Ökotrip, hatodik rész: A mély mulcs titkai

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 лют 2025

КОМЕНТАРІ • 51

  • @katalinpaksi5986
    @katalinpaksi5986 Рік тому +2

    Igen,tökéletesen igaz minden szava...!👌Minden oktatási intézményben ezt kell tanítani..!❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹❤️‍🩹

  • @jozsefnebognar6559
    @jozsefnebognar6559 2 роки тому

    Dehogynem,a szeptembert szeretem a legjobban,minden van a kertben.❤️

  • @MrTruper10
    @MrTruper10 4 роки тому +9

    Remek ismeretanyag, ami az elmondottak alapján a gyakorlatba is átültethető, csak azt sajnálom,hogy én nem ismerek mást aki jelenleg ezt a módszert alkalmazza. Reméljük elterjed, addig is egy megosztással segítem ennek a módszerednek a sikerét!!

    • @erzsebetskrovan2119
      @erzsebetskrovan2119 2 роки тому +2

      Én ismerek olyan embert aki 30 éve csinálja ezt és gyönyörű a kertje , nem permetezett soha . Gyerekként emlékszem, hogyan beszéltek a hatamögött , mivel nagyon zárkózott különben. Bolondnak titulálták. Az én kertem 3 éve van letakarva a föld valóban nagyon puha tavaszi ültetésnél. De én még sokat gyomlálok . Azt mondja aki régebb óta csinálja, hogy minden évben kevesebb a gyom.

  • @adamdora9529
    @adamdora9529 7 років тому +12

    nagyon szépen beszél!

  • @ferencnagy1213
    @ferencnagy1213 5 років тому +12

    Követendő kár, hogy nem korábban találtam rá ezekre a hasznos tanácsokra.

  • @kkiukgtrg9314
    @kkiukgtrg9314 8 років тому +5

    Kifogom próbálni :) !!!

  • @papendre1
    @papendre1 4 роки тому +10

    Hoppá, új infó van: lehet hogy előbb fogyunk ki a termőföldből, mint az oljaból? Esetleg egyszerre? Az szép lesz...

  • @juditbucsi8663
    @juditbucsi8663 7 років тому +5

    Nagyon tetszett a videó, köszönöm szépen! Én is mulcsoztam már 2 évet, ezért a környék összes vakondja hozzám költözött, és kiette az összes gilisztát. Most tervezek venni napelemes vakondriasztót mert az eddig kipróbált praktikák nem váltak be. Egyedül a kifogás, de ugye nem állhatok lesben folyton. Amint sikerül távol tartani ezeket a rendkívül káros élőlényeket, ismét mulcsozni fogok. :)

    • @laszlokomar8928
      @laszlokomar8928 6 років тому +2

      Judit Bucsi a vakondot a kutya kiássa és megöli ösztönösen. Láttam több kutyát ami kiásta és megölte. Amúgy meg a használatban lévő talaj mélységet kiásod réteg vastagságban elpakolod leteszel vakond hálót és nem tud oda menni a vakond. Utána vissza lehet teríteni a földet és mehet rá a trágyás mulcsot

    • @gaborkiss1485
      @gaborkiss1485 6 років тому +16

      A vakond tevékenysége benne van a 20% veszteségben, de nem gilisztát zabálni megy oda, hanem kártevőket, és ha megtisztította a területet odébb áll. Én a magam részéről megvárom míg végez.

    • @jeanthomasdominick8373
      @jeanthomasdominick8373 5 років тому +15

      A vakond lótetűt és egyéb kártevőt eszik.Ha már ezek nincsenek a talajban odébb áll. A vakond hasznos állat.

  • @samuelsamu8340
    @samuelsamu8340 6 років тому +32

    A zene nagyon zavaró, és nem is illik a témához. Rontja az egyébként jó videó minőségét, alig érthető a szöveg, elnyomja a beszédhangot.

  • @laszlofeher8148
    @laszlofeher8148 Рік тому +2

    Miért kell alá ez a zene?

  •  2 роки тому +3

    Azt még egyetlen videóban nem láttam, hogyan vet magról bármit is a mélymulcsba.

    • @daniele.5163
      @daniele.5163 2 роки тому +10

      Tessék alaposabban utánanézni! 3 éve elérhető részletekbe menő videó a témáról Gyulai Iván által. Címe: "Ember- és környezetkímélő kertgazdálkodás 3. / Ültetés a mélymulcsba".

  • @editbalogh7443
    @editbalogh7443 8 років тому +44

    A témáról nagyon fontos beszélni, de alatta a zene fölösleges és zavaró

  • @editfazekas3854
    @editfazekas3854 2 роки тому +3

    Nem kellene zene.

  • @tamascsajbok2925
    @tamascsajbok2925 5 років тому +1

    Gyümölcsfát és a földiepret hasonló módon kell ültetni?tudna ebben segíteni?olyan talajról lenne szó ami 15 éve nem volt művelve.válaszát előre is köszönöm.

    • @svami192
      @svami192 2 роки тому

      A fákat a Csurgó szélén (felülnézeti lomkorona széle) kell mulcsolni! Az eper talajt akaró növény, eleve laza talajon nő. A fa tövébe jó helyen van,de inkább a barackok és cseresznye fák kedvelik. Mehet még oda hagymás növény is ( kardvirág, Jácint, hagyma, fokhagyma.! A kulcs rétegei lentről felfelé: trágya+szalma+kaszált fű+ falevél ( a damilos kasza műve rossz) ezt évről évre ismételjük míg elérjük a kívánt vastagságú talajt javaslok nézze végig a zsigerbeszéd című sorozatot, majd Gyulai Iván összes videóját, vagy jelentkezzen a tanfolyamokra.... Jó kertészkedést Önnek! Nagyon fontos: ne ásson, ne szatson feleslegesen, csak ha muszáj...

  • @zoltanlukatsovics5845
    @zoltanlukatsovics5845 7 років тому +4

    Gyorsabban képződik a talaj. Akácerdőben a homokon 20 év alatt 5-8 cm humusz képződik.

  • @pillango-2140
    @pillango-2140 6 років тому +5

    "Teljesen új elgondolás." ...... Ruth Stout 1930 körültől kertészkedett így és ő csak egy a láthatóvá tettek közül. Örömmel üdvözlöm a helyi jelenben, de szeretem, ha legalább megemlítik a forrásokat, különösen, ha amúgy egészen hétköznapinak tekinthető nők azok.

    • @G-Atya52
      @G-Atya52 5 років тому +12

      A helyzet az, hogy a hölgy nem ezt a módszert alkalmazta, csak szalmával fedte a talaját ami egyébként rendben is van és már önmagában jót tesz, a talaj takarva van, laza és nedves marad, de nem fog humusz képződni. Dr. Gyulai Iván a módszerét komposzthagyó mélymulcsnak nevezte el mivel nem csak takar, de gyarapítja a humuszrétegünket is. Tulajdonképpen nevezhető felszíni komposztálásnak is. Egyébként Iván a saját videóiban is szót ejt Ruth Stout-ról, de el is mondja, hogy ez miért nem az amit ő csinált. Érdemes nézegetni a videóit, nagyon hasznos tartalmak. ua-cam.com/channels/jYigYo1UBj-fJTisyJC9KQ.html
      Úgy gondolom, hogy a több százezres vagy inkább milliós megtekintések és hasonló mennyiségű valós felhasználása Ruth módszerének megmutatja, hogy őt már amúgy sem kell forrásként megjelölni, úgysem tudja eladni a sajátjaként senki sem. Egy mélymulcs vagy inkább deep mulch kereső szóval azonnal világos lesz a kép. Az ő eredményeit már nem lehet ellopni.

  • @ubul8616
    @ubul8616 6 років тому +1

    Azzal a problémával szembesülök, hogy trágyát is meg szalmát is csak nehezen és drágán tudnék szerezni. Legalábbis ott, ahol talán lenne lehetőségem egy kis területen bemutató jelleggel kialakítani egy ilyen kertet. Ötlet a probléma megoldására?

    • @csillabotar1229
      @csillabotar1229 6 років тому +6

      Nálam sincs trágya, de füvet, gyomot, ágvégeket, zöldséghéjat, papírt terítek a talajra. Az is hasznos.

    • @borbelyaniko58
      @borbelyaniko58 6 років тому +3

      @@csillabotar1229 Amiket felsorolt,az mind csak szén. kell hozzá ló, tehén,nyúl vagy birkatrágya a nitrogén miatt.

    • @Lajcsili
      @Lajcsili 5 років тому +3

      Sövényt, metszés után darálom, kezdésnek ezt tettem kartonpapírra, majd első fűnyírás után a füvet szórtam rá. Nem elég vastag, de kezdésnek jó. Első évben tököt ültettem bele, annyi, hogy nem gazosodott be. Második évben már elég vastag volt, hogy mást is tudjak bele ültetni. Ezt kb 6 m2-en csináltam, kísérletből. Különben pedig szalma és marhatrágya kombót használok. Nagyon sok helyről lehet hozni trágyát, de sokat kell kérdezősködni, ismerősök ismerősét.

    • @szakacszoltan4245
      @szakacszoltan4245 5 років тому +3

      Állatot kell tartani és annak trágyáját használni...nem lehet félmegoldásokkal pótólni valamit. Vagy része vagy egy szisztémának és benne élsz, vagy elfelejted és lehetőséghez mérten félmegoldásokkal foglalkozol, ami kizár ebből a rendszerből.

    • @andreasindel2137
      @andreasindel2137 5 років тому +3

      @@borbelyaniko58 nitrogént olyan növények, és növényi maradványok adják állati trágya híján, amik képesek a nitrogén megkötésére és tárolására. A permakultúrás kertészkedés, ezt elég jól alkalmazza a növénycsoportok kialakításával. De persze előny, ha van állat a kertben sok szempontból.

  • @zb1065
    @zb1065 6 років тому +4

    Én értem azt, hogy a vastag mulcs réteg alatt nehezen szárad ki a talaj, de ugyanakkor nehezebben is nedvesedik át. Vajon hány l/m2 víz szükséges ahhoz, hogy ne csak eljusson a talajig, de kellőképpen át is nedvesítse azt?

    • @mikhardilali6068
      @mikhardilali6068 6 років тому +5

      Ahogy elmondta nem kell locsolni !a videó vegen volt rola szó

    • @gydimre
      @gydimre 4 роки тому +6

      A talaj párolog. A mulcs megfogja a kipárolgó nedvességet. Ennyi.

  • @sandortolnai4562
    @sandortolnai4562 6 місяців тому

    Tavaly ősszel a mezei kertemet vastagon leszalmáztam...nos...takarmány és sütőtököt vetettem/ültettem bele...a csigák halálra röhögték magukat a mulcsban...ötször pótoltam a vetést -ültetést...most kis rövid növények vannak...termés semmi sem lesz...Ennyit az okoskodásokról...

    • @editfazekas3854
      @editfazekas3854 Місяць тому

      Tavaly mindenhol elképesztő mennyiségű csiga volt a kertekben, ennek nem a mulcs az oka.

    • @sandortolnai4562
      @sandortolnai4562 Місяць тому

      @@editfazekas3854 igaz...de jó búvóhely volt nekik...mert nappal nem láttam őket...

  • @Cayapas
    @Cayapas 7 років тому +5

    Nem is a termeshozam a lenyeg, hanem a minoseg!!!
    Vegre egy jo kis anyag! Remelem sokan kovetni fogjak en el is kezdem!
    Istallo alom nelkul is mehet??? Mert az nem igazan van, raadasul a lotragyatol tartok is (nem reszleteznem, csak annyit, hogy nem hiaba talaltak tegezek aljan locitromot!)