Videó-séták... Dorog... alagúton innen, alagúton túl...| CivilFilm Egyesület - 2017

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Ez a videó-séta összegző jellegű: a dorogi bányászat épített emlékeinek (lakóházak, intézmények) nagy részét bemutatva, régi képek segítségével idézzük fel az 1920-30-as évek hangulatát. Vajon milyen lehetett Dorogon élni a bányászat fellendülésekor? Hol laktak a bányánál dolgozók, merre jártak munkába, istentiszteletre vagy éppen szórakozni akkoriban?
    Elsétálunk az Újkolónia utolsó, megmaradt épületéhez (a Bányász Emlékházhoz), az egykori Munkásotthonhoz, a Bányásztemplomhoz, a Bányaiskola utódjához (a mai Petőfi Iskolához), majd a déli és az északi városrészt összekötő alagúton áthaladva folytatjuk a sort. Megnézzük a Bányászfürdő és a Nagyiroda épületét, valamint a 36 kilométer hosszú alagútrendszer, a Reimann-altáró bejáratát is, mely 2014-óta már ipari műemlék.
    ========== ADÓ 1 % KÉRÉSE =========
    ADÓ 1 % KÉRÉSE: kérjük, ajánld fel adód 1%-át a CivilFilm Egyesületnek, hogy továbbra is elkészíthessük Videó-séta filmjeinket - bit.ly/videoset...
    ADÓSZÁMUNK: 18617137-1-11
    1 % kérése cikk: bit.ly/1-szazal...
    =========== VIDEÓ-LEÍRÁS ===========
    VIDEÓ-SÉTÁK SOROZAT: a videó-séták sorozat keretében Dorog - s olykor, más megyebéli városok - épített és természeti értékeit mutatjuk be. Célunk/koncepciónk az, hogy e városi értékeket
    emberközeli, inkább laikus, mint „szakértői szemmel”, a lehető leghétköznapibb módon közelítsük meg… Például úgy, mint egy gyermekét sétáltató anyuka a II. emeletről…
    Rádöbbentek ti is majd, mennyi mindent meglát az ember, ami azelőtt, mintha ott se lett volna.
    ÖSSZES VIDEÓSÉTA itt: www.bit.ly/videoseta-filmek
    VIDEÓ-RENDELÉS: +36-30- 480-1145 | anyag (K) civilfilm.hu
    Az Alagút hidat vert Dorog régebbi (északi) és újabb (déli) része közé 1928-ban. Ekkor már állt a Bányakaszinó - 1924 (ma könyvtár és helytörténeti múzeum), a Városháza - 1925, a Bányászfürdő és a Nagyiroda - 1926 (utóbbi ma az Intézmények Háza), a Községháza - 1925 (ma Városháza), a Bányakórház - 1922 és a Szent József plébániatemplom is az északi oldalra vonzotta a jórészt a település déli részén lakó bányászokat.
    1911-ben Dorog lett a bányavidék központja, így egyre több bányász és tisztviselő érkezett a településre, akiknek lakásokat kellett biztosítani. A Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. megbízásából az Öregkolónia folytatásaként 1916-ban építeni kezdett Újkolónia lett a bányászok lakhelye, míg a tiszti állomány a Tisztviselőtelepen lelt otthont. Az Öregkolónia 1898-ra, az Újkolónia pedig 1925-re épült fel. Az alagút déli végénél 1928-ra már elkészült a Munkásotthon (ma József Attila Művelődési Ház) és kicsit távolabb a Sporttelep - 1921 (ma Buzánszky Jenő Stadion)
    TÁMOGATÓ, FINANSZÍROZÁS: A videó-séták sorozat kisfilmjeit a Nemzeti Művelődési Intézet
    (www.nmi.hu) kulturális Közfoglalkoztatási programjának jóvoltából tudtuk elkészíteni.
    SZERZŐK: készítette: Nógrádi Mariann, Mohos Nádor Tamás | CivilFilm Egyesület - 2016 |
    www.civilfilm.hu; civilfilm kukac civilfilm.hu; telefon: +36-30- 480-1145

КОМЕНТАРІ •