Videó-séták... MACSKALÉPCSŐN az esztergomi BAZILIKÁHOZ...| CivilFilm Egyesület - 2016

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 сер 2024
  • Macska-lépcső, Esztergom, megvan? Sokak számára ismeretlen Esztergomban a VÁROSBÓL az esztergomi BAZILIKÁHOZ felvezető GYALOGOS "egérút", azaz a MACSKA-LÉPCSŐ... Pedig, jó kis túra a Bazilikáig, mondhatom... E heti videósétánk alkalmával Esztergomban jártunk, a „Macskák útján”. ÖTSZÁZ LÉPCSŐT másztunk meg, hogy feljussunk MAGYARORSZÁG LEGNAGYOBB TEMPLOMÁHOZ, az ESZTERGOMI BAZILIKÁHOZ.
    Útközben gyönyörködtünk az elénk táruló Duna-panorámában, és beazonosítottuk a ködben is kivehető főbb városi nevezetességeket: a Mária Valéria-hidat, a Szent Ignác plébániatemplomot, a Református templomot és a Szent Anna kerektemplomot. A várfalról letekintve láthattuk az Erzsébet parkot és az egykori dzsámit is. A bazilikát és a várat is körbejártuk, de belülről csak egy következő videóséta során ismerkedünk meg velük.
    ÖSSZES VIDEÓSÉTA itt: bit.ly/videoset...
    VIDEÓ-SÉTÁK SOROZAT: a videó-séták sorozatban Dorog, és a környékbeli települések épített és természeti értékeit mutatjuk be. Célunk/koncepciónk az, hogy e városi értékeket emberközeli, inkább laikus, mint „szakértői szemmel”, a lehető leghétköznapibb módon közelítsük meg… Például úgy, mint egy gyermekét sétáltató anyuka a II. emeletről…
    Rádöbbentek ti is majd, mennyi mindent meglát az ember, ami azelőtt, mintha ott se lett volna.
    A MACSKAÚT vagy MACSKALÉPCSŐ
    …egy 500 kőlépcsőből álló, a várat és a Duna-partot összekötő út. Az alig több mint 200 méter hosszú, keskeny és meredek út már a XVI. századi metszeteken is szerepel.
    Az utat a XIX. század közepén, a bazilika építésekor betemették, és a 90-es évekig használhatatlan volt. Helyi lokálpatrióták kezdeményezésére akkor újból kibontották a kanyargós, csak gyalogosan járható utat, majd a Széchenyi-tervből elnyert 20 millió forintból és az önkormányzat 6 millió forintjából ismét járhatóvá tették 2002-ben.
    Esztergom egyik különleges turisztikai élménye a középkori Macskalépcső vagy Macskaút, amely a Bazilikát és a Várat köti össze a Víziváros hangulatos Berényi Zsigmond utcájával.
    ESZTERGOMI VÁR
    Az esztergomi Várhegy királyi palotájának építtetését Géza fejedelem kezdte el a 10. század utolsó harmadában. Munkáját fia, István király folytatta, aki itt született és keresztelkedett, valamint itt is koronázták meg. Az ő munkájának eredményeképpen, a 11. század első évtizedében a vár a király legfontosabb székhelyévé vált, Esztergom városa pedig a Magyar Királyság fővárosává, valamint érseki központtá is.
    A NAGYBOLDOGASSZONY és SZENT ADALBERT PRÍMÁSI FŐSZÉKESEGYHÁZ
    …vagy esztergomi bazilika, egy klasszicista stílusban épült templom Esztergomban, a Szent István téren. Az épület a magyar katolikus egyház főszékesegyháza az Esztergom-Budapesti főegyházmegyében.
    Külső méreteit tekintve Magyarország legnagyobb egyházi épülete, az altemplomtól a kupola gömbjéig 100 méter magas. Méreteit tekintve Európa egyik legnagyobb bazilikája.
    A bazilika felszentelésére 1856. augusztus 31-én került sor, még jóval a befejezése előtt. A ceremónián Ferenc József is részt vett. A felszentelésre írta Liszt Ferenc az Esztergomi misét.
    TÁMOGATÓ, FINANSZÍROZÁS: A videó-séták sorozat kisfilmjeit a Nemzeti Művelődési Intézet (www.nmi.hu/) kulturális Közfoglalkoztatási programjának jóvoltából tudtuk elkészíteni.
    SZERZŐK: készítette: Nógrádi Mariann, Mohos Nádor Tamás | CivilFilm Egyesület - 2016 | www.civilfilm.hu ; civilfilm kukac civilfilm.hu; telefon: +36-30-480-1145
    Kérünk, TÁMOGASS MINKET 1 %-od FELAJÁNLÁSÁVAL:
    Adószámunk (CivilFilm Egyesület): 18617137-1-11
    tags: videóséta, videóséták, Dorog, Dorog youtube, videó, Esztergom, Bazilika, esztergomi Bazilika, Macskaút, Macska út, Macskalépcső, Macska lépcső, középkori lépcső, vár, esztergomi vár, Nagyboldogasszony és Szent Adalbert prímási főszékesegyház, legnagyobb templom, esztergomi látnivalók, bazilika kupola, Esztergom Duna panoráma, Erzsébet park, Cölöperőd, dzsámi, CivilFilm Egyesület, Nemzeti Művelődési Intézet, NMI, kulturális közfoglalkoztatás

КОМЕНТАРІ •