ADAM A8H i Sonarworks SoundID w akcji

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лип 2024
  • 👁 Kursy 0dB.pl: 0db.pl/kursy-warsztaty
    👁 Subskrybuj 0dB.pl: bit.ly/sub0dBpl
    👁 Instagram: / 0db.pl
    👁 Facebook: / 0dbpl
    👂 Podcast Spotify: spoti.fi/3akUMNv
    👂 Podcast Apple: apple.co/3P5Ekzm
    #adamaudio #sonarworks #kalibracja
    Opis odcinka
    Monitory Adam z serii A pozwalają na bezpośrednią współpracę z systemem kalibracji Sonarworks, z którego możemy korzystać przez pół roku. Sprawdzamy w praktyce, jak ta współpraca się odbywa i jakie daje efekty.
    00:00 Intro
    00:10 Czym jest dźwięk?
    01:38 Energia pod postacią dźwięku
    04:58 Sonarworks SoundID
    06:28 Przebieg procesu kalibracji
    11:18 Przeniesienie wyników pomiaru do A Control
    12:48 Praktyczne zastosowanie kalibracji
    ‪@ADAMAudioBerlin‬ ‪@Audiostacja‬ ‪@sonarworkstrue-fi7561‬

КОМЕНТАРІ • 57

  • @Robas0
    @Robas0 Рік тому +11

    Bardzo dobrze ogląda się Pana filmy , uprzejmie dziękuję za te materiały .

  • @7nevada
    @7nevada Рік тому +2

    Głośniki i narzędzia, to tylko technologie.
    Ale Pańska wiedza i umiejętności, to mistrzostwo, bez którego to wszystko było by bezużyteczne.
    Brawo 👋

  • @CyberRafael
    @CyberRafael Рік тому +1

    Jestem pod wielkim wrażeniem Pana wielkiej wiedzy i wbija mnie w fotel jak zaawansowana jest dziś technika audio. W takich chwilach wspominam program SONDA i nieodżałowanych panów Kurka i Kamińskiego. Ciekaw jestem co oni by teraz powiedzieli gdyby mogli to zobaczyć i usłyszeć. Jestem zupełnym laikiem w tych sprawach, ale lubię słuchać dekonstrukcji nagrań z lat 80-tych, to takie podróże w czasie dla mnie, gdyż wtedy słuchałem Trójki , Romantyków muzyki rokowej i innych ówczesnych audycji. Zupełnie nie przeszkadzało mi wtedy,że słucham z monofonicznego radiomagnetofonu Kasprzak :). Nie, żebym był bardzo wścibski, ale nie mogę się powstrzymać i zadać pytania. Kiedy jest Pan już po pracy i chce posłuchać muzyki dla relaxu, to słucha Pan muzyki z profesjonalnych monitorów, czy może wtedy korzysta z innych kolumn? Pozdrawiam i czekam na kolejne odcinki.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +2

      Dziękuje za komentarz. Z muzyką jesteśmy po wielu traumatycznych przejściach, więc ja już jej nie słucham dla relaksu… 😃. Zbyt dużo o sobie wiemy 😉

  • @jankrupinski7394
    @jankrupinski7394 Рік тому +2

    (Szukasz monitorów, aby pracować z dźwiękiem).
    -"Dźwięk nie istnieje".
    Znakomite intro. Pierwsze sekundy i już pojawia się uśmiech na człowieka twarzy. Pozdrawiam

  • @benschotte
    @benschotte Рік тому +1

    Świetny material, mój pokój to zagadka 😂 napewno z tym programem bym rozwiązał moje niuanse z basem. Może kiedyś. Ostatnio zakupiłem NX Germano Studio od Waves. Naprawdę robi robotę, pozwala mi na pracowanie na słuchawkach bez problemu, najbardziej podoba mi się możliwość odsłuchu na różnych monitorach, dało mi to duże pojęcie o tym jak track będzie słyszalny na małych urządzeniach jak i np w klubie. Exigy S412G z tymi głośnikami ogarniam dół i pokazuje jak na dłoni czy jest zbalansowany dół. Dziękuję za materiał raz jeszcze

  • @ciekaweurzadzenia
    @ciekaweurzadzenia Рік тому +2

    Super materiał

  • @OZD_Official
    @OZD_Official Рік тому

    Wspaniałe materiały Tomaszu. Trzymam kciuki za twój kanał. Pozdrawiam!

  • @urbanathor
    @urbanathor Рік тому +6

    Dzień dobry Panie Tomaszu,
    jakiś czas temu, a dokładniej już ponad 9 lat wstecz, podzielił się Pan subiektywną opinią na temat systemu Sonarworks i ogólnie systemów kalibracji monitorów. Nie zostawił Pan wtedy na nich suchej nitki. Chodziło o poprawianie odpowiedzi pomieszczenia wynikającej ze zjawisk fazowych, korekcją częstotliwości, która na dodatek sama wprowadza przesunięcia fazowe. A jeśli zastosowane w oprogramowaniu filtry mają tzw. liniową fazę, wprowadzają kolejne artefakty. Leczenie kataru chusteczką... :)
    Oczywiście, najważniejsza jest adaptacja akustyczna, korekcja to dodatek - wiadomo. Pytanie, czy ten dodatek jest w ogóle potrzebny,
    skoro wg Pana, tak ingeruje w system odsłuchu. A może, po latach doświadczeń, zmienił Pan jednak zdanie? A może, jak bierze się sprzęt do testów, to trzeba powiedzieć na jego temat więcej dobrego, niż złego? Byłoby ciekawie, gdyby zechciał się Pan do tego odnieść. :) Pozdrawiam
    Link do felietonu:
    0db.pl/nowy-system-kalibracji-i-moja-subiektywna-opinia/

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому +3

      Dobre spostrzeżenie. Są wady i zalety tego rozwiązania. Sam muszę się temu dokładniej przyjrzeć u siebie, czy mi to pomaga, czy też nie koniecznie. I tak zawsze na 1 miejscu będzie poważna adaptacja akustyczna pomieszczenia i eliminacja jego wad oraz nauczenie się swoich monitorów, a dopiero potem ewentualna lekka korekcja jakichś pasm f. Nie można z tym przesadzać i oczekiwać cudów, bo ich absolutnie nie będzie. :)

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +6

      Dziękuję za komentarz. Co jakiś czas jestem wywoływany do odpowiedzi w tej kwestii i mam wrażenie, że w tym materiale było słychać moją opinię, która pozostaje niezmienna. Nie jestem jednoznacznym ich przeciwnikiem, bo jeśli komuś się to podoba, to jego sprawa. Powiem tylko, że problemem nie jest amplituda, czy nawet faza (jeśli tylko nie dokonuje się to w zakresie powyżej 400 Hz, a zazwyczaj nie dokonuje), ale czas. A dokładnie czas wybrzmiewania częstotliwości rezonujących. Zmniejszając poziom ich emisji z monitorów tylko zmniejszamy relację RT rezonansów do nie-rezonansów, co daje złudzenie poprawy stabilności częstotliwościowej. Wady akustyczne pomieszczenia nie znikają - są tylko maskowane sposobem reprodukcji i to wyłącznie w jednym punkcie odsłuchowym. Dla mnie taki system ma walor alternatywnego odsłuchu pod kątem reprodukcji dołu. Ale tam, gdzie naprawdę jest poważny problem akustyczny, tam każde lekarstwo, nawet takie jak Sonarworks (który przez te lata znacząco dojrzał i bardzo intensywnie się rozwinął do postaci złożonego i kompleksowego narzędzia) zadziała korzystnie. Jeśli miałbym na to spojrzeć w kontekście oderwanym od akustyki, to takie systemy nie tyle poprawiają odsłuch, co "psują" charakterystykę monitorów w zbożnym celu. Kluczem do zrozumienia tych zależności jest właśnie energia, dlatego tak dużo o niej mówiłem.

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Рік тому +1

    Czysty profesor! I to dobry profesor! :)

  • @iwasaqDJ
    @iwasaqDJ Рік тому

    akcja 🙂🙌✌

  • @OptusThings
    @OptusThings Рік тому +1

    Czyste złoto. Przed wojną nie do pomyślenia ;)

  • @tomasztukajski6427
    @tomasztukajski6427 Рік тому

    Panie Tomaszu, pięknie dziękuję! Kapitalne rzeczy Pan prezentuje na kanale. A propos tego systemu coś podobnego oferuje Sonos, tyle że oczywiście mniej precyzyjnie. Mam sporą kuchnię. Na parapecie jeden głośniczek. Sądziłem, że pomysł ustawienia głośniczka, w dodatku mono, w takim pomieszczeniu to zły pomysł. Okazało się, że musiałem przy ścianach zasuwać z włączonym programem w telefonie… i dokonało się coś, w co nie wierzyłem. Szok! Można słuchać całkiem miło muzyki w kuchni! Nie wiem też czy kojarzy Pan taką postać jak Max Cooper? Zbudował system, którym jeździ i „gra” koncerty. Byłem na koncercie, który się odbywał w foyer filharmonii szczecińskiej. Do tej pory jestem w szoku, jak to skutecznie grało! Pozdrowienia serdeczne!

  • @mpingo91
    @mpingo91 Рік тому +2

    0:04 Aż strach pomysleć co Pan mówi o miłości. 😀

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +5

      To jest temat na odrębny wykład 🤔...

    • @Kocur_z_ur
      @Kocur_z_ur Рік тому

      160 BPM

  • @piotr9568
    @piotr9568 Рік тому

    Meegaa wiedza 👍szacun 👍🖐

  • @TunesFromKeys
    @TunesFromKeys Рік тому +1

    Zainspirował mnie Pan tym stwiedzeniem, że dźwięk nie istnieje. Zaczynam się teraz zastanawiać czy my istniejemy. A może nam się tylko wydaje że jesteśmy :) Jednym słowem nie wszystko jest takim jakim się wydaje :)

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      Dwa słowa: energia i materia 😎

  • @audiolover
    @audiolover Рік тому

    Zazwyczaj jak jest problem to z basem. Ja używam dbx do kalibracji i działa to super w aktywnym systemie głośników.

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Рік тому +1

    To fakt, system tych pomiarów i kalibracji jest świetny w tym programie. Nic nie trzeba mierzyć, ustawiac, bo program sam skanuje pozycję mikrofonu i wskazuje jego położenie. To mi się podoba. :)
    A czy przez te pól roku jest też możliwe używanie go z innymi monitorami, jako wtyczki w daw z wrzuconym w nią plikiem kalibracji? Czy to wyłącznie z Adam pracuje?
    Dziękuję za świetnie zrobiony film jak zwykle. Jak można kurde robić aż tak dobre, logicznie prowadzone testy?? 😳🤔 Ludziom to się rzadko na takim poziomie zdarza. A lubię to, bo tak bym tego od siebie też wymagał, gdybym coś takiego robił. Dokładnie tak. Wzór dla młodych!! Pozdrawiam. :)

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      Z innymi pracuje standardowo i tylko przez pół roku. W przypadku Adama pozwala natomiast uzyskać profil/profile, które potem bez ograniczeń można wszczepiać w DSP monitorów.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому +1

      @@0dB-pl a nowy Twin 3 Pan już badał? Jakie wrażenia? :) Tanio chcą za upgrade o dziwo.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому +1

      @@0dB-pl niestety dają już tylko na 60 dni tą licencję.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      @@BartekEVH Gdy się kupi monitory, to dostajemy specjalny kod na wersję przedłużoną czasowo.

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому +1

      @@0dB-pl dziś mi support napisał że zmienili czas na 60 dni. Na stronie też to jest podane. Link mi tu usunęło.

  • @yavamaystudio8045
    @yavamaystudio8045 Рік тому

    Trzeba pamiętać, że ucho samo zmienia charakterystykę, i tworzy sobie własną w zależności w jakim miejscu prowadzony jest odsłuch, dodam też że ta własna charakterystyka też się zmienia w cyklu dobowym lub na przykład gdy złapiemy przeziębienie, spada wrażliwość na najniższe częstotliwości 30/40 Hz, kobiety w czasie gdy mają period zwiększają wrażliwość na ok 2 KHz, nie jestem do końca przekonany czy warto wydawać kasę na te cuda.

  • @wild_insomnia
    @wild_insomnia Рік тому

    Pan Tomek to daje czadu )))

  • @MrSharksk
    @MrSharksk Рік тому

    świetne materiały :) czy mógłby Pan powiedzieć, czy robienie mixu utworów i wokali można wykonywać głównie na słuchawkach? Generalnie, do monitorów studyjnych warto byłoby mieć pomieszczenie z odpowiednią akustyką, niestety, pozostają mi głównie słuchawki.

  • @lukeduke9304
    @lukeduke9304 Рік тому

    👏

  • @saxobeatle
    @saxobeatle Рік тому +1

    Jestem ciekaw jak by się sprawdził podobny system kalibracji nagłośnienia na dużej sali. Mam tu na myśli sale bankietowe. Wiadomo, że dobrą akustyką to one nie grzeszą.

    • @grzegorzpluta1363
      @grzegorzpluta1363 Рік тому +2

      Masa energi psu w dupe, co imprezę zmienia ci sie sala, ilosc ludzi, ich ustawienie, ilość odbić. Są programy wpsolpracujace z nagłośnieniem ale sa to bardzo drogie systemy raczej idące w kilka dziesiąt i kilkaset tysięcy.

  •  Рік тому +1

    Super dzięki za podpowiedz , Tylko pytanie co gdy w A7x nie ma wejścia do kabla sieciowego ?

    • @31337techno
      @31337techno Рік тому

      mozna uzyc sonarworksa na pokladzie komputera lub uzyc alternatywnych rozwiazan dsp :)

  • @deuteris
    @deuteris Рік тому

    Bardzo ciekawy materiał.Czy pułapki dźwiękowe z dyfuzorem są efektywne do kontroli rezonansu?

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому

      Dyfuzory nie oddziałują na energię rezonansów. Chyba ze mówimy o dużych ustrojach Schroedera o głębokości slotów porównywalnej z 1/4 długości fali - dla 68 Hz będą to 2 metry….

  • @dj_remake_pl
    @dj_remake_pl Рік тому

    Matko Bosko,p.Tomku,czy Pan ma misję-żeby uprzykrzyć wsz.,co związane jest z dźwiekiem,muzą (jej tworzeniem)(ogolnie...)?😂Ja, jestem fihgterem w temacie,ale mam nokaut przed wyjsciem.Litosci 😄
    P.S Jesli o ciśnienie chodzi to 200...(co audycja-mówię dam radę-ale, no ni ch**a 🙂)Pozdrawiam

  • @mateuszchojnacki1873
    @mateuszchojnacki1873 Рік тому

    Super, ciekawe jakie korekty system zastosował by u mnie

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому

      Sprawdź sobie Arc-3 na początek :)

  • @Radek__
    @Radek__ Рік тому

    12:23 to jak to jest z tymi filtrami? Czytałem kiedyś, że każda korekcja filtrem niesie skutki uboczne (wpływa negatywnie na fazę, brzmienie, harmoniczne).
    Jeśli miekki niski bass, zacznę korygować equalizerem, np odcinając mu stromo bardzo niskie tony - to wpływa to wyraźnie na charakter brzmienia całego bassu - dźwięk jest gorszy, mniej miękki i mięsisty.
    Pamiętam wiele lat temu był rozłam w firmie Adam bo drugi wspólnik upierał się, żeby zacząć iść w cyfrowe rozwiązania - pewnie chodziło o zasilacz impuslowy zamiasta analogowego i właśnie dsp/filtry kontrolowane przyciskami, oprogramowaniem. Pierwszy wspólnik/właściciel nie chciał się na to zgodzić - bo wszelka ingerencja = przetwarzanie/obróbka cyfrowa spowoduje zniekształcenia, obniży jakość dźwięku.
    Dlatego wpólnicy się rozstali i ten "cyfrowy" co odszedł założył firmę EVE audio (analogicznie jak w tej historii: adam i ewa). Monitory EVE rózniły się oprócz wyglądem, właśnie tym, że miały cyfrowe podejście do tematu, a Adam audio pozostawał wierny analogowym rozwiązaniom.
    Dziś widze nowe monitory Adam A8H, które mają cyfrowe bajery, przełączniki, kontrolre przez aplikację. Wiele monitorów czy słuchawek ma wbudowany equalizer, którym możemy sobie wszystko korygować. Pan tutaj opowiada jak fajnie można sobie wszystko dopasować skorygować.
    A przecież takie drastyczne wycinanie górek czy uzupełnianie dołków musi robić jakieś defekty/zniekształcenia pasma. Podobno equalizer liniowy ma je najmniejsze ale wprowadza duże opóźnienie.
    To jak to w końcu jest? Wszyscy zalecają kręcić gałkami a nikt nie mówi jakie tego będą negatywne konsekwencje.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      Dopóki realizatorzy dobrze się czują z konkretnymi modelami monitorów, nikt nie przejmuje się regułami.

  • @immortal6750
    @immortal6750 Рік тому

    Świetny materiał jak zawsze, choć mam pytanie z innej beczki od dłuższego czasu zastanawiam się jak zrobić zestaw 5.1 z głośników KRK do użytku zarówno w studiu domowym jak i do oglądana filmów czy słuchania muzyki. Największą zagwozdką jest jaką kartę muzyczną czy amplituner bądź interfejs audio który z tym sobie poradzi? Zbyt mało materiałów jest w sieci a może pan zna na to odpowiedź?

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Рік тому +1

      To fakt, że jest niewiele. Też o tym trochę myślę. Ale ja bym tu zrobił inaczej. Mianowicie do kina domowego dedykowany sprzęt z wejściem cyfrowym i wówczas z karty takie też puszczam. Spdif po prostu. Wtedy tylko w daw trzeba sesję ustawić jako ta w 5.1 i jazda, można tworzyć. Ale jeszcze tego nie odpaliłem w ten sposób, choć mam w innym pokoju od pół roku fajny, starszy zestaw Panasonic z głośnikami 5.1 i właśnie z spdif, więc kiedyś to wypróbuję. :)

    • @krzysiek4933
      @krzysiek4933 Рік тому +1

      Amllituner z wyjściem pre out. Albo procesory dźwięku z dekodowaniem systemów DTS etc

  • @Radek__
    @Radek__ Рік тому

    1:37 puk puk puk... Kanał Lewy.
    puk puk puk... Kanał Prawy.
    Kto to pamięta?

  • @DariuszBlasi
    @DariuszBlasi Рік тому

    A czy poleca Pan korzystanie z Sonarworx ale dla sluchawek i tak pracowac nad miksem?

    • @keymasta3260
      @keymasta3260 Рік тому

      Pewnie można ale jak ustawisz słuchawki na miejscu kolumn to basu za dużo nie uświadczysz i nawet Sonarworx nie pomoże

    • @DariuszBlasi
      @DariuszBlasi Рік тому

      @@keymasta3260 ale sonarworx ma specjalna wersje tylko pod sluchawki.

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +3

      Trudno tutaj o jednoznaczność, bo słuchawki są kłopotliwe dla naszych uszu pod każdym względem - ich dźwięk jest po prostu nienaturalny z założenia i kształtowany konstrukcją przetworników tak, aby pasował docelowej grupie konsumentów. Kluczem jest zawsze dywersyfikacja odsłuchu. Jeśli uda nam się znaleźć taki system/systemy monitorowy/słuchawkowy, dzięki któremu nasze miksy dobrze tłumaczą się na inne systemy, to nie ma znaczenia, czy będą to słuchawki, Sonarworks czy cokolwiek innego. Jednak większe prawdopodobieństwo uzyskania kompatybilności akustycznej występuje w przypadku monitorów, bo poruszają masy powietrza, a nie kilka centymetrów sześciennych w zamkniętym nauszniku.

  • @bkaczy
    @bkaczy Рік тому

    Kraftwerk - ja twoj zawod! ten dzwiek kalibracji milutki!

  • @jan.kowalski
    @jan.kowalski Рік тому

    Hmm, jeśli z monitorami jest taki kłopot, a słuchawki monitorowe też nie są idealne, to następnym krokiem dla pracy dźwiękowca będą zapewne najpierw implanty douszne a potem implanty mózgowe, bezpośrednio stymulujące obszary mózgu odpowiedzialne za rozpoznawanie częstotliwości. Jestem w stanie sobie wyobrazić cyberpunkowych dźwiękowców z wgranymi profilami pod konkretne urządzenia produkcji dźwięku.

  • @gonti
    @gonti Рік тому

    Naturalnie monitory serii A to zbyt szerokie pojecie, mowi to smutny wlasciciel A7x :)

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      Nie ma się co smucić. A7x to naprawdę niezłe monitory - zwłaszcza w kontekście ceny. Mówi to z rozpaczą spoglądający na stan konta prawie-właściciel A8H.

  • @irekkuzlak3092
    @irekkuzlak3092 Рік тому

    Skąd te brzydkie zakłócenia?

    • @0dB-pl
      @0dB-pl  Рік тому +1

      Mikrofon lekko się ocierał o koszulę. Sorry, to się już nie powtórzy i niech to będzie nauczka, żeby pięć razy sprawdzić zanim zaczniecie nagrywać tak czułymi kapsułkami.