Czy należy życzyć „smacznego!” przed posiłkiem? - Czas Gentlemanów

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 сер 2024
  • Życzenie „smacznego!” swoim towarzyszom wydaje się dla wielu z nas wręcz podstawą dobrych manier przy stole. A jednak wielu specjalistów uważa to za gafę. Kto ma rację?
    Subskrybuj: bit.ly/CG-sub
    Wesprzyj: patronite.pl/c...
    Zapisz się na newsletter: czasgentlemanow...
    Wpis na ten temat znajdziesz na blogu:
    czasgentlemanow...
    Zobacz inne moje filmy o dobrych manierach:
    • Kiedy zwracać się do s...
    Dołącz do naszych grup na Facebooku:
    / spolecznosccg
    / spolecznosccgwizerunek
    Facebook: / czasgentlemanow
    Instagram: / kielban

КОМЕНТАРІ • 208

  • @Rig_JW
    @Rig_JW 6 років тому +315

    Smacznego - insynuacja niedobrego posiłku?
    Powodzenia - insynuacja braku czyjegoś przygotowania?
    Życzę zdrowia - insynuacja niekompetencji lekarzy?
    Miłego dnia - insynuacja, że niby dzień będzie zły?
    Udanego wyjazdu - insynuacja trudności wakacyjnych?
    Toż to szaleństwo i wymaga tylko złej woli aby zrozumieć to w negatywy sposób. Języki są starsze niż dyplomy wielu "znawców" tematu. Niektóre zwyczaje powstały z tysiąc lat temu i atakowanie ich w ten sposób jest po prostu przejawem krótkowzroczności i solipsyzmu.
    Jestem również zwolennikiem ewolucji kultury. Dobrze jest jeśli kultura stara się w miarę dopasować do nowych czasów. Ewolucja jednak nie oznacza degeneracji. Zamiana zwyczajów na bardziej trafne jest pożądana. Porzucanie zwyczajów, już nie bardzo.

    • @Toorek100
      @Toorek100 6 років тому +11

      Świetne podsumowanie tematu :)

    • @kasiamisiak4886
      @kasiamisiak4886 5 років тому

      Czemu krótkowzroczności i solipsyzmu? To nie ma nic do rzeczy XD

    • @twojeatelierduszy
      @twojeatelierduszy 5 років тому +1

      Zgadzam się całkowicie. Ale słuchałam kiedyś wykładu o mówię i jej działaniu na nas i tam profesor mówił, że nie powinno się mówić "na zdrowie" tylko "bądź w zdrowiu". Właśnie dlatego że nasza podświadomość dopisuje sobie pewne rzeczy. I o ile się nie mylę mówił, że "na zdrowie" to jak "nie zdrowie" a "bądź w zdrowiu" nie można przeinaczyć czy zrozumieć inaczej.
      Wyższa szkoła podświadomości ;)

    • @finopl
      @finopl 5 років тому +3

      Autor nagrania ma rację i sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytania pisząc, że... "Niektóre zwyczaje powstały z tysiąc lat temu i atakowanie ich w ten sposób jest po prostu przejawem krótkowzroczności i solipsyzmu". Kiedyś chłopstwo jedząc placki czy biedną zupę życzyło sobie "smacznego", właśnie po to, by chociaż duchowo dodać smaku - wiedziało bowiem, iż w porównaniu do bogatych dań z królewskiego stołu jedzą marne żarcie, które za nic nie będzie im smakowało, a jeść przecież trzeba...

    • @mikoajpiotrowski6726
      @mikoajpiotrowski6726 5 років тому +3

      Chodzi o to, że zwroty "na zdrowie" i "smacznego" są jak dla części osób denerwujące, ponieważ nie powinno się przeszkadzać w czynnościach fizjologicznych człowieka.
      Jesz sobie spokojnie i musisz podziękować z pełną buzią lub kiwnąć głową . Powiedzenie "smacznego" generuje jakieś niepotrzebne zamieszanie.
      Tak samo jest z "na zdrowie". Po co robić zamieszanie wokół czyjegoś kichnięcia? Kichnął i już, sprawa zakończona. Tymczasem ktoś może się zmieszać, bo jak mu powiedziałeś "na zdrowie" to wtedy wszyscy z najbliższego otoczenia się na niego gapią.

  • @weronikawronska3931
    @weronikawronska3931 5 років тому +10

    Zawsze interpretowalam to zyczenie jako cos w stylu "ciesz\delektuj sie sie swoim posilkiem".

  • @HohenloheStudio44
    @HohenloheStudio44 5 років тому +5

    Łukasz. Elegancki kanał. Dużo się od Ciebie uczę. Na przykład, zasada mówienia " smacznego ", komuś kto prawie kończy jeść. Mówię, gdyż wydawało mi się, że tak wymaga grzeczność, ale nieprzyjemnie się czuję, kiedy delektuję się jedzeniem a ktoś wchodzi i życzy mi smacznego. Dziękuję. Od dzisiaj zmieniam nawyk. Pozdrawiam.

  • @KrwawyKrzysztof
    @KrwawyKrzysztof 6 років тому +39

    Ja zawsze odbieram ten zwrot jako coś pozytywnego.
    Jestem dostawcą pizzy i czasem na moje "smacznego" słyszę od klienta "wzajemnie" ;)

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому +5

      🤣

    • @dominikrodo7318
      @dominikrodo7318 4 роки тому

      A z drugiej strony - od strony klienta - takie Smacznego od dostawcy brzmi dosłownie jak "ty teraz sobie pojesz dobrą pizze a ja biedny jeszcze 4 godziny w pracy głodny bo zjadłem to co miałem już na początku zmiany" Coś w ten deseń

    • @Huherko
      @Huherko 4 роки тому

      Kiedyś też pracowałem jako drajwer i też mi się taka sytuacja zdarzała :D

  • @konstruktywnymechanik9925
    @konstruktywnymechanik9925 6 років тому +27

    Na tej podstawie nie należy mówić dzień dobry, bo w ten sposób sugeruję komuś, że jego dzień jest do bani. Podobnie wesołych świąt, bo pewnie zasugeruję, że ma złe relacje z rodziną. Szczęśliwego Nowego Roku, na zdrowie, sto lat...

    • @musicaanmozarto332
      @musicaanmozarto332 5 років тому +3

      Według mnie życzy się komuś,,wesołych, dobrze spędzonych świat,, a nie cis w stylu ,,smacznego,, w którym ktoś sugeruje ci żeby było bardziej,,smaczne,, ni z kucharz to ugotował

  • @Szopa03
    @Szopa03 5 років тому +5

    Uważam to za formę grzecznościową. Nie przeszkadza mi to nawet, gdy mam pełną gębę. Wówczas skinam głową na znak podziękowania i jem spokojnie dalej. W zasadzie ogromną radość mi sprawia, kiedy ktoś to zrobi choćby w trakcie mojego spożywania posiłku, bo odczytuję to jako bardzo miłą i dobrą intencję, żeby mi smakowało i nic mi się złego przy tym nie stało.

    • @EffxVideos
      @EffxVideos 9 місяців тому

      to symbol bycia wieśniakiem xD

  • @mapyzik
    @mapyzik 4 роки тому +2

    Nigdy nie słyszałam o tym, żeby "smacznego" miało nieść ze sobą coś negatywnego. Jak dla mnie powiedzenie smacznego jest jak najbardziej wskazane.

  • @112Feniks211
    @112Feniks211 6 років тому +83

    A ja uważam, że tak zwyczajna czynność jak spożywanie posiłku, powinna być przez innych zignorowana. Najbardziej mnie męczy, gdy jestem w trakcie jedzenia, a poszczególni współpracownicy wpadający do pomieszczenia, w którym się znajduję, postanawiają rzucić z przyzwyczajenia w moją stronę: "smacznego!". Postanawiam powoli ignorować ich smacznego tak, jak i oni powinni zignorować moje jedzenie. Kiwam głową i jem spokojnie dalej. Nie będę przełykał nieprzeżutego posiłku tylko ze względu na czyjeś przyzwyczajenie. To jest istny brak kultury.
    Jeżeli chodzi o życzenia smacznego skierowane od gospodarza/kucharza/kelnera - jestem jak najbardziej za! Życzą, żeby ich smak i umiejętności kucharskie przypadły do gustu gościom. To bardzo ładny zwyczaj.

    • @eithel85
      @eithel85 6 років тому +3

      Mam identyczne zdanie. Czym innym jest zasiadanie do wspólnego obiadu (który jest czymś więcej niż tylko posiłkiem - spotkaniem, a czym innym kuchnia pracownicza, przez którą przewija się masa ludzi.

    • @marcinpindych4323
      @marcinpindych4323 6 років тому +3

      Dokładnie. Podpada to pod sytuację #3 z filmiku - nie jesz, nie zawracaj dupy tym, co jedzą. Dla mnie to jest forma agresji, próba zmuszenia mnie do dziękowania komuś za nic (poza sytuacjami, gdy smacznego życzy gospodarz/kucharz - wówczas znaczy to tyle co "jedzmy!", "częstujcie się!" albo "to dla Ciebie!" i wcale nie uważam, że należy "dziękować" od razu/przed zakończeniem posiłku, chyba, że jedzenie jest prezentem). Jak słyszę w takich sytuacjach "smacznego" to ściska mi żołądek, zachciewa mi się rzygać i mam ochotę wyjebać resztę do śmietnika. Dosłownie i z dokładnie takim natężeniem emocjonalnym. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy jedzenie było wcześniej kupione. Jeśli sam sobie zrobiłem to też nie potrzebuję "smacznego" - WIEM, że jest smaczne (a jeśli przypadkowo nie jest to nikomu nic do tego; od "zaklęcia" smaczniejsze nie będzie). Jeśli jedną z głównych zasad dobrego wychowania jest unikanie wprowadzenia kogokolwiek w zakłopotanie swoim zachowaniem to właśnie należy unikać mówienia "smacznego", gdzie popadnie i zajmować się sobą (w celu doskonalenia i pełnego przeżywania swego życia, nie chodzi tu o źle rozumiany egoizm).

    • @JeffLBN
      @JeffLBN 6 років тому +5

      Dokładnie. Niezwykle kłopotliwe staje się spożywanie posiłku kiedy co kilka, kilkanaście sekund wchodzi ktoś na firmową stołówkę i rzuca sztuczne "Smacznego" bo tak jest kulturalnie... Nawet kiwanie głową czy inny gest wykonywany w podziękowaniu co chwilę do kogoś innego potrafi zepsuć całą przyjemność z jedzenia.

    • @grzegorzprzeszo1038
      @grzegorzprzeszo1038 5 років тому +1

      Dokładnie. Zgadzam się

    • @janturek7986
      @janturek7986 2 роки тому

      Dziękuję Panie Bartoszu, zgadzam się z Panem w 100%. Pozdrawiam

  • @I.N.F.J
    @I.N.F.J 4 роки тому +3

    Kiedyś zdarzało mi się mówić "smacznego" ponieważ uważałem,że jest to przejaw dobrego wychowania. Jednak pewnego razu usłyszałem odpowiedź- g...o ci do tego!!!... Wtedy uświadomiłem sobie,że niektórzy ludzie nie życzą sobie żeby przerywać im w czasie jedzenia, natomiast teraz gdy ktoś do mnie mówi "smacznego" odpowiadam - "nie jem nic dobrego" :-)

  • @casspar1217
    @casspar1217 5 років тому +6

    Spotkałem się z opinią, że to tylko gospodarz może powiedzieć "smacznego".

  • @mikoajpiotrowski6726
    @mikoajpiotrowski6726 5 років тому +30

    Nie lubię zwrotu "smacznego" ponieważ, kiedy ktoś mi to powie to muszę albo odpowiedzieć albo pochylić głowę co też rozprasza i denerwuje. Po za tym to powiedzonko jest jak dla mnie trochę głupawe i najczęściej wypowiadane na siłę, gdyż osoba która je wypowiada tak jakby próbuje być koniecznie miła.
    Życzenie smacznego jest po prostu bez sensu, bo jeśli już coś jem to od samych słów smak się nie polepszy.

  • @pavelsvozil
    @pavelsvozil 6 років тому +4

    Great video! It’s very refreshing to listen to perspectives on the particular topic from different cultures/nations. Thumbs up!

    • @Nat-Reeley-a-Bus-Driver
      @Nat-Reeley-a-Bus-Driver 4 роки тому

      Does this video have subtitles, or do you understand Polish enough to understand?

  • @smier0
    @smier0 6 років тому +38

    Jak nieszczęśliwym i sztywnym człowiekiem trzeba być, aby obrazić się gdy ktoś życzy Ci smacznego. Nigdy nie zrozumiem niektórych ludzi. Jeśli ktoś nie mówi tego z ironią, nie ma przecież nic złego na myśli, a doszukiwanie się drugiego dna, mówi jedynie negatywnie o osobie która się go doszukuje. A używanie obcojęzycznych odpowiedników, zamiast naszych rodzimych zwrotów, jest niszczeniem naszej pięknej mowy i tradycji.

  • @kamilboniecki2948
    @kamilboniecki2948 5 років тому +3

    "Smacznego" przed posiłkiem to jedno, a mnie ciekawi jak to jest z "Dziękuję" po posiłku. Mieszkając kilka lat u siostry często zdarzało się że po skończonym obiedzie domownik dziękował za posiłek. Czy to też nietaktowne?

  • @keeveek_
    @keeveek_ 6 років тому +7

    SMACZNEGO jest super, tylko nie w pracy. Ktoś ma przerwę na lunch i musi odpowiadać dwudziestu osobom po kolei z pelnymi ustami ;)

    • @eithel85
      @eithel85 6 років тому +1

      Mam takie samo zdanie. Ja wchodząc do pomieszczenia, gdzie ktoś je, nie życzę "smacznego", gdyż nie lubię być w odwrotnej sytuacji. Podejrzewam, że uważają mnie za buca :)

  • @dominikrodo7318
    @dominikrodo7318 4 роки тому +1

    Najlepiej wg mnie użyć zwrotu "Staszku, skosztuj i rozpocznij ucztę" :)

  • @adiik1991
    @adiik1991 6 років тому +44

    Nie lubię słowa smacznego, wydaje mi się irytujące

  • @agatix
    @agatix 4 роки тому +1

    Zgadzam się z wieloma osobami przede mną. Samo smacznego nie powinno być demonizowane tak jak i pan wspominał, powinno być co najwyżej lepiej i rozważniej stosowane. Moim zdaniem, przy rodzinnym stole to gospodarz powinien rzucić smacznego z dwóch przyczyn: 1 - aby jego umiejętności i "smak" i nam przypadły do gustu a posiłek się zdrowo wchłonąć 😉 a 2 - aby dac znać że już można jeść; w pracy powinniśmy dac sobie spokój z tym smacznego tak jak wiele osób zwróciło już uwagę, a w restauracji inaczej brzmi "życzę państwu smacznego" a inaczej brzmi rzucanie talerzem i burkniecie samego smacznego (to już bardziej ukłon do obsługi). Nie wiem czy to co pisze ma sens ale tak to widzę 😆

  • @xiadzmisz
    @xiadzmisz 6 років тому +21

    Moja matula mówiła mi że "smacznego" powinien mówić "autor" posiłku i ma to znaczyć "mam nadzieję że Ci posmakuje". Ewentualnością jest gdy kelner niejako przekazuje intencję kucharza.

    • @sumilidero
      @sumilidero 5 років тому +1

      tez tak zawsze myslalem, ze autor posiłku lub ten co go podaje powinien mówić smacznego zanim ktoś zacznie jeść, a nie np. ktoś kto mija osobę jedzącą i często z daleka krzyczy "smacznego" i musisz na szybko przełykać i odpowiadać xD

    • @bella-hg9rz
      @bella-hg9rz 4 роки тому

      Dokladnie tak jest

  • @karolak9983
    @karolak9983 6 років тому +17

    Jak kto puści bąka to tez należy życzyc "pachnącego"? Toż to z uprzejmości.

  • @elzbietazab4716
    @elzbietazab4716 4 роки тому +1

    Japońską wersję "smacznego" wymawia się "itadakimas" (bez "u" na końcu). Poza tym, to bardzo fajny odcinek. Świetnie, że podajesz przykłady z różnych języków. Język w wielu aspektach odzwierciedla kulturę i zwyczaje.

  • @micha517
    @micha517 4 роки тому

    Proponuję zatem film o kończeniu posiłku naszym tradycyjnym "dziękuję". Dlatego, iż np. we Francji jest to zwyczaj kompletnie niezrozumiały o czym akurat miałem okazję się przekonać.
    P.S. nie mam nic do smacznego ale doprowadza mnie do szału ten zwrot gdy mam przerwę w pracy i tylko kilka minut na zjedzenie kanapki. Zamiast się zrelaksować i skupić na jedzeniu, co chwila odpowiadam tylko z pełną gębą dziękuję, dziękuję...

  • @77gerda
    @77gerda 6 років тому +19

    Nie toleruje tego słowa od dziecka. Jakoś nigdy mi ono nie pasowało. Intuicyjnie wiedziałam chyba, że coś z nim nie halo. Kiedy juz jako dorosla osoba dowiedzialam sie ze mowienie Smacznego wcale nie jest takie super kulturalne - odetchnęłam z ulgą😀 Sama go nie używam. Jesli ja jestem gospodarzem mowie czasem - milego posilku i tyle. Spotkalam sie jednak z tym, ze kiedy wszystkim nie zyczylam smacznego - to znaczy ze jestem osobą niekulturalną. Znam osoby ktore wg mnie sa od tego zwrotu uzaleznione. Jesz zapiekanke na miescie - smacznego. Kanapke w aucie w drodze na wakacje - smacznego. Przeżuwasz cukierka - to samo. Jakaś paranoja. To słowo w duzej mierze jest do mnie wypowiadane gdy juz jem. Nienawidze tego. Nie odpowiadam wtedy nigdy. Staram sie kiwnac glowa czy usmiechnac by nikogo nie urazic ale zwykle w srodku sie gotuję😀 Groteskowe jest też to mówienie smacznego na wiekszym przyjeciu, weselu itp. Jedni zaczynaja rosol wczesniej, inni pozniej i zaczyna sie kolejne wypowiadanie: smacznego, dziekuje, wzajemnie....Oszalec idzie. Trzymam sie madrej starej zasady ze czynnosci fizjologicznych nie powinno sie komentowac. A jedzenie chcac nie chcac tez do nich nalezy. Dlatego na zdrowie po kichnieciu tez u mnie odpada😀

  • @elabawarska9711
    @elabawarska9711 5 років тому

    Mówiąc "smacznego" życzę komuś, by to, co ma przed sobą do spożycia, po prostu mu smakowało, było dla niego smaczne. Nie odnosiłabym jednak tego zwrotu do zabobonu, w którym wierzy się w skuteczność np wypowiedzianego słowa. Wtedy należałoby rozumieć moje "smacznego" jako warunek smakowitego posiłku. Bo jeśli nie wypowiem komuś tego życzenia, to na pewno to, co je nie będzie mu smakowało. Tak jest z życzeniem "na zdrowie" przy reakcji nosa:) na łaskotanie. Oglądałam kiedyś w telewizji program na ten temat. Okazało się, że przejęliśmy to życzenie od jakichś plemion (nie pamiętam jakich). Mocno się tam wierzy, że gdy człowiek kicha, atakują go, nawiedzają, złe duchy choroby. Wówczas, aby je odpędzić i im się sprzeciwić należy wypowiedzieć owo "zaklęcie" - na zdrowie. Mowa tu o faktycznym wierzeniu a więc i zabobonie (dla wierzących w Pana Boga). A właściwie nie dziwi mnie ten przesąd. W swej prostocie ludzie zauważyli związek kichania z chorobą. Dość często przecież tak jest, gdyż kichanie już jest wynikiem przeziębienia. Wierzący powie: "Oho! nie daj, Panie Boże, żebyś był chory, żeby to zwiastowało przeziębienie albo grypę!" a niewierzący zareaguje: "na zdrowie! niech cię ominą duchy choroby".

  • @Tobiasz1408
    @Tobiasz1408 6 років тому +5

    Przez tą brodę wyglada Pan trochę jak odchudzony Mamed Khalodov :D

  • @BurjDubaj
    @BurjDubaj 6 років тому +8

    Osobiście, nie widzę niczego złego w wypowiadaniu tego zwrotu.
    Ale to prawda, nie powinno się mówić ,,smacznego" np. wchodząc do firmowej stołówki kiedy 90% ludzi ma już tonę jedzenia w ustach ;)
    I patrząc na to z drugiej strony, kiedy ja już jem, a ktoś mówi ,,smacznego", kiwam tylko głową ,,przytakując" i nie odzywając się; pałaszuję dalej :D

    • @dzonysenkofski9459
      @dzonysenkofski9459 6 років тому +2

      BurjDubaj tak, to prawda; wszak mama uczyła, by nie mówić z pełnymi ustami ;)

  • @J4R3K_Jarek
    @J4R3K_Jarek 5 років тому +3

    Moim zdanie, mówiąc "smacznego" można wyrazić nadzieję na to, że posiłek trafi w gust jedzącego. Ale jest to tylko moje przemyślenie na szybko. Poza tym, ciekawy materiał. Pozdrawiam

  • @tomaszkowalski6313
    @tomaszkowalski6313 5 років тому

    Ja nie cierpię kiedy ktoś mówi mi smacznego. Wyobraźcie sobie taką sytuację. Siedzicie na stołówce co chwila ktoś wchodzi i mówi wam smacznego albo siedzicie na korytarzu na przerwie w szkole co chwila ktoś przechodzi i mówi smacznego. To przecież nie zjecie sobie w spokoju bo cały czas ktoś przerywa i trzeba mu odpowiadać dziękuję.

  • @Taya7785
    @Taya7785 6 років тому +1

    Nigdy nie mówiłam "smacznego" przed posiłkiem, nie widziałam takiej potrzeby. Dlatego nie lubię kiedy siedzę z kimś przy stole, zaczynam jeść i mam jedzenie w buzi, a ktoś życzy mi smacznego. Mam wrażenie, że robi to trochę uszczypliwie, podkreśla, że powinnam najpierw również życzyć smacznego, a potem zabrać się do jedzenia. Po prostu jakoś mi to nie pasuje.

    • @Veyroth
      @Veyroth 6 років тому

      Dlatego też lepszą interpretacją słowa smacznego jest to, że jest to znak by rozpocząć posiłek. Mówienie w trakcie posiłku też mi nie pasuje a wręcz denerwuje. W grupie ludzi jest to prostu zachowanie wynikające czysto z ludzkiej natury, to też znak odróżniający nas od zwierząt.

  • @carniculter
    @carniculter 5 років тому

    Najwiekszy problem z "Smacznego" to właśnie mówienie do osoby , która już je , w mojej zakładowej stołówce nagminne . Ja nie mówię w takich sytuacjach "smacznego" i chyba przez nie których jest to źle odbierane , ale zawsze odpowiadam dziękuje .

  • @sebastiangosz6335
    @sebastiangosz6335 6 років тому +3

    Bardzo fajny temat. Oby takich więcej 💫

  • @Basiasia
    @Basiasia 4 роки тому

    Mnie zwrot "smacznego" bardzo denerwuje sam w sobie i tym bardziej, gdy mam pełne usta. Bardzo mnie zdziwił jeden z punktów, ponieważ u mnie, w szerokiej rodzinie, a nie tylko u domowników niegrzeczne jest nie powiedzenie "smacznego", gdy wchodzimy do domu, zastając kogoś przy obiedzie czy uroczystej kolacji. Dodam, że jestem z Opola.

  • @user-jx8ue2xu5y
    @user-jx8ue2xu5y 6 років тому +4

    „Smacznego” jest denerwujące szczególnie jak jemy już według mnie powinnismy zaprzestać używania tego zwrotu

  • @aniolekP13
    @aniolekP13 5 років тому

    a gdy mówimy "dzień dobry" sugerujemy, że ta osoba ma spierdolony dzień. mówiąc "z bogiem" że ta osoba jest bezbożnikiem. "do widzenia" że potrzeba magicznej siły aby spotkać się następnego dnia, a nawet mówimy tak do ludzi których szanse na ponowne spotkanie są szcząkowe

  • @Cobza385
    @Cobza385 4 роки тому +1

    Ja osobiście nienawidzę mówić, ani jak ktoś mi mówi 'smacznego'.
    Zwłaszcza na przerwie w biurze - siedzę z michą przy stole w 'stołówce' i co 10s ktoś wchodzi mówiąc mi smacznego.
    Może jestem aspołeczny i hejtuję, ale cóż. :)

  • @istotazyjaca5915
    @istotazyjaca5915 6 років тому +1

    A czy jeśli jednak ktoś mi życzy "smacznego" podczas posiłku podczas przerwy śniadaniowej ja zamiast "dziękuje" "kiwne głową" to jest to odbierane źle ?

  • @hiacynciewiersze1287
    @hiacynciewiersze1287 5 років тому +1

    Nie chcę siać paniki ale z tego co słuszałem w japońskim "u" na końcu jest nieme

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  5 років тому

      Nie wiedziałem. Dziękuję za uwagę!

  • @Szachybyskawiczne
    @Szachybyskawiczne 5 років тому +1

    Dzień dobry, chciałbym tylko poprawić, że w słowie いただきます "u" jest nieme. Zatem powinno się je odczytywać itadakimas. Pozdrawiam

  • @dominikrodo7318
    @dominikrodo7318 4 роки тому

    Mnie najbardziej wkurwia jak jestem w trakcie jedzenia i ktoś wchodzi i nagle SMACZNEGO i muszę odrywać się od rytuału jakim jest posiłek i nierzadko z pełnymi jedzenia ustami (czego nienawidzę zarówno u siebie jak i u kogoś) wypowiadać wymuszone DZIĘKUJĘ. Czara goryczy przelewa się w momencie gdy osoba po drugiej stronie próbuje od słowa SMACZNEGO rozwinąć dalszą rozmowę...

  • @bedmen1166
    @bedmen1166 6 років тому +1

    Trafiłem na twój kanał w poszukiwaniu pomocy jak wyhodować piękną bródkę, ale chyba dłużej tu zabawkę, bo potrafisz ciekawie mówić

  • @BartasVAG
    @BartasVAG 6 років тому +1

    Bardzo się zdziwiłem Panie Łukaszu gdyż ja zawsze życze smacznego;)

  • @pinkraven4402
    @pinkraven4402 6 років тому +1

    Moim zdaniem ten zwrot jest już tak powszechny, że trzeba go zaakceptować czy ktoś lubi czy nie, bo to zasady są dla człowieka, a nie odwrotnie ;)

  • @krzysztofkwiecinski487
    @krzysztofkwiecinski487 6 років тому +1

    Pracując przez jakiś czas w Niemczech, nie znając języka niemieckiego, zapytałem jednego ze współpracowników, który mówił po angielsku, jaki mają odpowiednik naszego 'smacznego'. Odpowiedział mi właśnie o Guten Appetit, o którym wspominałeś w odcinku, ale powiedział, że znacznie częściej(co też zauważyłem) używają zwrotu 'Mahlzeit', co w tłumaczeniu znaczy zwyczajnie 'posiłek'. Co ciekawe, powiedział również, że używają tych zwrotów jedynie przy okazji jedzenia lunchu/obiadu.

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому

      Właśnie to 'Mahlzeit' jest dla mnie zagadką. Dlaczego mówią akurat "posiłek"?

    • @krzysztofkwiecinski487
      @krzysztofkwiecinski487 6 років тому

      Zasięgnąłem języka u innej znajomej z Niemiec i mówi, że faktycznie można to tłumaczyć nawet bardziej dosłownie jako 'czas posiłku' używane w pracy np. w sytuacji, kiedy ktoś nie ma zegarka i nie zna godziny, ale bardziej jest to forma zwykłego pozdrowienia na czas posiłku/przerwy obiadowej, co w niejaki sposób można przełożyć na nasze 'smacznego'.

  • @127fifa
    @127fifa 4 роки тому

    Dawniej na obiadach u dziadków po wypowiedzeniu smacznego przez "gospodarza" odpowiadałem: dziękuję, lecz potem zostałem pouczony, że słowa dziękuje używa się gdy skończymy spożywać posiłek i taka forma może być niegrzeczna dla osoby zapraszającej, gdyż może się skojarzyć z tym, że np po przyglądnięciu się jak wygląda potrawa rezygnujemy z jej jedzenia.

  • @imblind217
    @imblind217 5 років тому +1

    "Smacznego" powinno się życzyć tak jak w Japonii, sobie samemu, jeżeli w ogóle. Ponieważ to powinno być podziękowanie, tak jak w Ameryce, gdzie amerykanie dziękuję Panu Bogu za posiłek, tak jak w Japonii dziękują za składniki na talerzu, tak w Polsce powinniśmy mówić SOBIE, ponieważ to nam ma smakować, ponieważ to my będziemy je za chwilę spożywać.

  • @pawelgatorade
    @pawelgatorade 5 років тому +1

    -smacznego!
    -co ci do tego jak nie jem twojego?!

  • @monberni6436
    @monberni6436 5 років тому

    Podobnie będzie ze zwrotem "na zdrowie, pomyślności" kiedy ktoś kichnie.. Przecież nie chcemy źle dla tej osoby, a jednak może być uznawane przez ekspertów za niegrzeczne.

  • @Szklana147
    @Szklana147 6 років тому

    Ze wszystkiego można zrobić ironię. Mówiąc kobiecie, że pięknie wygląda, tonacją głosu sprawiamy, że brzmi to jak pochwała albo uszczypliwość.

  • @sepzestepu5202
    @sepzestepu5202 4 роки тому

    -Smacznego
    -A co komu do tego!
    Tak w moich stronach żartuje się z tego zwyczaju.

  • @jansobieski2250
    @jansobieski2250 5 років тому +1

    Ja nie lubie kiedy ktos zyczy mi smacznego, czuje sie jakby zagladal mi do talerza.

  • @witold8818
    @witold8818 4 роки тому

    Przy piciu wódki używam zwrotu „Na zdrowie, ale proszę - nie wierzcie w to” 😉

  • @basia8393
    @basia8393 2 роки тому

    Powiedzenie smacznego jest dla przedszkolaków właśnie sygnałem do rozpoczęcia jedzenia i to się sprawdza

  • @lukasb76
    @lukasb76 6 років тому

    Polskim odpowiednikiem przytoczonych zagranicznych przykładów jest "na zdrowie", to oczywiście nie dokładny przekład, ale znaczeniowo jest to zwrot najbliższy.

  • @sollysouk6100
    @sollysouk6100 4 роки тому

    Irytuje mnie ten zwrot, szczególnie jeśli mówi to osoba, która przyszła zjeść u kogoś innego.

  • @bedmen1166
    @bedmen1166 6 років тому

    O kilku rzeczach tu wymienionych nie miałem pojęcia, jak choćby spożywanie grupowe posilkow i mówienia zastalym lub odpowiadania przybyłym. Nie robiłem tego w obydwu przypadkach bo jakoś gryzło się to z moimi odczuciami estetyki, dopuszczając że wszyscy na sali wezmą mnie za gbura, nie dbałem o to. A tu się okazuje że ja byłem jednym z nielicznych którzy postępują jak należy

  • @marekrudnicki9756
    @marekrudnicki9756 4 роки тому

    Po niemiecku mówią: Malzeit. To coś w rodzaju "enjoy your meal". Nigdy nie usłyszałem: Guten Appetit! To książkowe.

    • @Huherko
      @Huherko 4 роки тому

      Mahlzeit - nie wiem czy to tak w całych Niemczech działa, ale na Bawarii to niekoniecznie trzeba być przy posiłku by to usłyszeć. W różnych zakładach w okolicach przerwy obiadowej nawet mijając się z osobą (którą się już dzisiaj widziało i pozdrawiało) mówi się Mahlzeit nawet nie wiedząc, czy ta osoba idzie na obiad :P

  • @dominikrodo7318
    @dominikrodo7318 4 роки тому

    2:50 w polsce też kiedyś używano zwrotu "Dobrego apetytu!"

  • @IICzesiekII
    @IICzesiekII 4 роки тому

    A student bezczelnie "dziękuję" i pałaszuje dalej ;)
    Chociaż w dzisiejszych czasach i tak byłby mało bezczelny. Widziałem i takich, którzy nawet nie to, że jedzą na wykładzie, nawet nie to, że robią to w pierwszym rzędzie, nie to, że się z tym nie kryją, a to, że między kęsami zadają pytanie wykładowcy...

  • @Ventus7777
    @Ventus7777 4 роки тому

    Nienawidzę tego powiedzenia. Szczególnie gdy ktoś przychodzi w odwiedziny i życzy ci smacznego co czasem wydaje się sygnałem jakby był oburzony że nie proponuje mu się posiłku. Tak samo gdy ktoś przechodzi i ci życzy smacznego kiedy już jesz i z pełną buzią musisz odpowiedzieć żeby nie wyjść na gbura co jest bardzo niezręczne i po prostu niepotrzebne..

  • @alex_tinydancer258
    @alex_tinydancer258 5 років тому

    W języku koreańskim powiedzenie smacznego oznacza mniej więcej ,,jedzmy dobrze''. Nie pamiętam do końca, ale taka lampka mi w głowie świeci ;)

  • @marlyn-pl1706
    @marlyn-pl1706 3 роки тому

    Mi również zwrot "smacznego" się nie podoba, po prostu od zawsze wydawał mi się całkiem bez sensu, a ten film mnie o tym jeszcze bardziej przekonał

  • @damian5499
    @damian5499 5 років тому

    A czy mowienie ,,smacznego" nie jest wkraczaniem w swere dosc prywatna jaka jest jedzenie? ( pomijam oczywiscie rodzine ). Moim zdaniem uzywanie tego zwrotu powinno byc uzaleznione od tego czy wiemy na 100% ze ta druga osoba nie bedzie miala nic przeciwko jak tak sie do niej zwrocimy a jesli nie jestesmy pewni to wydaje mi sie ze powinnismy unikac ,,smacznego"

  • @crazyfrytka
    @crazyfrytka 6 років тому +17

    Nie podoba mi się "Miłego posiłku". Mówiąc "Smacznego", poniekąd odnosimy się do jakości potrawy, czyli do czegoś, na co nie mamy wpływu (w ogóle, albo przynajmniej w tej chwili), więc pozostaje nam jedynie życzyć, aby sprawiła przyjemność. Mówiąc "Miłego posiłku", odnosimy się do atmosfery spotkania, na którą jak najbardziej mamy wpływ, więc moim zdaniem to idiotyczne życzyć komuś, aby czas spędzony z nami był miły, zamiast o to po prostu zadbać. To trochę tak, jakby zabrać partnera na randkę i na początku spotkania powiedzieć mu "Baw się dobrze".
    No i osobiście (bazując na własnych doświadczeniach), nie podoba mi się zasada, że na "Smacznego" należy odpowiadać "Dziękuję". Zawsze spotykam się z tym, że wszyscy przy stole również odpowiadają "Smacznego", dzięki czemu powstaje miła atmosfera, gdzie każdy każdemu życzy przyjemnych wrażeń. Owszem, można się upierać, że w tej "właściwej" wersji poniekąd dziękujemy gospodarzowi za posiłek, ale mimo wszystko wolę opcję wprowadzającą równouprawnienie wśród jedzących i możliwość pożyczenia sobie nawzajem pozytywnej rzeczy.
    (Zresztą w naszej kulturze dziękuje się za posiłek na jego koniec, więc tym bardziej na początku pasuje mi "Smacznego")

    • @Rig_JW
      @Rig_JW 6 років тому +3

      Bardzo ciekawe i trafne stwierdzenie. "Miłego posiłku" to jest coś co może powiedzieć osoba nie biorąca w nim udziału (jak "miłego dnia" na pożegnanie).
      A co do 'Smacznego' na początku. Nawet gdybym miał to nadinterpretować, wolałbym rozumieć to nie jako "mam wątpliwości co do swojej kuchni więc życzę aby danie smakowało". Wolę to rozumieć jako "mimo iż włożyłem w tą potrawę całe swoje serce i wszystkie swoje umiejętności, mam na tyle pokory aby zrozumieć, że gusta i smaki są różne, a moje danie nie jest w żaden sposób obiektywnie doskonałe. Mam nadzieję, że mimo wszystkiego co może nas dzielić w kwestii gustu kulinarnego udało mi się trafić w Twój gust".
      To jest inna interpretacja. Nie wydaje mi się zła i nie wydaje mi się ubliżająca sobie. Wydaje mi się, że to jest to interpretacja człowieka, który wierzy w swoje możliwości ale rozumie, że ludzie są różni i nie zamierza im odbierać możliwości innego zdania.

    • @pieczenieg
      @pieczenieg 6 років тому +2

      Pięknie powiedziane, u mnie po: "smacznego", zazwyczaj następuje: "dziękuję, nawzajem", więc jak widać można tak i tak 😊

    • @xxxq226
      @xxxq226 5 років тому

      Nie cierpie jak ktos mowi smacznego. Strasznie irytujące

  • @sebastianjaworowski9083
    @sebastianjaworowski9083 6 років тому +6

    Szukanie dziury w całym. Bardzo pokrętne teorie akademickie. Nie ma nic przyjemniejszego, jak miły słowem okazać serdeczność.

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому +1

      Zgadzam się. Liczą się intencje przede wszystkim. Należy po prostu dbać by były one jasne.

  • @naiganMetin
    @naiganMetin 5 років тому

    nie obraziłbym sie. zawsze staram sie myśleć pozytywnie że ktoś nie miał nic złego na myśli. na przykład jak ktoś mi nie odpisuje myślę że prawdopodobnie nie może z jakiegoś powodu a nie po prostu bo mu sie nie chce.

  • @przemek1839
    @przemek1839 6 років тому +1

    A co z "Na zdrowie" po kichnięciu?

  • @yankeeemen7939
    @yankeeemen7939 5 років тому

    W holandii i belgijskiej flandrii mówi się:"eet smaklijk"smacznego jedzenia

  • @filipsnajperful
    @filipsnajperful 6 років тому +3

    Akurat zaczynam pracę jako kelner, przyda się :D

  • @pawelwyrwas
    @pawelwyrwas 2 роки тому

    ja mam jeszcze pytanie odnoszące się do spraw kulinarnych - mianowicie jako właściciel psów podczas wielu spotkań towarzyskich rozmawiamy nt naszych czworonogów. Nie krępuję się (ani moi współrozmówcy) w żaden sposób gdy ktoś opowiada mi np o problemach gastrycznych swojego psa - jest to dla mnie normalne. Stąd też nie rozumiem, dlaczego ludzie nie chcą takich tematów podczas spożywania posiłków. Ja jedząc bez problemu rozmawiam na takie tematy i dla mnie nie jest to żaden nietakt. Uważam, że sfera fizjologiczna człowieka lub jego pupila jest takim samym tematem jak np pogoda czy zwykłe rozmowy. Tu pojawia się konflikt, kiedy ja w restauracji z kimś rozmawiam na całkiem normalny temat a ktoś inny jest tym zniesmaczony, żeby nie powiedzieć inaczej...
    podobnie znajomy, który jest lekarzem medycyny sądowej nie jest w stanie z tych samych powodów normalnie porozmawiać z kimś w miejscu publicznym podczas spotkania zawodowego... jak rozwiązywać takie sytuacje ?

  • @Homaspin
    @Homaspin 6 років тому

    A co z mówieniem smacznego np. komuś kto przyniósł dany posiłek ze sobą i my w nim w żadnym stopniu nie uczestniczymy, tylko ewentualnie patrzymy (jakaś kanapka, sałatka etc.)? Jest to kompletnie pozbawione sensu/nieodpowiednie/nieładne? Pytam z ciekawości, bo zwykłem tak robić od dawna a nikt nie zwracał mi uwagi nigdy, po prostu czysta ciekawość.

  • @radzio555
    @radzio555 5 років тому

    Czasami, gdy ktoś życzy smacznego zdarza się usłyszeć odpowiedź "wzajemnie" (oczywiście gdy osoba życząca również będzie jadła). Czy taka odpowiedź jest ok w porównaniu np do zwykłego dziękuję?

  • @Your_President_Kanye_East
    @Your_President_Kanye_East 5 років тому

    Absolutnie do szału doprowadza mnie, gdy próbuję zjeść coś w biurowej kuchni i po kolei muszę odpowiadać "dziękuję" 10 osobom, przełykając za każdym razem na gwałt. Zostawcie mnie, proszę, w spokoju, jak jem.

  • @annanowak7941
    @annanowak7941 6 років тому

    Smacznego...odp. nie ma do czego 😂 Mówienie komuś smacznego w trakcie jego posiłku jest bardzo popularne, ale ja tego nie robię. Teraz wiem dlaczego 😂

  • @monberni6436
    @monberni6436 5 років тому

    Ja nie lubię kiedyś ktoś mówi mi smacznego kiedy już jem albo kiedy ja jem a ta druga osoba nie i patrzy się na moje jedzenie jakby sama chętnie to zjadła i może zazdrości. Czasami widać jak hamuje się od zwrotu "mogę gryza?" i bije się w myślach sama ze sobą, chociaż osobiście nie mam problemu żeby się podzielić. Podobie jest kiedy ktoś pyta kogoś o możliwość spróbowania jedzenia a ta osoba która je, wywraca oczami jakby miała umrzeć z głodu, jeśli nie zje tego sama w całości. Wszystko jednak wychodzi z domu... Też nie powinno się narzucać swojej chęci spróbowania czyjegoś dania jeśli można przewidzieć negatywną reakcję. Zależy od relacji tych osób. Nie lubię też kiedy podchodzi kelner w trakcie posiłku i pyta się czy wszystko smakuje - z początku odbierałam to pozytywnie, bo kelner chce zrobić wszystko, żeby klienci byli zadowoleni, dziś już nie za bardzo mi się to podoba, szczególnie kiedy jedzenie nie smakuje. I co powiesz takiej osobie?

  • @AnikaH112
    @AnikaH112 6 років тому

    Co zrobić jeśli w przerwie w pracy jemy posiłek, a ktoś wchodzi do pomieszczenia i mówi smacznego? Co powinni zrobić mężczyźni, do których taki ktoś dodatkowo wyciąga rękę do powitania w czasie gdy jedzą? Kobiet ten ktoś nie wita w ten sposób.

  • @Nat-Reeley-a-Bus-Driver
    @Nat-Reeley-a-Bus-Driver 6 років тому +5

    "Smacznego" powinna mówić jedynie osoba, która przygotowała posiłek. Koniec i kropka...

    • @CzlowiekLasu1989
      @CzlowiekLasu1989 5 років тому

      Mialem kiedys w reku Polska ksiazke kucharska z konca XVIII w. I na poczatku tej ksiazki bylo o zasadach przy polskim stole. Pisalo w niej wyraznie, by wlasnie gospodarz nie mowil "smacznego", poniewaz ludzie stolujeca sie u niego mogli by pomyslec ze "dodal cos od siebie" do posilku i to "smacznego" wypowiada z premedytacja

    • @Nat-Reeley-a-Bus-Driver
      @Nat-Reeley-a-Bus-Driver 4 роки тому

      Od XVIII wieku trochę jednak się zmieniło. Na przykład minęło 300 lat.

  •  6 років тому

    Przed przystąpieniem do posiłku gospodarz może też powiedzieć "zapraszam". Gorzej, jak połowa gości w tym momencie już wcina swój rosół. Niestety w niektórych domach jest też tak, że jeśli nie wypowiemy SMACZNEGO zostaniemy uznani za źle wychowanych.

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому

      "Zapraszam" nie sprawdzi się jednak, gdy już wszyscy siedzą przy stole. Poza tym przyda się też dodatkowe hasło do rozpoczęcia jedzenia.

    •  6 років тому

      Panie Łukaszu, to "zapraszam" ma być właśnie hasłem do rozpoczęcia posiłku, a nie zasiadania przy stole. To nie mój pomysł - któryś z innych blogerów to proponował. Wydawało mi się do dobrym pomysłem - wszyscy już siedzą, a gospodarz dosiada się i mówi ochoczo: "no to zapraszam" :).

    • @bogusawawysocka4335
      @bogusawawysocka4335 3 роки тому

      @ ok

  • @7667neko
    @7667neko 5 років тому

    Jeśli wykładowca życzy smacznego, dlaczego mam przerywać? W końcu chce, by mi smakowało.

  • @Damian-6979
    @Damian-6979 6 років тому

    Życzenie komuś smacznego,w momencie gdy jedzenie jest na stole, jest trochę poniewczasie.
    Smacznego bowiem można życzyć,zanim posiłek zostanie przygotowany.W przeciwnym razie odpowiedzią winno być,,,nie trzeba" ,albo też ,,trochę za późno".
    To tak jak by żeńcowi,życzyć w dniu żniw obfitych zbiorów.
    A rozpoczęcie posilania nie zaczyna się wypowiedzeniem przez gospodarza smacznego,tylko rozpoczęciem posilania się przez seniora(kę),a jak takiej osoby nie ma to przez gospodarza.
    Warto przy tej okazji wspomnieć,iż w zamierzchłych czasach jedzono w zupełnej ciszy.
    Rozmowy w czasie jedzenia dopuszczano od czasów sarmackich.Nie należy jednak zapominać,że wypowiedzi mają być krótkie a kęsy do spożycia małe,by szybko można było je przełknąć,bo z pełnymi usty nie należy mówić.
    Do dziś ostał się zwyczaj,że zupy jada się w zupełnej ciszy.
    Dobrego apetytu można życzyć,ale w sumie to zbyt obce,
    zaś wspomniane miłego posiłku,życzy się osobie która wybiera się gdzieś na posiłek.
    U polaków przyjął się też zwyczaj nie okazywania zachwytu z posiłku.W przeciwnym razie gospodyni(kucharka) może podejrzewać sarkazm.

  • @tomaszo.8641
    @tomaszo.8641 6 років тому +2

    Jak dla mnie to krytyka smacznego wynika z niechęci do własnej kultury. Wiadomo jesteśmy państwem peryferyjnym i zachowania centrum próbujemy implementowac do własnej kultury. Dlatego każde odstępstwa spotykają się z (często agresywna) krytyka. Kiedyś było modne ściąganie butów po wejściu do domu, ile Pani Kwaśniewska naopowiadala się, że to w złym stylu. Teraz rzadko się i nas spotyka,bo przecież to wieśniackie zachowanie. Japończycy jednak je nadal kultywuja. Podobnie z techniką pisania listów, kiedyś często zaczynało się je zwrotem 'Szanowny Panie! ', dziś uważa się że ten wykrzyknik to jakby krzyczenie na rozmówcę. Jednocześnie akceptuje się skracanie dystansu (obce w naszej kulturze, obce też w kulturze azjatyckiej), gdzie 20 latek w sklepie mówi do ciebie per cześć i zaczyna mówić po imieniu. W końcu jeżeli nasza kultura wypracowała jakieś zachowanie nieznane w kulturze anglosaskiej to oznacza, że to nasze zachowanie to wstyd, porażka i siara.

  • @micczak
    @micczak 5 років тому +1

    tylNym nie TylNIm!

  • @aniolekP13
    @aniolekP13 6 років тому +1

    Ja wchodząc do kuchni w pracy, widząc że ktoś je mówię samczego. Ogólnie uważam to za mego miłe, bo widzę tą osobę pierwszy raz danego dnia i sądzę, że wypadało by się przywitać jakkolwiek, a nie ignorować tą osobą, żeby nie była zmuszona odpowiedzieć z pełnymi ustami.

    • @eithel85
      @eithel85 6 років тому +1

      Ja tego nie cierpię. Siedzę, jem, chcę chwili spokoju, odpoczynku, a co 2 min. przechodzi kolejna osoba, która mówi "smacznego", co zmusza mnie do ciągłego odpowiadania "dziękuję". Nie przyszłam do tej kuchni w celach towarzyskich, nie jest to spotkanie, nie siedzimy razem i nie jest to znak do rozpoczęcia konsumpcji.

  • @johnmcupton5293
    @johnmcupton5293 5 років тому

    Smacznego po fińsku: hyvaa ruokahalua tzn. dosłownie: dobre jedzenie, dobra potrawa

  • @pbartoszewski
    @pbartoszewski 6 років тому +2

    'Smacznego' jest ok. A tak mi się skojarzyło, co z 'na zdrowie' przy kichnięciu? :)

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому +6

      Też jest kłopotliwe. Może omówię to osobno.

    • @fredr0
      @fredr0 6 років тому +1

      Podobno w dobrym guście jest ignorowanie mimowolnie wydawanych przez kogoś ogłosów

    • @pbartoszewski
      @pbartoszewski 6 років тому

      fredro czekajmy na film ;)

    • @Damian-6979
      @Damian-6979 6 років тому

      Piotr Bartoszewski U szlachty jest nie do pomyślenia ,,odpowiadać" na kichnięcie.
      U niższej szlachty a i całej reszty ludu przyjął się zwyczaj wypowiadania życzenia
      ,,Dej Ci Panie Boże zdrowie".
      Ciekawostką jest,że zawsze wypowiadane gwarowo (we wszystkich regionach brzmi to tak samo).
      Ciekawa jest geneza powstania tego życzenia,ale nie będę wręczał publikującego.

    • @Nat-Reeley-a-Bus-Driver
      @Nat-Reeley-a-Bus-Driver 4 роки тому

      Nie wiem, czy Cię to zainteresuje, ale mówienie "na zdrowie" podobno pochodzi już z czasów starożytnego Egiptu, gdzie wierzono, że podczas kichnięcia można stracić duszę (wykichać ją), dlatego życzono zdrowia.

  • @gaja-gaja
    @gaja-gaja 6 років тому +3

    Nigdy nie lubiłam tego zwrotu, ale nie dlatego że ktoś insynuuje iż posiłek może być niesmaczny, bardziej przeszkadza mi to, że ktoś wywiera niejako presję na tym, że to powinno mi smakować, a to przecież moja osobista sprawa.
    Choć nic nie drażni mnie w polskim zwyczaju tak jak życzenie "na zdrowie" po kichnięciu. Po pierwsze uważam, że ktoś kto kichnął zawsze powinien przeprosić a w Polsce to niestety w ogóle nie ma miejsca, a po drugie po kichnięciu, zamiast przejśc nad tym do porządku, inni celebrują czyjeś kichnięcie zwrotami, uśmiechami, komentarzami. Już lepiej to "na zdrowie" wypowiadać przed posiłkiem zamiast "smacznego", wtedy miałoby to więcej sensu.

  • @rappide
    @rappide 5 років тому

    Smacznego moze powiedziec kucharz ktory przygotowal posilek :)

  • @arturw7682
    @arturw7682 3 роки тому

    A może troskliwe "nie udław się"? Na jedno wychodzi..

  • @BryczkaFabryczka
    @BryczkaFabryczka 6 років тому +8

    Według mnie to bardzo proste! Nie mieli się do czego przyczepić to przyczepili się do "smacznego". Wydaje mi się, że istnieje dużo więcej znacznie istotnych problemów do rozważań, aniżeli proste i życzliwe "smacznego". A wszystkim, którzy będą to czytać przystępując do posiłku, życzę smacznego :)

    • @marcinpindych4323
      @marcinpindych4323 6 років тому +1

      Nawet nie wiesz jak bardzo zmieniłeś/aś krótkie i na odpierdol "smacznego" w coś pozytywnego. Po pierwsze zwróciłeś/aś uwagę, żeby zrobić to przed, a nie w trakcie. Po drugie dodałeś/aś czasownik ukazujący Twoją motywację i podmiotowość całego zajścia ("Ja życzę"). Po trzecie w Twoim zwrocie pojawia się nadawca domyślny ("życzę Tobie"), co buduje więź między życzącym, a obdarowywanym jedzeniem ("dostrzegam Cię" - osobę). W takiej formie ma to zupełnie inny wydźwięk! Bo nie chodzi, żeby było smacznie (na to wpływu nie masz), ale miło (na to masz).

  • @cooen
    @cooen 6 років тому +3

    A hiszpańskie ¡que aproveche! ? Gdzie „aprovechar” to „służyć” lub „iść na zdrowie”. Uważam, ze to również dobrze rozwiązany temat.

  • @scanraw6874
    @scanraw6874 5 років тому

    Japońskie itadakimasu, jest bardziej złożone. Mniej więcej znaczy to.
    Przepraszam, czy nikomu nie będzie przeszkadzać, jeśli zacznę jeść.

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  5 років тому

      Dziękuję za dopowiedzenie! Sam niestety nie znam japońskiego i opierałem się na zewnętrznych opiniach.

  • @podede57m61
    @podede57m61 6 років тому

    Zabrakło mi tylko jednaj rzeczy w filmiku, mianowicie jak należy reagować gdy ktoś wobec nas popełni takie fo pa.

    • @LukaszKielban
      @LukaszKielban  6 років тому

      Ostatnia zasada, z czterech wymienionych na końcu, odpowiada chyba na to pytanie.

  • @majster893
    @majster893 5 років тому

    5:32 Jeśli powiem smacznego jako pierwszy będąc w gościach popełnię faux pas? Bzdura.
    5:46 Na obiedzie u znajomych życzących mi smacznego odpowiem smacznego lub wzajemnie zamiast dziękuję i nie widzę w tym nic złego.
    5:57 Zgoda.
    6:11 wystarczy kiwnięcie głową jeśli już jem, a ktoś życzy mi smacznego.

  • @Ilit015
    @Ilit015 5 років тому +1

    "u" w "Itadakimasu" jest nieme ^^

  • @KrokodylPiotr
    @KrokodylPiotr 5 років тому

    Jak ktos mowi smacznego
    Przy kolacji ktora sam zorganizowalem to ok chyba ze mowi 'czym chata bogata tym goscie zygaja' to tego nie lubie

  • @przemekduda9358
    @przemekduda9358 4 роки тому +1

    6:47 ała

  • @duchlasu8198
    @duchlasu8198 6 років тому

    Ja nie lubię mówić smacznego ani nie lubię jak ktoś mi to mówi. Do mnie ktoś zawsze to mówi jak ja już jem

  • @piaskun1987
    @piaskun1987 4 роки тому

    W Niemczech spotykane jest raczej: mahlzeit

    • @tomcioraj1464
      @tomcioraj1464 4 роки тому

      To raczej tylko w porze obiadowej i niekoniecznie w trakcie posiłku (czy bezpośrednio po posilku). Ot takie życzenie miłej pory obiadowej.

  • @LSJW
    @LSJW 4 роки тому

    Smacznego w Polsce to jak How are you w USA

  • @KrokodylPiotr
    @KrokodylPiotr 5 років тому

    Jak ktos mowi bon apetit to odpowiadam bite zehr

  • @KultowaSzkolna17
    @KultowaSzkolna17 6 років тому +6

    Uważam, że nasz "zwrot grzecznościowy" smacznego to nic innego jak bycie uprzejmym w stosunku do osoby która akura spożywa posiłek. To trochę taka forma jak byśmy chcieli mu okazać szacunek ponieważ człowiek musi zjeść aby zachować funkcje życiowe.
    Jesteśmy wtedy kulturalni, uprzejmi i to jest po prostu miłe.
    Po co doszukiwać się tutaj jakiegoś nietaktu?

    • @karolak9983
      @karolak9983 6 років тому +1

      Jak kto puści bąka to tez należy życzyc "pachnącego"? Toż to z uprzejmości.

    • @KultowaSzkolna17
      @KultowaSzkolna17 6 років тому +3

      Polecam przeczytac kilka razy i zrozumiec powyzsze.