznie z styropianem na dom jedno co mogę podpowiedzieć na ociepleniu ścian to nie stosuj listw startowych one strasznie potrafią utrudnić prace jeśli masz gdzieś mur delikatnie wciągnięty to dupa cała linia będzie się poddawać pod ta listwę:( jest fajny kompromis pomiędzy listwami a obrabianiem spodu styropianu okapniekiem - plastikowym.
To zastosowanie dwóch kątowników dłuższych o gr. Styropianu o jakieś 5cm jeden montuje się do ściany a drugi już do sznurka tak by linia startowa była igła :)
Nie polecam tych okapników plastikowych bo z czasem od słońca pękają
P.s mam nadzieje ze pogoda pozwoli na prace ociepleniowe pamiętaj ze klejem nie powinno się robić poniżej 5c
Trzymam kciuki mistrzu!
Co do listwy startowej to kompletnie nie masz racji, wystarczy tą listwę zamontować na dystansach pod sznurek i linie masz idealną.
Cześć Adrian! Masz na myśli pilarkę stołową? Bo cokół ma 15 cm, więc zwykłą ręczną pilarka to średnio. Musiałbym mieć tarcze 300 mm chyba żeby złapać taką grubość. Ja listew nie stosuję akurat (pewnie niektórzy napiszą, że to źle), ale podobno wystawia się je na dystansach i wtedy można zniwelować błędy powstałe przy murowaniu. Będę wywijał siatkę z cokołu na spód styropianu a następnie dawał kapinos pvc. Dzięki za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie pilarka z tarczą 305 tnie tylko jakieś 11 cm więc też nie styknie
Bardzo ładnie Ci to wyszło. Lepiej jak by zrobili to fachowcy :) Pozdrawiam
Cześć! Dzięki :) Fachowcy by się tak nie guzdrali :) Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Źle napisałem - miało być "Lepiej Ci to wyszło, niż by zrobili to fachowcy" :)
Jak zwykle, wszystko idealne. Pozdrawiam :)
Cześć tomato! Wyszło w porządku, ale jest jeszcze miejsce na większą dokładność :) Pozdrawiam!
Witaj, ten etap przede mną ale wymyśliłem sobie niwelować górę cokołu i uzupełniać dołem małe ubytki.
Cześć! Jeśli uda ci się dokładnie przyciąć górę to jak najbardziej, brzmi sensownie. Powodzenia tam na budowie!
@@ProgramistaNaBudowie buduję właśnie maszynkę do cięcia i mam nadzieję na powodzenie 😜
Nawet nie wiem jak mocny musi być zasilacz. Orientujesz się? Ja mam maszynkę z zasilaczem 150W, 19V i to ledwo tnie grafit.
@@ProgramistaNaBudowie spróbuj cieńszy drut, ja mam regulowany zasilacz. Sprawdzę i Ci odpiszę 😜
@@ProgramistaNaBudowie ja wykorzystałem tzw. transformator bezpieczeństwa 220/24V (albo transformator ochronny) i zwykły ściemniacz/regulator obrotów - wartość prądu dobrałem eksperymentalnie. Trafo kupiłem na internecie, niewiele młodsze ode mnie, ale to jest sprzęt dla kopalń i zakładów więc mnie przeżyje. Przy nieostrożnym kręceniu regulatorem bez problemu przepalałem stalowy drut 0.8mm. Moim zdaniem wielki gabarytowo transformator jest bezpieczniejszy od chińskich zasilaczy. Ciąłem tym też cokoliki z twardego polistyrenu hd i wystarczało mocy. Tylko stalowy drut był za gruby i mocno nadtapiał brzegi a cienszy za mało wytrzymały - ale zwykły styropian szedł bez żadnego oporu.
Dobra robota 💪
Dzięki! 👍🏻
Pytanko, czy spod pierwszej warstwy pustaka nie wystawała izolacja, papa ? Co z nią najlepiej zrobić ? Kleić na nią ?
Czasem wystawała, a czasem nie. Jeśli wystawała to wycinałem rowek w styrodurze żeby nie przeszkadzała.
@@ProgramistaNaBudowie czyli normalnie kleiles na tą pape / izolacje ? Powodzenia !
Tak
Jak działasz sam elewację to zwróć uwagę na prowadnice żaluzji. Postaraj się je jakoś rozeprzeć. U nas o tym nie wiedzieliśmy i jedna prowadnica(mimo rozsądnego dawania pianki) na dole została lekko wypchnięta i 3 ostatnie lamele na dole lekko się blokują. Ogólnie jeśli masz już prąd to po zrobieniu glefów sprawdź czy dobrze się zamyka i otwiera. U nas prąd przyszedł dopiero po tynku na elewacji więc teraz będę kobinować z podszlifowaniem lameli żaluzji :)
PS powodzenia! Ja z ojcem, a później teściem dociepliliśmy nasz domek parterowy 140m w 4 tygodnie(pracy pn-pt po 9h). Co prawda z tydzień czasu zeszło nam dodatkowo na gzymsie obwodowym i boniowaniach zrobionych w tynku, ale było warto dla efektu finalnego. Wtopiliśmy siatkę, a drugą warstwę i tynk zrobili Panowie od elewacji.
No i nie żałuj pianki w każdych połączeniach. To ważniejsze niż grubość styropianu :) Szczeliny polecam robić zwykłą pianką, klejowa jak dasz za dużo to w środku jest miękka i nie wyschnie. Na pistolet załóż sobie końcówkę od silikonu, można je łatwo kupić i wymienić. Zaklejasz taśmą i nie niszczy się za bardzo brzeg styropianu przy piankowaniu. Do tarowania ścian kupiłem łatę tynkarską 2,5m, ponacinałem kątówką i wystarczyło przejechać kilka razy mocno dociskając do ściany i była igła.
Wiele podpowiadał mi wykonawca elewacji i były to trafne decyzje. Im lepiej wyprowadzisz tym później ładniej wygląda ostatecznie. I nie daj sobie wmówić, że klejem się podrówna...
Kątowniki wklejałem zgodnie z wytycznymi(klej pod kątownik), ale nie warto. Na każdym narożniku miałem wystającą bułę. Teść osadzał po swojemu i trzyma się równie dobrze, narożnik jest twardy a nic nie wystaje.
Parapet mam na oknie 3m(kamień 3cm), wsparty na styrodurze i styropianie. Całość zasiatkowana, z kątownikami. Parapet osadzony na klej. Skakać po tym można :)
Cześć Marku! Dziękuję za porady. Pianki to ja nie żałuję ;) O tym wszystkim jakoś udało mi się pomyśleć i tak samo robię z pianowaniem jak piszesz. Końcówka od silikonu i można wtykać głęboko. Natomiast to z tymi prowadnicami nie byłem świadom i obecnie nie mam jak sprawdzić, bo są nie podłączone jeszcze, tylko kiedyś przy montażu puszczaliśmy na krótko z góry na dół. Ze styropianem dojeżdżamy do prowadnic na równo, więc nie ma tam już za bardzo co dopianowywać, a też wchodzimy styropianem na prowadnicę, więc tam tylko formalne dopsikanie dla spokoju. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Robiłem tak: styropian docięty 2-2,5cm przed prowadnicą, włożona wkładka 2cm i pianowanie pomiędzy styropianami. Też myślałem, że nic nie wypchnie a tu zonk... Pierwotnie w ogóle chciałem zlicować glef z prowadnicą, ale wtedy nie masz kompletnie dostępu do prowadnicy i jest wysokie prawdopodobieństwo, że lamele będą szorować - tak mi podpowiedziano.
Jak wykonczyles poszerzenie przy oknach tarasowych? Przyklejales jakas pape czy epdm do bloczkow fundamentowych. Czy nic nie robiles tylko xpsa przykleiles?
W odcinku nr 64 z montażu okien jest to pokazane na przykładzie innych okien. Wycinanie XPS, wklejanie EPDM i wklejanie XPS.
Robiłeś coś z hydroizolacja pionowa?
Po bokach płyty masz xpsa, na to kleisz cokół z xpsa, widzę że tam gdzie kleisz xps (cokół) masz sciane posmarowaną jakimś dysperbitem, w innym filmiku tarkujesz cokół i wtapiasz siatke z klejem,ale czy tylko na wysokości cokołu? A co z niższą warstwa xpsa?
Chcę zrobić podobnie jak ty. Teraz mam xps plyty fundamentowej wystający niewiele ponad ziemie, chcę dodać jakieś 18cm wysokości (tyle ile posadzka) xpsa i nie wiem co dalej. Co zrobić z hydroizolacja? Dales na tarkowanym i zaklejonymi cokole jeszcze jakiś dysterbit czy folie kubełkowa od gruntu??
Cześć! Siatka jest tylko tam, gdzie cokół będzie prawdopodobnie widoczny. Tam kiedyś będę robił jakieś wykończenie. Zastosowałem masę asfaltowo-kauczukową do wykonania izolacji przeciwwilgociowej na bloczkach do wysokości +1 bloczek powyżej podłogi. Widziałem gdzieś zalecenie tego typu żeby smarować trochę wyżej. Nie dawałem folii kubełkowej. XPS jest hydroizolacją. Wyżej nad XPS-em jest izolacja przeciwwilgociowa, ponieważ EPS elewacji nie stanowi hydroizolacji.
@@ProgramistaNaBudowie Super, dziękuję za odpowiedź! :) Powodzenia w dalszych pracach
@@ProgramistaNaBudowie wracam z jeszcze jednym pytaniem. Dysperbitem smarowałes od razu pędzlem z wiadra? Czy może dawałeś jakiś grunt lub pierwszą warstwę rozcienczales? Pozdrawiam
@@pawer3929 Robiłem zgodnie z kartą techniczną. Jeśli dobrze pamiętam to pierwsza warstwa była z wodą dla zagruntowania.
Mogłeś zrobić to prościej i szybciej tzn. kleić ten styrodur już pod idealny poziom i od spodu panować. Zaoszczędził byś trochę pracy i czasu. Pod oknami HST i drzwiami moim zdaniem masz niebardzo to wykonane, jeśli deska/taras pod samo okno to ten styrodur masz za wysoko, no i brak jest tam np. membrany lub innej izolacji która by odprowadzała wodę ściekającą po oknie poza obrys izolacji fundamentu/płyty. Ale i tak jest perfekcjonizm 👍.
Cześć Dariusz! Gdybym był w stanie idealnie dociąć styrodur od góry to istotnie, byłby to bardzo dobry pomysł, ale u mnie nie przeszło. Mam zrobioną hydroizolację w oknie, ale nie do końca to jest chyba dobrze zrobione, bo chyba powinienem mieć jakąś dziurę/kanał wycięty w styrodurze żeby woda wychodziła poza cokół. Będę musiał to zweryfikować przed zasypaniem. Teraz jest naklejona membrana EPDM na poszerzenie okienne, ale na nią jest nałożony XPS, więc w sumie nie wiem. Może po prostu psiknę pianę wodoszczelną od góry cokołu? No nie wiem. Tam gdzie styrodur za wysoko to się dotrze. Robiłem -2,5 cm niżej niż próg w HST. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie no właśnie większość firm od okien tak robi a niestety nie jest to idealne rozwiązanie. Pomyśl czy nie wkleić kawałka membrany do progu okna jeszcze raz i w poziomie aby osłonić styrodur i odprowadzić wodę na zewnętrzną stronę.
Ps. Jaki styropian wybrałeś, do pracy samemu dobrym rozwiązaniem jest styro grafitowy z wierzchnią warstwą białą od swisspor. No i kup lup wypożycz przecinarki do styro oszczędzisz dużo czasu i nerwów, no i robota będzie wyglądać jeszcze bardziej na pro.
@@dariuszgrabowski507 Czy koniecznie trzeba osłaniać styrodur? Bo tutaj mam wątpliwości. Skoro nie osłaniam go niczym na poziomie cokołu, bo sam w sobie jest hydroizolacją, to czemu miałbym obawiać się zbierania się wody z okien od góry styroduru? Dodatkowo nad tym styrodurem będzie jakaś deska, więc zbieranie się tam wody będzie raczej ograniczone.
Styropian wziąłem Swisspor lambda 032, zwykły grafitowy. Do elewacji mam pomoc jednej osoby z rodziny. Ogólnie to już stan jest zaawansowany. Mam pewne opóźnienie z publikowaniem materiałów w związku z natłokiem obowiązków.
@@ProgramistaNaBudowie ten styrodur nie jest hydroizolacją ciągłą. Masz masę łączeń przez które potencjalna woda dostanie się bez problemu. On jest tylko w pewnym stopniu odporny na działanie wody.
@@ProgramistaNaBudowie nie lepiej było zlicować z progiem hst bo przy desce może wejdzie, ale przy kostce już nie. Z przodu domu też pewnie będzie kostka, więc nie było sensu przyklejać stryro.
👀✔👌Witam serdecznie oczywiście pozdrawiam, łapka w górę i do następnego👌✔👀
Dziękuję za komentarz Piotrze!
Cześć kiedy ocieplenie? polecam system sto
Cześć Maciej! Prace są już poczynione w stopniu znacznym. Pogoda nam tu płata figle i musieliśmy przystopować. Za tydzień pogoda ma znów wejść na +5 więc będziemy dokańczać. Mam małe opóźnienie z publikowaniem materiałów. Będzie Caparol. Pozdrawiam!
Cześć. Widzę, że przy drzwiach wejściowych na zewnątrz przy progu dajesz XPSi bedzie tam na nim schodek. Nie boisz się, że schodek popęka, XPS z czasem się ubije?
Cześć! Jeszcze nie wiem jak będą wyglądać schody. Tam będę coś wycinał, ale z drugiej strony schodek będzie się opierał na XPS tylko na fragmencie. XPS ma bardzo duża wytrzymałość jesli chodzi o ugniatanie całościowe w przeciwieństwie do punktowego.
Ja przy oknach mam membranę (epdm) przyklejoną tak jak u Ciebie i tez głowiłem się jak to prawidłowo wykończyć. Kleje xps z 8-9cm poniżej krawędzi okna. Potem tnę xps pilarką pod kątem w pasy (takie jak styro do mowo - przekrój trojkatny). Tak żeby góra była ze 2cm poniżej okna (żeby zmieścił się koniec deski tarasowej), a na to przyklejam drugi pasek epdm (zostało mi trochę folii) zapewniający odprowadzanie wody za cokół.
Nie obawiasz się ujemnych temperatur przy pracach ociepleniowych?
Jeszcze pytanie, jak planujesz wykończyć styro przy prowadnicach żaluzji? Mam solidboxy jak u Ciebie, można dojść styropianem do prowadnicy, albo wejść na prowadnicę. Która opcję wybierasz? Obrabiasz jakoś specjalnie połączenie prowadnica-styro?
Cześć Adam! Dzięki za poradę. Obawiam się ujemnych temperatur, ale nic na nie nie poradzę. Ile zrobimy tyle zrobimy. Ogólnie prace posuwają się do przodu, teraz mały przestój z robotami na zewnątrz bo pogoda nie dopisuje, natomiast działam w środku, mam jeszcze sporo roboty zanim będę mógł ocieplać strop. Nie wyrobiłem się ze wszystkim.
Żaluzje wykańczamy w ten sposób, że do jej wewnętrznej krawędzi (tej od strony okna) przyklejamy listwę przyokienną i dojeżdżamy styropianem, także front będzie zasłonięty i wykończony elegancko. Tak samo jak to się robi w przypadku okna. Natomiast od góry, tam gdzie jest skrzynka, to styropian będzie postawiony na tym "daszku" skrzynki, wklejony na pianoklej i zaciągnięty siatką z klejem. Wklejony będzie narożnik od frontu tej doklejki.
@@ProgramistaNaBudowie Co do roboty - wiem wiem. Obserwuje Cię od samego początku, bo tak jak kiedyś pisałem technologicznie mamy bardzo podobne domy. Tyle, że wyprzedzasz mnie o kilka etapów, więc zawsze idzie coś podpatrzyć :)
Pogody się niestety nie wybiera - sam właśnie zamówiłem plastyfikator :)
Powodzenia!!! :)
Hej, co to jest za nóż, którym tniesz XPS-a, czy zadowolony byłeś z niego do cięcia styropianu ? ;)
Cześć! To jest zwykła piłka ręczna do drewna, Yato 300 mm. Może być. Używam jej gdy nie mam innego ciekawszego narzędzia do cięcia różnych rzeczy ;) Pozdrawiam!
Część Tomasz ! Powiedz mi co to jest za produkt , to czarne mazidło na pierwszej warstwie pustaka od zewnątrz ?
Cześć Dysperbit Bit+.
Hej, jaką hydroizolację zastosowałeś na gazobeton? To czarne wygląda na dysperbit. Pan Zembrowski w swojej książce pisze, że na poziomie cokołu hydroizolacja powinna być paro-przepuszczalna, ale zastanawiam się czy to naprawdę jest potrzebne.
Cześć Grzegorz! Zastosowałem Dysperbit Bit+. Czy ten produkt jest paroprzepuszczalny to w sumie nie wiem, chyba nie. Gdzieś też trafiłem na taką informację, ale nie wiem na ile należy się tym przejmować. Wilgoć pewnie znajdzie sobie jakieś ujście i jeśli nie prosto przez dysperbit to go ominie czy coś. Tak mi się wydaje, ale może jestem w błędzie. Pozdrawiam!
Styro na elewację też będziesz przyklejać samemu?
Cześć Kamil! Mam pomoc jednej osoby z rodziny. Akurat dziś wrzucać będę jeden z filmów z postępów z elewacją. Pozdrawiam!
Witam twoja pierwsza warstwa bloczka z gazobetonu będzie przysypana trochę gruntem ?
Cześć! Tak, pierwsza warstwa będzie w większości zasypana.
Hej, izolowales czyms okno tarasowe od zewnątrz przed ociepleniem? Widzialem u Ciebie jakis film z tej relacji ale nie umiem znaleźć.
Wszystkie okna są zamocowane na szczelny montaż z taśmami, natomiast one u mnie były bardzo długo niezabezpieczone i wszystkie okna przeleciałem dookoła soudalem soudatight hybrid.
@@ProgramistaNaBudowie dzięki, pamiętasz może który to był film? 🙂
@@grzegorzg7838Numeru nie pamiętam, ale coś przed wykonaniem elewacji. Musiałem tylko o tym wspomnieć bo napewno nie pokazywałem. Ewentualnie to była jedna z pierwszych aktualizacji na temat ocieplenia.
Cześć. Jak będzie wyglądała u ciebie sytuacja z internetem? Światłowód do szafy RACK i tam już switch itd?
Cześć Dominik! Mam doprowadzoną mikrorurkę 12/8 w miejsce montażu szafy rack. Zwój mikrorurki leży sobie na ziemi, czeka na rozwinięcie w stronę ogrodzenia frontowego i zakopanie. Będziemy mieć pewnie przez kilka lat internet mobilny. Można u nas wyciągnąć jakoś do 100 Mbit/s, więc nie jest źle. Pozdrawiam!
Cześć! Dawałeś folię kubełkową ?
Cześć, nie dawałem folii.
EPDM w ciągłości do hydroizolacji pionowej pod oknami do poz "0" i drzwiami jest ? bo nie widać, tylko białe coś. XPS do masy hydroizolacyjnej na fundamencie ma mieć dylatacje a tyś to pouszczelniał jak w termosie ... programiści 60k/mc wychodzą a Ty się w dniówkę za 400zł bawisz.
Mam EPDM na łączeniu ściany z poszerzeniem okiennym pod XPS-em, natomiast EPDM z poszerzenia na "pod parapet" jeszcze nie mam, tam chyba też się mocuje, ale nie sprawdzałem jeszcze bo nie mam parapetów. To jest zwykła izolacja przeciwwilgociowa, nie wodoszczelna. Wydaje mi się, że jeśli wilgoć dostanie się za XPS jakoś, to sobie drogę znajdzie. Może to wygląda jak na ścisk, ale przecież piana ma jakąś tam minimalną grubość. Jest raczej bardzo niewielu programistów, którzy mogą pochwalić się taką wypłatą w kraju, sporo przesadziłeś. Sprawdź oferty pracy na jakiejś stronie z ofertami dla IT. A to, że się bawię w 400 zł, to hmmm. Tu 400 zł, tam 400 zł i na koniec budowy robi się 300 tys. zł i tyle też mniej więcej oszczędziłem, oraz nabyłem też nowe umiejętności, dzięki którym konserwacja domu oraz utrzymanie domu i ogrodu to żaden problem i jestem niezależny od fachowców i "fachowców". Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie spoko odpowiedź 👍 powodzonka 😘
Czym smarowałeś pustaki? Dysperbitem? I w jaki sposób? Jest film na kanale o tym?
Cześć Rafał! Akurat tego nie ma na żadnym filmie. Klaudia zajmowała się izolacją strefy cokołowej. Wykorzystaliśmy Dysperbit BIT+. Jedno wiadro 20 kg wystarczy na kilkukrotne przemalowanie takiego cokołu jak u nas 60 mb. Malowane dwa razy pędzlem ławkowcem na wysokość 20 cm ponad cokół. Należy pamiętać, że klei się do tego tylko piana, więc przy klejeniu styropianu na elewację pierwszą płytę należy smarować klejem, a dolną część tylko pianą żeby trzymało się do dysperbitu. Pozdrawiam!
Świetna robota! Pytanie, czy po murowniu ścian papa z fundamentu nachodziła na styropian fundamentowy? Mam na myśli czy robiąc teraz cokół obcinałeś ta papę żeby był styropian do styropianu? Widziałem różne opinie żeby zostawić papę i na to dalej styropian.
Cześć! Papa była układana na równo z płytą fundamentową, nic nie nachodzilo na styrodur, a pierwsza warstwa ścian wystawiona różnie, jedna ściana na równo z papą, a druga wysunięta o 1 cm, bo płyta była delikatnie przekoszona. Obcinanie papy jest bardzo czasochłonne. Pozdrawiam!
Siema.
Ty wycinales pape ktora wychodzi z reguly z pod muru na styrodur??
Cześć! Mur był wystawiony praktycznie na równo z papą, wiec nie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie ok. Ja u siebie mam wystawione i xps wlasnie bede dawal na ta pape.
BTW... dobra robota z plytkami. Tez nie lubie no ale samo sie nie zrobi😁
Ja teraz lece z hydraulika na wiosne anhydryt oraz tykni.
Pozdro 👍
@@taskhunters5245 no to powodzenia zatem :) sporo pracy przed tobą!
Witaj, póki jeszcze nie zacząłeś realizacji tarasu. Czy planujesz jakoś zabezpieczyć miejsce pomiędzy wykonanym cokołem na który pójdzie deska a poszerzeniem okiennym? Dla pewności mowa o miejscu: ua-cam.com/video/P7vBdgyE9mQ/v-deo.html To bardzo odległy temat dla mnie, ale zasadniczo na ten moment nie znalazłem konkretnego rozwiązania (pomijając typu fartuch EPDM czego w tym miejscu nie widzę). Może po prostu masę typu Soudal?
Cześć! Ja mam wklejony fartuch na poszerzenie i on wchodzi w styrodur który jest zakopany w ziemi. Realizowane na etapie montażu okien w odcinku 64. Pewnie będzie trzeba tam dokleić coś od góry, ale będę o tym myślał dopiero przy pracy nad tarasem. Ewentualnie ten soudal to chyba tez dobry pomysł.
@@ProgramistaNaBudowie Tak, tak widziałem że miałeś montowany fartuch EPDM na poszerzenie. Wspominałem tylko o tym , że na innym kanale "Będzie nieŁatwo" w komentarzach sugerowano wypuścić fartuch EPDM właśnie na ten XPS z cokołu, czego ja nie widzę by dobrze to obrobić (może przy kostce i ściętym xps miałoby to sens) Innych rad/sugestii nie widziałem, przynajmniej w przypadku realizacji tarasu z deskami. Dlatego sam pomyślałem o masie Soudal. Niemniej przede mną to jeszcze dalszy etap niż przed Tobą ;)
Anuluj
Odpowiedz
Nie musisz w sumie podpierać tarasu na całej szerokości. Jeśli pod oknem nie podeprzesz tych 4 cm to też pewnie nic się nie stanie bo praktycznie nigdy nie staniesz pod samym oknem, a tam możesz podciąć cokół i wkleić sobie pod skosem folię. Też pewnie będzie okej. Pozdrawiam!
Czym masz wysmarowane sciany? Masa kmb czy dysperbit?
Izochem Dysperbit bit+.
Czesc, jaka wysokość cokolu? Bo zaczynam robic u siebie elewację i nie wiem na jaką wysokość dać:)
Cześć Grzegorz! Cokół sięga do wysokości okien i drzwi, są zamocowane na jednej wysokości.
@@ProgramistaNaBudowienie obawiasz się o mostek termiczny jeśli cokoł robisz do poziomu zero? Robię u siebie podobnie, ale mam małe wątpliwości.
A jak inaczej widziałbyś poziom cokołu gdy okna masz do podłogi?
@@ProgramistaNaBudowie widziałem, że niektórzy robią cokoł poniżej poziomu zero, ale to zbyt dobrze nie wygląda...
@@xxFreeRiderxxa no właśnie :) Mam 15 cm XPS w tym miejscu. Jeśli będzie za mało to póki co mogę dokleić jeszcze 5 i nadal będzie to cokół. Możesz też z niego zrezygnować i robić bez cokołu, ale to też średnio. Dodatkowo pierwszy bloczek to gazobeton. On też robi robotę. Jest więc wylewka posadzki, 2 cm EPS jako dylatacja od sciany, 24 cm gazobeton, 15 cm XPS. Moim zdaniem parametry będą okej.
Widzę że roboty programisty już nie masz i dorabiasz u siebie na budowie.
Najlepiej jakby każdy zajmował się tym co najlepiej potrafi.
Cześć Krzysztof! Dokładnie tak, dlatego buduję dom :) Budowanie domu własnymi rękami wychodzi mi dużo lepiej niż pilnowanie, doglądanie i płacenie fachowcom za to samo. Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
Nie trzeba xpsu przeszlifować przed przyklejeniem?
Cześć! Na puszce nie ma żadnej informacji by specjalnie przygotowywać płyty styroduru, zatem raczej nie ma potrzeby żadnego przecierania. Płyta trzyma się ściany jak bezrobotny socjalu. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie kojarzę, że albo xps, albo ten styropian aqua miały taki problem z odpadaniem, ale może na kleju z worka.
@@robpal5588 Na kleju to na pewno. Dlatego zanim dałem siatkę z klejem to wszystko przetarłem.
Cokol na rowno że styropianem elewacyjnym? Czemu pod okna i drzwi dajesz styropian nie lepiej dojechać tam kostką zamiast parapetu?
Cześć! Cokół ma 15 cm, elewacja 25 cm styropianu. Nie będzie kostki wokół, będą kamyki oraz jakaś forma parapetu. Gdyby czymś trzeba było dojechać to nadal musisz mieć tam ocieplone, tylko ścinasz pod kątem wtedy.
@@ProgramistaNaBudowie doradź ;) nie lepiej zrobić cokol z 10 cm powyżej lkni okna i drzwi żeby tam dojechać jakaś miotłą? Bo jak zrobię na rowno to po dojechaniu kostką zostanie szpara z 1cm gdzie będzie syf
Cześć, kiedy robiłeś ten cokół?
Cześć Paweł! Jakiś czas temu. Mam małe opóźnienie w publikacji materiałów. Obecnie czekam na pogodę by dokończyć docieplanie ścian szczytowych. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie ile zajęło wam we dwie osoby przyklejenie tego styropianu?
@@inkwizytor84 Pracowaliśmy w półtora osoby, ponieważ ja na pół etatu tylko. Samo przyklejenie trzeba by liczyć 10-12 dni w naszym układzie na te 180 m2 ściany, natomiast robiliśmy to na dwa zjazdy, a w przerwie sam pianowałem i kołkowałem cały dom, a to też zajęło mi chyba dodatkowy tydzień.
Kiedy siatka i tynk? czy zotawiasz tak styropian na zime?
Cześć! Siatka w odcinku 131. Tynk będzie w przyszłym roku. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie Dzięki za film, obejrzany. Tylko tam robisz siatkę tylko na cokole, rozumiem że reszt elewacji stoi bez siatki i kleju? Pytam bo słyszłąem opinie że ten ciemny styro może się odkształcać, topi się od słońca i od temperatury też może się odspajać. Ja planowałem w tym roku go przykleić i z siatką i klejem poczekać do wiosny i tynk od razu po tym.
@@jeziorskimNa elewacji siatka też jest, ale chyba rzeczywiście nie zaprezentowałem postępów z tego etapu. U mnie na ścianie południowo-zachodniej styropian stał bardzo długo bez siatki, natomiast ja przypiąłem na ścianę siatkę do rusztowań za pomocą gwoździ i tak przetrzymałem ścianę przez całą zimę i wiosnę. Trzeba dobrze zabezpieczyć bo zimą i wiosną potrafi mocno wiać. Styropian nawet nie zżółkł w miejscu, gdzie był zasłonięty, natomiast tam gdzie nie był zasłonięty to trochę pożółkł. Całość przetarliśmy mocniej i na to siatka z klejem. Wygląda dobrze. Dopiero za jakiś czas będę wrzucał film z prezentacją z tego etapu bo coś tam udało mi się nagrać.
Pianę nakładaj jak klej warkocz ma być na płycie żeby szczelne było ( oczywiście z 5cm szczeliny na końcu aby nie odbijała się płyta od ściany) tak robiłem u siebie i się trzyma jak narazie!!!Pzdr
Cześć Marcin, dzięki za poradę! Ja w sumie tak właśnie nakładam warkoczem, a później od góry i tak dopianowałem tam gdzie piana nie wychodziła na równo ze styrodurem. Od góry jeszcze przyjdzie piana między cokół a styropian elewacji także będzie tip top. Pozdrawiam!
Czemu nie maszynką do styro?
Cześć Marku! Za słaby zasilacz mam w maszynce, ledwo daje radę ciąć grafitowy. Piłą dobrze idzie. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie teraz po ptakach ale mam z 10szt zasil 0-30V (0-10A). Rozwiązują problem. Już masz ten etap(cięcia) za sobą ale czasu zmarnowanego nie wrócimy(a przy tej pogodzie każda godzina się liczy) Pozdro
@@maciekaqe8459 Już niewiele nam zostało docinek, ale raczej w tym roku chyba nie zdążymy, no chyba, że pogoda nas mile zaskoczy i będzie przez tydzień +5 od rana.
@@maciekaqe8459 Witam. Posiadasz jeszcze te zasilacze? Bo będę robił sobie maszynkę do cięcia styropianu to chętnie bym odkupił
@@dariuss6592 hej. Tak
Co to za tarcza do tej gumówki?
Gumówki, haha! To jest tarcza segmentowa do szlifowania betonu. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie thx!
👍😆
👍🏻
Hej, interesuje mnie jak wypada u Ciebie poziom gruntu względem powierzchni płyty fundamentowej. Jak rozwiązałeś sprawę zachowania ciągłości hydroizolacji poziomej pod ścianami z hydroizolacją na wysokości cokołu?
Cześć Marku! Poziom gruntu wypada różnie. Zasadniczo, tak jak sobie go zniwelujemy to tak będzie wypadał ;) Od strony ogrodu cokół będzie widoczny na kilka centymetrów lub w ogóle, ponieważ myślimy by zastosować tam taras po całej szerokości domu. Po tej stronie domu działka jest wyższa. Dokładnie, to najwyższy punkt jest tam, gdzie czasem widać hałdę ziemi, a spadek jest po przekątnej. Z tyłu domu na ścianie z mniejszymi oknami cokół będzie miał maksymalnie z 15 cm, chyba że jakoś tam podbierzemy ziemi. Ciężko mi teraz powiedzieć ponieważ tam kilkukrotnie już łopatowałem i usypywałem ziemię na kupkach :) Z przodu będziemy dosypywać ziemi by cokół miał te 20 cm i żeby widoczna była tylko ta górna część cokołu. Liczyłem posadowienie płyty tak żeby góra płyty wyszła kilkanaście cm wyżej niż najbliższa studzienka kanalizacyjna, choć nie wiem na ile jest to istotne. Przód działki mamy mocno obniżony. Już nie pamiętam jak to tam wychodzi, ale chyba do gotowej posadzki mamy ze 35 cm od poziomu najbliższej studzienki.
Ściany stoją na papie. Wewnątrz domu pod papę wsuwałem folię 0,5 mm i sklejałem za pomocą Soudal Vapourseal. Jeśli chodzi o zewnątrz, to zagruntowałem i dwukrotnie przemalowałem Izochem Dysperbit Bit+ oraz nałożyłem XPS na cokół.
Pozdrawiam!
Dzięki serdeczne za obszerną odpowiedź. Pytałem się o poziom docelowy gruntu względem powierzchni płyty fundamentowej pod kątem zagrożenia podciągania wilgoci przez mury i zachowania ciągłości hydroizolacji. Kładłeś pierwszą warstwę pustaków mniej więcej na równo z zewnętrzną krawędzią papy. Ścianę na wysokość cokołu potraktowałeś dysperbitem. Na filmie nie pokazałeś w jaki sposób zadbałeś (czyli niezadbałeś?) o połączenie tych dwóch izolacji: poziomej i pionowej. Różne grafiki w internetach pokazują, że powinno być to ładnie połączone. Jak się obronisz? 😉
@@marekd4786 Tą pracę akurat wykonywała Klaudia, a ja jedynie nadzorowałem. Dało mi to więcej czasu żeby zająć się skręcaniem instalacji hydraulicznej w tamtym momencie. Najpierw było gruntowane, odczekane i następnie dwukrotnie przemalowane z przerwą na wyschnięcie. Jest posmarowane na tyle ile się dało od papy w górę. Na to wszystko przyszedł XPS. Nie wiem czy to będzie jeszcze jakoś podciągać. Na to wszystko można pewnie dla świętego spokoju przesmarować raz jeszcze cały cokół po zaklejeniu go styrodurem, ale czy jest sens, to nie wiem i później nic się by tego nie trzymało tylko piana, więc o wykończeniu można zapomnieć. Na moje jest połączone najlepiej jak potrafiłem - wszędzie na czarno. Na to przyjdzie klej, siatka, wykończenie.
Dzięki za odpowiedź i życzę powodzenia w dalszych pracach. Też jestem zdania, że xps'a nie sensu już smarować.
A ja chciałem zapytać czy ten cokół jest potrzebny? Czy mogę styropianem do dołu lecieć?
Cześć! Cokół jest po to by gdy pada deszcz, to żeby nie leciał pył z ziemi na ściany. Nikt nie każe go robić, ale ze względów praktycznych lepiej cokół mieć.
piekna robota . ale troche za dokladnie wszystko
Cześć! A to dlatego, że się cykam mniej dokładnie by później się nie nawarstwiały jakieś potencjalne błędy. Pozdrawiam!
@@ProgramistaNaBudowie jak sobie wyprowadzisz równo cookol to później już leci styro gładko i przyjemnie. Pozdro!
Pierwszy!
Super! :)