The Music of the Future S4E18 | Season finale predictions | Árpád Rab

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 25 чер 2024
  • In the season finale, Árpád Rab talks to András Vörös about his favourite topics, current research and results, which give reason for optimism for the near and distant future.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 23

  • @laszlo2022
    @laszlo2022 6 днів тому +7

    Nagyon szeretem Rab Árpádot hallgatni. Tudom, kicsit leegyszerűsített szöveg, de egy kis humor miatt kérdezem, hogy nekünk mindent tönkre kell ba..ni, hogy megjavítsuk azt? 😅 Olyan szürreális ez az emberi élet. Ami viszont jobban érdekel mindezek mellett, hogy így mi lesz a humán értékekkel? Kicsit már ijesztő, hogy ennyire High-tech lesz minden. Értem, hogy sok problémát megoldunk ezáltal, de mi lesz az alapvető emberi értékekkel? Úgy látom, azzal egyre inkább bajban vagyunk, ami meg olyan problémát szül, hogy ezek a technológiák önmagában nem lesznek eredményesek. Persze értem, változik a világ és fejlődni kell mindennek, de így kíváncsi vagyok erre az egészre. Valahogy elveszik az emberi élet eszenciája. Vagy csak én érzem így?

  • @szaveljev
    @szaveljev 4 дні тому +5

    Az a baj az ilyen techno-optimista világmegváltó fantáziálgatásokkal, hogy még soha nem váltak valóra. A fúziós ingyenenergiáról már legalább 60 éve fantáziálnak, eredmény gyakorlatilag zéró. Már a 80as években ment a szöveg, hogy a robotizáció miatt a 21. században nem is kell már dolgozni. 20 éve arról deliráltak, hogy mostanra már aszteroidákon fogunk bányászni. Ehhez képest még egy Holdra leszállás is komoly kihívás mind a mai napig.
    A fissziós atomenergia ugyan megvalósult, de a techno-optimisták álmodozásaihoz képest odáig jutottunk vele, hogy az elektromos energia ~10%át, az összes energia szükségletünk mindössze kb. 4%-át tudjuk előállítani.
    A másik baj, hogy a valóság az, hogy a technológia nem hogy nem tudott soha semmiféle fenntarthatósági problémát megoldani, hanem minden egyes ugrás csak ahhoz segítette hozzá az emberiséget, hogy még tovább növekedjen és még kevésbé fenntartható legyen a civilizáció egésze.

    • @balintsalgo4033
      @balintsalgo4033 2 дні тому

      A "techno-optimista világmegváltó fantáziálgatások" nem spontán tevékenysége egyes "nem túl értelmes" agyvelőknek. Ezek szándékos propaganda termékek, - legalábbis a közvetlen (vagy hosszútávú) hatásuk tekintetében annak kell tekinteni őket, 100%-ban támogatják és erősítik a "mainstream" propaganda-hatalmi érdekeket. Ezt fontos észben tartani. Helyesebben előbb valahogy "képbe kerülni". Lehetne pl. "zöld mozgalommal" kezdeni... De millió terület van. Csak az energia bizniszen belül. Itt, ezeken a területeken, azt hiszem, már régen megvalósult (a "PR felületeken") a "totális hazugság" szindróma, vagy nem tudom, hogyan lehetne nevezni.
      Hogy minden technológiai újítás bevezetése csak súlyosbítja a problémákat mind az egyes ember életében mind a társadalom egészére nézve, és hogy szükségképpen ezt teszik, már épp olyan régi "gondolat", mint a globalizáció maga (nem a szó), és ezt szerintem minden ember látja kivétel nélkül, - de az ilyen terminusok, mint "civilizáció egészének a fenntarthatósága" (meg "emberiség"), ezt a gondolatot, ill. egyszerű tényt, sokkal inkább tompítják, mintsem hogy jelenvalóvá tennék.

  • @Valeri_ann
    @Valeri_ann 7 днів тому +5

    Árpád, imàdlak hallgatni! A páston az életszerű ruha 😂…

  • @vonyisz7205
    @vonyisz7205 7 днів тому +2

    Szét fog válni a ritkán használom és a sokat használom. Ritkán: 3D. Sokat: hagyományos gyártás. A városi 3D műhely pedig majd a kettő között.

  • @jovokutato2178
    @jovokutato2178 4 дні тому +5

    Kedves Árpád! Tudatában vagy a rengeteg oltáskárosultnak, tragédiának világszerte? A több országban is elindított pereknek? Gondolom az eszméletlen szakmai elfoglaltság miatt egy perc sincs ilyen "hülyeségekkel" foglalkozni. Olyan érzésem van, mint ha a világ legzseniálisabb, legkreatívabb szemellenzős szakbarbárát hallgatnám.

    • @nofka77
      @nofka77 День тому

      Hát igen. Mwghallgattam -2 podcast beszélgetést ezzel a faszival, de egytől egyig mindegyikből azt tudtam leszűrni, hogy ez a faszi a saját kis epvarázsolt világában él.

  • @NORO9
    @NORO9 7 днів тому +4

    Árpád, ha esetleg olvasod, nem varok valaszt, de kíváncsi lettem a kabszis poénok meglepoen magas szama okan, h egy ilyen elme, mint On, hasznal e barmifele szetcsuszastamogato szert es ha igen, mit.😅

  • @alkalomadtan
    @alkalomadtan 5 днів тому +3

    hat arpad ennyi tudomanytalan baromsagot reg hallottam

  • @vonyisz7205
    @vonyisz7205 8 днів тому +3

    Az "otthoni" széleskörben elterjedt 3D nyomtatás mennyire fogja átalakítani a gazdaságot?

    • @langolohu
      @langolohu  8 днів тому +3

      Jó kérdés. Megérne egy adást a következő évadban.

    • @reptethetetlen
      @reptethetetlen 8 днів тому

      a mai nyomtatókkal semennyire. időben, energiában és pénzben sokkal jobban megéri megvenni egy szükséges tárgyat a boltban, mint lemodellezni, megtanulni a nyomtató használatát, megvenni az alapanyagot és kivárni azt a 1-2-pár órát, amíg elkészül a tárgy, már ha elsőre jó lesz. ha már lesz sima asztali nyomtató, ami tud fémet is nyomtatni, akkor már más lehet a helyzet

    • @gyenisattila1069
      @gyenisattila1069 7 днів тому +4

      Szerintem ez az otthoni 3d nyomtatás nem komoly dolog igazán használható fizikai igénybevételnek kitett alkatrészek nyomtatására alkalmatlannak tűnik ez a tapasztalatom. Például nyomtattunk robotfűnyírónak kereket fűnyíró traktorba vezetőgörgőt nem bírták a tartós használatot...

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan 6 днів тому +2

      @@gyenisattila1069 Ez akkor egy megerősítés, hogy az otthoni 3D nyomtatás szinte mindenre jó és használható megoldás ahol nincs nagy fizikai igénybevétel?
      Elég jó ez. Pár év múlva pedig a filamentek fejlődésével a terhelhetőség is növekedni fog.
      Nem is beszélve a "Resin" és a metal nyomtatókról. A jövő csodálatos.

    • @gasparadam6925
      @gasparadam6925 6 днів тому +2

      Szia. Mi üzleti célra használjuk. A filamentek egyre jobbak. Ezzel együtt mi prototípusokat készítünk vele, arra kiváló, viszont szerintem egyszerű halandónak nem gazdaságos, nagy léptékben meg szintén nem, ha sorozatgyártásról van szó. Mi olyan 220 ezer forintért vettük darabját, a filament akciósan 6300ft átszámolva körülbelül, 1kg-os kiszerelés. Pár év hatalmas fejlődésen ment át. Épp kaptam a gyártótól a legújabb nyomtató promót. 4 színt tud kezelni és mondjuk ha valahol elakad, akkor utána onnét tudja folytatni. A miénk ami 1 évvel fiatalabb konstrukció ilyet nem tud.
      Mi is MI-vel tervezünk már hozzá, nagyon hatékonyan megy a legtöbb esetben. Mert amúgy órák tudtak elmenni egy áttervezéssel.

  • @renataszitasnedomschitz8812
    @renataszitasnedomschitz8812 День тому +3

    Szörnyű volt a műsor!Mindketten csőlàtással,a metafizika teljes kizárásával sikerült megközelìteni minden témàt!

  • @gyorgyopu9159
    @gyorgyopu9159 7 днів тому +2

    azert javaslom tesla talalmanyait.... aramatvitel vezetek nelkul kb 1896

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan 6 днів тому +3

      Javaslom Hertz és Maxwell munkásságát tanulmányozni, igaz ők nem kóklerek voltak de az elméletük és a képleteik azóta is tökéletesen működnek.