Most kezdek megismerkedni a "modernebb" társasjátékok világával és azt érzem hogy a bőség zavarában kezdek elveszni, ám ez a videó és összességében a csatorna sokat segített! Mindenesetre lassan évfordulója lesz ennek a videónak és szívesen megnézném a folytatást!
Engem az Alhambra "húzott be" a társasjátékos világba, ez mozdított el a dobunk-lépünk típusú játékoktól; ez volt az origó. Majdnem 20 évvel ezelőtt találtam rá és azóta is sokszor előkerül, pedig jócskán bővült a játékaink sora "modernebb", színesebb-szagosabb elemekkel. 😊
Ahogy korábban is írták a kommentekben, nekem is gyerekkorom játéka a Catan. 6 évesen kezdtem vele játszani, évekig csak az volt, imádtam. Mostmár ritkán kerül elő, de olyankor nagy öröm. Csoda, hogy ennyi éven át ilyen jól tud még mindig működni. Nagyon várom, hogy a lányommal is játszhassam majd.
Az első kooperatív játék, amivel játszottam, az nem a Pandemic volt, hanem a Tiltott Sziget, szóval nekem az az alap, ha együttműködő játékokról van szó, illetve ez volt az első társasjáték, amit hazavittem a szülőknek és élvezettel játszottuk együtt. Később a Harry Potteres Roxforti csata volt az, ami még bejött az egész családnak és kooperatív :) Amúgy ha valaki megkérdezné tőlem, hogy melyik a "kötelező" társasjáték, akkor az Azult mondanám, mert eddig nem találkoztam olyan emberrel, aki ne pakolgatta volna élvezettel a kis csempéket kortól függetlenül :) Szerintem az egyik legjobb kapudrogja a modern társasoknak :D
1) Imperia (Gém Klub) izgalmas, de nehéz társasjáték. (Minden egyes játéknál rá kell néznünk a szabálykönyvre újra és újra...) A hagyományos sakk újra(terra)formálása. 😛 Számomra egy teljesen új perspektívát adott a "3D-s" játékok terén. 2) Haiclue. (Könnyű. Party. A Fedőnevek társasjátékhoz hasonló, de sokkal egyszerűbb.) 3) Battle Sheep (Nincs két egyforma party. 3 fő felett már a lehelyezésnél nagy a kockázat.) 4) Citadella (Mindig elfelejtjük a játékszabályt, de mindig érdemes feleleveníteni. :) )
Nekem a Bang! volt az, ami igazán behúzott ebbe a világba. Emlékszem volt nyár, hogy 8+10 különböző társaságban kellet megtanítanom, mert folyton vittem magammal.
Ezt vártam elsőnek nagyszerű! :D Igazából az egész videó szerintem teli találat. Arra lennék nagyon kíváncsi, hogy milyen friss játékok vannak azon a listán, amik ugyanezekkel a mechanizmusokkal operálnak, csak a gyerekbetegségeket (már amelyiknél volt) orvosolták és már-már tökéletesnek mondhatók az adott stílusban. Tudom ez elég szubjektív. Pl. 7 csodát, puerto ricot, pandemicet is próbáltam szeretni, de nem sikerült.
Szuper videó, az egyetlen hátránya, hogy megint vásárlásra ösztönöz. Most gyorsan be kell szereznem a hiányzó 2 játékot. :) Amikor naponta 7-nél több játék jelenik meg elég bátor is egy ilyen vállalás, de nehéz lenne Zolival vitatkozni. Persze ötleteim lennének, bekerülhetne például a Kingdomino, a Cartographers vagy az egyébként emlitett Agricola, vagy Terra Mystica, amik mind megkerülhetetlenek valamilyen oknál fogva, de nem tudnám megmondani, hogy a 7 felsoroltból melyiket kellene kivenni, hogy ezek beférjenek.
Folytatjuk és benne lesz jó pár abból, amit említettél, ez egy tipikusan olyan téma, amelyet lehetetlen egy videóban feldolgozni. Köszi a kommentet! :)
Nagyon jó a videó! Ezen játékok közül mindet volt lehetőségem kipróbálni. A legtöbb közülük már megvan és most is pihen a polcomon pédául (például a dominion, a pandemic, vagy a hét csoda) a mai napig sokszor asztalra kerülnek ezek az ikonikus címek. (Legtöbbször a dominion)🥰❤️
Szuper sorozat - várom a következő részeket! Csak 1 éve járok rendesen tarsasozni es ha szembejon egy-ket klasszikus jatek nem mondok nemet de annyira sok jatek elerheto arra a kis idore hogy aktivan nem keresem ezeket a cimeket. Ha mar emlitetted a BGG-t, erdekes volt latni mennyi "regi" jatek szerepel a top50-ben. Nekem az elejen szempont volt az is hogy minel tobb hires tervezo jatekat kiprobaljam (Rosenberg, Pfister, Knizia stb.).
Nekem a modern társasjátékokkal az első igazi találkozás Carcaesonne volt amivel ismerősnél játszottunk, aztán az igazi belépő a Rettegés Arkhamban 2. kiadás amit évekig követtem, de mikor újra kiadták rögtön előrendeltem. A játék ellen játszunk összedolgozva társaimmal, de akar egyedül is. Huh, az nagyon bejött és mai nap is rendkívül fontosnak tartom azt, hogy lehessen egyedül játszani. Legjobb, ha nem automát irányítunk, hanem a játék ellen jatszunk, de bizonyos esetekben csak automa bevezetésével lehet ezt megoldani. Azóta sok társasom van, de Rettegés széria központi helyet foglal.
Nagyon jó sorozat várom a követkző részeket! :D Nekünk is (párommal) a carcassone volt a beugró és nagyon élveztük. Manapság pedig az ARK NOVA az ami a legsűrübben előkerül :) (igaz h elég új játék de az akció kártyák sorendje nagyon tetszik ha már új doog kell) Köszönjük a rengeteg videót!
Nem feltétlenül tartom "Kötelező Olvasmány"-nak, de nekem a Splendor volt a "kapudrog" a társasok világa felé. Mindennek már több mint 5 éve de a mai napig szívesen veszem le a polcról, mert tetszik a mechanizmusa. Gyakran mutatom be egyébként nem rendszeresen társasozó barátoknak is és szinte mindig osztatlan sikert arat.
Catan, gyerekkoromban mennyit játszottunk délután anyukámmal. Igazán jó alternatíva, hogy ne üljünk a számítógépes játékok előtt. Meg is vettem, hogy majd a gyerekeimmel játszhassak, ahogyan a Carcassonne is ilyen.
Azta :) Jó reggelt! :) Már a cím is hívogató a reggeli kávé mellé bölcsi után. :) Érdekes videó, alig várom a folytatást. :) Milyen szempontból kötelező valami.. eszköz, mechanizmus, kor? Az első, aminél nem kell legyőzni a másikat? Az első dobókocka használó? Az első hexa lerakó? Az első 3d alkatrészhasználó, mint a Szellemkastély? Az első, aminek témája van, az első agyon hype-olt, az első szivató partijáték? Az első "összefoglaló", mint amilyennek most a Kenyér és sör ígérkezik? Nekem kimaradt a Tigris és Eufrátesz, 10 év késéssel a Targi, tegnap ismertem meg a Kütyük-et... és élmény, leveri az Egy szép új világot átélhetőségben. Az első őskövület alapú, mint ahogy a Sárkánypalota kötődik a madzsonghoz vagy az Onitama a sakkhoz, biztos van gó, dáma, ostábla alapú... Egészen mosolyra fakasztó gondolat eredeti értelmében is elkezdeni visszafejteni a szálakat, ha valaki szereti a Metro 2033-at, akkor kötelező a Szép új világ, a Piknik az árokparton, ha Éhezők viadala, akkor Battle royale... :) Remélem ebből is több rész lesz. :)
Sziasztok! Nekem a Harc Európáért 1939-45 volt, ami először mutatott valami újat a monopoly típusú játékokon kívül, érdekes, hogy elég sok harci stratégiai játék hasonló mechanizmust mutat, vagy feltalálták újra, vagy ez volt a tényleges kiinduló játék🙂
Dejó! Egy igazi hiánypótló videó! 😍 Várom a következő részt :') Még nekünk is tudtatok újat mondani. Jó pap holtig tanul, megvan mit járszunk következő alkalommal ☺️ A Catant 6 évesen kezdtem játszani, és 8 évesen vertem meg először magamtól szüleimet, meg is lepődtek maguk közt, hogy: "nem úgy volt, hogy most nem hagyjuk nyerni?" 😅 Azóta már nem játszuk annyiszor, annyi minden újdonság van, de bérelt és örök helye van a polcunkon és szívemben ♥️ (persze csakis a fabábus triumvirátus 😇)
Nekem A nagy western utazás a top játék! Mostanában ismerkedek az Ark Novával, lehet az is belopja magát a szívembe. Várom a "kötelező Olvasmány" következő részét. Puerto Rico-val és Dominionnal felcsigáztad a kíváncsiságomat
Ez a kötelező dolog azért is érdekes, mivel, hogy ha ismerőseim körében szóba hoztam a társasjátékot, akkor azzal jöttek elő, hogy a Gazdálkodj okosan, a Monopoly, az Acitvity, meg a Rizikó a "kötelező olvasmányok", és szerintük mindenkinek ezekkel kell elkezdeni az ismerkedést.
1) Gazdálkodj okosan: Szerintem csak a gyerekek (és ezáltal a családosok) élvezik, akik még tanulják a "pénzezést", beosztást és még kell nekik a dobókocka mankó is. Gyerekeknek szerintem kötelező. :) 2) Monopoly: Nekem kifejezetten nem tetszett, mert túlságosan a valóság... (Aki hamar a csúcsra tör, mert szerencséje van, az utána mindnekit kizsigerelhet. Pikk-pakk hatalmas nagy szakadék keletkezhet a játékosok között, és ahhoz meg túl hosszú a játék, hogy végigszenvedd ha rosszul megy a szerencséd vagy ha látod, hogy valakinek nem megy.) 3) Activity: Szerintem az örök... + lehet tábla nélkül is játszani, saját szavakkal... 4) Riziko: Barátomnál játszottam és nagyon tetszett, majd miután megvettem magam is, már csak bottal bökködtem, hogy vajon anno mi tetszett benne... :)
Hát kötelező olvasmányok közé beteném: - Rizikó (strátégiai játékok... Egymás kiírtása) - Monopoly (külön videód van neked is... Jó játék vagy égessük el az összeset...) - RPG vonalra is van alapjáték, ami PC/PS/XBOX/Könyves (lapoz ide oda típusú) embereket szippantotta be... Ezeknek az embereknek a Homályrév / Gyűrűk Ura - kalandozások középföldén kimondottan alapmű - Titkos szerepek - A paródia játékok / a csalás lehetőségét behozva (Munchkin) Rengeteg olyan játék van, amit vagy próbálni kellett vagy a polcon van szinte mindenkinek, aki az adott vonalat szereti Vagy Ameri/Euro/Hybrid vonalon is el lehet indulni.... Remélem sok rész várható ebben a sorozatban. ;)
Azt hiszem, a fenti felsorolásból nekem a Ticket to Ride az egyetlen, ami úgy igazán hiányzott, amúgy jó összeállítás volt. Aztán persze hogy mi miért kötelező, arra ezer szempont van, de ha igazán kezdő (és nem rögtön összetett játékra vágyó) kezdőkkel találkozom, ez az első játék, amit megtanítok nekik, hogy lássák, mennyire szórakoztató tud lenni a "modern" társasjáték. Aztán persze különböző kötelező olvasmányok vannak gémereknek is, már a kilencvenes évekből is kettő, az El Grande a maga akkor újszerű területi többséges mechanizmusával (a maga műfajában talán azóta sem született jobb) és a Tigris & Euphrates a maga egészen különleges és végtelenül mély valójában, ami valahogy mégis követő nélkül aradt és azóta is csak egy játék tudta igazán utánozni, a kvázi-folytatás Yellow & Yangtze. Aztán persze lennének játékok a 2010-es évekből is, de azokból a kötelező olvasmányok a mai napig népszerűek, elérhetőek is, úgyhogy nem érzem nagy szükségét a reklámozásuknak. :)
Nekem a Théba volt az első olyan társasjáték ami gyerekként magával rántott, pontosan azért mert komplex. Meg persze az Indiana Jones-os hangulata is 😃 Mai napig imádom, hogy a sikerhez megfelelő tudásra, segítségre és leletekre kell szert tenned (hogy aztán ezekből kiállítást is tudj szervezni). Közben meg megy az idő és igyekezni kell különben hipp-hopp eltelik a 2 év, amit 3 vagy 4 játékos esetén ad. Egyszóval fantasztikus játék. Ma meg természetesen az Ark Nova viszi a prímet, nem tudunk vele leállni annyira imádjuk.
Gyerekkorom kedvenc játéka a Rizikó volt, az rántott be a modern társasjátékok világába. Fiatal felnőttként a Pandemic és az Eldritch Horror volt a legtöbbet játszott játék.
Azt hiszem az 1986-os star wars lehetett az első társasjátékunk. Fogalmunk sem volt arról, hogy mit is kellett volna csinálnunk, de star wars volt, mi meg rajongók. Talán a gazdálkodj okosan következett, meg a malmozás, dominózás, és a kártyázás, talán a fekete péter????? Azóta elrepült kb 25 év, és tavaly újra neki ugortam a társasozásnak. A modernebb játékok közül válogattam és az első a Mars terraformálása volt, de hamar túl adtam rajta, igaz azóta kezdem megérteni hogyan működik, de nem érzem még hogy újra neki ugornék. Próbálkoztam a szép játékokkal is, így volt szerencsém a Dixithez, a Cascadia vadvilágához, a Beezhez és a Calicohoz, de egyik sem tudott megfogni. Jelenleg inkább a klasszikusokkal kezdtem el próbálkozni. A Bohnanza és a Carcassonne belopták magukat a szívembe, a Catan és a Pandemic lesznek a következők amiket ki szeretnék próbálni. Betervezve vannak még a következők: Jaipur, Century - Fűszerút, 7 csoda párbaj, Santorini, Star wars: birodalom vs lázadók.
2010 és évek elején megvettem egy animeconon a Tiktott sivatagot, akkor már rég óta meg volt a Catan de újat akartam, nálam a szenvedély akkor indult. Na de BGG nekem új volt minden és rászűrtem a cooperstiv jatekokra. Persze Mars terraformálása huu mondom ez jó drága. De cooperativ szeretni fogom megvettem. Hát nemtudtam első játéknál mi van? XD Köpni nyelni nem tudtam a szabályt . De valamiért nem adtam/adtuk fel és 3. játéknál mint derült égből villámcsapás letisztult :) Akkor és ott örülök hogy nem adtam fel mert az elmúlt 12 évben nagyon sok jó élmény fűz a Marshoz is és sok más tarsashoz. Catan fababusbkb 2000 évek eleje óta megvan és meg is marad :)
Szerintem a draft (booster draft) és a pakliépítés a Magic: The Gathering-el kezdődött a 90es évek elején! Érdemes lett volna megemlíteni, hogy onnan vették át a ma már szélesebb körben ismert társasjátékok. 😉
Ez a hét játék valóban olyan újdonságot hozott, ami miatt egyre kevesebb az új a nap alatt. Közülük egyedül a Puerto Ricohoz nem volt még szerencsém, így nekem a follow mechanizmust a Rising Sun hozta be. A listát két számomra nagyon fontos játékkal egészíteném ki: a Battlestar Galactica ami az első és azóta is legmonumentálisabb dedukciós élményem, valamint a Root ami nekem az asszimetria csúcsa. Gratulálok a videóhoz nagyon fontos és elgondolkodtató témát vetett fel.
Gyerekkori römi és kanaszta partik után sok évvel később a Catan telepesei jött velem szembe valamikor kamasz korban, de akkor nem igazán tudtam értékelni. Aztán tizen év kihagyás után belekeveredtem egy Nagyfeszültség partiba. A legtöbben hozzám hasonlóan kezdők voltunk, szóval szerintem kb. 5-6 órás volt az a game play, de nekem talán azzal, a mai szemmel nézve kicsit mélyvízzel indult útjára a társasos karrier... (Azóta felkerült a polcra de még nem igazán sikerült rávenni a családot, hogy egy ekkora volumenű játékba belefogjanak. Eddig egyszer előkerült, megnéztük róla a bemutató videót, majd nagy sóhajok közepette le lettem szavazva... :-))
Számomra a Tőzsdejáték egy eléggé ilyen társas, valamint a Munchkin is ilyen számomra, hogy muszáj kipróbálni, de vannak még ilyenek csak nem jut eszembe a nevük/címük. Bár az igaz, hogy a munchkin egy játékparódia játékparódiája de pont ezért olyan érdekes és kötelező
Ami nekünk bejött: Love Letter - Hobbit, Vérfarkas, Ticket to Ride. Valamint még a Tiltott sziget és a Dixit. Ha már kooperatív játék, akkor a d&d visz mindent, de az egy külön birodalom.
@@szabocsaba8938 Mivel alapvetően véletlenszerűen kapnak a játékosok nyersanyagot, ezért végig azt éreztem, hogy a szerencsémen múlik, hogy mennyi nyersanyagot kapok a játéktól vagy más játékosoktól. Tervezni nagyon keveset tudtam benne, kereskedni és jól kijönni belőle nehéz.
A Dixit-et egyébként ma már sok tréner, coach használja a munkájuk során. Van, hogy az alapjáték nincs is meg nekik, hanem 4-5 doboz a kiegészítő paklikból.
Draftolásból a kedvencem az Idő hullámai: semmi különös, két személyes de annyira tisztán használja ezt a mechanikát (szinte minden lapot ismersz menet közben), hogy nagyon megtanít mérlegelni. És szépek a festmények a kartyákon.
Nálam erre a listára kívánkozik kívánkozik a Bang, ott találkoztam azzal először, hogy nem tudod az elején, hogy ki milyen szerepben van, kivel vagy egy csapatban.
Nekem egy kérdésem lenne, egyébként a videók miatt lettem társasjáték rajongó. Az a kérdésem, hogy ha a Dominionban a szemét lapra helyezett kártya kiesik a játékból, akkor mi értelme egy birtokkártyát odatenni, hiszen akkor 1 győzelmi pontot veszítek. Azért kérdezem, mert a 2. kiadás példajátékában birtokot dob ki.
Erről a listáról csak a Puerto Ricoval nem játszottam, de ahogy elnézem az már nem is lesz meg. No nembaj, majd ha lesz lehetőségem kipróbálni, nem fogok hezitálni. A videóval csak egy baj van, hogy miért van vége? Hol a többi?! Alig várom a folytatást!
annyit pontosítanék hogy a lapkalehelelyezést wolfgang kramer már két évvel korábban feltalálta az el caballeroban, bár tény, hogy az kevésbé lett népszerű :)
Pont nemrég gondolkodtam el azon, hogy vajon a Catan modern társasjátéknak számít-e, mert nem öregedett olyan jól mint pl. a Carcassonne. A Dominion az, amit igazából nem érdemes kipróbálni, mert kevés a manapság elérhető pakliépítős játékokkal szemben.
Рік тому
A többi pakliépítős nem több, hanem más. Általában valami külső célhoz egyik mechanizmusként használják a pakliépítést, más mechanikák mellett. A Dominion esetében minden a pakliban van, ez az egyetlen mechanika, mindent ezen belül kell felépítened. Ebben a mai napi egyedi, a többi nem ilyen letisztult, nem ilyen nemesen egyszerű. Ha valamit fel lehet róni neki, az az, hogy kell pár kieg, és hogy a "big money" stratégia miatt támadó kártyák nélkül nem érdemes játszani.
@ pont ezaz, hogy önmagában kicsit kevés már a pakliépítés. De ha vki pont az egyszerűségét szereti, értem, de azért kiegekkel együtt nem olcsó.
Рік тому+1
@@sadekhanna Szerintem nem kevés, de én az egyszerű dolgokat szeretem. A kieggel viszont tényleg nem olcsó, és bevallom, asztalon nem is játszanám a sok keverés miatt. Online a saját szerverén viszont nagyon szépen játszható, és kipróbálható. Aki csak próbálni akarja, mert "kötelező olvasmány", az mindenképp ott tegye, ne költsön a próbálásra egy vagyont. Ami az olvasmányt illeti, a Dominionnak remek wikije van, minden lapnak saját története, ki, mikor tervezte, rajzolta. Rajongóknak azt olvasgatni is jó szórakozás.
Én is gratulálok a videóhoz, mintha valami levelező jellegű, videós szemináriumon ülnék a Játék Egyetem Társas Karának Mechanizmustörténelem kurzusán. Ezek mind helytálló alapvetések. Akkor most a levelező jelleg jegyében: az itt felsoroltakon kívül ami számomra a saját társasmúltam hajnalán reveláció erejével hatott, az az Imperial volt. Egyszerre kellett lennem országirányító főmuftinak és globális karvalytőkésnek, aki egyszerűen kivásárolhat másokat a saját országukból. Tehát minél inkább felvirágoztattam az országomat, annál inkább ki voltam téve játékostársaim tőzsdei érdeklődésének. És mivel a saját pénzemet az országom fejlesztésére költöttem, a saját részvényeim további megvásárlására (ezzel az ellenfeleim kivásárlási szándékának elhárítására) általában már nem maradt elég... Ez, vagyis hogy nem csak úgy választasz egy országot az elején, oszt' jó napot, abszolút az újdonság erejével hatott, és kicsit sajnálom, hogy nem lett belőle gyakrabban használt mechanizmus, hiszen extra mértékű helyzetelemzést és rugalmasságot kínál a játék folyamán, és ráadásul kifejezetteb szórakoztató is. :)
Szia! Relatív szegény családban nőtem fel társasjáték az a malmozás amölba pasziánsz feketepéter és a gazdálkodj okosan volt. Azóta bővült a család és úgy hozta a jövő ,hogy van társaság csak most játék nincs :D Régi Gazdálkodj okosan és egy új a Hotel játékkal játszunk csak már kicsit uncsi tudnál ajánlani valami "retrót" ami nem bonyolult nem kell matekozni és felnőtteknek való? Néztem már párat, de sok igen csak hívogató játékhoz akkor asztal kell ami sajnos nincs xD
Azért a kooperatív játékok asztalán az Arkham Horror sokkal korábban ott volt mint a Pandemic. Persze az egy sokkal nagyobb játék ,de azért egy említést megért volna.
Ezek kozzul csak a Catant probaltam 3 fovel, de szamomra szornyen unalmas volt. Biztos beallitottsag kerdese az egesz. Inkabb a max 20 perc jatek ifovel rendelkezo tarsasokat reszesitjuk elonyben. Pl Elvarazsolt labirintus, Nem en voltam, Eladlak, Dixit ezek joval egyszerubb szabalyrendszerrel is rendelkeznek. Viszont a videoid nelkul ezekre sem figyeletem volna fel soha. Koszonet a munkassagotokert
Most kezdek megismerkedni a "modernebb" társasjátékok világával és azt érzem hogy a bőség zavarában kezdek elveszni, ám ez a videó és összességében a csatorna sokat segített! Mindenesetre lassan évfordulója lesz ennek a videónak és szívesen megnézném a folytatást!
Engem az Alhambra "húzott be" a társasjátékos világba, ez mozdított el a dobunk-lépünk típusú játékoktól; ez volt az origó. Majdnem 20 évvel ezelőtt találtam rá és azóta is sokszor előkerül, pedig jócskán bővült a játékaink sora "modernebb", színesebb-szagosabb elemekkel. 😊
Nálunk is az elsők közt volt és nagyon szerettük, máig polcon van.:)
Ahogy korábban is írták a kommentekben, nekem is gyerekkorom játéka a Catan.
6 évesen kezdtem vele játszani, évekig csak az volt, imádtam. Mostmár ritkán kerül elő, de olyankor nagy öröm.
Csoda, hogy ennyi éven át ilyen jól tud még mindig működni.
Nagyon várom, hogy a lányommal is játszhassam majd.
Az első kooperatív játék, amivel játszottam, az nem a Pandemic volt, hanem a Tiltott Sziget, szóval nekem az az alap, ha együttműködő játékokról van szó, illetve ez volt az első társasjáték, amit hazavittem a szülőknek és élvezettel játszottuk együtt. Később a Harry Potteres Roxforti csata volt az, ami még bejött az egész családnak és kooperatív :)
Amúgy ha valaki megkérdezné tőlem, hogy melyik a "kötelező" társasjáték, akkor az Azult mondanám, mert eddig nem találkoztam olyan emberrel, aki ne pakolgatta volna élvezettel a kis csempéket kortól függetlenül :) Szerintem az egyik legjobb kapudrogja a modern társasoknak :D
1) Imperia (Gém Klub) izgalmas, de nehéz társasjáték. (Minden egyes játéknál rá kell néznünk a szabálykönyvre újra és újra...) A hagyományos sakk újra(terra)formálása. 😛 Számomra egy teljesen új perspektívát adott a "3D-s" játékok terén.
2) Haiclue. (Könnyű. Party. A Fedőnevek társasjátékhoz hasonló, de sokkal egyszerűbb.)
3) Battle Sheep (Nincs két egyforma party. 3 fő felett már a lehelyezésnél nagy a kockázat.)
4) Citadella (Mindig elfelejtjük a játékszabályt, de mindig érdemes feleleveníteni. :) )
Tökéletes lista. Tizen X éve ezekkel kezdődött a társasjaték pályafutásom :)
Nekem a Bang! volt az, ami igazán behúzott ebbe a világba. Emlékszem volt nyár, hogy 8+10 különböző társaságban kellet megtanítanom, mert folyton vittem magammal.
Ezt vártam elsőnek nagyszerű! :D Igazából az egész videó szerintem teli találat.
Arra lennék nagyon kíváncsi, hogy milyen friss játékok vannak azon a listán, amik ugyanezekkel a mechanizmusokkal operálnak, csak a gyerekbetegségeket (már amelyiknél volt) orvosolták és már-már tökéletesnek mondhatók az adott stílusban. Tudom ez elég szubjektív. Pl. 7 csodát, puerto ricot, pandemicet is próbáltam szeretni, de nem sikerült.
Szuper videó, az egyetlen hátránya, hogy megint vásárlásra ösztönöz. Most gyorsan be kell szereznem a hiányzó 2 játékot. :)
Amikor naponta 7-nél több játék jelenik meg elég bátor is egy ilyen vállalás, de nehéz lenne Zolival vitatkozni. Persze ötleteim lennének, bekerülhetne például a Kingdomino, a Cartographers vagy az egyébként emlitett Agricola, vagy Terra Mystica, amik mind megkerülhetetlenek valamilyen oknál fogva, de nem tudnám megmondani, hogy a 7 felsoroltból melyiket kellene kivenni, hogy ezek beférjenek.
Folytatjuk és benne lesz jó pár abból, amit említettél, ez egy tipikusan olyan téma, amelyet lehetetlen egy videóban feldolgozni. Köszi a kommentet! :)
Nagyon jó a videó!
Ezen játékok közül mindet volt lehetőségem kipróbálni. A legtöbb közülük már megvan és most is pihen a polcomon pédául (például a dominion, a pandemic, vagy a hét csoda) a mai napig sokszor asztalra kerülnek ezek az ikonikus címek. (Legtöbbször a dominion)🥰❤️
Remek videó, és meglepően más stílusú tartalom. Így tovább!
Köszi szépen, idén szeretnék sok hasonlót csinálni.
Szuper sorozat - várom a következő részeket!
Csak 1 éve járok rendesen tarsasozni es ha szembejon egy-ket klasszikus jatek nem mondok nemet de annyira sok jatek elerheto arra a kis idore hogy aktivan nem keresem ezeket a cimeket.
Ha mar emlitetted a BGG-t, erdekes volt latni mennyi "regi" jatek szerepel a top50-ben.
Nekem az elejen szempont volt az is hogy minel tobb hires tervezo jatekat kiprobaljam (Rosenberg, Pfister, Knizia stb.).
Nagyon köszi!:) Folytatjuk!
Nekem a modern társasjátékokkal az első igazi találkozás Carcaesonne volt amivel ismerősnél játszottunk, aztán az igazi belépő a Rettegés Arkhamban 2. kiadás amit évekig követtem, de mikor újra kiadták rögtön előrendeltem. A játék ellen játszunk összedolgozva társaimmal, de akar egyedül is. Huh, az nagyon bejött és mai nap is rendkívül fontosnak tartom azt, hogy lehessen egyedül játszani. Legjobb, ha nem automát irányítunk, hanem a játék ellen jatszunk, de bizonyos esetekben csak automa bevezetésével lehet ezt megoldani.
Azóta sok társasom van, de Rettegés széria központi helyet foglal.
Az Arkham is rettenetesen fontos játék, tervezem is majd a listára. ;)
Nagyon jó sorozat várom a követkző részeket! :D
Nekünk is (párommal) a carcassone volt a beugró és nagyon élveztük.
Manapság pedig az ARK NOVA az ami a legsűrübben előkerül :) (igaz h elég új játék de az akció kártyák sorendje nagyon tetszik ha már új doog kell)
Köszönjük a rengeteg videót!
Mi is köszi a kedves visszajelzést! :)
Nem feltétlenül tartom "Kötelező Olvasmány"-nak, de nekem a Splendor volt a "kapudrog" a társasok világa felé. Mindennek már több mint 5 éve de a mai napig szívesen veszem le a polcról, mert tetszik a mechanizmusa. Gyakran mutatom be egyébként nem rendszeresen társasozó barátoknak is és szinte mindig osztatlan sikert arat.
A Splendor igazán remek játék szerintem is, szuper, hogy másoknak is megmutatod.
Nekem is a Splendor. Sokakat megtanítottam. Szinte mesterien tudom már elmagyarázni is.
Nagyon jó! + Talán a Cluedo-nál indult a nyomozás. Szerintem ez is kötelező.
Catan, gyerekkoromban mennyit játszottunk délután anyukámmal. Igazán jó alternatíva, hogy ne üljünk a számítógépes játékok előtt. Meg is vettem, hogy majd a gyerekeimmel játszhassak, ahogyan a Carcassonne is ilyen.
Ez milyen szép!:)
Azta :) Jó reggelt! :) Már a cím is hívogató a reggeli kávé mellé bölcsi után. :)
Érdekes videó, alig várom a folytatást. :)
Milyen szempontból kötelező valami.. eszköz, mechanizmus, kor? Az első, aminél nem kell legyőzni a másikat? Az első dobókocka használó? Az első hexa lerakó? Az első 3d alkatrészhasználó, mint a Szellemkastély? Az első, aminek témája van, az első agyon hype-olt, az első szivató partijáték?
Az első "összefoglaló", mint amilyennek most a Kenyér és sör ígérkezik? Nekem kimaradt a Tigris és Eufrátesz, 10 év késéssel a Targi, tegnap ismertem meg a Kütyük-et... és élmény, leveri az Egy szép új világot átélhetőségben. Az első őskövület alapú, mint ahogy a Sárkánypalota kötődik a madzsonghoz vagy az Onitama a sakkhoz, biztos van gó, dáma, ostábla alapú...
Egészen mosolyra fakasztó gondolat eredeti értelmében is elkezdeni visszafejteni a szálakat, ha valaki szereti a Metro 2033-at, akkor kötelező a Szép új világ, a Piknik az árokparton, ha Éhezők viadala, akkor Battle royale... :)
Remélem ebből is több rész lesz. :)
Lesz-lesz!:) Igen szerintem is szuper érdekes téma és sok van még benne! Köszi Péter!
Sziasztok! Nekem a Harc Európáért 1939-45 volt, ami először mutatott valami újat a monopoly típusú játékokon kívül, érdekes, hogy elég sok harci stratégiai játék hasonló mechanizmust mutat, vagy feltalálták újra, vagy ez volt a tényleges kiinduló játék🙂
Top 3: Ticket to ride, Patchwork, The Game + Splendor. Ezek szinte naponta elokerulnek a telefonomon.
Ticket to ride. Kétségtelenül alapmű
Jó videó, Carcassonne, Catan, Dixit ezeket én is betenném egy ilyen listába, az Azul-t vagy a Mars terraformálását viszont hiányoltam.
Mars terraformálása meg van említve a Puerto Rico kapcsán 7:00-nál.
Dejó! Egy igazi hiánypótló videó! 😍
Várom a következő részt :')
Még nekünk is tudtatok újat mondani. Jó pap holtig tanul, megvan mit járszunk következő alkalommal ☺️
A Catant 6 évesen kezdtem játszani, és 8 évesen vertem meg először magamtól szüleimet, meg is lepődtek maguk közt, hogy: "nem úgy volt, hogy most nem hagyjuk nyerni?" 😅
Azóta már nem játszuk annyiszor, annyi minden újdonság van, de bérelt és örök helye van a polcunkon és szívemben ♥️ (persze csakis a fabábus triumvirátus 😇)
Nagyon örülök, hogy megírtad, köszi!:)
Nekem A nagy western utazás a top játék! Mostanában ismerkedek az Ark Novával, lehet az is belopja magát a szívembe.
Várom a "kötelező Olvasmány" következő részét. Puerto Rico-val és Dominionnal felcsigáztad a kíváncsiságomat
Szia Bejött? Most nézegetjük mi is....
@@viola1975.1az Ark Nova nagyon jó játék, ha nem lenne a GWT, nálam az lenne a top
Ez a kötelező dolog azért is érdekes, mivel, hogy ha ismerőseim körében szóba hoztam a társasjátékot, akkor azzal jöttek elő, hogy a Gazdálkodj okosan, a Monopoly, az Acitvity, meg a Rizikó a "kötelező olvasmányok", és szerintük mindenkinek ezekkel kell elkezdeni az ismerkedést.
1) Gazdálkodj okosan: Szerintem csak a gyerekek (és ezáltal a családosok) élvezik, akik még tanulják a "pénzezést", beosztást és még kell nekik a dobókocka mankó is. Gyerekeknek szerintem kötelező. :) 2) Monopoly: Nekem kifejezetten nem tetszett, mert túlságosan a valóság... (Aki hamar a csúcsra tör, mert szerencséje van, az utána mindnekit kizsigerelhet. Pikk-pakk hatalmas nagy szakadék keletkezhet a játékosok között, és ahhoz meg túl hosszú a játék, hogy végigszenvedd ha rosszul megy a szerencséd vagy ha látod, hogy valakinek nem megy.) 3) Activity: Szerintem az örök... + lehet tábla nélkül is játszani, saját szavakkal... 4) Riziko: Barátomnál játszottam és nagyon tetszett, majd miután megvettem magam is, már csak bottal bökködtem, hogy vajon anno mi tetszett benne... :)
Hát kötelező olvasmányok közé beteném:
- Rizikó (strátégiai játékok... Egymás kiírtása)
- Monopoly (külön videód van neked is... Jó játék vagy égessük el az összeset...)
- RPG vonalra is van alapjáték, ami PC/PS/XBOX/Könyves (lapoz ide oda típusú) embereket szippantotta be... Ezeknek az embereknek a Homályrév / Gyűrűk Ura - kalandozások középföldén kimondottan alapmű
- Titkos szerepek
- A paródia játékok / a csalás lehetőségét behozva (Munchkin)
Rengeteg olyan játék van, amit vagy próbálni kellett vagy a polcon van szinte mindenkinek, aki az adott vonalat szereti
Vagy Ameri/Euro/Hybrid vonalon is el lehet indulni....
Remélem sok rész várható ebben a sorozatban. ;)
Bizony, folytatjuk! Köszi az értékes kommentet!
Azt hiszem, a fenti felsorolásból nekem a Ticket to Ride az egyetlen, ami úgy igazán hiányzott, amúgy jó összeállítás volt. Aztán persze hogy mi miért kötelező, arra ezer szempont van, de ha igazán kezdő (és nem rögtön összetett játékra vágyó) kezdőkkel találkozom, ez az első játék, amit megtanítok nekik, hogy lássák, mennyire szórakoztató tud lenni a "modern" társasjáték.
Aztán persze különböző kötelező olvasmányok vannak gémereknek is, már a kilencvenes évekből is kettő, az El Grande a maga akkor újszerű területi többséges mechanizmusával (a maga műfajában talán azóta sem született jobb) és a Tigris & Euphrates a maga egészen különleges és végtelenül mély valójában, ami valahogy mégis követő nélkül aradt és azóta is csak egy játék tudta igazán utánozni, a kvázi-folytatás Yellow & Yangtze.
Aztán persze lennének játékok a 2010-es évekből is, de azokból a kötelező olvasmányok a mai napig népszerűek, elérhetőek is, úgyhogy nem érzem nagy szükségét a reklámozásuknak. :)
Nekem a Théba volt az első olyan társasjáték ami gyerekként magával rántott, pontosan azért mert komplex. Meg persze az Indiana Jones-os hangulata is 😃 Mai napig imádom, hogy a sikerhez megfelelő tudásra, segítségre és leletekre kell szert tenned (hogy aztán ezekből kiállítást is tudj szervezni). Közben meg megy az idő és igyekezni kell különben hipp-hopp eltelik a 2 év, amit 3 vagy 4 játékos esetén ad. Egyszóval fantasztikus játék. Ma meg természetesen az Ark Nova viszi a prímet, nem tudunk vele leállni annyira imádjuk.
Gyerekkorom kedvenc játéka a Rizikó volt, az rántott be a modern társasjátékok világába. Fiatal felnőttként a Pandemic és az Eldritch Horror volt a legtöbbet játszott játék.
Én hiányoltam a listáról a Hotelt! Jó, csak vicceltem. :)
Azt hiszem az 1986-os star wars lehetett az első társasjátékunk.
Fogalmunk sem volt arról, hogy mit is kellett volna csinálnunk, de star wars volt, mi meg rajongók.
Talán a gazdálkodj okosan következett, meg a malmozás, dominózás, és a kártyázás, talán a fekete péter?????
Azóta elrepült kb 25 év, és tavaly újra neki ugortam a társasozásnak.
A modernebb játékok közül válogattam és az első a Mars terraformálása volt, de hamar túl adtam rajta, igaz azóta kezdem megérteni hogyan működik, de nem érzem még hogy újra neki ugornék.
Próbálkoztam a szép játékokkal is, így volt szerencsém a Dixithez, a Cascadia vadvilágához, a Beezhez és a Calicohoz, de egyik sem tudott megfogni.
Jelenleg inkább a klasszikusokkal kezdtem el próbálkozni.
A Bohnanza és a Carcassonne belopták magukat a szívembe, a Catan és a Pandemic lesznek a következők amiket ki szeretnék próbálni.
Betervezve vannak még a következők: Jaipur, Century - Fűszerút, 7 csoda párbaj, Santorini, Star wars: birodalom vs lázadók.
2010 és évek elején megvettem egy animeconon a Tiktott sivatagot, akkor már rég óta meg volt a Catan de újat akartam, nálam a szenvedély akkor indult. Na de BGG nekem új volt minden és rászűrtem a cooperstiv jatekokra. Persze Mars terraformálása huu mondom ez jó drága. De cooperativ szeretni fogom megvettem. Hát nemtudtam első játéknál mi van? XD Köpni nyelni nem tudtam a szabályt . De valamiért nem adtam/adtuk fel és 3. játéknál mint derült égből villámcsapás letisztult :) Akkor és ott örülök hogy nem adtam fel mert az elmúlt 12 évben nagyon sok jó élmény fűz a Marshoz is és sok más tarsashoz. Catan fababusbkb 2000 évek eleje óta megvan és meg is marad :)
Cluedo- mint a dedukciós társasok atyja
Szerintem a draft (booster draft) és a pakliépítés a Magic: The Gathering-el kezdődött a 90es évek elején! Érdemes lett volna megemlíteni, hogy onnan vették át a ma már szélesebb körben ismert társasjátékok. 😉
Nekünk a Scotland Yard volt a "kapudrog".
Ez a hét játék valóban olyan újdonságot hozott, ami miatt egyre kevesebb az új a nap alatt. Közülük egyedül a Puerto Ricohoz nem volt még szerencsém, így nekem a follow mechanizmust a Rising Sun hozta be. A listát két számomra nagyon fontos játékkal egészíteném ki: a Battlestar Galactica ami az első és azóta is legmonumentálisabb dedukciós élményem, valamint a Root ami nekem az asszimetria csúcsa. Gratulálok a videóhoz nagyon fontos és elgondolkodtató témát vetett fel.
Köszi!
Gyerekkori römi és kanaszta partik után sok évvel később a Catan telepesei jött velem szembe valamikor kamasz korban, de akkor nem igazán tudtam értékelni. Aztán tizen év kihagyás után belekeveredtem egy Nagyfeszültség partiba. A legtöbben hozzám hasonlóan kezdők voltunk, szóval szerintem kb. 5-6 órás volt az a game play, de nekem talán azzal, a mai szemmel nézve kicsit mélyvízzel indult útjára a társasos karrier... (Azóta felkerült a polcra de még nem igazán sikerült rávenni a családot, hogy egy ekkora volumenű játékba belefogjanak. Eddig egyszer előkerült, megnéztük róla a bemutató videót, majd nagy sóhajok közepette le lettem szavazva... :-))
Szurkolok, hogy azért majd még kerüljön elő. ;)
Számomra a Tőzsdejáték egy eléggé ilyen társas, valamint a Munchkin is ilyen számomra, hogy muszáj kipróbálni, de vannak még ilyenek csak nem jut eszembe a nevük/címük. Bár az igaz, hogy a munchkin egy játékparódia játékparódiája de pont ezért olyan érdekes és kötelező
Teljesen egyetértek, köszi a kommentet!:)
Ami nekünk bejött: Love Letter - Hobbit, Vérfarkas, Ticket to Ride. Valamint még a Tiltott sziget és a Dixit. Ha már kooperatív játék, akkor a d&d visz mindent, de az egy külön birodalom.
Szép,hogy a Catan bekerült.
Sokan bántják,nem érdemli meg.
Egyetértek, fontos társasjátékos szakmai állomás és sokaknak máig A társasjáték!:)
@@mitjatsszunk nekünk is van azóta több játék is ,de a lovagok és városok kieggel abszolút életképes játék még mindig, szerintem.
Elfogadom, hogy mérföldkő. Viszont... nekem borzalmas élmény játszani. Csak a társaság miatt volt élvezhető, amúgy csak úsztam az árral.
@@TheLuminousCleric miért,hogyhogy?
@@szabocsaba8938 Mivel alapvetően véletlenszerűen kapnak a játékosok nyersanyagot, ezért végig azt éreztem, hogy a szerencsémen múlik, hogy mennyi nyersanyagot kapok a játéktól vagy más játékosoktól. Tervezni nagyon keveset tudtam benne, kereskedni és jól kijönni belőle nehéz.
A Dixit-et egyébként ma már sok tréner, coach használja a munkájuk során. Van, hogy az alapjáték nincs is meg nekik, hanem 4-5 doboz a kiegészítő paklikból.
Pontosan.:)
Draftolásból a kedvencem az Idő hullámai: semmi különös, két személyes de annyira tisztán használja ezt a mechanikát (szinte minden lapot ismersz menet közben), hogy nagyon megtanít mérlegelni. És szépek a festmények a kartyákon.
Igen, mi is szeretjük, igazi kis gyöngyszem! Egyetlen kártyapaklival oldja meg, elképesztő!:)
Nekem a "draft"-ról és a pakliépítésről a magic the gathering partik jutnak eszembe, kicsit korábbról, mint 2008 vagy 2010 :D
Készül a Catan telepesei bemutató? :D Mintha most úgy beszéltél volna róla, mint aki mostanában játszik vele.
Nem tévedsz. ;)
Kooperatív játékokból nekem a Battlestar Galactica meghatározó. Elképesztően jól emeli át a sorozat témáját, hangulatát.
Nálam erre a listára kívánkozik kívánkozik a Bang, ott találkoztam azzal először, hogy nem tudod az elején, hogy ki milyen szerepben van, kivel vagy egy csapatban.
Odalent.
Nekem egy kérdésem lenne, egyébként a videók miatt lettem társasjáték rajongó. Az a kérdésem, hogy ha a Dominionban a szemét lapra helyezett kártya kiesik a játékból, akkor mi értelme egy birtokkártyát odatenni, hiszen akkor 1 győzelmi pontot veszítek. Azért kérdezem, mert a 2. kiadás példajátékában birtokot dob ki.
Szerintem - így hirtelen, mert nincs előttem a játék - nincs értelme. A példa lehet téves is.
Köszönöm szépen
Bang dice game volt az első modern társas... Na azt követően megyek le a lejtőn😂
Erről a listáról csak a Puerto Ricoval nem játszottam, de ahogy elnézem az már nem is lesz meg. No nembaj, majd ha lesz lehetőségem kipróbálni, nem fogok hezitálni.
A videóval csak egy baj van, hogy miért van vége? Hol a többi?! Alig várom a folytatást!
annyit pontosítanék hogy a lapkalehelelyezést wolfgang kramer már két évvel korábban feltalálta az el caballeroban, bár tény, hogy az kevésbé lett népszerű :)
Pont nemrég gondolkodtam el azon, hogy vajon a Catan modern társasjátéknak számít-e, mert nem öregedett olyan jól mint pl. a Carcassonne. A Dominion az, amit igazából nem érdemes kipróbálni, mert kevés a manapság elérhető pakliépítős játékokkal szemben.
A többi pakliépítős nem több, hanem más. Általában valami külső célhoz egyik mechanizmusként használják a pakliépítést, más mechanikák mellett. A Dominion esetében minden a pakliban van, ez az egyetlen mechanika, mindent ezen belül kell felépítened. Ebben a mai napi egyedi, a többi nem ilyen letisztult, nem ilyen nemesen egyszerű. Ha valamit fel lehet róni neki, az az, hogy kell pár kieg, és hogy a "big money" stratégia miatt támadó kártyák nélkül nem érdemes játszani.
@ pont ezaz, hogy önmagában kicsit kevés már a pakliépítés. De ha vki pont az egyszerűségét szereti, értem, de azért kiegekkel együtt nem olcsó.
@@sadekhanna Szerintem nem kevés, de én az egyszerű dolgokat szeretem. A kieggel viszont tényleg nem olcsó, és bevallom, asztalon nem is játszanám a sok keverés miatt. Online a saját szerverén viszont nagyon szépen játszható, és kipróbálható. Aki csak próbálni akarja, mert "kötelező olvasmány", az mindenképp ott tegye, ne költsön a próbálásra egy vagyont. Ami az olvasmányt illeti, a Dominionnak remek wikije van, minden lapnak saját története, ki, mikor tervezte, rajzolta. Rajongóknak azt olvasgatni is jó szórakozás.
annyiban ertek csak egyet, hogy a Dominion alapjatek önmagaban ingerszegeny! de 2-3 kiegeszetitövel sok uj erdekes elemmel bövül a jatek
Én is gratulálok a videóhoz, mintha valami levelező jellegű, videós szemináriumon ülnék a Játék Egyetem Társas Karának Mechanizmustörténelem kurzusán. Ezek mind helytálló alapvetések.
Akkor most a levelező jelleg jegyében: az itt felsoroltakon kívül ami számomra a saját társasmúltam hajnalán reveláció erejével hatott, az az Imperial volt. Egyszerre kellett lennem országirányító főmuftinak és globális karvalytőkésnek, aki egyszerűen kivásárolhat másokat a saját országukból. Tehát minél inkább felvirágoztattam az országomat, annál inkább ki voltam téve játékostársaim tőzsdei érdeklődésének. És mivel a saját pénzemet az országom fejlesztésére költöttem, a saját részvényeim további megvásárlására (ezzel az ellenfeleim kivásárlási szándékának elhárítására) általában már nem maradt elég...
Ez, vagyis hogy nem csak úgy választasz egy országot az elején, oszt' jó napot, abszolút az újdonság erejével hatott, és kicsit sajnálom, hogy nem lett belőle gyakrabban használt mechanizmus, hiszen extra mértékű helyzetelemzést és rugalmasságot kínál a játék folyamán, és ráadásul kifejezetteb szórakoztató is. :)
Nagyon köszönöm a kommentet és a megerősítést, idén sok hasonló videót szeretnék csinálni!
Szia! Relatív szegény családban nőtem fel társasjáték az a malmozás amölba pasziánsz feketepéter és a gazdálkodj okosan volt. Azóta bővült a család és úgy hozta a jövő ,hogy van társaság csak most játék nincs :D Régi Gazdálkodj okosan és egy új a Hotel játékkal játszunk csak már kicsit uncsi tudnál ajánlani valami "retrót" ami nem bonyolult nem kell matekozni és felnőtteknek való? Néztem már párat, de sok igen csak hívogató játékhoz akkor asztal kell ami sajnos nincs xD
Hiányzik az ameri vonal :) Talizmán, vagy tűzhegy varázslója...nekem mondjuk a Doom volt az. Lehet ez spoiler a 2. részből?
Bizony ez egy komoly spoiler!❤️😉 A folytatásban komoly szerepet kapnak majd!
Skull King, Travelin
még jó hogy mind megvan...)
Azért a kooperatív játékok asztalán az Arkham Horror sokkal korábban ott volt mint a Pandemic. Persze az egy sokkal nagyobb játék ,de azért egy említést megért volna.
Tudtommal nem a Carcassonne "találta fel" a lapkalehelyezést, hanem két évvel korábban az El Caballero.
Erről sajnos nem hallottam, utánaolvasok.
Catan és az Activity voltam az elsők.
7 csodát is szeretem, de 7en nem annyira jó.
nemtudom a késöbbiekben lesz-e, de a Risk Legacy kimaradt, nem egy jó játék, de kétségtelenül stílusteremtő
Fontos játék, hamarosan lesz róla szó. :)
Ezek kozzul csak a Catant probaltam 3 fovel, de szamomra szornyen unalmas volt. Biztos beallitottsag kerdese az egesz. Inkabb a max 20 perc jatek ifovel rendelkezo tarsasokat reszesitjuk elonyben. Pl Elvarazsolt labirintus, Nem en voltam, Eladlak, Dixit ezek joval egyszerubb szabalyrendszerrel is rendelkeznek. Viszont a videoid nelkul ezekre sem figyeletem volna fel soha. Koszonet a munkassagotokert