Szeretem Árpit hallgatni, megjön tőle az életkedvem. Kivételesen optimista fickó, szükség van nagyon az ő világlátására. Viszont nagyon érdekelne egy beszélgetés, amiben egy asztalhoz ültetitek Árpit Buda Péterrel. Ő sokkal baljósabb képet fest a világról. Ő sokkal inkább az ember és az ő ösztönei, vallásai, érzelmei oldaláról közelít, Árpi pedig a technika és az együttműködés oldaláról. Jó lenne egy beszélgetés a jövő távlatairól két ilyen távoli területen működő szakember között.
Sziasztok! Érdeklődöm, hogy mikor folytatódik a podcast? Alapvetően teljesen más a vilagnezetünk, még is 2 hét alatt ledaráltam mind a 4 evadot. Gyakorlatilag reggeltől estig munkanapokon. Érdekes hallgatni a "másik oldalt". Ugyan sok mindenben nem értek egyet, de ez benne a kihívás. Nagyon élveztem a közel 100 részt (nem számoltam). András, ha meg engedsz egy kritikát (ha nem😅): Nagyon-nagyon sokszor fordul elő minden podcastben, hogy a legrosszabbkor van "közbevetésed". Jó gondolatokat, értékesnek tűnő információkat szakítasz meg vele nagyon sokszor. Főleg Árpi az, aki nagyon-nagyon udvarias és átengedi a szót, viszont sokszor ez miatt nem fejezi be a mondandóját. Nem bántásból írtam. Igazából ez az egyetlen negatívum jut eszembe a teljes sorozatból. Egyébként nagyon imádtam az egészet, annak ellenére, hogy kiráz a hideg a transhumanizmustól. Köszönöm szépen az eddigi videókat, hang anyagokat! Izgatottan várom a folytatást.
Az a baj az ilyen techno-optimista világmegváltó fantáziálgatásokkal, hogy még soha nem váltak valóra. A fúziós ingyenenergiáról már legalább 60 éve fantáziálnak, eredmény gyakorlatilag zéró. Már a 80as években ment a szöveg, hogy a robotizáció miatt a 21. században nem is kell már dolgozni. 20 éve arról deliráltak, hogy mostanra már aszteroidákon fogunk bányászni. Ehhez képest még egy Holdra leszállás is komoly kihívás mind a mai napig. A fissziós atomenergia ugyan megvalósult, de a techno-optimisták álmodozásaihoz képest odáig jutottunk vele, hogy az elektromos energia ~10%át, az összes energia szükségletünk mindössze kb. 4%-át tudjuk előállítani. A másik baj, hogy a valóság az, hogy a technológia nem hogy nem tudott soha semmiféle fenntarthatósági problémát megoldani, hanem minden egyes ugrás csak ahhoz segítette hozzá az emberiséget, hogy még tovább növekedjen és még kevésbé fenntartható legyen a civilizáció egésze.
A "techno-optimista világmegváltó fantáziálgatások" nem spontán tevékenysége egyes "nem túl értelmes" agyvelőknek. Ezek szándékos propaganda termékek, - legalábbis a közvetlen (vagy hosszútávú) hatásuk tekintetében annak kell tekinteni őket, 100%-ban támogatják és erősítik a "mainstream" propaganda-hatalmi érdekeket. Ezt fontos észben tartani. Helyesebben előbb valahogy "képbe kerülni". Lehetne pl. "zöld mozgalommal" kezdeni... De millió terület van. Csak az energia bizniszen belül. Itt, ezeken a területeken, azt hiszem, már régen megvalósult (a "PR felületeken") a "totális hazugság" szindróma, vagy nem tudom, hogyan lehetne nevezni. Hogy minden technológiai újítás bevezetése csak súlyosbítja a problémákat mind az egyes ember életében mind a társadalom egészére nézve, és hogy szükségképpen ezt teszik, már épp olyan régi "gondolat", mint a globalizáció maga (nem a szó), és ezt szerintem minden ember látja kivétel nélkül, - de az ilyen terminusok, mint "civilizáció egészének a fenntarthatósága" (meg "emberiség"), ezt a gondolatot, ill. egyszerű tényt, sokkal inkább tompítják, mintsem hogy jelenvalóvá tennék.
A '80-as években egyáltalán nem foglalkoztak a fenntarthatósági problémákkal. Akkor az optimisták a Mars meghódítását, a fúziós energia térnyerését várták. A pesszimisták szerint a 2000-es évek elejére elfogy az olaj, mindmeghalunk aids-ben, megsülünk az ózonlyuk alatt, vagy egy atomháborúban. Nem mindegy, hogy kinek a jóslatait hallgatja az ember.
ha az egész világ átáll az elektromos autózásra, akkor lehet hogy légkörben kevesebb széndioxid lesz, viszont a földet és vizeket annál inkább terheli globálisan az akkumulátorgyártás mellékhatásai.. de legalább abban a hittben ringathatjuk magunkat egy ideg, hogy megoldottunk valamit és hogy mennyire környezettudatosan zöldek vagyunk.
@@athertox Az a baj, hogy az "egész világ átáll" az egy teljesen irreális elképzelés, legalábbis rövid-és középtávon, hosszútávon meg úgyis tökmindegy lesz. Jelenleg ugyanis mi történik? Ha A személy vesz egy elektromos autót, akkor mondjuk az addig meglévő, 4-5 éves benzinessel vagy dízellel jellemzően nem az történik, hogy az illető elviszi a bontóba, és akkor annak a benzines autónak megszűnt a kibocsátása, hanem fogja magát, és eladja B-nek. B-nek előtte egy15- 20 éves tragacsa volt, és örül nagyon, hogy újítani tud, és ő is fogja magát, és eladja szépen a 15-20 éves tragacsát C-nek, aki meg egészen addig nem is engedhette meg magának, hogy autója legyen. Tehát egy jó darabig még nem hogy nem fog csökkenni a kibocsátás, hanem konkrétan növekedni fog, mert ugye egy elektromos autó sem zéró emissziós. Amúgy erre is van sokféle számítás meg tanulmány, legyünk optimisták és vegyük azt, hogy a teljes életciklusára nézve egy elektromos autó kibocsátása mondjuk csak a 60%-a egy benzinesnek, de hangsúlyozom, ez egy eléggé optimista becslés, a valóság ennél rosszabb. Na most, van a bolygón kb. 1,2 milliárd személyautó. Egy átlagos személyautó kibocsátása ~4,6 tonna CO2 ekvivalens évente. Tehát, az összes személyautó a bolygón kibocsát évente ~5,5 gigatonna széndioxidot. Tegyük fel, hogy mindet lecseréljük elektromosra, tehát ezzel lecsökkentjük ezt a számot 3,3 gigatonnára. Azaz, megspóroltunk kb. 2,2 gigatonna kibocsátást évente. Csak ilyenkor jön az, hogy az ember utánanéz, és rájön, hogy az emberiség éves CO2-ekvivalens kibocsátása kb. 50 gigatonna, tehát ezzel az irdatlanul nagy erőfeszítéssel is kevesebb mint 5%-al tudtuk csak csökkenteni a kibocsátást, miközben le kéne vigyük ezt a számot 10 gigatonna körüli értékre a következő 5-6 éven belül, hogy elkerüljük azt, hogy a klímaváltozás teljesen kiszámíthatatlanná és számunkra kontrollálhatatlanná váljon. Mert ha eddig eljutunk, onnantól kezdve az irányítás már egyáltalán nem a kezünkben van. Már most sem teljesen, jelenleg is már csak korlátos befolyásunk van rá, de akkor már végleg mindegy lesz, hogy mit csinálunk, próbálkozhatunk már bármivel.
Nagyon szeretem Rab Árpádot hallgatni. Tudom, kicsit leegyszerűsített szöveg, de egy kis humor miatt kérdezem, hogy nekünk mindent tönkre kell ba..ni, hogy megjavítsuk azt? 😅 Olyan szürreális ez az emberi élet. Ami viszont jobban érdekel mindezek mellett, hogy így mi lesz a humán értékekkel? Kicsit már ijesztő, hogy ennyire High-tech lesz minden. Értem, hogy sok problémát megoldunk ezáltal, de mi lesz az alapvető emberi értékekkel? Úgy látom, azzal egyre inkább bajban vagyunk, ami meg olyan problémát szül, hogy ezek a technológiák önmagában nem lesznek eredményesek. Persze értem, változik a világ és fejlődni kell mindennek, de így kíváncsi vagyok erre az egészre. Valahogy elveszik az emberi élet eszenciája. Vagy csak én érzem így?
@@zeneszpeter - Ja! - Próbáljunk meg megnevezni egy olyan "alapvető emberi értéket", amit még lehetséges veszélyeztetni! ...Vagy, mondjuk, egy olyan problémát, melyet a "hightech" meg tud vagy tudott (vagy akart egyáltalán vele valaki) oldani!
Kedves Árpád! Tudatában vagy a rengeteg oltáskárosultnak, tragédiának világszerte? A több országban is elindított pereknek? Gondolom az eszméletlen szakmai elfoglaltság miatt egy perc sincs ilyen "hülyeségekkel" foglalkozni. Olyan érzésem van, mint ha a világ legzseniálisabb, legkreatívabb szemellenzős szakbarbárát hallgatnám.
Hát igen. Mwghallgattam -2 podcast beszélgetést ezzel a faszival, de egytől egyig mindegyikből azt tudtam leszűrni, hogy ez a faszi a saját kis epvarázsolt világában él.
Maga indítana pereket, ha hozzátartozói halála valamiért gyanús módon asszociálódott az oltásokkal? Megkérdezett már egy ügyvédet, miféle eséllyel indulna egy ilyen? Ha van a dologban valami, ha nincs. - A mondandóm, illetve a "konklúzió", azt hiszem, adja magát, de szívesen megfogalmazom, ha kell. (Propagandával nem érdemes vitatkozni. Már pedig ez itt az, és nem valakinek a (szűk-látókörű) nézetei.)
a mai nyomtatókkal semennyire. időben, energiában és pénzben sokkal jobban megéri megvenni egy szükséges tárgyat a boltban, mint lemodellezni, megtanulni a nyomtató használatát, megvenni az alapanyagot és kivárni azt a 1-2-pár órát, amíg elkészül a tárgy, már ha elsőre jó lesz. ha már lesz sima asztali nyomtató, ami tud fémet is nyomtatni, akkor már más lehet a helyzet
Szerintem ez az otthoni 3d nyomtatás nem komoly dolog igazán használható fizikai igénybevételnek kitett alkatrészek nyomtatására alkalmatlannak tűnik ez a tapasztalatom. Például nyomtattunk robotfűnyírónak kereket fűnyíró traktorba vezetőgörgőt nem bírták a tartós használatot...
@@gyenisattila1069 Ez akkor egy megerősítés, hogy az otthoni 3D nyomtatás szinte mindenre jó és használható megoldás ahol nincs nagy fizikai igénybevétel? Elég jó ez. Pár év múlva pedig a filamentek fejlődésével a terhelhetőség is növekedni fog. Nem is beszélve a "Resin" és a metal nyomtatókról. A jövő csodálatos.
Szia. Mi üzleti célra használjuk. A filamentek egyre jobbak. Ezzel együtt mi prototípusokat készítünk vele, arra kiváló, viszont szerintem egyszerű halandónak nem gazdaságos, nagy léptékben meg szintén nem, ha sorozatgyártásról van szó. Mi olyan 220 ezer forintért vettük darabját, a filament akciósan 6300ft átszámolva körülbelül, 1kg-os kiszerelés. Pár év hatalmas fejlődésen ment át. Épp kaptam a gyártótól a legújabb nyomtató promót. 4 színt tud kezelni és mondjuk ha valahol elakad, akkor utána onnét tudja folytatni. A miénk ami 1 évvel fiatalabb konstrukció ilyet nem tud. Mi is MI-vel tervezünk már hozzá, nagyon hatékonyan megy a legtöbb esetben. Mert amúgy órák tudtak elmenni egy áttervezéssel.
Árpád, ha esetleg olvasod, nem varok valaszt, de kíváncsi lettem a kabszis poénok meglepoen magas szama okan, h egy ilyen elme, mint On, hasznal e barmifele szetcsuszastamogato szert es ha igen, mit.😅
VÉGRE!!!! Végre egy beszélgetés, aminek a végén nem azon kezdek el gondolkodni, hogy milyen módszerrel legyek öngyilkos, hiszen pár nap és mind meghalunk őrületes kínok között. És nem arról beszélek, hogy homokba kell dugni a fejünket a problémák elől, de talán van remény a gyermekeink számára....
Én is ezért hallgatom Árpadot, mert Stump-Bíró Balazsnak is igaza van, de ha őt meghallgatom, akkor biztos a napokig tartó szorongás😢 Persze a 'hurráoptimizmus' se jó, mert nem lesz mindenre azonnal és jó megoldás, csak a klímaváltozás miatt pl.sokan fognak meghalni, de megoldások igenis lesznek nagyon sok helyzetre, problémára!
@@TeslaElonSpaceXFan mivel nem voltál ott se te se én elég nehéz eldönteni mi hazugság és mi nem, a google mondta: " (1881) Tesla a porba egy bottal megrajzolta a váltakozóáramú motor működését, amelyen már öt éve gondolkozott. 1882-ben Párizsba költözött, hogy Puskás Tivadar ajánlásával a Continental Edison Companynál dolgozhasson, elektromos készülékek javításán és fejlesztésén. 1883-ban a strassburgi kiküldetése alatt megépítette a Városligetben feltalált váltakozóáramú motorjának első kísérleti példányát, ebben forgó mágneses teret használt a motor meghajtásához (erre később 1888-ban kapott szabadalmat az USA-ban).[16] Azonban a tudományos világ az olasz fizikust, Galileo Ferraris professzort tartja a váltóáramú motorok atyjának, mivel előbb publikálta a koncepciót."
Azt csak úgy hívják, hogy indukció. Kezdetben Tesla azt hitte, hogy ezzel majd nem kellenek vezetékek az áram szállításához. Aztán Tesla is rájött, hogy ez nem jó, mert hatalmas a vezsteség már kis távokon is. Nyilván te eddig azt hitted, hogy "bezzeg Tesla már 120 éve feltalálta a csodaakármit, de a Tuggyukik nem engedik használni". Amúgy létezik vezeték nélküli energiatovábbítás, úgy hívják, hogy földi sugárzású rádió, TV..stb. Ott is pont azért kell magas antennákat telepíteni az ország több pontjára, mert 10-20 km-rel arrébb már nagyon nagy az energiaveszteség és rossz a vétel. Elvileg azt is megcsinálhatod, hogy egy antennával befogod a rádióadó jelét és azt áramként hasznosítod. (persze arról nem fog menni a mosógép) De ne csinálj ilyet, mert ez ugyanoylan áramlopásnak számít, hiszen ha kiveszed a sugárzott energiát a rendsezrből, akkor annyival erősebben kell sugároznia az adónak. Másrészről, nem csak az a baj, hogy a távolsággal sok a veszteség. Nem ajánlatos azt sem csinálni, hogy jó, akkor majd csinálunk egy ultrabrutál erővel sugárzó adót, ami ugyan nagy veszteséggel, de vezeték nélkül közvetíti az áramot. Az ilyesmi rákot okoz. Szóval mielőtt még baromságokat írsz, nem ártana, ha nem csak a laposföldhívő oldalakat olvasgatnák, ahol a "hozzáértők" mindenről leírják, hogy mennyi találmányt titkoltak el a Tuggyukkik, csak azért mert nekik az valamiért biztos jó. Gondolj csak bele, hogy mobiltelefon tornyokat os milyen sűrűn kell telepíteni, pedig az csak kis energiát közvetít.
Kérlek sorold fel azokat a gondolatokat amiket tudománytalánnak tartasz, mert biztos érdemes lenne róla beszélni! Jelen esetben egy rosszindulatú, bírálatnak tűnik a kommented.
@@lajoskovesi - Hogy "mit is jelent a metafizika", nem igazán tartozik ide, de, mondjuk itt elég, ha a már beteges és szélsőségesen sztereotipikus materialist a nézetekre az embernek legalább némi rálátása van. (Bár itt nem is erről van szó, - hisz furcsamód a materializmus már teljesen elavult nézet, anélkül viszont, hogy helyette valami is felütné a fejét, - hanem szinttiszta propagandáról, talán a "mi már/ugyan nem hiszünk benne, de ti azért higyjétek" alapon.)
Szeretem Árpit hallgatni, megjön tőle az életkedvem. Kivételesen optimista fickó, szükség van nagyon az ő világlátására.
Viszont nagyon érdekelne egy beszélgetés, amiben egy asztalhoz ültetitek Árpit Buda Péterrel. Ő sokkal baljósabb képet fest a világról. Ő sokkal inkább az ember és az ő ösztönei, vallásai, érzelmei oldaláról közelít, Árpi pedig a technika és az együttműködés oldaláról. Jó lenne egy beszélgetés a jövő távlatairól két ilyen távoli területen működő szakember között.
Sziasztok!
Érdeklődöm, hogy mikor folytatódik a podcast?
Alapvetően teljesen más a vilagnezetünk, még is 2 hét alatt ledaráltam mind a 4 evadot. Gyakorlatilag reggeltől estig munkanapokon. Érdekes hallgatni a "másik oldalt". Ugyan sok mindenben nem értek egyet, de ez benne a kihívás. Nagyon élveztem a közel 100 részt (nem számoltam).
András, ha meg engedsz egy kritikát (ha nem😅):
Nagyon-nagyon sokszor fordul elő minden podcastben, hogy a legrosszabbkor van "közbevetésed". Jó gondolatokat, értékesnek tűnő információkat szakítasz meg vele nagyon sokszor. Főleg Árpi az, aki nagyon-nagyon udvarias és átengedi a szót, viszont sokszor ez miatt nem fejezi be a mondandóját. Nem bántásból írtam. Igazából ez az egyetlen negatívum jut eszembe a teljes sorozatból. Egyébként nagyon imádtam az egészet, annak ellenére, hogy kiráz a hideg a transhumanizmustól.
Köszönöm szépen az eddigi videókat, hang anyagokat! Izgatottan várom a folytatást.
Árpád, imàdlak hallgatni! A páston az életszerű ruha 😂…
Szuper volt!
Az a baj az ilyen techno-optimista világmegváltó fantáziálgatásokkal, hogy még soha nem váltak valóra. A fúziós ingyenenergiáról már legalább 60 éve fantáziálnak, eredmény gyakorlatilag zéró. Már a 80as években ment a szöveg, hogy a robotizáció miatt a 21. században nem is kell már dolgozni. 20 éve arról deliráltak, hogy mostanra már aszteroidákon fogunk bányászni. Ehhez képest még egy Holdra leszállás is komoly kihívás mind a mai napig.
A fissziós atomenergia ugyan megvalósult, de a techno-optimisták álmodozásaihoz képest odáig jutottunk vele, hogy az elektromos energia ~10%át, az összes energia szükségletünk mindössze kb. 4%-át tudjuk előállítani.
A másik baj, hogy a valóság az, hogy a technológia nem hogy nem tudott soha semmiféle fenntarthatósági problémát megoldani, hanem minden egyes ugrás csak ahhoz segítette hozzá az emberiséget, hogy még tovább növekedjen és még kevésbé fenntartható legyen a civilizáció egésze.
A "techno-optimista világmegváltó fantáziálgatások" nem spontán tevékenysége egyes "nem túl értelmes" agyvelőknek. Ezek szándékos propaganda termékek, - legalábbis a közvetlen (vagy hosszútávú) hatásuk tekintetében annak kell tekinteni őket, 100%-ban támogatják és erősítik a "mainstream" propaganda-hatalmi érdekeket. Ezt fontos észben tartani. Helyesebben előbb valahogy "képbe kerülni". Lehetne pl. "zöld mozgalommal" kezdeni... De millió terület van. Csak az energia bizniszen belül. Itt, ezeken a területeken, azt hiszem, már régen megvalósult (a "PR felületeken") a "totális hazugság" szindróma, vagy nem tudom, hogyan lehetne nevezni.
Hogy minden technológiai újítás bevezetése csak súlyosbítja a problémákat mind az egyes ember életében mind a társadalom egészére nézve, és hogy szükségképpen ezt teszik, már épp olyan régi "gondolat", mint a globalizáció maga (nem a szó), és ezt szerintem minden ember látja kivétel nélkül, - de az ilyen terminusok, mint "civilizáció egészének a fenntarthatósága" (meg "emberiség"), ezt a gondolatot, ill. egyszerű tényt, sokkal inkább tompítják, mintsem hogy jelenvalóvá tennék.
A '80-as években egyáltalán nem foglalkoztak a fenntarthatósági problémákkal. Akkor az optimisták a Mars meghódítását, a fúziós energia térnyerését várták. A pesszimisták szerint a 2000-es évek elejére elfogy az olaj, mindmeghalunk aids-ben, megsülünk az ózonlyuk alatt, vagy egy atomháborúban.
Nem mindegy, hogy kinek a jóslatait hallgatja az ember.
ha az egész világ átáll az elektromos autózásra, akkor lehet hogy légkörben kevesebb széndioxid lesz, viszont a földet és vizeket annál inkább terheli globálisan az akkumulátorgyártás mellékhatásai.. de legalább abban a hittben ringathatjuk magunkat egy ideg, hogy megoldottunk valamit és hogy mennyire környezettudatosan zöldek vagyunk.
@@athertox Az a baj, hogy az "egész világ átáll" az egy teljesen irreális elképzelés, legalábbis rövid-és középtávon, hosszútávon meg úgyis tökmindegy lesz. Jelenleg ugyanis mi történik? Ha A személy vesz egy elektromos autót, akkor mondjuk az addig meglévő, 4-5 éves benzinessel vagy dízellel jellemzően nem az történik, hogy az illető elviszi a bontóba, és akkor annak a benzines autónak megszűnt a kibocsátása, hanem fogja magát, és eladja B-nek. B-nek előtte egy15- 20 éves tragacsa volt, és örül nagyon, hogy újítani tud, és ő is fogja magát, és eladja szépen a 15-20 éves tragacsát C-nek, aki meg egészen addig nem is engedhette meg magának, hogy autója legyen.
Tehát egy jó darabig még nem hogy nem fog csökkenni a kibocsátás, hanem konkrétan növekedni fog, mert ugye egy elektromos autó sem zéró emissziós.
Amúgy erre is van sokféle számítás meg tanulmány, legyünk optimisták és vegyük azt, hogy a teljes életciklusára nézve egy elektromos autó kibocsátása mondjuk csak a 60%-a egy benzinesnek, de hangsúlyozom, ez egy eléggé optimista becslés, a valóság ennél rosszabb.
Na most, van a bolygón kb. 1,2 milliárd személyautó. Egy átlagos személyautó kibocsátása ~4,6 tonna CO2 ekvivalens évente.
Tehát, az összes személyautó a bolygón kibocsát évente ~5,5 gigatonna széndioxidot. Tegyük fel, hogy mindet lecseréljük elektromosra, tehát ezzel lecsökkentjük ezt a számot 3,3 gigatonnára. Azaz, megspóroltunk kb. 2,2 gigatonna kibocsátást évente.
Csak ilyenkor jön az, hogy az ember utánanéz, és rájön, hogy az emberiség éves CO2-ekvivalens kibocsátása kb. 50 gigatonna, tehát ezzel az irdatlanul nagy erőfeszítéssel is kevesebb mint 5%-al tudtuk csak csökkenteni a kibocsátást, miközben le kéne vigyük ezt a számot 10 gigatonna körüli értékre a következő 5-6 éven belül, hogy elkerüljük azt, hogy a klímaváltozás teljesen kiszámíthatatlanná és számunkra kontrollálhatatlanná váljon. Mert ha eddig eljutunk, onnantól kezdve az irányítás már egyáltalán nem a kezünkben van. Már most sem teljesen, jelenleg is már csak korlátos befolyásunk van rá, de akkor már végleg mindegy lesz, hogy mit csinálunk, próbálkozhatunk már bármivel.
Szét fog válni a ritkán használom és a sokat használom. Ritkán: 3D. Sokat: hagyományos gyártás. A városi 3D műhely pedig majd a kettő között.
Nagyon szeretem Rab Árpádot hallgatni. Tudom, kicsit leegyszerűsített szöveg, de egy kis humor miatt kérdezem, hogy nekünk mindent tönkre kell ba..ni, hogy megjavítsuk azt? 😅 Olyan szürreális ez az emberi élet. Ami viszont jobban érdekel mindezek mellett, hogy így mi lesz a humán értékekkel? Kicsit már ijesztő, hogy ennyire High-tech lesz minden. Értem, hogy sok problémát megoldunk ezáltal, de mi lesz az alapvető emberi értékekkel? Úgy látom, azzal egyre inkább bajban vagyunk, ami meg olyan problémát szül, hogy ezek a technológiák önmagában nem lesznek eredményesek. Persze értem, változik a világ és fejlődni kell mindennek, de így kíváncsi vagyok erre az egészre. Valahogy elveszik az emberi élet eszenciája. Vagy csak én érzem így?
Mondj egyet az alapvető emberi értékekből, amit veszélyben érzel!
@@zeneszpeter - Ja! - Próbáljunk meg megnevezni egy olyan "alapvető emberi értéket", amit még lehetséges veszélyeztetni!
...Vagy, mondjuk, egy olyan problémát, melyet a "hightech" meg tud vagy tudott (vagy akart egyáltalán vele valaki) oldani!
Kedves Árpád! Tudatában vagy a rengeteg oltáskárosultnak, tragédiának világszerte? A több országban is elindított pereknek? Gondolom az eszméletlen szakmai elfoglaltság miatt egy perc sincs ilyen "hülyeségekkel" foglalkozni. Olyan érzésem van, mint ha a világ legzseniálisabb, legkreatívabb szemellenzős szakbarbárát hallgatnám.
Hát igen. Mwghallgattam -2 podcast beszélgetést ezzel a faszival, de egytől egyig mindegyikből azt tudtam leszűrni, hogy ez a faszi a saját kis epvarázsolt világában él.
Maga indítana pereket, ha hozzátartozói halála valamiért gyanús módon asszociálódott az oltásokkal? Megkérdezett már egy ügyvédet, miféle eséllyel indulna egy ilyen? Ha van a dologban valami, ha nincs. - A mondandóm, illetve a "konklúzió", azt hiszem, adja magát, de szívesen megfogalmazom, ha kell. (Propagandával nem érdemes vitatkozni. Már pedig ez itt az, és nem valakinek a (szűk-látókörű) nézetei.)
Az "otthoni" széleskörben elterjedt 3D nyomtatás mennyire fogja átalakítani a gazdaságot?
Jó kérdés. Megérne egy adást a következő évadban.
a mai nyomtatókkal semennyire. időben, energiában és pénzben sokkal jobban megéri megvenni egy szükséges tárgyat a boltban, mint lemodellezni, megtanulni a nyomtató használatát, megvenni az alapanyagot és kivárni azt a 1-2-pár órát, amíg elkészül a tárgy, már ha elsőre jó lesz. ha már lesz sima asztali nyomtató, ami tud fémet is nyomtatni, akkor már más lehet a helyzet
Szerintem ez az otthoni 3d nyomtatás nem komoly dolog igazán használható fizikai igénybevételnek kitett alkatrészek nyomtatására alkalmatlannak tűnik ez a tapasztalatom. Például nyomtattunk robotfűnyírónak kereket fűnyíró traktorba vezetőgörgőt nem bírták a tartós használatot...
@@gyenisattila1069 Ez akkor egy megerősítés, hogy az otthoni 3D nyomtatás szinte mindenre jó és használható megoldás ahol nincs nagy fizikai igénybevétel?
Elég jó ez. Pár év múlva pedig a filamentek fejlődésével a terhelhetőség is növekedni fog.
Nem is beszélve a "Resin" és a metal nyomtatókról. A jövő csodálatos.
Szia. Mi üzleti célra használjuk. A filamentek egyre jobbak. Ezzel együtt mi prototípusokat készítünk vele, arra kiváló, viszont szerintem egyszerű halandónak nem gazdaságos, nagy léptékben meg szintén nem, ha sorozatgyártásról van szó. Mi olyan 220 ezer forintért vettük darabját, a filament akciósan 6300ft átszámolva körülbelül, 1kg-os kiszerelés. Pár év hatalmas fejlődésen ment át. Épp kaptam a gyártótól a legújabb nyomtató promót. 4 színt tud kezelni és mondjuk ha valahol elakad, akkor utána onnét tudja folytatni. A miénk ami 1 évvel fiatalabb konstrukció ilyet nem tud.
Mi is MI-vel tervezünk már hozzá, nagyon hatékonyan megy a legtöbb esetben. Mert amúgy órák tudtak elmenni egy áttervezéssel.
Sziasztok! 1,6 milliárd szennyezés távirányítókból az 1,6 millió - Árpi csak egy ezres szorzót tévedett és ez GÁZ !
500 Kg / fő / év az egy kicsit túlzás - húúúha nagy itt a baj....
Árpád, ha esetleg olvasod, nem varok valaszt, de kíváncsi lettem a kabszis poénok meglepoen magas szama okan, h egy ilyen elme, mint On, hasznal e barmifele szetcsuszastamogato szert es ha igen, mit.😅
kell egy kis segítség a jövő kifürkészéséhez.. ill. hogy elhitessem hogy tudom mi lesz.
VÉGRE!!!! Végre egy beszélgetés, aminek a végén nem azon kezdek el gondolkodni, hogy milyen módszerrel legyek öngyilkos, hiszen pár nap és mind meghalunk őrületes kínok között. És nem arról beszélek, hogy homokba kell dugni a fejünket a problémák elől, de talán van remény a gyermekeink számára....
Szerintünk is
Én is ezért hallgatom Árpadot, mert Stump-Bíró Balazsnak is igaza van, de ha őt meghallgatom, akkor biztos a napokig tartó szorongás😢 Persze a 'hurráoptimizmus' se jó, mert nem lesz mindenre azonnal és jó megoldás, csak a klímaváltozás miatt pl.sokan fognak meghalni, de megoldások igenis lesznek nagyon sok helyzetre, problémára!
azert javaslom tesla talalmanyait.... aramatvitel vezetek nelkul kb 1896
Javaslom Hertz és Maxwell munkásságát tanulmányozni, igaz ők nem kóklerek voltak de az elméletük és a képleteik azóta is tökéletesen működnek.
@@TeslaElonSpaceXFan Tesla legnagyobb kóklersége a villanymotor és váltóáram.. tökéletes technikai zsákutca mindkettő.. sehol nem használják.
@@athertox Buta hazugság, se az elektromos motort se a váltakozó feszültséget nem ő találta/fedezte fel. Google a barátod.
@@TeslaElonSpaceXFan mivel nem voltál ott se te se én elég nehéz eldönteni mi hazugság és mi nem, a google mondta:
" (1881) Tesla a porba egy bottal megrajzolta a váltakozóáramú motor működését, amelyen már öt éve gondolkozott. 1882-ben Párizsba költözött, hogy Puskás Tivadar ajánlásával a Continental Edison Companynál dolgozhasson, elektromos készülékek javításán és fejlesztésén. 1883-ban a strassburgi kiküldetése alatt megépítette a Városligetben feltalált váltakozóáramú motorjának első kísérleti példányát, ebben forgó mágneses teret használt a motor meghajtásához (erre később 1888-ban kapott szabadalmat az USA-ban).[16]
Azonban a tudományos világ az olasz fizikust, Galileo Ferraris professzort tartja a váltóáramú motorok atyjának, mivel előbb publikálta a koncepciót."
Azt csak úgy hívják, hogy indukció. Kezdetben Tesla azt hitte, hogy ezzel majd nem kellenek vezetékek az áram szállításához. Aztán Tesla is rájött, hogy ez nem jó, mert hatalmas a vezsteség már kis távokon is. Nyilván te eddig azt hitted, hogy "bezzeg Tesla már 120 éve feltalálta a csodaakármit, de a Tuggyukik nem engedik használni".
Amúgy létezik vezeték nélküli energiatovábbítás, úgy hívják, hogy földi sugárzású rádió, TV..stb. Ott is pont azért kell magas antennákat telepíteni az ország több pontjára, mert 10-20 km-rel arrébb már nagyon nagy az energiaveszteség és rossz a vétel. Elvileg azt is megcsinálhatod, hogy egy antennával befogod a rádióadó jelét és azt áramként hasznosítod. (persze arról nem fog menni a mosógép) De ne csinálj ilyet, mert ez ugyanoylan áramlopásnak számít, hiszen ha kiveszed a sugárzott energiát a rendsezrből, akkor annyival erősebben kell sugároznia az adónak.
Másrészről, nem csak az a baj, hogy a távolsággal sok a veszteség. Nem ajánlatos azt sem csinálni, hogy jó, akkor majd csinálunk egy ultrabrutál erővel sugárzó adót, ami ugyan nagy veszteséggel, de vezeték nélkül közvetíti az áramot. Az ilyesmi rákot okoz. Szóval mielőtt még baromságokat írsz, nem ártana, ha nem csak a laposföldhívő oldalakat olvasgatnák, ahol a "hozzáértők" mindenről leírják, hogy mennyi találmányt titkoltak el a Tuggyukkik, csak azért mert nekik az valamiért biztos jó.
Gondolj csak bele, hogy mobiltelefon tornyokat os milyen sűrűn kell telepíteni, pedig az csak kis energiát közvetít.
hat arpad ennyi tudomanytalan baromsagot reg hallottam
Kérlek sorold fel azokat a gondolatokat amiket tudománytalánnak tartasz, mert biztos érdemes lenne róla beszélni!
Jelen esetben egy rosszindulatú, bírálatnak tűnik a kommented.
Szörnyű volt a műsor!Mindketten csőlàtással,a metafizika teljes kizárásával sikerült megközelìteni minden témàt!
Metafizika?? Tudod mit jelent???
az egész modernitást ez jellemzi..: optimistán és teljes gőzzel előre a kali-jugába..
@@lajoskovesi - Hogy "mit is jelent a metafizika", nem igazán tartozik ide, de, mondjuk itt elég, ha a már beteges és szélsőségesen sztereotipikus materialist a nézetekre az embernek legalább némi rálátása van. (Bár itt nem is erről van szó, - hisz furcsamód a materializmus már teljesen elavult nézet, anélkül viszont, hogy helyette valami is felütné a fejét, - hanem szinttiszta propagandáról, talán a "mi már/ugyan nem hiszünk benne, de ti azért higyjétek" alapon.)