BOLL VS HAMMERITE VS CORTANIN F - REALNY TEST PO 6 MIESIĄCACH !!!

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 тра 2023
  • W dzisiejszym filmie przedstawiam wyniki testu preparatów na rdzę przeprowadzonego w realnych warunkach w ciągu 6 miesięcy.
    Link do poprzedniego filmu pokazującego przygotowanie testu:
    • BOLL VS HAMMERITE VS C...
    Zachęcam do obejrzenia w całości filmu gdyż w jego trakcie pokazuję efekty zastosowania badanych preparatów na różnych materiałach, jednak jeśli ktoś nie znosi takich tasiemców to może przewinąć na koniec gdzie w zwięzły sposób pokazuję wady i zalety poszczególnych środków.
    Dzięki za wizytę, następne testy są już w przygotowaniu.

КОМЕНТАРІ • 83

  • @admax123
    @admax123 Рік тому +15

    no i tego chciałem się dowiedzieć dziękuje - (uwaga, oglądać na prędkości 1,75 ;)

    • @user-sy2mv6my8l
      @user-sy2mv6my8l Рік тому +2

      Dla mnie x2 nadal za wolno. :)

    • @gbrumcajsek8456
      @gbrumcajsek8456 3 місяці тому

      0,5 też efektowna, jak przy teście napojów wyskokowych.

  • @Artuu666
    @Artuu666 4 місяці тому +8

    Ja od lat stosuję neutralizator rdzy, na to podkład epoksydowy . Po wyschnięciu nakladam smar do lin "Seilfett" , poprawiam smarem co 2 lata i nic się nie dzieje (testowane na japonskich samochodowych). Poprzez odciecie dostepu do powietrza wczesniej zneutralizowanej rdzy - przedłużymy znacznie życie samochodu .

  • @gienol
    @gienol 8 місяців тому

    Fajny test. Dzięki!

  • @robimyt4
    @robimyt4 Рік тому +2

    Niezły film 😉👍
    U siebie przygotowuje się do testu odrdzewiaczy i inhibitorów rdzy 😁 na razie hoduje rdzy na próbkach. Twój materiał bardzo się przyda 🔥👨‍🔬

  • @marcinniedbala5628
    @marcinniedbala5628 10 місяців тому +1

    Świetny materiał, dziękuje

  • @Chesterhardcor
    @Chesterhardcor Рік тому +7

    Profesjonalna recenzja. Dziekuję, pomogła wybrać odpowiedni środek ❤❤❤

  • @mediacraft210
    @mediacraft210 10 місяців тому +4

    Dzięki, zaoszczędziłeś mi sporo czasu i pieniędzy. Już wiem czym przedłużę życie gruza.

  • @Benny_K
    @Benny_K Місяць тому

    Miły, stonowany głos, żadnego jąkania, ękania, zdecyd. lepiej niż na wielu kanałach YT gdzie występują "profesjonaliści", "eksperci", itd. Test zrozumiali, obrazowy, jako całokształt przydatny. Dziękuję i na pewno będę wracał na nowe odcinki 👍

  • @vdsmade
    @vdsmade 11 місяців тому

    Spoko test ✌️😎

  • @NoName-hf8kx
    @NoName-hf8kx 11 місяців тому +17

    szanowni widzowie, każdy "test" tego typu preparatów graniczy z oszustwem. Jedyną skuteczną metoda pozbycia się korozji stali jest jej gruntowne usunięcie. Robi się to przez szlifowanie lub piaskowanie ewentualnie przez trawienie w kwasach. Następną czynnością jest pokrycie gruntem antykorozyjnym i nałożenie wierzchniej warstwy ochronnej typu farb nawierzchniowa lub pokrycie bitumiczne dla np. elementów podwozi albo pokrycia galwaniczne. Każdy tzw konwerter rdzy bazuje na reakcji taniny z tlenkami żelaza a zmiana barwy na czarną lub granatowo czarną to typowy proces tworzenia kompleksów metalo-organicznych z taniną. Ta zmiana barwy ma was oszukiwać że coś się dzieje na powierzchni. No się dzieje czyli zmienia się barwa jednak rdza pod spodem dalej pozostaje. Istotą sprawy jest to że tlenki żelaza są porowate i słabo przywierają do podłoża, chłoną wodę i wilgoć z powietrza a proces korozji dalej postępuje. Dodatkowo korozja nadwozi pojazdów zwykle następuje od spodu czyli od wewnątrz profili zamkniętych bo tam zwykle wnika woda i nie ma gdzie ujść. Następuje wtedy normalne zjawisko utleniania się stali a purchle na lakierze pojawiają się własnie od tych ognisk korozji ale od wewnątrz. Stosowanie konwerterów rdzy to oszukiwanie samych siebie i pójście na skróty, które tylko na chwilę maskuje postępującą korozję.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  11 місяців тому +24

      Dzięki za tak obszerny komentarz.
      Trudno nie zgodzić się z Twoją opinią ale zastanówmy się chwilę co tak naprawdę mamy do wyboru:
      1. Oddanie auta do przypadkowego warsztatu blacharsko-lakierniczego - prawdopodobnie spory koszt z gwarancją '' do bramy"
      2. Oddanie auta do warsztatu specjalizującego się w konserwacji podwozia - jest sporo takich firm i wiele z nich robi to naprawdę profesjonalnie ( klient otrzymuje obszerną dokumentację fotograficzną/wideo z realizacji prac ) co w połączeniu z zastosowaniem profesjonalnych środków daje na pewno świetne efekty. Niestety wykonanie takiego zabezpieczenia wiąże się zwykle z demontażem zawieszenia, układu hamulcowego, zbiornika paliwa, wydechu itd. a to właściwie ta "przyjemniejsza" część pracy bo kto kiedykolwiek piaskował, śrutował lub korundował wie o co chodzi. I nie ma tu niestety drogi na skróty, jest to ogrom pracy za którą będziemy musieli zapłacić a i tak nie ma pewności czy gdzieś w profilach zamkniętych nie zostało jakieś ognisko korozji które jak sam napisałeś zamieni się w purchle na lakierze. Są oczywiście klienci którzy kupując nowy samochód zamiast wydawać kilka tysi na nikomu niepotrzebne wifi/srifi monitory czy inne cuda fundują swojemu nowemu przyjacielowi na czterech kółkach taką dodatkową konserwację niejako poprawiając producenta ale takich osób jest niewiele. Osobiście natomiast bardzo ich podejście szanuję.
      3. Samodzielnie próbować walczyć z korozją w miarę swoich możliwości doglądając stanu naszego często wysłużonego już pojazdu
      4. Nie robić nic póki się nie rozsypie.
      Każdy wybiera sposób jaki mu pasuje i każdy będzie miał swoje racje.

    • @gvertm3158
      @gvertm3158 11 місяців тому +3

      W jaki sposób szlifuje się rdzę w profilach zamkniętych?

    • @piotrgoab2798
      @piotrgoab2798 11 місяців тому +9

      Wreszcie mnie ktoś wyręczył z wyjaśniania co i jak i z czego wynika brawo 👏 dziękuję. Prowadziłem kiedyś warsztat konserwacji tzn. lata 90te gdzie wiadomo nie było tak jak Teraz że masz kasę i bierzesz z pułki co ci pasuje. Ja musiałem kombinować i sam stworzyć w miarę skuteczny preparat który miał zabezpieczyć i przedłużyć życie naszym autkom. Czyli nie dać RAKOWI blachy schrupać jej. Wszystko to co napisałeś jest prawdą o której niestety mało zdaje sobie sprawę a mianowicie że rdza atakuje najbardziej profile zamknięte, i trzeba tam poprostu "zapsikac" to jest podstawą. Ja klientom mówiłem zawsze że gdyby było ich stać na pomalowanie spodu auta złotem, TO I TAK ZGNIJE.I po konsternacji na taki argument i robienie wielkich 👀 Dopiero jak wytłumaczyłem jak jest zbudowany samochód (z profili zamkniętych i że producenci co prawda pozostawiali otwory z korkami po to żeby można było tam właśnie pistoletem z wężykiem i dysza rozpylają ą w kilku kierunkach "zapryskac ścianki od wew. To dopiero przyznawali mi rację.I zrozumieli o co kaman. Ja robiłem miksturę z:Smaru armatniego, parafiny i gęstego nie przepalonego oleju. (niektórzy żeby taniej - stosowali przepalony, który zawiera siarkę nie ok dla blachy i nieprzyjemny zapach. No szkoda tych ludzi którzy nie mając wiedzy dają się naciągać na nie tanie cudowne preparaty-takie nie istnieją. Ja polecam dla nowicjuszy mój filmik"konserwacja Mercedesa W203 dwa filmiki na którym co nieco wyjaśniam. Sory za przydługi kom. Ale w pełni się z TOBĄ ZGADZAM NO I MIŁO POZNAĆ KOGOŚ KTO W TEMACIE WIE CO I JAK. A przecież to służy tylko edukacji tych którzy jeszcze nie wiedzą o temacie i do niepotrzebnej ciężkiej pracy, która i tak za, wiele nie pomoże No i kasa. Która na ulicy nie leży. NARA.

    • @Mr.Jaro87
      @Mr.Jaro87 7 місяців тому

      A jeśli w profilu zamkniętym są oznaki korozji nalotowej od zewnątrz zero purchli gdyby zrobić taką miksturę oleju z odrdzewiaczem który ma dobre stężenie kwasu fosforowego?

    • @barmag8147
      @barmag8147 5 місяців тому +2

      Tez się chętnie dowiem jak usunąć mechanicznie rdze w profilu zamkniętym 😁. Koleś chciała zabłysnąć ale wyszła 💩

  • @koala2165
    @koala2165 10 місяців тому +2

    Kurna...prawie usnąłem 😅

  • @lukaszsendla5642
    @lukaszsendla5642 5 місяців тому +2

    Ja rozpylam stary olej i nafte na swoja konserwe regularnie co pol roku i to jest najlepsze (najtansze)rozwiazanie.

    • @zbyszek9202
      @zbyszek9202 4 місяці тому +1

      najlepsze żeby wszystko zaszło syfem drogowym

  • @TAD3011
    @TAD3011 2 місяці тому +2

    Przecież Cortanin nie jest farbą . Jest chemicznym środkiem wstrzymującym proces korozji. Natomiast na Cortanin należy położyć farbę zabezpieczającą przed utlenianiem.
    Z kolei Hammerite jest farbą , którą maluje się bezpośrednio na korozję , więc co tu porównywać . To tak jak kota z psem 🤩 😄

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  2 місяці тому

      Ciekawe porównanie, dzięki za komentarz

  • @biohazard277
    @biohazard277 11 місяців тому +7

    Każdy z tych środków jest dobry tylko trzeba starannie pomalować elementy w szczególności kanty ranty itd. ponieważ z tych okolic atakuje korozją .
    Test niechlujnie przeprowadzony . Cortanin to grunt który trzeba pomalować.

  • @k_s.m
    @k_s.m Рік тому +13

    To sa dziadowskie, budzetowe srodki. Sprobujcie Traspoxy Masterbonem, Interhane 256 albo jakas farba Sigmy. Przemyslowe/okretowe farby, ktore po latach daja bardzo twarda powloke i nie ma na nich sladu rdzy.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  Рік тому +1

      dzięki za polecenie, zajmujesz się tym zawodowo?

    • @TAD3011
      @TAD3011 2 місяці тому

      Kiedyś pomalowałem nowe błotniki chromianką (kolor brązowy) , którą maluje się kadłuby statków i je zostawiłem na przyszłość , gdy będę je wymieniał .
      Po kilku miesiącach pojechałem do lakiernika na ich wymianę to lakiernik klął , bo żaden papier ścierny nie chciał wygładzić tej chromianki przed lakierowaniem , tak była twarda .

  • @konogo9286
    @konogo9286 10 місяців тому +2

    hammerite jeżeli jest grubsza rdza, pierwszą warstwe maluję rozrzedzoną, i to dość mocno (zależy od temperatury), drugą po lekkim przeschnięciu pierwszej już normalnie. Robie tak by dostać glębszą penetracje rdzy, ale nigdy nie robilem porównania do np. dwóch normalnych warstw.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  10 місяців тому

      dobry pomysł, dzięki

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 місяців тому

      Tu Gliwice malowałem 37sztuk słupów chutniczych chammerite z dodatkiem prawdziwego rozpuszczalnika Nitro firmy dragon,2 warstwy!po 5 latach ta farba zrobiła sie plastikowa! sprawdziłem działanie farby rozpuszczalnikiem nitro i nic! kurna to zrobiło sie plastikowe! super! Ponieważ teraz firma dragon do butelek nitro leje rozpuszczalnik uniwersalny to daje rozpuszczalnik Aceton puki jeszcze nie oszukują! w roku 2022 nitro lałem do hammerite i dobrze sie rozcięczał! to samo zrobiłem w roku 2023 i hamerite sie zważył,zrobił sie żel i zatkało mi pistolet do kompresora natryskowego na sprężone powietrze,wszystko musiałem czyścić! używam teraz tylko acetonu puki nie oszukują,puki jeszcze prawdziwy rozpuszczalnik!

    • @user-er3mj6pc1l
      @user-er3mj6pc1l 5 місяців тому

      dzwoniłem w sprawie rozpuszczalnika Nitro do dragona,powiedzieli że oddadzą kase! ale po co mi walczyć o 7 zł za nieprawdziwy rozpuszczalnik nitro skoro farbe mi zżelowało a farba dużo droższa! porównajcie prawdziwe nitro dragona z 2022r z roku 2023r jest to uniwersalny rozpuszczalnik

  • @krzysztofzaecki1847
    @krzysztofzaecki1847 Рік тому +6

    Z tego co pamiętam to Cortanin F usuwa rdzę, ale zaleca się przed wyschnięciem spłukanie, odtłuszczenie zabezpieczenie przed korozją i pomalowanie, sam środek chyba nie tworzy powłoki antykorozyjnego

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  Рік тому

      Zgadza się, dlatego w jednym z testów pomalowałem go

    • @alchemik2010
      @alchemik2010 10 місяців тому

      cortanin niczego nie usuwa. Działa wyłącznie powierzchniowo. Rozcieńczony kwas fosforowy i taniny które zmienią kolor fosforanu żelaza na fioletowy. Cortanin służy do zabezpieczanie różnego rodzaju żelastwa na krótki czas pod dachem. Specjalnie zmywanie go nie ma najmniejszego sensu. Do odrdzewiania służy np. fosol, a nie cortanin. I nie radze malować na cortanin, bo jak dostanie się woda pod farbę to rozpuści cortanin i farba odejdzie płatami.

    • @krzysztofzaecki1847
      @krzysztofzaecki1847 10 місяців тому +2

      @@alchemik2010 Używałem cortanin F na słabo zardzewiałych powierzchniach, po zmyciu wodą była goła błyszcząca blacha, odtłuściłem, pokryłem środkiem antykorozyjnym i farbą po kilku latach farba nadal trzyma i nie ma korozji.

    • @rafarafalski7076
      @rafarafalski7076 10 місяців тому +1

      Tak, to bardzo dobry środek. Należy po kilku dniach pomalować. Farba zawsze z utwardzaczem - mało kto to wie. Ogrodzenie pomalowane 12 lat temu nadal bez rdzy.

    • @krasnolud5019
      @krasnolud5019 4 місяці тому

      No właśnie.

  • @stasux
    @stasux 9 місяців тому

    Cortanin i Boll nie jest traktowany jako warstwa wierzchnia tak jak hamerite tak więc powinny być choć raz psikniete jakimś lakierem oraz dla porównania jedna próbka samym lakierem

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  9 місяців тому +1

      Zgadza się i tak też uczyniłem w tym teście

  • @maniekf2305
    @maniekf2305 10 місяців тому +1

    Cortanin to nie farba zabezpieczającą, na tą warstwę powinna iść farba np epoxydowa. Hameraid ma w składzie opiłki aluminium. Ostatni go sobie rozczieczylem i widać się świecą w świetle. Więc ten test trochę nie zgodny z technologią producenta.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  10 місяців тому

      idealny nie jest, teraz pewnie zrobiłbym to trochę inaczej... dzięki za komentarz

  • @adamsnajper6601
    @adamsnajper6601 5 місяців тому +2

    Cortanin to dobry i bezpieczny produkt.
    Obowiazkowo trzeba go zabezpiexzyc farva wierzchnia

  • @gienol
    @gienol 8 місяців тому +1

    Potwierdzam, że hammerite źle stosuje się na podkłady. Niestety odpada.

  • @DawidKliszewski
    @DawidKliszewski Рік тому +5

    Przykro mowic, ale test nie jest miarodajny. Cortanin nie nadaje sie na samodzielna konserwacje i to wiadomo przed testem. Przydalo by sie takze oprocz zwyklego lakieru akrylowego dac jakis podklad. Idealnie epoxydowy, na to lakier i zobacz po pol roku... inaczej wyglada to jak kryptoreklama boola.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  Рік тому +1

      dlaczego od razu przykro, jeśli masz inne doświadczenia pisz śmiało. Co do samego testu to zrobiłem go tak jak uważałem że będzie wiarygodnie, nie ma tu mowy o jakiejś reklamie. Odnośnie farby jakiej użyłem do zabezpieczenia cortaninu to faktycznie nie jest to szczyt profesjonalizmu ale w instrukcji producent zamieszcza tylko lakoniczną informację: "zabezpieczoną i całkowicie suchą powierzchnię pokryć podkładem i/lub farbą lub lakierem" i na tym koniec, żadnych polecanych czy dedykowanych środków.
      Na pewno użycie podkładu poprawiło by sytuację ale mieli byśmy z kolei sytuację gdzie w teście boola używam dwóch preparatów a w teście cortanina trzech....przyznaj że to trochę nie fair.
      Co do faworyzowania któregoś z producentów powtórzę to o czym mówię w materiale że używam wszystkich trzech środków z testu ale każdego do czego innego.
      Dzięki za komentarz.

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski Рік тому

      @@amiguitar7233 ok, to napisalem, cortanin F uzyty zgodnie z technologia, czyli podkladowany conajmniej, i najlepiej zabezpieczony wierzchnia warstwa, spelnia swoja funkcje. System Boola chyba zaklada uzycie 2 srodkow w technilogii, wiec byloby to jak najbardziej fair.
      Swoja droga do konserwacji elementow podwozia to co pokazales na boolu wyglada ok.

    • @Adam-mc1mv
      @Adam-mc1mv Рік тому

      Przecież hammeraid to syf odchodzi płatami
      A ten Boll można malować farbą?

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  Рік тому

      ​@@Adam-mc1mvzdjęcia odchodzącego hammerita pokazują że nie można nim malować na podkład, na pozostałych elementach trzyma się całkiem dobrze biorąc pod uwagę że to ogrodzenie było malowane 10 lat temu. Co do bolla to chcesz malować jeszcze tą czarną konserwację na inny kolor?

    • @DawidKliszewski
      @DawidKliszewski Рік тому +1

      @@Adam-mc1mv jak chcesz malowac to polecam uzyc prawidlowo cortanin, na to podklad epoxydowy 2 skladnikowy, twardy i na to malujesz co chcesz. Chociaz boll pewie zachowa sie jak baranek, ale i tak wtedy robilbym na nim podklad epoxyd.

  • @jankowal1456
    @jankowal1456 3 місяці тому

    test fajny ale tak na prawdę to trudne warunki to są na drodze, trzeba było polewać co tydzień wodą z solą to byłoby wtedy bardziej miarodajnie

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  3 місяці тому

      Pewnie tak, ale z drugiej strony mamy teraz takie zimy że i sól rzadko sypią

  • @iwonagwiazda8902
    @iwonagwiazda8902 11 місяців тому

    Toktory najlepszy ? W skrocie . 25:01

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  11 місяців тому

      To zależy do czego, boll wypadł dobrze ale każdy z nich ma swoje zastosowanie.

    • @iwonagwiazda8902
      @iwonagwiazda8902 11 місяців тому +1

      @@amiguitar7233 ok dzięki

  • @radiator1979
    @radiator1979 Рік тому +5

    Po taniosci to na cortanin polozyc hammerida i tyle.

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  Рік тому +1

      W 21.01 minucie pokazuje co dzieje się gdy hammerite położymy na inną farbę, oczywiście można spróbować jak chwyci na cortanin ??? Może spróbuj i daj znać co z tego wyszło

    • @TheAdminos
      @TheAdminos Рік тому +3

      @@amiguitar7233 Pomalowałem pordzewiałe felgi cortaninem i na to hammerite - po 3 latach garażowania pod chmurką, wyglądało i trzymało się dobrze - bez zastrzeżeń. Mogę polecić takie rozwiązanie bo u mnie się sprawdziło.

  • @jomi88
    @jomi88 5 місяців тому

    pomalować nie umalować, tutaj nie tutej

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  5 місяців тому

      Bardzo słuszna uwaga, sam się przeraziłem jak to usłyszałem

  • @krzysiekb9045
    @krzysiekb9045 10 місяців тому +2

    wadą cortaninu jest to że go już nie ma

    • @offroadteam
      @offroadteam 9 місяців тому +2

      Chwilowa bo inna firma ich wykupiła i nie rozpoczęli produkcji

    • @przemeks6786
      @przemeks6786 3 місяці тому +1

      ​@@offroadteamBo widocznie tak miało być?

    • @TAD3011
      @TAD3011 2 місяці тому

      Już jest np: na Allegro . Jakaś Organika go produkuje.

    • @przemeks6786
      @przemeks6786 2 місяці тому

      @@TAD3011 Nie ma. Gdzie ty to niby widzisz? Chyba archiwalne.

    • @przemeks6786
      @przemeks6786 2 місяці тому

      @@TAD3011 Nie ma

  • @kubs80
    @kubs80 6 місяців тому

    Cortanin już niedostępny

    • @amiguitar7233
      @amiguitar7233  6 місяців тому

      no podobno, ale chyba w sieci jeszcze można coś znaleźć?

    • @abiogaz
      @abiogaz 6 місяців тому

      ​@@amiguitar7233dzień dobry, szukałem i była 1 butelka za 80zl 0,5l.

    • @przemeks6786
      @przemeks6786 3 місяці тому

      ​@@amiguitar7233190 zł za pół litra.

    • @radiator1979
      @radiator1979 3 місяці тому

      a dlaczego wycofany?

    • @przemeks6786
      @przemeks6786 3 місяці тому +2

      ​@@radiator1979 Firma została sprzedana zagranicznemu inwestorowi. Czyli jak wszystko w tym kraju.

  • @biohazard277
    @biohazard277 11 місяців тому

    Dramat

  • @alchemik2010
    @alchemik2010 2 місяці тому +1

    Cortanin włącznie do okresowego zabezpieczania jakiegoś żelastwa i to pod wiatą bo woda zmywa zaschnięty cortanin. Jeszcze na początku lat 90" go stosowałem ale szybko odkryłem że nie nadaje w samochodzie. Nie można go pokrywać farbą bo przy dużej wilgotności farba odejdzie płatami.