Super filmiki. Wiertło wykonałem wg. instrukcji. Dałem blachę 2 ale ją całą powyginałem na żwirze. Teraz planuje przerobić ze starej piły. Ale mam inne w sumie pytanie. Czy zamiast takiej włókniny mogę zastosować bardzo gęstą siatkę mosiężną lub miedzianą? Mam do niej dostęp więc cena nie gra roli. Chodzi mi tylko o zdrowie.
Witam. Mam takie pytanie co do studni abisynki. Nie mam prądu na działce i po wywierceniu nie mam jak wypłukać wody ze studni. Czy bez płukania nie zatka mi osad tej rury z siatką studzienną?
Oczywiście łapka w górę ! Proszę o radę - chcę wpuścić w ziemię 6 metrów rury 160mm i na dole wiertłem 1,5 mm nawiercić na wysokość 1,5 m tysiąc otworów. Do tej 160 chciałbym wpuścić rurę 110mm z nawierconymi wieloma otworami 16mm owiniętą siatką. Do tej 110 będę wpuszczał pompę ruską. Czy między rurę 160 a 110 wsypać żwirek o gradacji 3-5mm ?
Nie jestem profesjonalistą, ale nie wkladalbym tej 160 tak głęboko max 2, 3 metry będzie tylko hamowała przeplyw a z czasem zamuli się. Obsypać żwirkiem tą 110 tak. Takie moje zdanie.
Witaj, dzięki za wskazówki dotyczące filtra.. na obecną chwilę jestem na jego robieniu. Dziura wywiercona na głębokość 11m i zaczyna się grubsza gradacja piasku. Obok jest nieczynna studnia i woda ponoć znajduje się na 15 m. Wiec wolę wykonac filtr i mieć już go w gotowości. Moje pytanie dotyczy filtra o którym wspomniałeś "bomba" jakiej granulacji żwirku użyć by nie zamulało wody od dołu? czy owy żwir kupujesz czy wykorzystujesz ten wykopany? ps. Dzięki za wstawki są bardzo przydatne Pozdrawiam
Cześć. Żwir raczej grubszy gradacja 16-25, ale jak nie mam to płucze(przez sito aby został tylko ten grubszy) ten wykopany i też daje rade. Powodzenia daj znać jak poszło Pozdrawiam
@@maxstefan1 Cześć no cóż 4 dni pracy i chyba poległem.. Odwiert wykonany na 11,5m i wszystko się zsypywało co spowodowało, że przez prawie 6h zeszliśmy tylko pół metra. Decyzja zapadła jedna wkładamy rure zalewamy wodą i jedziemy szlamówką. Takim sposobem zeszliśmy na prawie 16m i niestety duży problem - Glina. I teraz jestem w kropce bo nie wiem co dalej robić. rur już nie wyciągniemy a szlamówka ni cholery nie chce wybrac gliny. Pozostaje mi chyba tylko jedno rozwiązanie szukanie odwiertnicy ze śrubą do wyciągania urobku na 95mm aby weszła do rury 110mm Na obecną chwilę nie mam pomysłu tym bardziej że robię to pierwszy raz.. Ręce mi opadły dzisiaj i niestety po porażce wróciłem do domu od ojca, który mieszka 130km ode mnie ..
Witam Fajny pomysł i komentarz które przeczytałem bardzo pomogą mi wykopać studnię . Kopałem ale napotkałem wiele problemów i zaprzestałem dalszych prac . Mam jedno pytanie czy do rury wpuszczają sam zawór zwrony z sitkiem ? Czy coś innego .
Pomysł z kielichami bardzo dobry,ja bym dodatkowo połączył rury nitami zrywalnymi.W moim odwiercie nie musiałem robić takich kielichów.Użyłem rury o długości 3 metrów plus rura jednometrowa.Woda jest 2,2 m od poziomu gruntu słup wody 1,8 m potem glina.Wierciłem w rurze 160 mm,jako osłonowa.Jak są znitowane to da się wyciągnąć rurę osłonową bez odkopywania odcinka jednometrowego.
@@michasiwak1719 Każda studnia jest inna. należało by sprawdzić pokład wody i warstwę wodonośną i zależy ile tych zraszaczy, ale zawsze można podzielić na sekcje. Jak dla mnie najważniejsza jest próba wydajności i pamiętaj że na początku może być lipa ale z czasem wydajność najczęściej wzrasta.
Życzę powodzenia przy wtłaczaniu rury na kilkanaście metrów. Cały ten filtr zostanie ściągnięty. Dobrym rozwiązaniem było by dać na te włókno kolejna naciętą rurę i skręcić jedna do drugiej. Taki filtr miałby sens w warstwie przepuszczalnej. W glebie typu ił, glina ta włókno zostanie zamulone i przepustowość z biegiem czasu będzie znikoma.
Witam ,raczej siatka powinna byc orginalna poniewaz nie bedzie obrastac mineralami,i do kazdego rodzaju zwiru inna gestosc siatki jest ich 7 rodzai to gwarantuje dluga zywotnosc studni .
Okej kolego ,ale widze ze masz zaciecie i moglbys to robic zawodowo, a nawet zbudowac wiertnie pluczkowa i dorabiac sobie na tym ,jest brak studniarzy na rynku.Pozdrawiam.
Myślałem nad tym, ale muszę się jeszcze dużo nauczyć a jak wspomniałeś to nie ma bardzo od kogo. Ale dziękuje za uznanie doskonałego studniarza. Pozdrawiam
Witam, właśnie jestem na etapie wiercenia studni, na 7 m zaczyna mi się woda i będę wjeżdżał rurami fi 125 i jechał dalej szlamówką. Zastanawiam się czy kupić gotowy filtr, przy 3 m filtra to koszt 300zl, czy robić samemu. Kolejna rzecz to czy podczas szlamowania i wsuwania rury w ziemię czy filtr na rurze nie ulegnie zniszczeniu? . Na początku filtra dam oczywiście kielich taki jak Pan zrobił. Czy mógłby Pan nagrać lub opisać jak zrobić końcowy filtr z worka i żwiru na dnie filtra i jakiej frakcji żwiru użyć, w jakiej ilości. Pozdrawiam super kanał i ogrom wiedzy Pan posiada. Łapke w górę daję 👍
Dzięki. Co do filtra to kup albo zrób jak chcesz.Najpewniejsza metoda wkładania filtra to w rurę osłonową a potem ją wyciągnąć. Na końcu z worka to korek żeby nie szlamowało studni. A co do obsypania filtra żwirem to zależy jaką masz granulacje warstwy wodonośnej i wyżej niż filtr.
@@maxstefan1 W moim przypadku musiałbym mieć jako osłonowe 125mm, a w nie włożyć 90mm z filtrem?. Później 125 wyjąć i obsypać filtr żwirem?. Mi zależało żeby ze względu na koszty bezpośrednio założyć filtr na 125 i szlamówką opuścić o co najmniej kilka metrów. Tylko nie wiem czy tak się da🤔
@@maxstefan1 a ile udało ci się metrów taki filtr z siatką wprawadzic w ziemię bez rury osłonowej? Czy mam szansę teraz z 7 metrów do co najmniej 12 przy użyciu szlamówką zjechać?
Wierciłem w rurze 160 mm,przyrząd do wyciągania kamieni zrobiłem z pręta fi 12 mm w formie sprężyny o skoku 4 cm na dole średnica ok 150 mm kolejne zwoje mają coraz mniejszą średnicę aż do 30 mm w górnej części.Okazało się że mój przyrząd jest mało sztywny,dospawałem kolejne zwoje z takiego samego pręta do już istniejących zwojów tak żeby nowe zwoje były nad tymi już istniejącymi,wyciągałem kamienie o średnicy ok 6 cm,większych nie było w moim odwiercie.Wykonanie tego przyrządu było dość pracochłonne,ale da się zrobić,zwojów mam 5.Powodzenia w kolejnych wierceniach.
panie nie masz pojęcia o zrobieniu filtra .a jeszcze pokazujesz to innym ilość otworów ma cholerne znaczenie, jak również ich wielkość która odpowiada za napływ wody do środka ... szkoda tylko materiału i twojego czasu .i jeszcze to izolacja ......
@@anitex142 Słuchaj.Ja nie jestem jakimś ekspertem, nie zrozum mnie źle bo nie chce cie wprowadzić w błąd, to co ci mówię to są moje obserwacje, spostrzeżenia. Piasek,glina to trudny teren dla studni, trzeba to przebić i szukać lepszych pokładów żwiry, warstwy wodonośnej. Długość filtra zależy od planowanej wydajności studni i warstwy wodonośnej. Z tego co piszesz to szykuje ci się spora inwestycja (50m to spora studnia wymaga pozwolenia) więc skonsultuj moje słowa z kimś kto się zna na tym lepiej ode mnie, i najlepiej daj mi znać bo ja też się ciągle uczę. Pozdrawiam
założenia miała być tylko do podlewania i ewentualnie ręce umyć więc się nie przejmowałem taśmą, ale masz racje można by ją pić gdyby nie taśma no i rura, woda jest klarowna i niema żadnych osadów a studnia ma 5,5 m.
wlasciwe podejscie do tematu ,prosto, bez cudowania i chyba skutecznie ,powodzenia w nielatwej pracy
Dziękuje. Na razie się sprawdza.
Wszystko jasne.co i jak -o to chodzi.
dzięki i pozdrawiam
Super filmiki. Wiertło wykonałem wg. instrukcji. Dałem blachę 2 ale ją całą powyginałem na żwirze. Teraz planuje przerobić ze starej piły. Ale mam inne w sumie pytanie. Czy zamiast takiej włókniny mogę zastosować bardzo gęstą siatkę mosiężną lub miedzianą? Mam do niej dostęp więc cena nie gra roli. Chodzi mi tylko o zdrowie.
Mosiężna jest montowana na tak zwanych szpilkach do wody pitnej i dobrze się sprawdza. Miedziana nie wiem jak ze zdrowiem ale też powinno być dobrze.
@@maxstefan1 Dziękuję za informację. Dobrze że nie oddałem tej siatki na złom.
@@lhd1700 po cenie złomu to ja kupie
7:30 to jakaś specjalna taśma, czy zwykła samoprzylepna, tyle, że czarna ?
Zwykła, pamiętaj że to nie jest profesjonalne wykonanie
@@maxstefan1 A gdzie się profesjonalizm zaczyna ? Jak fakturę wystawiasz ? ;-) Ważne, że działa.
@@MinSziHo no tu masz rację, ale niektórzy zarzucają mi to. U mnie to działa. Pozdrawiam
Mam pytanie.wkopałem rury 160mm na głębokość 5.70m.wody mam od dna 2,40m.wystarczająco czy radzi Pan coś więcej? Pozdrawiam
Szkoda że nie wyjaśniłeś konkretnie, po co są otwory w filtrach?
Te otwory nie powinny mieć większą średnice?
Witam.
Mam takie pytanie co do studni abisynki. Nie mam prądu na działce i po wywierceniu nie mam jak wypłukać wody ze studni. Czy bez płukania nie zatka mi osad tej rury z siatką studzienną?
Nie powinno być z tym problemu.
@@maxstefan1 Dzięki za podpowiedzi
Dobre,studnia się sprawdziła,jestem zadowolona z pomysłu.
Cieszę się że pomogłem
Oczywiście łapka w górę ! Proszę o radę - chcę wpuścić w ziemię 6 metrów rury 160mm i na dole wiertłem 1,5 mm nawiercić na wysokość 1,5 m tysiąc otworów. Do tej 160 chciałbym wpuścić rurę 110mm z nawierconymi wieloma otworami 16mm owiniętą siatką. Do tej 110 będę wpuszczał pompę ruską. Czy między rurę 160 a 110 wsypać żwirek o gradacji 3-5mm ?
Nie jestem profesjonalistą, ale nie wkladalbym tej 160 tak głęboko max 2, 3 metry będzie tylko hamowała przeplyw a z czasem zamuli się. Obsypać żwirkiem tą 110 tak. Takie moje zdanie.
@@maxstefan1 Dzięki
Witam.Pana filtr jest jakoś zaślepiony u dołu? Pozdrawiam
tak . na koniec wiercenia zasypuje żwirem.
Witaj,
dzięki za wskazówki dotyczące filtra.. na obecną chwilę jestem na jego robieniu. Dziura wywiercona na głębokość 11m i zaczyna się grubsza gradacja piasku. Obok jest nieczynna studnia i woda ponoć znajduje się na 15 m. Wiec wolę wykonac filtr i mieć już go w gotowości.
Moje pytanie dotyczy filtra o którym wspomniałeś "bomba" jakiej granulacji żwirku użyć by nie zamulało wody od dołu? czy owy żwir kupujesz czy wykorzystujesz ten wykopany?
ps. Dzięki za wstawki są bardzo przydatne
Pozdrawiam
Cześć. Żwir raczej grubszy gradacja 16-25, ale jak nie mam to płucze(przez sito aby został tylko ten grubszy) ten wykopany i też daje rade.
Powodzenia daj znać jak poszło
Pozdrawiam
@@maxstefan1 Dzięki za info. W piątek jadę do ojca kontynuować prace. z pewnością dam Ci znać :)
Pozdrawiam i dzięki za wszystko
@@maxstefan1 Cześć
no cóż 4 dni pracy i chyba poległem.. Odwiert wykonany na 11,5m i wszystko się zsypywało co spowodowało, że przez prawie 6h zeszliśmy tylko pół metra. Decyzja zapadła jedna wkładamy rure zalewamy wodą i jedziemy szlamówką. Takim sposobem zeszliśmy na prawie 16m i niestety duży problem - Glina. I teraz jestem w kropce bo nie wiem co dalej robić. rur już nie wyciągniemy a szlamówka ni cholery nie chce wybrac gliny. Pozostaje mi chyba tylko jedno rozwiązanie szukanie odwiertnicy ze śrubą do wyciągania urobku na 95mm aby weszła do rury 110mm
Na obecną chwilę nie mam pomysłu tym bardziej że robię to pierwszy raz.. Ręce mi opadły dzisiaj i niestety po porażce wróciłem do domu od ojca, który mieszka 130km ode mnie ..
Witam Fajny pomysł i komentarz które przeczytałem bardzo pomogą mi wykopać studnię . Kopałem ale napotkałem wiele problemów i zaprzestałem dalszych prac . Mam jedno pytanie czy do rury wpuszczają sam zawór zwrony z sitkiem ? Czy coś innego .
Witam.Sam zawór z sitkiem
Pomysł z kielichami bardzo dobry,ja bym dodatkowo połączył rury nitami zrywalnymi.W moim odwiercie nie musiałem
robić takich kielichów.Użyłem rury o długości 3 metrów plus rura jednometrowa.Woda jest 2,2 m od poziomu gruntu
słup wody 1,8 m potem glina.Wierciłem w rurze 160 mm,jako osłonowa.Jak są znitowane to da się wyciągnąć rurę osłonową bez odkopywania odcinka jednometrowego.
No i super
I jaką wydajność ma Twoja studnia? Ja mam podobną sytuację. Nie wie m czy mam wiercić dalej czy już dać sobie spokój.
@@michasiwak1719 wystarczającą by podlewać ogródek rano i wieczorem. Na pewno nie nadaje się dużych armatek wodnych za krótki filtr .
@@maxstefan1 ja chciałem podłączyć zraszacze, które wyskakują z ziemi. Wystarczy mi takie źródło wody? Co myślisz?
@@michasiwak1719 Każda studnia jest inna. należało by sprawdzić pokład wody i warstwę wodonośną i zależy ile tych zraszaczy, ale zawsze można podzielić na sekcje. Jak dla mnie najważniejsza jest próba wydajności i pamiętaj że na początku może być lipa ale z czasem wydajność najczęściej wzrasta.
Siemka ile bierzesz za wywiercenie studni ?
Cześć. Raczej tego nie robię, czasem komuś pomogę albo pożyczam sprzęt.
czy ty kiedys widziales filtr moje dziecko robi leprzy
@@karolwiech8869 Krytykują najczęściej osoby,które niewiele zrobiły własnymi rękami.
Najlepiej wychodzą im błędy ortograficzne.
Życzę powodzenia przy wtłaczaniu rury na kilkanaście metrów. Cały ten filtr zostanie ściągnięty. Dobrym rozwiązaniem było by dać na te włókno kolejna naciętą rurę i skręcić jedna do drugiej. Taki filtr miałby sens w warstwie przepuszczalnej. W glebie typu ił, glina ta włókno zostanie zamulone i przepustowość z biegiem czasu będzie znikoma.
Tak, masz rację
Wywierciłem 12 metrów jest mokry piach żółty czy blysko jest woda
Przepraszam ale nie widziałem komentarzy. Wszystko zależy od gradacji żwiru(piachu).Ale to już pewnie wiesz. Woda jest?
Witam ,raczej siatka powinna byc orginalna poniewaz nie bedzie obrastac mineralami,i do kazdego rodzaju zwiru inna gestosc siatki jest ich 7 rodzai to gwarantuje dluga zywotnosc studni .
Witam. Masz w 100% racje , ale jak mówiłem to tylko dla mnie taki test, prototyp. Pozdrawiam
Okej kolego ,ale widze ze masz zaciecie i moglbys to robic zawodowo, a nawet zbudowac wiertnie pluczkowa i dorabiac sobie na tym ,jest brak studniarzy na rynku.Pozdrawiam.
Myślałem nad tym, ale muszę się jeszcze dużo nauczyć a jak wspomniałeś to nie ma bardzo od kogo. Ale dziękuje za uznanie doskonałego studniarza. Pozdrawiam
Witam, właśnie jestem na etapie wiercenia studni, na 7 m zaczyna mi się woda i będę wjeżdżał rurami fi 125 i jechał dalej szlamówką. Zastanawiam się czy kupić gotowy filtr, przy 3 m filtra to koszt 300zl, czy robić samemu. Kolejna rzecz to czy podczas szlamowania i wsuwania rury w ziemię czy filtr na rurze nie ulegnie zniszczeniu? . Na początku filtra dam oczywiście kielich taki jak Pan zrobił. Czy mógłby Pan nagrać lub opisać jak zrobić końcowy filtr z worka i żwiru na dnie filtra i jakiej frakcji żwiru użyć, w jakiej ilości. Pozdrawiam super kanał i ogrom wiedzy Pan posiada. Łapke w górę daję 👍
Dzięki. Co do filtra to kup albo zrób jak chcesz.Najpewniejsza metoda wkładania filtra to w rurę osłonową a potem ją wyciągnąć. Na końcu z worka to korek żeby nie szlamowało studni. A co do obsypania filtra żwirem to zależy jaką masz granulacje warstwy wodonośnej i wyżej niż filtr.
@@maxstefan1 W moim przypadku musiałbym mieć jako osłonowe 125mm, a w nie włożyć 90mm z filtrem?. Później 125 wyjąć i obsypać filtr żwirem?. Mi zależało żeby ze względu na koszty bezpośrednio założyć filtr na 125 i szlamówką opuścić o co najmniej kilka metrów. Tylko nie wiem czy tak się da🤔
@@krzysiekk1902 Powiem Ci tak: ja tak robię i jak na razie się sprawdza, jednak przez kamienie tego nie pcham. Może tobie też się uda
@@maxstefan1 a ile udało ci się metrów taki filtr z siatką wprawadzic w ziemię bez rury osłonowej? Czy mam szansę teraz z 7 metrów do co najmniej 12 przy użyciu szlamówką zjechać?
@@krzysiekk1902 Myślę że tak jak niema kamieni
Wierciłem w rurze 160 mm,przyrząd do wyciągania kamieni zrobiłem z pręta fi 12 mm w formie sprężyny o skoku 4 cm
na dole średnica ok 150 mm kolejne zwoje mają coraz mniejszą średnicę aż do 30 mm w górnej części.Okazało się że mój przyrząd jest mało sztywny,dospawałem kolejne zwoje z takiego samego pręta do już istniejących zwojów tak żeby nowe zwoje były nad tymi już istniejącymi,wyciągałem kamienie o średnicy ok 6 cm,większych nie było w moim
odwiercie.Wykonanie tego przyrządu było dość pracochłonne,ale da się zrobić,zwojów mam 5.Powodzenia w kolejnych wierceniach.
Podoba mi się ten pomysł. Pozdrawiam
Pomysł dobry zastanawiam się nad dwiema rurami jedna osłonowa ale czy ma to sens.
Ma sens tylko osłonówke trzeba wyciągnąć
@@maxstefan1 dokladnie mi 1 utknela bo pas sie zerwal i wiercenie od nowa,ale woda na ok 7m
Ogólnie dobrze, ale zawsze można znaleść jakieś niedociągnięcia.
Pewnie. Nie robię tego zawodowo
panie nie masz pojęcia o zrobieniu filtra .a jeszcze pokazujesz to innym ilość otworów ma cholerne znaczenie, jak również ich wielkość która odpowiada za napływ wody do środka ... szkoda tylko materiału i twojego czasu .i jeszcze to izolacja ......
mysle ze chyba tak to powinno wyglądać. ua-cam.com/video/6LBO11mdVx0/v-deo.html
Przez te dziurki to piach wali jak diabli i zamula studnie.
To jest dobre na pompę axbtypiaskowa i malowydajn. e
Takiej fuszerki to jeszcze w moim życiu nie widziałem
A na UA-cam jest wszystko
Dla mnie pouczające
dzięki
chłopie!! tak bełkoczesz ,że wielka sztuką jest wytrwać do końca. Nie powtarzaj jednej rzeczy kilka razy,przecież to nie idzie na żywo.
Dzięki za uwagi, ale nie musisz oglądać tego, przecież jest masa podobnych filmów. A skoro to dla Ciebie męka...
co to za włóknina
Płótno szklane szkutnicze. Jednak siatka studniarska o odpowiedniej gęstości to pewniak. Wiem że stosują też GEOWŁÓKNINĘ. Powodzenia.
dziękóje.a jakiej gestosci
@@anitex142 gęstość siatki dobiera się do gradacji gruntu. Jak nie wiesz co masz to bierz gęstą
@@maxstefan1 glina z piaskiem ił. Jeszcze jedno pytanie głębokość ok 50m, jaka długość filtra?
@@anitex142 Słuchaj.Ja nie jestem jakimś ekspertem, nie zrozum mnie źle bo nie chce cie wprowadzić w błąd, to co ci mówię to są moje obserwacje, spostrzeżenia. Piasek,glina to trudny teren dla studni, trzeba to przebić i szukać lepszych pokładów żwiry, warstwy wodonośnej. Długość filtra zależy od planowanej wydajności studni i warstwy wodonośnej. Z tego co piszesz to szykuje ci się spora inwestycja (50m to spora studnia wymaga pozwolenia) więc skonsultuj moje słowa z kimś kto się zna na tym lepiej ode mnie, i najlepiej daj mi znać bo ja też się ciągle uczę. Pozdrawiam
zrób bez tej taśmy wtedy będziesz mógł nawet tą wodę " pić "
założenia miała być tylko do podlewania i ewentualnie ręce umyć więc się nie przejmowałem taśmą, ale masz racje można by ją pić gdyby nie taśma no i rura, woda jest klarowna i niema żadnych osadów a studnia ma 5,5 m.
Jeśli chodzi o picie to należy ją przebadać. Pod kątem chemicznym jak i bakteriologicznym
Czemu nie można pić wodę z studni, gdy taśma trzyma siatkę?