Fender Bass VI jest strojony w tej samej oktawie, co gitara basowa ( ponieważ pomiędzy E gitarowym, a E basowym jest jedna oktawa), a tak to materiał super :)
Jeśli dobrze to ogarniam, to Fender Bass VI jest strojony 5 półtonów wyżej niż bas. Bas sześciostrunowy chyba stroi się BEADGC, a gitarę, a zarazem Bass VI oktawę niżej, EADGHe.
Analiza dobra i podejście jak najbardziej słuszne oraz wyważone. Jak dorzucimy do tego różnice w odbiorze dźwięku i charakterystyk słyszalności różnych osób- co każdy laryngolog potwierdzi to odkryjemy starą prawdę - reguły istnieją ale naważnijsze co się komu podoba.
tak merytorycznego odcinka chyba jeszcze nie widziałem. pełna profeska, masa informacji podana na tacy, nic tylko to wysłuchać i stac się mądrzejszym, nie trzeba się nawet wysilać by to hapnąć. Jestem pod wrażeniem O.O
Na fenderowskiej skali kiepsko mi się gra, progi są zbyt blisko siebie, a mam długie paluchy. Optymalną menzurą jest dla mnie 25,5 cala, spotykana m.in. w Jacksonach. Bardzo merytoryczny odcinek, ciekawie zrealizowany i w dodatku z udziałem gości. Wielki props dla Ciebie Ksantyp. Zdrówko!
Dzięki za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie! Na pewno pomoże wielu początkującym w temacie długości sznurków. Ale. Chyba mój film też powstanie ;)
Bardzo lubię krótką skalę Mustanga, grałem na różnych gitarach o skali 25,5; 24,75; akustykach i na basie, jednak z pośród nich najbardziej przemawia do mnie Mustang, zarówno ze względu na tą krótką 24 calową skalę jak i jego rozmiar (jest dość drobna)
Była jeszcze na początku lat 2000 gitara Ibaneza. ktora wygladala jak rg550, tylko ze skalą 27 cali. Produkowali ten model przez rok, i chyba gitarzysta linkin park używał tego instrumentu
I znowu super opowiadasz, ja wymyśliłem sobie menzure 26" i M. Wojtas taką wystrugał, co do brzmienia w niższych strojach wydaje się być bardziej wyraźna, oszczejsza, tak bym to opisał 🤔
Dzięki za materiał, choć natknąłem się na niego dopiero teraz. Moje przemyślenia... yyyy, no nie moje - bo bardziej się skłaniam do takich wniosków, a mianowicie: Gdyby dłuższa skala dawałaby jaśniejszy dżwięk to oznaczałoby to, że konstruktorzy skrzypiec i kontrabasu są w błędzie gdzieś tak od XVI wieku. Skrzypce jaką maja barwę, ciemniejszą? Jaką skalę mają w stosunku do kontrabasu? To samo jest w konstrukcji fortepianu - po prawo mamy wysokie dźwięki i zaglądając do środka struny są krótkie. Długie mamy po lewej, czyli basowe. Basowe gitary też mają menzurę ok 35. Zatem : body telecaster vs les paul, ale ten sam kabel, wzmacniacz, struny, pickupy, zagrają niemalże identycznie. Różnica będzie tyci tyci, ale tak mała że reszte ukręci sie gałkami na wzmaku. Takie mam przemyślenia. A na koniec pozdrawiam sąsiada z poprzedniego i obecnego miejsca pobytu :)
Co do multiskali to też jest taka sprawa że im dłuższa menzura tym strunę trudniej się podciąga (zobaczcie jakie to proste na tych małych gitarkach i można o więcej niż dwa tony tam podnieść dźwięk) wiec gdy mamy gitarę ze skalą taką samą na wszystkich strunach np. 27 cali to basowe ładnie siedzą w niskich strojach ale wioliny ciężko i nie przyjemnie się podciąga, a gdy mamy multiskale np. na pierwszej strunie jest 25,5 a na siódmej jest 27 to dół dalej dobrze siedzi a na cienkich mamy (dokładnie na pierwszej a potem w górę) fenderowską menzurę i już wygodnie się na nich gra. Szkoda że nikt nie wspomniał o tym. Trochę przyzwyczajenia i moim zdaniem multiskala to same plusy.
na początku jest powiedziane że na dłuższej skali trudniej się podciąga - wiec jest tylko nie w kontekście multi skali ze jest ta różnica, bardzo wiele wnoszący koment swoja drogą, więc wielkie dzięki za te uwagę, pozdro
43:37 Ksantyp jak uderzasz na tym basie palcem wskazującym to kciuk masz na tej samej strunie najgrubszej? Przecież to tłumi to jak uzyskałeś ten mega dźwięk dobre struny ?
A w moim signumie jest niby gibsonowska ale jak dokładnie zmierzyć od siodełka do połowy 12 progu to jest równo 313mm czyli jakby skala 626mm a nie 628... i jak wpisać w Google to niby 626 też bywała używana przez niektórych podobno...
Zawsze miałem odwrotne wrażenie .Właśnie to sprawdzam...ale ciężko zmierzyć ile się naciąga. Natomiast zawsze przeciągałem za wysoko przesiadając się ze skali dłuższej na krótką. Logicznie na to patrząc - krótsza struna - więc mniejsza różnica długości będzie zmieniać dźwięk o dany interwał....co do naciągu może być odwrotnie?? To w sumie bardzo proste ale chyba obijałem sie na fizyce...W każdym razie - co do brzmienia - cieplejsze/zimniejsze - to z całą pewnością zdecydowanie potwierdzam że nie wiadomo :D
Mi się wydaje, że to czy brzmienie jest jasne lub ciemne zależy od tego co wsadzi producent. Mój schecter (jest na filmiku :) ) brzmi ciemno i nie dynamicznie, a ma 26.5, a epiphon 24.75 jasno(nie tak bardzo jak fender) i ma pożądanego kopa.
siema, wszystkie wiosla mam w skali 25,5'' ale chcialbym miec jaks 6tke w 26,5'' i 7mke w 27'' - niestety hajs ogranicza ale 25,5'' daje dosc duzo pola do popisu jesli chodzi o nizsze stroje / np. moj Ibanez RG7620 w stroju drop A , struny 10-46 + 64 , pieknie siedzi :] jak i Ltd Phoenix, który jest 6tka i mam go w drop B na strunach 13-60, fajnie reaguje i miazdzy hheheh a tak w ramach walki z nuda to ostatnio dla jaj zestroilem sobie 6tke Ibaneza RG20IF do drop A hehehe gada ale to juz jest max , struna E to 75 heheh / pzdr
@@TheWolfpolska oczywiście że lepiej kupić używaną allegro.pl/uzytkownik/ksantyp77?order=m wzmak co mówisz bardzo dobry w swojej klasie i cenie, w sumie zakup na lata bo na tym i próby pośmigaszspkojnie, ale możesz też poszukac peave vypyr, bedzie kosztował mniej a ma dużo fajnych brzmień, tylko to będzie typowo do domu.
Z czego (z jakiego narzędzia) osoba która amatorsko tworzy gitarę powinna skorzystać aby zmierzyć właśnie menzurę w dokładnym miejscu przytwierdzić siodełko przy mostku?
Naciag strun wplywa zdecydowanie na brzmienie. Nastroj gitare wyzej niz standardowe e i pograj potem nastroj nizej niz standard e a uslyszysz roznice. W pierwszym wypadku bedziesz miec dzwiek bogaty w harmoniczne a w drugim ubogi.
@@ksantyp77 sensu nie ma ale eksperyment mozna zrobic. Fajny zreszta temat na foga jak uzywasz jednego kompletu strun i zmieniasz tylko stroj gitary i jak to wplywa na brzmienie instrumentu.
Ale pierdolicie o tych barytonach dookoła, gdybym nie wiedział, to bym nic z tego nie zrozumiał, a sprawa jest bardzo prosta. Baryton to głos męski z zakresu mniej więcej od A do G1, czyli około bodajże kwartę niżej niż alt (E - E2). Typowa zwyczajna gitara w E standard to gitara właśnie altowa, więc barytonowa jest gitarą strojoną o kwartę niżej - w praktyce to po prostu 5 progów, czyli tyle ile przesunięte są sąsiednie struny względem siebie. Więc odpada nam najcieńsza E i dochodzi najgrubsza z kolei B (bo tak akurat wypada 5 półtonów w dół). Natomiast skala/menzura zwana barytonową - nie jest podstawą tego zamysłu, tylko jej KONSEKWENCJĄ, bo tak akurat wynika z praw fizyki, że lepiej się ten strój zachowuje, lepiej instrument stroi, gdy się wydłuży nieco struny. Ale to jest rezultat wynikający właśnie z przyjętego stroju, gdyby nie ten fakt, że fizyka tego poniekąd wymaga, nie byłoby potrzeby jej wydłużania, mało tego, nie jest to też tak do końca konieczne, są barytony (i są siódemki) które mają standardową skalę 25.5 typową dla zwykłych szóstek i też jakiejś tragedii nie ma (mam takie dwie, robiłem pomiary, serio) Więc podsumowując - baryton, gitara barytonowa - to nie jest menzura czy długość gryfu - BARYTON to STRÓJ. Reszta tylko z tego wynika przy okazji. Może być co najwyżej gitara DEDYKOWANA strojowi barytonowemu, w formie właśnie tej dłuższej menzury, ale to wcale nie znaczy, że trzeba ją tak nastroić. Prosta zagadka - jak weźmiesz taką gitarę zwaną potocznie barytonową i założysz tam set 10-46 i nastroisz do E standard, to to będzie gitara barytonowa czy altowa?
Nie ma chyba wiele rzeczy tak łatwych, jak uczenie się skal na gitarze. Gitarzyści, skrzypkowie, wiolonczeliści, altowioliści, kontrabasiści są na uprzywilejowanej pozycji pod tym względem. Instrumenty te są strojone tak samo. W zasadzie - tutaj nie ma się czego "uczyć". Na gitarze wystarczy opanować DWA schematy gam, żeby łatwo nauczyć się całej harmonii. Dwa schematy, jeżeli gramy gamy przez jedną oktawę, cztery schematy - jeżeli przez dwie oktawy (jak - swoją drogą - grać należy). Pierwszy schemat - gamy durowe od dźwięków na strunie E oraz A. Drugi schemat - gamy molowe od dźwięków na strunie E oraz A Obecnie posługujemy się dwiema skalami - dur i moll. "Dur" to skala jońska, "moll" - eolska. Jak zbudować skalę dur (jońską)? Wystarczy zagrać 8 kolejnych dźwięków od C, zagrać diatonicznie, tzn. bez półtonów. Czyli: C-D-E-F-G-A-H-C. Jak zbudować skalę moll (eolską)? Gramy 8 kolejnych dźwięków od A, również diatonicznie. Czyli: A-H-C-D-E-F-G-A. Wystarczy opanować te dwa schematy i zagramy na gitarze (skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie itd.) KAŻDĄ gamę. Z tych podstaw wynika reszta harmonii, która jest logiczną konsekwencją tych dwóch schematów. No i to jest w zasadzie cała harmonia. Reszta jest już zabawą ... Jak zbudować dowolną, inną skalę niż dur albo moll? Wystarczy zagrać diatonicznie (bez półtonów) 8 kolejnych dźwięków od dowolnej prymy, np. F-G-A-H-C-D-E-F i mamy skalę lidyjską ...
Fender Bass VI jest strojony w tej samej oktawie, co gitara basowa ( ponieważ pomiędzy E gitarowym, a E basowym jest jedna oktawa), a tak to materiał super :)
czeski błąd
Jeśli dobrze to ogarniam, to Fender Bass VI jest strojony 5 półtonów wyżej niż bas. Bas sześciostrunowy chyba stroi się BEADGC, a gitarę, a zarazem Bass VI oktawę niżej, EADGHe.
Analiza dobra i podejście jak najbardziej słuszne oraz wyważone.
Jak dorzucimy do tego różnice w odbiorze dźwięku i charakterystyk słyszalności różnych osób- co każdy laryngolog potwierdzi to odkryjemy starą prawdę - reguły istnieją ale naważnijsze co się komu podoba.
tak merytorycznego odcinka chyba jeszcze nie widziałem. pełna profeska, masa informacji podana na tacy, nic tylko to wysłuchać i stac się mądrzejszym, nie trzeba się nawet wysilać by to hapnąć.
Jestem pod wrażeniem O.O
Panie profesorze, dziękujemy za dzisiejszy wykład :)
Dokładnie to samo chciałem napisać :-)
Ksantyp, Ty jak coś stworzysz, to nie ma ch....a we wsi 😀 You made my day! Piona!!!
Dooobry wykład!! Super ze takie filmiki robisz!!
Jak zwykle świetny film🖐🤘
Dużo przydatnej wiedzy - wielkie dzięki :)
Jestem przed zakupem... uczyłem się na klasyku teraz obrabiam akustyka, więc czas na elektryka Dzięki za ciekawy i rezczowy wykład :-)
allegro.pl/uzytkownik/ksantyp77?order=m dawaj do mnie po gitare
Świetny materiał, dużo się dowiedziałem, naprawdę, dzięki
A na koniec japońska fura dla prezesa! Super materiał!!!
Dzięki za super ciekawy materiał.😉👍
"GIBSON QRVA!" XDDDD. W luj dużo wiedzy, bardzo dobrze. Bardzo dobrze, mości Ksantypie :).
Na fenderowskiej skali kiepsko mi się gra, progi są zbyt blisko siebie, a mam długie paluchy. Optymalną menzurą jest dla mnie 25,5 cala, spotykana m.in. w Jacksonach. Bardzo merytoryczny odcinek, ciekawie zrealizowany i w dodatku z udziałem gości. Wielki props dla Ciebie Ksantyp. Zdrówko!
fenderowska to 25,5...
@@ksantyp77 Walnąłem się, bo miała być gibsonowska skala, a napisałem fenderowska :-) Dzięki za zwrócenie uwagi.
Pierwszy :) krótko i na temat dzięki ksantyp !
Dzięki za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie! Na pewno pomoże wielu początkującym w temacie długości sznurków. Ale. Chyba mój film też powstanie ;)
I BARDZO DOBRZE
Brawo Ksantyp! Świetnie przygotowany i zaprezentowany temat. Pozdro 😎
Bardzo lubię krótką skalę Mustanga, grałem na różnych gitarach o skali 25,5; 24,75; akustykach i na basie, jednak z pośród nich najbardziej przemawia do mnie Mustang, zarówno ze względu na tą krótką 24 calową skalę jak i jego rozmiar (jest dość drobna)
Super odcinek! Duze piwo dla Ciebie ! :P
Była jeszcze na początku lat 2000 gitara Ibaneza. ktora wygladala jak rg550, tylko ze skalą 27 cali. Produkowali ten model przez rok, i chyba gitarzysta linkin park używał tego instrumentu
Kozacka forma materiału😀
I znowu super opowiadasz, ja wymyśliłem sobie menzure 26" i M. Wojtas taką wystrugał, co do brzmienia w niższych strojach wydaje się być bardziej wyraźna, oszczejsza, tak bym to opisał 🤔
Ostrzejsza😱
Dzięki za materiał, choć natknąłem się na niego dopiero teraz. Moje przemyślenia... yyyy, no nie moje - bo bardziej się skłaniam do takich wniosków, a mianowicie: Gdyby dłuższa skala dawałaby jaśniejszy dżwięk to oznaczałoby to, że konstruktorzy skrzypiec i kontrabasu są w błędzie gdzieś tak od XVI wieku. Skrzypce jaką maja barwę, ciemniejszą? Jaką skalę mają w stosunku do kontrabasu? To samo jest w konstrukcji fortepianu - po prawo mamy wysokie dźwięki i zaglądając do środka struny są krótkie. Długie mamy po lewej, czyli basowe. Basowe gitary też mają menzurę ok 35. Zatem : body telecaster vs les paul, ale ten sam kabel, wzmacniacz, struny, pickupy, zagrają niemalże identycznie. Różnica będzie tyci tyci, ale tak mała że reszte ukręci sie gałkami na wzmaku. Takie mam przemyślenia. A na koniec pozdrawiam sąsiada z poprzedniego i obecnego miejsca pobytu :)
Na taki filmik czekałem:)
Bardzo przydatny filmik :d
To ciekawe i wpływa na dobór strun. Producenci mogliby informować - które struny do jakich menzur ale chyba tak nie jest?
Do kolekcji brakuje Ci jeszcze explorera. Dobry film pozdro
Na razie musi wystarczyć czeski dean
Elegancko!
I treściwie również.
Ale! Kiedyś jakoś głośniej mówiłeś :D Kwestia majka?
Pozdro i do zobaczenia 🎸
glośniej? na wykresie jest pod samo -1
Co do multiskali to też jest taka sprawa że im dłuższa menzura tym strunę trudniej się podciąga (zobaczcie jakie to proste na tych małych gitarkach i można o więcej niż dwa tony tam podnieść dźwięk) wiec gdy mamy gitarę ze skalą taką samą na wszystkich strunach np. 27 cali to basowe ładnie siedzą w niskich strojach ale wioliny ciężko i nie przyjemnie się podciąga, a gdy mamy multiskale np. na pierwszej strunie jest 25,5 a na siódmej jest 27 to dół dalej dobrze siedzi a na cienkich mamy (dokładnie na pierwszej a potem w górę) fenderowską menzurę i już wygodnie się na nich gra. Szkoda że nikt nie wspomniał o tym. Trochę przyzwyczajenia i moim zdaniem multiskala to same plusy.
na początku jest powiedziane że na dłuższej skali trudniej się podciąga - wiec jest tylko nie w kontekście multi skali ze jest ta różnica, bardzo wiele wnoszący koment swoja drogą, więc wielkie dzięki za te uwagę, pozdro
Ja o tym wspomniałem w recenzji Corta KX500 ;)
Mógłbym sie tam zamknąć pośrodku tego całego sprzetu i spokojnie umrzeć haha ^^
A kiedy bedzie filmik ze słynnym Warlockiem Litzy? pozdro z Hollandi
43:37 Ksantyp jak uderzasz na tym basie palcem wskazującym to kciuk masz na tej samej strunie najgrubszej? Przecież to tłumi to jak uzyskałeś ten mega dźwięk dobre struny ?
przecież kciuk jest na 5 a gram na 4
A w moim signumie jest niby gibsonowska ale jak dokładnie zmierzyć od siodełka do połowy 12 progu to jest równo 313mm czyli jakby skala 626mm a nie 628... i jak wpisać w Google to niby 626 też bywała używana przez niektórych podobno...
3:49 naciągnąć bardziej przy krótkiej skali ? jesteś pewien ?
Tak
Zawsze miałem odwrotne wrażenie .Właśnie to sprawdzam...ale ciężko zmierzyć ile się naciąga. Natomiast zawsze przeciągałem za wysoko przesiadając się ze skali dłuższej na krótką. Logicznie na to patrząc - krótsza struna - więc mniejsza różnica długości będzie zmieniać dźwięk o dany interwał....co do naciągu może być odwrotnie?? To w sumie bardzo proste ale chyba obijałem sie na fizyce...W każdym razie - co do brzmienia - cieplejsze/zimniejsze - to z całą pewnością zdecydowanie potwierdzam że nie wiadomo :D
Mi się wydaje, że to czy brzmienie jest jasne lub ciemne zależy od tego co wsadzi producent. Mój schecter (jest na filmiku :) ) brzmi ciemno i nie dynamicznie, a ma 26.5, a epiphon 24.75 jasno(nie tak bardzo jak fender) i ma pożądanego kopa.
Kwestia drewna :D w koncu zależnie od drewna i jego gęstości wibracje rozchodzą się różnie.
@@MrDracolucassos epiphon machoń a schecter lipa :/
H
siema, wszystkie wiosla mam w skali 25,5'' ale chcialbym miec jaks 6tke w 26,5'' i 7mke w 27'' - niestety hajs ogranicza ale 25,5'' daje dosc duzo pola do popisu jesli chodzi o nizsze stroje / np. moj Ibanez RG7620 w stroju drop A , struny 10-46 + 64 , pieknie siedzi :] jak i Ltd Phoenix, który jest 6tka i mam go w drop B na strunach 13-60, fajnie reaguje i miazdzy hheheh a tak w ramach walki z nuda to ostatnio dla jaj zestroilem sobie 6tke Ibaneza RG20IF do drop A hehehe gada ale to juz jest max , struna E to 75 heheh / pzdr
kope lat mordo
A można gitarę barytonowa nastroić normalnie do E tak jak w normalnych gitarach ?
Tak tylko po co
Siema co to za SG w 11:41 ? Piękny jest.
czarny z tribalem? to Samick TR30
ktoś w 2021 pozdro
Te gity przy których Pan Przemek mówi o multiskali to wyglądają zupełnie jak skerveseny... Czy to są skerveseny pod jakąś inną nazwą?
nie, to jego gitary
@@ksantyp77 no to ktoś tu komuś coś podyebał 😏
bez przesady, ten design jest u żywany przez wiele firm
Czyli wraz teoria teorią a może się okazać, że brzmieniowo bardziej pasuje mi drop B w 24.75 niż drop B w 26.5
Czyli sprawdzić trzeba samemu ;)
Hey wiem że trochę nie na temat ale czy gitara
Fender squier bullet stratocaster ht hss lrl blk będzie dobra na początek?
ile kasy?
Gitara kosztuje 500 mój budżet to ok 1000zl wzmacniacz marshall mg 100dfx używany za 520zl nie lepiej kupić używaną gitarę?
@@TheWolfpolska oczywiście że lepiej kupić używaną allegro.pl/uzytkownik/ksantyp77?order=m wzmak co mówisz bardzo dobry w swojej klasie i cenie, w sumie zakup na lata bo na tym i próby pośmigaszspkojnie, ale możesz też poszukac peave vypyr, bedzie kosztował mniej a ma dużo fajnych brzmień, tylko to będzie typowo do domu.
A Ja zapraszam do ... "Kwadrans dla Gitary" do Szymona Pozdrawiam
Z czego (z jakiego narzędzia) osoba która amatorsko tworzy gitarę powinna skorzystać aby zmierzyć właśnie menzurę w dokładnym miejscu przytwierdzić siodełko przy mostku?
z linijki długiej
Naciag strun wplywa zdecydowanie na brzmienie. Nastroj gitare wyzej niz standardowe e i pograj potem nastroj nizej niz standard e a uslyszysz roznice. W pierwszym wypadku bedziesz miec dzwiek bogaty w harmoniczne a w drugim ubogi.
stroić wyżej to chyba nie ma co, lepiej rózne grubości na tej samej gitarze w tym samym stroju sprawdzic
@@ksantyp77 sensu nie ma ale eksperyment mozna zrobic. Fajny zreszta temat na foga jak uzywasz jednego kompletu strun i zmieniasz tylko stroj gitary i jak to wplywa na brzmienie instrumentu.
czyli gitara z multiskalą wydaje się być najlepszym kompromisem?
multiskala ma sens w sześciostrunie?
Jeśli się przestrajasz jak najbardziej
@@ksantyp77 Podziękował :)
Dalbym i dwie lapki w gore za to, ze sie tam moja gitarka znalazla :D ale niestety moge dac tylko jedna lapke :/
W SGJ-ocie też? SGJ ma 24 progi.
Tez 24 i 3/4.
22 progi
@@ksantyp77 hmmm proponuję policzyć😉
o ja rzeczywiście :)
Mail pan artysta okazje zasuwac na takim jagurku albo mustangu?
pobieznie, bez posiadania, to sie nie liczy ;)
Mam nadzieje ze zobacze te cudenko kiedys na odcinku
na razie sie nie zanosi
No cena przeraża tak swoją drogą
Ksantyp, ile ty masz tych wzmacniaczy?
40-50? pogubiłem się już
Ksantyp, zaczynasz zabierać telewizji oglądalność :). Złoże te teorie do kupy przy zakupie nowego wiosła wg. moich upodobań :). Pozdrawiam.
A co to za SG na początku? 👌
Sgj
@@ksantyp77 kupiłeś? pozdro z hollandi
666 to dla metala pająka :)
kilka menzur, 44minuty, po co one są w takie formie? niewiem :D
krótkie dla mniejszych dłoni, normalne bo mogą, długie do niskich strojów - nie słuchałeś uważnie
Zwiać z lekcji profesora Ksantypa to trzeba być dzbanem. Na szczęście frekwencja 100% :))
Ale pierdolicie o tych barytonach dookoła, gdybym nie wiedział, to bym nic z tego nie zrozumiał, a sprawa jest bardzo prosta. Baryton to głos męski z zakresu mniej więcej od A do G1, czyli około bodajże kwartę niżej niż alt (E - E2). Typowa zwyczajna gitara w E standard to gitara właśnie altowa, więc barytonowa jest gitarą strojoną o kwartę niżej - w praktyce to po prostu 5 progów, czyli tyle ile przesunięte są sąsiednie struny względem siebie. Więc odpada nam najcieńsza E i dochodzi najgrubsza z kolei B (bo tak akurat wypada 5 półtonów w dół).
Natomiast skala/menzura zwana barytonową - nie jest podstawą tego zamysłu, tylko jej KONSEKWENCJĄ, bo tak akurat wynika z praw fizyki, że lepiej się ten strój zachowuje, lepiej instrument stroi, gdy się wydłuży nieco struny. Ale to jest rezultat wynikający właśnie z przyjętego stroju, gdyby nie ten fakt, że fizyka tego poniekąd wymaga, nie byłoby potrzeby jej wydłużania, mało tego, nie jest to też tak do końca konieczne, są barytony (i są siódemki) które mają standardową skalę 25.5 typową dla zwykłych szóstek i też jakiejś tragedii nie ma (mam takie dwie, robiłem pomiary, serio) Więc podsumowując - baryton, gitara barytonowa - to nie jest menzura czy długość gryfu - BARYTON to STRÓJ. Reszta tylko z tego wynika przy okazji. Może być co najwyżej gitara DEDYKOWANA strojowi barytonowemu, w formie właśnie tej dłuższej menzury, ale to wcale nie znaczy, że trzeba ją tak nastroić. Prosta zagadka - jak weźmiesz taką gitarę zwaną potocznie barytonową i założysz tam set 10-46 i nastroisz do E standard, to to będzie gitara barytonowa czy altowa?
Nie ma chyba wiele rzeczy tak łatwych, jak uczenie się skal na gitarze. Gitarzyści, skrzypkowie, wiolonczeliści, altowioliści, kontrabasiści są na uprzywilejowanej pozycji pod tym względem. Instrumenty te są strojone tak samo. W zasadzie - tutaj nie ma się czego "uczyć". Na gitarze wystarczy opanować DWA schematy gam, żeby łatwo nauczyć się całej harmonii. Dwa schematy, jeżeli gramy gamy przez jedną oktawę, cztery schematy - jeżeli przez dwie oktawy (jak - swoją drogą - grać należy). Pierwszy schemat - gamy durowe od dźwięków na strunie E oraz A. Drugi schemat - gamy molowe od dźwięków na strunie E oraz A
Obecnie posługujemy się dwiema skalami - dur i moll. "Dur" to skala jońska, "moll" - eolska.
Jak zbudować skalę dur (jońską)? Wystarczy zagrać 8 kolejnych dźwięków od C, zagrać diatonicznie, tzn. bez półtonów. Czyli: C-D-E-F-G-A-H-C.
Jak zbudować skalę moll (eolską)? Gramy 8 kolejnych dźwięków od A, również diatonicznie. Czyli: A-H-C-D-E-F-G-A.
Wystarczy opanować te dwa schematy i zagramy na gitarze (skrzypcach, wiolonczeli, kontrabasie itd.) KAŻDĄ gamę.
Z tych podstaw wynika reszta harmonii, która jest logiczną konsekwencją tych dwóch schematów. No i to jest w zasadzie cała harmonia. Reszta jest już zabawą ...
Jak zbudować dowolną, inną skalę niż dur albo moll? Wystarczy zagrać diatonicznie (bez półtonów) 8 kolejnych dźwięków od dowolnej prymy, np. F-G-A-H-C-D-E-F i mamy skalę lidyjską ...
Moim zdaniem to nawet pióro,można powiedzieć,że wpływa na gitarowe dźwięki ps: nie znam się
Pozdrawiam
większe te przyblizenie XD
wągry na nosie chcesz obejrzeć?
@@ksantyp77 no oczywiscie ze tak
siema. sam robiłem sobie wiosło z menz 666. mahoń... to dopiero zapie...la na obnizonym stroju...:-) ua-cam.com/video/zLcnT05dWxQ/v-deo.html
w wiedźmie Dogielowej jest 666mm