Aplikacja PHYPHOX (przykłady zastosowania)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 жов 2024
  • W filmie zaprezentowano aplikację PHYPHOX przeznaczoną dla smartfonów. Aplikacja została stworzona na Uniwersytecie Aachen w Niemczech. Pozwala ona stworzyć z naszego smartfonu uniwersalne narzędzie pomiarowe doskonałe do wykorzystania w domu i szkole. W filmie pokazano jak połączyć smartfon z notebookiem a następnie wykorzystać go do obserwacji ruchu harmonicznego i zjawiska rezonansu. Na koniec wyznaczono prędkość rozchodzenia się fal akustycznych w powietrzu z pomiaru fal stojących.

КОМЕНТАРІ • 57

  • @Karolloify
    @Karolloify 2 роки тому +36

    Czemu nie ma więcej odcinków... Gdybym miał takiego nauczyciela w gimnazjum/liceum to obrałbym inna ścieżkę. Jesteś wielki!

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +12

      Postaram się w wolnym czasie tworzyć kolejne filmy. Na youtube jest wiele kanałów poświęconych fizyce i chemii zrealizowanych znacznie lepiej. Pozdrawiam :)

    • @marekjaskua4061
      @marekjaskua4061 2 роки тому +10

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziękuję Panu za świetną pracę - ogląda się Pana filmy znakomicie.

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +2

      Pozdrawiam :)

    • @radbilcz
      @radbilcz 2 роки тому

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 może i są ale nie trafiłem jeszcze - nie licząc wykładów MIT

  • @RetroGraciarnia
    @RetroGraciarnia 2 роки тому +9

    Jestem mega zainteresowany tą aplikacją i już mam zainstalowaną. Czuję całym sobą, że w tym roku święta będą mega udane. Dziękuję i pozdrawiam.

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому

      Cieszę się, że zachęciłem kogoś do Phyphox. Na kanale youtube poświęconym tej aplikacji można znaleźć wiele przykładów zastosowania. Oczywiście można również wymyślić własne eksperymenty.
      Pozdrawiam i życzę powodzenia

  • @AnoninAnonimowy
    @AnoninAnonimowy 2 роки тому +4

    Używałem kilka razy przy robieniu sprawozdania na fizykę. Super zabawa.

  • @pogotowiematurafizyka
    @pogotowiematurafizyka 2 роки тому +5

    Genialne. A ostatnio się właśnie zastanawiałem jak ciekawie zrobić lekcje z ruchu harmonicznego. :) No to najbliższe lekcje mam już załatwione :)

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +1

      Rzeczywiście fajne rozwiązanie. Nie trzeba mieć nawet sprężyny, wystarczy gumka. W opcji "sprężyna" poza wykresem program wyświetla również okres i częstotliwość. Można np. pokazać jak okres drgań zależy od masy albo stałej sprężystości. Życzę udanej lekcji :)

  • @mk-pd6ue
    @mk-pd6ue 2 роки тому +4

    Bardzo ciekawe i kreatywne !

  • @JohnWick-bb4lt
    @JohnWick-bb4lt 2 роки тому

    Dziękuję za interesujące wykłady

  • @bartosz9518
    @bartosz9518 2 роки тому

    Super aplikacja, dziękuję

  • @florianabacki1621
    @florianabacki1621 2 роки тому

    Rewelacja! Właśnie ściągam aplikację!

  • @COJESTGRANE123456789
    @COJESTGRANE123456789 2 роки тому +3

    Ciekawe 3-4 przykłady zastosowania! Chyba najciekawszy to drgający na sprężynie smartfon z wewnętrznym akcelerometrem, z realizacją tłumienia wodnego na dodatek! WOW! :))
    Czy amplituda / moc dźwięku z tego przenośnego, zdalnego głośniczka (generatora?) jest na tyle duża aby kieliszek pękł? Próbował Pan? :))

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому

      Dużo fajnych doświadczeń dla aplikacji phyphox można znaleźć na kanale - phyphox.
      Moc głośniczka jest na pewno za mała, aby stłuc kieliszek. Widziałem takie doświadczeni a ale z generatorem i głośnikiem dużej mocy

  • @hienasmietnikowa7795
    @hienasmietnikowa7795 2 роки тому +1

    Myśle, żę tymi magnesami to przy smartfonie należy uważać (zwłaszcza mocne neodymowe) - podejrzewam , że może się zdarzyć przypadek w którym jakiś dławik w którejś z wewnętrznych przetwornic stanie sie nagle dławikiem nasyconym - co spowodować moze uszkodzenie samej przetwornicy danego obwodu - a co za tym idzie zasilanego z niej układu...

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +1

      Zgadzam się, trzeba być ostrożnym. Najlepiej włączyć czujnik pola zanim zacznie zbliżać się magnes do smartfona. W ten sposób można zorientować się czy pole nie jest zbyt duże.

  • @Erlkonig24
    @Erlkonig24 2 роки тому

    Wspniale!

  • @rafasiedlecki929
    @rafasiedlecki929 2 роки тому

    Dziekuje

  • @pawelsawicki1750
    @pawelsawicki1750 2 роки тому

    3:02 Naukowcy z Aachen w Niemczech maja teraz mozliwosc, aby "w tle" uruchomic zdalnie aplikacje (administratorzy), wygenerowac kod, wpisac go w swoj komputer i widziec dokladnie to, co dzieje sie na ekranie smartphone'a.
    3:39 Jaka funkcje spelnia czujnik pola magnetycznego w smartphone'nie?
    Bardzo ciekawe eksperymenty mozna sobie przeprowadzac.

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek 2 роки тому

    12:50 - mi to przypomina spontaniczne zjawisko, jakie miałem w domu. Słuchałem muzyki trzymając w ręce pustą butelkę od coca-coli. Przy pewnych dźwiękach wyczuwałem drgania butelki. Potem wygenerowałem dźwięk sinus i poszukałem czestotliwości dźwięku, przy której drgania buteli są najsilniejsze. Na końcu wyłączyłem dźwięk i dmuchnąłem w butelkę. Przy dmuchaniu usłyszałem dźwięk dokładnie tej samej wysokości. co z generatora.
    Wracając do filmu, jakby nalać wody do kreski, potem zbliżyć usta do cylindra i dmuchnąć, to jaki byłby dźwięk?

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому

      Dmuchając u wylotu rury wprowadzamy powietrze w drgania czyli uzyskujemy coś w rodzaju szumu. Pewne częstotliwości są wzmacniane a inne nie. Dźwięk jaki uzyskamy nie będzie czystym dźwiękiem (o jednej częstotliwości) bo oprócz częstotliwości podstawowej wzmacniane byłyby również częstotliwości harmoniczne. Wynika to z faktu, że warunek powstawania fali stojącej byłby spełniony dla szeregu różnych długości fal (częstotliwości). Niemniej jednak jak sądzę dominująca byłaby częstotliwość podstawowa. Można to sprawdzić włączając - phyphox - widmo audio.
      Odnośnie pytania dotyczącego prezentowanego eksperymentu. Dobrze Pan myśli, ale nie do końca. Dźwięk różniłby się z tego względu, że w trakcie eksperymentu mamy rurę obustronnie zamkniętą a dmuchając w rurę jej jeden koniec byłby otwarty. Warunek wzmocnienia jest inny dla rury obustronnie zamkniętej niż dla rury jednostronnie otwartej. Gdybyśmy jednak zastosowali zamiast głośnika zakrywającego swoją obudową rurę niewielkie źródło dźwięku (tak, aby rura była jednostronnie otwarta) to rzeczywiście dźwięk "dmuchany" byłby bardzo podobny. Podobny bo jak już wspomniałem przy dmuchaniu wzmacniane byłby również wyższe harmoniczne. Pozdrawiam :)

    • @andrzejlisek
      @andrzejlisek 2 роки тому

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 To w takim razie, dlaczego w tym eksperymencie rura funkcjonuje jako zamknięta z obu stron (po obu stronach jest węzeł), a w eksperymencie z rurą Rubensa rura funkcjonuje jako zamknięta z jednej strony (z jednej strony węzeł, a z drugiej strony strzałka fali stojącej)? Przecież w obu rurach z jednej strony jest twarde zamknięcie, a z drugiej strony jest drgająca membrana wytwarzająca falę i w obu eksperymentach długość rury i częstotliwość dźwięku sa ze sobą dostrojone.

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому

      @@andrzejlisek Słuszne pytanie. W eksperymencie z rurą Rubensa jeden koniec jest zaspawany sztywna płytą a drugi jest zamknięty elastyczną membraną która może wykonywać drgania. Ta elastyczna, gumowa membrana czyni rurę Rubensa rurą jednostronnie otwartą. Jest jednak jedno "ale". Jeżeli głośnik ze stosunkowo sztywna membraną za mocno przystawi się do rury Rubensa (praktycznie zamknie się ją głośnikiem) to stworzymy rurę obustronnie zamkniętą. To nawet widać na moim filmie. Głośnik jest bardzo blisko membrany i analizując płomienie ("dorabiając" je w części bez dziurek) możemy zobaczyć, że w miejscu głośnika mamy węzeł zamiast strzałki (tak jak przy zaspawanym końcu). Gdybym dźwięki w rurze R. wzbudzał przy pomocy niewielkiego źródła oddalonego od rury to powstałby inny warunek na powstawanie fal stojących. Taki efekt zauważyłem dla rury z wodą. Jeżeli dźwięk wzbudzałem za pomocą widełek kamertonu to wzmocnienia występowały jak dla rury jednostronnie otwartej. W przypadku, gdy na koniec rury nakładałem głośnik ze sztywną membraną wzmocnienia występowały jak dla rury obustronnie zamkniętej.

  • @arci146
    @arci146 2 роки тому

    Może Pan by wytłumaczył transformację fouriera w przystępny sposób 😅?

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +1

      W najbliższym czasie nie planuję, ale w przyszłości może to zrobię. Wzory są trochę zaporowe, ale idea bardzo prosta. Pozdrawiam :)

    • @arci146
      @arci146 2 роки тому

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 czekam z niecierpliwością :)

  • @novaxFLY
    @novaxFLY 2 роки тому

    Świetny pokaz, ale w przypadku doświadczeń z dźwiękiem nie potrzeba muzyki, która ciągle leci w tle. To przeszkadza.

  • @makatanka
    @makatanka 2 роки тому

    w CPUZ w zakładce czujniki też mamy pomiary ze wszystkich czujników jakie ma telefon :D

  • @tv_pc2311
    @tv_pc2311 2 роки тому

    mamy w kieszeniach całą aparaturę pomiarową :D

  • @michalrw5713
    @michalrw5713 2 роки тому

    piękna sprawa !!!
    juz wysyłam wnukowi.
    jeśli można, uwaga marketingowo/piarowa, do dra Łapsa.
    może brzmieć śmiesznie/blazeńsko - ale takie życie
    Doktorze, imo - obecność asystentki [ młoda itd ] podniosłaby ogladalność. a więc znajomość fiyki wśród młodzieży.
    pzdr

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +2

      Całkowicie się zgadzam :) Boleję nad tym, że jestem już Panem w zaawansowanym wieku średnim z nadwagą i łysiną. Jestem przekonany, że gdybym był atrakcyjną 20-30-latką kanał zyskałby na oglądalności. Muszę się zastanowić nad towarzystwem. Niestety potem trzeba kasować seksistowskie komentarze. Pozdrawiam

  • @mk-pd6ue
    @mk-pd6ue 2 роки тому +1

    widać, że Poznań po zbieraniu wody w zlewie pewnie będzie na drugi raz :P

  • @krzkam7792
    @krzkam7792 2 роки тому

    Zastanawia mnie jaką część budżetu produkcji każdego smartfona pochłania montowanie tych wszystkich czujników, z których, wydaję mi się, że korzysta margines posiadaczy i ile się za to płaci w sprzedaży detalicznej. Jedynym praktycznym zastosowaniem jednego z tych czujników, z jakim się spotkałem, był akcelerator w aplikacji do monitorowania faz snu. Zastosowania np. pomiaru natężenia pola elek. mag. nie potrafię sobie wyobrazić.

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому

      Nie mam pojęcia ile to kosztuje. W tanich smartfonach tych czujników jest mniej.

    • @krzkam7792
      @krzkam7792 2 роки тому

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Poczytałem trochę i okazuję się, że na bazie akcelerometru opiera się stabilizator ekranu, czego nie widziałem. Pewnie reszta czujników też jest potrzebna do podstawowej pracy, po prostu nie zdawałem sobie sprawy z ich zastosowania.

  • @andrzej4512
    @andrzej4512 2 роки тому +2

    Proszę o wyciszenie albo wyłączenie tej muzyki, nie pomaga. Mam nadzieję że w czasie wykładów nie puszczacie tego hałasu. Jeśli komuś zależy na słuchaniu to włączy przez sąsiednią zakładkę, oglądający nie może jej wyłączyć :/ Reszta się podoba :)

    • @pdfpolitechnicznedemonstra5658
      @pdfpolitechnicznedemonstra5658  2 роки тому +1

      Porozmawiam z kolegą który montuje filmy :) Nie jest Pan pierwszy który na to ostatnio narzeka.

    • @andrzej4512
      @andrzej4512 2 роки тому

      @@pdfpolitechnicznedemonstra5658 Dziękuję, czekam z niecierpliwością. Powodzenia życzę całej Ekipie.

  • @grzesiekxitami3264
    @grzesiekxitami3264 2 роки тому

    czyli coś starego, czego nie rozumiem?
    wcześniej by zapytać dzieci/studentów, no może nie kompromitacja, wygląda że dla wielu zaskoczenie
    okropnie słabo

  • @987kam789
    @987kam789 2 роки тому +3

    Litości nie dodawajcie tej muzyki jest za głośna i przeszkadza

  • @piotriix
    @piotriix 2 роки тому

    Super 💪